"Artsroeping-ping LEZERS SCHRIJVEN De dokter is ziek van het gereken Schippers in actie Specificeren niet het sterkste punt van specialisten Spaanse minister bij Marokkaanse koning Van Dam verdedigt nota huisvesting voor alleenstaanden 1 WOENSDAG 22 OKTOBER PAGINA 19 I Door Madeleine Roumen Cunnen artsen en tandartsen maar ekenen en dus verdienen wat ze srillen? Hanteren ze zoveel verschil- gnde prijskaartjes, dat niemand ïun tarieven, honoraria en vergoe- lingen kan doorzien? Een pasklaar antwoord is er niet. )at komt omdat niet alle medewer- in de gezondheidszorg over één geschoren kunnen worden. Dat :omt ook omdat er momenteel in de gezondheidszorg zoveel overhoop vordt gehaald. Daar doorheen spe- f;n machtsstrijd tussen de ministe- ies, emoties van patiënten en art sen en een historisch gegroeide si tuatie een 'belangrijke rol. Voor tarieven, honoraria en ver goedingen van artsen bestaan wel iswaar richtlijnen, maar in de prak tijk blijkt dat deze richtlijnen te weinig houvast bieden. Vooral de in komens van specialisten en hoogle raren worden onder de loep geno men. Het vermoeden is groot dat sommigen onder hen een te royaal inkomen genieten. De ziekenhuizen zullen helmaal een toontje lager moe ten zingen, want in die hoek wordt de belangrijkste oorzaak gezocht van de stijgende kosten: in 1980 zal 8,9 procent van het bruto nationaal in komen aan gezondheidszorg worden [besteed. De consument merkt bij het beta len van premie voor de verzekering dat het om een peperdure zaak gaat. Soms komt hij in verweer als hij een forse rekening voor specialisti sche hulp en medicijnen onder zijn neus krijgt. Dan dient hij een klacht in bij de organisaties van artsen en tandartsen of hij stapt naar de Con sumentenbond. Bij de bond komen regelmatig klachten binnen over voor al rekeningen en behandelingen van tandartsen. Het gebeurt vaak dat mensen verbijsterd zijn over al ja renlange geldende regelingen in de gezondheidszorg. Bijvoorbeeld in het geval dat een ziekenhuis de verpleeg- prijs voor een bevalling (bedragen vond rond de duizend gulden) twee maanden voor de bevalling betaald wil hebben. Mocht de aangevraagde hulp niet doorgaan, dan eist Jio'n ziekenhuis een schadevergoeding als het niet op tijd op de hoogte is ge- jsteld. Geldwolven Na het uitlekken van enkele finan ciële misstanden en na de pikante uitspraken van het tweede kamer lid Beekmans (D'66) over frauduleu ze handelingen van artsen en zieken huizen, hebben veel artsen in Ne derland de verdenking op zich gela den alsof ze in 't wildeweg rekeningen schrijven. Als zouden alle artsen hun rekeningen met een vork schrijven. I Het geval prof. Brummelenkamp, de chirurg die deze zomer in het nieuws kwam omdat hij volgens de Consu mentenbond extra declaraties heeft verzonden naar ouders van patiënten die nauwelijks door hem zijn behan deld, wakkerden de emoties nog meer aan. Want toch niet alle artsen zijn uit op louter gewin. Er is toch ook nog zoiets als een roeping? Soms zou je bijna geloven dat het alleen maar om een stelletje geldwolven gaat, waarvan de niet-artsen, met staatssecretaris Hendriks van Volks gezondheid voorop, brave Hendrik ken willen maken. Maar de staatssecretaris begrijpt heel goed dat dat zomaar niet kan. Je kan de gezondheidszorg en vooral het financieringstelsel niet van de ene op de andere dag veranderen. In Nederland zitten alleen al vier zwa re commissies te studeren op nieu- I we structuren, het kostenprobleem en op een voor de toekomst water dicht controle-apparaat. Je mag deze studiegroepen dan ook eigenlijk niet storen. Wie dat wel doet, krijgt te horen dat er nog niets valt te melden. V olksverzekering Hendriks zelf heeft voorlopig ge noeg aan zijn hoofd met het wets ontwerp voor een volksverzekering tegen ziektekosten. In aug. vorig jaar hebben we al een produkt uit i zijn winkel mogen aanschouwen in de vorm van de