PvdA en VVD lezen Suriname flink de les Wiegel en Van Thijn op dreef tijdens debat in Wassenaar MINDER BELASTING VOOR AOW-ERS Beslissing over CDA valt volgende week Vondeling openlijk van inmenging beschuldigd Inspraakperiode met één maand verlengd Back to school? The original College Coat now available at de Bonneterie. From Dfl. 180- WOENSDAG 22 OKTOBER Wegens overstelpende belangstelling tweede zitting noodzakelijk Door Bert Paauw WASSENAAR Zó groot was de belangstelling voor het politieke de bat tussen de kopstukken van de VVD, Hans Wiegel, en van de PvdA Ed van Thijn. dat de Jeroen-zaal in Wassenaar gisteravond tweemaal volstroomde. De belangstelling was zo overstelpend dat de organisatoren (de afdelingen Wassenaar, van de PvdA, en de VVD) wel móesten be sluiten tot een debat in twee uitga- Ruim 800 geïnteresseerden wa ren afgekomen op de woordenstrijd tussen de twee politici, beiden aan voerder van hun partij-fractie in de Tweede Kamer. Hans Wiegel speel de daarbij een duidelijke "thuiswed strijd". De aanhang van de VVD in Wassenaar is erg groot en dat weer spiegelde zich in de reacties vanuit de zaal. Wiegel kreeg het meeste ap plaus, Van Thijn moest het met min der doen. Dat deed overigens niets af aan het feit dat het tweetal aan elkaar was gewaagd. Wiegel, dat is bekend, voelt zich goed thuis in het debat. Zelfverzekerd optreden en adrem reagerend weet hij het publiek meest al goed te bespelen. Maar ook Van Thijn, enkele jaren geleden wat schuchter begonnen als fractievoor zitter, is inmiddels uitgegroeid tot een volwassen en kundig "debater". De confrontatie tussen de twee politieke kemphanen gisteravond was dan ook een boeiende. In eerste instantie kregen beiden de gelegenheid om een kort betoog af te steken wat (uiteraard) weinig nieuws bevatte. Beide heren, die el kaar zo langzamerhand door en door kennen kozen hun weg via allerlei platgetreden paden. Wiegel putte zich uit in het noemen van punten van overeenkomst tussen liberalen en confessionelen die tijdens de algeme ne beschouwingen naar voren zou den zijn gekomen op gebieden als de fensie, grondpolitiek, ondernemings raad, vermogensaanwasdeling en Europese politiek. Hij constateerde dat de confessionele partijen steeds minder bereid zijn om mee te hel pen aan het realiseren van maat schappij-veranderingen in socialisti sche zin. Wiegel: "De regerings-par- tijen groeien uit elkaar en dat bete kent een kans voor de liberalen". Van Thijn laakte de houding van de VVD t.a.v. de werkloosheidsbe strijding. Hij verweet de liberalen wel veel kritiek te hebben maar geen alternatieven te bieden. Voor de te- genbegroting van de VVD had hij geen goed woord over. Van Thijn: "Er moest persé twee procent wor den bezuinigd en daarom heeft men maar domweg wat gestreept met het potlood. Als het de WD ernst is met bezuinigen dan begrijp ik niet dat men zoveel geld verloren laat gaan door grond-speculatie". Van Thijn stelde verder vast dat de WD de lagere inkomensgroepen niets te bieden heeft omdat de libe ralen een inkomensherverdeling en het aanpakken van de vrije beroe pen afwijst. Na wederzijds kort op eikaars 'verhaaltjes' te hebben gereageerd werden Wiegel en Van Thijn be stookt met vragen vanuit de zaal, waarbij de emotionaliteit soms hoog oplaaide. Hoe diep de emoties bij sommige toehoorders zat bleek al di-. reet uit de eerste vraag van een mevrouw die Wiegel dringend ver zocht op een andere plaats te gaan zitten omdat ze de aanblik van een achter zijn rug opgehangen PvdA- vlag maar nauwelijks kon verdra gen (overigens was Van Tijn geze ten voor een