Kerk met open hart Drie bondige vragen aan Mercedes-Benz kopers: W eekhoofdprijs fait in Warmond ■jjjjjjimuujiB PAGINA 11 -LEIDERDORP Afgelopen zondag kwam er voorlopig een eind aan de ro oms-katholieke diensten in de protestantse Scheppingskerk aan de Laan van Ouderzorg. Morgen, 1 november, aan de vooravond van het „hoog feest van Allerheiligen", neemt de parochie De Menswording h aar nieuwe centrum aan het Heel- blaadjespad (Gallaslaan) in ge bruik. Om 11 uur wordt daartoe een eenvoudige eucharistievie ring met samenzang gehouden, waarin pastor A. Hammerstein en pater P. de Ridder voorgaan. Op zondag 14 december, de der de zondag van de Advent, hoopt de bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. Simonis, naar Leiderdorp te komen om de nieuwe kerk offi cieel in te wijden. Om 2 uur morgenmiddag is er "open huis" voor ieder die het centrum wil bekijken. Jongeren koor, combo en tekstgroep wei-ken morgenavond om 7 uur mee aan een eucharistieviering. Het jeugd koor zingt zondagmorgen half 11 in een gezinsmis. Wat het niet meer gebruiken van de Scheppingskerk betreft, wees pastor Hammerstein ons op het voorlopige karakter van deze beslissing. "Als de wijk Voor hof over een paar jaar is volge bouwd en onze protestantse me de-gelovigen krijgen daar behoef te aan een plaats van samen komst, dan is het heel goed mo gelijk, dat zij gebruik gaan ma ken van onze kerk en dat wij dan terugkeren naar de Scheppings kerk, speciaal voor die parochia nen die in dat deel van Leider dorp wonen. Voor hen ligt de nieu we kerk tamelijk veraf. Wij kun nen dan met gesloten beurzen van eikaars mogelijkheden ge bruik maken". Het noodkerk je aan de Gaar- meesterstraat, een demontabel houten gebouw van 10 bij 24 me ter, met een aanbouw van 8 bij 10 meter, dat negen jaar dienst heeft gedaan, is nu te koop aan geboden. In de wijk Voorhof, waar de bouw nu is begonnen, ko men 1380 woningen. Beweeglijk De Leidse architecten Jules Kirch en Henk Blansjaar hebben de permanente kerk voor De Menswording ontworpen. De op dracht was een kerkelijk cen trum met ongeveer 350 zitplaat- fen dat voor uiteenlopende doel einden gebruikt zou kunnen wor den. Multifunctioneel, heet dat. Inwendig zou het beweeglijk en deelbaar moeiten zijn. Van 't ont werp tot en met de bouw kre gen de architecten een welkome begeleiding van de bouwcommis sie. Die was een stuwende kracht bij de totstandkoming van deze kerk. Men kan dit eenvoudige, maar architectonisch zeker niet onsier lijke gebouw een "eigentijdse" kerk noemen. Het mocht onder geen enkele voorwaarde een geï soleerd heiligdom worden. Je denkt, als je het ziet staan in de nog lege ruimte van Voorhof, on willekeurig aan een stenen taber nakel, het heiligdom van Israel op zijn waestijnreis. Alleen in het kapelletje, dat als een nis aan het gebouw uitsteekt, komt een vast altaar. Deze bezinningsruimte krijgt een afscheiding met een gordijn. Kirch en Blansjaar hebben voor het eerst zo'n soort kerk gemaakt. Er was weinig geld maai de architecten zijn zich er voort durend van bewust geweest, dat moest zijn dan een optelsom van elementaire bouwmaterialen. Kirch is ervan uitgegaan, dat de kerk ontstaat tussen mensen die samenzijn. De mensen bren gen gezamenlijk iets "naar het midden". Hij heeft dan ook een "leeg midden" ontworpen. Vroe ger had je een top: priester aan het altaar, de parochianen naar hem toe gericht, eenrichtingver keer. Het nieuwe in de liturgie is, dat de mensen, die van overal sa menkomen, zich scharen rond het hart van de ruimte, een leeg mid den, waarvan de Heer heeft ver zekerd dat Hij (?r zal zijn, mits men daar in Zijn naam bijeen is. Die overweging is voor het archi- tectenduo Kinch-Blansjaar de ro de draad geweest die door dit he le