Carlos gereed taak te is om over nemen Overeenstemming over kwestie Spaanse Sahara CHAOS SLAAT OVER OP KABINET LIBANON China ziet noodzaak rol Amerika in Azië" Tevechtslemnë Geld lenen SCHIPPERSSTAKING OFFICIEEL VOORBIJ WESTDUITSERS KAPEN TWEE VEERPONTEN 1003*» Britse consul in Ethiopië ontvoerd Kissinger na bezoek aan Peking: WEER DODEN IN ULSTER Caroline Kennedy aan dood ontsnapt VN-trO0p6ïï blijven nog een jaar in de Sinai RIJDAG 24 OKTOBER MADRID (AP) Het Spaanse staatshoofd generaal Fran cisco Franco, die twee dagen geleden door een hartaanval werd getroffen, had tegen medisch advies in besloten de ka binetsvergadering van vandaag toch bij te wonen, zo is uit vooraanstaande regeringsbronnen vernomen. Door ver slechtering van zijn gezondheidstoestand, was dit achteraf toch niet mogelijk. Volgens een in Washington rond gaand rapport dat is opgesteld aan de hand van gegevens, verstrekt door de Amerikaanse inlichtingen dienst, zou kunnen worden verwacht, dat de overgave van de macht prins Juan Carlos n; zich terugtrekken v; zou kunnen verlopen. De kans zou evénwel bestaan op &res van het IVW. een eventueel verzet tegen de "be- De Prijzen 0p de Madrileense ef- vordering" van de prins, van rechtse fectenmarkt waren gisteren aanzien- politieke zijde die naar de macht ljjk hoger dan begin deze week, toen BRUSSEL (SP) Op het Belgische bevrachters, werkgevers ministerie van Verkeer is gister avond een akkoord ondertekend over de binnenscheepvaart. Daarmee is, als alles goed gaat, een eind gekomen aan de bijna negen weken oude schippersstaking. Wat de internationale vrachten betreft zijn er grote concessies gedaan voor het verkeer in de richting Frahkrijk, terwijl aanzien van de vaart op Nederland is bereikt dat onmiddellijk kan worden gestart mc\ de zogenaamde verplichte afficheiing. Over een vrijwillige beurtregeling en vrij willige bodemtarieven zullen de gesprekken met de Nederlandse garanties regering en de Nederlandse schip pers worden voortgezet. De Belgische schippers hopen dat ook op deze punten binnen afzienbare tijd resul- sche taten zullen worden bereikt. regering. De schippers zelf zijn deze keer, in tegenstelling tot wat bij voorgaande gelegenheden gebeurde, niet over het akkoord geraadpleegd. In de afgelopen twee maanden verwiepen zij tot drie keer toe een ontwerp-akkoord. Een wettelijk verplichte beurtrol voor de vaart op Nederland, een van de belangrijkste eisen van de Belgische schippers, zit er ook nu nog niet in, omdat ons land volgens minister Chabert (verkeer) weigert van zijn kant een dergelijke verplichte beurtrol in te voren. heer Bollaerts van het onafhankelijke syndika- ten ten waren de vakbondsleiders van mening dat zij nu hun verantwoor delijkheid moesten nemen omdat het om een goed en duidelijk akkoord gaat, dat bovendien alle waarborgen biedt dat het ook zal worden uitgevoerd. Gevraagd welke bestaan dat de niet-geraadpleegde schippers het eens zullen zijn met de overeen komst, verklaarde de heer Vadenbus- de bond Eigen Schippers (Brugge en Gent) dat de afgevaar digden van de schippers zich gistermiddag in ieder geval wel in positieve zin hadden uitgesproken over het bereikte resultaat. narchie te bestrijden, zei hij. De enige manier on van prins Juan Carlos overleving te geven zoi de dood of het onderwerpen aan een i Franco, vlot aldus Urquiola, die in de Mexicaan hoofdstad deelneemt het bewind en kans van zijn zich te referendum, MARAKESJ Gesluierde vrouwen doden