VVD-vlag). Heel wat beroering verwekte een vraag over een mogelijk onthouden door de Nederlandse regering van export-steun aan het Rijn-Schelde- Verolme-concern voor de levering van kern-reactorvaten aan Zuid- Afrika. Wiegel kreeg de handen op el kaar voor zijn opmerking: "Ik wijs rassen-discriminatie in een land af maai» ik ben niet tegen handels overeenkomsten met zo'n land". Van Tijn daaarentegen liet weten vierkant tegen export-steun van de regering te zijn hoe zwaar het werk gelegenheids-aspect ook weegt. Van Thijn: "Met de kernreactoren krijgt de Zuidafrikaanse regering 'n machtig wapen in handen bij de on derdrukking van de zwarte bevolking en ik voorzie in de naaste toekomst een bloedige strijd tussen blank en zwart. Ik kan dan ook niet begrij pen dat iemand die principieel tegen rassen-discriminatie is mee kan hel pen aan de bouw van kernreactoren in Zuid-Afrika." Aan het einde van het debat had den beide politici nog een vinnige uitval in petto. Van Thijn noemde een uitlating van Wiegel over de vermoorde Chileense president Allen- de ("Allende was een dictator want hij probeerde met een linkse min derheid zijn socialistische ideeën door te drukken") laag-bij -de-gronds en Wiegel wond zich nog even op bij de herinnering aan de scheldpartij en die hem tijdens de nationale an- ti-Franco-demonstratie in Utrecht ten deel waren gevallen. Wiegel: "Als Van Thijn op een demonstratie van liberalen zou komen zou hij niet worden uitgejouwd. Dat doen libera len niet". Enfin, na afloop gaven beide he ren elkaar weer vriendelijk de hand. Ze zullen elkaar op dit soort bij eenkomsten nog vaak tegenkomen. DEN HAAG (SP) De grootste regeringspartij en de grootste oppositiepartij in de Tweede Kamer, PvdA en VVD, hebben leidende Surinaamse politici flink de les gelezen in het gisteren begonnen debat over de onafhankelijkheid van Suriname. VVD-woordvoerder mr. A. Geurtsen hekelde uitlatingen van gevolmachtigd minister W. F. van Eer in het weekblad Vrij Nederland. Deze zou zijn voorkeur hebben uitgesproken voor een éénpartijstelsel in Suriname na de onafhankelijkheid naar het voorbeeld van Tanzania. ADVERTENTIE i debat over het KVP komt met voorstel Als deze gedachte niet uitdrukke lijk wordt verworpen door de verte genwoordigers van de regerings fracties, vindt de VVD het niet ver antwoord mee te werken aan de on afhankelijkheid. De grootste opposi tiepartij zal dan tegen het wets voorstel stemmen. PvdA-woordvoerder drs. H. M. Franssen hekelde de passiviteit van de Surinaamse regering op het ge bied van de voorlichting aan de mensen die naar Nederland emigre ren. Hij nodigde de Nederlandse re gering uitdrukkelijk uit de Suri naamse regering erop te wijzen, dat het ontwikkelingsplan (drie miljard gulden in tien jaar) in gevaar komt, als de bevolking van Surina me verder blijft teruglopen. DEN HAAG (SP) Op een vergadering van de „top" van de drie christelijke partijen op 30 en 31 oktober in Utrecht zal dui delijk worden of het Christelijk Democratisch Appèl (CDA) nog toekomst heeft. Het CDA-bestuur probeert dan een conflict tussen KVP en CHU enerzijds en ARP anderzijds over een onderdeel van de grondslag op te lossen. Dat conflict gaat over de vraag of van een toekomstige vertegenwoor diger van het CDA meer moet wor den gevraagd dan dat hij het pro- gramma ondertekent. In tegenstel ling tot de andere twee christelijke partijen vindt de ARP dat daar naast de vertegenwoordigers aan spreekbaar moeten zijn op het evan gelie. De KVP .stelt zich op het stand punt dat het gesprek binnen het CDA van eind vorige week een bre der