't Kan geen kwaad dat men z'n bek opendoet Hoorzitting Rijnsburger weg Prof. Zaalbergstrijder voor de taal; Bij aanleg van zebra's op Lammenschansweg tegen regels gezondigd Bonden: winkels niet open op vrijdagavond Dr. Zaalberg: „Er zijn nu eenmaal begaafde en minder begaafde LEIDEN Deze week houdt doctor Carlo Allard Zaalberg (65), hoogleraar, onderhoudend cau seur, onvermoeibaar strijder voor de eer en deugd van de moeder taal, beminnelijk mens, zijn af scheidscollege in het Groot Audi torium van de Leidse Universiteit. Hij zegt: „Ik heb zoveel studie werk moeten uitstellen dat het mij zeer toelachte, nu ik vijfen zestig ben, dit bedrijf vaarwel te zeggen." Door Han Mulder Zijn bescheiden studeerkamer in de bungalow aan de rand van Lei den is dichtgeslibd met planken vol gebonden en ingenaaide geleerdheid, die tot aan het plafond reiken. Er is nog plaats voor een klein portret van de dichter Albert Verweij die te vens lange tijd hoogleraar in de Ne derlandse letterkunde in Leiden was en bij wie de jonge Carlo ("ik had eigenlijk Carolien moeten heten naar een vriendin van mijn moeder) stu deerde. Op de schrijftafel een kloeke schrijfmachine, illustratie van het feit dat Zaalberg de verworvenheden van de moderne consumptiemaat schappij niet afwijst, maar er toch ook slechts met grote omzichtigheid van gebruik wenst te maken. Zo be zit hij bijvoorbeeld auto noch televi sie. Naar zijn colleges aan het Le vendaal placht hij zich op een rij wiel te begeven. Zelf zegt hij niet zonder coquetterie: "in 1960 la«s ik in Readers Digest een verhaal over een moordenaarsbende. They are poor, werd er van ze gezegd, no car, no television. Ik ben dus arm". In het zorgvuldig gekozen sport- colbert, de broekomslagen, herkent men de toegewijde aanhanger» van Heer Bommel, de dagelijkse opkikker van menig intellectueel met een abonnement op de NRC. Over diens schepper Marten Toonder zegt hij dat het een eenvoudige daad van rechtvaardigheid is geweest om hem te doen toetreden tot de Maat schappij der Nederlandse Letteren. Er is thee, uitstekende cake, een enigszins Engels geïnspireerde sfeer. Zaalberg beklaagt zich tegenover zijn bezoeker overhet hoge kalkgehalte van het water, het stil verdriet van iedereen die thee een levenshouding vindt inplaats van zomaar een drank. Studie en vorsing De naam Zaalberg heeft een Leid se klank en in de verte zijn allen die de naam dragen ook wel ver wanten van elkaar, maar de tak, waaraan neerlandicus Zaalberg ont sproot, wordt toch al generaties lang meer door studie en vorsing bewo gen dan door wollen dekens of an der commercieel vertoon. Hij zegt: "in de 19de eeuw ging de helft van de studenten theologie studeren, dan wist je zeker dat je een betrekking kreeg." En zo ook de betovergrootvader van de scheidende hoogleraar. Een dynastie van domi nees, artsen, taalvorsers volgde hem. Vader Zaalberg was werkzaam bij de arbeidsinspectie. Hij had invloedrijke vrienden. Op zondagen wandelde vader Zaalberg met zijn beide boezem vrienden, statige burgerheren, dooi de Haagse dreven. De kinderen, on der wie de kleine Carlo, in trossen ei\ achteraan. Eén van die vrienden is nog een tijdje minister van Ma rine geweest, juist in de tijd van de befaamde vlootwetten uit de 20'er jaren, opwinding in de verder zo emotie-arme vaderlandse parlemen taire geschiedenis. Hij zegt: "prach tige anekdotes weet ik nog uit die tijd. Ik denk dat ik ze allemaal nog eens op ga schrijven". Zaalberg wilde Nederlands stude ren, ofschoon hij op het gymnasium voor de klassieke talen de hoogste punten scoorde. Maar aan Latijn en Grieks kleefde toen al voor Zaal berg een onoverkomelijk gebrek: "klassieke talen zijn voor klank on toegankelijk. Je kunt niet weten, hoe het klonk". Jula De Leidse jaren, Minerva, het kotspak, het lubmes om veel te gro te sigaren te ontmannen. Hij zegt: "Vrouwen kwamen in het stuk niet voor. En over politiek praten op de sociëteit, dat deed men nie,t. Het waren de jaren van Volkenbond, ontwapening, nooit meer oorlog. Als je je hier over uitsprak, was je al gauw verdacht". Een vreemde ge sloten wereld, maar met onverwach te aspecten, was dat Leidse studen tenwereldje in die jaren. Zaalberg: "Toen Hare Majesteit hier studeer de, gold ze toch voor iedereen als Jula. Zo werd ze ook aangesproken. Haar oudste dochter werd hier weer door de mede-studenten als "konink lijke hoogheid" benaderd, behalve dan door een kleine groep intimi". Nederlands studeren, leraar wor den; die vanzelfsprekende volgorde legde Zaalberg in die jaren niet aan. "Ik ging in die Nederlandse letteren studeren, omdat het me in teresseerde. Niet om leraar te wor den." Didactisch waren die fris af gestuurde heren meestal volstrekt achtergebleven gebied. Wie actief was en de kans kreeg, ging het do ceren afkijken bij eén oude rot: "Ik heb gehospiteerd bij de nog steeds florerende doctor P. C. Domi- nicus. De professionalisering van de leraarsopleiding nu, is een goede zaak, nuttige zaak. De accenten zijn verlegd: je wordt leraar en krijgt er ook nog twee vakken bij. Dat is de Amerikaanse opvatting". Maar dr. Zaalberg is met dat do centen-aspect in de opleiding duide lijk pas op de helft van het verhaal. Droevig constateert hij: "Voor de universitaire opleiding krijgt het le raar worden de nadruk en niet de neerlandicus, niet de onderzoeker". Hij gispt in dit verband het door werken van de ideeën van Posthu mus in het stroomlijnen en "effi ciënter" maken van de universitai re studie, een typische betha-aan- pak, zo vindt hij. "Ik moet eerlijk zeggen dat de ontwikkeling sinds Posthumus het hele werk niet aan trekkelijker heeft gemaakt". V emieuwingen De vernieuwingsdrang om d'r ver nieuwingsdrang zelve, is een mo tief dat in hét betoog van dr. Zaal berg steeds weer opduikt: "Je ziet zo dikwijls dat mensen iets willen afschaffen louter omdat het be staat". "M'n grote bezwaar tegen de be windhebbers van Onderwijs en We tenschappen al jarenlang is dat ze telkens vernieuwingen voorstelden terwijl het vorige nog niet voldoen de beproefd was. De Mammoet- is nog onvoldoende doorgewerkt of men komt al met de Middenschool". De nieuwlichterij in het onder wijs: naar eigen zeggen heeft hij zich altijd trouwhartig geschikt naar wat de nieuwe wetgeving voor het be stuurlijk reilen en zeilen van de uni versiteit vergde. Hij heeft uren en dagen vergaderd, ook al kon hij tie eerste reactie van weerzin, steeds als er weer in organisatorische zin een beroep op hem werd gedaan, maar nauwelijks onderdrukken. Over de praktijk van het medebe stuur op de universiteit: "De hele silent majority onttrekt zich aan de verplichtingen die er zijn. Aan de andere kant vinden psychologen, so ciologen, agogen en wat al niet meer, het statistisch gesproken aan trekkelijk om mee te praten. Het ge vaar dat er steeds blijft, is dat een paar mensen met machtsbehoefte op een bepaald ogenblik hun zin door zetten". Taai-luiheid Dr. Zaalberg is buiten de univer sitaire kring bekend als ingezonden- brievenschrijver (het achterwege laten van het liggend streepje zou in ait geval natuurlijk rampzalig zijn), waarin hij het met verve op neemt voor de Nederlandse taal en het zorgvuldig gebruik ervan. Ook is hij de auteur van diverse geesti ge en stekelige korte stukjes in "On ze Taal", een periodiek van gelijk gestemden als het taalzuiverheid be treft. Juist deze maand kwam bij Tjeenk Willink/Noorduijn in Cu- lemborg een bundel van deze stuk ken uit onder de titel "Taaltrouw nieuwe en oude glottagogische over wegingen" (men zal het woord "glot- tagogisch tevergeefs in de Dikke van Dale zoeken, een grapje van Z., denk ik, haaks staande op het mo dieuze jargon van menige gamma wetenschapper). Zaalberg