"Centrum wordt nu economisch verwaarloosd Zorgen zuigkracht van warenhuis 'Een staaltje van onfatsoenlijk bestuur PLEIDOOI VOOR VANGRAIL Stichting Leidse Binnenstad: 'Opsporing Verzocht' gevaarlijk programma WeekbladdeTijd (1.80) abonnementen: 020-233984. WOENSDAG 22 OKTOBER Raadslid Houtman over voorbereidingsbesluit LEIDEN "Dit is gewoon een staaltje van onfatsoenlijk be stuur", zei M. Houtman (SGP/ GPV) gisteravond in de raads commissie voor Economische Aangelegenheden, toen gespro ken werd over het voorstel voor het gebied tussen Sumatrastraat, Timorstraat en de Zijl. De heer Houtman was er ontstemd over, dat de op het ogenblik in dit gebied gevestigde bedrijven uit de krant moesten vernemen dat de bestemming ervan gewijzigd zal worden. (Het voorbereidingsbe sluit gaat namelijk vooraf aan een nieuw bestemmingsplan). De heer Houtman wees erop, dat het voorbereidingsbesluit slechts ten doel heeft de bouw van een betonmortelcentral© aan de Sumatrastraat tegen te gaan. "Afgezien van het feit, of de bouw van die centrale op die plaats al of niet gewenst is, is het toch geen manier om op een dergelijke manier met zo'n besluit te komen. Zonder dat de betrokken bedrij ven op de hoogte zijn gesteld, laat staan gehoord. Als je als gemeen te je best zegt te doen voor het be houd van de werkgelegenheid, moet er in ieder geval niet op zo'n manier worden opgetreden tegen in Leiden gevestigde bedrijven", aldus de heer Houtman. Ook Van Duyn (VVD) maakte zich erg boos over deze zaak: "Een of andere dwaas heeft dit besluit er bij B. en W. doorgedrukt, en wethouder Van Aken heeft blijk baar onvoldoende gewicht in het college om zoiets tegen te houden. Het is 'n onzorgvuldig besluit en een vorm van onfatsoenlijk be stuur". Wethouder Van Aken deelde mee de gang van zaken ook onge lukkig te vinden. De betrokken bedrijven zijn niet van gemeente wege geïnformeerd door een ge brek aan coördinatie tussen de twee afdelingen op het stadhuis, die zich met deze zaak bezig hou den. Inmiddels heeft een gesprek plaatsgevonden met de machi nefabriek Drakenburgh, waarbij Van Aken de firma heeft toege legd alles te zullen doen om het bedrijf een ander terrein ter beschikking te stellen, zodat de wex-kgelegenheid zal kunnen wor den behouden. Probleem hierbij is echter, dat Drakenburgh huurder is van de bouwmaterialenhandel v.h. Fontein en dat bij verplaat- Bovendien zou de gemeenteniet kunnen beletten - als Draken burgh bereid is zonder enige ver goeding te verhuizen - dat de dan leegkomende loodsen direct weer worden gebruikt voor een andere bedrijfsvestiging. Het leek de commissie dan ook zinnig, dat wethouder Van Aken eerst contact opneemt met de overige bedrijven in het gebied, voordat zij zich uitsprak over het te nemen voorbereidingsbesluit. Bij sluitings tijd zwevend kwartier LEIDEN Als resultaat van besprekingen tussen het bestuur van de Leidse Horeca en B. en W zal, indien morgenmiddag de le den van Horeca Nederland af deling Leiden ermee akkoord gaan, een zwevend kwartier in gevoerd worden bij de slui tingstijden van cafés. Dat wil zeggen dat de gasten die op het sluitingsuur aanwezig zijn een kwartier de tijd krijgen om op te stappen. Dit vormt het belangrijk ste punt van de vergadering die de Horeca morgenmiddag om 3 uur in café Aniba belegt. Australische viering Leicis eeuwfeest CANBERRA/LEIDEN Het 400-jarig bestaan van de Leidse universiteit is ondanks de grote afstand niet ongemerkt aan de cud-Leidenaars in Australië voorbijgegaan. Uit Sydney, Melbourne, Can berra en zelfs uit Port Moresby in Papua-Nieuw Guinea waren mensen die in Leiden hebben gestudeerd, naar een in de fe derale hoofstad georganiseerde reünie gekomen. Het feit dat door een misverstand de traditio nele haring ontbrak, deed niets af aan de goede stemming. yerkeerslichten voor fietsers LEIDEN B. en W. van Leiden hebben besloten dat er verkeers lichten zullen