„Je krijgt veel onverdiende blaam, maar ook veel onverdiende lof Niet eens over loop rijksweg 11 Dokter Leerink neemt afscheid van zijn patiënten Bezit van kostte 3 maanden Avond uit voor bejaarden Alphense gemeenteraad: PAGINA 4 DONDERDAG 23 OKTOBER a RIJNSBURG Dokter F. Leerink zal zijn praktijk in Rijnsburg volgende week aan iemand anders overlaten. Hij moet het wat rustiger aan gaan doen en dat is nu eenmaal 6 niet te combineren met een drukke huisartsenpraktijk. ,,Ik had graag nog wat langer door willen gaan zegt hij spijtig. „Ik ken al m'n patiënten bij naam en voornaam. Het zijn m n vrienden. Ik voel me hier in Rijnsburg als in een enorm £root gezin. Toen ik hier kwam was Rijnsburg een ontzettend arm dorp, doodarm. Een dweil werd gebruikt als luier voor een baby, omdat de ouders geen geld hadden. Zoiets bind je aan een dorp. En nu geniet je ervan dat Rijnsburg het zo goed heeft, dankzij die verbijsterende inzet van de mensen. Rijnsburgers zijn geweldig harde werkers. Daarom vond ik het nooit erg wanneer ze pas in het weekeinde bij me kwamen met hun klachten. Het is een leuk volk. Dat is de reden dat ik hier ben blijven hangen". Hoe lang, weet de tuinman van dokter Leerink precies te vertellen. Vijfendertig en een half jaar. Trots meldt de tuinman dat hij het resul taat is van de eerste bevalling die de dokter in Rijnsburg deed. Dat ge beurde in een korte periode, dat hij inviel voor de oude dokter Rijkman. Later, in het tweede oorlogsjaar, werd Rijkman weer ziek en moest Leerink weer komen invallen. Rijk man stierf en Leerink bleef. Tot zijn eigen verwondering. "Ik ben altijd een zwerver ge weest. Ik wilde graag expedities ma ken, heb dat ook gedaan. Een paar keer naar Nederlands—Indië, een keer naar Bali, een keer op een schip met tweeduizend Mohamme danen die naar Mekka gingen. Vlak voor de oorlog zou ik vertrekken om als vliegarts te werken op Borneo en omliggende eilanden. Maar de oorlog brak uit en ik kon niet meer wegkomen. Ik was helemaal niet van plan om in zo'n dorp te kruipen. Maar ja, de sfeer hier beviel me erg goed. ■Het ging vanzelf. En ik heb er be slist nooit spijt van gehad". Dokter Leerink vertelt dat hij als kind al enorm gefascineerd werd door het leven. "Ik ben opgegroeid in een klein dorp in de Achterhoek, waar niet veel te beleven viel. Ik moest mezelf bezighouden daar door heb ik mijn belangstelling voor de natuur altijd uitgebuit. Dat bleef zo, ook toen ik later naar de HBS ging. Ik wilde weten wat er achter het leven zat. M'n broer studeerde medicijnen en ik zag die machtig interessante boeken van hem. Men heeft nog een poging gedaan om me de richting van chemisch ingenieur op te laten gaan, maar dat is niet gelukt'. "Ik heb in m'n studietijd een jaar verloren, omdat ik naast de alge mene geneeskunde ook psychologie en filosofie volgde. Ik wilde dat persé doen en ik ben er nog steeds blij om. Je bent in dit vak vaak meer dominee dan arts. Een goed. gesprek kan een patiënt soms al voor de helft genezen. Zeker in deze moei lijke tijd, waarin mensen hun hou vast hebben verloren. Ze hebben méér nodig dan een receptje. Ik heb ze die extra aandacht altijd graag gegeven. Het eist veel van je, natuurlijk. Dat verschijnsel groepspraktijk is dan ook een vooruitgang, voor de arts tenminste. Ik geloof dat het voor de patiënt een grote achteruitgang is. Ze voelen zich in een groepsprak tijk veel