Doe uw auto (winter) das om BMW veel waar voor veel geld... Prestige- auto's van Renault in het gelid De eerste gele reflecterende kentekenplaten Volkswagen komt met diesel Meer plastics in auto Escorts voor schapevellen Verzekering tegen reparatie Geel licht niet beter dan wit nn* Koos Post AUTO Dit is een aantal van de meer dan tweehonderd Renaults 30 TS die dezer dagen voor het slot van Zeist stonden opgesteld om te worden overgedragen aan de Nederlandse dealers. Het heeft geruime tijd geduurd voor deze prestigewagen van Renault naar ons land kwam. In maart jongstleden werd dit nieuwe vlag geschip van het Ftanse merk op de autosalon van Genève geïntroduceerd. Vakantiegan gers hebben de wagen al in Frankrijk kunnen zien rijden. Maar pas nu is hij naar Nederland, waar de prijs werd vastgesteld op bijna 25 mille. Op 24.995 gulden om heel precies te zijn. Een. van de belangrijkste eigenschappen van deze royale zes-cilinder is de ingebouwde constructieve veiligheid. Bij de bouw van deze wagen zijn nagenoeg alle veiligheidsvoorzieningen gebruikt, die destijds in de expe rimentele veiligheidsauto van Renault werden verwerkt. Daarbij is steeds uitgegaan van de praktijk. Uit een analyse van tienduizenden ongelukken zijn door deskundigen conclusies getrokken. De vierdeurs carrosserie is voorzien van de voor Renault karakteristieke omhoog scharnierende achterklep en geheel wegklapbare achterbank. - v - 1 Verkeersminister Westerterp is op 20 oktober de eerste Nederlander geweest, die met een gele goedge keurde reflecterende kenteken plaat reed. Sinds die datum mag het ook in ons land. De keuze is aan de automobilist. Desgewenst kan hij zijn wagen voorzien van een "retro- reflecterende kentekenplaat", zoals fabrikant 3M Nederland BV in Leiden ze officieel noemt. "Scotchlite veiligheid" zegt de fa briek. Nederland volgt het voorbeeld van zo'n zeventig landen. Al bijna hon derd miljoen automobilisten zijn door hun kentekenplaaten in het donker goed te zien. Tot op een af stand van zeshonderd meter is zo'n nummerplaat te onderkennen. En dat onder alle weersomstandighe- De serie foto's hiernaast toont een auto op verschillende afstanden. De eerste en de derde zonder reflec terende kentekenplaten, de tweede en vierde met de gele plaat. Het ver schil in zichtbaarheid (en dus vei ligheid) is overduidelijk. De researchafdeling van Volkswagen werkt in Wolfsburg thans aan de ontwikkeling van een eigen dieselmotor, welke geschikt is voor de inbouw in personenauto's. .In eerste aanleg wordt gedacht aan de inbouw in de Passat en later 'in de Golf. Met een klein aantal testwagens wordt thans ervaring opgedaan. Tot nu toe is het resultaat zeer positief. De testperiode duurt nu nog voort. Derhalve wil de fabriek nog niets over pk's, acceleratietijden en verbruik loslaten. Verwacht wordt, dat de VW-^iesels in het najaar 1976 op de markt komen. In de komende vijf jaar zal er in de personenauto vijftig procent meer rubber en plastic dan nu het geval is zijn verwerkt. Dit om de produktie- en onderhoudskosten zo laag mogelijk te houden. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse Goodyear- bandenconcern verklaard. Volgens hem zullen er steeds meer kleinere en lichtere automobie len op de weg komen, waarin de hoeveelheid verwerkte rubber-en plasticonderdelen zal stijgen van zeven tot veertieh procent van het gemiddelde wagengewicht. Ford Engeland heeft met Ford Uruguay een ruilhandelsovereen-, komst gesloten ter waarde van bijna achttien miljoen gulden, die voorziet in de levering van enige honderden Escorts aan Uruguay in ruil voor schapevellen. Wellicht zullen in de toekomst meer van dit soort overeenkomsten volgen. Ford Engeland heeft duizenden schapevellen