"Merenwijk wordt een goeie wijk, maar "/aar niets aan de binnenstad gedaan Nieuw- bouw- plannen voor Lange- Pastor Van Well ziet positieve kanten: Gemeente koopt fabrieken 'Bestuur van PCW moet opstappen Le Bistro VRIJDAG 24 OKTOBER Door Paul Wolfswinkel LEIDEN „Naarmate deze wijk meer structuur krijgt, worden de eisen aan ruimtelijke structuren groter". Dat zegt pastor J. van Well (49), die zich in de Meren- wijk onder meer bezighoudt met het hulp- en adviescentrum en de werkgroep gezondheidszorg. Een man, die een stem heeft in de telkens weer oplaaiende gesprek ken in, rond, over en voor deze nieuwbouwwijk, een wijk die ge paard gaat met onderhand alle kinderziektes, die een nieuwbouw wijk maar kan meemaken. Maar ja, veel kinderziektes betekenen vaak een gezond en stevig verder leven. Daar heeft Van Well dan ook alle hoop op. "De structuur leert dat de Meren- wijk een goede wijk wordt. Het gaat zich al een heel klein beetje afteke nen. Maar er zijn nog bijzonder veel dingen die gedaan moeten worden, zeker op het terrein van de maat- schappelijk-culturele voorzieningen. Het moet niet alleen bij lantaarnpa len en groenvoorzieningen blijven. Op dat gebied is het voor ons een schrale troost dat elders in het land eenzelfde situatie voorkomt. Maar daar heb je natuurlijk niets aan, vind Je ook niet?" Waar praat je over, wanneer Je het hebt over de "grootste bouw plaats van Zuid-Holland"? Een trot se benaming voor een winderig ge bied met veel beton. Een nieuw bouwwijk, waarvan de diverse de len vriendelijke namen dragen als "rozen", "velden", "duinen", "por den", "vlinders" en wat er vérder nog voorhanden is en komen gaat. Maar al dat vriendelijks camou fleert een beetje het menselijke as pect; dat is nogal eens vergeten on der het motto: "Kan niet, er is geen geld". We praten wat, over het wijkcen trum, de verkeersveiligheid, de (.maatschappelijke) verschillen tus sen noog- en laagbouw, het hulp- en adviescentrum, de WESP (Werk groep Sociale Planning) en nog wat dingen. Tevredenheid Van Well: "Het is moeilijk om m z'n algemeenheid over deze wijk te spreken. Er is een unieke opbouw en me flats zijn eigenlijk de ongeluK- Icigste bouwwerken; die hebben lang net beeld van de Merenwijk be paald. De bewoners van de wijk zijn op hun buurtje betrokken; niet op de wijk in zijn geheel. Dat tekent zich hier sterk af. In bzuidwest bij voorbeeld is er gebouwd zoals het was eepjand. Dat hadden we hier bijna ook gehad. Maar in het alge meen kan ik zeggen dat de mensen, die in de laagbouw wonen, tevreden zijn. Ik weet niet precies hoe het in de hoogbouw is. Daar is uiteraard een grotere anonimiteit en een grotere doorstroming. Door het regelmatig verhuizen van de mensen ontstaat er een soort onverschilligheid, allemaal niemandslandjes. De behoefte aan "contact wordt op die manier inge- "Ik kan dat met een verschrikke lijk aardige situatie duidelijk ma ken. Het blijkt dat er in het gebied van de "Rodes" veel meer kinderen wonen dan in de "Horsten". Kinde ren maken de communicatie en in de flats zie je óf alleenstaanden, óf ge zinnen met baby's, of bejaarden. Wanneer de mensen gaan verhui zen van een flat naar een huis, zien ze plotseling andere mensen en kin deren; is het contact er ook sneller. Dat merken we bijv. ook in het pas torale vlak. Alle nieuwe mensen krijgen een folder van het hulp- en adviescentrum, bezoek van een van ons en een uitnodiging om te komen