Bezwaren tegen bouw Voordorp ongegrond agenda Gehandicapten op weg naar zelfstandigheid Afsluiting Veldzichtstraat heeft ingrijpende gevolgen Commissie: onderzoek baarmoederhalskanker AKTIVITEITENCENTRUM IN LEIDERDORP: SAMEN MET DE LEIDING VECHTEN Door Joop Peeters LEIDERDORP Aan de Hoog- madeseweg 70 te Leiderdorp is sinds mei van dit jaar een "Akti- viteitencentrum" van de Stich ting Dagverblijven van noordelijk Zuid-Holland, waarin 32 lichame lijk gehandicapten vanuit de thuis situatie dagelijks kunnen deelne men aan allerleie activiteiten met het doel de gehandiapten op weg te zetten naar enige zelfstandig heid. De algemene leiding is in han den van de heer E. Bérnard uit Katwijk. Hij heeft o.a. de me- Leo Hoekstra: „Niemand is hier hang dat ik val". dewerking van de fysiotherapeu te Lydia Goudeket en diverse groepsleiders en -leidsters. De of ficiële opening van dit nieuwste dagverblijf vrijwel uniek voor Ne derland, moet nog plaats vinden. Thans zijn er dagelijks 16 gehan dicapten uit de hele regio, die door middel van een aangepaste auto bus van de Fa. Van der Lubbe uit Zoeterwoude gehaald en ge bracht worden. De zorg voor de geestelijk ge handicapten in Nederland is goed geregeld. In ons land zijn onge veer 200 dagverblijven voor de geestelijk gehandicapten, terwijl helaas voor de lichamelijk ge handicapten de mogelijkheden dunner gezaaid zijn. De structuur van de maatschap pij laat niet toe dat de lichamelijk gehandicapte in het normale ar beidsproces kan meedoen. Zelfs op de sociale voorzieningscentra kun nen deze mensen het tempo niet bijhouden. Er bleef tot voor kort voor deze mensen in de regio Lei den niets anders over: óf thuis zitten óf naar een internaat. In het Aktiviteitencentrum te Leiderdorp wordt een pakket van div. werkzaamheden aangeboden waaruit de deelnemers kunnen kie zen. Dat kiezen gebeurt in samen spraak met de leiding. Heeft een deelnemer een keus gemaakt, dan is dat een keuze voor een bepaal de tijd. Thans worden de volgen de activiteiten ontwikkeld zoals: tuinwerkzaamheden, keuken be zigheden, fabrieksmatig werk en tal van handwerken. Het gebouw dat voor rekening Het aktiviteitencentrum voor lichamelijk gehandicapten aan de Hoogmadese weg. van CRM gebouwd werd is vol ledig pasklaar gemaakt voor de gehandicapten. Zo zijn de pla fonds verlaagd, openen en sluiten de deuren zich automatisch en zelfs in de keuken kunnen aan recht, kooktoestel en kasten door eenvoudige handgrepen op de juiste hoogte gebracht worden. Een grote gemeenschapsruimte zorgt voor het nodige kontakt en begrip tussen gehandicapte pn niet-gehandicapte. Uitkomst Een van de deelnemers is Leo Hoekstra (19 jaar), Bernhardka- de 32 te Leiden. Sinds juni van dit jaar komt hij dagelijks naar Leiderdorp en zoals hij zegt: "Ik wil er voorlopig graag blijven". Leo, zwaar lichamelijk gehan dicapt, heeft de Leidse Mytyl school doorlopen, daarna kwam de vraag: Wat nu? Voor hem is hét Aktiiviteitencenitrum een uit komst. Hij ziet het leven nog helemaal voor zich liggen. Met de komst dagelijks naar Leiderdorp is zijn wereld een stuk groter ge worden. Hij krijgt kans om zaken en dingen, die alleen via de televisie of radio tot hem kwamen te toetsen op en in de werkelijk heid. Voor 't korte interview wil hij naast ons in een gewone stoel plaats nemen. Met vaardige hand stuurt hij zijn rolstoel naar de kant en komt via andere stoelen naast ons zitten: "Kijk dat kan ik nu hier doen. Niemand is bang dat ik vaL Wanneer ik dat bui ten het centrum doe, dan is ieder een bezorgd. Het lijkt wel alsof een lichamelijk gehandicap te nooit 'enig risico mag lopen. Thuis haal ik 's-morgens de post op. We wonen op een bovenhuis - en ik heb zelf trappen lopen ge leerd." Tijdens het gesprek blijkt dat het gewoon ontbreekt aan weder zijds begrip tussen de gehandicap te en - de niet-gehandicapte. De heer Bérnard geeft een voor beeld: "Laatst ging een gehandi capte