Als Hollander heb ik 1 hier moeilijker dan de anderen' m Mm FIFA geplaagd door geruchten 'v 'il/TiFTT OOK ATLETEN IN NCRV-SPORTSHOW >lcf Walbeek over Hertha BSC: Londense boohnakers tippen Dynamo Kieiv Frans Thijssen: drie weken niet voetballen een miljoen gulden aan prijzen en tér lofro OENSDAG 22 OKTOBER iERLIJN Hij beweert met de hand op zijn hart dat hij niet met heimwee kampt, [egt ook dat hij het in Duitsland best naar zijn zin heeft. Maar toch Je hoeft bepaald een groot psycholoog te zijn om er achter te komen dat het Stef Walbeek en zijn vrouw ls op het ogenblik niet naar wens gaat. >oor lob Ven te In elk geval hadden zij zich heel at anders voorgesteld, toen zij de- zomer Rotterdahi (en Sparta) oor West-Berlijn (en Hertha BSC) puilden. Sportief gezien kun je m'n Duitse ptreden natuurlijk moeilijk een suc- fe noemen", zucht de 27-jarige Wal- ?ek. "Trouwens, bij de meeste wed- fcrtden moet ik vanuit de dug-out iekijken". "Ik zou dus de nieuwe ausputzer jn Hertha worden. Maar ja, aus- utzer heb ik deze competitie pas een linuut of zestig gestaan. In de eer- je wedstrijd. Toen werd ik eruit ge aaid na een penalty te 'hebben ver- brzaakt. Later heeft Georg Kessler ie op het middenveld geprobeerd, 'erdedigende middenvelder. Dat ging >delijk. Maar afgelopen zaterdag loest ik ineens weer rechtsback oetballen. Ik maakte toen inder- aad fouten. En weer werd ik eruit ttiaald". Een nieuwe, diepe zucht. Een stil- Els Walbeek, een tikje venijnig: anderen bij Hertha mogen fouten [aken, jij niet". Haar man weer: "Ik heb het als tollander inderdaad moeilijker dan Ie anderen. Kijk, hier heerst nog feeds de sfeer van "Deutschland ber alles". Vreemdelingen worden oor het publiek en de pers, die alle- ei ontstellend chauvinistisch zijn, ïoeilijk geaccepteerd. Vooral niet als e zich dan - zoals ik - niet meteen raarmaken. En dus fluit het publiek ie nu uit en krijg ik constant een lechte pers". Overigens heb ik met mijn me iespelers geen greintje last. Die lebben me goed opgevangen. Zonder neer". Maar ja, kreeg ik nu maar ens een kans in het elftal, hè. Het eeft niet op welke plaats. Al wan- loop ik echt nog niet. Natuurlijk liet. Ik neem namelijk niet aan dat ie hier drie jaar - zolang loopt nijn contract - in de dug-out mijn jeld laten verdienen". Els Walbeek, weer vrij fel: "Georg leeft je zelf hierheen gehaald en lan moet hij je - ook een kans ge- jen, vind ik". Stef weer: "Maar vanavond te gen Ajax sta ik in elk geval we niet in de basisopstelling. Dat is z ker". Els: "Jij bent een aankoop v< Kessler en nu is hij, geloof doodsbang om hier de indruk wekken dat hij je voortrekt. En o alle schijn te voorkomen, pakt 1 je nu juist harder aan dan de a: deren". Gezelligheid Jos cle Bruin wint Uli Brennerbeker ALPHEN AAN DEN RIJN Jos de Bruin is winnaar gewor den van de Uli Brennerbeker, die de Alphense wielerclub Avanti be schikbaar had gesteld voor haar beste renner. De Bruin kwam in het bezit van de beker door het laatste onderdeel van de Avanti- kampioenschappen, een tijdrit, in zijn klasse (B) te winnen. Daar door wees hij concurrent Gerard den Hartog definitief naar de tweede plaats. De Hartog kwam in de A-klasse t De Hartog kwam in de A-klasse in de tijdrit niet verder dan een tweede plaats. De zege ging hier naar Gerrit Molema. Wil Toor eindigde als derde. In de B-klasse won dus Jos de Bruin. Hij bleef o.a. Nico van Dijk, Koos van Niekerk en Ger rit Houtman, in deze volgorde, voor. In de C-klasse eindigde de jeugd voorin. George van Klink werd eerste, voor Leo Kroeze en Dook Wijfjes. Andere uitslagen: 8-9 jaar:: 1. Rudy Keijzer 10-11 jaar: 1. Edward Wijsman, 2. Peter van Niekerk, 3. Wilco de Jong. 12-13 jaar: 1. Rob van Klink, 2. Wilfried de Wit, 3. Frank So lingen. 