Katwijk kiest voor Rijnland Bloem hoilencongres én Amsterdamse RAI SGP maakt zich zorgen Beroep op tandartsen Rhodesische minister treedt af wegens onenigheid met Smith ALIMENTATIE NIET LANGER Tennisbanen DAN 12 JAAR Ook straatrovers aangehouden Leidse jongens geven serie inbraken toe PAGINA 4 KATWIJK De SGP heeft kritiek op het aankoopbeleid van de Gemeenschappeliike Katwijkse bibliotheek. "De inhoud van een aantal boeken laat te wensen over. Dat is een tendens die wij met zorg gade slaan". Dat zei SGP- raadslid Van der Plas gister avond tijdens de raadsverga dering bij de behandeling van de subsidie-aanvrage van de bibliotheek. Wethouder Haasnoot zei voor dit standpunt begrip te héb ben maar stélde verder dat be langrijke groepen van de Kat wijkse bevolking wel interesse hebben in de door de SGP ver worpen lectuur, die bovendien vaak deel uitmaakt van de examenstof voor middelbare scholieren. De subsidie die de bibliotheek vroeg (en kreeg) bedroeg overigens bijna 'n half miljoen gulden. De heren Tim mermans en Van Mierlo had den kritiek op de hoogte van dit bedrag. Speciaal op het feit dat de post' voor de aankoop van boeken veel hoger was uit gevallen dan geraamd was. Wethouder Haasnoot verde digde deze stijging met de stél ling dat de aankoop gestag neerd was toen de bibliotheek nog in zijn oude huisvesting zat en dat, toen men eenmaal een ruimer onderkomen had, ineens veel nieuw materiaal moest worden aangeschaft. KATWIJK Wethouder Berg man heeft zich gisteravond tij dens de raadsvergadering kritisch uitgelaten over de mentaliteit van de dienstverleners in de medische sector. Volgens de Katwijkse wet houder/ar^.s gaat het met die mentaliteit de verkeerde kant op. "Wij zijn langzamerhand bezig zelf de komst van een nationale gezondheidszorg te bewerkstelligen aldus de wethouder. De heer Bergman zei dit naar aanleiding van een vraag van het PvdA-raadslid De Vries of het waar is dat veel tandartsen in Katwijk ziekenfondspatiënten doorsturen naar het door de ge meente ondersteunde tandheel kundig centrum. Volgens de heer Bergman is dit inderdaad het ge val. "Ziekenfondspatiënten met grote afwijkingen in het gebit worden vaak doorgestuurd naar het centrum. De tandartsen heb ben meer baat bij particulieren met een dergelijk sleoht gebit. Wij hebben tegen een dergelijke tendens geen wapen. Het enige wat wij kunnen doen, en dat doe ik hierbij dan ook, is een beroep te doen op de tandartsen om in deze situatie verandering te bren gen. De raad ging overigens akkoord met het voorstel van B en W om in de tandartsenkliniek plaats in te ruimen voor een vierde tandarts en om f5000,- ter be schikking te snellen om een on derzoek te houden naar de vraag hoeveel mensen op dit moment voor behandeling in de kliniek in aanmerking komen. KATWIJK Als het nog eens komt tot een opdeling van Zuid Holland in een aantal provincies-nieuwe-stijl dan vindt de ge meenteraad van Katwijk, dat daarbij dan een provincie Rijn land zou moeten zijn en dat Katwijk tot die provincie zou moe ten behoren. Dat Rijnland zou het gebied moeten bestrijken tus sen ruwweg Katwijk, Nieuw Vennep en Alphen en bovendien een stukje zou moeten uitlopen in het z.g. middengebied van Zuid Holland. Met deze opvatting wijkt Katwijk af van Gedeputeerde Staten en ook van een aangrenzende gemeente als Noordwijk. De gemeenteraad van deze laatste plaats heeft zich uit gesproken voor deelname aan een provincie Den Haag. De CHU-frac- tie van de Katwijkse gemeenteraad deed dat gisteravond ook. In eerste instantie wilde zij haar mening zelfs via een motie