plervormde kerk nog vrij Merk in Zuid-Holland Uitspraak over zionisme splijtzwam Wereldraad? Bekeringen in India om oositie verbetering NZH wijzigt dienst regeling 2 november Wereldraad van Kerken gaat fors bezuinigen PRESSIE OP LUTHERSE DOMINEES Secr. - generaal van herv.kerk sprak in Leiden ANTIEKMARKT TIJDELIJK VERPLAATST AFLOSSINGEN ARME LANDEN VIA TRUST WEER LENEN VRIJDAG 24 OKTOBER ïffSl i. tcOe Hervormde kerk is in Zuid-Hol - gmid als instituut naar verhouding nog vrij sf-erk. Die algemene grotypering durft ds. G. Samsom, gcsecretaris van de provinciale kerk- ratie^ergadering, wel aan in het verslag *Koo?vei' hervormd Zuiid-Holland in de extrjaren 1970-1974. die jaren was ds. Samsom efoofoorzitter van de provinciale kerkvi- Bita toren. betekent „bezoek" en het is ont«,anouds in de hervormde kerk een aagsrorm van onderling toezicht en HbJipnderlinge hulpverlening van de teiegemeente geweest. Tegenwoordig wijst elke classicale vergadering een -0 eipredikant en een andere ambtsdra- e cajger als visitator aan. Er zijn elf Vaflclasses (kerkelijke gewesten in te!Zuid-Holland die samen twee en provinciale visitatoren leve- Zij gaan namens de kerk op e>;tl'&iezoek bij de gemeenten en or meren er naar de welstand. Was.Telkens na vijf jaar maken zij een dat doorgezonden wordt !oSSe'naar de top van de kerk, waar een "^."College van algemene bezoekers" nbieJ(Visttatorengeneraal) er een soort HCC,diagnose van de hele Nederlandse Sg^jkerk van probeert te maken. Behalve met het nemen van boot Poolshoogte ziln visitatoren ook op-belast met bieden van hulp bij Dat blijft buiten hun normale verslaggeving, inga Afbraak Vrij sterk, die kerk in Zuid-Hol- land? En de grote steden dan en de kj grote afbraak in de randstad, het oor- opheffen van predikantsplaatsen? Lnci. Jazeker, ds. Samsom weet dat ook 3rijs wei, maar hij vindt het ook nodig om kerkeraden en predikanten van en schuldcomplexen te bevrijden. Kijk naar de cijfers, schrijft hij, en ï>e hij geeft een paar voorbeelden uit het Rotterdamse (die vermoedelijk te?- me", vele andere uit de randstad uit vermeerderd zouden kunnen wor- den). In haar bloeitijd had de 0Gu hervormde gemeente van Delfshaven 6000 belijdende leden en acht x predikantsplaatsen; nu zijn er nog •°or maar 2500 met vier predikamtsplaat- jeiï sen en een kerk minder De vroegere het gemeente Feiienoord telde 3200 lidmaten in de tijd dat^ er zes kte predikanten waren, nu zijn het er ;ert twee op ongeveer duizend lidmaten. Het aantal lidmaten en doopleden per predikantsplaats is niet zoveel ongunstiger dan het vijftien jaar At- geleden was. Het verslag had nog kunnen ver melden dat de berekening die vorig jaar is gemaakt van het teruglopen van het aantal predikantsplaatsen in de hele Hervormde Kerk, vrijwel alleen voor Zuid-Holland in de komende vijf jaar nog een kleine toeneming van 't aantal predikants plaatsen voorziet. Geen eenheid Een provincie vol van contrasten. Leegloop en vergrijzing in de grote steden, bevolkingsgroei in het oosten. Anders dan Drenthe of Friesland is Zuid-Holland geen eenheid. Trouwens ook in de kleinere delen van de provincie is van regionale samenhang weinig sprake (behalve op Flakkee)Er zijn classes die een duidelijk stempel hebben. Dat komt dan omdat een kerkelijke richting overweegt, en soms' omdat een bedrijfstak (de veeteelt) bindt, maar vrijwel nooit omdat de streek zelf oorzaak van verbondenheid is, meent ds. Samsom. In het overzicht van de grote-stads- classes wordt natuurlijk verteld de beperkingsplannen in Den „Dat zich daarbij de verzwarende omstandigheid voordoet dat predi kanten weinig geoefend zijn in het denken en werken in teamverband, is geen Haagse bijzonderheid", schrijft ds. Samsom zachtmoedig. Hij is ervoor, dat bij samenvoeging van wijken toch de eigenheid van de oude