GS buigen zich over Leidse woningpuzzels NIEUW GEBOUW LEIDSE MEAO-SCHOOL GEOPEND Deens koninklijk paar op bezoek in Leids museum W te' '1 o ft Horeca in actie tegen valse concurrentie B en tegen uitbreiding kantoor Rapenburg Rembrandt met teveel leraren Nederlands r* ff VRIJDAG 31 OKTOBER LEIOEN Wethouder Van Aken stuurt brief naar Sportstichting LEIDEN Binnenkort zal de Leidse afdeling van Horeca Ne derland een gesprek hebben met de gemeente over de moeilijke situatie waarin de Leidse Horeca verkeert. Met name door het mis bruik dat er in haar ogen van de kantines van sportvrenigingen en bedrijven gemaakt wordt, en door de volgens haar te beperkte openingstijden. Door een voortdurende stijging van kosten en lasten waaronder BTW en BUMA-reohten. wordt het voor de zaken steees moeilij ker rendabel te draaien, vooral omdat het cafébezoek afneemt door het vele televisiekijken: de programma's eindigen steeds la ter en men gaat daardoor later uit. Aangezien de sluitingstijden niet verruimd zijn, betekent dit dat de Horeca in een korter tijds bestek haar geld moet verdienen. De beperkte vergunningen van de kantines van bedrijven en sportverenigingen worden vaak misbruikt. Bij sportverenigingen mag men behalve op clubavonden maar beperkte tijd voor en na de wedstrijden drank verkopen: te vaak, naar de mening van de Leidse Horeca, wordt daar de hand mee gelicht. De gemeente is in een infor meel gesprek niet onwillig geble ken daar iets tegen te onderne men. Wethouder Van Aken zal naar de Sportstichting een brief sturen waarin hij zal wijzen on de beperkingen die voor kantines gelden. Of de gemeente de sluitingstij den zal verruimen moet nog maar afgewacht worden, gezien de gro te ontevredenheid en het aantal klachten over het cafébezoek in verschillende wijken voorname lijk in de binnenstad. De Leidse Horeca, die nu voor het eerst georganiseerd optreedt, wijst er op dat deze klachten ondervan gen kunnen worden als de slui tingstijden verruimde worden en wanneer deze tijden gelijkgetrok ken worden, zodat er niet enkele zaken later open blijven dan de rest, wat nu nog wel het geval is: bij ruimere en gelijke sluitingstijden zullen de bezoekers niet een massale "run" onderne men op de gelegenheden die nog open zijn; de bezoekers zullen de avond doorbrengen in hun eigen cafe totdat zij wensen op te stap pen. Na het informele gesprek met ae gemeente - waarbij van poli tiezijde nog verzekerd werd dat het optreden rond de sluitingstijd soepel zal zijn: men zal niet klok slag het uur een bekeuring uit delen - is er een algemene ver gadering van de Leidse Horeca be legd over bovengenoemde punten. Men sprak zch unaniem uit te gen het drankmisbruik op de vel de, erf voor gelijktrekking van de sluitingstijden tot 2 uur door de week en 3 uur in het weekend. Binnenkort zal het bestuur van de Leidse Horeca hierover met de gemeente gaan onderhandelen- Bewering oncler persfotografen LEIDEN Het Rijks voor Oudheden aan het Rapenburg- was gistermiddag geruime tijd» ge sloten voor het publiek: koningin Margarethe van Denemarken en haar man, prins Hendrik waren er de gast in het kader van het staats bezoek aan ons land. Ze werden ver gezeld door prinses Beatrix, prins Claus, minister Trip die als plaats vervanger optrad voor minister Van Doorn van Cultuur, Commissaris van de Koningin in Zuid-Hol land mr. Vrolijk en de Leidse bur gemeester Vis. Het gezelschap, dat werd rondge leid door prof. dr. A. Klasens, die di recteur van het museum is, bracht een bezoek aan