Den Haag heeft twee gezichten tegen FC Lens Ajax: doel heiligt de middelen i Spelers hebben Lens onderschat Uit verslagen positie (0-2) toch naar 3-2 winst i li m DONDERDAG 23 OKTOBER SPORT PAGINA 13 DEN HAAG Cupsfeer in het Zuiderpark. Voor het eerst sinds jaren. 18.000 genoten mee in de happening. Met helse fluitconcerten, hartkloppingen, teleurstelling, maar ook met niet meer ver wachte vreugde. Met boe-geroep. Al onmiddellijk toen rechtsback Hopquin de bal de tribune instuurde. En vervolgens bij een ove ertreding van Rob Ouwehand. Cup-sfeer in het Zuiderpark. Aanvankelijk als zodanig door twee supporter-legioens er varen. Na een 1 7 luttele minuten nog maar door een en weer later toen FC Den Haag als een wilde furie op de bal jagend sucessen oogstte opnieuw 18.000 man in de ban hield. Europa Cup 1 iï IP Saint Etienne (Fra)Glasgouw ma gers (Sch) 2-0; Borussia Mönchen- Gladbach (Wdl) Juventus (Ita) 2-0; Dinamo Kiev (Sov) Ik Ak- ranes (IJsl) 3-0; Ruch Chorzow (Pol) PSV (Ned) 1-3: Hajduk Split (Jsl) RWD Molenbeek (Bel) 4-0; Malmö ff (Zwe) Bayern München (Wdl) 1-0; Derby County (Eng) Real Madrid (Spa) 4-1; Benfica (Por.) Ujpe9t Dosza (Hon) 5-2. Europa Cup 2 Ararat Jerevan (Sov) West Ham United (Eng) 1-1; Atletico Madr d (Spa) Eintracht Frankfurt (Wdl) 1-2; Wrexham (Wal) Stal Rzesrov (Pol) 2-0; Fiorentina (Ita) Sach- senring Zwickau (Odl.) 1-0: Boavisto (Por) Celtic (Sch) 0-0; Sturm Graz (Oos) Haladas Vasutas (Hon) 2-0; Anderlecht (Bel) Bo- rac Banja Luka (Jsl) 3-0; FC Den Haag (Ned) RC Lens (Fra) 3-2. UEF A-Cup Door Ger Stolk FC Den HaagFC Lens 32, 'n gunstig, maar ook weer niet al te gemakkelijk uitgangspunt voor de uitbeurt over veertien dagen. Maar het zou erger geweest kunnen zijn. Ze zijn er beslist geweest, die Haag se supporters die gisteren de ogen afwendden, die er geen stuiver meer voor durfden geven, die een 20 achterstand niet meer in te halen vonden. En FC Den Haag keek gisteren tegen zo'n marge aan. Na nau welijks 17 minuten al. Weliswaar te gen de verhouding in, als gevolg van slordigheidjes ook, maar dat Trainer Boskov Den Haag Over één ding warex^ het nodige gezegd heeft. Maar wat? dit keer ook alle spelers het eens: ze Ik weet het niet, ik kan het me niet meenden het Zuidérpark-publiek op- herinneren. Ik zat alleen maar kon de waarheid van die stand niet verdoezelen. FC Den Haag leek een tijdje tot aan de tumulteuze mi nuten vlak na rust om precies te zijn een geslagen ploeg. Omdat de Fransen deden waarvoor Vuja- din Boskov zijn pupillen had ge waarschuwd. Via het middenveld, via de leemte die de "hangende" rechtsbuiten Jankovic creeërde. Via de rechter middenvelder Elie. Amper 15 minuten was FC Den HaagFC Lens oud toen de niet door Rerazic achtervolgde Elie de bal loupzuiver voor het doel van Thie liet neerdwarrelen. Aad Mans veld probeerde de kopstoot van Zu- raszek nog te achterhalen. Te laat. FC Den Haag dat zo graag hoge ogen wil gooien in het Europa-Cup Il-toernooi stond achter. En het werd nog erger. Zoals te doen ge bruikelijk als FC Den Haag achter staat, toog Aad Mansveld vervol gens mee naar voren. Prompt lukte het buitenspel-foef je niet, toen Jankovic eindelijk echt rechtsbuiten speelde. Langs Ton Lens-verdediger Ciesilski haalt de doellijn. FC Den Haags 3-2 Thie, die aanvankelijk uitliep, zich vervolgens bedacht en terugkeerde op de doellijn, leidde FC Lens