Een nieuwe loot aan de LD-stam GEHANDICAPTEN GAAN H 'N AVONDJE WINKELEN Instructiebad bij De Dillen in '76 klaar Bijkantoor aan Katwijkse Badstraat Wintersport op Duinrell Alphenaar schrijft minister „Waar eenwil is, is een weg..." Ongelukken in het verkeer RECTIFICATIE ARTIKEL OVER DR. LEERINK NOORDWUK Winkelvoorzieningen dinsdag in de raad IN ALPHEN VRIJDAG 24 OKTOBER KATWIJK De Katwijkse politie heeft gisteren alle moeite gedaan om een autodief in de kraag te grij pen. Zonder resultaat overigens. De autodief had een wagen van een Katwijker gestolen. De politie ont dekte hem op de Biltlaan en zette de achtervolging in. Op de Treubstraat zag de dief echter kans het voertuig te verlaten en in een nabijgelegen park te verdwijnen. KATWIJK Het Leidsch Dagblad opent morgen aan de Bad straat 9 in Katwijk aan Zee een bijkantoor. De groei van onze krant in de badplaats is zodanig, dat een nieuwe vestiging als noodzakelijk werd gezien. In dit kantoor zullen de plaatse lijke redactie en de service-afdelin gen voor de abonnees en adverteer ders in Katwijk en omgeving wor den ondergebracht. Een officiële ope ning is er niet, wèl een "open huis", dat zaterdag van elf uur tot half •twee wordt gehouden. Over de ontwikkeling van het Leidsch Dagblad in Katwijk spraken we met Arie van Duyvenbode (56). Hij is al vijftien jaar hoofdagent en verantwoordelijk, dat de krant op tijd bij de lezers in de bus glijdt. Daarnaast houdt hij nauwlettend de groei van de gemeente in de gaten en zet op geregelde tijden kranten uit om nieuwe abonnees te werven. Door Jan Westerlaken Van Duyvenbode over vijftien Jaar geleden: "Ik geloof, dat het Leidsch Dagblad toen zo'n tweeduizend le zers had. Voor een liberale krant was het in die tijd niet zo gemakkelijk om er in te komen. De christelijke "Nieuwe Leidse" was toen hèt dag blad voor de Katwijkers. Nee, het viel beslist niet mee om abonnees te Maar de groei van het Leidsch Dagblad kwam toch. Vonden de oud- Katwijkers, dat er teveel sport in de ze krant stond, de jongere garde daar entegen was een heel andere mening toegedaan. Van Duyvenbode: "Het gebeurde heel vaak, dat ouders onder druk van hun opgroeiende kinderen, de "Nieu we Leidse" opzegden, omdat die krant toen geen sport bracht. Toen de chris telijke pers ook sportverslagen ging publiceren brokkelde de winst toch weer wat af. Niet veel gelukkig". ".al het nieuwe kantoor in Kat wijk de ontwikkeling van het LD ten goede komen? Van Duyvenbode: "ach, ik verwacht geen stormloop. We komen natuur- WASSENAAR Onder aus piciën van de Nederlandse Ski vereniging houdt de skikring Den Haag het komende week einde op het recreatie- en cam pingcentrum "Duinrell" in Wassenaar voor de derde keer de jaarlijkse wiiltersportbeurs. De nadruk tijdens deze zgn. "Ski happ(ening)" ligt dit keer op de veiligheid. In 26 stands kunnen de bezoekers zich uit gebreid laten informeren over de nieuwe ontwikkelingen, die beenbreuken en spierscheurin- gen moeten voorkomen. Er wordt onder meer speciale ap paratuur vertoond om skibin dingen af te stellen. Een juiste afstelling maakt dat de schoen op het moment van blokkeren losschiet van de ski. De meeste botbreuken blijken een gevolg van verkeerd afgestelde bin dingen. Verschillende firma's hebben apparatuur ontworpen, waar. van de bruikbaarheid dubieus is wegens onhandelbaarheid, al dus de vereniging. Bovendien is de prijs vaak hoog. Op de beurs kan het publiek de eigen ski's kosteloos laten testen. Ook is er voorlichting over schoenen en ski-gymnastiek. Vermoeidheid