Aan Jnan Carlos tijdelijk macht pvergedragen NAAST HET NIEUWS TITO WIL OPPOSITIE 'NEUTRALISEREN' Ford geeft 4,3 miljard weg GtófoÏÏ Goed p& veilig op uyrêsoleS deband met de groene stip Toestand Franco nog ernstig Beroep Waldheim op leiders in Libanon eett miljoen gulden aan prijzen VRIJDAG 31 OKTOBER I BELGRADO(AFP/Reuter) president Tito van Joego-Slavië heeft gisteren gezegd dat hij "voor hiets zal terugdeinzen" om de bin nenlandse oppositie", ,die hij aan duidde als een "kliek van kominfor- biisten, liberalen en nationalisten", Ie "neutraliseren". Om de term "kominformistep" op pijn waarde te schatten is het nut tig te weten dat dit in 1947 door Btalin opgerichte "communistische Informatiebureau" diende als de ['ogen en de oren" van het Kremlin. Het zetelde aanvankelijk in Belgra do, maar toen de eigenzinnige Joe goslavische partij in 1948 werd uit gestoten, werd de Kominform ver plaatst naar Boekarest. Nadat Sta- lins opvolgers zich met Tito hadden verzoend werd de Kominform in 1956 ontbonden. Tito, die momenteel een rondreis door Servië maakt, zei dat zijn te genstanders in binnen- en buiten land zich illusies maken "wanneer zij hopen op een Joego-Slavië dat afwykt van het huidige". "Er is geen enkele reden om die dan ook te vrezen", aldus de 83-Ja- rige president. "Het hele volk staat klaar om zijn vrijheid en zijn ver worvenheden als één man te verde digen wanneer die gevaar lopen." Zeer in het algemeen blijvend zei hij dat "Joego-Slavië voor sommigen in is". Woensdag werd in de Kroatische hoofdstad Zagreb bekendgemaakt dat er binnenkort een reeks proces sen gaat beginnen tegen "kominfor- misten" en andere "vijandige groe peringen". Dat is het eerste concrete resultaat van een felle campagne tegen subversieve elementen die de overheid veertien dagen geleden heeft ontketend. Sinds het partij- presidium op 15 oktober bij monde van Tito constateerde dat "bepaal de elementen zich vijandig opstelleh tegenover party en volk van Joego- Slavië" is er geen dag voorby ge gaan, waarop de pers geen melding maakt van kuiperyen door "komin- formistische, neo-stalinistische, bu reaucratische en liberale" groeperin gen. Waarnemers verwachten op korte termijn de aankondiging van nog meer processen, met name dat tegen de 55-jarige Dusan Brkic, de voor malige vice-president van Kroatië, die wordt afgeschilderd als de leider van een zeven man sterke anti-re geringscel die medio augustus on schadelijk werd gemaakt. Men acht het overigens de vraag of Wladimir Dapcewic, de begin dit Jaar tot Belg genaturaliseerde Joegoslavische op posant die op 9 augustus in Boeka rest verdween, de "ster" zal worden van een soort super-proces in Bel grado. Hoewel veel buitenlandse waarnemers hardnekkig beweren dat Dapcevic in de Roemeense hoofd stad. is ontvoerd en zich thans in Joego-Slavië bevindt, reageren de autoriteiten in Belgrado 05 deze ge ruchten consequent met 'een ver baasd optrekken van de wenkbrau- Buitenlandse waarnemers consta teren een nieuwe verkoeling in de betrekkingen tussen Belgrado en Moskou, waar het recente bezoek van premier Dzemal Bijedic aan China niet onopgemerkt is gebleven. Men voorspelt een nog ijziger sfeer als gevolg van wat er bij de processen boven water zal komen. In Tirana zijn onlangs drie Alba nese ministers vervangen, wat er vol gens diplomatieke kringen in Belgra do op zou kunnen wijzen dat er een machtsstrijd aan de gang is voor de opvolging van partijleider Enver Hoxha, wiens gezondheid te wensen overlaat. De vervangen ministers zijn Abdyl Kellezi, een van 's lands vier vice- premiers, die ook is ontslagen als voorzitter van de commissie voor het nationale plan, minister van Indus trie en Mijnwezen Koco Theodosi en minister van Handel met het bui tenland, Kico Ngjela. De machtsstrijd schijnt al te zijn begonnen in juli van het vorig jaar, toen minister van Defensie Bequir Balluku uit al zijn politieke functies werd ontslagen. Balluku was altijd beschouwd als een van de kandida ten voor Hoxha's opvolging. Uit berichten die diplomatieke kringen in Belgrado hebben bereikt zou mogen worden opgemaakt dat een kwart van de top in Tirana door met de