tot eigen stomme verbazing met 2—0. de door Van Leeuwen langs doelman Lannoy gewerkte hal nog va blijft daardoor nog uit. Moeizaam Wat toen al opviel: FC Den Haag triomfeerde in vrijwel alle kopduels. Wat toen eveneens opviel: FC Den Haag zou moeizaam aan de doel punten komen. Enerzijds omdat grensrechter Barrett, na vrijwel el ke Haagse een-twee buitenspel con stateerde, omdat hij geen oog had voor het moment waarop de bal werd gespeeld, anderzijds omdat met name Lex Schoenmaker nog altijd gebukt gaat onder een gebrek aan zelfvertrouwen. En voorts bleek de Franse doelman Lannoy iemand die Jan Jongbloed goed heeft beke ken bij de WK. Die een-twee's die genade vonden in de ogen van het arbitrale trio Carpenter-Barrett McAgher eindigden tegen het li- De gele kaart, chaam van de uitlopende Lannoy. Het spel van FC Lens werd er on der de groeiende Haagse druk trou wens ook niet zachtzinniger op. Nottheaux, die Simon van Vliet on deruit schopte, zag in die periode geel, Mujica zou hem later als zon daar volgen. Cup-sfeer in het Zuiderpark. FC Den Haag wenste zich niet als een geslagen ploeg te beschouwen en ging in het tweede bedrijf van ston de af aan op jacht naar de bal. On der leiding van Aad Kila vooral hij werd er massaal voor balbe zit gewerkt. Hans Bres was Martin Jol al als rechtsbuiten opgevolgd toen de vlam in de pan sloeg. Cup-sfeer in het Zuiderpark. Voorzet Bres, kopballetje Van Leeuwen, been uithaal Schoenma ker, FC Den HaagFC Lens 2—1. Vervolgens, een in en ingemene overtreding van Mujica tegen Bres. i vrije trap. Mans- veldT schitterende kopstoot Simon van Vliet. FC. Den Haag—FC Lens 22. En dit na amper drie minu ten spelen in de tweede helft. Cup-sfeer in het Zuiderpark. Met steeds meer Franse overtredingen, met de steeds vaker misklappende Franse buitenspelval. Maar Van Leeuwens inzet werd op de doellijn nog weggetrapt door Ciesilski, al hoewel het toch Henk van Leeuwen zou zijn die FC Den Haag eindelijk voorbij de Fransen bracht. Aad Mansveld permitteerde zich toen nog de weelde om een straf schop te missen, al waren ger die Mansveld er boos voor op aankeken. Geblesseerde Joop Kore- vaar was toen al ingewisseld voor Albertsen. Of 32 genoeg is voor de uitbeurt moet de toekomst leren. In elk geval heeft FC Den Haag vaak bewezen juist onder druk erg sterk te kunnen spelen. Ipswich Town (Eng) Club Brugge (Bel) 3-0; Hertha BSC Berlin (Wdl) Ajax (Ned) 1-0; Dundee United (Sch) FC Porto (Por) 1-2; Carl Zeiss Jena (Odl) Stal Mielec (Pol) 1-0; Spartak Moskou (Rus) l.FC Köln (Wdl) 2-0; Slask Breslau (Pol) FC Antwerp (Bel) 1-1; Athlone Town (Ier) AC Milan (Ita) 0-0; Real Sociedad (Spa) Liverpool (Eng) 1-3; Rode Ster (Joe) HSV Hamburg (Wdl) 1-1; Inter Bratis lava (Tsj.) Aek Athene <Grie) 2-0; Oesters Vaexjoe (Zwe) AS Roma (Ita) 1-0; Galatasaray (Tur) Torpedo Moskou (Rus) 2-4; Hon- ved Boedapest (Hon) Dynamo Dresden (Odl) 2-2; Vasas Boedapest (Hon) Sporting Lissabon (Por) 3-1; MSV Duisburg (Wdl) Levski Spartak Sofia (Bul) 3-2; Lazio Roma (Ita) CF Barcelona (Spa) 0-3 (reglementair, nadat Lazio niet wil de spelen). Volley bal - succes BELGRADO Het was gisteren in Belgrado in het toernooi om de Europese volleybalkampioenschap pen een glorieuze dag voor Neder land. Het herenteam versloeg Italië met 30. De dames bedwongen Italië (3—1). zijn geld te hebben gegeven. Doelman Ton Thie, ver na