Vastberadenheid als basis voor werkelijke „détente" nappa jas van goede huize MINIMUMINKOMEN VOOR LANDBOUWER BLIJFT NIET ZONDER GEVOLGEN flibb-it? Ik bmd jómmtklUbb-ld, ctmik hém hele MwkmetótMlmdMd keer Qfyefaébm. fleti hékti tn m/wd mm mmmstripjes en STRIPPERS. %o hckyeimfaihéijf héno$nmk()e$etM. fafyumauMm* natumkjk w (rpp&sm dm, Mmt vm- rnjit 1M, mkMflrm Cjdn mmKTJE mad. fffi, ckjetuae? JONDERDAG 23 OKTOBER Naar aanleiding van een uitdruk king, die ik in mijn vorige artikel 110 okt.) gebruikte, werd ik opge- jeld door iemand, die zich teleur- steld voelde. Ik schreef namelijk over 'ham-ers', afkorting van wat ik 'huichelaars van de dubbele maat- taf" pleeg te noemen: zij die zich jpwinden over misstanden op een jepaaldc plek van onze aardbol, naar die voorbijgaan aan het feit, er op tientallen andere plaat precies hetzelfde gebeurt en dan nog vaak in een mate, die veel nstiger is en aanleiding tot veel heviger protesten zou dienen te ge ren. Sinds jaar en dag heet dat 'selectieve verontwaardiging", d.w.z. ontstemming die gericht is op een deel van het geheel, waarbij het opvalt dat steeds hetzelfde deel of dezelfde groep onderdelen mikpunt is. Over de rest wordt welbewust, en veelal met politieke oogmerken, een diep stilzwijgen bewaard. In sommige gevallen is het nog ger. omdat niet alleen politiek- ■rwante moeendheden buiten schot worden gelaten, maar ook andere, die op zeker ogenblik te machtig -zijn geworden om zich te laten inti mideren. Zo zag het er enige jaren geleden naar uit. dat Perzië een ge liefd doelwit ging worden wegens •kelijke of vermeende tekortko mingen. Maar is het u wel eens op gevallen. dat die.actie in korte tijd verzandde 1oen bleek, dat er, in de eerste plaats, een opvallende veran- g in dat land gaande was waarvan de aanvankelijke criticas ters natuurlijk geen notie hadden ten tweede, omdat Perzië een land bleek te zijn waarmee je we gens de afhankelijkheid van oliele- •antie maar beter geen ruzie kon maken? Dat was dus ik wind er geen doekjes om huichelarij in 't kwadraat. Maar om terug te komen op dat telefoontje uit de aanhef van dit stuk: mijn opponent was van me ning, dat ik geen of althans onvol doende rekening had gehouden met Dede bedoelingen van sommige demonstranten. Nu wil ik daarvoor mijn ogen niet sluiten, maar Jè komt niet zo heel ver mee. Men kan iv. wel tegen bewapening zijn wie zijn gezonde verstand heeft daar in beginsel allerminst geluk- I mee maar toch door eenzij dige ontwapening of gebrekkige mi litaire voorzieningen een ramp over het land halen of over die desondanks het vaderland te land, ter verdedigen. Ik het resultaat v; gen" van een zien en met i de lucht m dus de vrijheid "goede bedoelin- .agteken te voor- ae betogingen met dezelfde goede bedoelingen een weinig passend middel te vin den. omdat die vrijwel steeds een zijdig zijn, doorgaans een verleng stuk van politieke actie met een be paald stempel mogen heten, een middel van minder allooi zijn dan weloverwogen en gemakkelijk con troleerbare schriftelijke stukken, met opzet of gewoon uit domheid voorbijgaan aan ernstige feilen in eigen land en, tenslotte, maar al te vaak getuigenis afleggen van naï viteit. Frisse koontjes ADVERTENTIE zich gemakkelijk laten beetnemen en niet beseffen, dat ze misbruikt wor den door sluwe slangen op de don kere achtergrond. Goede bedoelingen, uitstekend, maar als ze niet gepaard gaan met kritische zin, zijn ze hoogst gevaarlijk. Tegen de achtergrond van het bo venstaande zijn er verscheidene ge beurtenissen uit de laatste tijd, die de aandacht vragen. Denkend aan de dubbele maatstaven bezie men de omstreden leverantie van kern centrales voor Zuid-Afrika. De apart heidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering, aldus schreef het "Alge meen Dagblad" daarover, "wordt graag als motief tegen het aanvaar den van de order gebrukt. Dat is", aldus het blad, "meten met twee en zeggen: "Hier is het communiqué tekent u maar". Koopt Ien van den Heuvel haar stofzuiger ook aan de deur?". "Laat maar", zal een Neder landse socialist al gauw zeggen, "al die gemeenplaatsen.Maar vooi communisten zijn zulke ge meenplaatsen heel belangrijk. Com muniqués zijn objectieve weerga ven van de stand der onderlinge be trekkingen die op deze grondslag moeten worden "verder ontwik keld". Bij een volgende ontmoeting komt de tekst dan ook geheid weer op tafel". Tot zover mr. Bletz, die verder nog uitvoerig stilstaat bij de kapi tale blunders, waaraan de Neder landse delegatie zich door onderte kening van het communiqué schul- En dat laatste sluit dan weer aan bij dat telefoontje over goede bedoe lingen. Want hoe gemakkelijk kan men, door emotionele woorden of door de hevige opwinding van een volksmenigte, het slachtoffer worden van de gewiekste actie van anderen, die heel wat minder arge loos van aard zijn. Dit doet me den ken aan het prachtige schilderij "Adam en Eva" van de grote Itali aanse schilder Titiaan (1480-1576). Ik zag het begin september in het Prado-museum in Madrid en ik kan me levendig voorstellen, dat Rubens er zo van onder de indruk was dat hij het kopieerde. Ook die kopie hang in het Prado. Titiaan brengt het ogenblik in beeld, waarop Eva nog met een handbeweging tegengehou den door Adam zich in het pa radijs de verboden vrucht laat aan reiken. Volgens de toelichting ge schiedt dat door Lilith en dat is, volgens de Babylonische godenleer, een vrouwelijke demon. Ik laat die toelichting voor wat de kunstkenners ervan gemaakt heb ben en ga af op mijn eigen waarne ming. Welnu, in de boom tussen Eva (staande rechts) en Adam (zittend links), kronkelt een slang, maar de vrucht wordt niet aangereikt door dat ondier, maar door een kinder lijk figuurtje met frisse koontjes. Dat schilderij getuigt van Titiaans levensinzicht en mensenkennis: de verleider doet zich niet voor als ser pent maar als een onschuldig we zen. Dat was, vier eeuwen geleden, voor deze Italiaan een voor de hand liggende interpretatie, maar in deze tijd zijn er, helaas, nog altijd die Door C. J. Rotteveel maten. Wij weten allemaal welke af schuwelijke toestanden er heersen in de Sowjet-Unie. Toch staat het hele Westen te trappelen om fabrie ken aan Rusland te mogen leveren. Dat maakt dat ethisch-politieke ar gumenten maar erg zwak klinken". Tot zover het A.D. Inderdaad, hier wordt weer eens braaf gewerkt met tweeëerlei maatstok, een korte voor "rechts" en een heel lange voor "links". „Socialistisch" En wie dan verder denkt aan na ïviteit, komt al heel spoedig terecht bij de delegatie van de PvdA, die een bezoek bracht aan de DDR en zich daar, alle ontkenningen ten spijt, liet "inpakken", zoals mr. J. C.F. Bletz, redacteur van "Het Pa rool" het formuleerde. Mevrouw Ien van den Heuvel, voorzitter van de PvdA heeft zich, samen met o.a. de internationale secretaris Harry van den Bergh en de Nieuw-linkser Jan Nagel ("de Muur is historisch juist") op een volstrekt onbegrijpelijke wij ze door de Oostduitsers bij de neus laten nemen. Dat bleek al dadelijk uit het taalgebruik: de delegatieleid ster verklaarde, dat er tussen de PvdA en de SED (de Oostduitse "So cialistische Eenheidspartij") "geen en kel verschil van mening bestaat om zo snel mogelijk te komen tot her vorming van de maatschappij. Het uiteindelijke doel is een werkelijk socialistische maatschappij". Nu moet men wel dom geboren zijn -en er nooit iets hebben bijge leerd öm niet te