kader zal moeten hebben dan de grondslag, omdat die al tijdens een congres van het CDA in augustus werd vastgelegd. Voor de ARP zou daarbij een tij dens de partijraad in september aan genomen motie van oud-minister Schut als uitweg kunnen dienen. Daarin staat dat zowel over het pro gramma van het CDA als over de grondslag kan worden gepraat. Tevens zal de KVP met het voor stel komen dat elk van de drie par tijen zijn eigen vertegenwoordigers op de CDA-kandidatenlijst aanwijst voor de verkiezingen in 1977. Elke partij zou dan verantwoordelijk zijn voor zijn eigen kandidaten en zou daar aan zijn eigen voorwaarden kun nen stellen. De vergadering zal ongetwijfeld veel haken en ogen hebben. Een groot probleem bij voorbaat lijkt alleen al het opstellen van de agenda, ge zien de vraag of daarbij de discussie over de grondslag als los agendapunt moet worden opgenomen. Eensgezind Woordvoerder P. H. van Zeil van KVP, CHU en ARP stelde nadruk kelijk het verlangen voorop, dat na deze week regering en oppositie in Suriname eensgezind toewerken naar de onafhankelijkheid op 25 november. Als er weer een kink in de kabel komt, die ertoe leidt dat de noodzakelijke wettelijke regelingen niet in de Staten van Suriname wor den bekrachtigd, dan ontstaat voor de christen-democratische fracties een nieuwe situatie. Van Zeil: "Al le bestaande afspraken moeten dan Meldingstermijn niet verlengd DEN HAAG (SP) Illegale buitenlandse werknemers zullen zich voor 1 november moeten hebben gemeld. Een motie van de PSP'er Van der Lek om de termijn met drie maanden te verlengen, werd gistermid dag door een grote meerderheid van de tweede-kamerleden ver worpen. Het bezwaar van staats secretaris Zeevalking van Jus titie tegen verlening van de aan meldingstermijn was, dat er nog meer verwarring onder de buitenlandse werknemers zou ontstaan. Man vergiftigde pensiongasten TILBURG (SP) De 48-jarige werkloze G. de J. uit Tilburg heeft drie mannen, die met hem in het zelfde pension woonden, geprobeerd te vergiftigen met thallium. Zijn slachtoffers, die alle drie ern stige verschijnselen van haaruitval toonden en daarvoor in een zieken huis waren opgenomen, zijn daaruit al weer ontslagen. De Tiiburgse po litie onderzoekt nog een vierde ge val, waarbij iemand is overleden. Of diens dood moet worden toe geschreven aan vergiftiging door De J. is nog niet bekend. Wel staat vast dat hij het vergif toediende in drank. DEN HAAG (SP) Het Suri naamse Statenlid Mungra van de Vooruitstrevende Hervormings Party (Oppositie) heeft tweede kamervoorzitter, dr. A. Vonde ling, openlijk beschuldigd van inmenging in interne aange legenheden van Suriname. Hij verweet Vondeling, dat hij eraan had meegewerkt dat het debat in de Kamer over de on afhankelijkheid van Suriname wordt bijgewoond door twee de legaties uit Suriname, in plaats van één, die officieel door de Staten zou moeten zijn samen gesteld. "Ik moet protesteren tegen het feit dat men zich van Neder landse zijde actief heeft bemoeid met puur Surinaamse, interne aangelegenheden. Het is een zaak, waarbij de heer Vondeling niet vrijuit gaat", zei Mungra. Het produkt van uw actieve bemoeienissen in deze puur Su rinaamse aangelegenheid is, dat overeenkomstig de drie eeuwen lang door uw voorgangers en u gevoerde verdeel- en heers-po litiek in Suriname u vandaag hier twee Surinaamse delegaties hebt, onder verschillende leiding, uit hetzelfde parlement, verte genwoordigende hetzelfde volk, en liefst in "presenteer geweer"- houding. opnieuw in overweging worden ge- De fractie van DS'70 stelde zich het meest kritisch