kerkbouwproces heenloopt. Na vier eeuwen Het centrum kost in totaal f 600.000. De parochie kon nog nét een beroep doen op d'a over heid voor een subsidie krachtens de toen nog geldende Premiewet Kerkenbouw. Het bisdom Rotter dam droeg in de financiering bij met enkele leningen, waaronder een renteloze van f 300.000. De pa rochianen zelf legden tot nu toe f 85.000 op tafel. De ingebruikneming van de door Bik en Breedeveld gebouwde kerk valt samen met het feit, dat Lei derdorp precies na vier eeuwen weer een definitieve rooms-katho- Iteke parochiekerk heeft. Op de vraag hoe het kon dat het "roomse Leiderdorp" (Room burg!) destijds zo snel reforma torisch werd, geeft pastor Ham merstein ten antwoord, dat het hier waarschijnlijk ging als el ders: als de pastoor overging tot het "nieuwe geloof", volgde de parochie. De rooms-katholieken werden echter betrekkelijk kort na de Reformatie, ondanks ge- loofcivervoliging. weer georgani seerd en bediend door een pries ter uit Leiden en door priesters, geconcentreerd rond rk gebleven adellijke families. Rond 1700 was 30 prooent van de Leiderdorpse bevolking rk. In 1840 woonden er 1200 her vormden, waarvan 590 lidmaten, en 500 roomskatholieken, die vie len onder de zorg van de Groe nendijk (Hazerswoude). Uitwisseling Het lijkt tegenwoordig meer voor te komen dat kerken worden ge sloten dan in gebruik genomen. Dat lijkt maar zo. Als een be kende kerk dicht gaat, komt dat breeduit in het nieuws. Maar ope ningen worden alleen vermeld als het de eigen omgeving betreft. Toch komen ze steeds minder voor. En zeker waar het gaat om een nieuwe kerk voor slechts één kerkgemeenschap. Economische overwegingen heb ben de kerken naar elkaar toe ge dreven. Zo zijn er op veel plaat sen kerkelijke centra gebouwd waarvan in een aantal gevallen zelfs drie kerkgemeenschappen gebruik maken. Daarvoor zijn verschillen de vormen mogelijk. In Alphen aan den Rijn - Ridderveld bij voorbeeld hebben de kerken één groot centrum, maar met een ei gen katholieke en protestantse li turgische ruimte. Men kan het jammer vinden, dat het daartoe in Leiderdorp niet is gekomen. De Scheppingskerk werd gebouwd als gereformeerde Kerk, maar dat karakter heeft zij nauwelijks meer sinds de pro testantse diensen zowel hervormd als gereformeerd zijn, de rooms katholieken er voor de zaterdag avondmis en de zondagmmorgen- mis van 12 uur gebruik van ma ken en het omringende centrum cok voor alle mogelijke niet-ker kelijke activiteiten beschikbaar is. Toen kerkbouw in het nieuwe Leiderdorp ugent werd lag de be hoefte bij de verschillende kerken aan ruimte echter niet gelijk. De hervormden en rooms-katholie ken waren nog niet aan kerkbouw toe. Toch heeft deze ontwikkeling ook een positieve kant. De nieuwe wij ken Binnenhof, Voorhof en Bui tenhof liggen te ver van het oude dorp dan dat een voorziening in de tussenliggende nieuwe wijken overbodig zou zijn. De Scheppings kerk zal in de toekomst die katho lieken kunnen opvangen voor wie de afstand tot De Menswording toch bezwaarlijk is. Trouwens, de capaciteit van deze nieuwe kerk is beperkt. En de katholieke pa rochie stelt graag haar kerk be schikbaar voor de protestanten in de hovenwijk. Zo kan de omgang met elkaar toch blijvend vrucht hebben. Alleen blijft men aan protestant se kant wel met de vraag zitten, waar de niet-liturgische activitei ten dan moeten worden onder gebracht. Bij kerkbouw zijn de omringende vertrekken ten min ste even belangrijk als de kerk ruimte zelf. S.J. DE GROOT ADVERTENTIE ADVERTENTIE De nieuwe folder NSminitripsisuit. Met bekende bestemmingen als T exel, Sauerland, Drenthe enz. Maar ook tal van nieuwe. Bijvoorbeeld Luxemburg, Münster en Rijk van Nijmegen. Tal van mogelijkheden om er deze herfst of winter even tussenuit te wippen. De NS Minitrips folder krijgt u gratis op ieder station. ^uzzelactie Sportfonds Gehandicapten iiEIDEN Het eerste miljoen >r het Nationaal Fonds Sport Ge- ndicapten is bijna bereikt. De nd na vijf puzzels is namelijk: D5.638.32. 