Overleg met dorp kan spoedig op volle toeren gaan draaien uitbreiding niet nodig „Avondzon": is helemaal Bouw van Hafakker bij Btivo kan in voorjaar beginnen Psycholoog Kay Okma van de Bavo: HAZERSWOUDE De Koorkring De Rijnstreek, waarbij de koren binnen het (R.K.) dekenaat Zoeter- woude zijn aangesloten, laat op don derdag 13 november vanaf 20.00 uur weer van zich horen in de St. Ber- nardus-kerk te Hazerswoude Groe nendijk. Een paar jaar is een bij eenkomst als deze die van groot be lang wordt geacht voor het onder linge contact tussen de deelnemende koren niet gehouden. Tijdens het weer opnemen van de oude traditie houdt Dom Nico Wesselingh een in leiding. Deze Benedictijn van de St. Paulus-abdij uit Oosterhout, die werd geboren in de Groenendijk als zoon van de in de streek welbekende muzikale familie Wesselingh, gaat aandacht besteden aan de plaats van het koor en de repertoirekeuze in de huidige liturgieviering. Daarna kan elk aanwezig koor binnen een tijdsbestek van tien minuten enkele nummers naar vrije keuze ten geho re brengen. Na een koffiepauze wordt onder leiding van Dom Nico Wesselingh door allen een nieuw stuk ingestudeerd. Sportcomité overweegt te stoppen WADDINXVEEN De aan vraag van het sportcomité in Waddinxveen om extra subsi die voor de kosten van de sport week wordt morgenavond be handeld. Er is al .een bedrag van drie duizend gulden verleend. Deze aanvraag betreft een aanvulling van vijftienhonderd gulden. De subsidiecommissie heeft gead viseerd, het gevraagde bedrag niet te verlenen. Het comité ls het niet eens met de houding van de subsidiecommissie en overweegt de werkzaamhe den te stoppen. Zij menen, dat het werk dat altijd belange loos wordt gedaan niet vol doende wordt gewaardeerd. Burgemeester Van der Hooft schreef nog deze zomer in zijn 'bedankbrief, dat Waddinxveen niet zonder de sportweek zou kunnen. Het sportweekcomité, dat overweegt te stoppen, heeft een brief geschreven aan het ge meentebestuur, met het verzoek alsnog subsidie te verlenen. In ieder geval staat het wel vast dat, wanneer het comité niet financieel wordt gesteund, Waddinxveen volgend jaar i een sportweek verstoken blijven. PAGINA 4 DINSDAG 21 OKTOBER D] Kabelbedrijf Van den Berg verhuisd naar Zwammerdam w mir 2 ei 2 m nist Koorkring 'De Rijnstreek' neeml p traditie op Lint Minnehuis op monumentenlijst LEIDEN Door het ministerie van CRM zijn een zevental panden in Leiden op de aanvullende lijst voor. beschermde monumenten ge plaatst. Het betreft hier het Minne- huis, dat aangekocht is door de heer De Bolster, die er een huisvestings- mogelijkheid voor jongeren voor wil maken, de panden Utrechtse Veer 14, 15 en 16, het pand Herengracht 136,, de boerderij aan de Maredijk 94 en pand Nieuwsteeg 4-4A. Commissie bijeen LEIDERDORP - De gemeente raadscommissie voor maatschappe lijk welzijn vergadert vanavond van acht uur af in het gemeentehuis van Leiderdorp. Op de agenda prijkt o.m. een brief van de "Algemene Vereniging van Flatbewoners Lei derdorp" over het bevuilen van speelplaatsen, plantsoenen en stra ten door honden.. Burgerlijke stand Leiden Geboren: Angélique d.v. P. A. Duijndam en H. d. Nobel, Arie B. z.v. A. d. Haas en D. Schaap, Mi chel A. z.v R P Groenendaal en M M. Versteege, Dirk z.v. F. vd Plas en L. Hartevelt, Joris z.v. A. G. M. Miltenburg en P. C. Frumau, Leonie J d.v. L. J. Ravesloot en J v.d Wetering, Jerry z.v. J. N On derwater en C S. v. Wilgen, Mela- nie d.v. W. Remmelzwaal en R. Bo- zlc, Sebastiaan z.v. R. Wielaard en M. L. G. Honig, Jacobus J. z.v J d. Rooij en M. Eikelenboom, Jacob F. J. z.v. C. L v Dam en J F Sterc- kel, Robert zv J. F J Prins en M F. J. d. Jongh, Sabrine d.v. G. L.o- geman en S. Beekman, Pieter W. z. v. D. v.d Plas en A. v. Duivenvoor de. Overleden: w. C. Vogelenzang (73), geh. gew. m. J. J. d. Beer, M. H. G. Manglitz (82), geh. gew. m. H. v. Batenburg, M: Weijers (3), doch ter, H. Nekeman (37), echtg. v. J. R. Baart, C. v. Es (89), echtg. v. H. Stol, W. Verboon (78), man, J. v. Diggele (53), man, A. J. Bijker (33) echtg. v. A. J. Turnhout. Getrouwd: W. T. Lamboo en H. Malkus, R. G. Hornes en S. Albers, B. W. v. Wingerden en J. P. v. Eg- mond, J. v.d. MeiJ en M. M. Osse- voort. AMSTERDAM Als gevolg van internationale afspraken op het ge bied van gegarandeerde cheques, zullen gebruikers van groene betaal cheques Van de banken met ingang van 1 januari 1976 met deze cheques geen contant geld meer kunnen opne men bij banken in het buitenland. In Nederland komt er in het gebruik van betaalcheques geen verandering. Dit heeft de Stichting Bevordering Chequeverkeer, het samenwerkings verband van banken en spaarbanken op het gebied van gegarandeerde cheques, meegedeeld. De Stichting herinnert eraan dat - bij het begin van de uitgifte van Eurocheques in 1974 reeds werd medegedeeld, dat groene betaalche ques biilnen afzienbare tijd in 't bui tenland niet meer zouden worden ge accepteerd. Bankcliënten kunnen na 1 januari bij alle bankkantoren in Neder land zowel met betaal- als met Eurocheques contant geld opnemen. Met Eurocheques kan dit bovendien in 34 andere landen. De regeling dat cliënten, die Euro- cheques gaan gebruiken, hun betaal- pas en betaalcheques moeten inle veren, wordt opgeheven. Desgewenst zal men van zijn bank zowel betaal- als Eurocheques kunnen ontvangen. NIEUWVEEN In Nieuwveen is op 531jarige leeftijd overleden de di recteur van het Anjervermeer- der ingsbedrijf, de heer A. C. Lek. Schetsplannen bibliotheek LEIDEN Het architectenbu- het reau Van Dam, Van der Sterre en 'Ma Van Straten heeft een aantal schets- I zen plannen opgesteld voor de verbou- gesi wing van het Heerenlogement en het j ook zogenaamde Van der Heide-complex boe tot een onderkomen van de Openba- ver re Bibliotheek. Zoals bekend heeft de j reg bibliotheek een groot gebrek aan mo< ruimte in het huidige pand aan de blij Breestraat. Het college van B. en W. heeft 'besloten dat wethouder Ha: Oosterman over de realiseringsmo- jouc gelijkheden contact zal opnemen met ?m de Rijksinspectie voor het Biblio- I h13 theekwezen. Ma Betaalcheques niet meer voor buitenland Drie van de experiment-wonin gen van ,JD, Hafakker". In dit Bavo-project wordt veel aandacht besteed aan de leefbaarheid van de woonwijk. ALPHEN AAN DEN RIJN (ZWAM MERDAM) Gistermiddag is de verhuizing van het aannemingsbe drijf Van den Berg van Reeuwijk naar Zwammerdam afgerond. Het be drijf, nu gevestigd op het voorma lige complex van Feenstra Beton aan de Molenstraat in Zwammer dam, heeft thans in totaal ongeveer 20.000 vierkante meter bedrijfsop- pervlakte. Dat is tienmaal zoveel als het aantal vierkante meters waarover het bedrijf in Reeuwijk beschikte. Van deen Berg is van plan aan de andere kant van de Molenstraat, schuin tegenover de ingang, een nieuw hoofdkantoor te bouwen. De plannen daarvoor zouden in 1976, wanner het bedrijf 25 jaar bestaat, hun beslag moeten krijgen. Van de Berg, een kabel verwer kend bedrijf, is vooral gespeciali seerd in de aanleg van verkeers- installaties, het leggen van kabels voor openbare en terreinverlichting, het telefoonverkeer en de aanleg van kabeltelevisie. Het bedrijf heeft bijvoorbeeld momenteel de aanleg onder handen van een kabeltelevi sienet in Alphen, Leiden en Katwijk. Directeur van het bedrijf, dat zo'n 700 werknemers telt, is ir. G. Baak. Het bedrijf heeft sinds 1973 boven dien een vestiging in het Belgische De urne NOORDWIJKERHOUT „Bij ons loopt er wel §en enkele patiënt, die misschien eens een winkel binnenstapt met z'n gulp open. Voor de middenstander niet leuk. Ik kan me ook goed voorstellen, dat een aanwezige