vrouw met haar begeleid ster boodschappen doen. Ze deed zelf de bestelling, kreeg geen ge legenheid om zelf af te. reke nen en tot overmaat van wanbe grip vroeg de winkelier aan de begeleidster of die vrouw in het wagentje een stukje worst mocht." Het lijkt extreem, maar in de huidige maatschappij krijgt een gehandicapte geen kans zijn mogelijkheden te ontplooien. Leo Hoekstra is het daar volledig mee eens. Hij verricht thans fa brieksmatig werk in het aktivi teitencentrum en voelt zich ge lukkig éindelijk een plaats' te kunnen gaan krijgen in het ar beidsproces, hoewel hij weet dat nooit zonder aangepaste moge lijkheden te kunnen. Leo heeft geen vrienden of vriendinnen: "Het ligt echt niet aan mij, maar ik zie ze nooit en ze zien mij waarschijnlijk .te weinig." Hij ziet een toekomst in een bepaalde mate van zelfstan digheid en hoopt zoals iedere jon gen van zijn leeftijd eenmaal de fijnste vrouw van de hele wereld te ontmoeten. Voor dat alles werkt hij en zijn mededeelnemers in het Aktiviteitencentrum. Het is vreselijk moeilijk om macht te krijgen over een ogenschijnlijk machteloos lichaam. In het Akti viteitencentrum vechten ze er voor: gehandicapten in samen werking met niiet-gehandicap- ten. WOENSDAG 22 OKTOBER WOENSDAG avouu nana i GemcenaCiiaj >chekerscujK 33, Volkhuis, Midcieiweg 4, Architecten-, tiecentrum "Rijnland", 7.30-9.3U uur nam. tei. 0Ni-iJiz>493. overige da gen 132618. Praecnuys, Vrouwenkerkkoorsoraat 9 Napraatcursus, 8 uur nam. «ontmoetingscentrum, noek Boshul- zeriaan, Bejaardensoos Zuid-West. 2.30 Herengracht 51, gebedssamenkomst Uniiled Family, 8.30uur nam. tel. Jeugddorp Zuid-West. 1-5 legljnhof 2. 'T Begijntje', praathuis gijnhof relaties uur nam. en 7.30- 9.30 uur nam., tel. 126831. DONDERDAQ Van der Valkboumanweg 236, Leider dorp, Bijbelstudie en Gesprekskring 'a. Theehuis van de Leidse Werkgroep Homofilie/COC 8.00- Herengracht 51, gebedsamenkomst Unified Family. 8.30 uur nam. tel. Wereldwinkel. 12.30- Wertrgroep Oosthout in "De Apotheke l zondagsdienst waargenomen 1 Buit inbraakNegentig flatwoningen en achttien eengezinswoningen zilverwerk, sieraden en een schilderij LEIDEN Zilverwerk, sieraden en een sohilderij zijn buit gemaakt bij een inbraak in een woning aan de Van Slingelandtlaan. De inbraak moet maandagmiddag, bij afwezig heid van de bewoners van het vrij staande huis, zijn gepleegd. Het schilderij, dat uit de lijst werd ver wijderd is van A. Schelfhout en stelt voor een winterlandschap met wa terpoort en molen. Het zou een waarde van f3500,- vertegenwoordi gen. De daders zijn er voorts vandoor gegaan met een compleet zilveren theeservies, een compleet zilveren (twaalfdelig) couvert, een antiek zil veren vaasje, twee zilveren kande laars en twee zilveren asbakjes. Er verdwenen uit de woning ook enke le sieraden, waarvan de waarde, evenmin als die van het zilverwerk, vanochtend door de politie nog niet kon worden opgegeven. De dieven hebben zich toegang tot het huis verschaft door het open schuiven van een raam. LEIDERDORP Donderdag komen de gezamenlijke fraktiesvan P.v.d. A. en PPR/D'66 bijeen in het pand Hoofdstraat 7. Besproken wordt de raadsagenda van 27 oktober. Deze vergadering is openbaar. LEIDERDORP Het bezwaar schrift, dat 24 'bewoners van de Bre- derode, de Tollenaersingel en de Loevestein hebben ingediend tegen het ontwerp-bestemmingsplan Voor dorp, moet ongegrond worden ver klaard. Dit stellen B. en W. voor aan de gemeenteraad bij de vaststel ling van het definitieve bestem mingsplan.' Het bestemmingsplan "Voordorp" voorziet in de bouw van achttien een gezinswoningen, negentig flatwonin gen en de aanleg van parkeerac commodaties, groenvoorzieningen en een speelterrein. Voordorp is het ter rein, dat grenst aan Ockenrode, tus sen de Persant Snoepweg en de Tol lenaersingel. De bewoners hadden de volgende bezwaren aangevoerd (in een 'bezwaarschrift dat in juini van dit jaar werd ingediend) de