op. DS'70 wijst het nu al vastleggen van de datum van onafhankelijkheid af. Ook heeft deze fractie er bezwaar tegen, dat de Surinamers die de laatste jaren naar Nederland zijn gekomen na de onafhankelijkheid de Nederlandse nationaliteit behouden. In een motie stelt DS'70 voor alleen aan die Su rinamers de Nederlandse nationali teit toe te kennen, die hier voor of op 1 januari 1971 woonden. De ontwerpovereenkomst over het verblijf en de vestiging van weder zijdse onderdanen tussen Neder land en een onafhankelijk Surina me vindt DS'70 "discriminerend" ten opzichte van andere groepen buitenlanders. Woordvoerder drs. E. Verwoert wees op afwijzende beschikking van de staatssecretaris van Justitie op een adres van een Indonesische Neder lander om voor zijn twee in Indo nesië verblijvende dochters een ver blijfsvergunning in Nederland te krijgen. De staatssecretaris wees er daarbij onder meer op, dat Neder land een dichtbevolkt land is. Vreem delingen zouden slechts worden toe gelaten als er een Nederlands be lang mee is gediend of wanner af gifte van een verblijfsvergunning om menseiyke redenen noodzakelyk iS*Elke spreker van Nederlandse zij-' de wees op de "historische betekenis" van het zelfstandig worden van Su riname op vreedzame wijze: door overleg tussen de regeringen. Frans sen (PvdA) vond dat het "rijkelijk laat" gebeurde. Hü spoorde de re gering aan initiatieven te nemen om ook de Nederlandse Antillen zo snel mogelijk los te pellen uit het Koninkrijksverband. leg met Nederland geweest en heeft de regering instemming betuigd?" De regering kan overigens reke nen op een meerderheid in de Ka- mei voor het voorstel de statutaire band met Suriname per 25 novem ber te verbreken. Ook de overeen komst- inzake de ontwikkelingshulp wordt door 'n meerderheid aanvaard WD-woordvoerder Geurtsen vroeg wel of een minder ambitieus plan niet méér kans van slagen heeft. Zorgelijk deden de meeste woord voerders over de gewenste terugkeer van Surinamers uit Nederland naar hun geboorteland. In het algemeen dacht men, dat een verbetering van de levensomstandigheden in de voor malige kolonie de terugkeer zou be vorderen. Inzake provincies nieuwe stijl Waardering Waardering hadden de meeste spre kers voor ir. George Hindorie van de Vooruitstrevende Hervormingspar tij, de grootste oppositiepartij in Su riname. Hindorie heeft vorige week de partijdiscipline doorbroken, waar door op het laatste nippertje de mo gelijkheid is geschapen tot een ver gelijk tussen de door Creolen gedo mineerde regering en de voorname lijk uit Hindostanen bestaande op positie. Kritische vragen van veel kanten werden de regering esteld over de aangekondigde aanbesteding van een spoorlijn naar West-Suriname. Rie de Boois (PvdA)"Wordt hier voor uitgelopen op de ontwikkelingsplan nen?" Van Zeil (KVP)"Is er over- DEN HAAG (ANP) Minister De Gaay Fortman van Binnen landse Zaken heeft nader besloten gedeeltelijk -tegemoet te komen aan de wens van de tweede kamermeer derheid de inspraakperiode voor de bestuurlijke reorganisatie (de vor ming van 26 provincies nieuwe stijl) te verlengen. Gisteren liet de bewindsman de Tweede Kamer we ten dat niet tot 15 november, maar tot 15 december aanstaand gead viseerd kan worden over de* toege dachte taken aan de nieuwe provin cies. Vorige week, tijdens het tweede kamerdebat over de begroting '76 van het departement van Binnen landse Zaken, nam de Kamer de motie Van Aardenne (WD) aan, waarin gevraagd werd de inspraak periode te verlengen van 15 novem ber tot 15 januari. Vrijdag onderte kende minister De Gaay Fortman een brief aan