wijkgemeenten wordt voortgezet. ruimte voor andere modaliteiten had misschien het kerkelijk instituut in Hoogvliet minder kwetsbaar ge maakt. Bij Delft worden alleen de scherpe theologische tegenstellingen die doorwerken in de vormgeving van de eredienst vermeld (bedoeld is vermoedelijk o.m. dat organisten hier gedwongen worden zo nu en aan psalmen op hele noten te spelen). Van Zoeiermeer wordt gemeld dat men hier het antwoord op de monsterachtige groei gezocht heeft in een pluriforme aanpak. Dat heeft, a'aus ds. Samsom, de duidelijke winst dat de in alle groeiende gemeenten aanwezige modaliteitsspanningen niet onder huids voortwpekeren maar op tafel komen en bespreekbaar werden. Het verslag vermeldt verder dat er in het Westland een groeiende samenhang is tussen de gemeenten. Via goed onderlinge afspraken wil men hier de gemeentegrenzen niet streng hanteren. Want dat kan vervreemdend werken als een bevolking zo snel verandert en vei huist als hier. oever van de Waterweg is een concentratie van industrieën, en dat in het werkgebied van gemeenten die het meest moeite hebben de kerkelijke huishouding sluitend te maken.", constateert ds. Samsom. Van die gemeenten mag niec verwacht worden dat zij het industrie-pastoraat doeltreffend ter hand nemen. Daarom pleit het rapport voor steun vanuit de landelijke kerk en vanuit de Zuidhollandse kerkprovincie. Import GENEVE (ANP) De leiding van de wereldraad van kerken heeft bekend gemaakt dat on middellijk drastische besnoeiin gen in het algemene budget zul len worden aangebracht om het voor 1976 verwachte tekort van ongeveer 2.6 miljoen te dekken. Secretaris-generaal Philip Potter heeft deze maatregel in een brief aan de 271 lidkerken bekend ge maakt en. gedelegeerden naar de aanstaande assemblee van de we reldraad te Nairobi op het hart gedrukte speciale aandacht te geven aan het financiële aspect van programma's waartoe men in Nairobi zal besluiten. Het uitvoerend comité dat vlak voor de assemblee vergadert zal deze maatregelen nog moeten goedkeuren. Reeds eerder zijn in een aantal departementen van de Wereldraad bezuinigingen door gevoerd, hetgeen met het effect van de bevriezing van de salaris sen van de staf reeds 'n verminde ring van de uitgaven met 740.000 gulden opleverde. Verder wordt gezocht naar een andere wijze van financieren van het oecume nisch instituut te Bossey, beëin diging van de bijdragen aan de kosten van het Newyorkse kan toor van de Wereldraad en ver mindering van het aantal verga deringen, die onmiddellijk na de assemblee plegen te worden ge houden. Een en ander bespaart een bedrag van anderhalf mil joen gulden. Haag. Herindeling Vrijblijvend Gepleit wordt voor formeel contact tussen Rotterdam, Delfshaven en Kralingen. Dat hoeft geen fusie te worden, maar wel een structuur waarin die drie gemeenten hun vaak identieke problemen samen onder ogen zien om tot verantwoorde oplossingen te komen wat predi kantsplaatsen en gebouwen betreft. Er moet ten spoedigste een eind komen aan alle frustrerende vrij- bliivendheid. Uit de classis Rotterdam-Zuid wordt gemeld dat Hoogvliet de bezwaren merkt van „kerkruimtelijke over boil w' Er zijn te weinig zeer geëngameerde meelevende hervorm den om de lasten van de vroeger gemaakte, planning te dragen. Meer Er wordt gesproken over reorganisa tie van de classis Schiedam, die nu door Rotterdam in tweeën wordt gesplitst. Van de oostelijke gemeen ten zou Capelle bij Rotterdam- Noord, Zevenhuizen bij Gouda en Bergschenhoek, Berkel en Bleiswijk bij de classis Delft moeten komen. Dit voorstel bedoelt dan de westelijke helft van de classis Schiedam samen te voegen met Voorne en Putten. Van de oude classis Brielle zou dan Flakkee als zelfstandige kleine classis overblij- Nu we toch over hergroepering bezig zijn: gedacht wordt ook aan vcri