blijkt een be langrijke factor bij ski-ongeluk ken. Naast voorlichtende films en commercieel opgezette mo deshows zullen op de twee ski banen van "Duinrell" demon straties worden gegeven. lijk wel wat gemakkelijker te zitten met die eigen vestiging. De mensen stappen nu eerder naar binnen dan dat ze "even naar Leiden gaan. Erg belangrijk is, dat er continuïteit in de berichtgeving komt. Katwijkers len graag over him eigen gemeen te iets in de krant leizen. Alle plaat selijke gebeurtenissen, hoe klein ook, volgen ze". Visserij Volgens Van Duyvenbode moet er vooral ook voor de visserij n' plaats je warden ingeruimd "Want", zegt hij, "zeker de helft van de Katwijkse bevolking is hierbij betrokken. De achterblijvende familieleden willen graag weten hoe de vissers op zee zijn gevaren. Of de vangsten goed zijn geweest of slecht. Men leeft zeer sterk mee. Het is wel eens gebeurd, dat een bericht niet in de krant was gekomen. Nou, m'n telefoon bleef rinkelen..." Zou -een aparte Katwijkse edi tie van het Leidsch Dagblad de groei van de krant stimuleren? Van Duyvenbode: "Dat geloof ik niet. Het Leidsch Dagblad moet ge woon blijven. Het is een begrip in Katwijk. Katwijkers zijn ook wel geïnteresseerd in wat er in de di recte omgeving gebeurt. En natuur lijk zijn zij op Leiden georiën teerd. Als er "grote" inkopen moe ten worden gedaan gaan ze naar de- ze plaats." Er verandert veel. Vroeger was Kat wijk een familiebadplaats. Hoe is dat nu? Van Duyvenbode: "Die gezellige familie-verhoudingen tref je nauwe lijks meer aan. Misschien dat er jaarlijks nog zo'n vijftig gezin nen komen, die een maand met va kantie blijven. Daar houdt het wel mee op. Er wordt nu veel meer eelet op het aantal slaapplaatsen. Inde vakantietijd zijn er maar weinig gasten die „vol pension" zijn. Keus De groei van Katwijk is behoorlijk geweest in vijftien jaar. Toen Van Duyvenbode zijn werk voor het I Leidsch Dagblad begon was de Hoor- nes net in uitvoering genomen. In middels is het Molenblok tot stand gekomen en wordt er ook al gebouwd in Rijnsoever. Sport- en andere voorzieningen kwamen er. Daar zegt ALPHEN AAN DEN RIJN "Waar een wil is, is een weg". On der dat motto heeft een bewoner van het Hazeveld in Alphen de minister van Verkeer en Waterstaat een brief geschreven. Daarin vraagt hij de minister zo spoedig mogelijk zijn fiat te geven aan het doortrekken van de Conradstraat met een aansluiting op de Gouwebrug. "Zoals U wellicht bekend is gaat dagelijks een stroom verkeer, vice versa, door de Prins Hendrikstraat via het Hazeveld naar de Conrad straat. Dit veroorzaakt een zeer gro te overlast voor de bewoners van de ze straten, want dit traject is vol komen ongeschikt voor dit zware ver keer", aldus de heer Padberg in zijn brief aan minister Westerterp. "Bo vendien kunnen vele van de zwaar- transporten nauwelijks de bocht ne men, waardoor nogal eens de ver lichting op de hoek of de bomen op het trottoir worden meegenomen. Tevens gebruikt men de westkant van het Hazeveld als racebaan om in te halen", zo vervolgt hij zijn brief. De heer Padberg zegt verder: "Wij wonen nu tien maanden op het Ha zeveld en hebben ons huis volledig geroveerd, maar er zijn nu al weer nieuwe scheuren ontstaan. Wij zul len nu zeker schadevergoeding gaan "Van openbare werken van Alphen aan den Rijn vernamen we dat het plan (om de Conradstraat met on geveer 800 meter te verlengen) al ze ven jaar klaar ligt, maar dat Rijks waterstaat de oprit voor de Gouwe brug moet maken, en dat daardoor deze weg