machtsstrijd verzonden wij zigingen is vervangen. MADRID (Reuter, AFP, UPI) De Spaanse regering heeft gisteren besloten tot een tijdelijke overdracht van de bevoegd heden van de zieke generaal Franco aan prins Juan Carlos Pre mier Arias Navarro heeft de Cortes, het parlement, daarvan of- ficieel op de hoogte gesteld. De prins zal de macht overnemen krachtens artikel 11 van'de opvolgingswet, dat ook vorig jaar is toegepast toen Juan Carlos hjdens de ziekte van Franco zes weken de functie van staats hoofd heeft uitgeoefend. JUAN CARLOS Volgens regeringskringen zal Juan Carlos vandaag een vergadering van de ministerraad voorzitten in het pa leis La Quinta. Tot de tijdelijke machtsoverdracht is besloten /szien de lange duur van Franco's ziekbed. Het daardoor ontstane machtsva cuüm was met name ongewenst ge zien de onderhandelingen die de Spaanse regering met Marokko eri Mauretanië voert over de toekomst van de Spaanse Sahara. Voor een tijdelijke machtsover dracht zijn geen verdere formali teiten nodig.. Het is voldoende wan neer de premier de Cortes daarvan schriftelijk op de hoogte stelt. Een zelfde procedure werd toegepast in juli 1974, toen Franco leed aan een ernstige aanval van flebitis. „Keer terug op vredespad" fEW YORK (Reuter) reneraa! Waldheim van de Vereniig- le Naties heeft gisteren een dringend jeroep gedaan op de leiders Secretaris- dat als leiders en volk van Liba non nu een beslissende stap van het geweld af naar verzoening toe zouden kunnen zetten, zij alle steun In een medisch communiqué over de gezondheidstoestand van Franco verklaarden de artsen gisteravond dat er geen veranderingen zijn opge treden, en dat de toestand ernstig blijft. Eerder op de dag hadden de 'twee belangrijkste oppositiegroeperingen, de 'democratische junta' en de 'de mocratische conferentie' laten weten dat prins Juan Carlos voor hen als staatshoofd onaanvaardbaar blijft. In een gemeenschappelijke verkla ring zeggen ze dat „het onmogelijk is tot vrijheid en democratie te ko men zonder duidelijke breuk met het regime, en met de continuïteit van het regime via de opvolgingspro cedure". In Granada heeft de politie 30 ar restaties verricht onder mensen die tot verscheidene illegale groepen zou den behoren. Bij de arrestanten is een hoogleraar, 2 juristen, een arts en acht studenten. Gevaarlijk Minister van Defen sie James Schlesinger heeft gisteren in een televisie-uitzending gezegd dat zwaar besnoeien van de defensie-uit gaven de militaire kracht de V.S. "ernstig in gevaar kan brengen". President Ford wilde voor defensie 97.8 miljard dollar uittrekken, het Huis van Afgevaardigden wil dit bedrag terugbrengen tot 90.2 mil jard. Minister van Buitenlandse Zaken Max van der Stoel wordt hartelijk verwelkomd door zijn Italiaanse collega Mariano Rumor voor de ministersconferentie van de negen EG-landen in Rome. ADVERTENTIE ROODKAPJE WAS FRANCAISE Toen de gebroeders Grimm in 1812 hun beroemde verzameling sprookje publiceerden zeiden ze dat alle verhalen van Duitse oor sprong waren. Maadr ook dat was een sprookje. Volgens een Westduitse hoogleraar waren drie van de beroemdste figuren in de sprookjes Doornroosje, de Gelaarsde kat en Rood kapje van Franse herkomst. Dr. Heinz Roelleke, hoogleraar in de Duitse letterkunde ïn Wuppertal, zegt dat deze drie sprookjes voor het eerst in 1698 werden gepubliceerd door de Franse hof dichter Charles Perralt. En Wilhelm en Jacob Grimm moeten dat ook geweten hebben, want volgens Roelleke hoorden zij de verhalen van een buurmeisje in Kassei, dat ze van haar Franse moeder had gehoord. MOELIJK VOOR ROKERS IN ITALIË De rokers in Italië zullen het moeilijker krijgen. Krachtens een thans aanvaard wetsontwerp zal de blauwe rook in alle gesloten openbare ruimten geweerd worden. Daaronder vallen vervoermiddelen, ziekenhuizen, scholen, mu sea, bioscopen, theaters en zelfs danslokalen en tenslotte de wachtruimten op stations en luchthavens. Sigarettenreclame is in Italië reeds Jaren verboden. MINDER BIER DAN VERWACHT Uit een onderzoek van een consumentengroepering in West- Duitsland is gebleken dat de Duitsers, koplopers in bierconsumptie, minder bier drinken dan