onderstrepen. Zover is het echter niet gekomen. Na het antwoord van burgemeester Bos con formeerde de CHU zich voorlopig aan het algemene standpunt. De heer Bos zei van de suggestie van de CHU ondermeer het volgende: "De invloed van Katwijk in een provincie Den Haag zal te gering in vergelijking met de inbreng die we kunnen heb ben in een eventueel Rijnland". Twijfe Belangrijke stromingen in de Kat wijkse raad maakten echter duidelijk helemaal niet te zitten wachten op vernieuwingen op dit gebied. En zeker niet als dat moet gaan gebeu ren op een manier zoals de regering heeft voorgesteld in haar concept ontwerp reorganisatie binnenlands bestuur. Zowel de CHU als de SGP, de CCP en de Vrije Lyst toonden zich niet erg overtuigd van de nood zaak van reorganisatie. De CHU vroeg zich bij monde van de heer Vink' af of men niet veel verder zou kunnen komen via een uitbouw van een bestaande mogelijkheid als de gemeenschappelijke regelingen tus sen gemeenten. Burgemeester Bos was het hier niet mee eens. Volgens hem zou op deze manier juist de zo algemeen verworpen vierde bestuurs laag geconstrueerd worden. in Voorstanders van hervormingen toonden zich de PvdA, PPR, Ge meentebelangen en ook, zij het in mindere mate, de WD. Deze laatste partij pleitte echter voor meer de centralisatie dan in de regerings plannen te vinden is. Voor de PvdA gingen de plannen zelfs nog niet ver genoeg. Woordvoerder De Vries zei dat zijn fractie meer voelt voor het geleidelijk orgaan van de gemeenten in gewesten. Namens B en W ver klaarde burgemeester Bos eveneens een voorstander te zijn van reorga nisatie. "Er moeten op korte termijn op dit gebied ingrijpende beslissingen genomen worden. Het is namelijk de hoogste tijd dat'er een eind gemaakt wordt aan de sluipende centralisatie die .de gemeentelijke autonomie steeds meer in gevaar brengt", aldus de heer Bos. Uithollen De burgemeester van Katwijk heeft echter weinig vertrouwen in de manier waarop het concept ont werp die problematiek denkt op te lossen. "Het ontwerp lost voor de gemeenten niets op, het holt de autonomie verder uit" zei hij ervan. Daarmee zat hij op 'dezelfde golf lengte als bijna alle raadsleden. Vrijwel alle sprekers maakten ken baar dat zij vonden dat bij de re geringsplannen wel heel weinig ta ken van betekenis voor de gemeenten overblijven. De raad stelt zich hier mee achter de kritiek die GS op het ontwerp hebben en steunt dan ook de taakverdeling die dit lichaam voorstaat. SALISBURY (Reuter) De Rhode sische minister van voorlichting, im migratie en toerisme, Wickus de Koek, heeft gisteren in Salisbury bekendgemaakt, dat hij wegens een "meningsverschil" met premier Ian Smith is afgetreden. Dit aftreden komt kort nadat Smith afwijzend beschikt had op een sug gestie van De Koek omvanRhode- sié een statenbond te maken, naar Zwitsers model, met zwarte en blan ke kantons. De 46-jarige De Koek die wel eens was genoemd als een mogelijke opvolger van Smith, had zijn voorstel gedaan ter oplossing van het constitutionele vraagstuk. Zonder het "meningsverschil" na der te omschrijven liet De Koek in zijn verklaring weten, dat hij zijn zetel van afgevaardigde van het Rho desische front zal behouden en dat hy "een sterk voorstander van ont spanning in zuidelijk Afrika zal blij ven". Voorts verzekerde hij dat hij de pogingen van de regering om te komen tot een "evenwichtige" op lossing van het constitutionele vraag stuk zal blijven steunen. Volgens de verklaring van De Koek had hij vorige maand op een be- stuursbijeenkomst van het Rhodesi sche front zijn voornemen om af te treden