audi Lubbers: word niet maf geslagen k wl! seen ia-knikkers Gorski hoopt op doelpuntenlawine Iolgende week in strijd om Europese bokstitel halfzwaargewiclit h Trainer Melbi Raboen van LDWS: Ï/IJDAG 24 OKTOBER PAGINA 13 5? EN HAAG Zijn laatste kans, een wolkje sigarerook duidt op pose wanneer hij on- ïrschilligheid voorwendt. Rudi Lubbers, blauwe spijkerbroek, blauwe coltrui, fletse jen die een kort tevoren geleverde krachtsinspanning verraden. „Getraind", knikt hij," ~c doe het om te winnen". lij is niet populair in eigen land, doet voorkomen alsof dat een vanzelfsprekend- eid zou zijn, blijkt zich innerlijk niettemin te hebben gewapend. Omstandig legt hij uit iat zijn manier van boksen de mensen niet die kick geeft waarmee veel minder getalen eerde collega's wèl geliefd zijn. Er ligt afkeer in zijn stem wanneer hij over rauwe ioksers praat. Wijzend op zijn blozende nogpuntgave gezicht: „Ik ben niet maf geslagen, rord dat ook niet, ik denk altijd: na je bokscarrière heb je nog een heel leven voor je". Berlijnse pers Ajax-voetbal om van te schrikken Hertha BSC heeft getoond. De Duitse pers merkte op dat Her tha niet voldoende zal hebben aan de 10, maar constateert ook: „Ajax liet voetbal zien om van te schrikken. Het spel dat de Nederlanders demonstreerden was anti-propaganda. Het is triest dat een dergelijke wijze van spelen nog beloond kan worden met een plaats in de vol gende ronde van het toernooi om de UEFA-Cup. (Berliner Morgenpost) „Hertha had met minstens 3—0 moeten winnen," schryft de Berliner Zeitung. ..Hertha zal waarschijnlijk nor neer een zo zwak Ajax ont ..oeten". Die Welt roemt alleen Piet Schrij vers, zegt: „Wanneer Ajax er over veertien dagen in slaagt de derde ronde te bereiken, is dat te danken aan deze doelman". „Der Tagesspiegel" meent: „Ajax speelde zeer pover, zonder durf en fantasie, maar haalde Hertha wel uit het ritme. Kessler heeft niet het concept kunnen vinden om dit zieke Ajax nu reeds uit te schakelen". slagersfiguren zijn die het hoogst zijn interviews betreft. Hij heeft )oor Stolk aanzien. Daarom interesseert het hem geen barst wf schreven wordt, hij bokst zelf, voor zijn geld tijd i geen Rudi Lubbers (links) „lk denk altijd: na je bokscarrière heb je nog een heel leven voor je". Hy is soms cynisch, soms zichzelf, jegt dat hij het liefst in het buiten- ind bokst omdat hij dan tenminste i ge- al die tijd in gedachten louter bezig zich gehouden met een zekere Adinolfi. •gens anders Wat gebeurd is, is gebeurd. De fou- om- ten, die anderen en hijzelf maakten iHij belieft koffie met alles, bekent toen hij werd omgeturnd tot half- dat het toch wrevel geweest is, dat zwaargewicht hebben hem wijzer ge- gevoel dat hem bekroop bij het lezen *}Ü^zal ze weer begaan, zijn gevecht xxy ucvxx VX..XXXXXXXOVV, de recenties weet, dat het volk zich tegen tegen Clay. Lubbers: „Ha-ha, Clay hart ztm een koele, be keert. Zijn beste partijen leverde had me twaalf ronden gespaard, had ^enende^bokser zyn,^die fouter me alleen laten staan omdat-ie me zo'n aardige jongen vond. Toen ben ik gaan denken: ben ik gek, is Clay lij ook over de grens, om de Europese Itel in het zwaargewicht tegen Joe Jugner en in Djakarta overleefde hij ens de aanslag die Cassius Clay in le bloedhitte op hem pleegde. Die geschreven het zijn. Luister eer Wetenschap heeft hem sterk