structuurnota gezond Problemen met België TERNEUZEN (SP) Honder- j den Nederlandse schippers die al weken in Zeeuws-Vlaanderen vast liggen door stakingen van hun Bel gische collega's zijn gisteren weer massaal tot actie overgegaan. Na aan de commissaris van de I Koningin in Zeeland, dr. C. Boer- tien, een petitie te hebben overhan digd, waarin de schippers wezen op de problemen waarin zij zich in Zeeuws-Vlaanderen en België be vinden, werd in groepen koers gezet naar plaatsen waar Belgische sche pen losten in Belgische vrachtwa gens. De mobiele eenheid van de poli tie behoefde evenwel niet in actie te komen. De schippers verdwenen na de eerste sommatie van de surveil lerende agenten direct uit de haven om even later weer elders op te dui ken. De politie van Terneuzen gelooft dat de actie toch grote vertragin gen teweeg brengt bij het lossen van schepen. heidszorg. Met de volksverzekering heeft hij het een stuk moeilijker, want nu moeten de cijfertje op ta fel komen. Dit wel- of niet opzettelijk vroeg tijdig in de publiciteit gebrachte half bakken wetsontwerp dat nu voor advies bij de Raad van State ligt drukt de artsen bij voorbaat al zwaar op de maag. nop de maag. Uit het feit dat de financiële pa ragraaf het belangrijkste stuk van het ontwerp nog steeds ontbreekt, mag je concluderen dat de bewinds lieden na vele maanden stoeien de oplossing nog niet voor ogen heb ben. „Misschien heeft er wel dege lijk een financieel paragraafje be staan, waar de politici het onderling niet over eens konden worden", zo wordt gedacht in kringen van de ziektekostenverzekeraars. In ieder ge val Zijn de artsen verbolgen over de alinea in het ontwerp waarin staat dat het Centraal Orgaan Ziekenhuis tarieven moet worden uitgebreid tot een Centraal Orgaan Gezondheids tarieven, dat alle tarieven, honora ria, vergoedingen en budgetten in het kader van de volksverzekering moet vaststellen. Als de volksverzekering doorgaat, worden alle patiënten gelijk. Voor artsen en specialisten die nu van par ticuliere patiënten leven, betekent dat straks een forse verlaging van him in komsten. De wijze waarop dat gaat gebeuren is nog volslagen onduide lijk. Dat enkele artsen stinkend rijk kunnen worden is een feit. Dat je als arts een hele gewone meneer of me vrouw kan blijven, is eveneens een feit. Als enkele collega's de boel be dotten, hoef je zelf nog niet mee te doen. Het wordt bovendien erg ver velend als je er toch op wordt aan gekeken. De huisarts wordt dan ver wisseld met de specialist. De specia list met de hoogleraar en de laatste alsmede met een arts die rijk wordt van aborteren. Er zijn ook artsen die zich door de huidige situatie zo bedreigd voelen, dat ze zich generen voor hun Volvo. Regels Medici beschikken wel degelijk over aanwijzingen waarin staat wat ze in rekening kunnen brengen. Het ligt er maar aan hoe de regels in prak tijk worden toegepast. Om een in druk te geven. De huisarts krijgt per ziekenfondsverzekerde per jaar f 60,46 gulden van het ziekenfonds. Boven de achttienhonderd patiënten wordt het bedrag 40,23 gulden per verzekerde per jaar. Het particuliere tarief ligt bij de huisarts doorgaans niet hoger dan het fondstarief. Bij de vergoeding aan de arts houdt het ziekenfonds er rekening mee dat hij een assistente of secretaresse heeft en dat hij in een auto rijdt. Het vergoedingensysteem voor spe cialisten is anders. Zij worden per verrichting betaald. Ze hebben lan delijke richtlijnen, waar ze 15 tot 25 procent onder of boven mogen gaan. 