worden geplaatst op het kruispunt van Plesmaxilaan en Haagse Schouwweg. De ilchten zul len daar geplaatst worden ten be hoeve van een fietsverbinding. De directeur van Gemeentewerken heeft inmiddels opdracht gekregen de verkeerslichtinstallatie te bestel len. HENGELSPORT LEIDEN Het viscollege "De Bliek" hield een wedstrijd in Aals meer. De vangst was redelijk en be droeg in totaal 20.833' gram. De uit slag was: 1. G. D. Zandvliet jr. 2. D. Bink, 3. C. Schouten, 4. S. Pijnak ker, 5. K. v.d. Maat, 6. C. Zandvliet, 7. W. de Vink, 8. Chr. Schouten 9. H. Schouten, 10. C. v.d. Maat. In de Vliet hield de vereniging Hengelsport" op 19 oktober een wedsttrijd waarvan de uitslag was: I Verstraten jr. 5380 gr. 64 st., 2. J. Boef 4600 gr. 62 st., 3. I. Ma- surel 4200 gr. 62 st., 4. A. v.d. Bos 4120 gr. 50 st., 5. T. Blansjaar 3070 gr. 40 St. 6. A. Sinteur 2780 gr. 39 st., 7. Verstraten sr. 2450 gr. 31 st., 8. P. Devilee 2250 gr. 26 st., 9. R. v. Egmond 1880 gr. 24 st., 10. K. Griekspoor 1750 gr. 29 st. De zesde wedstrijd van viscollege He Ruisvoorn' werd in het Oegst- geesterkanaal vervist. De vangst was redelijk. De uitslag: 1. Th. Voskuil 3000 gr. 38 st.. 2. G. Voskuil 2580 gr. 33 st., 3. S. Dubbeldeman 2070 gr. 32 st., 4. J. Nieuwenburg jr. 1250 gr. 18 st., 6. J Nieuwenburg sr. 1250 gr. 18 st., 7. W. v. Weizen 1120 gr. II st., 8. W. Mulder 1100 gr. 15 st. 9. Th. v. Daalen 990 gr. 14 st. 10. N. Dorrepaal 850 gr. 12 st. LEIDEN In het filiaal van de ■jeugdbibliotheek aan de Coran- tijnstraat heeft een kinderjury gisteren een -prijs uitgereikt aan de naar haar oordeel beste kin derboekenschrijfster van dit jaar mevrouw T. Vos-Dahmen von Bucholz. Mevrouw Vos is de schrijfster van het onlangs bij West-Friesand uitgekomen boek Arenden vliegen alleen", waarin de lotgevallen worden beschreven van een uit zijn stam getreden Viking. Het ivinnende boek kwam eruit na een zeer strenge selectie. In de vijf filialen van de jeugdbiblio theek werden door vijf kinderen per filiaal een zevental boeken doorgenomen. Daarna kwamnn de in totaal 25 kinderen bij elkaar om tot de uiteindelijke selectie over te gaan. Aan het winnende boek werd tenslotte een uitge breid verslag toegevoegd, waarin stond waarom de jury het boek had uitverkoren. Mevrouw Vos, die de prijs een boekenbon verheugd in ont vangst nam, liet gisteren een spervuur van vragen over zich heenkomen om die vervolgens zo zorgvuldig mogelijk te beantwoor den (zie foto). Ze vertelde o.m. hoe ze tot het boek „Arenden vlie gen alleen" ivas gekomen en dat haar reislust en haar belangstel ling voor de prehistorie er voor een belangrijk deel aan ten grondslag hadden gelegen. Ook Reint de Jonge, die het boek van mevrouiv Vos illustreerde, vertel de het een en ander over zijn vak. Overigens onnodig te zeggen dat dit allemaal gebeurde in het ka der van de kinderboekenweek. LEIDEN Voor het diploma dok tersassistente van het opleidingsin stituut voor beroepen in de gezond heidszorg van de LOI, waarvoor de examens zijn gehouden op 17 sep tember en 11 en 18 oktober, zijn de volgende personen uit de Leidse re gio geslaagd: mej. F. Abbing, mej. S. G. H. Bauer, mej. A. S. J. Buis, mej. A. Grinwis, mej. S. P. Gijzenij, mej. M. Haasbroek, mej. M. E. v. d. Heijden, mej. C. H. M. Hop, mej. E. Koelemij, mej. J. E. H. M. Mens In Leiderdorps „Winkelhof LEIDEN Hoewel „De Kopermolen", het nieuwe winkelcentrum in de Me- renwijk, nog in de afbouwfase verkeert, hebben twee winkels vandaag hun deuren al geopend. De twee pioniers zijn dameskapsalon „Rogier" en slagerij Van der Zalm. Ter gelegenheid van de opening hield slager Van der Zalm gisteren een feestelijke receptie, tijdens welke de vele genodigden in de gelegenheid waren de fraai ingerichte zaak te bezichtigen. Van der Zalm heeft in zijn winkel twee toonbanken staan. De één is voor de verkoop van vlees en vleeswaren, de andere staat vol met „lekkere hapjes", zoals salades, bitterballen, oroqüetten, fondue- en barbecue sausen. Tevens :s een b .