FRANCO LIJKT DE MACHT OVER TE WILLEN DRAGEN om Herrema aan ontspanning in Balkan Spanning werkt actief Griekenland GENADEDOOD IN ISRAEL BERECHT Mao waarschuwt Kissinger Rechtstreeks van importeur De Amro deelt momenteel veiligheidsstickers uit. Sondes bij Venus -'-2345.- -3695.- 4695.- WOENSDAG 22 OKTOBER MONASTEREVIN (AP/REUTER) - De gehele nacht maakte de omge ving van het huis, waarin de Neder lander dr. Ti ede Herrema in het Ierse Monasterevin gegijzeld wordt gehouden door de 'TRA-dissident" Eddie Gallagher en zijn 19-jarige gezellin Mario Coyle een spookachtige indruk. Er heerste een doodse stilte binnen de door schijnwerpers fel verlichte omgeving van het huis, dat door driehonderd politiemannen en militairen is omsingeld. Nadat gis teren de gehele dag was onderhan deld, werd vannacht gezwegen: er was niets bereikt. De ontvoerders blijven bij hun oor spronkelijke eis: de vrijlating van drie IRA-leden uit de gevangenis, en onder de huidige omstandigheden zullen zij ook wel vrije aftocht voor zichzelf aan hun verlanglijstje heb ben toegevoegd- Inmiddels is me vrouw Herrema. die al enige tijd in ons land vertoefde, gisteren weer naar Ierland teruggegaan. Bij het omsingelde huis zijn inmiddels ook de twee contactmensen aangekomen, die eerder vruchteloos hebben gepro beerd tot een geweldloze oplossing van de ontvoeringszaak te komen. De politie, die weinig scheutig is met nieuws, heeft wel verklaard dat ae ontvoerders en him gevangene wel over water beschikten maar niet over voedselvoorraden van enige betekenis. Op de linker foto het huis, waarin de daders en him slachtoffer zich op houden in de kamer, die met een pijl staat aangegeven. Daarnaast de twee ontvoerders, die Herrema ge vangen houden: boven de 19-Jarige Marion Coyle en beneden de hoofd dader Eddie Gallagher, die Herrema voortdurend onder schot houdt. Rechts daarvan de aankomst van mevr. Herrema, die op het vliegveld van Dublin gistermiddag werd opge wacht door AKZO-commissaris en oud-minister van Buitenlandse Za ken Schmelzer. Geheel rechts de aankomst van de twee voormalige on derhandelaars, vakbondsleider Philip Flynn (links) en pater Donal O'Ma- honey. „Ze wilden 'n aardig gratis weggevertje voor de kinderen hebben, vanwege Wereld- spaarweek. En toen heb ik als commissaris van politie te Rommeldam gezegd:,neem dan lichtgevende stickers. Da's nog nuttig ook, want in de mist of bij avond bevorderen ze de verkeersveiligheid'. De Amro vond dat 'n drommels goed idee.Prima Bulle Bas', sprak men. En zo is 't dat er nu in elke Amro Bank voor een gratis sticker klaar ligt* Trouwens, ik ontmoette de heer O. B. Bommel en die schijnt binnenkort ook iets e gaan doen met de Amro. Maar dat nog strikt geheim blijven. Toch interessant, nietwaar?" ♦zolang de voorraad strekt rol anno bank ATHENE (REUTER) Grieken land werkt actief toe naar een gro tere mate van ontspanning tussen de Balkan-landen. Het heeft een nieuw Balkan-beleid afgebakend dat via het terugdringen van de overge leverde vetes uiteindelijk concreet gezicht zou moeten krijgen in een multilateraal niet-aanvalsverdrag. Dit streven van de nieuwe demo cratische regering Karamanlis maakt deel uit van de inspanningen die Griekenland zich ook anderszins ge troost om het internationale isole ment na zeven jaar militaire dicta tuur op te heffen. Op korte termijn wil Karamanlis Turkije met zijn initiatieven op de Balkan noodzaken tot betere betrek kingen met Griekenland, aangezien Ankara het zich nauwelijks zou kun nen veroorloven om bij enig Balkan verdrag buitenspel te staan. De Griekse premier heeft alle Bal kanstaatshoofden op 21 augustus voor gesteld een ministersconferentie te houden over regionale samenwerking inzake economie, technologie en mi