Schuiten probeert 't morgen opnieuw 'Tot zondag dacht ik dat we ongeslagen kampioen werden m ïROODENBURGi D.W.V. Biljarter Havermans leert snel Twee aanvallen op uurrecord mislukt Merckx: Thurau heeft beste kans s m ZATERDAG 1 NOVEMBER ENTER De Koninklijke Neder landse Biljartbond (KNBB) mag zich verheugen over het feit dat er naast Christ van der Smissen nog meer talent in voorraad is. In En ter, waar wordt gestreden om het na tionaal kampioenschap anker ka- d'er 47/2 is de 19-jarige Louis Haver mans bezig de gevestigde ereklas- ser? te vernederen en zelf zijn kan didatuur te stellen voor een hoge eindnotering. Havermans versloeg Igisteren achtereenvolgens de ge vaarlijke outsider Piet Vet en Piet Dekker. Twee uiterst onberekenba re spelers. Opmerkelijk echter is, dat hij zijn duels in weinig beurten uitmaakte. Tegen Vet moest hij tien keer naar de tafel, met Dekker was hii in acht beurten klaar. Om de speler uit Zundert (di'e nog in militaire dienst moet) onmiddel- liik een gevaar te noemen voor Hans Vultink en Christ van der Smissen (gaat echter te ver. Hoewel de tech niek zeker niet minder is dan die var. Van der Smissen, bezit Haver mans nog niet de capaciteit om zich nu reeds als potentiële titelkandi daat op te wei-pen. Hij is naar En ter gekomen om te leren, maar ge zien de uitslagen leert hij zijn les sen razendsnel. Met Vultink en Van der Smissen blijft het beeld hetzelfde. Beiden gaan onverdroten voort, zij het dat de titelhouder telkens iets minder beurten nodig heeft. Vultink blijft echter de grote kanshebber, vooral doordat Van der Smissen niet al te secuur te werk gaat. Hij blijft d'es- ondanks een levensgroot gevaar voor Vultink, die op het kritieke moment bewees wel degelijk de cadans ge vonden te hebben. Met een serie van 291 veegde hij Bert van Nijnatten (zonder meer d'e zwakste van het gezelschap) van de tafel ,op een mo ment, dat hij vast zat. Uitslagen Vet 303 10 160 30.30 Havermans 400 10 243 40.00 Velthuis 400 9 99 44.44 Dekker 275 9 134 30.55 Vultink 400 5 291 80.00 Van Nijnatten 37 5 22 7.40 Van der Smissen 400 6 201 66.66 Sunquest 295 6 189 49.61 Havermans 400 8 195 50.00 Dekker 255 8 102 31.87 Sundquest 88 8 35 11.00 Velthuis 400 8 233 50.00 Vet 106 6 81 17.66 Vultink 400 6 205 66.66 Conne Carree van Fides Pacta t Conne Carree (links)„Laat het korfbal sport blijven". LELDEN De instelling van een promotie-klasse betekent dat de sub top van het Nederlandse korfbal zich meer dan ooit zal moeten bewijzen. De reorganisatie houdt in dat in het volgend seizoen een nieuwe afdeling zal worden gecreëerd tussen de eer ste klasse en de overgangsklasse, waardoor 't aantal overgangsklassen zal worden teruggebracht van 3 tot 2. Vooral de clubs uit het noorden en zuiden hebben die plannen van de KNKB bepaald niet van het predi kaat "ideaal" voorzien. Waarom de adhesiebetuigingen achterwege ble ven is in deze (overgangs-)competi- tie onder meer aangetoond door Fi des Pacta. Het Leidse team mocht zich tweemaal een volleerd docent wanen tijdens korfballessen, die wer den gegeven aan PSV en het Groning se NIC. De cijfers: 174 en 153. De suprematie, die Fides Pacta in de overgangsklasse b toonde zorgde er voor dat Conne Carree-Meyer tij delijk de realiteit uit het oog verloor "Ik heb tot afgelopen zondag gezegd dat we ongeslagen kampioen zouden worden. Het ging allemaal zo ge makkelijk. Daardoor ga je je op den duur overmoedig gedragen en denk je dat je de hele wereld aankan. Maar sinds we zondag hebben verloren van Trekvogels zijn de zaken wel iets veranderd". Nu stelt Conne dan ook dat enkele ploegen, die niet uit het westen komen, een "lachertje" zijn. Zoals ook haar broer