hoezen nodig voor de dealers en accessoireswinkels in Europese landen. De eerste 200 Escorts zullen deze maand naar Uruguay worden verscheept. Vol gend jaar zullen er nog vijfhonderd volgen. In het verleden heeft Ford dergelijke ruiltransacties gedaan met jam, plastics, school- meubelen en zelfs éénmaal met een half miljoen azalea's Dat kan met landen, waar men kampt met problemen waar het buitenlandse valuta betreft, maar waar men wel de beschiking heeft over ruwe materialen of half-produkten. Automobilisten, die hun buik vol hebben van de altijd hoge repara tierekeningen kunnen binnenkort een verzekering afsluiten tegen de financiële gevolgen van technische mankementen. Dat nieuwtje komt van de Zwolsche Algemeene uit Utrecht, die voor vijftig gulden per jaar reparatiekosten wil verzekeren als men maar een all-risk-verzekering afsluit bij die maatschappij. De garantie loopt tot 100.000 kilometer ongeacht het bouwjaar van de auto. De maatschappij zegt zelfs de schade te vergoeden als iemand bijvoorbeeld door klungelig schakelen zijn versnellings bak in de puree draait Dr. ir. D. A. Schreuder van de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid heeft zich tot in de finesses verdiept in de lichtkleur van auto koplampen. Daarbij zijn zowel natuurkundige als waarnemings-psychologische aspecten betrokken. Dr. Schreu der komt tot de conclusie, dat - zo er al verschillen in uitwerking zijn - deze toch te klein zijn om invloed te hebben, op de verkeers veiligheid. Het idee, dat vooral bij mist geel licht beter zou zijn, wordt door dr. Schreuders studie niet bevestigd. De auto's van tegenwoordig zijn tegen de winter opgewas sen. Men kan ze de ene dag ge bruiken aan de evenaar, de volgende dag aan de Noord pool. Daar zorgen verwarmings- en ventilatie systemen wel voor. Met zomer en winterolie. En desnoods de slecht-weerpakketten en der gelijke. De winter echter, die vooral in onze contreien gepaard gaat met venijnig strooizout, ver langt niettemin enige voorbe reiding. Men wil zijn kostbare bezit immers goed laten over winteren. Elk jaar is de herfst derhalve weer de tijd om de auto te in specteren. Dat doet men zelf of men laat het doen. Om het werk wat te vergemakkelijken hierbij een opsomming. LAK - Conserveren tegen het omslaande weer. Krassen bijwerken. Verzorging van het chroom. BRANDSTOFTANK - Aan de binnenzijde wordt condens gevormd door plotselinge temperatuurswisselingen. Daarom moet de auto ge heel worden afgetankt als deze langere tijd niet meer wordt gebruikt. PORTIERSLOTEN - Een pro- tierslotontdooier in de jas zak is natuurlijk geen ga rantie tegen bevroren slot- cilinders, maar hij ontdooit toch vrij snel. In de auto achter (bevroren) slot en grendel helpt zoiets niet. VLOERMATTEN - De rub- bermatten beschermen tegen vuil en vocht. Onder de textielmatten geschoven kranten nemen het binnen gedrongen vocht goed op. BODEMBESCHERMING Controleren, bijwerken, respectievelijk opnieuw la ten tectyleren. LUCHTVOORVERWARMING - Warme aangezogen lucht voor de voorverwarming van de benzine is bij koud weer en tijdens de koude start belangrijk. Veel auto's kunnen voor de winter maanden op voorver warmde lucht worden inge schakeld. In sommige au to's gebeurt dat automa tisch. MOTOROLIE - Met de zoge naamde zomer-winterolie zijn er natuurlijk geen pro blemen. Wie echter alleen een zomerolie in het carter heeft moet deze laten ver vangen door winterolie, wat vooral van belang is bij het rijden van korte afstan den. VELGEN EN BANDEN - Hoe wel de wetgever een mini mum bandenprofiel van 1 mm voorschrijft, verliezen banden in de winter hun grip op de weg al bij een profiel van drie tot vier mil- limeer. De diagonaalban den vervangen door win ter- of