iuizing van Papendrecht en Shedrecht naar de classis DordL die dan een aantal gemeenten op IJs- selmonde aan Rotterdam-Zuid zou overdragen. Het kerkelijk leven op Voorne-Put- ten wordt zwak genoemd, al wordt de belangstelling groter. Echte verbetering van de kerkelijke organisatie is er alleen te verwach ten als er een totaal-plan voor wordt gemaakt. En dat gaat moeilijk als plaatselijke wensen dat tegenhouden. „Aan de noordelijke en zuidelijke Zeer interessante beschouwingen wijdt het rapport aan de tegenstel lingen in gemeenten met import. Daar zijn de oude sociaal-maat schappelijke tegenstellingen voor een belangrijk deel weggevaagd door de nieuwe: de ouden en de import. Ds. Samsom vermeldt wel die gemeenten, die kans gezien hebben de kanalen naar de nieuwkomers open te houden, maar most zwijgen over de gemeenten waar dat niet is geprobeerd, of niet is gelukt. Die laatste gemeenten zitten dan ook met moeilijkheden en voorzover visitatoren daarbij zijn ingeschakeld hebben ze zwijgplicht. Aanvaarding en opneming van nieuwelingen blijkt makkelijker te gaan in gemeenten waar de kerk organisatorisch en financieel niet zo hecht in elkaar zit. Vaak blijken kerkeraden de vragen rondom de „import" niet hoog op hun lijstje van belangrijke 'beleids kwesties te hebben. Als de vreemden een buitengewone wijkgemeente vormen, wordt dat soms als een bevrijding gezien: men is er vanaf. De werkelijkheid is vaak hard en onkerkelijk, schrijft ds. Samsom, en de kerkorde zou wat makkelijker moeten zijn, want die hardheid is oorzaak van veel vervreemding. En zo zouden we nog wel een tijd door kunnen gaan. Over de vreesachtigheid voor vraagstukken van het moderne leven, over het ideaalbeeld van de predikant die volgens zijn gemeente buiten de gewone dingen van alle dag behoort te staan, over het feit dat hervormd Zuid-Holland in 1973 niet minder dan 29 miljoen gulden bijeenbracht voor de kerkelijke huishouding. Maar men moet het rapport zelf maar aanvragen bij het provinciaal kerkelijk bureau, Tuinlaan 18, Schiedam. AMSTERDAM (ANP) Voor groepen die een lage positie bekle den in de Indische samenleving is het verlangen naar sociale verande ring aanleiding geweest om zich tot het christehdom te bekeren. Deze stelling verdedigde de Belgische je- zuiet dr. J. Boel in zijn proefschrift "Christelijke missie in India, een so ciologische analyse", waarop hij gis teren gepromoveerd is tot doctor in de sociale wetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Pater Boel, sindts 1955 als missio naris werkzaam in India en Paki stan, gaat uit van de actieve rol die de groepen welke zich tot het chris tendom bekeren, zelf spelen. Dit werd volgens hem tot nu toe veel al over het hoofd gezien. Het welsla gen van de missionaire "onderne ming" werd vrijwel uitsluitend uit gelegd vanuit de westerse activiteit. Wanneer de bekeerde groepen ter sprake kwamen, was het doorgaans om aan te tonen dat de missione ring diepgaande veranderingen hal veroorzaakt, die het maatschappe lijke evenwicht verstoren en be paalde culturele waarden in het ge drang brengen. Volgens dr. Boel kan echter ook het omgekeerdehet geval zijn. Culturele en sociale ver- Tevens kan verandering van gods dienst worden ingegeven door een po ging om meer omvattende sociale en culturele veranderingen op gang te brengen. Kortom, het missionair gebeuren is volgens Boel een "so ciaal-religieuze beweging". Om dit aan te tonen beschrijft hij vier jonge kerken in India, waarvan er drie vooral bestaan uit uitgesto tenen Door hun bekering krijgen zij de kans zich van hun lage positie in het kastensysteem vrij te maken van de afhankelijkheid van groot grondbezitters en hogere kasten. De bekering is evenwel geen com plete breuk met het verleden maar eerder een geleidelijk proces en een wisselwerking tussen de