Nobelprijs voor eenzame dichter Eugenio Montale 'Alles over liefde': fijnzinnig en geestig Nel Oosthout leverde prestatie van formaat toegeficht ...en gisw 1 C/RADIO l/ggogrammai Conservatief compromis' TVmorgëïï] VRIJDAG 24 OKTOBER CR PAGINA 5 s Na de herontdekking van een aantal grotere werken van Arthur Schnitzler met voor een deel im posante voorstellingen lagen zijn korte schetsen nog als onontdekte juwelen voor het oprapen. Maar men begint niet graag aan een akters omdat ze nog meer van de regisseur en de uitvoerenden vra gen en anderzijds omdat het pu bliek er minder interesse voor heeft. En toch zijn vaak de fraaiste voorbeelden van de toneelliteratuur juist daar te vinden. Paul Steenber gen heeft terecht die bezwaren weggewuifd door een vijftal eenak ters in een programma ..Alles over liefde" samen te brengen, verbonden door wat aforismen, en daar een lichtvoetige, speelse voorstelling van te maken, die niettemin de fijngepenseelde psychologie van de Weense meester geen onrecht deed. Wat bij de premiere gisteravond in Haarlem van „Alles over liefde" in een vrije produktie frappeerde was de trefzekerheid en bondigheid, waarmee Schnitzler in staat was de tussen 1894 en 1915 ontstane situatie te karakteriseren. Liefde lijkt eenvoudig zoals Herman Portuin het formuleerde: „Liefde op het eerste gezicht, haat komt op het tweede, als het derde zichtbaar wordt zijn wij moegestreden". Maar in feite zijn de variaties eindeloos zoals Schnitzler bewijst. Hét wordt bij hem een steeds wisselend steekspel, waarbij hij zijn grote kracht vindt in zijn even grote inzicht in de mannen als de vrouwenpsyche, die hij dan ook effectief kon laten botsen. Hoewel zijn schetsen een duidelijke scepsis en cynisme over de spartelende li'efdesbedTijvers als ondertoon ople veren, heeft de tijd Schnitzler toch ook als een romantische idealist onthuld. Dat leert men in de wijze waarop hij zich onverhuld tegen de valse schijn afzet. In de regie van Paul Steenbergen en Johan de Meester welke voor een lichte toon had gekozen, die zich in de elegante kostuums van Hans Noordhoek Hegt en in de feestelijke heldere kleuren van De Meesters dekor heeft voortgezet, was het ook de klare vertaling van Bert Voeten, die van deze voorstelling een gedegen, aantrekkelijk stuk werk maakt. Het was vooral de ster van Paul Steenbergen, die in alle verscheiden heid kon schitteren: van de zich in leugens uitputtende acteur tot de in zijn liefdeseer geraakte professor toe in respectievelijk „De grote scene" en „De liefdesgezellin". Maar ook Myra Ward kon haar verscheidenheid aantonen: als ro manschrijfster, die Dolf de Vries als collega nog juist weet af te troeven en als levenswijze actrice, die heel wat moet verduren. Agaath Me uien- broek wist enkele malen een warm temperament te laten gelden en van Jaap Wieringa vielen een vermoeide minnaar en een ingepalmde uitdager op. Rudolf Damste liet zien hoe men in de liefde op twee paarden wedt en Johan de Meester gaf een theaterdirecteur passende theatrale autoriteit mee in een voorstelling met fijnzinnige esprit. PIET RUIVENKAMP. De Nobelprijs voor letterkunde voor 1975 is in Stockholm toe gekend aan de Italiaanse dichter Eugenio Montale, geboren in Genua op 12 oktober 1896. Deze hoge onderschei ding is door de jaren hes: gepropageerd door de vroeger ADVERTENTIE secretaris van de Zweedse Academie, die ae Nooelprijzen toekent, dr. Anders Osterling, nu 91 jaar. In literaire kringen in de Zweedse hoofdstad werd de toekenning van de prijs aan de hoog ebej aarde Montale afgedaan als een „typisch conservatief compromis", een gebaar tegenover de nog vergrijsder Oster ling, die veel van Montale's werk heeit vertaald en diens persoonlijke vriend