bouw van flatwoningen past niet in de omgeving, die uit laag bouw bestaat; het voorgestelde aantal wonin gen zal een bewoningsdichtheid tot gevolg hebben, die veel hoger zal zijn dan in de omringende woonwijken; het besluit om op het Voordorp terrein flatwoningen te bouwen is uitsluitend gebaseerd op economi sche overwegingen; de toelichting op het bestem mingsplan is onvoldoende, omdat geen informatie wordt gegeven over de achtergronden van het plan; het plan van een Leiderdorpse aannemer om in Voordorp laagbouw- woningen (drive-in woningen) te bou wen, is niet door de gemeente in be schouwing genomen; met de bouw van de voorgestel de flatwoningen vindt een ongemoti veerde behartiging van niet-Leider- dorpse belangen plaats; de gemeen te wil het terrein slechts aan één (rechts) persoon (een beleggings maatschappij) verkopen. Zorgvuldig B. en W. brengen daar tegen in, ZOETERWOUDE Het gemeen tebestuur heeft een plan in voorbe reiding om tot afsluiting van de Veldzichtstraat over te gaan. Hier voor is een herziening van het ont werp-bestemmingsplan „Westeinde 1" noodzakelijk. Deze behelst het doortrekken van de singel welke na bij de Rabobank aan de Dr. Bouw dijkstraat begint tot aan de andere zijde van de Veldzichtstraat. Beide genoemde straten zullen dan niet meer rechtstreeks met elkaar in ver binding staan. De Teden voor deze drastische in- haafd blijft zal slechts een voetbrug komen. Als de verkeersontwikkeling in dit gebied daarom vraagt zou deze in de toekomst vervangen kunnen worden door een verbinding voor het grotere verkeer. In welk stadium de ventuele af sluiting van de Veldzichtstraat een feit zal worden is nog een open vraag, ingewijden achten het niet denkbeeldig dat dit pas zal geschie den wanneer Westeinde n geheel of gedeeltelijk gerealiseerd zal zijn. Af sluiting door middel van het door graven van de straat lijkt CDA- raadslid P.v Rijn technisch een moeilijke zaak gezien aanwezigheid van een diepriool, de persleiding naar Leiden Zuid West en vele kabels. In het gebied is grotendeels éénrichtings verkeer ingesteld! Afsluiting zal ook voor verkeersafwikkeling grote con sequenties geven. Zakenmensen vre zen een moeilijker bereikbaarheid van hun panden in het dorpscentrum. Tot de talrijke bezwaarschriften behoren dan ook die van de WIZO en het NKOV. dat het bouwplan overwegend wonin gen omvat, die geschikt zijn voor huis vesting van alleenstaanden en klei ne of onvolledige gezinnen. Met na me twee- en driekamerwoningen zijn er in Leiderdorp te weinig. Volgens B. en W. wordt daarom realisering van het plan "alom toegejuicht". Het college spreekt van een "zeer zorg vuldige Vormgeving en situering en in de hoogte een vloeiende overgang naar de eengezinswoningen aan de Loevestein, Brederode en Tollenaer singel". Het uitzicht van de eenge zinswoningen wordt volgens het col lege niet belemmerd. Over de be bouwingsdichtheid merken B. en W. op dat het gaat om een klein plan met kleine woningen, zodat er in fei te maar weinig meer bewoners ko men, dan het geval zou zijn geweest wanneer er uitsluitend eengezinswo ningen zouden worden gebouwd. Het projecteren van flatwonin gen nabij de Leiderdorpse brug vloeit voort uit de overweging dat de identiteit van Leiderdorp dient te worden benadrukt door een mar kante bebouwing, zo meent het col lege; met bebouwing van geringere afmetingen zou dit uitgangspunt in mindere mate worden bereikt. Van af de Leiderdorpse brug zou men dan uitzicht hebben op schuine da ken, al dan niet met dakkapellen, hetgeen volgens B. en W. een min der geslaagde entree tot Leiderdorp is. Als tegenwicht tegen de vrij ho ge bebouwing aan de overzij 4e van de Oude Rijn in Leiden dient ook in Leiderdorp een bijzondere bouw massa te ontstaan. Het college ont kent derhalve dat uitsluitend eco nomische overwegingen ten grond slag liggen aan het bestemmings plan. Het plan van de Leiderdorpse aannemer tot de