De Ratel viert jubileum Veluwse jaarmarkt Zwitsers kiezen komend weekeind hun parlement „Ambtelijke natuur beschermers steeds in verliezers roP Levenslang voor twee aanslagen in Londen DONDERDAG 23 OKTOBER Meer clan duizend zelfgemaakte artikelen LEIDEN Met een Veluwse jaar markt in de grote zaal van het Leidse Volkshuis viert de springle vende werkgemeenschap De Ratel haar 25-jarig bestaan. De markt, waar meer dan duizend zelfgemaak te artikelen zoals houtwaren en weef werk, te koop zullen zijn en die volgende week gehduden wordt van woensdag tot en met zaterdag, zal Van 'n bloeiende omlijsting voorzien worden door dè volkstuinvereniging Mater-Sprenger. De Ratel is 22 oktober 1950 op gericht als jubileumcommissie om de toenmalige Volkshuisdirectrice en 2 var. haar medewerkers te feteren. Da o beviel de commissie blijkbaar zo goed, dat men besloot door te gaan als vereniging om het volkshuiswerk en het buitenwerk in het algemeen te stimuleren. De leden liepen over van de werklust: sinds de eerste fa miliedag op het Lageveld te Noord- Wijk is er een onafgebroken reeks van activiteiten geweest. In snel treinvaart noemen we: bouw van het buitenhuisje op het Langeveld dat de "fietsloods" werd genoemd want anders kreeg men geen bouw vergunning; filmavonden en culturele avonden; voorjaarsbustochten, bij voorbeeld naar de Veluwe; vakantie weken op de Veluwe en naar de Vogezen; feestavond met Jules de Corte; toneelavond; herfsttochten; voordrachten en lezingen onder an dere door Simon Carmiggelt en An nie M.G. Schmidt: in 1964 bouwden de leden het huisje "De Leeuwerik" op de Veluwe, in 1971 werd er een vakantieterrein in Elspeet aangelegd. En zo was er nog veel meer dat de van levenslust blakende leden onder namen. Twee enorme plakboeken ge tuigen ervan. Het ledenal schommelt de laatste jaren rond de vijfhonderd. Met de minimumcontributie van vijf gulden per jaar (een haast voor-oorlog- se prijs) weet De Ratel zich te red den zonder subsidie. Als er geld op tafel moet komen voor een of an dere bijzondere activiteit wordt er 'n loterij of verkoopmarkt georganiseerd Bij haar vierde lustrum kreeg de vereniging haar eigen ratel aange boden door wethouder Piena: een Haagse stadsratel. Daarmee kan ieder een aangespoord worden tot activi teit: dat kan zijn leerbewerken, maar ook het opzetten van een jazz-club zoals Folk Beat 14 in 1965. Op de Veluwse jaarmarkt die ter gelegenheid van het vijfde lustrum georganiseerd wordt kan men zien wat De Ratel momenteel zoal doet. In het midden van de zaal zullen op een wagenwiel twee grote vogel verschrikkers staan in Veluwse dracht, omgeven door echte koren schoven. Ook de verkopers in de kraampjes zullen in klederdracht lo pen. Door Mater-Sprenger zal een de monstratie bloemschikken gegeven Milieucursus Leiclse universiteit LEIDEN Bij de overheids diensten bestaan twee groepen: een harde en een zachte. De zach te wordt ondermeer gevormd door Staatsbosbeheer, CRM, in het bijzonder de daaronder res sorterende Rijksdienst voor de Monumentenzorg en het bureau Recreatie en Natuurbescherming van de Rijks Planologische Dienst. Van de „harde groep' maken on dermeer deel uit de Cultuur Technische Dienst, Rijks- en Pro vinciale Waterstaat en ministeries als Volkshuisvesting en Econo mische Zaken. Het kenmerkende verschil tus sen beide groepen is dat de „zach te" nauwelijks geld op de begro ting heeft en de „harde" juist erg veel. Bovendien heeft de zachte groep weinig of geen invloed op de harde groep, terwijl dat omge keerd wel het geval is. Volgens de Leidse bioloog Wim ter Keurs, die gisteren een lezing hield in het kader van