de afdeling „Pano rama van de archeologie" en de af deling "Archeologie van Nederland". Er ontstond enige beroering on der de aanwezige (foto) journalis ten, toen bleek dat er slechts van grote afstand en onder erg moeilij ke omstandigheden mocht worden gefotografeerd. Functionarissen van de Rijks Voorlichtings Dienst (RVD), hadden van de kant van het mu seum te horen gekregen dat de ko ningin van Denemarken het op prijs stelde niet gehinderd te wor den door flitslicht. Deense verslag gevers hadden namelijk woensdag in Amsterdam misbruik gemaakt van de faciliteiten en dit was dus de tegenzet van hun staatshoofd. Toen de Denen dat in de gaten kregen, werden ze vreselijk boos en beslo ten tot een spontane boycot, al thans wat dit doel van het bezoek betrof. Dat ook Nederlandse foto grafen er de dupe van werden, was onvermijdelijk. De vorstin kon al leen maar van opzij worden gefoto grafeerd met een niet van haar zij de wijkende (kleine) prof. Klasens. Hetgeen de volgende opmerking van een ANP-fotograaf tot gevolg had: "Ik heb alleen maar foto's gemaakt van een man met een dameshoed. Ik sta hier volkomen voor joker". Functionarissen van de RVD von den het eveneens triest, maar kon den weinig doen. Evenwel is het fo tograaf Jan Holvast gelukt om op een letterlijk onbewaakt ogenblik toch nog een glimp op te vangen van de Deense majesteit (zie foto LEIDEN/D£N HAAG Volgens B. en W. van Leiden behoeft ge rechtsdeurwaarder J. M. van Belle zijn kantoor niet per sé te hebben in het pand Rapenburg 125. Door gebrek aan ruimte op de begane grond wil de heer Van Belle ook de nog bewoonde bovenverdieping als kantoor inrichten. Hij heeft een verklaring van de Kamer van Koophandel, dat hij die extra ruimte nodig heeft en ook de kan tonrechter deed een uitspraak in die zin, zodat de huidige bewoner, de heer W. Freeke met vrouw en dochter, de bovenwoning uiterlijk 31 december van dit jaar ont ruimd moet hebben. B. en W. van Leiden hebben de heer Van Belle echter geen toestem ming gegeven de woning bij zijn kantoor te voegen. Zij vinden, dat er in Leiden andere, bruikbare kantoor ruimte te vinden is en dat de be treffende goede en goedkope woning daarom geen andere bestemming kan krijgen. De deurwaarder is van dit besluit van B. en W. in beroep ge gaan bij het dagelijks bestuur van de deurwaarder en van de volkshuis provincie, dat beide partijen uitno digde voor een mondelinge toelich ting. De heer Belle legde in een uit voerige pleitnota de nadruk op de grote ruimtenood, waarin hij met z'n kantoor verkeert en bestreed, dat in Leiden waar hij volgens de wet kantoor moet houden andere bruikbare kantoorruimte beschik baar zou zijn. Hij wees er ook op. dat op het Rapenburg van een leng te van bijna l1!- km nauwelijks tien procent nog bewoond is. De woordvoerder van de gemeen te vestigde er de aandacht op, dat ae heer Van Belle, die het omstre den pand in 1972 in eigendom kreeg, ook de benedenverdieping onwettig als kantoor gebruikt. Weliswaar had de voorgaande gebruiker daar een architectenkantoor, maar de toestem ming, die B. en W. daarvoor gaven, gold alleen hem en kon niet aan een volgende eigenaar overgedragen wor den. Of hei college hier nog iets aan kan veranderen, is echter de gro te vraag aangezien het zijn bevoegd heid om al of niet toestemming te geven voor verandering van gebruik moet baseren op de feitelijke situ atie op 1 december 1973. De nu ge nomen beslissing om toestemming te weigeren geldt echter voor het he le pand, waarvan overigens de huur- Nasleep van zaak-Marijnis ADVERTENTIE ONDERDELEN REPARATIES VAN STOFZUIGERS JNOIU! |f en klein njSisasf HUISHOUDELIJKE POEL A nn A n A po APPARATEN STOFZUIGERS vanaf 160,- KORTING 10% INRUIL 15.