is in dat boekje niet de verdediger van de taalkundige kadaverdiscipline, zijn spelling is soms provocerend afwij kend ("televizie, gesinjaleerd")Hij trekt met name ten strijde tegen de taai-luiheid. Hij geeft toe dat er rond de taal zuiveraars vaak een enigszins rechtse sfeer hangt. Nu hij met pen sioen gaat en menigeen meer be schikbare tijd bij hem vermoedt, vreest Zaalberg door "alltirlei conser vatieve lichamen" besprongen te worden. Dat neemt niet weg dat het eerder culturele dan sociale doelein den zijn die hij nastreeft in zijn ijver voor verantwoord taalgebruik en het onderwijs daarin. Maar zou het onderwijs niet voort durend moeten nagaan of de waar den die het vertolkt nog altijd gelden en is dat onderwijs in goed taalge bruik eigenlijk niet slechts gericht op middle-class-idealen en de be stendiging daarvan? Zaalbergs reactie 'wat kribbig): "De bedoeling van onderwijs is dat je de mensen op een hoger geestelijk niveau brengt en in staat stelt deel tè hebben aan het geestelijke leven. En dat kan ik "niet los zien van taalbeheersing. Als je mensen die een geringe woordenschat hebben, uit een milieu komen waar geen boe ken zijn, aan hun lot overlaat, dan veroordeel je ze tot een zekere ar moede en dat is totaal in strijd met mijn opvattingen van onderwijs". Maar bevestigt dit toch geen eli tes en de normen van de elites? Zaalberg: "Dat is helemaal niet erg. Er zijn nu eenmaal begaafde en minder begaafde mensen". Hij legt het veel gehoorde vooroor deel naast zich neer, als zou men in Engeland of Frankrijk zoveel zorg vuldiger spreken, over zoveel meer taalbeheersing beschikken. Hij zegt: "Dat zou u denken! Ook in een land als Frankrijk verandert dat. De heilige subjectief wordt, verwaarloosd. De accord van bijvoeglijk-naamwoord en zelfstan dignaamwoord wordt verwaarloosd. Ook daar. Terwijl ze altijd een zo veel actiever taalpolitiek hebben ge voerd. De Fransen hebben het Frans opgelegd aan hun koloniën,, terwijl wij in Indië de ontwik-' keling van allerlei inheemse ta len hebben bevorderd door bu reaus van volkscultuur. Wij hebben altijd passief tegenover ons eigen taalgebruik gestaan. Moet je dan maar spreken zoals je gebekt bent? Ik geloof dat het niet kwaad kan, dat iemand z'n bek eens opendoet". En dat doet dr Carlo Allard Zaal berg te Leiden dan ook. Met zach te stem, maar nogal beslist. Vragen van raadslid Houtman LEIDEN Het SGP/GPV-ge meenter&adslid jr. M. Houtman heeft het college van B en W schriftelijke vragen gesteld over de voetgangers- oversteekolaatsen die zijn aagelegd op een drietal 'plaatsen in de Lam menschansweg. Het raadslid wil we ten wanneer en op welke gronden het college opdracht heeft gegeven voor het aanleggen van de zebra's ter hoogte van Koninginnelaan, Sitter laan en Tomatenstraat. Het college wordt erop gewezen dat men slechts 't recht heeft om dergelijke verkeers maatregelen te treffen wanneer aan een aantal voorwaarden is vol daan. Volgens Houtman is zeker aan een deel daarvan niet voldaan. Zo vraagt hü zich af of de maat regelen wel rechtsgeldigheid hebben nu er door het college geen gelegen heid is gegeven tot inspraak bijvoor beeld via de verkeerscommissie of door het indienen van schriftelijke bezwaren. "Is het college niet van mening, dat deze handelswijze voor de weggebruikers juridisch gezien zeei verwarrend en gevaarlijk kan zijn". Tenslotte vraagt Houtman of het college bereid is de genomen maatregelen ongedaan te maken en eventueel een procedure te volgen zoals die is voorgeschreven. GASSCHADE AAN BOMEN OUDE WIJKEN LEIDEN In het centrum en in de oudere wijken van Lei den gaan jaarlijks tientallen bomen dood door aardgas dat uit oude leidingen ontsnapt. Wethouder Waal deelde gister avond in de fractievergadering van de PvdA mee, dat er 'n re geling is getroffen dat alle kos ten die Gemeentewerken en de Plantsoenendienst moeten ma ken worden doorberekend aan de Stedelijke Licht Fabrieken. Wethouder Waal: "De enige af doende oplossing tegen gas- schade is 't vervangen van oude leidingen door nieuwe". Het feit dat daar niet altijd direct geld voor beschikbaar is heeft er ondermeer toe geleid dat in het kaalslaggebied tussen Heren gracht en Zijlsingel nog niet is overgegaan tot de aanplant van jonge bomen. "Ze zouden on^ middellijk dood gaan", aldus Waal. ADVERTENTIE MODELWONINGEN MERENWIJK: Kievietshoek 15 GEOPEND: 's woensdags van 1017 uur. 