Kille sfeer bij van Kissinger het vertrek uit Peking 18 KA ^»'n Goed idee' Camera van Venus-lander toont verrassen landschap A. TOYNBEE OVERLEDEN Indonesië praat met Portugal over Oost-Timor Arias Navarro wil Franco overhalen tot aftreden Direct overleg in de Sinai is begonnen Bommel-puzzel voor nieuwe Amro-spaarders. pONDERDAG 23 OKTOBER PAGINA 9 PEKING (Reuter)Het bezoek van Henry Kissinger aan Peking is gisteravond in een koele sfeer geëindigd na een korte toespraak tijdens een banket van zijn Chinese collega Tsjiao Kwan-Hwa. Tsjiao's rede was een van de kortste die ooit is uit gesproken in de „grote zaal van het volk". Er werd geen mel ding in gemaakt van de reis die de Amerikaanse president Ford later dit jaar naar de Chinese Volksrepubliek zal maken. Ook Kissingers toespraak was opvallend zakelijk. De Amerikaanse bewindsman zei slechts tevreden te zijn over zijn vierdaagse be sprekingen met vice-premier Teng Hsiao-Ping. Beide landen hebben voldoende een openhartige uitwisseling gehad zelfvertrouwen en ervaring om woor- van standpunten over de huidige den niet te verwarren met realitei- internationale situatie, internationa- ten, en taktiek niet met strategie. Kissinger verklaarde wel dat de voor bereidingen voor het bezoek le zaken van gemeenschappelijk be lang en de Chinees-Amelikaanse be trekkingen", zei Tsjiao. De gesprek- Ford - het belangrijkste doel van zijn ken hadden geleid tot een duidelijker verblijf in Peking - vlot verlopen begrip van eikaars mening. Zowel i dat dit bezoek de wederzijdse be- de Chinese als de Amerikaanse be trekkingen zal bevorderen. De korte toespraak lokte speculaties uit dat er taaie be sprekingen zijn gevoerd, met name ontspanning tussen Oost windsman zegden toe dat hun Tsjiao geringen de gezamenlijke betrekkin gen zullen bevorderen op grond van de principes van het communiqué Sjanghai, dat werd getekend West. China heeft herhaaldelijk tijdens ex-president Nixons bezoek 3 de volksrepubliek in 1972. Henry Kissinger heeft meer dan zes uur lang gesproken met een Chi nees team, geleid door vice-premier Teng Hsiao-Ping, de derde LONDEN (Reuter) Profes- een lichte hartaanval gehad, sor Arnold Joseph Toynbee, de waarna hij minder reisde om le- prominente Britse historicus van zingen te geven en te schrijven, internationale faam, is gisteren Veertien dagen geleden op 86-jarige leeftijd in het Engel se York overleden Dr. Toynbee voorstander van ring. Zijn uit twaalf delen mengesteld werk "A study of his tory" is een internationaal stan daardwerk geworden. Toynbee schreef meer dan 50 boeken. Het voornaamste werk bestaat uit 12 delen, waarvan er zes voor en zes na de Tweede We reldoorlog het licht zagen. Het werk werd in verkorte vorm in Engeland en de VS gretig ge kocht: er gingen 250.000 exem plaren van de hand. Toynbee ontving zijn opleiding aan de school in Winchester. Van 1925 tot 1955 was hij studiedirec teur van het Koninklijk Instituut voor Internationale Zaken. In 1965 werd hij gekozen tot lid van de Franse academie voor mo rele en politieke wetenschappen nadat daar een vacature was ont staan door de dood van sir Win ston Churchill. De oorzaak van Toynbees dood is niet meegedeeld. Hü had in 1969 beroerte gehad hebben. In zijn grote werk beschrijft een groot hij de opkomst en het verval van wereldrege- de beschavingen, waarbij het verval volgens hem gewoonlijk het gevolg is van een verkeerd ant woord op een uitdaging. "Wat ik probeer te doen is de westelijke mensen uit te leggen dat zij slechts een kleine minder heid op de wereld vormen: de grote wereld is Azië en Afrika. Ik ben daar een beetje in geslaagd". Op wijsgerig gebied doet hij een beroep op de mensheid, er einde lijk eens rekening mee te houden dat de aarde steeds kleiner wordt "en dat wij als een groot gezin moeten samenleven, willen wij ons zelf niet vernietigen". Andere werken van hem zijn "Nationaliteit en oorlog", "Hit- Iers Europa 1939—1946", "Toe komst van het Westen", "Stro mingen en grenzen" en 'De weg van een historicus naar de reli- DJAKARTA (Reuter) - De In- - donesische minister van Buiten- laaidse Zaken, Adam Malik, heeft bekend gemaakt dat hij op 1 no- j vember "ergens in Europa" met zijn Portugese