de Tweede Kamer waarin stond dat de motie niet zou worden uitgevoerd. Een afschrift van deze brief zond de afdeling voorlichting van het Departement aan de publiciteitsmedia waardoor in de media bericht werd dat er geen verlenging van de inspraakpe riode zou komen. In de loop van vrijdag verzocht de bewindsman de griffie van de Tweede Kamer de brief na aan komst daar onmiddellijk terug te zenden. Dat geschiedde maandag middag, omdat de brief toen eerst in het tweede kamergebouw arri veerde. Gisteren ondertekende mi nister De Gaay Fortman een nieu we brief aan de Tweede Kamer, waarin meegedeeld werd, dat er ge deeltelijk tegemoetgekomen wordt aan de wens van de tweede kamer meerderheid. "Deze brief is geschre ven na nadere overwegingen", aldus de woordvoerder van de bewinds man desgevraagd. ADVERTENTIE Neveninkomsten over 1974 en 1975 voor één derde belast DEN HAAG (ANP) AOW-ers en mensen met een aww-uitkering die slechts een beperkt bedrag aan neveninkomsten hebben, zullen een belastingvermindering krijgen tot éénderde van de neveninkomsten. Minister Duisenberg en staatssecre taris van Rooijen van Financiën heb. ben hiertoe gisteren een wetsont werp bij de Tweede Kamer inge diend. Dit wetsontwerp beoogt het "aow-plusprobleem" over de jaren 1974 en 1975 op te lossen. Voorts, zo blijkt uit het wetsont werp, zal voor enkele groepen van gehuwde bejaarden nog eens een ex tra reductie op die reeds verlaagde belasting worden toegepast om de sprong in de premie van de bejaar denziekenfondsverzekering op te van. gen. In afwachting van de parlementai re behandeling van het wets voorstel wordt het opleggen van aan slagen inkomstenbelasting over 1974 voor de betrokken personen opge schort. De financiële gevolgen van de voorgestelde tegemoetkoming zullen voor 1974 f20 miljoen bedra gen en voor 1975 f 30 miljoen. In de memorie van toelichting stellen de bewindslieden dat het pro bleem bij degenen die neveninkom sten hebben, is ontstaan door de combinatie van een "inhaaleffect" van de belasting over de nevenin komsten zelf en van de stijging van gevolg van die neveninkomsten. Het inhaaleffect is het gevolg van de in 1974 en 1975 geldende noodmaat regel, op grond waarvan de heffing van loonbelasting voor degenen die uitsluitend of vrijwel uitsluitend aow of aww genieten, achterwege blijft, terwijl die uitkeringen wel in de inkomstenbelasting worden betrokken. Om het fiscaal effect te verzachten zou men kunnen volstaan om bij be scheiden neveninkomsten het bedrag van de inkomstenbelasting te beper ken tot een deel van die nevenin komsten. Ondanks een dergelijke be perking van de inkomstenbelasting zou zich vooral bij gehuwde bejaar den de situatie kunnen voordoen dat aan belasting en ziekenfondspremie tezamen meer moet worden betaald dan het bedrag aan inkomen waar over die belasting en hogere zieken fondspremie moet worden betaald. Een oplossing binnen de bejaarden ziekenfondsverzekering is volgens de bewindslieden voor deze gevallen niet te bereiken. Daarom wordt voor enkele groepen van gehuwde bejaar den voorgesteld bij de belastinghef fing nog een extra reductie toe te passen om de onevenwichtige si tuatie op te heffen. Amsferdam: Kalverstraat/Rokin. The Hague: Gravenstraat/Buitenhof «8* AASBEPERKING Minister A. van der Stee (Landbouw en Visserij) heeft besloten met ingang van 1 januari 1976 het gebruik van stukjes vis als aas voor de gewone hengel niet meer toe te staan. Deze maat regel beoogt de roofvisstand met name in de bevaar- en vlotbare wa teren te beschermen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7