bouw van vijftig drive-in woningen (ontworpen door de Noordwijkse architect Van Mk- nen, in opdracht van de aanne mingscombinatie Leiderdorp BV) is nooit ófficieël bij de gemeente inge diend. Het college heeft het in bezit gekregen doordat een wethouder 't persoonlijk bij een van de directeu ren van de BV is gaan halen. Op dat moment werden er al onder handelingen gevoerd mét een ande re gegadigde. Het leek het college onjuist om op dat moment met een tweede gegadigde, te gaan praten. Tenslotte wordt ook het bezwaar, als zouden niet-Leiderdorpse be langen met het bestemmingsplan worden gediend, niet gegrond ver klaard, omdat het van niet-planolo- gische aard is. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat op het Voordorpterrein een kantoorgebouw met horecavoorzie- ning zou komen. Daar bleek op de lange duur echter geen belangstel ling meer voor te bestaan, volgens B. en W. als gevolg van de economi sche recessie. Vervolgens werd een bouwplan opgesteld, dat voorzag in de bouw van 131 flatwoningen. Na een hoorzitting werd dit aantal te ruggebracht tot 110, waarna een ontwerp-bestemmingsplan kon worden ingediend. De 38 bezwaar schriften die daartegen werden in gebracht, hadden tot gevolg dat het bouwplan weer werd gewijzigd: ne gentig flatwoningen en acht tien eengezinswoningen. In 1970 werden met de beleggingsmaat schappij Immoprojeet uit Breda on derhandelingen door de gemeente gevoerd over de bouw van een kan toorgebouw met horecavoorziening. Dat daar uiteindelijk geen belang stelling voor bleek is, aldus B. en W. niet de schuld van deze beleggings maatschappij. Omdat Immoprojeet al heel wat geld in het Voordorpter rein had gestoken, werd het nadien door het college ook bij de bouw van de woningen betrokken. Strontrace WARMOND Om precies twaalf uur gistermiddag meerde het skutsje „De Twee Gezusters uit Blokzijl op de Warmondse loswal aan. De Tjalk was daarmee de eerste van de vijftien .deelnemers aan de „Strontrace", die Warmond bereikte. Pas an derhalf uur later druppelde de volgende deelnemer bin nen. De Strontrace is een herhaling van de tocht, die aan het begin van deze eeuw regelmatig door Friese bin- nevaartschippers werd ge maaktom verse koemest naar de boeren in de bollen streek te brengen. Natuurlijk zag het er gister middag allemaal wel wat an ders uit, dan vroeger. Je kunt je voorstellen dat de schip, pers die vroeger van Fries land naar de kust voeren, daar bewust een hoog tempo achter zetten, om zo snel mo gelijk van de stinkende mest af te zijn. Bij de gisteren ge houden race bestond de la ding uit zakken gedroogde mest van 25 kg. De deelne mers konden kiezen uit twee routes. Eén via Haarlem, de ander via Amsterdam. De tjalk „De Twee Gezusters", die als eerste in Warmond aankwam, koos voor de route via Haarlem. Kenners van de zeilsport maakten echter al duidelijk, dat de kans dat de Gezusters ook als eerste weer terug zou zijn in Workum, vrij klein is. Maar twee van de vijftien deelnemers hadden afgaande op weersverwach tingen en constante gegevens over de beide routes, voor de loeg via Haarlem gekozen Daarmee kregen ze het op dé heenweg tamelijk makkelijk maar moesten ze er wel op de terugweg rekening mee hou den, voor flinke problemen te komen staan, in verband met de veranderde windrichting. Hoe n» uiteindelijke uitslag van de Strontrace uit is ge vallen, was vanmorgen nog set bekend. Oegstgeestse Apotheek. Wilhelminapark 8. tel. 153274. Burgerraadsman Bur. Burgerraadsman, Koornbrug- eeg 7 zij ki n t Stadhuic) Open ink ten ma., dl en woe. 11.00—12.00 u. en do.avond 18.30—20.00 uur Telef. dagelijks tUdens kantooruren: 143171. Architecten Middelweg 4 (by Hoogl Kerk) Architecten-informatiecentrum Rijn land. Op werkdagen telefonisch bereik- Dienstencentrum Noordeindspleln 2b, tel. 140483 Al- gemene Informatie dag. van 910* uur Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Lelden Aanvragen hulp