radiaalbanden. Beter nog: winterhanden op een extra set velgen monteren en deze tijdens de winter maanden binnen handbe reik houden en zo nodig monteren. REMMEN - Door een vakman laten controleren. Scheef- trekkende remmen zijn op een nat en glad wegdek le vensgevaarlijk. Datzelfde geldt voor defecte schok- brekers. Deze verminderen het contact met het wegdek. RUBBERSTRIPS - Insmeren met talkpoeder of glycerine tegen vastvriezen. RUITEWISSERBLADEN Vernieuwen zodra ze stre pen trekken of ouder zijn dan een jaar. RUITESPROEIER - Water mengen met anti-vries. Spf- ritus kan kunststof aantas ten. ONTSTEKING -Door een vakman laten controleren. ACCU - Accuzuur en -spanning laten controleren. Indien nodig gedestilleerd water toevoegen en opnieuw 1a- VERLICHTING - Alle lampen controleren. Een juiste koplamp-opstelling is be langrijk voor een goed zicht op de weg bij nevel en sneeuwstormen. KOELVLOEISTOF - Laten controleren of er voldoende anti-vries inzit. Minimaal tot 25 graden Celcius be schermd. In extreme geval len tot 35 graden Celcius. Alle waar is naar zijn geld. Ook in de automobielwereld. Ondanks de stroom van prijsverhogingen, waarmee we de laatste jaren werden overspoeld kan men een beetje middenklasser nog wel voor om en nabij de twaalf mille kopen. Een stevig prijsje, maar de inflatie holt ook stevig door. Wie echter aan een BMW wil den ken moet dieper in de porte monnee tasten. Aanzienlijk die per. Het merk uit München be gint zijn nieuwe serie midden klassers te tellen bij een bedrag van 15.747. Dat is heel wat meer. Dat kan men niet terug verdienen met een centje, dat een liter normale benzine min der kost dan super. Temeer om dat de door ons gereden BMW 316 overeenkomstig de folders ook niet bijzonder zuinig uit de bus kwam. Onder de gunstigste omstandigheden kwamen wij aan een verbruik van 1 op 10. Maar met meer stadswerk op het programma was het al moeilijk in de buurt van de 1 op 9 te ko men. Geen goedkope auto dus. Maar men zal ons ook niet horen zeg gen, dat het een dure wagen is. Alle waar is naar zijn geld. En de waar, die men voor dit aanzien lijke portie geld in handen krijgt is kolossaal. Een meesterlijke wagen. Wij vonden het een feest om erin te rijden. Er wordt in de autowereld vaak en meestal luidruchtig gesproken over comfort. Alle autofabrikan ten schreeuwen het als het ware van de daken. Maar echte com fort is meer dan alleen een lek ker luie stoel. Trouwens, die zo genaamde "luie stoelen" zijn veelal op den duur helemaal niet zo lekker. Ze geven namelijk een extra beweging aan het lichaam. En dat werkt op langere afstan den nogal vermoeiend. Daarom voelt een goede stoel stug aan. Zoals in deze BMW. Aanvanke lijk is men zelfs geneigd van "hard" te spreken, maar als men langer in de wagen moet door brengen gaat men dat stevige erg waarderen, temeer daar de vorm bijzonder goed is. Een lange zit geeft steun aan de bo venbenen en de leuning vleit zich als het ware rondom de rug van de bestuurder. Maar nogmaals: comfort is meer dan alleen een goede stoel. Com fort in de auto is rust in de bestu ring, is een goede wegligging, is een minimum aan geluid, is een soliditeit, die niet altijd precies in details is weer te geven. En dat alles hebben wij in deze BMW-serie gevonden. We waren al enthousiast over de vroegere 1600-serie, die nu alleen nog als 1502 is te krijgen. Een aantrek kelijk lokkertje.Maar het eigen lijke BMW-assortiment begint bij de drie-serie met als goed koopste variant de 316. De duur ste is vooralsnog de 320 i, die 18.200 gulden moet opbrengen. En in die drie-serie vindt men een heleboel zaken net weer iets be ter terug dan in de 1600-serie voorheen. Zo zijn de motoren omgebogen naar gebruik van gewone