deelnemen aan een gespreksgroep orp ze te vertellen hoe onze oecumenische opbouw in elkaar zit. Dit soort avonden wordt door de mensen die niet in de flats wonen, veel beter be zocht." Lakoniek Zijn taak laat zich niet precies omschrijven: "Het is zo'n beetje de maatschappelijke opbouw. Ik heb er eigenlijk geen ervaring mee. Ik ben er wat lakoniek onder en ik praat ook niet voor mijn eigen standje." "Ieder buurtje in deze wijk vraagt een eigen benadering, dat is geble ken. Tesselaar (wethouder van o.m. samenlevingsopbouw) wil een buurt werken Daar ben ik het niet mee eens: er moet hier een wijkopbouw- werker komen. Daarom wordt ge vraagd, want anders krijg je aller lei kleine dorpjes en dat vind ik ver keerd." "Ja, we hebben van de zomer het zwartboek van de WESP aan de ge meente aangeboden. Daarin staat keer op keer te lezen dat we nooit antwoord van de gemeente hebben gehad op brieven en verzoeken. We waren boos, heel boos en dreigden te stoppen. Wel, toen de gemeente dat rapport kreeg, hebben we een vervolg te zien gekregen: geen bericht van ontvangst. Maar indirect hebben we wel een reactie gehad. Het wijk centrum wordt nu eindelijk eens aangepakt. Raadscommissies waren er al tijden geleden mee akkoord ge gaan, maar het is gewoon van de ta fel geveegd, omdat er geen geld was. Zomaar. Terwijl van het begin af aan, bij het ontstaan van óe wijk, al voor werd gepleit dat de maat schappelijke voorzieningen er met een zouden kranen. Hetzelfde was het ge.val bij de kwestie van de op bouwwerker: ook zomaar ongedaan gemaakt. Gelukkig heeft Tesselaar nu de weg een beetje vrij gemaakt door zo snel mogelijk een bouwcom missie samen te stellen: Als alles goed gaat, kan op 1 april de eerste paal voor het centrum in de grond en een Jaar daarna kan het open. Alleen is er wat praten voor nodig over de plaats waar het komt. De ene groep denkt aan een plaats in de Slaaghwijk (flatwijk), Tesselaar denkt aan een plaats bij het winkel centrum." "In 1976 komt ook de sportzaal. De centrale sporthal vervalt: geen geld. Hetzelfde geldt voor het instructie zwembad. Maar dat vind ik niet zo erg, want er komt hier vlakbij een bad. Verder komt er geen tennispark om dezelfde reden (geen geldi) en zal de boerderij waarschijnlijk worden afgebroken, omdat die op instorten staat. Het opknappen kost ook te veel, zo'n twee bon." Op dit mmoment hebben we de onderruimte in de Arendhorst, het hulp- en adviescentrum en de aula voor bijeenkomsten, maar het is na tuurlijk veel te weinig. Ja, de Kor- timarkt, die door de gemeente is aan gekocht, maar dat is ook niet zo ideaal. Je moet er tevreden mee zijn en ik hoop dat dat gebouwtje ook nog een tijdje kan blijven staan, wanneer het wijkcentrum klaar is in 1977". Over het hulp- en adviescentrum: "We krijgen een wisselend respons. De bewoners worden, meteen als ze hier komen wonen, met een folder geconfronteerd. De vragen liggen erg uiteen. De een wil weten of er een peuterspeelzaal is, de ander heeft woningproblemen, de derde kampt met persoonlijke moeilijkheden. Ik kan nog geen exact beeld geven van wat we binnen krijgen; daarvoor draaien we nog te kort. De kwanti- tiet is wat dat betreft nog niet in teressant. Misschien hebben we nog te weinig gezicht gekregen. Maar ach, als de sociaal-culturele samen werking er is. kunnen we wat meer functioneren in de wijk, hoop ik. In elk geval heeft het centrum zijn vruchten opgeleverd. Al gebeurt het