14 jaar: 1. Piet de Groot, 2. John Verlaan, 3. Henk Schellin gerhout. Avanti sluit het seizoen af met een koppeltijdrit op 2 november aan de Halve Raak. Stef en Els beweren geen heimwee te hebben. Maar toch Stef: "Weet je wat ik hier bij Hertha erg mis, de gezelligheid. Een Ridderzaal, een jofel spelershome zoals je bij Sparta hebt, kent Her tha niet. Na de wedstrijd vliegt ie dereen trouwens meteen naar huis. De spelers, en de spelersvrouwen, trekken buiten voetballen zoals bij Sparta gebeurde ook niet met elkaar op. Bij elkaar op visite gaan is er niet bij". Els Walbeek: "Je legt als Neder lander in Berlijn überhaupt moei lijk contacten. De mensen zijn hier ook niet vriendelijk. Ze snau- Stef: "Maar dat bedoelen ze niet zo, zeggen ze". Els: "ja, ja, dat zeg gen ze". Een nieuwe stilte. Els, moeder van de 2-jarige Natas ja, weer aan het woord: "Het is hier in Berlijn allemaal zo anders. 's Ochtends drinken de vrouwen nooit gezellig koffie bij elkaar. Zoiets mis ik erg". Stef: "Het voetbal is hier ook an ders. Een veel strengere mandek king op het middenveld bijvoor beeld. En als je dan de taak hebt een tegenstander uit te schakelen, mag je ook niets anders doen. Je hebt je opdracht uit te voeren en meer niet. Wil je bijvoorbeeld eens een keer naar voren gaan, dan doe je het fout, dan krijg je het van Georg Kessler op je boterham". Kessler is overigens ontzettend ver anderd. Hij past niet meer die overdreven discipline toe, waar hij destijds bij Sparta zo verzot op was. O nee, hij is veel soepeler gewor den, veel vlotter. Belangstelling WARSCHAU Voor de inter landwedstrijd Polen—Italië, de voor Nederland zo belangrijke ontmoe ting in groep 5 van het toernooi om de Europese beker voor landenploe gen, bestaat een enorme belang stelling. Bij de Poolse voetbalbond kwamen tot nu toe 300.000 aanvra gen voor kaartjes binnen. Het "Dziesieciolecie-stadion", waar de wedstrijd zaterdag a.s. wordt ge speeld, heeft echter "slechts" een capaciteit van 68.000 plaatsen. Zes duizend kaarten zijn gereserveerd voor Italiaanse supporters. NOG GEEN DEGRADATIE LEIDEN De in de maandag krant gewekte indruk als zou 'tbad- intonteam van BC Leiden reeds uit de eerste klasse van de NBB-com- petitie zijn gedegradeerd is onjuist. De positie van BC Leiden is welis waar niet rooskleurig, maar de competitie is pas halverwege. En zelfs al zou het Leidse team aan het eindè van de wedstrijdenreeks nog geen enkel punt bezitten, dan nog zou dat geen automatische de gradatie inhouden. Door de instel ling van een extra (tweede) over gangsklasse, volgt die degradatie pas na verlies in e wedstrijd. Kessler„Hij moet wennen''' BERLIJN Georg Kessler over Walbeek: "En toch zal hij in de toekomst de ausputzer van Hertha worden. Stef moet alleen aan het Duitse voetbal, dat taktisch heel anders van opzet is, wennen. Dat laat ik hem dus op het middenveld doen en afgelopen zaterdag als rechtsback". "Dat ik hem er een paar keer heb uitgehaald, was overigens niet omdat hij zo slecht speel de. Maar om hem ten opzichte van het publiek te beschermen, als je begrijpt wat ik bedoel". Georg Kessler houdt zijn Ne derlandse pupil ook vanavond uit de basis-opstelling. De trai ner: "Maar de kans dat ik hem tegen Ajax laat invallen, is niet gering". Maar ja, hij hoeft hier ook niet zo streng te zijn, omdat een Duitse voetballer van zichzelf al gediscipli neerd is. De discipline wordt ze hier van jongs af aan met een paplepel in :;t'. -AA. Vri| nGÉk? V" spel Stef Walbeek hier links op een archieffoto met Harrie Lubse) Sportief gezien kun je m'n Duitse optreden moeilijk een suc ces noemen". Els: "Neem de kinderen op school die worden door de onderwijzer ge woon gedrild". Stef: "In het veld ge dragen de voetballers zich ten op zichte van de scheidsrechter ook zeer gedisciplineerd- Als er in Ne derland een gele kaart wordt gege- Amateurelftal verliest van Go Ahead E. Zeist Het Nederlands amateurelf tal heeft gisteravond cp het KNVB- sportcentrum in Zeist een oefen wedstrijd tegen eredivisieclub Go Ahead Eagles met 1-2 verloren. Bij de rust stonden de Deventernaren met 1-0 