Wim, die zich met zijn 35 jaar de oudste speler van Fides Pacta/1 mag noemen, de groot te van de uitslagen vooral toe schrijft aan de zwakte van de tegen standers. Wim: ik ben daarom blij, dat de bond de drie regionale over gangsklassen dit jaar door elkaar heeft gegooid. De noordelijke en zui delijke ploegen wilden liever apart blijven, maar zoals het nu gaat is het veel eerlijker. De sterkste teams blijven over, dus voornamelijk de ploegen uit het westen". Trainer Ruud v. d. Horst heeft een afwijken de mening en vindt dat zeker 'n PSV niet zo weerloos is als wel wordt veronkersteld- "PSV heeft van Die Haghe, toch niet de eerste de beste, net aan met 10-9 verloren Dan vraag ik me toch af of zulke ploe gen wel zo zwak zijn. Ik geloof eer der dat het schot van ons beter is ge worden en dat er beter wordt afge vangen". Voor het seizoen was het uitgangspunt van v. d. Horst om zich met Fides Pacta via een plaats bij de eerste 5 te handhaven in de over gangsklasse. Door de voortvarende start van de Leidenaars is de doel stelling inmiddels gewijzigd. Van «er Horst: "Ik streef naar een eerste of tweede plaats voor het ingaan van de Micro-competitie over drie we ken. Dat moet met drie thuiswed strijden mogelijk zijn. Zoals ook een kampioenschap er weer inzit. Vo rig seizoen was de ploeg verbaasd, toen zij kampioen was. nu wordt veel gemotiveerder gespeeld, wordt be wust naar zo'n titel teoegewerkt". Mocht Fides Pacta inderddaad als eerste finishen dan zullen voor de laatste maal promotiewedstrijden worden gespeeld. Volgend seizoen zal de kampioen rechtstreeks worden overgeheveld naar de hoofdklasse. Fides Pacta miste aan het eind van de vroege competitie de kans om zich bij de top te voegen door de promo tie-duels tegen Deto en AKC te ver liezen. Conne Carree: "Deto vond ik een goede technische ploeg die ook in de hoofdklasse behoorlijk mee draait. AKC was te wild. De dames liepen je gewoon omver, zoals de Amsterdamse meisjes dat ook vaak doen. Ik zal zelf niet met hard spel beginnen, maar krijg ik iemand tegen over me die wel zo speelt, dan ga ik er dwars tegenin. Het nadeel is altijd dat je je daardoor uit je spel laat halen. Een feit is ook dat Fides Pacta het tegen harde ploegen altijd moeilijk heeft. Die hardheid is over genomen van het voetbal. Net zoals de sponsoring. De korfbalcusbs moe ten zo nodig meedoen, 't Is mooi als je een hoop geld krijgt, maar daarvoor staat het korfbal niet vol doende in de belangstelling. En voor een klein bedrag ga ik niet met een firmanaam op mijn rug lopen. Laat het korfbal nou maar een gezellige familiesport blijven. Wij kennen ten minste nog spelvreugde. Korfbal is nog altijd de enige team sport, die door gemengde ploegen wordt beoefend. Dat impliceert niet dat alle clubs de dame even belang rijk achten als de heer. Van gelijk heid is wel sprake bij Fides Pacta, aldus Conne Carree: "Ik heb ploe gen meegemaakt, waarin de dames niet mochten schieten, ook al kre gen ze ee n goede kans. Bij ons is dat anders. Niet zozeer geldt dat voor mezelf, maar wel bijvoorbeeld voor Diet Rijsbergen. Diet is erg aanval lend ingesteld Dat verrast tegenstan ders nog wel eens. Dat wij gelijk gesteld worden aan de heren komt ook omdate Fides Pacta vaak ster kere dames heeft gehad dan heren. Vandaar dat emancipatie nooit een punt is geweest". STAND: 1. Vultink 8 291 66.66 |2. Van der Smissen 8 201 64.00 3. Velthuis 6 233 43.05 ■|4. Havermans 6 243 37.92 5. Vet 4 163 26.28 6. Dekker 0 134 24.34 7. Van Nijnatten 0 97 21.38 8. Sundquest 0 189 19.18 Vrii spel Fraaie show Schockemöhle in Amsterdam AMSTERDAM Met jaloerse blik ken hebben de Nederlandse ruiters gisteravond tijdens Jumping