ambtgenoot zal praten over de wijze waarop een eind kan J worden gemaakt aan de nu twee maanden oude burgeroorlog op Por- tugees Timor. -1 Malik vertelde dat dit overleg uit- sluitend met de Portugese regering I zal worden gevoerd, dus over de hoofden van strijdende partijen I heen. Maliks Portugese ambtgenoot, majoor Ernesto Melo Antunes, had kortgeleden in zijn rede tot de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties zowel multilateriaal als bila- - teraal overleg geopperd. De linkse onafhankelijkheidspar tij Fretilin, die de Oost-Timorese hoofdstad Dili in handen heeft, I heeft zich bereid verklaard tot een gesprek met Lissabon, maar gewei gerd in overleg te treden met de I Kerncentrales De Oosteuropese landen zullen in de toekomst onge veer 150 kerncentrales voor energie doeleinden bouwen, zo heeft het offi ciële Poolse persbureau PAP giste ren gemeld. De centrales moeten eind deze eeuw gereed zijn. De eerste Poolse kerncentrale aan de Balti- sche kust krijgt een capaciteit van 2000 megawatt en wordt volgens de plannen in .1983 in werking gesteld. De meeste centrales (die onder Rus- 1 sische licentie worden gebouwd), krijgen een vermogen van 880 me gawatt. Vuurgevecht Tijdens een vuur- i gevecht tussen een ontsnapte gevan gene, een vriend van hem en de po litie zijn gisteren in het Italiaanse Forte dei Marmi drie politiemannen I omgekomen en vier anderen ernstig gewond geraakt. De ontsnapte gevan- gene. de 28-jarige Massimo Battini en een vriend die hem onderdak ver leende, hebben lichte verwondin gen opgelopen. Beiden zijn gearres teerd. Battini vluchtte in juli van dit jaar toen hij naar een andere gevangenis werd overgebracht. Hij zat een gevangenisstraf van 15 jaar uit wegens een gewapende overval. twee onderling rivaliserende partij en die eenwording met Indonesië nastreven, de UDT en Apodeti. In Batugade, haar bolwerk aan de grens met het Indonesische deel van het eiland, heeft de UDT zich eveneens bereid verklaard tot een gesprek met de Portugese regering. De partij heeft voorts toegezegd 22 Portugese krijgsgevangenen t,e zul len vrijlaten, mits Portugal zijn ge zag over Oost-Timor herstelt. WENEN Als gevolg van een botsing tussen een schoolbus en een plaatselijke passagierstrein op een onbe waakte overweg zijn gisteren vijf mensen onder wie vier kinderen om het leven geko men en werden 42 anderen naar het ziekenhuis overge bracht. Acht van hen verke- ren in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde rond het middaguur vlakbij Stoc- kerau. Toen de 27-jarige bus chauffeur Manfred Dunkl de overweg overstak zonder zich blijkbaar te realiseren dat de trein al zo dicht genaderd was. Dunkl kwam bij het on geluk om het leven. De ande re slachtoffers zijn allen schoolkinderen. De machinist heeft zijn nood rem nog gébruikt maar niet temin was de botsing krach tig genoeg om de bus als een wrak naast de spoordijk te doen belanden. krachtig gewaarschuwd voor de "zo genaamde internationale ontspan ning" en heeft het Westen pogen duidelijk te maken op zijn hoede te zijn voor het Russische militarisme. De kloof tussen de standpunten Washington fest toen een Amerikaanse bron jam merde dat de Chinezen tijdens de be- ter Mao Tse-Toeng. Gisteravond laat ze in t sprekingen een misvatting hadden had hij een slotgeesprek met Tsjiao, ren. In Magherafelt, bij Londonderry geschilderd over de Europese veilig- vermoedelijk om een slotcommuni- werd eeh winkel door een bom ver- ■HÉfg"- Helsinki. "De laatste qué op te stellen. Kissinger vertrok nield. Aanslagen Gisteravond zijn in in Belfast drie Britse soldaten gewond Peking werd mani- de Chinese hiërarchie. Hij heeft ook doordat iemand een handgranaat onderhoud gehad met voorzit- Radiozender weer bezet paar dagen hebben de twee partijen vandaag r LISSABON (AP) Linkse soldaten en burgers hebben gisteren bezit ge nomen van het radiostation Renas- cenca dat vorige week op bevel van de president was afgesloten. Ze he- sen een rode vlag op de zender en be gonnen uit te zenden waarmee ze de regering openlijk uitdaagden. De bezetting bracht vooral presi dent Da Costa Gomes in verlegen heid, die gisteren in Rome door de paus werd ontvangen om onder meer de