hier de tijd met een dansje op het vliegveld van Mara- kesj, waar zij ter verwelkoming aanwezig waren van een groep Jordaniërs, die aan de mars naar de Spaanse Sahara zal deelnemen. Intussen waren er gisteravond al berichten uit Antwerpen, dat de stakende schippers niet van plan waren zich bij het akkoord neer te Nieuw is volgens de minister wel dat w men in de toekomst alle vrachten Pieten volgens Vandenbussche het naar Nederland zal moeten affiche- vertrouwen van de „bas*". Sommee ren. Bovendien zullen de certificaten schippers zouden zelfs te kennen voor de gehuurde schepen niet wor- hebben gegeven dat zij niet meer den vernieuwd en zal alles via de wilden stemmen en dat de beurtrol gaan. afgevaardigden zelf maar moesten Volgens Chabert komt er nu een al beslissen. Deze afgevaardigden staan eerder door hem voorgestelde ronde nu voor de taak om de schippers op tafelconferentie waaraan zal worden de barricaden in te lichten sdeelgenomen door de schippers, de nieuwe akkoord. kunnen grijpen als in Spanje nieuws gewelddadigheid op grote schaal ontstaan, bijvoorbeeld veroorzaakt door Baskische separatisten of van extreem linkse zijde. In het rapport wordt gezegd dat de waarbij voornaamste belagers van een regime geleid door Juan Carlos niet zal ko- de zijde der communisten van "dé Franco's gezond heidstoestand bekend werd. De Spaanse politie heeft bij het zoeken naar de daders van de aan slagen van 1 oktober in Madrid, bankgebouwen vier een regime agenten van politie werden doodge schoten, negentien functionarissen ■xistische -leninistische ADVERTENTIE of andere Jinkse groeperingen omdat 'Partido comunista de Espana' die waarschijnlijk niet sterk genoeg de 'Frente Revolucionario Antifascist Groep y Patriotico' (FRAP) •Oposicion Sindical obrera' (OSO) gearresteerd. Onder hen zijn zes Als er wanordelijkheden oft grote schaal mochten ontstaan na het heengaan van de oude Franco dan zouden de rechtsen een greep naar de macht kunnen doen. Verwacht wordt dat de gematigde politieke machten in Spanje Juan Carlos de gelegenheid willen geven te bewijzen dat hij kan regeren en om te beginnen kan tonen welke kant Ihy mef zijn beleid op wil. "De Spaanse socialistische arbei- j derspartij zal het bewind van prins Juan Cartas met dezelfde ibraohtbe- I strijden als zij ontplooid heeft om te strijden tegen dat van generaal Franco". Dit heeft een van de lei ders van de partij, Juan Urquiola, in Mexico-Stad verklaard. Het "democratisch podium" - op- gericht door de socialistische partij - en de "democratische junta" (met onder andere de communisten) zijn MALMO. ZWEDEN (UPI/AP) Een groep Westdiuitsers die beweert i werknemer te zijn van de scheep- 1 vaartmaatschappij Hadiag heeft gis- teren twee veerponten gekaapt. I De boten, die varen tussen Malmö en Kopenhagen, zijn naar Hamburg gevaren nadat de bemanningen wa ren gedwongen eraf te gaan. De twee veerponten zijn het gemeen schappelijk bezit van Haidag en een Zweedse en Deense maatschappij. Een woordvoerder van de Deense meae-eigenaatrs zei dat de Duitsers hun partners beschuldigen van het achterhouden van geld. Gunnar Karlsson. leider van de Zweedse bond voor zeelieden, heeft de actie van de Duitse bemanningen veroor deeld en hun beschuldigd van gang stermethoden. Volgens onbevestigde berichten heeft de Hadaglijn laten weten da', de huur voor de twee veerboten niet geheel was voldaan door de Zweedse en Deense mede-eigenaren. De Deense Marine heeft later