't Verschil tussen ziekenfonds en particuliere tarieven ligt bij de specialist behoorlijk hoog. Kost een blindedarmoperatie in het fonds 250 gulden: de particuliere patiënt wordt 600 gulden in rekening gebracht. Een regeling die ook door sommige artsen als „belachelijk" wordt erva ren. Er zijn specialisten die uit oog punt van redelijkheid ver beneden de richtlijnen werken, terwijl enkelen zich ermee verrijken. Als het voor iedereen al moeilijk is om in het doolhof van tariefstellin gen wegwijs te worden, dan wordt het voor de patiënt eerst recht on duidelijk als hij van hoogleraren of lectoren in academische ziekenhui zen geheel onvoorbereid nog eens extra rekeningen krijgt toegestuurd. VIJF JONGENS PLEGEN 341 INBRAKEN Als meneer V. in Rotterdam van zijn tandarts een niet nader gespecificeerde rekening ontvangt van 580 gulden, denkt hij dat er een vergissing in het spel is. Hij kan zich niet voor stellen dat een „stiftstukje" zo duur is. Notabene is de oude stiftkroon vier dagen nadat de tandarts hem had vastgezet, tijdens de vakantie losgeraakt. De man zat toen met een ga pend gat voorin zijn mond, waar hij danig de pest over in had. In een kort, beleefd briefje vraagt hij zijn tandarts om uitleg. De snelheid waarmee de tandarts reageert is al evèh verbluf fend als de inhoud van zijn brief. Halverwege die brief staat: „Ik kan u meedelen dat volgens het minimumtarief, opge steld door 't Ministerie van Economische Zaken, de prijs voor een stiftkroon, dummy en moinlay (termen die meneer V, in het medisch woordenboek moet opzoeken) 895,40 gulden be draagt. „U hebt gelijk", zo vervolgt hij, „het was beter ge weest de 580 gulden als een tikfout te zien. Om een en ander te voorkomen deel ik u mee, dat ik mij voortaan strikt aan de geldende tarieven zal houden". Meneer V. voelt zich zwaar beledigd door deze benadering. Hij vindt een specificatie van een forse rekening toch niet teveel gevraagd. De laatste tijd staat hij nogal kritisch tegenover rekeningen van artsen. Zo is hem gebleken dat de kaakchi- rurg dertig gulden in rekening brengt voor een foto. terwijl de tandarts voor dezelfde foto een tientje vraagt. Daar komt nog bij dat de kaakchirurg geen genoegen neemt met de en kele dagen tevoren door de tandarts gemaakte foto. Maar vooral het grote verschil in prijzen maakt meneer V. wan trouwend. Hij heeft net een rekening betaald aan de orthope disch chirurg: drie consulten van elk twintig minuten voor totaal 86 gulden. Terwijl één consult van vijf minuten bij de orthopedisch chirurg in een andere stad hem 115 gulden kost. En dan het onzichtbare werk van de psychiater. De ene schrijft een rekening uit van 120 gulden, terwijl hij de pa tiënt niet eens heeft gezien, daar deze onder de douche stond. De andere psychiater declareert 70 gulden voor een consult van dik drie kwartier. Tenslotte nog een voorbeeld. Een pa tiënt krijgt een rekening voor poliklinische hulp en ontvangt daarnaast een extra rekening van de specialist, die hij hele maal niet heeft gezien. Deze patiënt schreef de specialist het volgende briefje: „Ik wil graag eens kennis met u komen ma ken, aangezien u in de veronderstelling verkeert dat u geld van mij krijgt". Judo Tijdens de districtsver gadering van de Nederlandse Budo Bond in Maassluis is Wim Luiten (onlangs "gewipt" als secretaris van de NBB) met 386 tegen 56 stem men benoemd tot voorzitter van het district Zuid Holland. „Instituut voor oorlogs - documentatie nog niet dicht DEN HAAG (ANP) Van een sluiting van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie in Amsterdam is op dit moment nog geen sprake. Er is nog geen beslissing over ge nomen. Er bestaat alleen een plan om begin volgend jaar een werk groep advies uit te laten brengen over de taken en de beëindiging daar van. Dit hebben staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschap pen en minister Trip van Weten schapsbeleid geantwoord op vragen van het tweede-kamerlid Van Dijk (WD). De bewindslieden zeggen in hun antwoord ook dat de regering grote waarde hecht aan het voltooien van het werk: het koninkrijk der Neder landen in de Tweede Wereldoorlog door dr. L. de Jong, directeur van het instituut. "Er bestaat geen en kele relatie tussen de in te stellen werkgroep en de huidige moeilijke