de milieucursus van de Leidse universiteit is die machtsverhouding traditioneel be paald en ligt die structureel vast. In ambtelijke kring wordt de ver houding in stand gehouden door een bepaald selectie- en promotie beleid. Ter Keurs: „Ambtelijke natuur beschermers vervullen steeds op nieuw de rol van verliezers". Als voorbeeld voor die scheve verhou ding noemde Ter Keurs het feit, dat vorig jaar voor natuur- en landschapsbescherming een be drag van 22 miljoen was uitge trokken. Daar tegenover stonden enige miljarden die konden wor den uitgegeven aan cultuurtech nische werken, en uitbreidingen van wegennet, steden en dorpen. Sprekend over Staatsbosbeheer stelde hjj vast dat er zeker zin vol werk wordt verricht door deze overheidsinstelling, maar dat het beleid eerder is gericht op mee praten dan op het totstandbren- gen van een ombuiging. Felle kri tiek uitte Ter Keurs ook op groot scheepse plannen voor ruilverka velingen. „Het bljjkt dat plannen vooral worden gemaakt in die ge bieden waar natuurlijke of land schappelijke gegevenheden een opvoering van de produktiviteit in de weg staan. Ruilverkaveling werkt nivellerend. Dat wordt vaak ontkend, maar ten onrechte", al dus Ter Keurs. Als voorbeelden van die optre dende nivellering noemde hij voor de ruilverkaveling bestaan er in het gebigd meestal verschillen de grondwaterstanden, waardoor een grote variatie in natuur en landschap optreedt. Na een ver kaveling bestaat er meestal maar één grondwaterstand. Bovendien maakt bij een ruilverkaveling het fijnmazige net van onverharde wegen plaats voor 'n grofmaziger rechthoekig net van verharde we gen. Als de plannen die er nu lig gen worden uitgevoerd zal hat be tekenen dat zestig procent van de gebieden, die zijn genoemd als toekomstig natuur- en land schapspark „op de schop" zijn ge weest. Een ander gevaar dat die gebieden bedreigd is volgens Ter Keu'rs de steeds voortgaande ur banisatie (de trek naar buiten red.) Als voorbeeld noemde hij de ster kere groei van het inwonertal van het „groene hart" van Holland in vergelijking met de Randstad in de afgelopen jaren. Tenslotte maakt hij ernstige be zwaren tegen een steeds vaker ge hanteerde becijfering dat er in ons land maar 200.000 hectare na tuurgebied is, dat zo waardevol is, dat het in de huidige toestand bewaard moet blijven. „Een goede inventarisatie zal leren dat het veel meer moet zijn," aldus Ter Keurs. worden: hoe kan men met zo wei nig mogelijk middelen en zo goed koop mogelijk een mooi stukje ma ken. Bestemming Doelenterrein m commissie LEIDEN "Al heeft de univer siteit drie ton uitgegeven voor het maken van plannen, dan nog is de gemeente frank en vrij om met het Doelenterrein te doen wat men wil". Dat oordeel sprak wethouder Tes- selaar gisteravond tijdens de frac tievergadering van de PvdA uit na dat zijn partijgenoot Van der Horst had aangedrongen om wat haast te maken met beslissingen over het ter rein dat nu nog een militaire be stemming heeft. Van der Horst vond het een onbevredigende toestand dat er plannen worden ontwikkeld, ter wijl er geen enkele zekerheid bestaat dat ze ooit gerealiseerd zullen kun nen worden. Peters twijfelde eraan of de gemeente nog wel zo frank en vrij staat ten opzichte van de uni versitaire plannen: "Hoe langer er gewacht wordt des te minder vrij kom je te staan". Wethouder Waal kondigde aan dat de gemeentelijke commissie voor de ruimtelijke orde ning binnen een maand een voorstel over het Doelenterrein en het Wit te Singelbied krijgt voorgelegd. Ove rigens zei hij er de voorkeur aan te geven eventuele bouwplannen en het bestemmingsplan tegelijkertijd te