gemaakt, Clay stond toen nog aan het begi willen uittrekken, heeft zich paaltje kwam dekte iedereen zich in en werden de fouten op mijn rug af gewenteld." Hij is er wijzer van geworden, zegt hij, heeft zijn training aangepast. Destijds werkte hij louter op conditie, dit keer heeft hij veel meer gespard. Van de 93 kilo die hij woog vóór hij Lafheid is hem verweten, hij zou geen tot zijn eigen verrassing door de E(uropese) B(oks) U(nie) als uitda ger van Adinolfi werd aangewezen zijn er nog tachtig over, het resteren de pondje volgt op de dag van de wedstrijd. Hij zegt: „Bij mij geld denkt. Hy: „Wat ik fout deed, toestemmen om tegen Car- Peralta te boksen. Ik had als mate dat hy thans zegt vol lende week naar Tury: im de Europese titel trip door Maleisië, zolang te vliegen ik op mijn benen stond had hij de het half- kans dat-ie zelf op ziin kont rgewicht bij Domingo Adinolfi gaan. Natuurlijk heb ik heel wat jp te eisen. Lubbers: „Mijn laatste klappen gehad [ans? Nee, toch niet. Die man"*heeft is het wel zo dat de man die toege- lezelfde lengte als ik, hy staat wat takeld wordt zolang hy blijft staan slaat inkse hoeken. Een typische bokser, gelooft toch niet dat Clay dat Aanvallend tot en met, iemand die heeft willen precies in mijn straatje past. Die titel moet ik kunnen pakken en daar- ja komt Johnny Conteh. Vergeet ik gelezen aiet dat ik er in het buitenland wèl mijn naai joed op sta. In Engeland heb ik veel zeker niet hebben gedaan goodwill gekweekt tegen Bugner, gillen me daar graag terugzien". Hij blaast opnieuw blauwe rook lusie gehad dat Clay me niet l die dat stuk heeft halfzwaar-gewicht eerst een party of anders gegaan dan toen mijn broer Jan zijn Europese titelgevecht bokste tegen Finnegan. Veel geleidelijker, bij Jan liep het gevecht in korte tijd zo snel terug dat-ie eenmaal in de ring geen kracht meer in zijn armen had. Alleen die Italianen werken tegen. Ik weet nu nog niet in welk hotel ik slaap wanneer ik donderdag naar daarmee - ik dat word kunnen ze lang wachten." vijf, zes tegen kwalitatief mindere boksers moeten gaan staan en daarna pas tegen Carroll. Wat denk je van Peralta? Die man staat nu als twee de op de wereldranglijst. Rühling zei me voor het gevecht tegen Carroll het" boksen ld'a^ de man een gbokst x_ rjng wag Amerikaan tijger. Er zijn destijds gewoon Turijn ga. Ze willen één stuk lange kans op de overwtaninï behoudt. Je" maken' fouten gemaakt en toen puntje bij andere manier schijnt Clay me overi gens wèl te mogen. Een paar keer heb op de tv gehoord dat-ie noemde. Dat zou Clay :rru wing i neerkrljigen. Na de zevende ronde het met Van Ha- dacht ik pas: wat er ook gebeurt, ik de blijf staan, hij krijgt me niet. Tegen zelfs helemaal zich uit, snijdt de In de sport. Hij hegem eens, de Van Kootens Kisten rukken in de ring eveneens bet einde onweerstaanbaar op. Hij zegt dat de overheen.' verfijnde technici in vrijwel elke sport terrein verliezen, dat boksen in dat het Hij drukt de sigarepeuk uit, zegt dat hy in tegenstelling tot het Euro pese titelgevecht tegen Bugner dit daag de dag louter de wild maaiende keer de boot heeft afgehouden wat In duel Polen - Italië VOORBURG Trainer Melbi Raboen (28) beschouwt zich als de twaalfde man van LDWS. Hij wil niet boven de spelers staan, laat zich zowel aan de tap als op het veld met Melbi aan