meegedeeld dat de bemanning van de twee veerboten de ankers hebben gelicht. Naar wordt vernomen zijn de schepen thans op weg naar een Westduitse haven. Aan boord van bevinden zich geen passagiers. Toer. de Westduitse bemanning zich hei melijk aan boord Zij worden verdacht van terreur aanslagen tegen leden van de politie en tegen officieren en beambten. Bovendien zouden zij overvallen op loterijkantoren, supermarkten, loon- bureaus en banken hebben voorbe reid. zaterdag MARRAKESJ (AP) De Spaan- Sahara niet zal afgelasten. Vol- se regering heeft voorlopige over- gens de zegslieden zou echter slechts eenstemming bereikt met Marokko "een symbolisch contingent" van over de vreedzame overdracht van 350.000 mensen die aan de mars zul- die soevereiniteit over de Spaanse len deelnemen, de hele weg naar El Sahara, zo is gisteravond in Marok- Ayun, de hoofdstad van het gebied, kaanse kringen vernomen. afleggen om de Marokkaanse sou- Zegslieden verklaarden dat de vereiniteit te vestigen. Marokkaanse minister van Buiten- Koning Hassan van Marokko landse Zaken, Ahmed Laraki, van- heeft zijn tegenstanders onder daag of morgen naar Madrid zal gaan om de onderhandelingen af te ronden. Slechts het mogelijke over lijden van het Spaanse staatshoofd bevolking van de Spaanse Sahara beloofd dat hij him het verzet tegen zijn plannen niet zal aanrekenen, gisteren door radio en tele- Franco, zou de souvereiniteitsover- visie uitgezonden boodschap vroeg dracht nog kunnen vertragen, aldus voorts de bewoners van het omstreden gebied "met enthousias me en vreugde" de komst van de vredeswandelaars af te wachten. Verder werd vernomen dat koning Hassan II van. Marokko zijn aange kondigde vredesmars naar het fos- faatrijke gebied van de Spaanse De koninklijke welwillendheid leek zich ook uit te strekken tot de guerrillabeweging "Frento Polisario", die de Spaanse aanwezigheid in het gebied bestrijdt, maar zich tevens verzet tegen annexatie door Marok ko. Het front heeft aangekondigd de Marokkaanse wandelaars met ge weld te zullen tegenhouden, wan neer dezen de grens overschrijden. De vorst heeft zijn pardon aange boden aan hen die "zijn misleid door het kjoloaïiadlismie en gemotiveerd door hebzuchtig eigen belang". LONDEN (AP, Reuter) De Britse consul honorair in het Ethiopische Asmara is gisteren door twee gewapende mannen ont voerd, zo heeft het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken be- een kleine Britse gemeenschap kend gemaakt. De consul, de 58- Eritrea. Zijn eigenlijke functie Jarige zakenman Basil Bui-wood- die Taylor, woont al geruime tijd in ging Asmara, de hoofdstad van de op- schappij Gellatly Henkey. pische leger onmiddellijk op zoek gegaan naar Burwood-Tay- lor en zijn ontvoerders. Het slachtoffer behartigt als ho norair consul de belangen standige Ethiopische provincie Eritrea. Een woordvoerder voor de Brit se ambassadeur in Addis Abeba Het Eritrese bevrijdingsfront ELF), dat buiten de grote steden in Eritrea heer en meester heet te zijn, heeft al eerder met kantoor van Burwood-Taylor bin- gen. stapten en de consul honorair Volgens radio Addis is het Ethio- zijn de ontvoerders waarschijn- soldaten in ruil lijk lid van een afscheidingsbe- ging van Washington weging of sympathisanten van een dergelijke beweging. De Ethiopische veiligheidspolitie is een zoekaktie naar de Brit en zijn ontvoerders begonnen Dinsdag bood het front de vrij lating aan van twee vorige maand ontvoerde Amerikaanse toezeg- alle