bekendgemaakt wegens een meningsverschil met de eerste-minis- ter en enige leden van het kabinet. Men had hem er toen echter van overtuigd dat hij beter nog even kon wachten met aftreden. De Koek zou de steun hebben van de jongere leden van het Rhodesische front. LEIDEN De leden van de sport- commissde der gemeenteraad: toon den opmerkelijk enthousiasme voor het plan van de tennisclub Unicum om twee nieuwe tennisbanen aan te leggen naast de bestaande banen aan de Haarlemmertrekvaart. Uni-' cum zou de aanleg zelf willen finan cieren, waarbij de club als tegenpres- taue dan de eerste acht a negen jaar geen huur en onderhoud hoeft te betalen aan de gemeente. Na dat aantal jaren zou het eigendom van de banen overgaan naar de gemeen te. DEN HAAG (ANP) De alimen tatieplicht moet maximmaal 12 jaar duren. Dit schrijft de stichting or ganisatie gescheiden mannen (SOG M) aan minister Van Agt (justitie). Voor de ergste misdrijven wordt ten hoogste twintig jaar gevangenis straf gegeven; levenslange alimen tatie staait hiertoe in geen enkele verhouding, aldus de SOGM. De hui die alimentatieregeling vergroot de conflicten en werkt belastingontdui king, valse belastingopgaven en zwart verdienen in de hand, aldus de stichting. Verdachte van roofmoord aangehouden GELEEN (ANP) Volgens de ge meentepolitie van Geleen heeft de politie van Amsterdam de 20-jarige Jimmie B. afkomstig uit Venlo aan gehouden. De gearresteerde werd gezocht als hoofddader van de roof moord op 26 juli 1974 in Geleen. Bij deze roofmoord werd de 28-iari- ge Sipke Bergsma uit Geleen dood geschoten. De roofmoord gebeurde nabij de woning van Bergsma waar hij zijn kantoor had. DEN HAAG/KATWIJK Uit handen van de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, de heer Kingdom Gould jr. (links) heeft Katwijks VVV-directeur Chr. Vèrplancke gistermorgen een onder scheiding ontvangen. Deze onderscheiding bestond uit een Amerikaanse vlag met de letters ,An International Salute to the American Revolution Bicentinnial" en de jaartallen 1776-1976 rondom. Ook kreeg de heer Verplancke een certificaat. Een en ander naar aanleiding van het Tulip Time International Festival", dat volgend jaar april voor de vierde keer gehouden zal worden, en waarbij amateur-koren uit verschillende lan den naar Katwijk zullen komen. DH festival wordt beschouwd als officieel onderdeel van de viering van het tweehonderd jarig bestaan van Amerika. De heer Verplancke heeft tijdens de reis van „Jubilate", nog maar enkele dagen geleden, diver se contacten gelegd in Amerika. Acht Amerikaanse en drie Canadese koren hebben al hun mede werking toegezegd. Uit vele landen, binnen en buiten Europa, zullen koren naar Nederland ko- In ieder geval ziet het er naar uit, dat in Amerika genoeg animo is om voor het festival naar Katwijk te komen. Volgens de heer Verplancke zijn de eerste voorbereidingen al begonnen en wordt voor de reis al gespaard. De uitreiking van de vlag en het certificaat vond gisteren plaats in de Amerikaanse ambas sade in Den Haag. Behalve VVV-directeur Verplancke en de ambassadeur waren ook Verplanc- kes zoon en de secretaris rechtsbij de uitreiking aanwezig. LEIDEN De Leidse politie heeft dezer dagen vier 16-jarige jongens uit deze stad aangehouden, die van een groot aantal inbraken worden verdacht. De vier jongens, die onlangs nog in het nieuws zijn geweest in ver band met de ongeregeldheden tijdens de Leidato, hebben tot nog toe acht tien inbraken bekend. De meeste in braken werden gedurende de afgelo pen maanden gepleegd in scholen en clubgebouwen. De buit bestond voor