ontwikkelen. Enkele PvdA-raads- leden pleitten voor het snel uitbren gen van een ontwerpbestemmings- plan of het nemen van een princi pe-besluit over het Doelenterrein door de Leidse raad. A;LS AÜYertentïö IN be KRAMT" -STDNÏbehJl KON \WR_THOlSBLlJVeN £>E BEZORG,ER. Mr. K. J. Cath (op foto links), voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, heeft gisteren aan drie Leidse loetenschapsme nsen de C. J. Kokprijs uitgereikt. Deze prijs wordt elk jaar afwisselend in de medische faculteit en in de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen uitgereikt aan diegenen die door een bepaald wetenschappelijk onderzoek hebben aan getoond over een uitgesproken grote begaafdheid" te beschikken. C. J. Kok, een leraar die in 1969 overleed, stelde een kwart miljoen voor dit doel beschikbaar. Dit jaar werd de prijs uitgereikt aan ir. J. D. F. Habbema en drs. JHermans die als medewerkers van de afdeling medische statistiek gezamenlijk wetenschappelijk onderzoek verrichttenen aan dr E. Siebenga, die verbonden is aan het laboratorium voor fysiologie. De eerste twee kregen ieder f2500terwijl aan dr. Siebenga een bedrag van f5000 werd overhandigd (zie foto). BERN (UPI) Zwitserland gaat ianstaand weekeinde naar de stem- ius voor het kiezen van een nieuw Nieuwe staking te verwachten BRUSSEL (ANP) Een groot aan tal vrachtwagens zal op 3 november, bij wijze van „waarschuwingssta king", niet op de Belgische wegen verschijnen. De raad van beheer van de „Nationale Belgische Federatie van Baanvervoerders" heeft dat be kend gemaakt. Enige tijd geleden heeft de federatie bij verkeersmi nister Chabert een pakket eisen op tafel gelegd. Chabert ging gedeel telijk op die eisen in, maar de fede ratie meent dat de ministeriële toe zeggingen „een te vaag karakter hebben en te vaag geformuleerd zijn". Agressieve bijen Eeri zwerm agressieve bijen heeft een dorp in de noordoostelijke Braziliaanse pro vincie Alagoas aangevallen en een boer doodgestoken. Het slachtoffer werd geïdentificeerd als Orlando Nu- nes de Lima. Zijn zoon en twee an dere personen in het dorp Ouro Bran co verkeren als gevolg van de ste ken in levensgevaar. parlement. De kwesties die spc" zijn even verwarrend als de- pol1 partijen die meedoen. In de verkiezingscampagne zijn bijna uitsluitend binnenlandse pro blemen aan de orde geweest, waar bij de kandidaten zich druk maak ten over alles tussen de kaasprijs, kernncergie en de uitwijzing van de helft van 's lands 1 miljoen buiten landse gastarbeiders. De inflatie was een van de weinige landelijke onderwerpen die een rol speelden. Er zijn 1.947 kandidaten van 19 partijen voor de 400 te bezetten ze tels, tegen 1.687 in de laatstgehou den kamerverkiezingen in 1971. Behalve 'nationale raadgevers' kie zen de Zwitsers ook de 44 leden van de Staatsraad of Eerste Kamer. Het Zwitserse parlement heeft een zittingsduur van vier jaar en is sinds 1971 grotendeels overheerst door drie partijen: socialisten, radicalen en christendemocraten. Hier en daar heerst de verwach ting dat de zaterdag en zondag te houden verkiezingen een zwaai naar links te zien zullen geven, maar veel zal afhangen van de opkomst. Als vijftig of meer procent van het kie zerskorps opkomt zal de trend naar links duidelijker zijn, omdat de con servatieven op het platteland door gaans meer de moeite nemen om hun stem uit te brengen. Vrouwen in Zwitserland nemen voor de tweede keer aan verkiezin gen deel. De politieke partijen in Zwitserland hebben doorgaans misleidende na- De liberalen bijvoorbeeld staan dui delijk rechts van het centrum en de arbeidsparty is in feite de commu nistische partij. Maar