universele religieuze traditie en de plaatselij ke particuliere tradities. De nieuwe religie wordt bekeken vanuit particu liere noden er problemen. Deze zin die men aan het christe lijk geloof geeft, kan volgens de mis sionaris het theologisch nadenken helpen over de verhouding tussen evangelisatie en ontwikkeling, ver lossing en bevrijding, materiële en geestelijke motieven in 't bekerings proces. SANTIAGO (ANP) Op de West- duitse lutherse dominees, die heb ben samengewerkt met de uit Chili uitgewezen bisschop Frenz. wordt momenteel pressie uitgeoefend om eveneens het land te verlaten. Ver antwoordelijk daarvoor is dr. Julio Lajtonyi, vice-president van de Lu therse gemeenten, welke zich van bis schop Frenz hebben afgescheiden. In hef dagblad 'La Tercera'noemt dr. Lajtonyi een reeks dominees met name. Zij zouden er beter aan doen, zo zegt hij, naar Oost-Duits- land te gaan om zich daar nuttig te maken voor de duizenden Oostduitse politieke gevangenen. Overigens blijven de protesten te gen de uitwijzing van bisschop Frenz bij de Chileense militaire jun ta binnenkomen. Na de Wereldraad van Kerken en talrijke andere ker kelijke instanties hebben de Raad van Kerken in Nederland en die in de Verenigde Staten bij het Chileense bewind aangedrongen, dat de uit wijzing van bisschop Franz onge daan wordt gemaakt. LEIDEN De secretaris-gene raal van de hervormde kerk dr. A. H. van de Heuvel vermoedt "woes te en bitse tijden" tijdens de as semblee van de Wereldraad van Kerken in Nairobi als daar het Zio nisme ter sprake zal komen. Mocht men daar tot een veroordeling van het Zionisme komen als vorm van racisme, dan achtte hij het niet on denkbaar dat verschillende kerken, waaronder de Nederlandse her vormde kerk. uit de wereldraad zou den stappen. De secretaris-generaal deed deze uitspraken tijdens esn lezing in het Theologisch Instituut in Leiden in het kader van een cy clus over de stand van zaken bij de oecumene. Over ruim drie weken zullen twee duizend gedelegeerden in Nairobi sa menkomen voor de vijfde assemblee van de Wereldraad van Kerken om zich te beraden over het thema Verkeersdoden in Den Haag DEN HAAG (ANP) De 69-jari- ge J. Rijnders is gisteren in zijn woonplaats Den Haag, vermoedelijk na een hartaanval, met zijn auto te gen een voetgangerslicht en een lichtmast gereden. Hij overleed en kele uren later in een ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen, De 70-jarige J. H. de Brauw uit Den Haag is gistermiddag om het leven gekomen, toen hij in zijn woonplaats vanaf een vluchtheuvel de weg opliep en werd aangereden door een stadsbus. Twaalf dagen dood in huis ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse politie heeft gisteren de 65-jarige mevrouw W. H. Stoofman in haar woning dood aangetroffen. Gezien het aantal opeengehoopte kranten moet ze al twaalf dagen dood onder aan de trap hebben ge legen. De politie werd gewaarschuwd, toen mensen bij wie de vrouw als huishoudelijke hulp werkte, meldden dat ze niet meer was gekomen. "Christus bevrijdt en verenigt". In een zestal secties zullen de beraad slagingen vorm krijgen, waar bij Van de Heuvel een opmerkelij ke toeloop constateerde bij de sectie "getuigenis en zending" en weinig belangstelling voor de sociaal-poli tieke sectie. Hij dacht dat deze verschuiving misschien er op wees dat men zich weer meer voor het wezen van het geloof ging interes seren. nadat men zich enkele jaren toegelegd had op de functie en rele vantie, de sociale en politieke aspec ten van het geloof. In het thema vond Van de Heu vel veel springstof voor felle discus sies. Bij de idee dat Christus be vrijdt kan men twee kanten op: men kan het heil benadrukken dat Gns via Christus ten deel zal vallen, maar men kan ook de nadruk leg gen op het heil waar de mensen naar verlangen en waaraan de