weten, dat er een hemelsbreed verschil bestaat tussen "socialistisch" en "socialistisch". Hel: hangt er maar van af wie dat woord gebruikt. In. Oost-Europa hanteert men het woord "socialistisch" na melijk als een misleidende term voor "communistisch". Maar dat bleek de delegatie niet te weten. Evenmin bleek zij te beseffen, dat geen enkel communistisch kopstuk in geheel Oost-Europa erover denkt erover mag denken "de maatschappij te hervormen". Die hervorming zou dus alleen voor West-Europa gelden en in welke richting dat volgens de SED zou moeten gebeuren is zonne klaar: de "zegeningen" van de com munistische dictatuur moeten ook Nederland deelachtig worden.... In buitenlandse socialistische krin gen zijn de uitlatingen van de Ne derlandse delegatie met schrik ont vangen eri zelfs een figuur als de Zweedse premier Palme, toch aller minst iemand van "de rechtervleu gel", moet stomverbaasd heb ben gestaan over de vriendelijke woorden van de Nederlanders voor de dictatuur in Oost-Duitsland, waarvan de Zweden, de socialisten inbegrepen, door de vluchtelingen- over-zee kennelijk wel iets meer we ten dan de naïeve Nederlanders. In "Het Parool" trof ik een ingezon den stuk aan van de Haarlemmer J. de Jong, die juist een vakantie in Bulgarije, Roemenië en de DHR had doorgebracht. Aan het strand van Slatni Pjasszi liet een Oostduit ser hem het Oostduitse partijblad "Neues Deutschland" zien, met in grote opmaak een verslag van het Nederlandse bezoek. De man vroeg waarom dit nu gebeurde, "jullie in Nederland zijn toch zo tegen de dic tatuur". Ik schaamde mij, zegt De Jong, maar kon er ook niets aan doen dat er zulke hielenlikkers van de dic tators zijn. dig heeft gemaakt. Maar alleen reeds het feit, dat deze partij-kopstukken niet eens wisten hoe groot de bete kenis is, die communisten aan een communiqué toekennen, bewijst overduidelijk, dat men hier met een politiek-onderontwikkeld gezelschap van doen heeft. Een sprekend voor beeld: Peking heeft de Amerikanen dezer dagen openlijke schending ver weten van een communiqué, dat pre sident Nixon in 1972 tekende tijdens zijn bezoek aan China Op grond daarvan, aldus Peking, blijkt dat "Amerika de Tibetaanse verraders steunt". Die "verraders" zijn dan de Tibetanen, die voor de terreur van de Chinese invallers uit hun land naar de Verenigde Staten zijn ge vlucht. Ook hier dus weer terecht of niet terugvallen op een com muniqué. Dat is een oude truc van de communisten, waar de Nederland se delegatie met open ogen is inge- tippeld. Ziehier de zegeningen van de "goede bedoelingen", die ik liever als een onvergeeflijk gebrek aan kennis van zaken wil aanduiden. Zinloos toegeven Volkomen terecht zei de bekende schrijver Alexander Solzjenitsin dan ook enkele maanden geleden in een rede in Washington, op uitnodiging van de Amerikaanse federatie van vakbonden, o.m "De Sowjet-Unie en de andere communistische sta ten weten wat onderhandelen is. Lang, heel lang niets prijs geven en dan uiteindelijk enkele kleine con cessies doen." De andere -partij juicht dan over dat toegeven en acht het tijdstip gekomen om te te kenen. Onder verwijzing naar de conferentie van Helsinki zei Solzje nitsin: "Twee jaar lang voerde men moeizame, uiterst moeizame onder handelingen, werkte men op de ze nuwen en tenslotte deed men con cessies. In de twee jaren dat het overleg duurde, werd in alle landen van Oost-Europa de druk en de on derdrukking verhevigd, zelfs in Joe- go-Slavië en Roemenië, om dan van de overige satellieten maar niet te spreken. En op dat moment, juist dan, zegt de Oostenrijkse Bondskan selier: "Wij moeten ons haasten, het is tijd nu die overeenkomst te En hoe ziet die er dan uit, zo vroeg Solzjenitsin. "Zij