is. De laatste Italiaan die dezelfde prijs heeft ontvangen was in 1959 Salvatore Quasimodo, van dèzelide generatie als Montale, en evenals de laatste buiten Italië weinig bekend. Eugenio Montale, die na het bekend worden van de bekroning direct zijn telefoon heeft afgesloten en slecnts goede vrienden wil ontvangen, heelt volgens kenners zijn beste werken geschreven tussen 1920 en 1930. Zijn stijl is kort en sober, en zijn woordkeus is sterk gebonden aan ctie van zijn geboortestreek. Zelf heeft hij zijn poëzie geken merkt als „afstandelijk". Twee thema's beheersen zijn werk: de mentale liefde en eenzaamheid, en de Middellandse zee. Verder kreeg hij bekendheid als een voortreffelij ke Shakespe.-ire-vertaler. In 1935 legdt hij zijn functie als directeur van een wetenschappelijk instituut in Florence neer, omdat hij weigerde met de fascisten samen te werken. Hij week uit naar Parijs, waar hij James Joyce leerde (TELEAC). 10.30 oud gedaan (VA van Ome Willem uw. W K. judo In De Eddy Go Round She 21.35 Journaal (NOS). 21. van de week (NCRV). 21.5 Jeure (NCRV). 22.25 Brif (NCRV). 22.50 Ander nieu (KRO). 19.30 Afrikaans dagboek la 1975 (KRO). 22.0 22.40 De Show en de Drumband St. Caecilia uit Voorburg (KRO). 22.45 Journaal (NOS). 22.50 Studio Sport Emanuelle verboden in Griekenland ATHENE De vertaalster en de uitgeefster van de Griekse uitgave van de sex-bestseller "Emanuelle" zijn door een rechtbank in Athene ieder tot tien maanden gevangenis straf veroordeeld. De beide da-mes, Tatiana Kawwa- dia en Manouela Meimari. werden bestraft wegens overtreding van de wet op ontuchtige lectuur. In april had een Griekse recht bank de gelijknamige film al ver boden nadat twaalf dagen lang 14 bioscopen voor de Franse rolprent Eugenio Montale, poëet kennen. Z;i verkeerden een tijdlang in dezelfde kringen. Na zijn terugkeer in Italië heeft Montale zich altijd afzijdig van de politiek gehouden maar zich standvastig tegen elke vorm van fascisme en d'ctatuur blijven verzett-en. Beroema werd zijn gedicht: „Flmsterie", geschreven in het oorlogsjaar 1942, waarin hij zich „tegen ko hingen die zich niet verzetten" heeft gekeerd. Zijn levenvisie is uitgesproken pessimistisch. Tot zijn meest beken de werken behoren verzen uit de jaren 1925-1928, en bevatten het beroemde gedicht: „Ossi di Seppia", „Finisterre", „La bufera e altro". Het laatste stamt uit 1957. Daarna heeft hij 'behalve recensies, weinig meer gepubliceerd. Montale, die niet getrouwd is en vrij eenzaam leeft, zal op 10 december uit handen van de Zweedse koning de traditionele gouden medaille en i/iheid. de bij de Nobelprijs behorende oorkonde in ontvangst nemen. De prijs, waarop geen belasting wordt geheven, bedraagt bijna vier ton. De dichter deelde al mede, dat hij nooit eerder in Zweden is geweest en zelfs zijn Zweedse vertaler niet kent. (3) l'l'Lucy, Mud 1(2) Tribute to Buddy Hollie, Mike Berry (7) Can't give you anything (but love), Stylistics 5) Stan the gunman, Hank the Knife -+- The Jets - (10) Goodbye love, Teach In 6) Perdoname, Demis Roussos 9) Hafanana, Afric Simone (22) Fame, David Bowie (I) Guus, Alexander Curly 4) Rhinestone Cowboy, Glenn Campbell (nieuw) Dansez maintenant, Dave nieuwMorning sky, George Baker Selection 8' Kiss me kiss your baby. Brotherhood of Man (14) My Russian lady, The Classics (24) Rolling on a- river, Piet Veerman (17) I believe it when I see it, Gilbert O'Sillivan (18) Spanish Rose, André Moss (19) This.will be. Nathalie Cole (20) Get sexy, Paul Kelly (II) Der letzte Sirtaki, Rex Gildo ('13I've got the need, Spooky and Sue (nieuw) Give it up, Husky (25) No woman no cry, Bob Marley Wailers (23) Everything's the same, Billy Swan mieuw) Yo-do-lay-deé, Big Mouth Little