budgettaire situatie". De werkgroep is ingesteld mede naar aanleiding van vragen van de algemene rekenkamer over de plannen met het instituut. PARIJS Van Kenzode ontwerper voor Jap, is deze Polynesische wikkelrok met overslagblouse. Kenzo com bineert veel verschillende dessins tot een verrassend geheel. Milieuheffing (1) UTRECHT (SP) Vijf Jongelui heb ben in de eerste maanden van dit Jaar 341 inbraken gepleegd. Zij moes ten zich daarvoor gisteren voor de rechtbank te Utrecht verantwoorden. De officier van Justitie prees bij het begin van de behandeling de politie voor het „monnikenwerk": het opma ken van de processen-verbaal. „Ik overweeg ze af te staan aan de re chercheschool om ze voor de eeuwig heid te bewaren". Tegen de vier inbrekers de vijfde was afwezig, zijn zaak werd aange houden eiste hij negen maanden met aftrek van voorrarrest, waarvan drie voorwaardelijk. Een heler hoorde drie maanden tegen zich eisen. De inbraken werden gepleegd in het hele land, soms 40 in één nacht. De werkwijze was tamelijk eenvoudig. Ze kozen meestal nieuwbouwhuizen uit en draaiden met een ijzerdraadje de sleutel aan de binnenkant van de achterdeur om. Op deze wijze werk ten ze hele huizenblokken af. Hun buit bestond uit de meest uiteen lopende zaken: geld, cheques, allerlei elektrische apparaten, antieke klok ken, gouden en zilveren voorwerpen. Wat de jongens zelf niet wilden hou den werd verkocht. Kernproeven De Sowjet-Unie heeft gisteren de tweede ondergrond se kernproef bij Nova Zembla bin nen vier dagen uitgevoerd, zo hebben woordvoerders van het Noorse seis mologisch observatorium gemeld. De explosie had een kracht van 6.9 op de rióhterschaal. De explosie van zaterdag gaf 6.3 op deze schaal aan. Want wie krijgt er bij opname in het ziekenhuis tijdig een tarieven- boekje toegespeeld? In de tram weet je tenminste wat een kaartje kost. Maar als een patiënt op eigen ver zoek door een hoogleraar of lector persoonlijk wordt behandeld, dan mag de hoogleraar een honorarium in rekening brengen dat maximaal 25 procent hoger ligt dan van spe cialisten in het algemeen. Aan banden Uit de academische ziekenhuizen ko men tarieven voort, die geen mens kan overzien. De Kontaktcommissie Landelijk Orgaan van Ziektekosten verzekeraars (KLOZ) betaalt ge woon niet meer als de rekeningen voor in academische ziekenh. uitge voerde hartoperaties de 25.000 gulden te boven gaan. Bij de verzekeraars kwamen nota's binnen die 8000 tot 12.000 gulden boven de 25.000 kwa men. Ongeveer in dezelfde tijd liet staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen weten dat hij de neveninkomsten van - de tenslotte door 't rijk ruim betaalde - hooglera ren in academische ziekenhuizen aan banden wil leggen. Naast het werk in het ziekenhuis houden zij er namelijk vaak nog een particuliere praktijk op na. Een situatie waar door een wisselwerking ontstaat. De grote jongens in de academische ziekenhuizen steken met hun vaste pensioenen en extra inkomsten ande ren de loef af. Die anderen vinden het niet juist dat collega's meer ver dienen en zeggen dam: „Moet je eens zien wat die lui in de academische ziekenhuizen verdienen". De tam-tam over de rinkelende kassa's van sommige heren in de me dische zorg heeft geresulteerd in gro te voorzichtigheid van de kant van specialisten. De ziektekostenverzeke raars bemerken nu al dat er bijna geen overschrijdingen meer zijn van declaraties. Tevens worden de reke ningen veel meer dan in het verle den gespecificeerd. Volgens voorzitter Kok van de KLOZ is het moeilijk over declaraties te oordelen als ze niet gespecificeerd zijn. De ziektekostenverzekeraars zien veel heil in een goed controle-appa raat. Zij hebben geen stoute ver wachtingen v. d. volksverzekering, omdat deze naar hun indruk de ge zondheidszorg best eens nog duur der zou kunnen maken. Als de spe cialisten moeten overstappen op een soort ziekenfondstarief, dan