's zaterdags van 1017 uur. WAARDEILAND: 5 modelwoningen met speciaal woonadviescentrum. Dealer: Ploeg - Besouw - Stork - Pastoe. GEOPEND: dinsdags, woensdags, vrijdags zaterdags en zondags van 1416 uur. Deze modelwoningen kunt U vrijblijvend bezoeken en zijn bijzonder geschikt om nieuwe woonideeën op te doen. INTERIEURVERZORGING ZEEMANLAAN 22 LEIDEN. TEL. 071—142627 LEIDEN Burgemeester Vis heeft gistermiddag in het stadhuis een zilverenarmband namens het Carnegie Heldenfonds uitgereikt aan de 11-jarige Lia de Roo. Lia heeft in februari van dit jaar haar drie broertjes en ene zusje van de verdrinkingsdood gered, toen ze, zoekend naar schel pen op een drooggevallen zandbank in Noordwij kerhout, plotseling werden verrast door een snel opkomende vloed. Lia werd geholpen door twee meisjes uit Lisse, die onlangs van hun burge meester een geschenk ontvingen. Foto: Lia bekijkt samen met de burgemeester liaar nieuwe arm band. Links haar broertjes en zusje. LEIDEN De NVV-Bond Mer- curius, de Dienstenbond NKV en de Chr. Bedrijfsbond HBV hebben er in een brief aan B. en W. van Lei der. "met de meeste klem" op aan gedrongen het verzoek van het Leids City Centrum om de winkels op de vrijdagen 28 november en 19 decem ber tot 's avonds negen uur te mo gen openhouden, af te wijzen. De bonden menen dat het openhouden van de winkels op deze avonden het personeèl te zwaar belast. De bonden wijzen erop dat er op donderdagavond al een koopavond is en dat de winkels ook op zaterdag weer normaal geopend zijn. De toe zegging dat indien de winkels op (te vrijdagen 20 november en 19 decem ber tot negen uur 's avonds geopend mogen zijn, er geen gebruik zal worden gemaakt van de mogelijk heid om op de zaterdag daarop een koopavond te houden, vinden de bonden geen redelijk argument. "Immers in voorgaande jaren wa ren de winkels in de St. Nicolaas- ea Kerstweek ook nooit op zater dagavond geopend". De bonden vinden dat er in de St. Nicolaas- en Kerstweek voldoende koopgelegenheid is. In het eerste ge val zijn de winkels open op donder dagavond 27 november tot negen uur, de daarop volgende zaterdag en vervolgens op maandag-, dinsdag- woensdag- en donderdagavond tot negen uur. Voor de Kerstweek geldt dat de winkels open zijn op dondtv- dagavond 18 december, de gehele zaterdag daarop en op maandag- en dinsdagavond 22 en 23 december, eveneens tot negen uur. De bonden i wijzen erop (Jat een uitbreiding van de openingstijden met name in de kleinere bedrijven moeilijkheden zou opleveren, omdat daar de werktij- den niet kunnen worden gespreid i en omdat het aantrekken van hulp- personeel veelal op financiële be- zwaren zal stuiten. Sociale Dienst LEIDEN Het PvdA-raadsli<J* Armand Höppener, en nog een aan^» tal coalitiegenoten maken zich zor-f gen over de gang van zaken rondom* de Gemeentelijke Sociale Dienst. Volgens Höppener was het de be-^; doeling dat 1 september gestart zou» worden met het beleidsplan maai» tot dusver is daar niets van geko men. Ook de in allerhaast in augus tus geformeerde werkgroep be staande uit bestuurders en ambte- naren is nog niet bijeen geweest. Het plan om namens de fracties van PvdA en PPR/PSP D'66 een brief over de kwestie aan B. en W. te stu ren werd nog aangehouden, omdat wethouder Oosterman in wiens por- tefeuille de Sociale