lieuvraagstukken. Dit initiatief was volgens waarnemers echter eerder van politieke- dan van economische aard, gei iclit op ontspanning langs de Griekse noordgrens met Joegosla vië om daarmee Turkije onder druk te kunnen zetten. Het ziet er naar uit dat de door Karamanlis voorgestelde conferentie in novemlber kan worden gehouden. Turkije heeft nog niet officieel zijn deelneming toegezegd, maar wel la ten doorschemeren dat het bereid is te komen, waaruit waarnemers af leiden dat Karamanlis zijn kaarten tot dusver juist taxeert. Neemt Turkije namelijk deel aan een bijeenkomst die het voorspel kan zijn tot een niet-aanvalsverdrag in de Balkan dan slaagt Karamanlis er inde lont weg te trekken uit een der kruitvaten van de oude wereld en tegelijk een oorlog met Turkije te vermijden. Men verwacht dat alle uitgenodig de Balkan-staten aan de conferentie zullen deelnemen, met uitzondering van het aan de Chinese leiband lo pende Albanië. Karamanlis heeft 'zijn' conferentie uitgeschreven na bezoeken aan Roe menië Bulgarije en Joegoslavië waar bij nauwere samenwerking met de ze drie landen werd afgesproken. Boekarest, Sofia en Belgrado heb ben Karamanlis samen met Turkije verzocht zijn initiatief verder uit te bouwen met het formuleren van' de doelstellingen der conferentie en het uitwerken van de procedures. De laatste keer dat iets dergelijks werd geprobeerd was in 1972, toen president Nicolae Ceausescu van Roe menië voorstelde een Balkan-top te houden. Dit initiatief liep echter dood, hoofdzakelijk vanwege de Joe? goslavisohe aversie tegen het plan. Nu Joegoslavië dit keer wel posi tief heeft gereageerd concluderen waarnemers dat Belgrado zijn stand punten aanmerkelijk heeft gewijzigd. Onder de gespreksonderwerpen die Griekenland aan de orde wil stellen zijn: nauwere samenwerking op het vlak van vervoer en telecommuni catie, Grieks- Joegoslavische exploi tatie van de rivieren op beider grond gebied en Joegoslavische deelneming bij het moderniseren van de haven van Saloniki, die belangrijk is voor de Joegoslavische export. Meer ontspanning met de commu nisten noorderburen zou Griekenland in staat kunnen stellen een deel van zijn legereenheden langs de grens met Joegoslavië en Bulgarije terug te trekken en te hergroeperen langs de Grieks-Turkse grens. Cyprus, het eiland dat vorig Jaar bijna inzet werd van een oorlog tus sen beide landen, blijft namelijk het groter struikelblok op weg naar bete re betrekkingen tussen Athene en Ankara. Karamanlis probeerrt Anka ra onvermoeid met alle mogelijke di plomatieke drukmiddelen te brengen tot een soepeler opstelling, tot dus ver echter zonder veel resultaat. Griekenland trok zijn strijdkrach ten op het hoogtepunt van de Cy prische crisis terug uit de militaire structuur van de NAVO, omdat de verdragsorganisatie niet bij machte bleek een conflict tussen twee bond genoten op te lossen. Hoewel Athe ne dit besluit tot dusverre handhaaft en een positie kiest die de momen teel sterke anti- Amerikaanse senti menten in eigen land tegemoetkomt, lijkt Griekenland niet aan te sturen op een verdere verslechtering van de betrekkingen met Washington. Het lijkt vrijwel zeker dat Griekenland in de NAVO zal terugkeren als het probleem Cyprus eenmaal uit de we reld is en om die reden staat Was hington positief tegenover elke kans op ontspanning tussen Griekenland en Turkije. Karamanlis' Balkan-po litiek kan daartoe een belangrijke aanzet zijn. Kringen die nauw contact onderhouden met de Spaanse regering noemden gisteravond de toestand van Franco kritiek. Zij zeiden de mogelijkheid niet uitgesloten te achten dat de generalissimo de macht op korte termijn zal overdragen aan zijn opvolger, de 37-jarige Prins Juan Carlos de Bourbon. De activiteit die de Spaanse