3ank zij uw aller inspanning be ft deze nationale puzzelactie een >rm succes te worden. Volgende ek wordt een bedrag van 1 mil- n overschreden. Het eerste mil- n, want we gaan door en door en >r naar de volgende miljoenen. )e extra-prijzenpot kreeg ook Er een injectie in de goede rich- g. Er kwam deze week f 3662 bij, lat er weer f 7799 in die extra pot )plossing puzzel 5 »rt doet ligt altijd vi rnd. "Wie i fien Philips kleurentelevisie: Me- tuw Drost, v. Bijnkershoeklaan Utrecht. !en Olga springboxcombinatieR. Smit, Willem Knuttelstraat 14, burg. in Zanussi wasautomaat: J. Zandee, H. H. Kinderendijk 93, Goes. Een Remington privé brandkast: H. J. Polane, Schildersgaarde 58, Den Haag. Een Singer naaimachineMevr. E. F. Finkster-Kruizinga, Hunzedal 28, Borger. Een waardebon van f500 van Wit- teveen: G. A. J. M. Heijmans, Lage- morgenlaan 140, Den Bosch. Een waardebon van f 500 van Wit- teveen: J. Hendriksen, Westenenger- dijk 15, Harskamp. Een Carnielli Super Skiff roeima- chine: H. W. H. Wijnands, Peelveld- laan 23, Swalmen (L). Een Neveda tapijt: W. G. van Donselaar, Stephensonstraat 70, Haarlem. In het verspreidingsgebied van t Leidsch/Alphens Dagblad zijn ver der de volgende weekprijzen geval len: een Birdy tafelgarnituur voor J. H. Lobbers, Talmastraat 44, Kat wijk aan Zee, een Rara gouden puz zelwoordenboek voor W. L. van Duyn, Zeeweg 81, Katwijk. De volledige trekkingslijst ligt vanaf maandag a.s. ter inzage op onze bureaus in Leiden (Witte Sin gel 1) en Alphen a.d. Rijn (Juliana- straat 19). 1) 1' 1' Lucy, Mud. 3) Can't give you anything but my love, Stylistics. (12) Morning sky, George Baker Selection. (11) Dansez maintenant, Dave. 5) Goodbye love, Teach-in. 8) Fame, David Bowie. 4) Stan the gunman, Hank the Knife and the Jets. That's the way I like it, K.C. en Sunshineband. 7) Hafanana, Afric Simone. (15) Rolling on a river, Piet Veerman. (30) Als de dag van toen, Reinhard Mey. 9) Guus, Alexander Curly. 2) Tribute to Buddy Holly, Mike Berry. (24) Everything's the same, Billy Swan. (19) Get sexy, Paul Kelly. (22) Give it up, Husky. 6) Perdoname, Demis Rous- (18) This will be, Nathalie Cole. (17) Spanish rose, André Moss. (27) In Hamburg, Zangeres zonder Naam. (21) I've got the need, Spooky and Sue. (10) Rhinestone cowboy, Glenn Campbell. Foot stompin music, Ha milton Bohannon. (14) My Russian Lady, The Classics. (28) M'n beste vriendin, Mieke. (26) The Stealer, Catapult. Favoriet Vilas uitgeschakeld PARIJS De in het herenenkel spel als eerste geplaatste Argentijn Guillermo Vilas is gisteren in de tweede ronde van het tennistoernoooi in Parijs uitgeschakeld. Hjj verloor in 3 sets (6-4, 5-7, 3-6) van de Zuid afrikaan Ray Moore. Eddy Dibbs (VS) won in drie sets van de Frans man Georges Goven: 6-4, 5-7, 6-0. Tom Okker won met zijn Roe meense partner Ilie Nastase de eerste ronde van het herendubbeispel van de Amerikanen Charlie Pasa- rell en Roscop Tanner: 7-9, 6-4, 6-2. De Nederlandse Elly Appel won in de eerste ronde van het indoor tennistoernooi van Stockholm met 6-2, 6-1 van de Westduitse Heidi Eis- terlehner. Het Da vis-beker comité heeft in Parijs beslist dat de finale van het toernooi om de Davis-beker tussen Zweden en Tsjecho-slowakije voor 21 december moet worden gespeeld. Tijdens het congres van het co mité werd ook overeengekomen dat een land dat uit politieke overwe gingen in het volgende toernooi wei gert te spelen, zwaar zal worden ge straft. 27 (13) Kiss me kiss your baby, Brotherhood of Man. 28 Hooked for live, The Trammps. 