spreken en voelt zich „belazerd" als hij mijnheer wordt ge noemd. „Ik vraag me steeds af, hoe was jij vroeger Melbi? Ik wil weten wat er leeft onder de spelers. Dat gemaakt doen, dat slijmen, hoeft voor mij niet. Alsjeblieft niet dat mijnheer voor en mijnheer na om een plaats in het eerste te behouden. Ik heb wèl tegen de jongens gezegd dat wanneer er misbruik wordt gebruikt van de situatie, zij ook de konsekwenties moeten trek ken. Maar goed, ik zeg dat nu wel allemaal, maar bel een spe ler en vraag hem hoe ik ben". Waarvan acte. Judo - verrassing Fransman Rouge WENEN Jean-Luc Rouge heeft op de eerste dag van het toernooi om de wereldkampioenschappen ju do in Wenen voor een grote verras sing gezorgd. In de finale van de halfzwaargewichtklasse won hij met een buitenwaartse beenworp van de Japanner Ishibashi, de grote favoriet. Rouge is de eerste Frans man die ooit een wereldtitel bij het judo veroverde. De Sovjet Unie won beide bronzen medailles. Betanov versloeg Starbrook (Eng), zijn land genoot Harsjiladse won van Donnel- lv (Eng). Bij de zwaargewichten won de Japanner Sumio Endo de ti tel door winst op de Rus Novikow. Oud-wereldkampao?n Tagaki won brons door een zege op Kovacevic (Joeg). De andere bronzen plak ging naar de Noordkoreaan Gil Jong Pak. Hij versloeg Berthet (Fra). De Nederlanders waren weinig succes vol. Zwaargewicht Peter Adelaar verioor na winst op de Braziliaan Da Silva in de tweede partij van Niiaradze (Sov). Bert in den Bar ken werd verslagen door de Rus No vikow. In de herkansing ging hij ten onder tegen Simoes (Bra). De half- zwaargewichten Harrie Numan en Jan Bosman moesten hun meerde re erkennen in resp. Betanov (Sov) en Harsjiladse (Sov). Door Jan Preenen doen. Dat vond ik rot, zoiets wil ik anderen niet aandoen'". Met hard heid hoeven de spelers overigens niet bij hem aan te komen. Als ak- tief voetballer bij Wilhelmus, RVC en VVSB ontbrak dat begrip2al in zijn woordenboek. Leo de Jong: "Een Door Pim Stoel WARSCHAU - Een sombere stem ming gisteren in Warschau tydens een anderhalf uur durende seance. Coach Kazimier Gorski, dikke wal len onder de ogen, verfomfaaid van top tot teen, gaf een „breefing" aan de Poolse pers. Legde omstandig uit hoe belangrijk de interland zondag tegen Italië in het immense stadion van Warschau wel was. Hoe van ge wicht het vooral was om zoveel mo gelijk doelpunten te scoren om straks wanneer Oranje en Polen onverhoopt gelijk zouden eindigen in groep 5 van het toernooi om de Europese bo kaal, toch naar de eindronde te kun nen overgaan. Gorski: „Het moet kunnen. Mijn spelers hebben het echec tegen Ne derland in Amsterdam verwerkt. Dat is zeker. Ze zijn weer optimaal ge motiveerd. Alles zal afhangen van de strijdwijze van de Italianen. Begra ven die zich voor eigen doel dan zal het moeilijk zyn de openingen te vinden. Maar ik heb goede hoop dat er een vernieuwd Italië aan de start zal verschijnen. Een Italië dat, kost wat het kost, de povere indruk van de wedstrijd tegen Finland wil uit wissen. Een Italië dat tegen de num mer 3 van het wereldkampioenschap een optimaal resultaat wil behalen. Dan zullen ze toch in de aanval mosten en dan hebben wij de kansen om te kunnen scoren". Ongeloof in de ogen van zijn ge hoor. Italië aanvallend in een uit wedstrijd. Het zou een regelrechte primeur zijn. Maar geen