voor. Bij de amateurs (het doelpunt was van Lamaye) moesten doelman Sper- mon en de spelers Peters, Buvensen Drent geblesseerd uitvallen. Boven dien ontbrak Veenendaal wegens een blessure. Ondanks deze handicaps was bondscoach Arie de Vroet wel te spreken over zijn team: "De organi satie op het veld liep beter dan in de voorgaande oefenwedstrijden. Er be gint wat meer lijn in het spel te komen. In het laatste kwartier kre- gen we nog goede kansen op een ge lijkspel, hetgeen niet onverdiend zou zijn geweest". ven. heb je de kans dat de speler de scheidsrechter naar de strot vliegt. Krijgt er hier iemand geel, dan maakt hij zo'n typisch Duits buigin kje voor de scheidsrechter. En dan met de hakken tegen elkaar. Je kent dat wel he". "Overigens zijn de scheidsrechters in Duitsland vaak bar slecht. En de meesten zijn home-referees- Als je uit voetbalt, kun je er praktisch ze ker van zijn dat je een strafschop tegen krijgt". "Tussen uit- en thuis-wedstrijden zit bij Hertha overigens een verschil van hemel en aarde. We zijn net PSV. Thuis kunnen we alles, uit zijn we vaak nergens. Waar dat aan ligt? Volgens mij is het angst. In uitwed strijden kijkt Hertha teveel tegen de tegenstander op. Trouwens, Hertha ziet nu ook erg tegen Ajax op. Ze heb ben hier het idee dat Ajax nog steeds het droomvoetbal van toen kan spelen. O ja, Kessler probeert dit natuurlijk de spelers uit het hoofd te praten. Maar of het hem lukt, ik betwijfel het". Sparta Het Nederlandse voetbal volgt Stef Walbeek via de kranten nog steeds op de voet. De huidige full- pr0f in Rotterdam werkte Wal beek voor halve dagen op kantoor "Het eerste wat ik 's maandagsoch tends doe is: in de krant kijken wat Sparta heeft gedaan. Ja. Sparta zal ik nooit vergeten. Tussen haak jes, denk er alsjeblieft aan om ze bij Sparta allemaal de hartelijke groeten van me te doen". Een mogelijkheid om even naar Nederland over te wippen, hebben de Walbeeks nog niet gehad. Stef: "Els is als een wezel zo bang voor vliegen, dus dat doen we niet. Met de trein heen en weer zit er gewoon niet in. Ik kan onmogelijk een paar dagen vrij nemen. Voorlopig moe ten we dus tot Kerstmis wachten voor we over kunnen komen". En dan, grinnikend: "Al hebben we hier in onze flat nu toch Hollands gezelschap. De schoonouders van Els hebben onze twee poezen uit Rotter dam meegenomen. En die beestjes voelen zich hier wel—uitstekend op him gemak". Stef tot slot: "Het geld vergoedt overigens erg veel. Wat \fril je? Ik verdien hier ruim zesmaal zoveel als destijds bij Sparta". Maar toch. RIO DE JANEIRO Het Braziliaanse dagblad „Diario de Noticias" meldde gisteren in een bericht over acht kolommen dat het eind- toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1978 in Brazilië ge houden zou worden, en niet in Argentinië. Het blad releveert nog eens de slechte economische situatie in Argentinië en stipt aan dat de president van de FIFA, Joao Havelange, Pele benaderd zou hebben om reclame te maken voor het eindtoernooi in Brazilië. De FIFA ontkende overigens via een in Zürich verschenen commu niqué de berichten in de ..Diario de Noticias". „Wij ontvangen van tijd tot tijd soortgelijke meldinge n". aldus het communiqué. ..en wij zen er telkens weer op dat een speciale FIFA-delegatie van 10 tot 15 november een inspectiereis door Argentinië zal maken. Het daaruit voortvloeiende rapport zal op 19 november in Guatamala-stad wor den besproken. Vóór die datum zal er in ieder geval geen beslissing worden genomen". LONDEN Londense bookmakers tippen de houder van de Super Cup, Dynamo Kiew, als winnaar van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De Russendie in de tweede ronde moe ten spelen tegen de kampioen van IJsland, IFK Reykjavik, zijn favo riet bij de bookmakers met zes tegen een. Kiew ivordt direct gevolgd door Bayern München, momenteel in het bezit van de Europa Cup. met zeven tegen één. PSV staat als derde genoteerd