mi litaire en economische steun aan Ethiopië stop te zetten. De soldaten werden samen met zes Ethiopische teohmacd ontvoerd uit het sindsdien door Washing- Groot-Brittannië heeft geen ton opgeheven Amerikaanse echte diplomaten in Asmara consul -honorair in die stad. nemingsstation in de Eritrese Ethiopiërs die in Juli bij de- Volgens radio addis is het Ethlo- zelfde basis werden gekidnapt. Camille Ohamoun heeft de inwoners tenen bestaat. Ook van Beiroet gisteren gewaarschuwd dat het leger zich zich niet op straat te vertonen en strenge maatregelen in het vooruit zicht gesteld om een einde te ma ken aan de chaos in het land. Het verschil van mening kwam lar buiten tijdens een parlements- hy bang zijn debat over de verslechterende bin- afsplitsen in nenlandse veiligheidstoestand. De voormalige minister van Defensie Masri Maalouf, een partijgenoot van Minister Chamoun, die evenals Chamoun, eiste militaire interventie i geen TOKIO Minister Kissinger in gesprek met de Japanse premier Takeo Miki in Miki's ambtswo ning in Tokio. Zij hadden daar vanmorgen een ontbijtvergadering. Kissinger is op de terugweg na een vijfdaags bezoek aan Peking. van de binnenlandse veiligheids dienst. Er zijn beslissingen genomen die, als de president zijn toestem ming geeft, een einde zullen maken aan de incidenten. Met ingang van vanavond zullen strenge maatregelen van kracht worden." president Suleiman Franjieh maroniet christen is, heeft altijd aangedrongen op interventie van het leger als de enige manier om een einde te maken aan de straatgevech ten die sinds april van dit jaar zei dat Libanon langzamerhand ?n stammengemeenschap wordt aar de leiders zelf de wet schenden. Enkele uren na de radiotoespraak in Chamoun werd er op de radio sn 24-uurs uitgaansverbod voor en- 6000 mensen het leven hebben kele wijken in Beiroet afgekondigd. schatting 3,5 Sinds vorige week geldt er in Beiroet reeds een uitgaansverbod, maar hier werd over het algemeen de hand mee gelicht in rustige wij ken en totaal niets afgedwongen in wijken waar hevig gevochten werd. TOKIO (AP) De Amerikaan- zijn betrekkingen met de Verenigde ik toch tevreden se minister van Buitenlandse Za- Staten hangt af van hun opvatting ken, Henry A. Kissinger, heeft gis- over hoe effectief wij internationaal China en de Verenigde Staten c _„n teren verklaard dat hij van mening te werk gaan en in welke mate wij wezen gezond zijn de twee scnepen d. is dat de Chinezen de noodzaak in- in staat zijn onze politieke oogmer - Amerikaanse rol in ken te verwezenlijken of binnenland- LL"^hPnpn Azië. Volgens de Amerikaanse be- se steun te krijgen voor die politiek" °e scxiepeii iei- aldus Kissinger. cata- Ï3 tol ZiwezJe om' windsman hebben de Chinese lei- aldus Kissinger. SrinTt "SinÜSn ders niet iaten blijken dat zij wen. denk dat de reeks hadden om van boord te gaan. China bracht, niet erg bevor- geloof dat de betrekkingen tussen terechtgesteld die wegens moord op in zijn vrouw ter dood was veroordeeld. Volgens het Toerkmeense partijdag- Wat de vraag aangaat of de Chi- blad had de man zijn vrouw gedu- nezen willen dat de Amerikanen 'n rende hun 25-jarig huwelijk al vaak rol blijven spelen in Azië, zei Kissin- geslagen. „De misdaad had voorko- ger: "Ik geloof dat de Chinezen in men kunnen worden als de buren wezen begrip hebben voor onze in- tussenbeide waren gekomen", aldus dat" deze Amerikaanse rol' wordt strofes die wij hebben doorgemaak ternationale politiek en de