ze denken en waarvoor ze ook geld op tafel leggen. De groep maakte gisteren bekend, dat ze meer dan 100 "kneipen" heeft bezocht en ontdekte dat 37 procent van de bierglazen en -pullen minder bier bevatte dan de voorgeschreven hoeveelheid In Munchen, „de bierstad by uitstek", „wordt op sommige plaat sen maar driekwart liter voor een liter verkocht aldus de groep. GRATIS BEGRAVEN IN GENUA Met ingang van 1 november kan met in Genua gratis worden begraven. Het gemeentebestuur kondigde dit besluit gisteren aan als een "belangrijke sociale en nivellerende maatregel". De kosteloze teraardebestelling wordt een eenvoudige aange legenheid, met "een kist met handgrepen en een crucifix". Wie bloemen e.d. wenst moet daarvoor betalen. Overigens kan men, uiteraard tegen de gebruikelijke betaling, ook de doden laten begraven door ne bestaande particuliere ondernemingen. UITSTEL PROCES DOOR STRIPTEASE Een proces tegen vier Japanse extremisten is gisteren uitgesteld nadat de beklaagden, onder wie twee vrouwen, zich naakt hadden verzet tegen hun verwijdering uit de cel, zo heeft een van him advocaten meegedeeld. Het proces is verdaagd tot 27 november. De- beschuldigden zijn lid van de "wolvenvleugel" van het anti- Japanse Oost-Aziatische Gewapende Front, dat volgens de politie verantwoordelijk is voor een reeks bomaanslagen in Tokio, waarbij acht mensen om het leven kwamen en tenminste 300 gewonden vie len. partijen die betrokken zijn bij de de Verenigde Naties urgeroorlog in Liban op het als geheel zouden krijgen bij het v Libanese volk een einde- te maken op de been helpen van hun land. i het bloedvergieten en „terug te teren op de weg van vrede ioening". New York uitgegeven In Beiroet zelf verklaarde premier Rasj id Karami dat hij hoopte dat aan de burgeroorlog „in de komende uren" een definitief einde zou komen. Dit optimisme is hem ingegeven [erklaring zei Waldheim dat hij de door het ogenschijnlijk wortel schie ten van de tiende wapenstilstand sinds de gevechten tussen christenen en moslims uitbraken. Gisteren zijn de lijken van nog 22 slachtoffers van de burgeroorlog ge vonden, waardoor de tol sinds eind duizend. Karami zei dat alle betrokken par tijen het erover eens waren dat de wapenstilstand ©en kans moest krijgen. Maar met wat mi „understatement" van het j£ kunnen noemen voegde hij I De gewelddadigheden hebben zich olgens hem uitgebreid tot een punt fraarop het gewone dagelijks leven liet meer mogelijk is en het gevaar Intstaat dat zij niet meer tot het (.ibanese grondgebied beperkt blij- Grootste gedeelte voor Midden-Oosten WASHINGTON (UPI) President Gerald Ford heeft gisteren dat, die momenteel de Verenigde sta- aan het congres laten weten welke bedragen hij in 1976 voor ten bezoekt, volgend jaar alleen eco- buitenlandse hulpverlening gevoteerd wenst te zien. Het totaal- """J"?" ZJ?Z ZhtTZl i -i t. t r o o -T ii in de pen. Men verwacht echter dat bedrag is 4.3 miljard dollar, waarvan maar liefst 3.3 miljard be- de Amerikaanse regering zich in een stemd zou zijn vior het Midden Oosten. De secretaris-generaal zei dat hij ttjn oproep niet alleen deed in het felang van Libanon en het gehele Libanese volk, maar in het belang toe: „Daar gaa jan de vrede in het Midden-Oosten, zitten want af Hij zei dat het voor hem vaststond schietpartijen vi ADVERTENTIE i voor 2.2 miljard econo- miljoen dollar toegedacht, Syrië zou het" mische en militaire - hulp krijgen, 90 miljoen krygen in de vorm van zou terwijl Egypte aan zuiver economi- eoonomische steun en 50 miljoen zijn aan sche steun 750 miljoen zou ontvan- bestemd voor de post waarnemings in gen. stations in de Sinaï die krachtens ;ich Ford heeft Jordani economische en het troepenscheidingsakkoord aldaar militaire hulp ter waarde van 253 worden bemand. Ford vraagt het congres 384 mil joen uit te trekken voor Azië, 365 miljoen voor Griekenland en Tur kije, 41 miljoen voor Afrika en 221 miljoen voor speciale projecten die brandhaarden zoals Cyprus iin toom moeten houden. De voorgestelde steun Een volledig verzorgde 15-daagse vakantie voor twee personen naar Indonesië aange boden door de Belgi sche Luchtvaart Maat schappij Sabena. GoBelgianGoSaiena. 