betekent de be grafenis van Oost-Europa. Zij be tekent, dat West-Europa uiteindelijk zal toegeven er volkomen mee ak koord te gaan, dat Oost-Europa ook in de toekomst onderdrukt wordt, op voorwaarde dat het zelf buiten schot blijft. En de Oostenrijkse Bondskan selier gelooft, dat, wanneer het Oost- europese massagraf is dichtgegooid, zijn land aan de rand daarvan rus tig kan voortbestaan en niet even eens in de grafkuil zal verdwijnen. Wij echter hebben uit ons gehele leven, daar in het oosten, de les ge leerd dat er slechts één houding is om geweld te weerstaan, namelijk vastberadenheid". Solzj snitsin somde vervolgens tal van voorbeelden van succesrijke vast beradenheid tegen de communisti sche agressie op: Finland in 1939, Amerika in 1948 in Berlijn, dat zelfde in 1950 in Korea en tenslotte, in 1962, tegen de raketten op Cuba. Solzjenitsin onderstreepte vervolgens, dat er in de Sowjet-Unie een proces van bevrijding van de menselijke geest op gang is gekomen. Dit proces is reeds zo ver voortgeschreden, dat het marxisme in de Sowjet-Unie tot 'n aanfluiting is geworden, dat het veracht wordt. Bij ons spreekt geen den kend mens, zelfs geen student of scholier, nog over het communisme zonder te lachen of te grijnzen. Maar helaas, er is een ander proces: dat van toegeven in het Westen. Wan neer wij dat zien, wordt het ons bang te moede. "Laat ons daarom trach ten het dwaze, zinloze en amorele proces van het toegeven aan de agressor een halt toe te roepen, dat proces van bedrieglijke juridische spitsvondigheden, die steeds weer ar gumenten leveren om nu eens dit en dan weer een ander land op te geven", aldus de Russische schrijver. Alexander Solzjenitsin. ADVERTENTIE Het huis Lambert de Jong noteert voor u een zwierige jas van rundsnappa. Wijd vallend en in de lengte die u zo dierbaar is. Let op de aparte knopen en de brede ceintuur, dit keer met gesp. Kom passen in de kleuren zwart, bruin of new menthe. Donkersteeg 3, Leiden.. Tel. 071-121406. Communiqué "Ik heb", aldus gaat De Jong ver der, "vele lange gesprekken gehad met Oostduitsers, jong en oud. Eén ding kwam duidelijk naar voren, na melijk de dwang waaronder deze mensen moeten leven door opgejaag de arbeidsnormen, lange arbeidstij den, gedwongen kader- en partijbij eenkomsten na arbeidstijd driemaal per week, zogenaamd vrijwillig, maar als je niet komt, zit je snel in een lagere loongroep of in slechter werk". Die mededelingen van De Jong zijn niets nieuws. Maar de de legatie liet zich "inpakken". Het re sultaat van de besprekingen werd neergelegd in een communiqué. Dit bestaat, aldus mr. Bletz in "Het Pa rool", "alleen in het Duits. En met reden: het was een Duitse tekst die de bezoekers werd voorgeschoteld, voorgebakken door Oostduitsé ex perts met lange ervaring op dit ge bied. Hierover is vervolgens gedis cussieerd in het Duits". Een ongelijke strijd dus, aldus mr. Bletz. "Het is toch al niet gemak kelijk terrein te winnen op commu nistische apparatsjiks, maar vanuit zon beginstelling lukt het je nooit. Overigens is dit een oude truc: iemand een tekst voor ogen draaien Door drs. A. J. G. Leijten In de interim-nota inkomensbe leid heeft de regering het plan ont vouwd om ook de zelfstandigen een minimaal inkomen te garanderen. Wanneer bijvoorbeeld een onderne mer in de landbouw een minimum inkomen van f 20.000,- gegarandeerd wordt en hij verdient slechts de helft dan zal hij - via de in te voeren regeling - f 10.000,- inkomenstoeslag van de overheid gaan ontvangen. Daar komt in grote lijnen deze re geling op neer. Een dergelijke inkomensgarantie wordt maatschappelijk als gewenst beschouwd. Maar wat zijn de gevol gen van zo'n regeling op de struc tuur van onze