Dienst zit op het ogenblik met vakantie is. ADVERTENTIE BOtKNBLOtMJE lOÜBIEllElE MÜIDIB nmmmiiL W. J. ZIRKZEE BV LEIDEN Nog voor het week einde zijn de recons tructie werk zaamheden aan de Valkenburgse- weg voltooid. Vandaag en morgen wordt het wegdek nog voorzien van een asfaltbovenlaag. Tijdens de uit voering van dit werk is de Valken- burgseweg voor al het doorgaande verkeer afgesloten. Het busverkeer gaat echter gewoon door, terwijl ook het bestemmingsverkeer voor bewoners en bedrijven wordt door gelaten. LEIDEN In de kantine van de Visser 't Hooft Scholengemeenschap aan de Kagerstraat zal op woensdag 29 oktober een hoorzitting worden gehouden over de plannen voor een reconstructie van de Rijnsburgerweg. Voor de hearing zijn alle bewoners de Rijnsburgerweg en naaste omgeving uitgenodigd. In de brief die de gemeentelijke voorlichtingsdienst namens B en W aan de bewoners heeft gestuurd wordt gezegd dat het doel van de reconstructie is om een vlottere doorstroming van het bus- verkeer tussen Katwijk en Leiden te bevorderen. Voor de aanleg van een busbaan in het gedeelte van de Rijnsburgerweg tussen het Stations plein en de Wassenaarseweg heeft het rijk uit de "werkloosheidspot" subsidie toegezegd. Er is een bedrag van 2.2 miljoen gulden beschikbaar mits er voor 1 januari van het vol gend jaar een definitief plan op ta fel ligt. Ook voor het tweede deel jvan de Rijnsburgerweg (tussen Wassenaarseweg en Warmonderweg) is subsidie toegezegd. Namelijk door [het ministerie van Verkeer en Wa terstaat in het kader van het experi menteerproject dat beoogt het open- Zoals bekend heeft de reconstruc tie van het eex*ste deel van de Rijns burgerweg nogal wat stof doen op waaien tijdens behandelingen in de gemeentelijke 'commissie voor ruim telijke ordening en verkeer. Resul taat is dat er nu twee alternatieven zijn waaruit een keuze gemaakt moet worden. Het eerste plan houdt in dat er twee vrije busbanen ko men aan weerszijden van de weg, waarvan ook taxi's gebruik kunnen maken. Het busverkeer zal dan via de fiets- en voetgangerstunnel aan de zuidkant naar het NS-station worden geleid. Tegen dit plan bestaan nogal wat bezwaren van de kant van de bewo ners en van de gemeenteraadsleden. Daarom is er een tweede plan ont worpen dat voorziet in de plaatsing van de busbanen in het midden van de weg. Voorts wil men er bij dit plan va/n uitgaan dat de Rynsbur- gerweg tussen Wassenaarseweg en Warmonderweg in de toekomst wordt afgesloten voor het doorgaande verkeer uit de richting Oegstgeest. Tijdens de hoorzitting zullen de bei de plannen worden toegelicht door wethouder Waal en enkele ambtena ren. Bovendien worden de bewoners in de gelegenheid gesteld om vragen te stellen en opmerkingen te maken. Het besprokene op de hoorzitting zal aan de orde komen op een open bare vergadering van de commissie voor ruimtelijke ordening en voor verkeer die op 6 november in het Leidse stadhuis wordt gehouden. De gemeenteraad zal er op maandag 17 november over beslissen. Kienwinkel OEGSTGEEST Onder'zeer grote belangstelling is vanochtend de nieu we „Kienwinkel" van Schuitema en De Gruyter geopend in het Oegst- geester winkelcentrum „Langevoort". De winkel is in de plaats gekomen van een vestiging van De Gruyter, die een maand geleden werd opge heven. De nieuwe winkel heeft 500 verschillende soorten levensmiddelen die over een vloeroppervlakte van 500 vierkante meter overzichtelijk zijn uitgestald. Overigens behoren vlees, vleeswaren en fruit niet meer tot het assortiment Haarlemmerstraat 181 CASSETTES Ruime keuze in de beste merken. Wij "brengen U als speciale aanbieding, 6-delig 40 stuks. Messen Bol heft Edelstaal (dus Zilverwit) voor 335, Gratis er bi): 6 taartvorkjes 1 gebakschep 6 theelepels 1 suikerschep 2 vleesvorkjes 1 sla-ccuvert

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3