minder thuis dan in een kleine praktijk, v/aar ze altijd het zelfde vertrouwde gezicht zien". "Ik geloof dat de artsen van nu, de jongeren, te weinig inbreng heb ben. Er is een zekere gemakzuch tigheid bij gekomen, die wij ons nooit hebben kunnen veroorloven. Niet bij allemaal natuurlijk, maar toch. De tijd van bevallingen in barre om standigheden zonder licht en water en lange fietstochten midden in de nacht, voor wel voorbij. Er waren vroeger huisartsen die in geen vijftig jaar met vakantie gingen. Ik heb soms ook teveel tijd aan de praktijk en te weinig tijd aan andere dingen besteed. Maar ie krijgt er ook zo ontzettend veel voor te rug. Je beleeft de gekste dingen. Ik had op een gegeven moment twee patiënten die dezelfde naam had den en toevallig ook nog naast el kaar woonden. Op een gegeven mo ment vergiste de loopjongen zich en medicijnen werden omgewisseld. Een tijd later ga ik eens kijken bij één van die twee patiënten, een man dit uitslag had op z'n benen. Hü had kalkwater geslikt, die voor de maagpatiënt bedoeld was. Hij zei: dokter, ik heb me nog nooit zó goed gevoeld. En de uitslag is ook hele maal weg. Dat zijn dingen die je op Anna De grote hobby van dokter Lee rink is niet moeilijk te raden, als je zijn huis binnenkomt. In de gang hangen tegels, op de grond liggen tegels, in de huiskamer staat een kast vol tegels. En dat is allemaal nog maar een fractie van zijn hele verzameling, die voor het grootste deel opgeslagen ligt in een museum. "Mijn hartstocht voor tegels is ei genlijk hier in Rijnsburg geboren. In die oude huisjes zag jé prachtige oude tegeltjes, die als da zo uitkwam, stomweg kapot werden gehakt. De eerste tegels ben ik zelf wezen uit- bikken bij Anna de Lappenkont. Haar bijnaam kreeg ze, omdat ze op was dag, als alles klaar was, op 't laatst haar vele malen verstelde onder broeken uittrok om die ter plekke te reinigen. Toen had je nog van die kleine buurtjes, waar alles op straat ge beurde omdat er binnen geen plaats was. De buurtbewoners zagen Anna met haar gelapte broek en vanaf die tijd heette ze Anna de Lappen- kont". Na die eerste tegels van Anna eijn er duizenden en duizenden bij gekomen. Vorig Jaar is er in Zuid- Afrika een grote tentoonstelling van geweest. Dat werd een enorm succes. Er kwamen meer dan zestigduizend bezoekers en dokter Leerink werd oversti-oomd met enthousiaste brie- Ver leden Hij zegt: "Ik denk dat mijn be langstelling voor die oude tegels voortkomt als die belangstelling voor het leven, voor mensen. De mens is een tijdelijk verschijnsel. Je hebt altijd contact met het verleden, zo als een boom die met nieuwe wortels in de oude aarde staat". Het nieuwe huis dat dokter Lee rink naast zijn huidige woning laat bouwen, is dan ook helemaal in doude stijl. Met balken, een ouder wetse open haard ("Van een schil derij dat ik ooit eens van een patiënt heb gekregen en dat ik altijd be waard heb. Zó moest mijn huiska mer er óók uitzien..."), zware eiken houten deuren en overal onverwach te hoeken en gaten, die Je in een Door Elisabeth Tolenaar nieuw huis gewoonlijk niet aantreft. Het is eenhuls waar de antieke spulletjes erg goed uit zullen komen. "Waarom zou je denken, je taak te hebben volbracht als er op aarde nog een kind is dat scheit". Dat is een uitspraak, die dokter Leerink achter op zijn adreswijziging heeft laten schrijven. .Ja, zo is het", zegt hU. „ik wil niet