klant op zo'n moment de benen neemt. Maar agressief zal deze Bavo-bewoner zich be slist niet gedragen." Dit stelt Kay Okma met grote zekerheid. Hij is psycholoog en beleidshoofd van „De Hafakker", de afdeling zwakzinnigen van de Bavo. Okma is ook de man, die de nieuwbouwplannen voor „De Hafakker" heeft ontwikkeld. Een plan voor de bouw van veertig luxe woningen op het terrein van de zwakzinnigen inrichting waar geestelijk gehandicapten zullen samenwonen met mensen uit de gewone samenleving. Okma verwacht, dat volgend voorjaar met de uitvoering een begin kan worden gemaakt. Tl Door Jan Westerlaken De beleidsman van "De Hafakker" zest verder: "Het is van belang, dat wij een goed begrip in Noordwijker- hout krijgen. Het dofp is verwaar loosd. doordat we te veel met onszelf bezig zijn geweest. De Bavo heeft zich sterk op de patiënten geconcen treerd. We zullen straks ongetwijfeld concessies moeten doen. Patiënten, die riiet in het dorp Noordwijkerhout passen, zullen we binnen moeten houden. De Bavo zal dan ook niet bang moeten zijn deze maatregel te nemen. Een gesprek met het dorp is van belang. Van hem kunnen we horen wat hij aan kan. Ik verwacht, dat we voor het eind van dit jaar op volle (overleg) toeren naar Noord wijkerhout draaien." Afwachten Is er behoefte aan een voorziening zoals de nieuwe "Hafakker"? Okma: "Het bewijs moet nog worden geleverd. Dat weten we pas als we ons tot het publiek gaan rich ten. De Bavo gelooft er in ieder ge val sterk in. Zes of zeven ouderparen van zwakzinnigen hebben al positief gereageerd op het plan Wat voor mensen gaan straks sa- menwohen met de zwakzinnigen van de Bavo? Okma: "Wat ik me er concreet van voorstel is, dat er mensen komen, die bijvoorbeeld een zwakzinnig kind hebben. Of oudere mensen, die zo'n kind hebben en er tegenop zien dit in een inrichting te plaatsen. Die ouderparen verwacht ik in ieder ge val. Daarnaast zal zich ongetwijfeld ook een categorie melden, die moeite heeft met het wonen in een flat. En ik denk ook, dat er mensen zullen komen met verantwoordelijkheid voor minderheidsgroepen. Als dit aanslaat bij de zwakzinnigen kan het doorslaan naar de andere groe pen" Wie selecteert de mensen, die moe ten gaan samenwonen met de bewo ners van "De Hafakker"? Okma: "Dat doen we met zoveel mogelijk betrokkenen. Het belang rijkste van die selectie is, dat de mensen kennismaken met de zwak zinnigen. Niet zo maar even onder een kop koffie. Ze moeben hier ze ker een dag, minstens een halve dag, komen voor ze een besluit nemen het wel of niet te doen. Zo kunnen ze n aardig inzicht krijgen wie hun toekomstige buren worden. Dit om misverstanden te voorkomen. Ze moeten later niet zeggen: wat zien die mensen er gek uit of ze lopen door m'n bloemenperk." Volgens Okma kan het samenwo nen alleen maar succes hebben als de toekomstige- bewoners bereid zijn meer te doen dan alleen maar wo nen. Het beleid moet met zoveel mo gelijk mensen gelijk gemaakt worden Uitkomen Als nu na verloop van tijd de nor male bewoners niet aan de. wensen voldoen wat dan? "We zouden het leuker vinden," al dus Okma, "dat de mensen hun huis (Uitkomen. Je hebt actievelingen maar ook mensen, die passief zijn. De Bavo verwacht van beide men sen te zullen aantreffen. Maar zij moeten zelf kunnen kiezen. Daar hebben wij totaal geen moeite mee." Iemand kan Irestraffend optreden aan het adres van zijn zwakzinnig buurman. Mag dat zonder meer? Okma: "In zulke gevallen zal de groepsleiding vragen om een gesprek. Van tevoren zal dit ook al met de mensen worden doorgepraat. Als je met elkaar praat over dingen, die fout gaan, kun je veel oplossen." En als dat niet lukt? Okma: "Dan hebben we een be woner in de wijk, die je overal kunt aantreffen. Maatregelen treffen zijn we niet van plan. Ik geloof als iemand er achter