Eve nieuw) The stealer. Catapult '30) In Hamburg, Zangeres zonder Naam (nieuw) M'n beste vriendin, Mieke (21) Pandora's box, Proccl Harum (nieuw) Als da dag van toen, Reinhard Mey HILVERSUM De KRO heeft besloten de vertoning van de televi sie-serie "Mét goed fatsoen", ge schreven door Johnny Speight, uit te stellen tot 1976. Van 17 januari af zul len de zes delen van de doorlopen de geschiedenis dan wekelijks op het scherm komen. Het oorspronkelijke plan was in oktober van dit jaar een maandelijkse uitzending te begin nen. Aangezien in de serie het anti semitisme wordt gehekeld, is na Het schr-appen van twee scènes het tota le programma aan vertegenwoordi gers van diverse Joodse instanties vertoond. Deze hadden geen bezwa ren voor de uitzending. Met 'De verdwenen horlogemaker' LEIDEN Nadat ik ademloos had geluisterd naar Nel Oost hout, die gisteravond in het LAK theater de intrigerende novelle van Simon Vestdijk "De Verdwe nen Horlogemaker" had voorge dragen, spoedde ik mij naar huis, om in de ledenlijst van de "Si mon Vestdijkkring" na te zien of onder de letter "O" wellicht de naam van de actrice vermeld stond. Tot mijn verbazing kwam ik bedrogen uit. De mogelijkheid niet uitsluitend, dat de door mij gehanteerde ledenlijst wellicht enigszins is verouderd, dacht ik nog even terug aan de verbale prestatie, die Nel Oosthout, schijnbaar zonder de minste moeite, had geleverd. Er is na tuurlijk geen logische reden aan te geven waarom Nel Oosthout nu juist heeft gekozen voor deze novelle en niet voor fragmenten uit "De Ivoren Wachters", "De Koperen Tuin" (die overigens voor de televisie is bewerkt) of "Het Glinsterend Pantser" (met de centrale figuur Victor Slinge- land) Misschien omdat de ge heimzinnige "lichaamloze aanwe zigheid" van de horlogemaker lbertus Cockanje Nel Oosthout als actrice enorm heeft geboeid. Het is ook goed mogelijk, dat juist de afstandelijkheid, die Cockanje door zijn onzichtbaar heid tegenover zijn vrouw zijn oude. blinde vader, de studenten en de meisjes kan bewaren zich makkelijk tot uitdrukking laat brengen. Het blijft evenwel gis sen. Vast is echter komen te staan, dat Nel Oosthout een pres tatie van formaat heeft geleverd, die slechts is te vergelijken met de prestatie van Josephine van Gasteren in "Rosa Luxemburg". Caro van Eyck heeft het dan, in verhouding, een stuk makkelij ker, omdat zij grotendeels over haar eigen toneelcarrère vertelt. Het is een veredelde vorm van hetgeen Albert Mol in het vorig sei/cen heeft gedaan. Nel Oost hout hoeft geen eigen carrière (die overigens1 imponerend ge noeg is met stukken als "De Be kentenis" van Otto Dijk; "De Stille Kracht" van Louis Coupe rus en "Rinoceros" van Ionesco) als excuus te gebruiken om het publiek van het begin tot het einde geboeid te laten luisteren. Zij is zo rolvast en zo overtuigd van de timing van haar gespeel de emoties, dat zij zelfs binnen de dwangmatigheid van Vestdijks tekst zichzelf toch weer genoeg speelruimte laat. Evenals de ma nifestaties van "Poëzie Hardop", die ten onrechte nooit volle za len trekken, moest ook Nel Oost hout sps1en voor een slechts ten dele gevuld LAK-theater. De dis cipline en ae spelbeleving, die Nel Oosthout aan de dag legt eist eenvoi dig een groter pu- bliek op. Ook de min of meer verrassende ontwikkelingvan de onzichtbaarheid, die door Coc kanje wordt opgeheven, wanneer hij zijn dochter in "beminnelijke houding" met een jongeman aan treft, is vol emotie. Mieke Vest dijk-van der Hoeven, de nog vrij jonge weduwe van de schrijver dient voor "De Verdwenen Hor logemaker" dezelfde interes se aan de dag te leggen als voor de televisiebewerking van "De Koperen Tuin". Nel Oosthout heeft daar eenvoudig recht op. A C. KOEKEBAKKER