niks doen. Ik kan nu m'n prak tijk niet meer uitoefenen, maar dat betekent niet dat mijn taak afgelo pen is. Ik wil bezig blijven. Met de tegels of met iets anders, dan kan me niet schelen. Je krijgt als arts veel onverdiende blaam, maar je krijgt ook veel on verdiende lof. Je zou daardoor kun nen gaan denken dat je je taak wel volbraoht hebt, als er zoveel mensen rijn die je .op je schouders kloppen. Maar voor mij is het nog niet afgelopen". Receptie Mensen die dokter Leerink tóch op de schouders willen kloppen en dat zullen er héél wat zijn kunnen dat toen op zaterdag 1 november. Dan is er tussen twee uur en half vijf een afscheidsreceptie in „De Beuken hof" in Oegstgeest. Maar alsjeblieft geen toespraken, staat er op de uit nodiging. Dokter Leerink vindt dat hij al genoeg (verdiende of onver diende) lof heeft gekregen. Hij zei eens: "Mijn patiënten zijn geen puzzels, rebussen. Ik beschouw ze als mijn medemensen, als mijn vrienden". Die instelling heeft in Rijnsburg zijn vruchten afgewor pen. Want zodra bekend werd dat dokter Leerink uitscheidt met zijn praktijk, werd er ijlings een comité opgericht, dat wil zorgen voor een verpletterend afscheidscadeau. Om de dokter het leuk vindt of niet, zijn patiënten willen hun dankbaarheid tonen. Dat kan. Behalve een enve- loppenactie is er een rekening ge opend bij de ABN in Rijnsburg, nummer 5675.10.174. Men kan ook storten op gironummer 9013 van de ABN in Leiden, met de vermelding "Afscheid Leerink". SASSENHEIM/ AMSTERDAM Het Haagse gerechtshof heeft het vonnis bevestigd, waardoor een 24-ia- rige Amsterdammer werd veroor deeld tot drie maanden gevangenis- I straf. De bloemenhandelaar werd in mei van dit jaar gearresteerd in een restaurant in Sassrnheim. De poli tie viel daar binnen, omdat vermoed werd dat er drugs verhandeld wer den. De koopman bleek een automa tisch schietwapen bij zich te dra gen. Hij ontkende iets met de drug handel te maken te hebben en kon daarop ook niet veroordeeld worden. Wel kreeg hij drie maanden voor het illegaal bezit van een vuurwa pen. LISSE Dinsdag 28 oktober kun nen de bejaarden van Lisse komen kijken en luisteren naar een pro gramma van "Artiestenpalet" een or ganisatie die tegen een geringe reis kostenvergoeding artiesten laat op treden in bejaarden- en ziekenhui zen. Deze avond wordt gehouden in huize Berkhout en wordt een pro gramma met veel oude liedjes (door Magda Berg), met muziek (accor- deoniste Riet Jerusalem, tenor Peter Kemner en pianiste Tiny Kemner) en voordracht (Bep Rademaker). De avönd begint om acht uur. Bellen voor afspraakje Dokter Leerink (64): „Ik wilde weten wat er achter het leven zat...' KATWIJK/NOORDWIJK Het bestuur van de stichting Maatschap pelijke Dienstverlening Duinstreek heeft besloten de avondspreekuren op woensdag te laten vervallen in Katwijk en Noordwijk. Dit houdt niet in dat mensen 's avonds geen maatschappelijke hulp kunnen krij gen. Er kan even gebeld worden voor een afspraakje met één van de wer kers. In Noordwijk draaie men te lefoonnummer 01719—13593 (of 12437) en voor Katwijk is het af spraaknummer 01718—73344. KATWIJK Een Haagse vrouw heeft gisteren op twee plaatsen haar linker arm gebroken toen zij tij dens het lessen in manege Jonker m de Noordduinen van haar paard viel. Zij is voor benandeling overge bracht naar het Academisch Zieke n- huis in Leiden. ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense raad heeft gis teravond niet in volle harmonie kunnen besluiten hoe de nieuwe rijksweg 11 (Leiden-AIphen-Utrecht) bij voorkeur zou moeten lopen. Vijf raadsleden zeiden het tracé het liefst zo dicht mogelijk langs de spoorlijn te zien aangelegd. De meerderheid van de raad verkoos de nieuwe rijksweg 11 ten zuiden van de polder Kerk en Zanen. Een bijna hartstoch telijk pleidooi van wethouder J. W. Haanstra aan de vijf „afvalligen" om toch vooral tot een unaniem Alphens standpunt te komen, bleef onbeantwoord. Leidse werkgroep milieubeheer. Hij noemde het onbegrijpelijk, dat de werkgroep de zogenaamde "nul-va- riant" (geen nieuwe rijksweg 11, maar verbetering van de huidige si tuatie) als een alternatief ziet. "Daarmee wordt voorbij gegaan aan het leefmilieu en de onveiligheid van de bewoners langs de Hoge Rijn dijk". Deze weg is totaal ongeschikt voor reconstructie, aldus Winning- hoff. Het idee van de werkgroep om het oost-west verkeer eventueel door Al phen te loodsen via de rotonde Gouwsluds—Oranje Nassausingel-Al- bert Schweitzerbrug noemde Win- ninghoff "getuigen van ondeskun digheid en onzorgvuldigheid." Hij drong tenslotte aan op spoed met de uitvoering van de nieuwe rijksweg 11, daarbij eveneens voor het meest zr'^lijke tracé kiezend. Winning- hoff vroeg zich nog af, of twee aan- en afvoerwegen vanuit Alphen-cen- trum op de rijksweg (waarschijnlijk ter hoogte van Gouwsluis en het industrieterrein) wel voldoende zul len zijn. Van Steenis tastte de noodzaak van een nieuwe rijksweg 11 af. "Een nieuwe weg trekt altijd verkeer aan en geeft nauwelijks ontlasting van de bestaande wegen. Bovendien zal de sluiproute over Hoogmade er in derdaad niet door worden ontlast". 'die nieuwe rijksweg 11 Metaal van de PvdA sprak zijn komen. Dat vraagt moed voorkeur uit (mede namens zijn partijgenoten Kuipers en Peeters) tracé dat ook op Alphens Haanstr moet van sommige raadsleden. Zij moe- "prijsje" betalen. Maar de revenuen zijn "straks eminent veel grondgebied zo dicht mogelijk de hoger. Dan kunt u tegen toekomsti- spoorlijn Leiden—Utrecht blijft vol- ge generaties zeggen: ik heb er |gj| TTof "clQ£'«n" vnn de nieuwe meegewerkt dat de rijksweg 11 in versnelder tempo is gekomen". Katinka (15) kreeg cadeau uit Heldenfonds LISSE Katinka Grimber gen (15) uit Lisse heeft gister ochtend een draagbare radio ge kregen van het Carnegie- Heldenfonds, omdat zij in fe bruari van dit jaar samen met twee andere meisjes vier kinde ren uit zee had gered- De dren- kelingetjes stonden op een zand bank, die door de opkomen de vloed plotseling ver van het strand kwam te liggen. Zij kon den niet of nauwelijks zwemmen. Katinka had al veel brieven ge kregen met dankbetuigingen en gisteren werd zij door wethou der mevrouw Meulemans in het gemeentehuis gefeliciteerd. gen. Het "slagen" van de rijksweg 11 valt en staat namelijk met de aansluitingswegen, aldus Metaal. Juist om te voorkomen dat Woubrugge en Hoogmade van sluip- Verbitterd zei hij tenslotte Van Steenis de fractieleidervan beslissing6 at l^vind dat^niet stro- doorgaande verkeer vanuit Alphen ken met de verantwoordelijkheid van een raadslid". De discussie over de materie werd geopend door Van Meggelen (PCC). Die koos, net als B. en W., voor een nieuwe RW 11 ten zuiden van de polder Kerk en Zanen, waar vol gens het nog steeds geldende struc tuurplan van Alphen in de toe komst een