komt, dat hij te veel moet accepteren, dat hij dan wel uit zichzelf weggaat. Maar we zullen iemand niet wegtreiteren." Randstad Het merendeel van de toekomstige bewoners van "De Hafakker" zal afkomstig zijn uit de Randstad. "Iemand, die in Groningen zijn werk heeft," lacht Okma, "kan niet in Noordwijkerhout komen wonen. De mensen moeten naar hun werk kunnen pendelen. "We verwachten niet zo gauw iemand uit Voorhout of Wassenaar. Vooral in de laatste gemeente zit een wat conservatieve bevolking, die veel in haar «gen omgeving vindt. Zij heeft eigenlijk alles wat haar hartje begeert". Verwacht Okma geen run op de mooie huizen van mensen, die al ja ren woningzoekend zijn? Okma: "Nee! Het ligt er hele maal aan hoe de Bavo zich naar buiten zal presenteren. Van. de Va- ra hebben we in principe al de toe zegging, dat ze wil meewerken aan een oproep. We willen wel dat de mensen, die bij ons komen, goed wonen. De Bavo ziet dit plan niet als een leniging van de woningnood. Mensen, die alleen maar op de hui zen afkomen, vallen vanzelf af. Ver voor we gaan bouwen moeten we al in contact komen met belangstel lenden". Als het plan „De Hafakker" mis lukt, wat dan? Okma: "We bouwen eerst de helft. Als die wijk een tijdje leeft, gaan we kijken of zij perspectief biedt. Gaat .het niet dan bouwen we wel door vbor de zwakzinnigen, maar de verdunning zetten we stop". Wie beslist dit? Okma: „Een begeleidingscom missie. Zij zal na de eerste fase een standpunt moeten innemen of het project wel of niet wordt afgebouwd. Die commissie moet ook kunnen be palen of het plan nog verder kan worden uitgebreid. Het is niet de be doeling, dat die commissie een scherp controlerend orgaan zal zijn. Ze most echter wel het recht heb ben te kunnen zeggen dat het pro ject mislukt is. Als vanuit de wijk wordt gevraagd om uitbreiding moet dat ook kunnen. De commissie moet een begeleidende taak hebben en geen waakhond zijn, die ons bij het eerste foutje direct pakt". Hoe wordt de samenstelling van die commissie? Okma: "Objectieve mensen. Ze mo gen op de voorhand niet afwijzend staan tegenover dit plan. We willen niet het slachtoffer worden van men sen, die al een gevormde mening hebben". Hoe staat het verplegend personeel tegenover deze plannen? Okma: "Als er iets wordt veran derd trekt het de jongere garde har der aan dan de oudere. De oudere verplegers hebben meer moeite om mee te komen met die ontwikkeling. Vroeger trok hij een witte jas aan. nu niet meer. Vroeger was judo in ziln ooleiding verolicht. En nu soreek ik nog maar van zes Jaar terug. Gelukkig verdwijnen die tegenstel lingen. De ouderen komen steeds beter mee. Ze staan achter het plan. Een paar jaar terug heb ik daar veel zorgen om gehad". *Kay Okma: „Ik verwacht in elk geval mensen die bijvoorbeeld een zwakzinnig kind hebben." RIJNSBURG Bejaardentehuis Avondzon mag niet uitgebreid wor den. Dat heeft de staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhygië ne laten weten aan het bestuur van Avondzon, dat had gevraagd om een nieuwe afdeling voor groepsverzor- ging en een verpleegtehuis voor de mente of geestelijk gestoorde be jaarden. Het ministerie vindt een dergelijke uitbreiding veel te kost baar, vooral omdat er in de omge ving van Rijn^ 'rg ruimschoots vol doende opvan i relijkheden bestaan aldus de staats*cretaris. Avondzon heeft wèl toestemming gekregen voor een afdeling voor in tensieve verzorging van demente of geestelijk gestoorde bejaarden. Daar is echter geen uitbreiding voor no dig, omdat men kan beschikken over de ziekenafdeling, die veel te groot bleek te zijn. Van deze afdeling houdt men één kamer beschikbaar voor zie ken, terwijl alle overige ruimte vrij komt voor de demente of geestelijk gestoorde bejaarden. 5 wOOnWitCv -

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4