'SABÊNÏ Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten'. Ongeluk bij de voorbereiding van kemproef NEVADA (UPI) Naar pas gis teren bekend werd, heeft zich een Tct-o öi week geleden op het Amerikaanse nu- vaTuïtêmtot deaire testgebied in Nevada een ongeluk voorgedaan waarbij 11 ar beiders licht werden gewond. Het ongeluk gebeurde toen men een klein, niet op "scherp" staand, kern wapen liet zakken in de bijna 200 meter diepe explosieput. De contai- r met het kernwapen slipte uit de legde de laatste 12 meter Salaris Duitse parlementsleden niet langer belastingvrij Bonn Uit een voortijdig bekend geworden oordeel van het constitu tionele gerechtshof in Karlsruhe blijkt, dat pet thans 3850 mark per blijkt, dat het thajns 3850 mark per maand bedragende salaris van leden niet langer van inkomstenbelasting mag zijn vrijgesteld. Daarmee wordt de belastingheffing op de salarissen der afgevaardigden, sinds vorig jaar in de Bondsrepu bliek onderwerp van discussie, tot grondwettelijk gebod verklaard. Bo- het „basissalaris", ontvangen de ADVERTENTIE 518 ook "Het Israëlische vermogen om zichzelf te verdedigen en om bepaal de defensielasten te verlichten maakt de dreiging van een nieuw conflict iin 't Midden-Oosten minder kabels acuut", aldus Ford in zijn boodschap a* aan het congres. Volgens Fords voorstellen is e Tien arbeiders kregen wat builen en schrammen, de elfde een gebroken been. De autoriteiten die zeggen het de Egyptische president Anwar Sa- ongeval aanvankelijk niet te hebben gemeld omdat het te onbeduidend Ongedeerd Kort voor het verstrij ken van zijn ultimatum heeft de man, die in e'en bankgebouw te Cle veland bijna een etmaal lang zes mensen gijzelde, zich gisteren aan de politie overgegeven. De gijzelaars "«i". allen ongedeerd vrijgelaten. De g legden er gisteren de nadruk op dat er geen enkel moment gevaar voor het vrijkomen van radioactivi teit heeft bestaan. Een zegsman ver telde dat er ook geen gevaar voor dat het testprogramma in I-iirie bankrover ïiL last ondervindt ven kort tevoren na een lange vrijheids straf vrij was gekomen, had een los geld van 50.000 dollar geeist onder het dreigement zijn gijzelaa blaam, het ongeluk. Het betrof een wapen met de code naam "schiereiland" met een effec- op tê tieve lading "ver onder de 20 kilo- ton", aldus deze zegsman. nog toeslagen (voor reis- en verblijfkosten, betaling van een secretaresse enz.) van in totaal 6500 mark, die van de belastingheffing zullen zijn uitgezonderd. Ook een andere uitspraak van het hoogste Westduitse hof heeft sterk de aandacht getrokken. Het college acht het eveneens in strijd met de grondwet, dat ambtenaren die wegens een lidmaatschap van de Bondsdag tijdelijk vrijgesteld zijn, buiten hun salaris als parlementslid ook nog wachtgeld of ambtenaren- pensioen ontvangen. Deze tot nu toe toegepaste regeling maakt het voor ambtenaren financieel uiterst aan trekkelijk in de Bondsdag te worden gekozen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat ruim veertig procent van de Westduitse Bonds dagleden tot de ambtenarenstand behoort. In de parlementen van een aantal deelstaten, zoals dat van Hessen, bedraagt het yercentage tijdelijk vrijgestelde ambtenaren zelfs zestig. 20 variaties om uit te kiezen 20 kompleet ingerichte keukens 'tonen u hoeveel gemak ervoor uw keuken te koop is. 20 verschil- lende'opstellingen bewijzent dat er een keuken is die-bij u past. 2 ëurópëse topmerken - SiëMatic en Alno - laten zien hoever 'de keukentechniek' gevorderd is ih j vormgeving, techniek, komfort en kleurkeus.' AahrechtbladGb jn hout, staal, kunststof of betëgeld spreken, uw. smaak aan. Voor ko ken, bakken, braden, spoelen, af wassen en ventiteren is er een kollektie inbouwatpparatuür die u ënihousiast 'mefakt. Kom er haar kijken ën van rgeriietem .Ook de tegels, het sanitair, de ópen haard en de bouw- en siermatèriëlerv vopr .uw huis en uw tuin'-vérdieV nen uw vol|e aandacht. Geopendma t/m vrij' Ö.30-12.30 en 14.00-17.30 uur.' V zaterdag »-,10.00-16.00 uur. HOOFIN126A ALPHENa/dRIJN lTEL.01720-91348 (t.o. Avifauna!

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9