maar een paar keer per jaar, dan zijn we al dik tevreden". Pastoraal werk Het pastorale werk: "De onkerke lijkheid in een nieuwbouwwijk is gro ter dan elders, dat is bewezen. De sociale controle valt weg, net zo goed als het vertrouwde beeld. Men be gint met iets nieuws en vergeet de kerk dan ook. En van direct pasto raal contact kan eenvoudigweg geen sprake meer zijn, zoals we dat vroe ger kenden in de katholieke kerk. Het aantal priesters neemt af. Dus zeg gen we: zorg voor een adequate op vang.. De reformatorischen zijn ons wat dat betreft voor geweest: die sturen een ouderling. Katholieken verwachten meteen de pastoor of de kapelaan. Dat k^n niet meer". "In elk geva* constateren we dat de kerkdiensten redelijk worden be zocht. Bij speciale diensten, zoals dopen, puilt de aula uit. Op een ge geven moment hebben we gedacht dat we een tweede dienst moesten inlassen, maar dat is nog niet no dig. Wanneer de wijk volgend jaar zo'n 12000 mensen telt, zal het wel moeten". Tenslotte het verkeer in de Me renwijk: "Nou dat is inderdaad nog niet zo best. Er wordt nogal geklaagd dat de Ketelmerlaan en de Zwarte - meerlaan racebanen zijn. Maar ja, wat is een racebaan? Dat ligt over al natuurlijk anders. Dat wordt door de situatie opge roepen. Want zo lang die weg nog niet gemarkeerd is met pijlen of an- deszins. zo lang niet duidelijk vast staat dat die weg een wezenlijk deel uitmaakt van de wijk, dan gebeurt dat. ja. Er mankeart nog iots aan". "Er is, toen de Merenwijk werd "gemaakt", duidelijk gezegd dat er veel aandacht zou worden besteed aan het voetgangers- en fietsverkeer. Nou, er is geen enkel voetpad. Dat was één van de belangrijkste punten, indertijd. Ik kan er echt niet zo over juichen, hoor. Wat ik straks zei over de populatie in de "Rodes": daar wonen veel kinderen. Die moeten oversteken, als ze naar school gaan. Er is overal druk verkeer; de auto's kunnen uit alle straten komen. Dat is gevaarlijk. Waarom dan niet een oversteekplaats of zoiets?" Maar toch blijft Van Well positieve kanten zien aan de Merenwijk. "Zeker. Zo'n winkelcentrum De Ko permolen bijvoorbeeld. .Daa'r zou ik best elke dag een uurtje wil len rondwandelen om van alles te horen, als ik de tijd ervoor had. Dat centrum is een belangrijke bijdrage voor de verbetering van de wijk. Er is sociaal contact, de mensen blij ven in de wijk voor hun boodschap pen. Ze praten met elkaar. Dit kan een vriendelijke wijk worden". Onder meer Van Wijk LEIDEN De gemeente staat op het punt om andermaal fa briekspanden aan te kopen: de vroegere ankerfabriek van de Grofsmederij bij de Zuidsingel, Clos en Leembruggen aan de Lan- gegracht en Van Wijk aan de Ka- naalweg. De gemeente koopt de ze fabrieken in het algemeen in verband met woningbouwplannen; op het eiland bij de Zuidsingel, waar nu nog de ankerfabriek staat (eigendom van het Belgi sche bedrijf Sokol) wil men een park aanleggen. Een en ander bleek gisteravond uit ambtelijke mededelingen in de vergadering van de raadscom missie ruimtelijke ordening. VERLOVINGSRINGEN De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190, Dit model met briljant 265, Met 2 briljanten 340, Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. Altijd voordelig. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 Open brief aan gemeenteraad en Van Dam LEIDEN In een open brief aan het bestuur van de Prot.