-.koven aangebracht, waarin de bitterballen en croquetten ter plaatse warm gertiaakt kunnen worden. „Het is allemaal op het nippertje gelukt", zegt de heer Van der Zalm, „maar het is een hele toer geweest om op tijd klaar te komen". Van der Zalm en kapsalon „Rogier" zijn de eerste van de 32 zaken, die in „De kopermolen" een plaatsje zullen vinden. De openingen zullen elkaar in snel tempo op volgen, zodat over een maand het grootste deel van het nieuwe winkelcen trum zal „draaien". De officiële opening van het geheel zal waarschijnlijk in februari plaatsvinden. LEIDEN Het zeer grote zelfbe- dienings-warenhuis (van 4800m2> dat deel zal gaan uitmaken van de "Win kelhof", het nieuw te bouwen win kelcentrum in Leiderdorp, geeft de leden van de raadscommissie voor Economische Aangelegenheden re den tot zorg. Vooral door de combi natie van deze superwinkel met een meubel-showroom van nog eens 3000 m2 verwacht men, dat het centrum een zo sterke zuigkracht zal gaan uitoefenen, dat het schade zal toe brengen aan het winkelapparaat in de Leidse binnenstad. De commissie besloot dan ook over de Winkelhof-plannen een gesprek te organiseren met vertegenwoordigers van de gemeente Leiderdorp. Daarbij zal men de "buren" laten weten dat Visie gevraagd op Schiphollijn DEN HAAG (ANP) De twee de-kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat heeft gisteren besloten minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat te verzoeken de com missie zfjn visie te geven over het .gedachte tracé van de Schiphollijn. Daarna wil de commissie een ge- dachtenwisseling over het tracé. Enige tijd geleden kreeg de be windsman een advies van een depar tementale werkgroep. Hij ging niet in op het verzoek van de commissie het rapport ter inzage 'te geven. er in Leiden bedenkingen bestaan tegen het plan in zijn huidige vorm. Eventueel zal de gem. Leiden vol gens de commissie zelfs een formeel protest moeten indienen bij de pro vincie tegen de huidige opzet van "Winkelhof". Wethouder Van Aken deelde mee over het plan een gesprek te heb ben gehad met zijn Leiderdorpse collega Reugebrink. Deze had tijdens dat gesprek naar voren gebracht dat Leiderdorp op het ogenblik onderbe- winkeld is. en dat de nu te realise ren oppervlakte niet boven plaatse lijke behoefte uitgaat. Toch zette ook wethouder Van Aken vraagte kens bij de noodzaak van een zelf bedieningswarenhuis van 4800 m2. Van Züp (CDA) was het met de Leiderdorpse wethouder eens, dat men ook daar een aantal winkels zal moeten hebben. "Maar die zelf bedieningszaak is doelbewust opge zet om een regionale functie te ver vullen". Du Gardijn(PPR'PSP/D'66> noemde de bouw van "Winkelhof" een planologische blunder. Door Bram van Leeuwen LEIDEN „Wij vinden dat het economisch belang van de Leidse binnenstad door het gemeentebe- ;tuur teveel verwaarloost wordt. Het stadscentrum wordt teveel bekeken vanuit de hoek van de ruimtelijke ordening. Ook de on langs genomen beslissingen voor een hernieuwde aanpak van de binnenstad geven daar duidelijk blijk van". Dat zegt de kersverse voorzitter van de pas opgerichte Stichting Leidse Binnenstad, mevrouw N. A. den Haan-Groen. Een stichting, die van de grond is gekomen, omdat ve le groeperingen betrokken bij de binnenstad vinden dat er op kor te termijn daadwerkelijk iets ge daan moet worden aan het centrum van Leiden. De stichting vindt dat er na ja renlang gepraat en gestudeer nu maar eens spijkers met koppen ge slagen moeten worden. Voorzitter (en oud-wethouder) mevr. Den Haan: "Er liggen zulke stapels rap porten over de binnenstad, maar er gebeurt gewoon niets. Daar moet verandering in komen". Dat de stichting toch zelf ook weer een no ta gaat toevoegen aan die grote stapel is volgens het stichtingsbe stuur een noodzaak. Een noodzaak om in de toekomst