JR. de komende NEDERLAND I 18.15 Duits, les 18 (TELEAC 18.45 Kortweg: kunst op ko 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Dorothea en het ei, lekenfilmpje (KRO) 19.12 Circus Binnendijk (KRO) 19.55 De Van Speykshovv (KRO) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 De Van Speyk Show, vervolg (KRO) 22.55 Marsmuziek (KRO) 23.00 De droom, dokumentaire (IKOR) 23.40 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 AVRO's Toppop presenteert de Nationale Hitparade (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 De Mountiesshow (AVRO) 21.25 De gebroeders Hammond, tv-feuilleton (AVRO) 22.15 Televizier magazine (AVRO) 23.00 AVRO's sportpanorama (AVRO) 23.30 Journaal (NOS) De Mounties beginnen vanavond aan hun achtste tv-seïzoen. René van Voorerven Piet Bambergen geven om 20.25 uur via Nederland II de première van hun nieuwe tv-jaar. Het is hun 55ste show. De heren kregen voor dit nieuwe seizoen een an der décor. Tevens zullen ze meer gasten dan vroeger ontvan gen. Vaste gaste is steeds Jenny Arean. Daarnaast ontvangen René en Piet Ben Cramer, Spooky Sue. Bert van der Linden en anderen. Een belangrijk deel van AVRO's Televizier Magazine wordt vanavond (22.15, Nederland II) gewijd aan Marokko en de mars naar de Sahara. Dr. G. B. JHilterman zal commentaar op de situatie geven. F ons van Westerloo leidt het wekelijkse interview met minister-president Den Uyl. over Suriname, ge volgd door een reportage van Jaap van Meekren uit Surina me. Eventueel zal er ook informatie zijn uit Dublin over dr. Herrema en zijn ontvoerders. Vanavond van 22.45 tot 23.25 uur zendt het IKOR via Neder land I de documentaire ..De droom" uit. De film gebaseerd op tekeningen van en interviews met Palestijnse vluchtelingen kinderen en op Palestijnse verzetspoëzie, heeft als uitgangs punt de ervaringen van kinderen onder omstandigheden van oorlog en de gevolgen daarvan. Klaverweide, voortgekomen uit Waaldrecht, is begonnen vanuit een oprechte VARA-visie. Het socialisme klonk er in door. Het is allemaal de schuld van het kapitaal, zo viei af te leiden. Soms blijkt er nog iets van diepere uitgangspunten. In deel 11 van vorige week, gemaakt door Roeland Kerbosch, werd een strenge onderwijzer, type: bovenmeester, volstrekt- in het karikaturale getrok ken. Klaverweide was even beto gend, maar in de twaalfde aflevering van gisteravond over prostitutie in de nieuwbouwwijk, zegevierde het genot. Ja, het is ook nooit goed. Hannah de Leeuwe ging met de borsten blool. Jan Blaaser speelde een kostelijk oud baasje en het verhaal van Jan Hofman was informatief. Woorden als pezen en verlinken kwamen mij niet onbekend voor, al weiden ze zelden gebruikt, maar de scheldwoorden Bellemoer en Ruig- poot kunnen nog van pas komen. Er zaten aardige teksten in: „Ik zal wat muziek voor d'r maken. Dat huilt wat makkelijker". Er zaten ook foute teksten in. Blinkende penose- jongen midden in een huilbui over zijn vader: „Hij bood me spontaan zijn slaapkamertje aan". Het was hoofdzakelijk wildwest in Klaver weide en sex in de polder. „Want de mens maakt de politiek, en het mechaniek daarvan is bekend". De VPRO gaat vanaf 13 november een actueel serieprogram ma maken onder de titel .Machia- velli, hoe het in de wereld toegaat". Ter introductie maakten Hans Keller en Daniel de Lange een portret van Niccolo Machiavelli, Italiaans historicus en auteur van het verhelderende standaardwerk „De heerser". Het VPRO-team moet er in in Italië ruenige scherpe berg voor beklom men hebben En wat meer is: diep gedoken zijn in het leven van Machiavelli en de wereld om hem heen. Een mens is het produkt van zijn omgeving, dat leidde tot zinsneden als: M. moet als jongen gehoord