29 (23) No woman no cry, Bob Marley en Wailers. 30 (25) Yo-de-lay-dee, Big Mouth Little Eve. Tennis In het klassement van de Grand Prix tennis bezet Guiller mo Vilas momenteel de eerste plaats met 785 punten Tweede is Manuel Orantes met 639 punten. Golf Jack Nicklaus, dit seizoen winnaar van vijf toernooien in Ame rika, heeft in 1975 het meest ver diend van alle golfprofessionals: 81.000 gulden. Voetbal Frans Vermeulen van NAC is gisteren door de tuchtcom- missie van de KNVB voor één wed- - strijd geschorst naar aanleiding van de gele kaart die hij kreeg van scheids rechter Vervoort in de ontmoeting MVV-NAC. Vermeulen kreeg tevens een boete van 150 gulden. Voetbal De eerste divisieclub Volendam heeft gisteren de 23-ja- rige Deen Mogens Fog gecontrac teerd. In Fog hoopt de club de spe ler te hebben gevonden, die voor de nodige produktiviteit kan zorgen. Hij is afkomstig van AB Kopenhagen en zal waarschijnlijk op 9 novem ber in de uitwedstrijd tegen Heeren veen zijn debuut voor Volendam maken. Het huwelijk van de Britse actri ce Sarah Miles en de toneelschrijver Robert Bolt is na acht jaar geëin digd in een echtscheiding. De 51-jarige Bolt is onder meer auteur van "A man for all seasons" terwijl de 31-jarige Sarah Miles on der meer bekendheid kreeg met haar vertolkingen in "Ryan's daughter, lady Caroline Lamb", "Lawrence of Arabia" en "Dr. Zjiwago". Illegalen nog de tijd tot half november DEN HAAG/ROTTERDAM (SP) Het Ministerie van Justitie heeft besloten dat illegale werknemers zich nog tot half november kunnen melden voor regularisatie. Zij moe ten dan wel kunnen aantonen, dat zij niet In staat zijn geweest dat voor 1 november te doen. Zij. die zich wel voor 1 november hebben gemeld, krijgen nog tot 1 december de tijd voor het nodige bewijsmateriaal te 1 Weet u reker dat uw nieuwe Mercedes écht nieuw is als u 'm koopt? Als u uw nieuwe Mercedes bij* een offi ciële Mercedes-Benz dealer bestelt,is erheen reden tot twijfel. Maar als u'iri ergens anders koopt, heeft uw wagen een. onzekere her komst. Neemt u risico. Is verhaal vrijwel onmogelijk. 2. Krijgt een vol jaar- fabrieksgarantie? Voor, door officiële dealers geleverde, nieuwe Mercedessen, geldt sinds 1 juli een vol jaar fabrieksgarantie. Ongeacht de kilometers. Als u uw wagen niet bij een officiële dealer koopt en u wordt toch die garantie beloofd, dan rammelt er iets. Want u bent de eerste eigenaar niet en importeur en fabriek staan daar dan niet achter. Zodat zo'n handelaar z'n bewering niet kan waar maken. 3# En wat krijgt u voor service? Alleen eebte Mercedes-Benz dealers hebben door fabriek en importeur opgeleid personeel. En door de fabriek vereiste apparatuur. En een komplete onderdelen- voorraad Dus alleen echte Mercedes- Benz dealers geven goede, snelle service en hebben steun van fabriek en importeur. Een nieuwe Mercedes kunt u altijd ongezien kopen, dat zit wel goed Mits u 'm op de goede plaats koopt, bij de officiële Mercedes-Benz dealer. Dealer goed, al goed B.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 071 - 769303 - Alphen a/d Rijn, Gouwestraat 60a, tel. 01720-73344 ROOYAKKERS AUTOMOBIEL BEDRIJF B.V., Oegstgeest, Leidse Straatweg 1, tel. 071 -152643/4. gens in Maasdam, Oosterend (Fr.) en Loosduinen. De 37-jarige Middelburgse gereformeerde predi kant C. van der Zanden (eerst te Pesse) heeft zich in de kapel van de Volle Evang. gemeente in het Bel gische Kortrijk laten herdopen (door onderdompeling). Al in zijn studententijd had hij moeite met de kinderdoop. Nu doopt hij geen kin deren meer. Vanavond komt de classis Middelburg van de Geref. Kerken bijeen om zich over een en ander te beraden. Ds. Van der Zan den is inmiddels vrijgesteld van ambtelijk werk. Hij hoopt, dat