nog niet is aangelegd. Wan neer men ziet hoe snel men op- en afritten kan aanleggen voor de Al- bert Schweitzerbrug, dan moet dat hier toch ook mogelijk zijn", aldus de heer Padberg. LEIDEN De 6-jarige Remco Kramp uit Leiden brak zijn rech- terbovenbeen, toen hij gistermiddag bij het plotseling oversteken van de Cornells Schuytlaan tegen een juist voorbijkomende NZH-bus liep. De bus reed volgens de politie met matige snelheid. De chauffeur zou het onge luk niet hebben kunnen voorkomen. Het 19-jarige Leidse meisje H. Jasperse raakte gistermiddag ge wond bij een botsing tussen twee brommers op de hoek van de He renstraat en de Leliestraat. Het meis je zat achterop een brommer, waar van de bestuurder, toen hij komende van de Herenstraat linksaf de Lelie straat in wilde slaan, geen richting zou hebben aangegeven. De brom mer van het tweetal werd geraakt door een achterop komende bromfiet- LD-hoofdagent Arie van Duyv Van Duyvenbode over: "De jeugd heeft nu een royale keus. Vroeger was dat bepaald niet het geval. Toen was je al tevreden met een strand- feestje. 'Dat kennen de Katwijkers nu niet meer. De jongei'e generatie heeft meer aanbiedingen van ver maak. Soms ook wel tot ongenoegen van de ouders. Die ontwikkeling is niet tegen te houden, dacht ik. On danks dit is het verenigingsleven in Katwijk bloeiend." Zoekt de jeugd niet elders haar vertier tijdens de weekends bij voorbeeld? Van Duyvenbode: "Nou, dat valt echt wel mee. Misschien dat er vijf tig jonge gasten naar Noordwijk gaan. De meesten zoeken toch wel hun vertier in eigen omgeving." Tot onze spijt is in het artikel over dokter Leerink uit Rijnsburg dat wij gisteren in onze krant publiceerden, een zetfoutt geslopen. Het citaat, dat dokter Leerink achter op zijn adres wijziging heeft laten schrijven luidt: „Waarom zou je denken je taak te hebben volbracht als er op aarde nog een kind is dat schreit". het nieuwe kantoor in Katwijk. NOORDWIJK De Nota Winkel- Voorzieningen, waarover woensdag reeds uitvoerig geschreven werd in deze krant, zal op dinsdag 28 okto ber door de gemeenteraad worden behandeld. B. en W. stellen de raad voor de Nota te aanvaarden als het toekomstige beleid van de detailhandel. Hierna zal de inhoud van de Nota vertaald worden in juridische rege lingen, die op hun beurt een plaats krijgen in het bestemmingsplan. De oommissie voor ruimtelijke or dening en de commissie voor toeris me en middenstandszaken zijn over het voorstel gehoord, maar hebben geen advies uitgebracht. Er kan daar om gerekend worden op een uitvoe rig debat, en een eivolle tribune met middenstanders. Merkwaardig genoeg heeft de mid denstandsvereniging "Noordwijk Ac tief", die een belangrijke rol speel de bij de inspraakprocedure tot de Nöta, op dezelfde avond in badhotel "Zeerust" een ledenvergadering be legd, waarin behalve de winkel-ak- ties het renovatieplan Van Egmond aan de orde komt. Aan de gemeenteraad wordt verder voorgesteld een voorbereidingsbesluit te treffen voor gedeelten van de ker nen Noordwij k-Binnen en Noordwijk aan Zee. De bestemmingsplannen voor deze kernen zijn vorig jaar door de Kroon goedgekeurd, met uit zondering van de bepalingen, welke betrekking hebben op winkels en de hoogtebepalingen in de bestemmin gen voor het Huis ter Duin-terrein en voor de gronden tussen de Koningin Wilhelmina Boulevard en de Paral lel-Boulevard. Op de raad rustte daarna de plicht binnen één jaar na de datum van het Koninklijk Besluit (2 ssptember 1974) voor de niet- goedgekeurde onderdelen een nieuw