afloop ontspannen in het spelers home: "En dat is dit seizoen vaak anders geweest. We vielen tot voor kort zelfs wekelijks door de mand. In zijn totaliteit gesproken wilden we zoveel mogelijk geld verdienen met zo weinig mogelijk doen. Maar eindelijk ook hebben we nu weer het j nodige zelfvertrouwen gekregen, ont- I staat er weer voeling met het pu- I bliek". j Aad Mansveld, hij reageerde na afloop wat korzelig toen men hem aan dat zo pijnlijke moment herin nerde. Bitste: "Zullen we het dan maar niet eens eerst over al die ge- miste kansen hebben?". Die waren er inderdaad legio voor de FC Den Haag. Ook in die ont hutsende eerste helft, waarin Lens er twee inknalde en de FC op nul bleef staan. Boskov: "Ongelooflijk. Die Fransen twee kansen en twee maal raak, wij tenminste vier kan sen en niks". Met stemverhffing: "Onze grootste fout is geweest dat wij Lens hebben onderschat. Nee, niet ik, maar de spelers. Althans bepaalde spelers. In' de eerste helft hebben wij inkonsekwent en onge disciplineerd gespeeld, werden mijn j opdrachten niet correct uitgevoerd, het middenveld van de Fransen veel •te veel vrijheid gegund, speelde Joop J Korevaar te offensief. Door die on derschatting ging het bij ons teapa- j tisch, te flegmatiek". Toen kwam er de rust. Waarover Lex Schoenmaker naderhand zou zegven: "Ik weet dat Boskov toen mijn eigen prestatie te denken, aan die kansen die ik had gemist. Ik had er verschrikkelijk de pest over in. Revanche nemen Lex, re vanche nemen, zo sprak ik steeds tot mezelf". Het lukte hem in die wonderbaar lijke eerste minuten van de tweede helft. Zijn tegentreffer zou FC Den Haag weer perspectieven gaan bie den. En Schoenmaker zelf, hij knapte er zichtbaar door op. "Graag had ik er nog een ingekegeld. Het is niet gebeurd. Helaas niet, want ik kan over mijn eigen optreden nu toch nog niet tevreden zijn. 't Is nog steeds zoiets als tussen hangen en wurgen. Ik zit er zelf het meest mee in. FC Den Haag heeft me niet voor niets gekocht, ik besef dat drom mels goed. Kijk. je hebt ook van die spelers die dienen hun contract uit, strijken hun poen op en voor de rest alla. Maar zo'n type ben ik niet". inmiddels had de uitstekend lei dende Ierse scheidsrechter Carpen ter voor wat Haagse activiteiten be treft de naam van Aad Mansveld op het wedstrijdformulier moeten vermelden. Zijn zeer bondige for mulering: "tripping" (een tegen stander ten val brengen). Maar die gele kaart zal voor de Haagse captain in dit Europa Cup-voetbal geen di recte consequenties hebben. Hart- mann: "Het is zijn eerste. Boven dien heb ik nog met de UEFA- waarnemer Herr Malka uit West- Duitsland gesproken. Die tilde niet zwaar aan die overtreding, zei hij mij". Aanvallend Hertha BSC met puur afbraakvoetbal op 1-0 gehouden WEST-BERLIJN Puur afbraakvoetbaL Resultaatvoetbal van het slechtste soort, bracht Ajax in het gigantische West-Berlijnse Olympia-stadion. Niettemin heiligde het doel heel aardig de middelen. Slechts met 1-0 werd verloren en daardoor is de kans groot dat over 14 dagen in Am sterdam niet Hertha BSC, het gisteravond zo onstuimig aanvallende Hertha BSC, de volgende ronde van het UEF A-cuptoernooi bereikt, maar Ajax, het gisteravond zo laffe Ajax. Met snerpende, meedogenloze fluitconcerten veroordeelden de ruim 50.000 verontwaardigde toe schouwers het negatieve optreden van de Michels-brigade. En