tweede grote nieuwbouw wijk is gepland. Van Meggelen: "naar ons idee zal er ooit gebouwd Met zo'n spoorlijntracé wordt ook de polder Kerk en Zanen gespaard, zei Metaal, die erop wees dat bij 'n meer zuidelijk tracé toevoerwegen door de polder zullen snijden. Hij erkende wel dat de ruilverkave- lingsgebieden bij Zwammerdam "een sterk argument" vormen voor een zuidelijker route, maar de zaak afwegende kwam hij toch tot de worden in Kerk Zanen. En conclusie dat 1975 de milieu argumenten het zwaarst moeten tel- n. De PvdA-fractie bleek overigens de* PCC verdeeld. Fractievoorzitter v.d. Vlies én duur- schaarde zich met wethouder me vrouw Donker achter het B en W standpunt. Dat deden ook Blaauw ar- (Gemeentebelangen), die nog pleit- de te voor een spoedige realisering van Meggelen de secundaire weg 7 ten noorden verband van Ridderveld ter ontlasting van met de Prins Bernhardlaan is het de Prins Bernhardlaan, en KVP- een zaak van de allereerste orde dat fractievoorzitter Winninghoff. deze weg ev komt". De laatste pakte fel uit tegen de dan is het van belang, dat er geen snelweg door de wijk loopt". Dit meest zuidelijke tracé (op de kaart aangeduid als T3) heef ^bo vendien de voorkeur omdat dan de moei; zaam tot stand gekomen herverka velingsterreinen ten zuiden Zwammerdam vermeden den. Over de noodzaak nieuwe rijksweg liet geen twijfel bestaan: "in verband De brandende Jaguar voor het huis van het Britse Lagerhuislid Hugh Fraser in Londen. Vanmor gen ontplofte onder de auto een bom, waardoor een persoon om het leven kwam (zie voorpagina). Hij meende dat niet zonder meer van "een dringende noodzaak" kan worden gesproken. Hier is niet alleen sprake van een vertagrsvraag, maar ook van een vervoersvraag"wat verbeter je? Het openbaar vervoer, of het particulier vervoer?" De rijksweg zou wel een duidelijke ontlasting voor de doorgaande we gen in Alphen zelf kunnen beteke nen, aldus Van Steenis. Maar dan zou zijn voorkeur uitgaan naar een tracé langs de spoorlijn. Wethouder Haanstra, daarop in hakend: "pleit u voor het ontken nen van de problematiek van de Ho ge Rijndijk en voor uitstel? Open baar vervoer over de Hoge Rijndijk met dit vrachtvervoer?" Hij zei het verdeelde standpunt "bovenmatig" te betreuren.1 De "Nul-variant" is voor Alphen volstrekt onaanvaardbaar, aldus Haanstra, die meer zei te voelen yoor de reactie van de Stichting Weg. Hij belichtte het waarom van een zuidelijk tracé, om de polder Kerk en Zanen heen: vanwege de zo zwaar tot stand gekomen ruilverkaveling bij Zwammerdam (waar weer een streep door zou gaan als de rijks weg de spoorlijn zou volgen), om dat de rijksweg "aanloopruimgen" nodig heeft voor de aansluitende we gen vanuit Alphen en vanwege "een vooruitzien naar de mogelijkheid van bebouwing in Kerk en Zanen". Daarover zei Haanstra: "In welk tempo en in welk jaar is nog onge wis. Maar Kerk en Zanen komt er". Ook een pleidooi van burgemeester Gallas ("het is in het leven vaak zo, dat je iets van jezelf opzij moet zetten om een groter belang te die nen") vermocht de drie PvdA-ers niet tot een conformeren aan het dat de rijksweg „aanloopruimten" te brengen. Zij ondersteunden wel de noodzaak van een nieuwe rilks- wcg, maar dan langs de spoorbaan. Pro- -:ef Alphen (Van Steenis en Waagmeester) stemden tegen de ge hele visie van B en W en de rest van de raad.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4