plan vast te stellen. B. en W. kon den niet met een voorstel komen, om dat onvoldoende inzicht bestond hoe de inhoud van de nieuwe bepalingen zouden moeten luiden. Inmiddels heeft het college het gewenste in zicht verkregen en wordt er aan de nieuwe voorschriften gewerkt. Om nodeloze en ongewenste vertra ging in de ontwikkeling te voorkomen is een voorbereidingsbesluit nodig. ALPHEN AAN DEN RIJN Het komend schooljaar al moet zwem bad De Dillen zijn uitgebreid met een instructiebad. Momenteel wordt daar op het terrein achter het zwembad al druk aan gewerkt. Naast de bouw van een instructie bad van 10x18 meter is er ook een peuterwaterspeelplaats gepland. Bo ven het instructiebad zullen boven dien twee grote ruimten liggen, waar van er één is bestemd voor de admi nistratie van de Alphense Sport stichting. Die administratie is nu nog verdeeld over twee gebouwen: het gemeentelijk bureau sportzaken in de Julianastraat en de Rijnstreek hal. De andere ruimte zou verhuurd kunnen worden aan de Alphense zwemverenigingen die nog steeds niet in tegenstelling bijvoorbèeld tot de voetbalverenigingen over een eigen "home" beschikken. De totale kos ten van de uitbreiding worden ge raamd op 1,8 a 2 miljoen gulden. De uitbreiding van het overdekte bad moet op verschillende knel punten soelaas gaan bieden. In de eerste plaats is daar het schoolzwem men. Thans krijgen alleen alle eer ste klassen van de (30) Alphense la gere scholen zwemles. De weinige ruimte die dan nog rest is voor de Alphense tweedeklassers die nog geen diploma hebben. In de praktijk kunnen die tweedeklassers alleen meekomen als de eerste klassen niet groot zijn. Een vrij willekeurige "se lectie" dus. Bus ALPHEN AAN DEN RIJN Op woensdag 19 november aanstaande zal er een speciale winkelavond worden georgani seerd voor alle gehandicapten en bedlegerige patiënten in Alphen en omstreken. Een spe ciaal daarvoor in het leven ge roepen comité, met onder meer vertegenwoordigers van het Rode Kruis en de Zonnebloem, is momenteel al druk bezig met de voorbereidingen. Bij de or ganisatie zijn ook de Alphense winkeliers nauw betrokken. In principe wordt voor deze koop avond uitgegaan van het over dekte winkelcentrum de Aar hof. Wanneer blijkt dat de ge handicapten ook winkels bui ten de Aarhof willen bezoeken, zullen ook die open zijn. Het organiserend comité regelt het vervoer van een naar Aarhof, zorgt voor rolstoelen ter plaat se, terwijl ook ambulances kunnen worden ingeschakeld voor het vervoer van bedlege- rigen. Initiatiefneemster is me vrouw C. A. Groenhart na mens de dames van de Alphen se Rotary club)terwijl ook on der de Alphense winkeliers al de gedachte aan zo'n speciale koopavond voor gehandicapten leefde. Als centraal punt werd de Aarhof gekozen. Het winkel centrum leent zich uitermate goed voor de opvang van ge handicapten en bedlegerigen: het is gelijkvloers, heeft geen drempels, is verwarmd, heeft brede looppaden en is voorzien van toiletten (die door het Rode Kruis nog zullen worden De Aarhof wordt deze avond voor het gewone publiek afge sloten. ,JIet is de bedoeling dat iedereen echt uit is", aldus me vrouw Groenhart. De winke liers bieden deze avond koffie „met wat erbij" aan. Het per soneel heeft spontaan en be langeloos 'n vrije avond voor dit initiatief geofferd. Wanneer deze winkel-avond een succes wordt het comité twijfelt er eigenlijk niet aan is het waarschijnlijk dat de koop avond een jaarlijks terugke rende traditie wordt. Belangstellenden kunnen zich vóór 8 november schriftelijk