benzine zonder dat er iets van de prestatie verloren is gegaan. Integendeel, de 1573 cc krachtbron van 90 Din-pk. waarover wij de beschikking hadden, functioneerde machtig soepel en redelijk geluidsarm. Geluidloos kunnen we niét zeg gen, maar dat hebben we nog nooit van enige middenklasser kunnen beweren. Maar het ge luidsniveau in deze BMW is zeer aanvaardbaar. De motor vraagt wel een exacte schakeling. Dat is een ervaring, die we bij alle BMW's hebben ondervonden. Er moet veel en nauwgezet wor den geschakeld. Wat overigens helemaal niet erg is, want het zeer korte pookje op de carda- nastunnel bespeelt een uiterst gemakkelijk te temmen versnel lingsbak. oo Door De prestaties mochten er ook zijn. Binnen de veertien seconden van 0 naar 100 kilometer per uur en een top, die volgens de snel heidsmeter in de buurt van de 160 kilometer per uur lag. Nu hebben we toevallig kunnen constateren, dat die meter een tikkeltje optimistisch was, want op een gegeven moment reden we achter een in felle politie- kleuren geschilderde BMW. En die had achterop zo'n elektroni sche snelheidsmeter. Die was voortdurend wat zuiniger met de kilometers dan onze meter. Maar goed, zelfs als die top 155 kilometer bedraagt is het ons voldoende. En dat alles bij een muurvaste weg ligging. Een BMW is met zijn achterwielaandrijving nooit he lemaal ongevoelig voor zijwind, maar hij is zo gemakkelijk te redresseren en het is van zo'n geringe betekenis, dat het nau welijks afbreuk doet aan de som van alle gunstige factoren, die het uiteindelijke comfort van deze auto bepalen. De vering is ook uitstekend. Oneffenheden in het wegdek worden dermate goed verwerkt, dat de bestuur der ze niet in het stuur bemerkt. Nagenoeg 'stil liggen de handen op dat stuurrad. Ongeacht de snelheid, ongeacht de weg. Een duidelijker geprononceerd nadeel van de achterwielaand rijving is de dikke tunnel in de auto. Die neemt heel wat ruimte in beslag, die wellicht beter voor de benen beschikbaar had kun nen blijven. Want dat is een van de weinige punten, waarop wij wat bedenkelijk naar deze BMW kijken. De ruimte achterin is be slist aan de krappe kant. Als een bestuurder met gewone been lengte zijn inderdaad machtige stoel in normale rijstand zet, dat is er achter hem niet zo bijster veel meer over voor de benen van een passagier. Zeker niet als diezelfde bestuurder het hoofd niet wil stoten en dus de verstelbare leuning wat naar achterlaat overhellen. Dan is het wel passen en meten in die "ach terbak". Voor het overige niets dan lof voor het interieur. We riepen al hoera tegen de stoelen, de besturing en het pookje. De glasoppervlakte is gelukkig royaal bemeten. Het dashboard -jammer genoeg in het eeuwige BMW-zwart - is bijzonder stftl- vol ontworpen. Met vlak voor de bestuurder grote ronde en zeer duidelijke "klokken" (zonder toerenteller evenwel) en schuin naar de bestuurder toe, rechts van het stuurwiel een paneel, waarop men de instrumenten van het gunstige ventilatie- en verwarmingssysteem vindt. Voor we de slotbalans gaan op maken nog dit de bagageruimte is flink royaal. Zodat we tenslotte de optelsom kunnen maken: voor een niet onaanzienlijk bedrag van bijna zestienduizend gulden krijgt men een knappe 'auto in han den, die niet alleen uiterlijk veel weg van de grotere BMW's, maar ook wat comfort betreft. En we hebben al uiteen gezet, wat we onder comfort verstaan. Een combinatie van gunstige eigen schappen, die autorijden on danks de drukte op de weg nog tot een plezierige gebeurtenis maken, en die week, dat wij de beschikking hadden over deze BMW 316 hebben we inderdaad plezierig gereden. Heel plezierig zelfs. Bodem be- Luchtvoor- verwarming

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 23