Am sterdam de weergaloze rit van Al- win Schockemöhle gevolgd in het perste onderdeel. De Europese kam pioen gaf een fraaie show ten beste op de schimmel Santa Monica, een in Nederland gefokt paard, dat be gin dit jaar nog in handen was van de landelijke ruiter Ton van Cruch- ten uit Roermond. Deze Van Cruch- ten behaalde tijdens indoor-Gelre het ene succes na het andere en Alwin Schockemöhler had met kennersblik gezien dat Santa Monica alle moge lijkheden van een toppaard in zich (borg. De slimme Westduitser kocht (Santa Monica onmiddellijk weg voor |de neus van de Nederlanders, die juist om goede paarden zaten te springen. Schockemöhle zette Santa Monica in korte tijd.geheel naai- zijn hand en won o.m. in Londen enke le eerste prijzen. Hy zegevierde ook gisteravond in het internationale springconcours De kleine Westduit ser overtrof met 51 seconden Har vey Smith uiteindelijk met het kleinst mogelijke verschil: 0,1 seconde. Fritz Ligges vond even later dat hij niet Veel bij zijn illustere landgenoot mocht achterblijven en greep met 63,4 sec. de derde prijs. Vierde werd David Broome (GB) met Philco, vijfde Hartwig Steenken (WD1) met Gladstone. Beste Nederlander was Hei-man Seiger (met Scotch) die achtste werd. Het tweede onderdeel Van de dag leverde een zege op voor he Westduitser Hartwig Steenken [net Erie. De wereldkampioen bleef jals voorlaatste deelnemer foutloos in 6,72 seconden. Tweede werd de Ier Eddy Mac-ken, derde de Belg Van Paeschen. Zondag a.s. LFC - RKAVV Aanvang 2 uur. Terrein Boshuizerkade. MEXICO STAD Roy Schuiten is vast van plan een derde aanval te doen op het wereld-uurrecord, dat Eddy Merckx met 49.431 meter sinds ruim drie jaar in handen heeft. Nadat gis teren twee pogingen waren mislukt, vertelde de 24-jarige Zand- voorter: "Als de weersomstandigheden het mogelijk maken, sta ik zondagmorgen op hetzelfde tijdstip (kwart voor negen plaatselijke tijd) klaar om het weer te proberen." dcnuiten vertrok gisteren i Roy Schuiten wordt toegejuicht door het publiek als hij zich voor de tweede maal naar de startplaats begeeft. Het zou hem niet veel helpen. net eerst. Na lag nog iets lager, zijn pogingen vertelde Schui- iopen mj voegde er overigens aan toe aat mj niet net idee had dat de hoogte van invic/ed op zijn prestaties is geweest. ocnuiten was met de eerste ren ner die laaide bij een poging het meest aansprekende recoru tut oe wielergescniedenis scherper te stel- enige die nog op zijn erelijst ont brak. Voor Schuiten was een rustiger vertrek voorzien. Een geleidelijke opbouw van zijn recordpoging waar bij voorkomen moest worden dat hij zich in het eerste kwartier over de kop zou rijden. Slechts een hand vol minuten voldeed Roy Schuiten aan de verwachtingen. In weerwil van een begin, waarbij hij zich in het geheel niet forceerde, veroverde hij tientallen meters winst op het schema dat voor hem was opgesteld. Ronden lang was Schuiten al ver over de streep als de bel weerklonk, die aangaf dat hij op dat moment weer een ronde had moeten vol tooien. Schuiten reed voor het ge luid uit, maar al na vijf kilometer produceerde die bel, bespeeld door Rene Jacobs, die ook bij Merckx' po ging aanwezig was, niet langer mu ziek. Het werd een alarmsignaal, 'n sirene die aangaf dat Schuiten aan de verliezende hand was. Na der tien minuten klonk de bel voor het laatst. "Het verzet was niet goed", vertelde Schuiten. "Het was te zwaar voor mij". Schuiten reed 54x 15, waardoor hij per volledige pe- daaltrap 7 meter 69 aflegde, minder overigens dan Merckx, die 52x 14 reed, of 7 meter 93. Maar Roy Schuiten, twee keer wereldkampioen achtervolging, re centelijk indrukwekkend triomfator in de grote