situatie rond het radio station te bespreken, dat eigendom is van de katholieke kerk. ns een voor- Eerder dit Jaar werd het radiosta- tijdelijk over «°n *ew<"d MADRID (AP) Er bestaat zelf van overtuigd dat Franco's af- Van regeringszijde zijn berichten slechts geringe kans op volledig her- treden de steun zou genieten van het ontkend als zou de prins stel voor het 82-jarige Spaanse kabinet, het leger, de zakenwereld en stel om de macht staatshoofd generaal Francisco Fran- sommige leden van de Franco-fami- te nemen hebben verworpen, co, zo heeft een hoge regerimgsfunc- lie. De gezondheidstoestand tionaris gezegd. Binnen de regering Arias bezocht Franco dinsdag twee- Spaanse staatshoofd is volgens en het leger zouden steeds meer maal maar bracht het onderwerp woordvoerder van zijn kabinet zg.„ stemmen opgaan om Franco te ver- van een mogelijke machtsoverdracht verbeterd dat hij gisteren reeds lich- ge maand> toen soldaten het station zoeken af te treden. niet ter sprake, omdat hij de gele- te conditie-oefeningen kon beginnen, verzegelden, dat in haar uitzendin- Volgens deze bron zal premier Car- genheid daartoe niet geschikt achtte. Volgens waarnemers in Madrid is gen °PrfeP tot burgerlijke ongehoor- los Arias Navarro hierover binnen in Juli 1974 droeg Franco de macht deze mededeling uit regeringskrin- zaamheid. de komende drie weken met Franco voor een periode van 40 dagen aan gen mogelijk bedoeld om een stroom Da Costa Gomes had zelf tot de gaan praten. zijn toekomstige opvolger Prins Juan van geruchten die door de Spaanse verzegeling bevel gegeven, en de De premier zou ervan uitgaan dat Carlo6 over toen hü een büna fatale hoofdstad gaat over een verslechte- linksen vreesden dat het station in- Franco, die door ziekte en ouderdom aderontsteking in zün rechterbeen ring van Franco's toestand steeds zwakker wordt, uiteindelijk had. dammen, bereid zal zijn de macht over te dra-t van de katholieken afgenomen. De het regering doofde aanvankelijk tot teruggave, er werden geen stappen in die richting ondernomen tot vori- derdaad aan de katholieken" worden teruggegeven. gen aan zijn opvolger Prins Juan Carlos de Bourbon (37). Het staatshoofd zou behalve een Spion Een Roemeense student hartkwaal ook aan de ziekte van 32 jaar is gisteren in Trondheim Parkinson lijden. ADVERTENTIE in Noorwegen wegens spionage Aanvankelijk werd gemeld dat de maanden die de student' in rest heeft doorgebracht worden afge- rondgelopen trokken. De behandeling van de zaak gesproken, vond achter gesloten deuren plaats. Daarom is niet bekend wat de stu dent, die een beurs voor de techni- hand wel inziet dat hiJ niet sche hogeschool van Trondheim be zat, precies ten laste is gelegd. staat is de natie nog langer doel treffend te leiden. De premier is er volgens bronnen WENEN De Turkse ambassa deur in Oostenrijk de 60-jarige Danis Tunaligïl, die gisteren in zijn kantoor door drie mannen werd overvallen en doodgeschoten door een van hen. De twee ande ren hielden het ambassade-per soneel onder schot. Tunalïgïl is indertijd enige jaren ambassa deur in Nederland geweest. De Oostenrijkse politie heeft 13 verdachten, allen buitenlanders, aangehouden voor confrontatie met het ambassade-personeel. Er zijn nog geen arrestaties verricht. Het motief van de overval is niet bekend. JERUZALEM (Reuter) Hoog geplaatste officieren van Israël en Egypte zijn gisteren in de Sinai- woestijn bijeengekomen om de na dere stappen te bespreken voor het toepassen van het tweede interim-ak koord. De gemengde commissie ver gaderde vier uur lang in een kamp de Verenigde Naties op een woes tijnweg in de buffei de commissie. Hoewel de de legaties gisteren slechts uit militai ren bestonden, lieten de Israëli's we ten dat toekomstige vertegenwoor digers zowel burgers als militai ren zullen zijn, afhankelijk van de kwesties te worden besproken. Volgens Israëlische kringen be- le- sprak de oommissie de terugtrek- De heer Olivier B. Bommel heeft enkele hoogtepunten uit zijn bewogen leven in fraaie kleuren laten vastleggen op een serie kinderpuzzels van de Amro Bank. Elke Amro-spaarder kan zo'n puzzel vóór 14 november kopen voor de kleine som van f2,50. Wie verstandig is, opent dus snel een