zo mag zü zich niet noemen. Het zou kunnen zijn dat de ar beidsparty haar zetelaantal van drie komend weekeinde vergroot. Daaren tegen gelooft men niet dat extreem linkse groepen, zoals de marxistische revolutionaire bond en de progressie ven, voldoende stemmen zullen krij gen om zetels te veroveren. Hetzelï- de geldt voor een groep die zich 'ploeg 67' noemt en maar in één kan ton werkzaam is. De democratische unie van het centrum, de partij van de oude pro testantse families, en de onafhan- kelijken, staan beide rechts van het centrum. Onder de splinterpartijen zijn de 'Europese federalisten', het 'Vrou- wenverbond Zürich' en de 'Liga voor de bescherming van het indivi du en de kwaliteit van het bestaan". Voor een verdere inperking van het aantal buitenlanders in Zwitser land hebben zich zoals gebruikelijk de rechtse republikeinse partij van James en een extreemrechtse organi satie ingezet. Van de 1.947 kandidaten voor de Tweede Kamer zijn er 116 onder de 26 jaar die overwegend lid zijn van linkse partijen. Negenenzestig zijn ouder dan 65 en vertegenwoordigen overwegend con servatieve groepen. LONDEN (AP) Een Londense rechtbank heeft drie Ieren en een 18- jarige Engelse tot levenslange ge vangenisstraffen veroordeeld voor aanslagen op twee café's in Guildford en Woolwich oktober vorig jaar. De veroordeelden zijn Carole Ri chardson, de 21-jarige uit Belfast af komstig Paul Hill, zijn 20-jarige stadgenoot Gerard Conlon en Pa trick Armstrong, die in Londen woont. Bij de bomaanslag op een café in Guildford kwamen vijf mensen om. Bij de aanslag op de kroeg in Wool wich, dat in O.-Londen ligt, verloren twee bezoekers het leven. De twee café's waren favoriete pleisterplaat sen van Britse militairen. Hoe lang de veroordeelden zullen vastzitten hangt af van de beslis sing van de Britse minister van Binnenlandse Zaken. Paul Hill zal echter niet na een bepaalde tijd vrijkomen omdat hij al vastzat voor een moord in Ulster. Tweetal bekent inbraken en brandstichtingen DRACHTEN (ANP) De politie heeft twee inwoners van Drachten aangehouden, die hebben bekend veertien inbraken en brandstichtin gen te hebben gepleegd, waarbij de brand van het afgelopen weekeinde bij de woningbouwvereniging Smal- lingerland. Hier werd voor een half miljoen gulden schade aangericht. De twee, de 19-jarige P. S. M. en de 22-jarige F. H. D. B. (beiden zon der beroep), werden betrapt toen ze raar deze brand stonden te kijken. Ze hebben tegenover de politie verklaard dat ze nog meer branden in petto hadden onder andere bij bcnzine-opslagplaatsen. Dit uit on vrede met de huidige maatschappij. Tevens bekenden zij drie auto's in Drachten in brand te hebben gesto ken. Bij de inbraken van de afgelo pen weken maakten zij voor enkele duizenden guldens aan radio's, boek houdmachines, aanstekers en le vensmiddelen buit. Het tweetal zal worden voorgeleid aan de officier van justitie in Leeu warden. GEEN POST NAAR CANADA DEN HAAG (SP) In verband met een staking van het póstperso- neel in Canada wordt de verzending v. brief- en parketpost naar dit land tot nader order gestaakt. Het pu bliek wordt aangeraden voorlopig eeen post naar Canada te verzen den. Ook onder de in Nederland ver blijvende Marokkaanse gastarbei ders bestaat veel belangstelling voor de vredesmars naar de Spaanse Sahara. In Amsterdam kunnen de Marokkanen zich in de moskee aan de Marnixstraat in schrijven. Volgens de voorzitter van de moskee wordt het vervoer naar Marokko gefinancierd uit fondsen van de moskee. ïottardan» I Jsiolmoi Arnhem Maastricht VUesingan EinhJiouso

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 23