zullen ze toch geen genoegen nemen met de huidige tarieven. Of misschien gaat het met de volksverzekering net als met de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten, waaronder ook steeds meer verrichtingen kunnen worden gebracht. land: lange wachtlijsten van patiën ten en de hoofdzuster omkopen als je na de vastgestelde werkuren nog wat gedaan wil krijgen". Amputeren kan heel noodzakelijk zijn. Maar je moet wel goed weten tot hoever je kan gaan. Omdat maar weinig deskundigen de oplossing voor het kostenprobleem weten, wordt er in de gezondheidszorg heel voorzich tig geopereerd. Dan hoor je dat de verzekeraars veel heil zien in een goed controle-apparaat. Maar dan zie je tevens dat de verzekeraars niettemin forse specialistenrekenin gen betalen, die gewoon worden door berekend in de door de patiënt te be talen premies. Het resultaat is dat we volgend jaar weer een premie stijging krijgen. Toeslag voor het avondonderwijs wordt afgeschaft DEN HAAG (SP) Geen salarisver laging met tien procent doch een af schaffing van de tien-procentstoelage, dat is wat de leraren voor het avond onderwijs te wachten staat. Minister Van Kemenade van Onder wijs antwoordde dat op vragen van het VVD-tweede kamerlid Ginjaar- Maas. Genoemde leraren krijgen sinds 1 augustus 1971 tien procent toelage. Die is thans niet meer nood zakelijk om een gewenst aanbod te garanderen, aldus de minister. Afschaffing van de toeslag kan een bijdrage leveren tot de vergroting van het aantal arbeidsplaatsen en tot een rechtvaardiger verdeling van de be schikbare arbeid in het onderwijs, zo antwoordde de minister. De maatregel beoogt bovendien een gelijkwaardiger rechtspositie te scheppen voor de leraren in het avond-, en die in het dagonderwijs. De reaktie van Rijnland op de uit daging van het MAN voor een open baar debat over de milieuheffing hebben we woensdag 15 oktober in deze krant kunnen lezen: Rijnland durft de uitdaging van het MAN niet aan! Wij trekken daar de konklusie uit dat Rijnland niet op kan tegen de argumenten van het MAN, dat de industriële afvallozingen ons water verpesten en dat daarom niet de be volking moet opdraaien voor de on kosten. De oplossing is dat er schoon geproduceerd moet worden. Dat is trouwens ook broodnodig voor de gezondheid en veiligheid van de mensen die in de fabrieken wer ken. Over wat de heer Kosman, voor lichtingsfunctionaris van Rijnland, zegt nog het volgende: In Haarlem is inderdaad een vergadering van het MAN geweest, waar mensen van Rijkswaterstaat de milieuheffing ver dedigden. Naar de mening van de meeste aanwezigen echter schoten hun argumenten verre tekort bij die van het MAN. Dat kwam tot uiting doordat de hele zaal de leus van het MAN skandeerde: "Geen belasting op onze poep, Reinig eerst die an dere troep". Dan nog het verwijt van de heer Kosman dat het MAN geen nieuwe argumenten heeft. Wat dacht u van al die duizenden gezinnen in Rijnland die de milieuheffing weige ren? Namens het Milieu Aktiecen- trum Nederland afd. Leiden. Cor Vergeer, Groenesteeg 31. Milieuheffing (2) In uw blad van vrijdag jl. komt m.b-t. deze heffing een stukje voor: "Milieuheffing in termijnen voor groep met minimum inkomen". De laatste zinsnede luidt: "Gezin nen betalen dit jaar in Rijnland f 62.65, alleenstaanden f 17.90". Nu gaat men naar ik meen uit van de prognose dat een gemiddeld gezin bestaat uit 35 personen. Dit blijkt trouwens ook uit het sommetje f62.65: 3-5 f 17.90 zijnde de persoonlijke heffing of hoofdelij ke omslag voor een alleenstaande, waarmee tevens de erkenning van een hoofdelijke omslag een feit is. Wat er verder gebeurt is nogal onbegrijpelijk, men laat deze hoof delijke omslag geheel vallen en de rest van de gezinnen wordt gelijkge schakeld op een gemiddeld gezin van 3.5 personen met als gevolg 'n volledige heffing a f 62.65. Dat hierdoor duizenden bejaarde echtparen extra