bejaarden en lang- durlg zieken en gezinsverzorging Mare voorn!'fma t/EQ vril 9-10 uur Maatschappelijk Werk "U'rau iviaa&scn 44c. Spreekuur dag van 2—3 t ma. en di. van 78 uur n m 071-142144. Sociale raadsvrouw So£lal€ Raadsvrouwe. Binnenstad, Gerecht 10. woe 56 uur Noord: v. Hogendorpstraat 36, ■i Kooi: Drlft- i 7—8 uur n.m Telefoon ma. 10.30--11.30' u vin straat 49a. dl 10.30—11.30 uur v.m. Morskwartier: buurthuis Morswilk To- pa^laan. tel 761196. woe. moo TT-A?0 ^'Ur Y"1- Tuinstadwijk: Heren straat 45. vrij. 10.30—11.30 uur vm. Koordstudio E^trum J°°r intermenselijke Geopend ma, t/m vril 16.0018.00 en van 19.30—23 00 Oude Rijn 88. tel. 144000 Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenlnes- Kinderopvang Stichting werkgemeenschap Kinder centra LeldenHoog)andse Kerkgrarht -l^uur vm en60^ *5' Vr' 9,30 Moeders voor moeders Janspn—Ntem«ver H,,r. «dek 32 Oegstgeest. tel. 071-163663. Huize St.-Maarten Opvanghui» voor cnaegevallen van in nood verkerende moeders evt, met kin- deren Sint. Jacobsgracht 1 dag en nacht bereikbaar. Tel. 132187 Adviesbureau Lelden en Omstreken van de Ned. Bond van Weduwen en s avonds en in het weekeinde) Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau. Noordelnde 2a (voormalig marinecomplex): ma 11-1 uur. dl. 6.30—8.30 uur nam., woe. 11—1 uur, do. 6.30—8.30 uur nam., dienstencentrum Van Hogendorpstraat 36. vrij. 7—9 uur nam., Mierennest Mor8w-g do. 79 uur nam. greep is het voornemen om het be stemmingsplan Westeinde II te ont sluiten vanaf de Dr. Bouwdijkstraat door middel van een T-kruising ter hoogte van Bakker Van Cassel. Als de situatie bij de Veldzichtstraat onge wijzigd zou blijven dan zouden hier straks binnen 50 meter twee krui singen komen hetgeen door het ge meentebestuur niet verantwoord wordt geacht. Aanvankelijk heeft het in de be doeling gelegen om het nieuwbouw- gebied Westeinde 11 te ontsluiten vanaf de Ambachtsherenweg. Dit idee LEIDERDORP De raadscom- gisteravond, dat bij missie van maatschappelijk welzijn in Leiderdorp zal mét de Leider dorpse huisartsen gaan praten over een preventief onderzoek naar kan kanker aan de baarmoederhals in een vroeg stadium, er een hoog genezingspercentage is. Het Ministerie van Volksgezond- de baarmoederhals. De heid denkt nog zeker vijf jaar nodig heeft men grotendeels verlaten. Over commissie ging gisteravond akkoord te hebben voor landelijk onderzoek het water dat op deze plaats gehand- BEGROTING GOEDGEKEURDE 0„ In een brief aan de commissie LEIDERDORP. Wethouder Reuge- merken mevr. Gehner (raadslid) en brink kon gisteravond, na de ver- dr. Tietge (commissielid) op, gadering van de Commissie Maat- dat een preventief onderzoek schappelijk Welzijn,verheugd dedelen dat de begroting door G.S. is goedgekeurd. ie- kunnen plaatsvinden worden. Hierover werd reeds advies ingewonnen bij prof. Zwaveling, die thans het onderzoek in Leiden ver richt. Als de resultaten van het Leid de onderzoek positief zijn, zou, vol- bevol- gens de briefschrijvers, volgend 1975 kingsonderzoek of via de eigen huis- jaar een borstonderzoek in Leider arts. Bewezen is, aldus dr. Tietge dorp kunnen plaatsvinden. Infoseutrum Infocentrum Breestraat 66. L< Donderdag 8.30—10.30 uur narr zaterdag 24 uur nam. Gespreksavonden Gespreksavonden Baha-l ger schap Wo. 8 uur nam.. Kenned 11. Oegstgees t, vr. 8.15 uur nam.. Hendrlkplantsoen 25 Leiderdorp. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Witte Singel 1 Leiden. Postbus 54 Giro 57055 Nabezorging van 18.00—20.00 u. Zaterdag van 16.00—18.00 uur Te'efoon 071—130500. Indien in gesprek 071—134539. Telefoon: 071—144941. Hoofdredacteur Han Mulder. Kwartaalabonnement t 35,90 Per post f 40,30 Jaarabonnement f 132,10 Jaarabonnement p. post f 149,70 Losse nummers f 0,50 Abonnementsgelden bi) vooruit betaling te voldoen. Bij automa tische overschrijving geen ad ministratie- en incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2