voorstellen te kunnen doen vanuit een bepaalde visie. Die visie zal ont wikkeld worden in een nota die "Doeleinden voor de Leidse binnen stad" gaat heten, en waarvan het eerste gedeelte nog dit jaar zal ver schijnen. De grootste belangstelling gaat echter uit naar het derde en laatste deel, dat volgens mevrouw Den Haan, medio 1976 zal kunnen verschijnen. Daarin zullen naast elkaar ge plaatst worden de economische doel stellingen voor de Leidse binnenstad en een analyse van de huidige si tuatie. Op basis van die vergelij king zullen in een program van ac tie noodzakelijke maatregelen wor den geformuleerd. Stichtingsvoor zitter mevrouw Dexi Haan: "De in houd van onze nota zal zodanig moeten zijn, dat men er niet om heen kan. Het moet onmogelijk zijn dat de nota met andere rapporten en onderzoekingen in de la ver dwijnt". "Het is beslist niet zo dat we de plannen die het gemeentebestuur heeft willen doorki'Uisen. We willen hen die de uiteindelijke beslissingen gaan nemen, alleen van zoveel mo gelijk feiten voorzien, zodat die be sluiten gefundeerd worden geno men. We zijn ook bij het gemeente bestuur op bezoek geweest en heb ben daar aangeboden gesprekspart ner te worden. We hebben de ge meente ook een plaats in de raad van toezicht aangeboden, maar men wilde liever onafhankelijk staan ten opzichte van wat onze stichting gaat doen". Volgens het bestuur is het niet in de eerste plaats de bedoeling om als actiegroep te gaan optreden. Wel zal men als het erop aankomt probe ren zoveel mogelijk van de eigen doelstellingen opgenomen te krijgen in. een integraal beleidsplan voor de Leidse binnenstad dat er zal moeten komen. De stichting zegt goed te be seffen dat het centrum meer func ties heeft dan alleen de economi sche. Mevrouw Den Haan: "Van daar dat we ook open staan voor contacten met de wijkcomités. Bo vendien heeft in de raad van toe zicht ook een vertegexiwoordiger van de Adviesraad voor de Binnenstad zitting. Dat de voorbereiding nog al veel tijd heeft gekost wox-dt toe geschreven aan de poging om zoveel mogelijk groeperingen bij de stich ting te betrekken. "We wilden voor komen dat zoals in Den Haag, het accent teveel op de detailhandel komt te liggen. Hoe meer sectoren er vertegenwoordigd zijn des te evenwichtiger kan he.t oordeel zijn over de problemen waarmee de Leidse binnenstad kampt". Mevrouw Den Haan: stapels rapporten, maa gebeurt gewoon niets. Mr. J.J. Abspoel, Amsterdams officier van justitie, schrijft voor de Tijd een uiterst sceptische TV-kritiek Ed vanThijn"Werkgevers vernielen sociaal klimaat." De KVP mag hij ook al niet Henk Neuman over de achtergronden van VU-eredoctor C.F. von Weizsacker, Duits kernfysicus Sensitivity-training: een ambtelijk rapport en een persoonlijke reportage HAARLEMMERSTRAAT 181 Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. antieke stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Horloger v. d. WATER Altijd voordelig Speciaal atelier voor het repareren van antieke klokken LEIDEN De werkgroep Fiets heeft bij de gemeente Leiden een verzoek ingediend om over te gaan tot de plaatsing van een vangrail langs een gedeelte van de Oegstgeesterweg (zie foto). Het gaat de iverkgroep om de gevaarlijke bocht in de richting Oegstgeest, waar de tweestrooks- weg overgaat in een éénstrooksweg. Volgens de werkgroep is een betere beveiliging van het fiets pad dat naast de weg is gelegen is dringend noodzakelijk. „Op geregelde tijden nemen auto's de bocht te snel en komen dan op het vooral door de kinderen gebruikte fietspad terecht", zo staat in de brief. Het verzoek wordt ondersteund door een aantal gebruikers van het fietspad. Ze hebben vastgesteld dat ter plaatse vrij veel auto's uit de bocht vliegen door de te hoge snelheid waarmee gereden wordt. Jonge aanplant en een lantaarnpaal hebben het al moeten ontgelden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3