- 25.- KOREVAARSTRAAT 16 LEIDEN t/o Fiat showroom TELEFOON 071 120164. GEEN KOOPAVOND THIJS VAN LEER INTROSPECTION ORKEST i ROGIER VAN OTTERLOO rewKseii iiiimnuMi 1 Pieterskerkchoorsteeg 11, Leiden. Tel. 071-122184 LEIDEN Enige afkeuring viel wethouder Tesselaar alsnog ten deel van de raadsleden Bosch (CDA) cn Houtman (SGP) omtrent de af handeling van de kwestie-Marijnis. Op verzoek van het raadslid Wessels (VPD) zette de wethouder nog eni ge details uiteen in d'a onderwijs commissie. Daarbij speelde dat, ter wijl de leraar Nederlands Marijnis nog niet ontslagen was, er al toe zeggingen voor een benoeming wa ren gedaan aan twee nieuwe leer krachten door de rectrix van de Rem brandt-scholengemeenschap. De wet houder achtte 't indertijd moreel niet verantwoord deze toezeggingen te negeren. Toen Marijnis toch bleef aan de Rembrandt-scholengemeen- schap betekende dat, dat er teveel leerkrachten Nederlands waren. Bij de verdeling van de lesuten tenslot te, kreeg Marijnis dertien lesuren te weinig, maar deze uren zou tij toch uitbetaald krijgen, omdat hij feite lijk recht had op die uren. Het be drag dat nu, vooralsnog gedurende één jaar. teveel wordt uitgegeven, wordt niet door het Rijk vergoed. Tesselaar zei, dat hij erg blij was met de ontdekking van het Riemers- nxafonds dat de gemeente beheert "noodlijdende leer- legaat van de onderwijzer Riemersma en werd slechts in bijzondere gevallen gebruikt. Bosch en Houtman merken naar aanleiding daarvan op, dat toender- tijd, bij de benoeming van Marij nis, zij niet op de hoogte waren ge steld van de financiële consequenties; zij vonden voorts dat dit een onei genlijk gebruik van het fonds was. Houtman berispte Tesselaar met de opmerking dat deze kwestie in de commissie besproken had moeten worden. Bosch merkte op dat het de besluitvorming had kunnen beïn vloeden. waarde niet viel vast te stellen. Be halve de strijdige belangen van de vesting in Leiden zit er aan deze zaak dus ock nog een aardig juridisch puz zeltje, waai-mee Gedeputeerde Sta ten zich nu mogen bezig houden. Twee kamers Op dezelfde hoorzitting werd nog een Leidse zaak behandeld die be trekking heeft op een gedeelte van de woning Uiterstegracht 149. B. en W. weigei-den de heer J. Bekooij toe stemming om twee kamers óp de ver dieping van het pand aan hun woon bestemming te onttrekken. Het gaat* in deze zaak om een winkelwoning, waarvan een deel op de begane grond ligt en d'e rest boven. Op de begaande grond is de woonruimte in d? loop der jaren bij het bedrijf in gcbi-uik gekomen als opslagruimte. Dat gebeui-de ook met een deel van de bovenverdieping, waar nu nog twee kamei's over zijn van beperkte afmetingen en zonder gasaansluiting en zonder water aan- en afvoer. Wel is er .behalve de toegang via de winkel, ook een apai'te opgang. B. en W. vinden dat de 'hele wo-nlng - dus ook het benedendeel - voor huisvesting beschikbaar moet blijven en zien daarnaast ook nog wel een mogelijkheid om van de twee kamers één kleine woning te maken. Het gaat om goedkope woonruimte, die in Leiden niet gemist kan worden en bovendien willen B. en W. juist proberen het verdwijnen van de woonfunctie in de binnenstad tegen te gaan of zelfs om te buigen. De vraag blijft echter wat de feitelijke situatie was op 1 december 1973 en of de twee kamers in hun huidige