niet alleen het publiek ergerde zich tomeloos aan dit Ajax. Hertha-trainer Georg Kessler ook. Door Rob Vente De voormalige bondscoach van het Nederlands elftal, die inmiddels muis grijs is geworden: "Het spel dat Ajax nu toonde, wel, daar moet je in Duitsland beslist niet mee aan komen. Niemand accepteert dat hier. In Duitsland wordt vlot, attractief, aanvallend voetbal gespeeld. En daar om stroomt in de Bundesliga het pu bliek ook in drommen toe. Zelfs in onze tweede Bundesliga zijn er ver enigingen die meer publiek trekken dan sommige topclubs in Nederland". En daarna., met een fijn glim lachje: "Maar het is volkomen be grijpelijk dat de toeschouwers in Nederland de velden de rug toe keren. Als ik nu Ajax weer heb ge lijk vroeger, in mijn gouden Ja ren, speelde Ajax ook veel op bal bezit. maar toen was dat een hulp middel. Toen speelde men op balbezit om daarna ineens een flitsende aan val te kunnen opzetten. Op het ogen blik is evenwel dat hulpmiddel het hoofddoel geworden. Ajax verdedigt zo, speelt zo tergend langzaam op balbezit omdat dit kennelijk nog de enige manier is om in het topvoet bal overeind te blijven". Rinus Michels was overigens ook weinig verrukt van het optreden van zijn pupillen. Realist Michels: "Natuurlijk was het bar slecht, na tuurlijk verdedigden we veel te veel. Maar kon ik het helpen? ik heb beslist gezegd dat we moeten aan vallen als we in balbezit waren. In de rust heb ik het de spelers zelfs nog eens e-tra op het hart ge drukt. Maar wa. )m we het dan, de laatste tien minuten uitgezonderd, niet deden? Tja. Een stilte volgde, die Michels zelf overigens aarzelend verbrak: "Misschien konden we niet aanval len, omdat Hertha te sterk voor ons was. Wellicht kwam het doordat we te angstig waren. Kijk, Borussia Mönchen-Gladbach beschouwen ze bij Ajax als het beste elftal van Duitsland. Wel, dat Borussia kreeg er onlangs in Berlijn met 30 onge nadig van langs. Zo'n afgang zal ons niet overkomen, zullen de spelers bij ons voor de wedstrijd hebben ge dacht. Maar ze bleven er uiteraard wel bang voor. En daarom dus waar schijnlijk vanavond die angst". „Er gens is het natuurlijk alle maal niet zo vreemd. Hertha BSC is op eigen veld praktisch onverslaan baar. In hun eigen stadion hebben ze het laatste anderhalf jaar ook niet verloren. Dus is het logisch dat je onder die omstandigheden voor een behoudend, verdedigend concept kiest. Daarom hield ik Geert Meyer ook uit de basisopstelling en liet Dick Helling meedoen. Maar nog maals, ik geef het toe, we verdedig den te veel". Waarop Rinus Michels bijna pre cies hetzelfde fijne glimlachje rond de lippen toverde als Georg Kessler even tevoren had gedaan toen hij het over de teruglopende belangstel ling voor voetbal in Nederland had. En toen merkte de big boss van Ajax op: "Maar het resultaat is toch niet zo gek. En laten we reëel blijven: cupvoetbal is zelden mooi. WEST-BERLIJN Dat Stef Wal beek bij Hertha een zeer omstreden voetballer is, werd vijf minuten voor tijd nogmaals onderstreept. Georg Kessler liet de ex-Spartaan toen voor Hermandung invallen. Het ge volg, een hels fluitconcert voor Kess ler en Walbeek. De uitslagen, de feiten tellen. En een feit is, dat we nu dadelijk in Am sterdam deze confrontatie met Her tha in ons voordeel kunnen beslissen. Al zullen we dan aanvallend natuur lijk wel heel veel beter voor de dag moeten