met acht tegen één, met Borussia Mönchengladbach. OLDENZAAL FC Twente zal vermoedelijk drie weken niet kunnen beschikken over Frans Thijssen, die zondag in het duel tegen Feyen- oord een gebroken bovenkaak opliep. Gisteren kreeg Thijssen van de behandelende medicus te horen dat er niet operatief hoefde te worden ingegrepen, hem werd wel geadviseerd drie weken lang niet te voetballen, teneinde alle risico's te vermijden. De middenvelder van FC Twente is echter van plan om deze week nog aan de loop training te gaan doen, zodat hij geen conditionele achterstand zal oplopen. ADVERTENTIE Protest in grasmat BERLIJN De grasmat van het Berlijnse Olympisch stadion waar Ajax vanavond zijn eerste UEFA -cup wedstri j d speelt tegen Hertha BSC, is door onbekenden voorzien van de leus 'Eta/Spa- nien ist ein Kz'. In vertaling is dat Eta/Spanje is een concen tratiekamp'. Deze voor West Berlijn unieke vorm van protest is kennelijk uitgevoerd door de tekst met een onkruidverdelgingsmiddel in het gras te branden. De goed leesbare letters zijn zowat twee meter groot en hebben de gras mat over een lengte van ca. 60 meter beschadigd. Uil iï li Fff J 1 Wfv"V-- f i{ *w Een Polo N.. Extra ter waarde van 10.567,60 van Pon's Automobielhandel B.V., Leusden Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. LEIDEN Ook een Bollenstreek- ploeg zal deelnemen aan de atletiek wedstrijden die donderdagavond a.s. in het Rotterdamse Ahoy-Sportpa- leis zullen plaatsvinden. De wedstrij den (aanvang 19.00 uur) maken deel uit van de NCRV-Sportshow waar in dit winterseizoen naast de beken de mini-voetbalwedstrijden en wie lerwedstrijden ook een plaats is in geruimd voor de atletiek. De vaderlandse atleten maakten hun debuut in de Sportshow op 25 september j.L met 'n spectaculaire achtervolgings-race. Ploegen van 6 lopers (iedere loper moest circa 400 meter afleggen) achtervolgden elkaar op de piste van het Ahoy-Sportpa- leis waarbij het team van Amster dam, met o.a. Frank Nusse in de gelederen, de zege binnenhaalde. programma. Aan dit onderdeel ne men acht koppels (tweetallen) deel waaronder dus ook een Bollenstreek- koppel. Ploegleider Bert Paauw se lecteerde voor deze gelegenheid twee talentvolle jeugd-atleten van de ver eniging De Bataven, t.w. Wybo Le lieveld en Koen Gijsbers. Beiden be hoorden dit seizoen 'bij de jeugd tot de sterkste middenafstand-lopers van Nederland. Zij 'zullen het overigen niet gemakkelijk krijgen want er zullen zeer sterke koppels (o.a. Bram Wassenaar/ Haico Scharn) aan de start verschijnen. Wanneer de koppel-races, die op een nader te bepalen tijdstip via de televisisie zullen worden uitgezon den, aanslaan zal ook dit atle tiek - onderdeel in het vervolg een vast onderdeel van de Sportshow vor men. Iets waar chef organisator van sport-evenementen in het Ahoy Sportpaleis, René van de Water (oud Leidenaar en oud-atleet van AV Hol land), alle vertrouwen in heeft. Aan het atletiek-gebeuren zit, behalve de deelname van een wedstrijd-koppel, nog een andere Bollenstreek-tint. Om roeper in Rotterdam is namelijk Gijs Hoope uit Noordwijk. Hoope heeft zich de afgelopen jaren ont popt tot één van de betere 'atletiek - speakers' van Nederland. Biljarten Vrijdag, zaterdag en zoi.dag zal in café-restaurant De Roede Leeuw in Oegstgeest de fi nale bandstoten b-klasse voor het district De Bollenstreek worden ge speeld De organisatie is in handen tan de biljartvereniging "Soort". Schaaktitel OOSTERBEEK Na de zesde ron de van het toernooi om het Neder- lands schaakkampioenschap voor dames, dat in Oosterbeek wordt ge houden, is Erika Belle alleen op kop gekomen. Zij won de partij tegen Han- neke van Perreren, terwijl haar naaste concurrente, Carla Bruinen berg, remise speelde tegen Cora van Gent. De overige uitslagen zijn: Mieke van der Eist P. C. de Klerck Vs, Ada van der Giessen Jea/nette Mulder 1A MfZr

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13