premier Carlos Arias Navarro gisteren aan de dag legde wees in deze richting. TEL AVIV (Reuter) Een 60- Jarige Israëlische vrouw die haar aan een ongeneeslijke vorm van kanker lijdende zoon op diens verzoek met een kogel uit zijn lij den had verlost, is door een recht bank te Tel Aviv veroordeeld tot een Jaar gevangenisstraf. De tenuitvoerlegging van het vonnis is echter vier maanden op geschort om de vrouw in staat te stellen gratie te vragen bij pre sident Ephraim Katzir. De drie rechters overwogen in him uitspraak dat het hier de eerste "genadedood" uit de na tionale rechtsgeschiedenis be treft en achtten straf noodzake lijk om geen precedent te schep pen. In een reeks elkaar tegensprekende berichten over de toestand van Pran co meldde het Amerikaanse televi siestation ABC gisteravond dstt het Spaanse staatshoofd was overleden. Functionarissen van het Witte Huis I zouden hiervan, op de hoogte zijn ge- i steld, aldus de melding. Een woord voerder van de regering in Madrid sprak dit bericht korte tijd later te gen. "Generaal Franco leeft. H\j staat MOSKOU (Reuter) De twee Sowjetrussische ruimtesondes, die half juni werden gelanceerd, arri veren deze week bij de planeet Ve nus. De Venera-9 komt er vanavond aan, zaterdag gevolgd door Venera- 10. Officieel is nog weinig meege deeld over de experimenten van de sondes maar Sowjetrussische geleer den hebben gezegd dat de beide son des een zachte landing moeten ma ken door de dikke atmosfeer van de planeet. Echtpaar SpocK gaat uiteen NEW YORK (Reuter) Dr. Ben jamin Spock, de Amerikaanse kin derarts en schrijver van boeken over kinderverzorging, en zijn echtgeno te zijn na een huwelijk van 48 jaar uit elkaar gegaan. Hij is 72 en zij 69 jaar. Zij trouwden in 1927 en hebben twee zoons. Het kantoor van dr Spock liet weten dat er geen plan nen voor een wettelijke scheiding zijn. onder medische observatie maar zijn artsen zijn niet bezorgd", aldus de woordvoerder. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in de Spaanse hoofdstad liet weten dat de ambassade niet het doodsbericht aan Washington had doorgespeeld. Franco, de heerser over Spanje in de afgelopen 36 jaar, lijdt aan en docarditis, een ontsteking aan de binnenzijde van het hart. Volgens de kringen in Madrid geraakte hij gisterochtend in een coma maar kwam bij later weer bij bewustzijn. Ofschoon in regeringskringen en van medische zijde de ernst van zijn ziek te wordt bevestigd, sprak een woord voerder van Franco al deze berich ten tegen. "Hij heeft geen moeilijk heden met zijn hart" verklaarde hij. Ook in kringen rond Franco's fa milie werd de ziekte van het staats hoofd gebaggatelliseerd. Gesproken werd van een lichte hartaanval waarvan hij herstellende is. Ze zei den echter wel dat een team van specialisten de toestand van de ge neraal nauwlettend volgt nadat en kele cardiogrammen bepaalde onre gelmatigheden hadden aangetoond. Premier Carlos Arias reed gister middag naar Franco's Pardopaleis, buiten Madrid, om de zieke generaal te bezoeken. Gisteravond maakte de premier voor de tweede maal zijn opwachting in het Pardo. Officieel werd gemeld dat het tweede bezoek plaatsvond op verzoek van de gene raal zelf. Tussen de bedrijven door had de premier een gesprek met Prins Juna Carlos en vervolgens met de voorzitter van het Cortes, het Spaanse parlement, Alejandro Rodri guez de Valcarcel, die tevens voor zitter van de kroonraad is. Waarne mers in Madrid geloven dat tijdens deze ontmoetingen gesproken is over een bijeenroeping van de kroonraad. Als Franco sterft moet zijn opvolger voor de kroonraad en het Cortes wor den beëdigd en tot koning geprocla meerd. Generaal Franco overhandig- EG is niet eenstemmig over zionisme DEN HAAG (ANP) De negen EG-landen zijn het