economie en het func tioneren van het markt- en prijs mechanisme in Nederland en daar buiten? Zullen bijvoorbeeld boeren, die de landbouw anders zouden verlaten, nu niet toch door blyven gaan? Daar aan zit weer gekoppeld een nog min der vrijkomen van landbouwgronden in Nederland voor actieve boeren. Een andere kwestie vormt de in vloed op de productiviteit, de opzet van de landbouwbedrijven. Er wordt de laatste tijd wel beweerd, dat via moderniseringen de productie op een onverantwoorde manier wordt uit gebreid. Het instellen van een in komensgarantie zou echter een te gengesteld effect kunnen hebben. De maatregel kan het gevaar inhouden, dat bedrijven juist verwaarloosd wor den, vernieuwingen uitgesteld wor den, enz. en dat dus de productiviteit terugloopt. Een ander aspect betreft versto ringen van het markt- en prijsme chanisme. Wanneer een agrarische producent met een te laag inkomen uit zijn bedrijf toeslagen verkrijgt, dan heeft hij er weinig belang meer bij om alle energie in te zetten om een kwalitatief zo goed mogelijk pro duct af te leveren. Bovendien loont het dan ook niet meer de moeite om de ene opkoper tegen de andere uit te spelen, teneinde een zo hoog mo gelijke prijs voor zijn product te ont vangen. Ook zullen agrarische han del en industrie met name in perio den van ovérschotten, die de F.A.O. bijvoorbeeld nu weer voor diverse landbouwartikelen verwacht, pogen shun aankoopprijzen te drukken. De boer, en dan met name die met een kleiner, minder goed lopend bedrijf, komt immers toch wel aan zijn in komen. Ook niet vergeten mag worden, dat de landbouwondernemers die geen profijt hebben van die inkomensga ranties, opgezadeld worden met prys- bederf door "ondernemers", die in komenstoeslagen ontvangen. Dit treft dan niet alleen de agra rische producenten in ons land, maar ook die in andere EG-landen Vele voorstanders van het verstrek ken van garanties voor minimum inkomens trekken 'n vergelijking met de minimum-lonen voor de werkne mers. Sociaal gezien is dat een goed te begrijpen overweging. Problemen Economisch zijn er enkele zeer grote verschillen. Een minimum-loon wordt betaald door een bedrijf aan een werknemer. De omvang van de kosten daarvan zal de betreffende onderneming uit de opbrengstprijs van haar produc ten moeten halen. Wanneer het laatste niet te realiseren is, ontstaan er problemen en kunnen er zelfs door dit te hoge minimum-loon ont slagen vallen. Een dergelijke gang van zaken deed zich vorig jaar in Nederland voor bij het winkelbe drijf, nadat de minister van Sociale Zaken de lonen voor Jeugdig perso neel had opgetrokken. Wanneer een bedrijf met buitenlandse producten moet concurreren, dan bestaat 'tge- andere landen -lonen minder hoog zijn opgetrokken, men in de inter nationale concurrentie niet kan mee komen Bij een minimum-inkomen voor zelfstandigen ligt het effect anders, ten dele omgekeerd. De landbouwer, die niet goed of niet vlot zijn pror ducten kan afzetten, zal namelijk een geval van werking van een regeling voor inkomensgarantie, zijn vraag prijs voor verkoop gemakkelijk ver lagen. Wat hij tekort komt. past im mers de staat toch bij. Dat hiervoor meer belasting, opgebracht moet worden, zal vooral in 'n overschot situatie weining remmingen geven aan dergelijk prijsbederf op de mai'k- ten voor landbouwproducten. Wanneer wij het laatste overzien, dan vragen wij ons af, of onze EG- partnerlanden invoering van garan ties voor minimum-inkomens in Ne derland zullen accepteren. Bovendien zou daardoor de "zwarte" afzet van agrarische producten, o.a. recht streeks aan de consument, ook nog wel eens een extra grote vlucht kun nen verkrijgen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17