landenprijs en de tijdrit van Lugano, berustte niet zo maar in zijn verlies. Na dertien kilometer had hij ongeveer tien seconden ver speeld op zijn eigen schema, bijna een volle ronde op de prestatie van Merckx ruim drie jaar eerder. Dat verlies van ongeveer 330 meter wilde hij een uur later goed maken. "Met een iets lichter verzet". Om tien uur, stond Schuiten weer aan de vertrekstreep. Het was nog altijd fris, kouder in ieder geval dan gewenst is voor een recordpc- ging. Niettemin bracht Schuiten na het vertrek weer voldoende kracht op om weer winst te maken op zijn eigen tabel (Weer verlies trouwens gerekend naar de maatstaf van Merckx) Peter Post kon weer met Schuiten meelopen om zijn winst op het eigen schema aan te geven. Weer kwam Post een tachtigtal meters over de streep. Maar net als eerder moest Post meter voor meter terug naar het beginpunt en daar over heen. De bel "maakte jacht" op Schuiten en kreeg hem snel te pakken. Het ver lies groeide per ronde. Zo snel dat hij na twintig kilometer bijna vijf tig seconden op Merckx ach ter stond. Schuiten streed voor een verloren zaak, Post zag het hopelo ze van de strijd in. Na 66 ronden, bijna 28 minuten, Schuiten had al 800 meter aan Merckx moeten prijs geven, gaf Post het teken. "Peter zei", vertelde Schuiten, "ga maar omhoog, je ligt te ver achter". Mor gen, als het weer wil meewerken, be gint hij opnieuw op de Olympische baan van Mexico Stad zijn aanval op de topprestatie van Eddy Merckx. BS „bekert'' tegen eerste divisieteam LEIDEN BS Leiden ontmoet in de 16de finale van de bekercompe titie de Oudbeijerlandse eerste divi sieclub Vastgoed Strijen. Voorlopig is alleen de thuiswedstrijd van de Leidenaars vastgesteld: 13 decem ber om 21.45 uur in de Vijf Meihal. Het damesteam van BS ontmoet in de 16de finale de Amsterdamse ere- divisieploeg AMVJ. De koploopster van de eerste divisie speelt op 25 no vember in de Apollohal in Amster dam en de thuiswedstrijd is vastge steld op 28 november in Den Haag. De winnaar van de twee ontmoetin gen tussen Luba en Haarlem Epi- bratos (Luba won de eerste ontmoe ting) speelt op nog nader te bepa len data tegen eredivisieclub Bui toni. BVO Alphen speelt in de strijd om de zogenaamde "b"-beker op 13 en 21 december tegen BV Leider dorp. Leiderdorp speelt eerst thuis. De derde tweede divisieploeg in de "Leidse" regio. BC Lisse, is eveneens doorgedrongen tot de 16de finale. De Lissenaren ontmoeten op 11 en 16 december The Dunckers. Zijl/LGB thuis tegen De Meeuwen LEIDEN In de zesde ronde van de waterpolocompetitie speelt De Zijl/LGB opnieuw thuis; de Leidse hoofdklasser ontvangt vandaag in De Does het team van De Meeuwen uit Amsterdam. De ploeg uit de hoofdstad is sinds vorig jaar Hans Wouda en Ton Buunk kwijt geraakt, maar kan zich tot nu toe aardig handhaven (zes punten uit vijf wed- LZ'86 gaat morgen naar Ensche dé en zal daar spelen tegen ZCE. dat na enige jaren in de tweede klasse te hebben vertoefd dit seizoen voor het eerst weer in de eerste klasse uitkomt. De Twentenaren staan nog niet hoog op de ranglijst, maar zijn zeker niet ongevaarlijke, getuige het gelijkspel dat koploper UZSC in En schedé moest toestaan. Bezoekt zondag a.s. de wedstrijd Lugdunum - Texas/DHB Aanvang 2 uur. Terrein aan de Oegstgeesterweg. Tom Okker in halve finale PARIJS Tom Okker heeft zich geplaatst voor de halve finales van het internationale indoorkampioen schap van Frankrijk. Hij versloeg de Chilean Jaime Fillol in twee sets: 61, 64. De andere halve finalis ten zijn: Arthur Ashe die de Nieuw- zeelander Parun versloeg (64, 6 0), Ray Moore, die met 9—7, 6—4 won van Tanner en Nastase, die Dibbs uitschakelde (63, 36, 