of telefonisch aanmelden op de vólgende adressen: Mevrouw Groenhdrt, Anna van Buren- laan 1 (91845). mevrouw Dijk stra, J. P. Coenlaan 2 (91004),' mevrouw Van Poppel, Nagte- gaalstraat 71 (75064)mevrouw Otto, Vondelstraat 36 (72476), Foto Allart Aarhof 16 (74626), Woninginrichting Houweling, Hoofdstrat 187 (75871), Wijn handel Le Grand, Raadhuis straat 271 (73252), Ponsioen Zoon B.V., Van Mandersloo- straat 40 (94141), Vishandel v. Triest, Van Nesstraat 11 (73069 Werneke Wonen, Julianastraat 24 (72221), kunsthandel Van Zwieten, Hooftstr. 121 (73236) en Alphens Dagblad, Juliana straat 19 (93961). Ook automobilisten die willen helpen bij het vervoer, zijn bij het comité van harte welkom. De winkelavond duurt van 7 tot 10. tweede van links mevrouw wie het idee gelijkheid om ook alle tweedeklassers bij het schoolzwemmen aan bod te laten komen. Eén en ander hangt ook nog af van wat de inspectie en schoolhoofden wülen. En vooral: kan en wil de gemeente meer geld uit trekken voor het schoolzwemmen. Voor 1976 heeft de gemeente een be drag van f 176.000 uitgetrokken (op basis van het schoolzwemmen op de huidige manier). Aan ouderbij dragen komt er f 35 per kind bin nen. In totaal een bedrag van f 42.000 dus. Wat er in de praktijk op neerkomt dat de gemeente voor elke eerste klasser f 100 uittrekt voor het schoolzwemmen. Een belangrijk deel daarvan gaat op aan het ver voer van school naar zwembad en vice versa. Vrijwel dagelijks (op de woensdagmiddag na) rijdt er van 8 tot 4 continu een bus om 1200 Al phense scholieren van en naar het zwembad te vervoeren. De eersteklassers zwemmen nu twee maal twintig minuten per week. Het nieuwe instructiebad opent de mogelijkheid om straks ook alle tweedeklassers een half uur per week te laten zwemmen (die tijden zijn richtlijnen van het departe ment, red.). Wat het schoolzwemmen in de re gio betreft: de gemeenten Woubrugge en Hoogmade zijn inmiddels defini tief uitgeweken naar het zwembad in Leiderdorp. De gemeente Nieuwkoop kon tot nog toe niet onder schooltijd wor den geholpen. Er was nog slechts een "gaatje" tussen de middag, een tijd die voor de scholen organisato risch niet haalbaar was. Maar vol gend jaar zou Nieuwkoop eventueel wel ingepast kunnen worden, ver wacht bedrijfsleider G. van Winsen van het zwembad. Wachtlijst Ook de particuliere instructie zal straks wat meer speelruimte krij gen. De belangstelling daarvoor is momenteel overweldigend. In de Dil len krijgen 30 volwassenen zwemles, terwijl er nog een wachtlijst van 75 gegadigden is. Bovendien krijgen we kelijks ongeveer 300 kinderen parti culier zwemonderricht, terwijl er een wachtlijst van nog eens 300 kinde ren is. Dan slokken ook de Alphense zwemverenigingen nog zo'n 25 zwem- uren per week op. Grootste afnemer is AZC met 20 uur Per week, ge volgd door de Watervrienden (3 Vt uur per week) en de onderwater sportvereniging Atlantis (1% uur per week). En ten slotte zijn er nog andere groepen die wekelijks van het zwem bad gebruik maken zoals de bejaar den (1 uur), gehandicapten (ruim 2 uur), de Sociale Werkplaats (2 uur) en de Hooge Burch (een uur). Het vrij zwemmen vindt vooral plaats in de vroege morgenuren (van 7 tot 8), in de avonduren (van 9 tot 10) en op zondagmiddag. "Wordt het bad nu gebruikt voor óf zweminstructie óf sportverenin- gen óf vrij (recreatief) zwemmen, straks met het nieuwe bad zal dat in veel gevallen ènènkun nen worden", verwacht bedrijfsleider Van Winsen van De Dillen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4