mensen zelf werken. Bij de Wereld raad had men zich al afgevraagd of dit thema niet meer verdelend dan verenigd was, aldus vertelde Van de Heuvel, die zelf vele jaren werkzaam was bij de Wereldraad. Er was gezegd: "Dezelfde Christus die verenigt aan de tafel van gebed, scheldt ons politiek gezien". Van de Heuvel voorspelde dat het woord be vrijding in Nairobi zeer belangrijk zou worden, als voorwaarde voor oecumene en theologie: de steeds terugkerende vraag zou worden of iets bevrijdend is of niet. In Nairobi zal, nog meer dan vo rige keer in Bangkok, veel bijbel studie verricht worden in groepen die geen rapport uitbrengen. "Als er niet meer gerapporteerd wordt, dan wordt het in de oecumenische beweging erg serieus: dan zijn de gesprekken te moeilijk voor rap portage, of dan gaat het vooral om de persoonlijke ervaring van het gesprek. Bangkok was eigenlijk een ondraaglijke conferentie; in de sec ties heerste een ondraaglijke span ning waarbij vriendschappen werke lijk kapot gingen. Gelukkig kon men 's morgens bij de bijbelstudie net weer één worden. In Nairobi ligt het accent op deze groepen om de eenheid toch vooral te benadruk ken. Van de Heuvel dacht dat men in Nairobi uiteindelijk weer meer zou ietten op het wezen van de kerk in plaats van op de functie van het geloof in de maatschappij, waarbij men zal accepteren dat binnen de kerken een conflict is. „Conflict be tekent niet: gescheidenheid, en staat niet tegenover eenheid, sluit eenheid niet uit. Men zal het conflict aan vaarden als vorm van communicatie, en recht doen aan ieders identiteit". Van de Heuvel dacht dat de stand punten van de Verenigde Naties van veel betekenis waren voor de assem blee van de wereldraad; hij had het hier met name over het standpunt van de VN met betrekking tot het Zionisme en voorspelde grote moei lijkheden als dit in Nairobi aan de orde zou komen. Dr. M. A. van Dongen, voorzitter van de Vereniging Oud-Leiden heeft gistermiddag in het stad huis een exemplaar van het Leidse Jaarboekje 1975 aangeboden aan burgemeester Vis. Dat ge beurde in aanwezigheid van de secretaris van de vereniging, de heer R. E. O. Ekkart. Het al vele jaren verschijnende boekje waarin naast een jaaroverzicht van de belangrijkste Leidse gebeur tenissen een aantal historische artikelen staanis al enige tijd geleden verschenen. De uitreiking vond nu pas plaats omdat zowel de burgemeester als de voorzitter van „Oud-Leiden" afwezig ica- LEIDEN De wekelijkse antiek markt is op zaterdag 25 okt. en 1 nov. niet, zoals gewoonlijk in De Grote Burcht in verband met een speelgoedshow, die daar wordt gehou den. Een tijdelijk onderkomen heeft de antiekmarkt gevonden in het Waaggebouw. Dit door medewerking van de Culturele Raad en alg. za ken van het stadhuis. De markt is open van 9-17 uur en de toegang is gratis. LEIDEN Op 2 november voert de NZH enige wijzigingen door in de dienstregeling. De meeste wijzi gingen hebben betrëkking op het gebied tussen Den Haag en Leiden, waar het experimenteerproject bedoeld om het openbaar bevorderen steeds me< begint te krijgen. Zo zal de huidige lijn 45 (Den Haag—Voorburg Leidschendam—VoorschotenWas senaar) worden opgeheven. In de plaats komt een nieuwe lijn 49. die zal rijden van Den Haag (Turf markt) naar Leidschendam (Scha- kenbosch). De bezetting van het trajectgedeelte tussen Leidschendam en Voorschoten was zo laag dat de NZH een vermindering van het aantal ritten van acht tot zes per uur zeker verantwoord vindt. De opheffing van lijn 45 brengt wel een ongewenste frequentiever mindering gedurende de avonduren en op zon- en feestdagen met zich mee. Om hierin te voorzien zal lijn 48 (Den HaagVoorburgLeid schendamVoorschotenLeiden Leiderdorp) ook in de avonduren en on zon- en feestdagen een halfuurs frequentie krijgen. De verbinding