63). Betty Stöve heeft in de eerste ronde van het internationale in doorkampioenschap van Zweden ge wonnen van de Amerikaanse Pam Teeguarden: 64, 64. Een grote verrassing was de eliminatie van de Australische Evonne Goolagong, die met. 1—6, 36 de superioriteit moest erkennen van de Zweedse Ingrid Bentzer. De Daviscup finale tussen Zweden en Tsjechoslowakije zal op 19, 20 en 21 december in Stockholm worden gespeeld. Dit maakte de Zweedse tennisbond gisteren be- Verlies Timman REYKJAVIK «Reuter) Jan Timman heeft in de achtste ronde van het zone-schaaktoernooi in Reykjavik verloren van de Fin Poutiainen. De Nederlander staat nu met vier punten op een gedeel de zesde plaats. 6. Timman, Zwaig, Ostermeyer en Jansa 4 pnt. historie wel ng van te voj pre cies tijdstip van het begin van de aanval was vastgesteld. op vrijdag 31 oktooer 1975 kwart voor negen Mexicaanse ujd oegon voor hem het uur-U. Op het mo ment dat bcnuiten staruclaar was, waren de omstandigneden gunstig. Het was absoluut windstil, er hing nog wat bewolking boven het op zztü meter gelegen Mexico. Maar de situatie was niet vol maakt. net was nog enigszins fris, koeler dan ideaal. Roy Schuiten, maar vooral zijn ploegleider Peter Post, dachten des ondanks nog aan een afstand van vijitig kilometer binnen het uur. Lei: cuoomgrens, vergelijkbaar met oe mijl binnen de vier minuten, die Roger Bannister 22 jaar geleden doorbrak. Niettemin had Schuiten met zijn raadgevers Peter Post en Rene Jacobs zijn doel niet zo hoog gesteld. Rond 49.6 kilometer was ü'a streefafstand. Volgens een schema dat duidelijk afweek van dat waar mee Merckx drie Jaar eerder suc cesvol mee was. Merckx maakte 'n razend snelle start. Hij begeerde ook de records op de tien en twintig ki lometer en betaalde aan het begin van het laatste kwartier zijn tol voor de vroege inspanningen. Merckx echter worstelde zich door zijn kort stondige inzinking heen en eindig de zoals hij was begonnen, met rondjes van iets boven de 24 secon den. Hij eindigde bovendien als hou der van het werelduurrecord, ds GRENOBLE Eddy Merckx, heeft gistermiddag de zesdaagse van Grenoble onderbroken om op de te levisie te kijken naar de recordpo ging van Schuiten. Merckx, die ge vallen was in de zesdaagse en daar bij tamelijk hard op zijn rechter knie was terechtgekomen, meende dat Schuiten zich niet voldoende had aangepast aan de omstandighe den van Mexico. Merckx vertelde onmiddellijk na dat de eerste poging van Schuiten was mislukt: "Het is niet onmogelijk dat Schuiten zich onvoldoende heeft aangepast. Het kan ook zijn dat hij zijn aanval op het record te kort na zijn aankomst in die veel hoger lig gende stad heeft gedaan. Ik heb al tijd beweerd dat het dwaasheid is de problemen van het hoogtever schil tussen Nederland en Mexico te veronachtzamen. De Olympische Spelen van 1968 hebben duidelijk gemaakt dat er een aantal moei lijkheden op dat punt bestaat, waarvan wielrenners, die in Mexi co recordpogingen ondernemen, zich onvoldoende rekenschap geven". Nadat Merckx had Schuiten na ongeveer een uur rust nog eens een poging wilde onderne men, zei hij: "Ik kan niet geloven dat hij meer kans op succes heeft. Hij heeft al zijn krachten moeten geven voor die eerste dertien kilo meter. Het is te zwaar het na zo'n korte onderbreking nog eens te pro beren. Ik geloof trouwens dat niet Schui ten, maar de Duitser Thurau de beste kans heeft mijn record te ver beteren, al zal dat voor Thurau niet in de naaste toekomst zijn". Zondag a.s. Aanvang 14 uur Sportpark-NoorcJ fér. Uorro mr /edeze METBGISXPEBT (En kPot Nter?) HEEFT Z/EH AAH- I l HOHEH. ezsiu/Eor M 28-20

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11