-Chr. Wo ningbouwvereniging heeft een aantal bewoners van de Merenwijk geeist BAR BiSTRO DE BLUE BELL RIJNSTRAAT 12, LEIDEN VOOR UW HAPJE TUSSEN DE MIDDAG. Van 5 tot 6 uur: BORRELUURTJE HALVE PRIJS. ®C£<S<§eiS<*cöG§cS<SogöK§c§<3<0C8a dat men aftreedt en plaats maakt voor een groep mensen, die "het vertrouwen van de bewoners heeft". In de brief die onder meer is toe- en staatssecretaris Van Dam wordt verder voorgesteld dat iedere bewo ner van een PCW-woning zonder lid moet kunne worden van de wo ningbouwvereniging. Voorts wil men dat de bewoners de vrije hand wordt gegeven om op basis van ech te zeggenschap de vereniging te gaan beheren. De briefschrijvers, Bram Kershof, Ad van Winden en Huib de Kreek zeggen dat huurders, die niet de christelijke beginselen zoals ze in de bijbel staan aanvaarden al ja ren geen lid van de PCW mogen worden. "Ze mogen wel in dure hui zen in de Merenwijk wonen, ze mo gen ook maandelijks een verkapte contributie van f 1,10 betalen, maar ze mogen niets in de vereniging te vertellen hebben. Dit is annuo 1975 een volstrekt belachelijke toestand", zo staat in de brief. Verder krijgt het bestuur het ver wijt dat men niet behoorlijk reaeert op klachten en vnagen. Brieven wor den volgens de briefschrijvers niet of niet tijdig beantwoord: "Bewo ners die hun stem verheffen en op komen voor de belangen van hun medebewoners, worden door u niet zelden zwart gemaakt". De in spraakprocedure voor leden en niet- leden wordtin de brief lang duur en ondoorzichtig genoemd. infirysl Oud t Leyden Meer Leids nieuws elders in deze krant Aan de Rijksuniversitiet van U- trecht is J.C.J. le Fèvre (Leiden) ge slaagd voor het doctoraal scheikunde. LEIDEN De raadsleden Ham (CDA) en Houtman (SGP GPV) lieten gisteravond in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening kritische geluiden horen over de voortgang van de aan pak van de binnenstad. Zij con stateerden gezamenlijk, dat er 't afgelopen jaar door wethouder Waal "eigenlijk niets" was ge daan in dit opzicht. De wethou der van ruimtelijke ordening en openbare werken heeft onlangs een nota voor hernieuwde aan pak van de binnenstad uitgege ven, maar Ham wees erop, dat beloofd was dat de nota "be schermde stadsgezichten en het rehabilitatieplan voor de Pie- terswijk al eind 1974 in de raad zouden komen; later gewijzigd in de loop van 1975. "maar we zien alleen niks", zei Ham. En Hout man zei, naar aanleiding van Waals nieuwe nota: "Ik voelde me genomen. Er is niets gebeurd, terwijl er uit de vorige raadspe riode veel klaar lag". Waal rea geerde met te zeggen: "met no ta's kom je niet verder", maar (oud-wethouder) Ham zei: "Die gegevens had nodig" en Hout man: "U bent er niet mee door gegaan". Waal ontkende: "Het zou wel aardig zijn om te inven tariseren, wat er het afgelopen jaar in de binnenstad is ge beurd". In leder geval zijn er nu twee ambtenaren speciaal voor werk zaamheden ten behoeve van de binnenstad vrijgemaakt. Eén van gemeentewei-ken en één van de gemeente-secretarie, maar alle bei uit de sfeer van stadsontwik keling. Houtman pleitte er te vergeefs voor om ook iemand uit de economische hoek te betrek ken bij de voorbereiding van het zg. actieplan voor de binnenstad, waar de ambtenaren mee zijn belast. LEIDEN De wijkverbeterings- plannen voor Leiden-noord brengen met zich mee, dat er niet alleen woningen worden opgeknapt, maar ook afgebroken. Daar is vervangen de woonruimte voor nodig; met het oog daarop zijn er bouwplannen door