hebben, M. beseft, M. is opnieuw een illusie armer, het De levensgeschiedenis van het politieke genie werd een spannend verhaal, al lieten Keiler en De Lange de ster plotseling, armoedig en verstoten in San Andrea, in de steek toen „De heerser" daar was. Dat is natuurlijk niet attent, van de heren. In de komende maanden wil de VPRO aan de hand van Machiavelli de wereld van vandaag gaan verkennen. Dat is een voortreffelijke gedachte, de televisie (en de televisie niet alleen) holt doorgaans te snel over de actualiteit heen. Het is natuurlijk even jammer dat door dergelijke en andere ongetwijfeld kostbare projecten Sief van Oekel op non-actief is gesteld. Heeft Machiavelli niet gezegd: ..Het gewone volk laat zich leiden door schijn en succes!" BERT VAN DER VEER >AG 24 OKT(J KRO: 18.30 Nieuws. 18.41 Akt. 18.50 erkenning: lnf op sociaal maat- ihappelijk terrein. 18.58 Marktberlch- na.22.25 "Overweging. tie'show (11.00 Nieuws). 13.00 Nws (S) In de Rooie Haan:' VARA's agmiddagcafé. NOS 15.00 (S) 2.30 Nieu' en jolijt: 2.25 Over- 22.40 (S) Goal 3.55-2' 19.30 Radio Vrij België NOS: "laag vandaag. 20,00 Nws. (S) Die Frau ohne Schat- De Staalkaart. 23. NOS-J Beta: nws. uit de wereld van weten schap en technologie. 16.00 Nws. 16.03 (S) Het. Zwarte schaap: programma der land, 17.00 (S) Harmonie en fan fare in Nederland en Europa. 17.30 festival d1975Ur 1745 Voor "blinden en slechtzienden 17.55 Mededelingen. NCRV: 7.02 (S) Drie op je boter ham. 8.03 (S) Drie op je boterham: Pers Vers. 9.03 (S) Tot uw dienst: klass. muziek. 10.03 (S) Muziek bij de DUITSE TV D.05 (S) Buren- 23.02 (S) 0 02 Radiojournaal. O.Oo wee Muziek Magazine. 1.02 (S) Sou NCRV: 6.02-7.00 (S) Klaar wa Op vakantie in Zwitserland kreeg Toon Hermans van zijn vriend tekenaar-uitgever Ted <Scupai Schaap een fraai gebonden dummy. Toon zette de dummy niet in de kast. De uitdagende leegte inspi reerde hem. Hij sloeg aan het tekenen en schrijven tot de hele dum my vol was. Vakmensen die het zagen stonden verbaasd vanwege de fijne tekeningen en de kilo's kostelijke humor die daarin en in de bij schriften waren verwerkt. Zo ontstond bij Elsevier Nederland B.V. het album „Clownerietjes" (samentrekking van clown Toon zelf) en Rietje (zijn vrouw). Gistermiddag werd het boek ten doop gehouden tijdens een infor mele bijeenkojnst in Amsterdam. Toon Hermans, die volgend jaar met een zelf geschreven boek uit komt. heeft met zijn Clownerietjeseen nieuwe kostelijke bijdrage aan de humor geleverd. De vraag is alleen of het publiek er f 35, voor over heeft. s 8.36 GyMn voor de hu i Wegwezen. 9.30 |S) Tfen lagazin voor de jeugd. ,ua Sport. (10.30-10.32 Nw VARA: 7 00 Nwfc. 7.11 Ochtendgymn 7.20 (S) Z O.voor alle kinderen die op zijn. 8.00 Nieuws. 8.11 Dingen van de dag 8.23 (S) ZO. gaat, verder VRIJDAG 24 OKTOBER 17.00-18.00 Journaal iReglonaal pro gramma: NDR: 18.00 Sport. 18.30 Akt. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Nordschau- magazine. 19.26 Algebra um Acht, tv-sene. 19.59 Programmaoverzlcnt. WDR: 18.05 Unter einem Dach, tv-se- rle. 18.40 Akt. 19.20 Gestern gelesen). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Solange ein Herz schlagt. Amerikaan se speelfilm. 22.05 Der 7. Slnn. 22.10 Report, uit Bonn 22.35 Journaal en weerbericht 22.50 Bauern, Bonzen und Bomben. tv-serie. 0.25-0.30 Journaal. 17.00 Journaal, 17.10 Jongerenjour- naal. 17.40 Akt. en muziek. 18.20 S'ap- stick, met Laurel en Hardy 18 40 Slap_ De directie van de TROS heeft regisseur-producer Ralph Inbar met ingang van 1 november voorlopig belast met de leiding van de afde ling amusement-televisie. Tot plaatsvervangend hoofd van deze af deling is benoemd producer mr. Hans Pnhl.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5