een groot gedeelte uit kostbare video apparatuur, radiotoestellen, platen spelers en bandrecorders. De jeugdige inbrekers richtten bij de inbraken veelal grote schade aan. Twee van hen werden op heterdaad betrapt, toen zij bezig waren in te breken in een school in Leiden. In verband met 'n andere zaak zijn gisteren twee jongens uit Leiderdorp, resp. 15 en 16 jaar, aangehouden. Dit tweetal heeft onder meer toegegeven op 11 oktober nabij de Groenoordhal een Amerikaans echtpaar van f 1450,- en een aantal dollars te hebben be roofd. Van dit geld kochten, de jon gens twee brommers. De twee beken den behalve deze straatroof nog tien andere berovingen, die onder meer in Leiden, Noordwijk en Rijns burg wer den gepleegd. Al deze berovingen wer den per bromfiets uitgevoerd, waarbij de één de brommer bestuurde en de ander als „roofspecialist" achterop zat. Het tweetal bleek verder nog enkele bromfietsen en bromfietshel men te hebben gestolen. LEIDEN Bij V en D is giste ren tijdens de koopavond een bont mantel ter waarde van drieduizend gulden gestolen. De bontmantel hing op de eerste etage aan een rek, dat door middel van 'n ketting was be veiligd. Bij controle tegen sluitings tijd bleek de ketting te zijn doorge knipt en de bontmantel verdwenen. RIJNSATERWOUDE restauratie van de „molen van Dekker" nadert haar vol tooiing. Hans van Beek, zoon van molenbouwer Piet van Beek, is druk bezig de zaag molen op te trekken achter zijn huis in Rijnsaterwoude. De molen, die enkele maan den geleden voor een symbo lisch bedrag van één gulden van de gemeente Hazerswou- de werd gekocht, krijgt een plaatsje op het dak van de werkloods aan de Herenweg. Van Beek overweegt om de molen niet alleen in oor spronkelijke staat op te bou wen, maar hem ook weer dienst te laten doen voor het zagen van hout. De familie Van Beek is van oudsher een geslacht van molenbouwers. Ook dit unie ke houtzaagmolentje het enige dat nog te bewonderen is is eigenlijk een familie stuk. Molenaar Dekker uit Hazerswoude, naar wie het exemplaar is genoemd, is na melijk een zwager van de heer Van Beek. De molen (in 1907 in bedrijf gesteldwordt weer geheel ingeschakeld in het oude am bacht. De op wind draaiende wieken stellen een aantal tandwielen in beweging, die de zaag van „kracht" voor zien. Het verwerkte hout zal worden gébruikt voor het res taureren van andere molens. Molenmaker Van Beek ver wacht, dat het „Hazerswoud- se" exemplaar veel bekijks zal krijgen. Ook in Rijnsater woude leven de dorpsbewo ners belangstellend mee met het wel en wee van de molen. Voorouders Het echtpaar Louis en Mary Leakey (junior) heeft in Tanzania resten gevonden van voor ouders van de mens die ongeveer 2,5 miljoen jaren geleden moeten hebben geleefd. Op een persconfe rentie in het Amerikaanse "Nationa le Aardrijskundige Genootschap" in Washington vertelde mevrouw Lea key, dat in het gebi'ed van Laetolil de kaken en tanden van elf mensach- tigen zijn aangetroffen. Volgens de radio-actieve methode kon worden vastgesteld dat zij tussen de 3,35 en 3,75 miljoen jaren oud moeten zijn. Kritiek De Internationale Com missie van Juristen (IJC) acht de recente veroordeling van het zionis me als een vorm van racisme door de sociale commissie van de Algeme ne Vergadering der Verenigde Na ties een ontkenning van juridische normen. "Zionisme, dat de uitdruk king is van dit streven van Joden hun eigen staat te stichten en in stand te houden, rangschikken ond'er racisme is hetzelfde als nationalis me met racisme gelijk te stellen", aldus de onafhankelijke in Genève zetelende commissie. Steun