gemeentewerken ontworpen voor 'n grotendeels kaalgeslagen stuk van de Langegracht, met zo'n zestig wo ningen. Het gaat met name om het ge deelte naast het terrein van de SLP tot de Noorderstraat; aan de over zijde daarvan loopt de Pelikaanstraat. Op dit moment zijn er door ge meentewerken 2 plannen gemaakt, met als belangrijkste verschil dat de twee woningen rechttegenover de Pe likaanstraat in het ene plan gehand haafd zijn en volgens het andere af gebroken zouden moeten worden. Het 2de plan biedt de mogelijkheid om twintig woningen méér te bouwen. Ir. J.C. Piret van de dienst gaf gisteravond in de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening een toelichting op beide plannen. Hij vertelde dat alleen al een sobere vertimmering van de twee panden tegenover de Pelikaan straat (groot, bewoond, maar ver pauperd) per huis ongeveer 100.000 gulden zou kosten. Toch is er een plan ontworpen, met als uitgangspunt dat de twee panden opgeknapt wor den (volgens wethouder Waal is er zeker belangstelling van particulie ren voor). Daarbij is, aldus Piret, ge poogd om aan te sluiten op de be staande bebouwing. In ieder geval krijgen de woningen aan de achter zijde een fraai uitricht: het Huig- park, de groene verbinding tussen Leiden-noord en de binnenstad. In het tweede plan zijn de wonin- geu wel gesloopt, hetgeen Piret zelf een "pijnlijke ingreep" noemde. Te rechtvaardigen evenwel met het feit, dat dan de loop van de Pelikaan straat beëindigd zou kunnen worden in wat hij noemde een "klassiek ste delijke bebouwing". In dat ontwerp wordt de horizontale lijn van de toe komstige gevel wand onderbroken door een aantal woningen in een soort halfronde vorm naar achteren te plaatsen, waardoor een plein ont staat. Voor beide plannen geldt dat er een nieuwe bebouwing komt, direct grenzend aan het SLF-terrein, waar van de bestemming trouwens nog niet vast staat. Eveneens geldt dat ze nog maar schetsmatig zijn en nog g<?en definitiefgezicht hebben. De meningen over het behoud van de twee bestaande woningen tegen over de Pelikaanstraat bleken gis teravond. in de raadscommissie nog al uiteen te lopen. Bovendien wens te een aantal leden nog geen oor deel uit te spreken, zolang er geen exacte cijfers over de kosten op ta fel liggen. Wel was men in het al gemeen gekant tegen het idee om flats aan de Langegracht teb ouwen. „Daar hebben we er al genoeg van in Leiden", zei Houtman (SGP/ GPV) De nu ontworpen plannen ge ven een hoogte van drie tot vier bouwlagen aan. Een aantal commis sieleden deed de suggestie om op de oegane grond een eengezinswoning te bouwen en daarboven flatjes. In ieder geval is het de bedoeling om aan de Langegracht woningwetwo ningen te bouwen, zo zei wethouder Waal. Aan een architect zal nu spoe dig een opdracht worden gegeven om met een nader ontwerp te komen; het is de bedoeling dat het definitie ve plan er binnen een jaar is. Dat gegeven maakt in ieder geval duidelijk dat de gemeente definitief is afgestapt van het in het basis-we genplan uit 1961 gestelde voornemen (door een raadsbesluit bekrachtigd) om de noord-zuid verbinding in het verlengde van de Pelikaanstraat door te trekken over de Maresingel naar de Marnixstraat, richting Wil lem de Zwijgerlaan. Het eerste plan waarbij de twee panden tegen over de Pelikaanstraat worden opgeknapt. Het tweede plan waardoor 20 woningen meer gebouwd zouden kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3