spaarrekening bij de Amro Bank, want zo'n nieuwe spaarder krijgt bovendien van de Amro als welkom f2,50 op z'n nieuwe rekening bijgeschreven (als die eerste inleg tenminste een maand blijft staan, maar dat „cdtïïnnen we wel afspreken, O nietwaar?). al zeg ik het zelf!" al-majoor Herzl Sjafir, hoofd Rhodeis de algemene staf, die vorige teruggave van Ras Soedar moet vol maand ook de besprekingen in Ge- gens de plannen op 15 november zijn nève bijwoonde, en kolonel Sjimon Lcvinson die de verbindingen met de Verenigde Naties onderhoudt. Ge- voltooid. De Israëli's hebben de bron nen reeds overgedragen aan tech nici van de Amerikaanse Mobil Oil neraal Taha Maghdoeb leidde de Company die als zodanig Egypte Egyptische delegatie. De Finse ge neraal Ensio Siilasvuo, coördinator van de VN-vredesmacht in het Mid den-Oosten, trad op als voorzitter vertegenwoordigen. Aboe Rhodeis dat 100 km zuidelijker dan Ras Soedar ligt, moet op 1 december weer in Egyptische handen zijn. amro bank Unieke prestatie van de Russische ruimtetechnologie MOSKOU (Reuter, AP) Een onbemand Sowjetrussisch ruimte vaartuig, het landingsdeel van de Venus-9, heeft gisteren de eerste fo to's geleverd van de oppervlakte van de planeet Venus, aldus Tass. De beelden van de oppervlakte, die van de aarde af altijd onzichtbaar is door dikke wolkenlagen, zijn door het moederschip doorgeseind terwijl dit in een baan om de planeet draait na een reis van vijf maan den door de ruimte. Een van de beelden, uitgezonden >ver de Sowjetrussasche televisie, toont een stapel stenen met een doorsnee van 30 tot 40 centimeter. Een van de leiders van het pro ject, Boris Nepoklonov zei: "Naar alle waarschijnlijkheid is het lan dingsdeel neergekomen tussen een verzameling grote stenen. Dat schijnt de tot dusver aangenomen veronderstelling dat de oppervlakte zou lijken op een woestijn, bedekt met zandduinen door de voortdu rende wind en door de temperatuur veroorzaakte erosie, de bodem in te slaan". Nepoklonov zei dat op de .foto's een opmerkelijk grote rots aan de horizon te zien is. Wetenschappelijk directeur Mi- chail Marov zei dat zijn ploeg ver rukt is. "Wij dachten dat de beel den door de dichte atmosfeer wazig zouden zijn. In feite zijn zij zo scherp dat wij kunnen vaststellen dat de stenen jonge stenen moeten zijn, omdat wij duidelijk scherpe hoeken en vlakke 'kanten kunnen zien", zei hij. Marov zei dat daardoor ook de theorie dat de horizon van de op pervlakte gezien zou worden alsof nen in een dal staat, concaaf dus, niet juist blijkt. De eerste fo to's werden een kwartier na het neerkomen van het landingsdeel ontvangen. Tass zei dat dit landingsgedeelte maandag al was ontkoppeld en gis terochtend 06.30 uur (onze tijd) was geland. Tijdens de afdaling gaf het gegevens over de wolken over 'n traject van 50 km. Nadat het was neergekomen zond het nog 53 mi nuten van de bodem gegevens uit. Tass zegt niet of het instrument het daarna nog uitgehouden heeft in de vijandige omgeving. De tem peratuur is er ongeveer 485 graden Celsius, dat is hoger lan 't smeltpunt van lood en de atmoslerische druk is er ongeveer negentig maal die op aarde. Het landingsdeel is bolvormig en is aan een parachute neergedaald, waarna het een zachte landing maakte op een nieuw soort landings- Een van de opmerkelijk duidelijke foto's van het op pervlak van Venus, dat tot ie ders verbazing bezaaid lijkt te zijn met stenen. De verti cale strepen over de foto zijn veroorzaakt door storingen bij de radiografische over brenging naar de aarde gestel. Radio Moskou zei dat de capsule geïsoleerd is met hittebestendig materiaal. De ontwerpers zijn er zeer tevreden over. "Alles gaat vol gens plan", zo werd gezegd. Het moederschip draait eens in de twee dagen rond de planeet, met kleinste afstand 1500 km van het oppervlak, aldus Tass. Het persbureau heeft gemeld dat de tweede sonde, de Venus-10, mor gen de planeet zal bereiken. Er werd niet bü gezegd of dit ook een lan dingsdeel zal loslaten. De twee sondes waren op 8 en 14 Juni gelanceerd voor de 300 miljoen km lange reis. Venus is ongeveer even groot als de aarde maar staat 85 miljoen km dichter bij de zon.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9