voor Sacharow De dissi dente natuurkundige Andrei Sacha row, tegen wie de officiële Sowjetme- dia e'en campagne voeren sinds hij werd onderscheiden met de Russische Nobelprijs voor de vrede 1975, heeft gisteren steun gekregen van een aantal vooraanstaande figuren uit 't Russische culturele leven. Gisteren circuleerde in Moskou een verklaring waarin het toekennen van de vredes prijs aan Sacharow werd toege juicht. Deze was o.a. ondertekend door de dissidente auteur Andrei A- malrik, de historicus Roy Mewedew, die vaak stelling heeft genomen te gen Sacharows denkbeelden, Wladi- mir Kornilow en Osip Tsjorni, bei de lid van de officiële schrijversvak bond, en de voormalige generaal van het Sowjetrussische leger Pjotr Grigorenko. AMSTERDAM Het Centraal Bloembollencomité (CBC), dat te genwoordig opereert onder de naam "Bloembollenraad", bestaat vijftig jaar. Dat houdt in dat de collectie ve bloembollenreclame al een halve eeuw met succes dan de gang is. En de Bond van Boembollen- handelaren bestaat vijfenzeventig jaar. Ter gelegenheid van beide ju bilea zal er op 16 en 17 december een bbloemtoollen-mairketing-congres worden gehouden in het RAI-con- grescentrum in Amsterdam. Algemeen leeft in het bloembol lenvak de opvatting, dat naast het beter aanpassen van het aanbod aan de vraag, een verbetering van de marmketing één van de middelen kan zijn, om de huidige stagnatie in de groei van de export op te hef fen. In het structuuronderzoek voor de bloembollensector wordt daarom ook bijzonder veel aandacht ge schonken aan de marketing van bloembollen. De Bloembollenraad wil met dit congres een bijdrage leveren aan de oplossing van het marketing-vraag- stuk, dat voor de toekomstige ont wikkeling van het bloembollenvak van grote betekenis is. Het congres wordt internationaal opgezet. Een aantal buitenlandse experts is bereid gevonden hun vi sie te geven op de verschillende as pecten van de marketing van bloem bollen, waarbij bewust is nage streefd de congresbezoekers een spiegel van de afzet vanuit het bui tenland voor te houden. Het congres staat onder leiding van prof. dr. ir. M. T. G. Meulen- berg, hoogleraar in de marktkund? en het marktonderzoek aan de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen. De organisatie berust bij d'e af deling Afzetbevordering van de Bloemlbollenvaad en de jubilerende handelarenbond. In de RAI is ver taalapparatuur aanwezig, zodat de congresbezoekers in het Frans, Duits, Engels, Zweeds en -Neder lands naar de sprekers kunnen luis teren. Op de eerste dag zullen sprekers hun mening naar voren brengen. Op de tweede dag is er ruimte voor een forum, waardoor de bezoekers in de gelegenheid zijn vragen te stellen. Het congres wordt afgeslo ten met het aangeven van modellen voor structuurverbetering en van aanbevelingen als resultaat van het structuuronderzoek, dat naar ver wachting half december zal worden beëindigd. Gezien de raakpunten van het structuuronderzoek met het thema van het congres, wordt deze gelegenheid aangegrepen, om voor het eerst de resultaten van 't onderzoekin het openbaar te pre senteren en toe te lichten. De deelnemers zullen voorname lijk komen uit de klingen van bin nenlandse en buitenlandse produ centen, broeiers en handelaren, als mede uit de internationale kring van functionarissen en vertegen woordigers van de overheid en be drijfsleven uit de niet-eetbare tuin bouwsector. De kosten bedragen f 140 per deelnemer. Voor nadere infor matie kan men terecht bij de Bloem bollenraad in Hillegom, postbus 172.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4