komen. Over mijn verdedi ging ben ik goed te spreken, maar de aanval.Hopeloos". Eén keer Zeggen en schrijven een keer moest Hertha-doelman Wolter in de eerste helft handelend optreden. Dat was in de 29st minuut, toen Willy Brokamp er in was geslaagd om Bruck de bal te ontfutselen, waarop de Limburgse Amsterdammer vrij op de Berlijnse keeper kon afsteve nen. Maar Wolter knapte het lasti ge karweitje knap op en kon daarna weer gaan doen wat hij al constant had gedaan: van ver met de han den in de zij toekijken hoe de Hertha-aanval tevergeefs tegen de Amsterdamse muur optornde. Bij de Berlijnse stormloop op het doel van de formidabele Piet Schrij vers (Georg Kessler: "Hij was de beste man van Ajax") ontstonden enkele mogelijkheden op treffers. Er kwamen kansen voor Kostedde, die door John Dusbaba overigens zeer redelijk in bedwang werd ge- Kostedde schiet in, Wim Suicrbier (links), Gerrie Miihren en doelman Piet Schrijvers hebben dat niet kunnen verhinderen. De bal zal echter naast gaan. houden, voor de sterke Erich Beer en voor Sidka. Maar de verdiende Duitse voorsprong bleef uit. Het publiek moest tot de vierde minuut van het tweede bedrijf wachten voor het juichend op kon veren. Uitblinker Erich Beer wat een loopvermogen heeft die man! bereikte Erwin Kostedde, die zich eindelijk eens los kon wurmen van John Dusbaba. Behendig, met zijn befaamde korte draai, passeer de hij de Amsterdamse voorstopper. Op de felle, diagonale schuiver die volgde, was zelfs Piet Schrijvers machteloos: 1—0 en 50.000 inwoners van Berlijn raakten in extase. Hertha BSC, daarna fanatieker dan ooit aangemoedigd, bleef in het offensief; drukte het machteloze, vaak zwak uitverdedigende Ajax opnieuw met de rug tegen de muur. Een tweede succes bleef echter uit. Georg Kessler: „Maar dat had den we toch beslist verdiend. En je weet wat ik voor deze wedstrijd heb beweerd, als we vanavond niet met twee, drie goals verschil winnen, ziet het er voor ons over veertien Schaken Jan Timman heeft zijn partij in de tweede ronde van het zone-schaaktoernooi in Reykjavik niet in winst kunnen omzetten. De Nederlander moest de Tsjech Jansa remise toestaan. dagen somber uit",' zei ik toen. Wel, ik besef index-daad dat het in Am sterdam heel moeilijk voor ons gaat worden. Maar toch zullen we er mo gelijkheden krijgen. Want dan moet Ajax of het wil of niet wel ri sico's gaan nemen". Risico Overigens nam de Michels-elf gisteravond in het laatste kwartier al een paar kleine risico'tjes. En warempel prompt ontstonden er nog enkele mogelijkheden op een treffer. Vooral als Geert Mever, die in de rust de aan de lies geblesseerd ge raakte Ruud Geels had vervangen, in actie kwam. Maar ook Geert Meyer, hoe dapper hij het ook pro beerde, slaagde er niet in om Ajax aan een doelpunt te helpen. Trouwens, de gelijkmaker zou te veel van het goede hebben betekend Dit Ajax, dit nagatieve Ajax, mocht al heel blij zijn dat het er uitein delijk slechts met een 1-0 nederlaag vanaf kwam. "En nu zullen we wel verdorie weer van die onzin lezen dat dit het oude Ajax niet meer is", mop perde Wim Suurbier na afloop. "Maar het oude Ajax bestaat al heel lang niet meer. Dit is een an der Ajax, dat keihard moet ploete ren om een ronde verder te komen. En wie weet, met een beetje geluk erbij, lukt ons dat nog ook".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13