worden belast met 1.5 gezinslid en daardoor ernstig worden gedupeerd, bovendien de minste milieuvervuilers, schijnt men bij Rijnland geheel over het hoofd te zien. RABAT/MADRID (AFP/Reuter) Een Spaans kabinetslid, Jo- ko aangekomen voor overleg met de Marokkaanse vorst. Solis, secre taris-generaal van de Spaanse natio nale beweging, is al door Koning Hassan in Rabat ontvangen. De Kleine praktijk In kringen van huisartsen verwacht men ook niet bijster veel' van een volksverzekering. Voor de meeste huisartsen zal er trouwens niet veel veranderen omdat het gros van hun patiënten in 't ziekenfonds zit. Wel zullen ze in de toekomst hun prak tijken verkleinen om ruimte te ma ken voor de stoot nieuwe artsen. Wat veel huisartsen aan het hart gaat is -dat zij over 1 kam worden gescho ren met enkelingen die misstanden veroorzaken. „In de eerste tien Jaar van je praktijk ben Je blij dat Je goeie diagnoses stelt", meent een Haagse huisarts. „Veel later pas wil Je je ook wel eens druk maken over de kosten. Nu kan ik mij niet aan de indruk onttrekken dat het 'n bu reaucratisch geheel gaat worden. Dan wordt het misschien net als in Enge-; UTRECHT (ANP) „Het is nadruk kelijk niet zo dat het bouwen van mindere kwaliteit woonruimte voor buitenlanders is gebaseerd op voor oordelen. Het is gebaseerd op de rea liteit. Ik vind het getuigen van een ivoren-torenmentaliteit als gezegd wordt dat wij Nederlanders wel zullen bepalen hoe buitenlandse werknemers zullen wonen. Als ze in erbarmelijke omstandigheden leven is het enige wat wij kunnen doen ze minder er barmelijk, hygiënisch en veilig te huisvesten, tegen de door hen ge wenste prijs". Dit zei staatssecretaris M. van Dam van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening gisteren in Utrecht op een discussiemiddag over zijn nota „huis vesting alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens", georganiseerd door het landelijk overleg en de lan delijke federatie bijzondere huisves ting (LOBH en LFBH) voor huisves- tingsgroepen, gemeenten, woningcor poraties en andere belangstellenden. Op de discussiemiddag werd een aan-* tal inleidingen gehouden waarin kri tiek werd geleverd op de nota, die op 4 november bij de begrotingsbehande ling in de Tweede Kamer aan de orde komt. Eén van de kritieken betrof de huis vestingsplannen voor buitenlandse werknemers. Van Dam meende daar in beluisterd te hebben, dat de bui tenlanders dezelfde kwaliteit woon ruimte als de Nederlandse alleen staanden moeten krijgen tegen lagere huurprijzen dan de Nederlanders. „Als ik dat doe geef ik verkapte loon subsidie, daarvoor moet u op het mi nisterie van Sociale Zaken zijn", al dus Van Dam. Op de suggestie dat er voor buitenlanders alleen honderd duizend wooneenheden nodig zijn zei de staatssecretaris: „Ik bewonder het idealisme, maar het is onuitvoer baar". Hij was blij, dat verder nie mand had gezegd, dat de in de nota geplande 40.000 wooneenheden te wei nig is: „Ik zal nog op pad moeten om dat aantal te halen". Spaanse minister wil een laatste po ging ondernemen om de mars naar de Spaanse Sahara te voorkomen. Een eerste contingent van 20.000 Marokkanen, waarvan ca. een tien de vrouwen, dat gaat deelnemen aan de "vredesmars" is gisteren vanuit de stad Sar-Es-Souk ten zuidoosten van Marakesj vertrokken naar Tar- faya. De laatste etappe voor de grensoverschrijding zal onge veer drie dagen duren. In Tarfaya zal dit eerste contin gent wachten op groepen die vanuit andere'Marokkaanse streken op weg zijn, waarna het de bedoeling is dat de dan gevormde tros op 28 oktober zijn eigenlijke "groene mars" naar de onder Spaans bestuur staande Sa hara begint. Volgens waarnemers zullen de Ma rokkaanse vrijwilligers niet verder dan vijfendertig a veertig kilometer in de Sahara doorstoten, niet verder dan een soort niemandsland waar zich geen Spaanse troepen bevinden, een directe confrontatie