VoorschotenWassenaar v.v. zal, door het wegvallen van lijn 45, voor taan het gehele jaar worden onder houden door lijn 63. Die treedt in de plaats van de zomerlijn 34 van Voorschoten (Prof. Einsteinlaan- naar de Wassenaarse Slag. Evenals deze lijn rijdt lijn 63 gedurende het seizoen naar de Slag, daarbuiten tot de Donker Curtiusstraat in Was senaar. Gedurende alle dagen van de week wordt in een uursfrequen tie gereden, die tijdens de spitsuren op maandag tot en met vrijdag tot een halfuursfrequentie wordt opge voerd. De besaande sneldienst 49 (Lei derdorpLeidenVoorschoten WassenaarDen Haag Centraal Station) zal onder de lijnnummers 64 en 65 om en om worden gereden naar Den Haag Centraal en naar Den Haag-Stadhouderslaan. Hier mee wordt een reeds lang bestaan de wens om de kantoren rondom de Raamweg in Den Haag te ontslui ten, gerealiseerd. Tot en met de Benoordenhoutseweg lopen beide lijnen komende van Leiderdorp pa rallel. Lijn 64 gaat via de Jozef Is- raëlslaan en de Prins Clauslaan naar he stadion Central, lijn 65 rijdt via de Zuid-Hollandlaan, Ko ningskade, Raamweg, Plesmanweg, Prof. Teldersweg, Johan de Witt- laan en de President Kennedylaan naar de Stadhouderslaan nabij het Statenplein. Tijdens de spitsuren wordt op beide lijnen een halfuurs- dienst onderhouden, daarbuiten een uurdienst. Op het gemeenschappe lijke traject ontstaat dan een kwar- tierdienst respectievelijk een half uurdiens. Evenals op de oude lijn 49 zal op de lijnen 64 en 65 de dienst worden uitgevoerd van maandag tot en met vrijdag. Reeds met ingang van 28 septem ber is lijn 46 (Den HaagVoorburg LeidschendamVoorschoten LeidenOegstgeest) doorgetrok ken naar Den Haag, Turfmarkt via het autobusplateau Den Haag Cen traal. Op dit plateau hebben de lynen 88 (Den HaagOegstgeest SassenheimLisse) en 95 (Den HaagWassenaarKatwijk Noordwijk) hun begin/eindpunt. Lijn 91 (Den Haag H.S.Wassenaar —Katwijk) tenslotte ondergaat in Katwijk een kleine routewijziging. Inplaats van via de Tramstraat wordt via de Parklaan en het Vuur baakplein gereden. LU BA heeft werk voor SMPAKKERS en ÏNPAKSTER in ploegendienst. vervoer van en naar het bedrijf wordt geregeld. Bel zaterdag 0172094698 Uitzendbureau Luba Leiden. Nieuwe Rijn 35, telefoon 071140341. Alphen aan den Rijn, De Aarhof 67, telefoon 0172094645. Gouda, Lage Gouwe 12, telefoon 0182023311. Studiedagen UNCTAD: DEN HAAG (ANP) De rege ringen van de rijke landen zouden de aflossingen van leningen door ont wikkelingslanden moeten storten in het Trustfonds van de Verenigde Naties of in een ander fonds, dat de gelden opnieuw uitleent. Dit is een van de aanbevelingen die zijn opgesteld na een driedaags congres in Den Haag over de we reldeconomie en de komende con ferentie van de Verenigde Naties over handel en ontwikkeling (UNC TAD IV) in Nairobi. De studiebijeenkomst in Den Haag was georganiseerd door het Instituut voor Sociale Studies in opdracht van de Unctad. Academici, vertenwoor- digers uit het bedrijfsleven en de vakbeweging journalisten en leden van actiegroepen namen er aan deel. De aflossingen welke in zo'n fonds gestort worden, zouden niet onder het plafond van de ontwikkelings hulp gebracht moeten worden. Op deze wijze, aldus een aanvaarde ont werpresolutie. onstaat een automa tisme dat voldoet aan de eis, dat ontwikkelingshulp netto berekend moet worden, dat wil zeggen exclu sief aflossingen op vroegere leningen. Bovendien wordt op deze wijze de mogelijkheid geschapen de hand te houden aan het beginsel dat lenin gen afgelost moeten worden, terwijl toch de landen die daardoor in gro te moeilijkheden komen mede uit dit fonds hulp kunnen kijgen. De Nederlandse regering, aldus het congres, zou ernaar moeten streven dat andere crediteur-landen zich bij dit initatief aansluiten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 23