er onderling niet over eens, of zij uit de vrijwel zekere aanvaarding door de VN-assemblee van een resolutie volgens welke zio nisme een vorm van rassendiscri minatie is, de consequentie moeten trekken dat zij tegen een actiepro gramma moeten stemmen in het ka der van het decennium tegen ras sendiscriminatie. Toen de in sociale en culturele commissie van de Algemene Verga dering, met 70 stemmen voor, 29 tegen en 27 blanco, een resolutie werd aanvaard waarom zionisme tot rassendiscriminatie wordt bestem peld, lieten de negen weten, dat zij twee eerdere, door de economische en sociale raad aangenomen resoluties "niet zouden kunnen steunen" wan neer zjj in de Algemene Vergade ring in stemming zouden komen. De negen, zo werd gisteren van gezag hebbende zijde in Den Haag meege deeld, zjjn het er niet over eens of dit "niet steunen" tegenstemmen of stemonthouden moet betekenen. "Sommige landen, waaronder Neder land", willen verder gaan en duide lijk zeggen dat men zal tegenstem men, anderen willen hun positie nog overwegen, zo werd opgemerkt. PEKING (UPI) Partijvoorzit ter Mao heeft gisteren de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger ontvangen en, vol gens diplomatieke kringen, de Ver enigde Staten gewaarschuwd tegen de gevaren van hun ontspannings- politiek met de Sowjet-Unie. Volgens genoemde kringen had Mao gezegd dat de Sowjet-Unie agressief is in West-Europa en Azië en dat ontspanning de Verenigde Staten geen goed zou doen. Mao ontbood Kissinger onver wacht terwijl deze besprekingen voerde met vice-premier Teng Hsiao-Ping en minister van Buiten landse Zaken Tsjiao Koean-Hoea. De Amerikaanse minister was niet in staat een receptie bij te wonen die hij aanbood voor 2000 gasten. Volgens diplomaten zou Mao door Kissinger plotseling te ontbieden niet alleen de nadruk hebben willen leggen op het belang van de Ameri kaansChinese betrekkingen maar ook zijn ongenoegen hebben willen benadrukken over de Amerikaanse ontspanningspolitiek met betrekking tot Moskou. In tegenstelling tot voorgaande Jaren zijn in Peking gestationeerde diplomaten en journalisten uit de Sowjet-Unie en Oostbloklanden uit genodigd op een ontvangst van het Amerikaanse verbindingsbureau ter gelegenheid van Kissingers achtste bezoek aan China. Tijdens eerdere bezoeken van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken aan China waren slechts vertegenwoordigers van Westerse landen op ontvangsten van het verbindingsbureau uitgenodigd. Kissinger paste hiermee in het hart van de hoofdstad van China de ontspanning tussen Oost en West toe. de vorig jaar al gedurende zes we ken de macht aan Juan Carlos toen hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen wegens een aanval van flebitis, aderontsteking in de benen. De internationale belangstelling voor de toestand van het Spaanse staatshoofd is aangewakkerd door de recente anti-Spaanse gevoelens, met name in West-Europa, over de exe cutie van vijf guerrillastrijders in Madrid, Barcelona en Burgos. CHERNY-pianos WAARDE 3600.- desgewenst zonder aanbetaling IRMBACH-pianos In de beroering na de excursies schaarden vele Spanjaarden zich rond Franco en zijn regiem. De Cau- dillo, die op 4 december 83 moet wor den, verscheen op 1 oktober voor kor te tijd in het openbaar om de steun betuigingen van verscheidene hon derdduizenden Spanjaarden in ont vangst te nemen. Daarnaast komt de ziekte van Franco op een moment dat de Spaan se regering druk bezig is te pogen Een archieffoto van Franco met zijn aangewezen opvolger Prins Juan Carlos. een mars op de Spaanse Sahara te de Marokkaanse bevolking heeft op- voorkomen, waartoe Koning Hassan geroepen. WAARDE 5100.- TCHAIKA-pianO'S WAARDE 6500.-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9