toestand wel als een "goede woning" aangemerkt kunnen worden. GS moe ten hierover uitsluitsel geven. Luba heeft werk voor SNPAKKERS/SÏERS in ploegendienst. Vervoer van en naar het bedrijf wordt geregeld. Kom snel! UITZENDBUREAU LUBA LEIDEN De heer F. de Nie, chel van de afdeling bouwzaken op het ministerie van onderwijs en we renschappen, heeft gistermiddag de opening verricht van het nieuwe gebouw voor de meao-school in Cronesteijn aan het Lammenschans- park. Hij deed dit tijdens een fees telijke bijeenkomst in de sportzaal van het gebouw. De heer De Nie noemde in zijn openingstoespraak Cronesteijn een reuze experiment, dat niet zonder moeite tot stand komt. "Bij ons heet Cronesteijn intussen dan ook Kreu- nesteijn", zei hij. de Stichting ïeao, de heer notedop daarbij De heer De Nie, chef van de ministeriële afdeling bouwzaken, drukt op een knop ten teken dat het gebouw geopend is. Even later zou er een leerlingencabaret op het podium verschijnen om de vreugde over de nieuwe behuizing to» een lied toi. drukking te brengen. De voorzitter Leidse school voor meao. S. Sannes, belichtte in ee de ontstaansgeschiedenis vi ao-school. Hij herinnerde aan dat de samenwerking tussen de openbare, de pr. chr. en de r.k. rich tingen die in 1969 leidde tot de op richting van de meao-samenwerkings school, min of meer werd afgedwon gen. Dit omdat bij een afzonder lijke aanvraag door elk van d'e rich tingen de norm voor de stichting van eer. dergelijke school niet gehaald werd. Toen de samenwerking een feit was, werd de aanvraag volgens Sannes wonderlijk snel gehonoreerd, zodat al snel met de school begon nen kon worden aan de Sumatra- straat. Later verhuisde de school naar de Hooglandsekerkgi-acht en kwamen er dependances bij aan de Zuidsingel, de Middelstegracht en de Haarlemmerstraat. De huisvestings situatie gaf echter aanleiding tot frustraties en de emoties welden soms hoog op, zei de heer Sannes. In het najaar van 1972 leidde dit tot, een demonstratie door de leer lingen, die het zat waren les te moe ten krijgen in een gebrekkige behui zing. Sannes toonde zich uiterst ver heugd met het nieuwe gebouw in Cronesteyn en zei dat nu nog het grootste verlangen is dat de door de school aangevraagde toeristische op leiding wordt gerealiseerd. De in specteur voor het economisch en ad ministratief onderwijs, de heer Schu ring deelde later mee dat het mini- sterie deze opleiding intussen heeft goedgekeurd. Kritische geluiden liet Sannes horen over het ontbreken van een verbinding tussen de Ka- naalweg en de woning van de con cierge op Cronesteijn. "Dat is onbe staanbaar", zei hij. De meao-school is de tweede school die is opgeleverd in de MeBo-bouw- stroom van in totaal vijf velschillen de schooltypen. Eerder werd het vormingscentrum voor werekende jongeren in gebruik genomen. Het nieuwe onderkomen van de meao- school, die 350 leerlingen en 26 do centen telt, bestaat uit twee bouw lagen net o.m. twee sportzalen en een filmzaal. Het gebouw werd ge realiseerd door de MeBo-groep waar in samenwerken het architectenbu reau Van Vliet- Van Vliet hbo- Herpertz (Leidschendam)het Inge nieursbureau ir. A.E. Christiaanse (Heemstede) en Panagro BV (War mond). Ter gelegenheid van de opening wordt er twee dagen lang uitgebreid feestgevierd op de meao- school. Gisteravond waren er diverse horecastands van internationale allure in de school inge richt, waar gretig gebruik van werd gemaakt. Vandaag gaat het feest verder.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3