de Geref. Kerken ruimte geven voor zijn opvatting. Op donderdag 13 november zal de Engelse kerk aan 't Begijnhof in Amsterdam, die gron dig gerestaureerd is, officieel wor den heropend. Koningin Elizabeth, de koningin-moeder van Engeland en prinses Beatrix zijn voornemens de dankdienst ter gelegenheid van de heropening bij te wonen. Deze kerk dateert van omstreeks 1400. Na de Reformatie werd zij bestemd voor de eredienst van protestantse immi granten uit Engeland en Schotland. Het Interkerkelijk Vredesberaad en de rk vredesbeweging Pax Christi willen nog dit jaar komen met een plan tot oprichting van een natio nale commissie "voorlichting en be wustwording veiligheidsvraagstuk ken". Haar taak zal zijn projecten inzake vraagstukken van vrede en veiligheid mogelijk te maken en te stimuleren. Morgen zullen de zeven Neder landse bisschoppen samen met af gevaardigden uit de bisdommen het tweede Landelijk Pastoraal Overleg, dat ging over een nieuwe levensstijl tot afsluiting brengen, tijdens een in de aula van de rk universiteit van Nijmegen te houden bjieenkomst. Vorig jaar is dit tweede overleg (in Noordwijkerhout) begonnen. Het was bedoeld als een gezamenlijk gewe tensonderzoek over de houding van de christenen in een samenleving, die gekenmerkt wordt door produk- tie, prestatie en consumptie. De Vondel-prijs 1975 is toegekend aan mej. H. Kohlbrugge wegens haar verdiensten voor de verhouding tus- „sen Nederlanders en Duitsers voor en na de oorlog. Zij was tot 1972 ver bonden aan de sectie Internationa- bbonden aan de sectie Internationa le Hulpverlening van de Hervormde Kerk. De rector-magnificus van de universiteit van Münster, prof. dr. W. Hoffmann, heeft de prijs gisteren uitgereikt. laptisten blijven Ji „De Vinkenliof' HEEK Ds. J. van Dam te Sneek voonziLter geworden van de Unie ,n Baptistengemeenten in Neder- nd, als opvolger van ds. W. Veen- ra te Amsterdam. Hij werd daar- e gekozen tijdens de 95ste algeme- i vergadering van de Unie in Nieu- Pekela. Het ledental van de Unie is vorig ar gegroeid tot 10.547. Er zijn in e land ook baptistengemeenten die et bij de Unie zijn aangesloten. De vergadering besloot, het cen- jm De Vinkenhof te Bilthoven, lar het seminairum en het Unie- ireau zijn ondergebracht, te hand- tven en mogelijk uit te bouwen. Er 1 een theoloog worden benoemd die !h part-time gaat bezighouden met i bestudering van en de bezinning i de evangelisatie-arbeid van de I de Unie aangesloten gemeenten. R. Reiling te Dordt gaat als zo- jnig fungeren. Ds. Th. v.d. Laan te Bilt wordt conrector van het minarium. I In de Marekerk te Leiden houdt t Evangelische Omroep dinsdag 4 pvember om 8 uur een presentatie- tond. Sprekers zijn ds. J. H. Vele- [a, chr. gereformeerd predikant te lunspeet, en de evangelist Theo |ikkes (Leiden). Medewerking trienen het Rijnlands Mannenkoor J.v. Sander van Marion, Diny inetsch sopraan en de organist rans van Tilburg. Ds. W. van jalen te Bergen (Noordh.) is be- bemd tot secretaris van de be- Üdsstaf van het Nederlands Bij- Ügenootschap, als opvolger van t Ole van Luyn die Europees se- |eta'ris werd van de Wereldbond In Bijbelgenootschappen. Hij is l jaar en was eerst gereformeerd ledikant in Heino. Sinds '71 in jergen. Dr. W. Nijenhuis te Am- erdam (59) is benoemd tot ge- pon hoogleraar in de geschiedenis Ln de christelijke godsdienst en de jschiedenis van de leerstellingen in de christelijke godsdienst aan i Groningse universiteit. Hij wordt s opvolger van prof. dr. W. F. ankbaar, die met emeritaat ging. Dordat dr. Nijenhuis wetenschap- jlijk hoofdmedewerker werd bij de pulteit der godgeleerdheid van de liversiteit van Amsterdam, was hij irvormd predikant achtereenvol-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11