tegenwer pingen ten aanzien van de dromen van Gorski. Die de schyn hoog op houdt en stelt dat Polen en Neder land geiyke kansen hebben in dit toernooi, maar die drommels goed weet dat tenzij Italië met enorme cijfers wordt verpletterd, Oranje aan een gelijkspel voldoende zal hebben straks in de uitwedstrijd tegen de Italianen. Gorski waarschuwend: ,A1 dat gedoe in Nederland over het niet meespelen van Cruyff en Nees- kens straks is onzin. Ik heb, uit zeer betrouwbare bron dat de Hollandse voetbalbond alles in het werk stelt om die twee vi krijgen. Dat zal nier voor ons want Cruyff maakt 40 uit van het Nederlands elftal. Vervalt Cruyff dan zakt Nederland weg naar de grauwe middelmaat. Maar ook mèt Cruyff hebben ze in Italië nog niet gewonnen". Hij volgde de wedstryd Ruch PSV vanuit een comfortabele stoel op het beeldscherm in plaats van in het morsige stadion van Ruch. Gors ki hoofdschuddend: „Een blamage. De eerste helft had Ruch zeker twee doelpunten meer kunnen maken. Ze deden het niet en daarom gingen ze de mist in. De conditie ontbrak om ook na rust te kunnen schitteren". Een tekort aan conditie dus. Gold dat ook voor zijn internationals Bula, Marx, Ostavinsky en Maszcyk? Gors ki wrevelig: „Bula en Marx hebben redelijk gespeeld, maar hadden te weinig steun. De andere twee heb ik niet gezien". Betekent dat dat de coach tegen Italië zijn opstelling zal wijzigen ten opzichte van die in Amsterdam? Gorski: „Op hoogstens drie plaat sen. Ik geloof nog steeds in myn team". Hij vindt daarin overigens ver moedelijk weinig of geen steun. In alle Poolse kranten wordt gewee klaagd over de afstraffing van Ruch zo kort op de afstraffing van het Poolse nationale team in Amster dam. Zo schrijft het Leven van War schau dat men nu wel genoeg heeft van de confrontaties met het Neder landse voetbal: „Er is geen eer aan te behalen. Niet omdat PSV of Oran je zo ontzettend geweldig zy'n, maar omdat de Polen er meer over ver baasd zijn dat zy scoren, dan over de goals van de Nederlanders". Te veel ontzag dus voor alles wat maar zweemt naar Oranje. Gorski afsluitend: „Wat moet ik daar nou op zeggen. Nederland was toch twee de bij het wereldkampioenschap. Daar lopen dus sterke spelers rond. Maar wij waren derde. Dat zullen we zondag tegen Italië toch weer eens laten zien". Leo de Jong, zes jaar ouder dan Raboen: "Melbi komt op mij rede- beb i^e°en, Melbi niet slechter eri niet "i jf'3 A voetbald. Als hij twee keer fors beter dan de gemiddelde trainer, die werd aangepakt zag je hem niet meer Barcelona los te 111 heb ^had' Hil wel MJWKler dus lukken Jam- enthousiast. Dat prikkelt mij zelfs nog, terwijl ik het met mijn 34 jaar toch allemaal wel gezien heb in voetballerij. Hij voelt de jongens Jjpk goed aan". De voorburgse oefen- meester bewondert de werkwijze van AZ-trainer Joop Brand. Ook voor Melbi is voetbal geen synoniem voor oorlog, zijn spelers hoeven hun te genstanders niet tot in het oneindige te schaduwen. Een betaalde trainer heeft eer de voorhoede". Dat is ook de re den, waarom Raboen nooit de sprong naar de profs heeft gemaakt: "Daar heb ik de mentaliteit niet voor. Ik proeftraining gevolgd bij Holland Sport onder Cor v. d. Hart. Die verlangde van je dat je door een muur ging, dus een speler zonodig omver zou lopen. Daar bedankte ik voor". Melbi hield het het afgelope: Melbi Raboen (midden) tijdens het taktisch praatje met de LDWS-spelers. amateur-speler voor gezien. Niet al- goed profclubs verlangen de amateurver enigingen resultaten en zetten ze 'n trainer aan de kant als het niet lukt. het eind Mij zeggen resultaten niets, 't Is ook als mooi, maar ik wil op de eerste plaats dat een opponent leen. omdat hij als trainer wil maken, i constant moet worden achtervolgd, "al moet die zeiken, dan ga je mee". Melbi Raboen lacht om zulke wilde kreten. Niet alleen acht hij i bailer in staat zonder hulp van an deren te kunnen urineren, maar bo vendien houdt hij niet van "dergelij ke kadaverdiscipline": "Ik wil geen ja-knikkers, jongens die alles zon der meer aannemen. Ik vraag in spraak. Alles moet niet van bovenaf kost uitschakelen worden opgelegd. Er moet ruimte stander juist niet blijven voor creativiteit, voor spel vreugde. Ik heb het zelf meegemaakt dat ik bepaalde dingen niet mocht loof ik wel. In navolging een achillespees-blessure sukkelde. "Hoe lager je gaat voetballen hoe voet- harder het wordt. Veel spelers zijn voor een wedstrijd al van plan om er hard tegenaan te gaan. Ze zien de spelverruwing op de teevee en nemen die hardheid automatisch over. De trainers zullen dat moeten veranderen". Vormt het koste wat een tegen- belangrijk on derdeel van het taktisch praatje vele trainers? Melbi: "Dat ge- ook omdat hij met de training bij LDWS besteed ik veel aandacht aan het positiespel, waarmee die hardheid ontweken kan worden. Als iemand in mijn ploeg uit de band springt gaat hij er uit". Raboen praat als trainer van een elftal, dat gqed draait. Bij de start werd door LDWS als eis ge steld dat hij zijn team in de twee de klasse moest zien te handhaven. Na zes wedstrijden solliciteren de debuterende Leidenaars al weer naar een plaats in de op één na hoogste amat'eurafdeling. "In de positie praat Je misschien gemakke lijker, maar ook al zou LDWS on deraan hangen dan nog zou ik niet op hard spel overschakelen. Ik heb wel jongens die van aanpakken we ten en die ik echt heb moeten tem peren. Want nogmaals, ik houd van goed, fair voetbal, ook al weet ik dat velen me hierom uitlachen, omdat ze vinden dat het gewoon niet haal baar is wat ik wil". Het idealisme van Melbi Raboen kent overigens wel grenzen. Hij maakt duidelijk onderscheid tussen betaald- en amateurvoetbal. "Het betaalde voetbal is een commercië le zaak. Als ik, zoals ik nu wil, nog eens trainer bij de profs word, dan zal ik het voetbal echt niet meer als een hobby zien, niet zoals nu ten minste. Dan zal ik als het er op aan komt ook hard moeten laten spelen. Maar tussen hard spelen en iemarfd Voorlopig streeft Melbi Raboen er naar de amateurtop te bereiken. Via of met LDWS. De Leidenaars trai nen naast het zaalvoetbal twee keer, eenmaal meer dan vorig seizoen. In dat opzicht kan Raboen tevreden zijn. Niet waar het de accommoda tie betreft: "Ik heb niet die moge lijkheden, die je mag eisen, als een elftal zo hoog speelt. Er is maar één veld, er zijn niet meer dan twee douches en als we trainen gebeurt dat met het licht van twee "kop lampen". Omdat er weinig is te bie den blijft de kern klein. Ik heb een jongen van vijftien jaar op de bank moeten zetten. Het gaat tot nu toe goed, maar we moeten geen blessu res krijgen".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13