tussen de ze troepen en de vredeswandelaars zou daarmee worden vermeden. Inmiddels meldde het Spaanse pers bureau Cifra gisteren vanuit de Sa- haraanse hoofdstad Al Aaiun dat de wandelaars aan weerszijden van de grens door mijnenvelden zuljen moe ten heentrekken. Deze mijnen zouden door de Marokkaanse en Spaanse troepen op hun eigen gebied zijn gelegd. Daarnaast bestaan er vol gens Cifra aan Spaanse zijde op en kele plaatsen prikkeldraadversper ringen. Vanuit de Jordaanse hoofdstad Amman werd gemeld dat Jordanië met een deputatie senatoren. Jour nalisten en studenten zal deelnemen aan de Marokkaanse mars. Deze de putatie vertrekt maandag vanuit Amman naar een verzamelpunt in Marokko. Bovendien schept- deze regeling de krankzinnigste toestanden, om er maar één te noemen, het volgende: A: 2 samenwonende alleenstaan de AOW'ers bewonen een flatje hef fing 2x f 17.90 is f 35.80". B: Hun boven- of benedenburen zijn een bejaard echtpaar idem AOW trekkers, heffing f 62.65. Hierbij zij opgemerkt dat de 2 samenwonende alleenstaanden belangrijk meer aan A.O.W. innen dan bedoeld echtpaar. Tot slot wil ik nog opmerken dat het mij juridisch zeer aanvechtbaar lijkt om een gezin bestaande uit 2 personen met een heffing of aan slag op te schepen van een gemid deld gezin van 3.5 personen. Misschien is dit iets voor uw juri dische medewerker om zich hierin te verdiepen of anders iets voor de wets winkel. Hopend dat dit stukje iets moge bijdragen de ogen te openen by Rijnland voor de willekeur in deze aanslag, en hierin wijziging wordt gebracht. C. J. WIEKHART Meerburgerkade 59, Betutteling Naar aanleiding van Uw artikel (Cursisten: betutteling centrum voor vakopleiding) in deze krant van 20 oktober j.l. wil ik gaarne wat opmer kingen maken. Als oud-cursist van het Centrum voor Vakopleiding te Leiden (en met my vele andere cursisten) heb ik het als een groot probleem erva ren, dat de begeleiding - die naar mijn mening voorop moet staan - minimaal is. Dit geldt niet voor alle instructeurs. Ik kan mij herinneren dat de instructeur metselen en las sen altijd voor een goede begeleiding hebben gezorgd. De rest van de in structeurs verblijven "veelal in de koffieruimte. Als je een probleem hebt, is de instructeur niet op zijn plaats aanwezig. Wil je toch door gaan met Je werk, dan ben je ge noodzaakt de instructeur op tegaan zoeken en zoals bekend by vele cur sisten kun je hem vinden in de kof fieruimte of in het magazijn. Voorts ben ik van mening dat de instructeurs een bepaalde opleiding missen zoals dit bij het onderwijs gebruikelijk is. Het overbrengen van de stof vereist een bepaalde methode welke geheel ontbreekt. Het gestelde in uw artikel dat de directeur van het centrum de leerlingen niet als geheel normale mensen beschouwt kan ik mij voorstellen dat hij zoiets heeft gezegd. In mijn tijd heeft hij ook zoiets gezegd. Ook de opmerking van de onderdirecteur bewijst wel dat de "opleiders" niet voldoende ge schoold zijn. Een bewijs leveren als je bij een tandarts bent geweest heb ik zelf meerdere malen meegemaakt. Als je 4 sec. te laat bent, dan wordt een kwartier salaris op het totale loon ingehouden. Dit is absurd. Bij een minimumloon kun Je geen cent missen. En dan te weten dat de di recteur een pauze heeft van 12 tot half twee. Geen informatie over loonsverho ging enz. roept bij mij de vraag op of deze man wel op de hoogte is van de materie. Ik ben het ermee eens dat er geen enkele'inspraak is. Dat de directeur van het centrum geen enkel antwoord wil geven kan ik mij voorstellen. Hij verschuilt zich achter de minister van Sociale Za ken. Het was beter, dat hij zijn eigen mening gaf. Ik hoop door de vragen die gesteld zijn door mevrouw Van der Heem (PPR) over de cen tra voor vakopleiding het klimaat doet veranderen. TH. A. P. JANSEN, Dorpsstraat 40 Oude Wetering

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19