nood- het blad, dat de onverschilligheid beëindigd. sinds ik 1971 eerste bezoek zaak inzien van onze rol in Azië ten opzichte van misdrijven kriti- Op de vraag of de Chinezen vin- derlijk is geweest ander seert. Het BELFAST (Reuter) Een be jaard rooms-katholiek echtpaar is gisteren in zyn boerderij in Listam- let, 45 km ten zuidwesten van Bel fast, doodgeschoten. Peter en Jane McKearney, belden ln de zestig, woonden enkele kilo-, meters van de familie van Margaret keer McKearley, die onlangs door Scot land Yard „de meest gezochte per soon" werd genoemd in verband met uitgebreid overleg bomaanslagen in Engeland. De poli- voorbereidingen getroffen voor tie gelooft dat de slachtoffers moge- bezoek dat president Gerald 1 lijk (ten onrechte) werden aange- binnen de komende maanden zien voor de ouders van Margaret China zal afleggen. McKearney. den dat de Verenigde Staten iets ting. Maar zwakker zijn dan twee of drie jaar geleden, antwoordde Kissinger: "Dat is waarschijnlijk zo, maar. ik wil er de nadruk op leggen dat de fundamentele verhoudingen tij dens deze reis goed waren". Kissinger zei een en ander in een interview met een Amerikaanse te levisiemaatschappij dat hem werd afgenomen in Tokio, waar hij eèn tussenlanding maakte op de terug- de Verenigde Staten van bezoek aan de Chinese Volksre publiek. Kissinger heeft in China die opvat- land zeker niet laten blijken dat zij vonnis het algemeen, ben "Het belang dat China hecht aan Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan voor uw auto voor uw boot LONDEN (SP) Het Britse Conservatieve Lagerhuislid, Hugh Fraser en Caroline Kennedy, de 18-jarige dochter van de vermoor de Amerikaanse president John Kennedy, zijn gisteren by de bom aanslag in Londen aan de dood ontsnapt. Beiden zouden op het moment van de ontploffing in de auto hebben gezeten, waaronder de bom was geplaatst. Hugh Fra ser was echter opgehouden door een telefoontje, terwijl Caroline Kennedy zich had verslapen. De buurman van Hugh Fraser, prof. Fairley, een wereldautoriteit op het gebied van de kankerbestrij ding, werd bij de explosie opslag gedood. Hij had een zwart pak ketje onder de Jaguar van Fraser gezien. Toen hij dichterbij kwam ontplofte de bom. Scotland Yard tast voorlopig nog in het duister over het mo tief. Een theorie is dat de IRA de bom heeft geplaatst om wraak te nemen op de levenslange ge vangenisstraffen, die vier IRA- leden, onder wie een Jonge vrouw, woensdag in Londen zijn opge legd wegens bomexplosies elders ln Engeland, die aan negen men sen het leven hebben gekost. De IRA heeft overigens tot dusver aog geen verantwoordelijkheid voor de bom opgeëist. NEW YORK (Reuter) De veilig heidsraad heeft gisteren het man daat van de V.N.-troepen in de Sinai" dat vandaag zou aflopen, met een jaar verlengd. Voordat de raad hiertoe besloot had de voorzitter een brief van de Egyp tische minister van Buitenlandse Za ken, Ismail Fahmi, voorgelezen, waarin deze het bijeenroepen van de vredesconferentie van Genève "in de onmiddellijke toekomst" vraagt. Secretaris-generaal Waldheim zei dat de V.N.-troepen nu in de woes tijn een linie moeten bezetten die tweemaal zo lang is als de eerste. Hij stelde voor de 4000 man uit te brei den met nog eens 840 VJï.-militairen. Het mandaat was twee jaar gele den na de oorlog van 1973 ingesteld en sindsdien vier maal verlengd, tweemaal met zes maanden en twee maal met drie maanden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9