ANGSTIG PSV ONTLUISTERD „Feyenoord verloor na goal de kop" Geen oorzaak Rijvers: diepere Dan maar studeren" MAANDAG 20 OKTOBER PAGINA 9 SPORT SPORT SPORT SPORT DEN HAAG Ongeloof heerste alom. FC Den Haag - PSV: 4-1, niemand zou een dergelijk re sultaat heben durven voorspellen. „Ongelooflijk", zo klonk het daarom uit vele monden. „Niet aardig ten opzichte van FC Den Haag", meende daarop sectievoorzitter Herman Choufoer. Daar was, nochtans, FC Den Haags eigen trainer Vujadin Boskov, hij fluisterde ons voor de wedstrijd in het oor: „Het wordt 2-0, voor ons". Zijn vertrouwen in de dit seizoen veel bekritiseerde Haagse formatie werd uiteindelijk beloond. „Heb ik het niet altijd al gezegd?", riep hij na afloop uit. „Eens zullen wij terugkomen. We zijn alleen steeds gedupeerd geweest door blessures. En door schorsingen". Door Wim Schild Schorsingen, er zal er echter wéér een bijkomen. Aadje Kila zat op de eretribune zijn tweed'e van de vijf duels udit, die hij op last van de tuchtcommissie zal moeten missen. Aanvoerder Aad Mansveld kan zich opmaken naast zijn middenvelder plaats te nemen. Voor de tweede maal al in dit nog vry prille sei zoen kreeg hij de gele kaart voorge houden. "Wegens het onderuit ha len van eeii tegenstander (René van de Kerkhof) zonder de bal te spelen", aldus de formulering van scheids- rechter Frans Derks. En daarom was manager Eddy Hartmann de enige onder de 12.000 in het Zuiderpark, die ondanks de J triomf met een wel zéér lang ge zicht rondliep. "Een domper op de I overwinning" liet hy niet na mis troostig te mompelen. "Want ik kijk vooruit, naar de volgende competi- j tiewedstrijden. Hoe lang zullen we hem moeten missen? Twee wedstrij- i den? Drie? Zo kunnen we nooit eens in dezelfde samenstelling spelen. En je hebt vanavond weer kunnen zien hoe belangrijk hij voor het elftal is, met hoeveel meer zelfvertrouwen we spelen wanneer hy er by is. Ver domme, en die overtreding was hele maal niet nodig". FC Den Haag bood de net nieuwe burgemeester Frans Schols 'n majes tueus welkom aan. Schols toonde zich er erkentelijk voor. Onmiddel lijk na afloop spoedde hij zich naar de kleedkamer, waar hij het juichen de FC Den Haag-gezelschap compli menteerde. Daar werd in hoogst spontane bewoordingen de wedstrijd nog eens overgespeeld. Werd eendeels niet verzuimd te erkennen, dat PSV deze avond niet het PSV was een gereputeerde landskampioen waardig. Afgaande op het bij tijd en wijlen angstig apatische optreden van de PSV-ers, had daarnaast Frans Derks nog eens ervaren: "Die jongens klet sen veel te veel, vechten iedere be slissing aan, of die nu in het nadeel is of niet". FC Den Haag trok er zich niets van aan, speelde niet alleen fair- vechtlustig, maar combineerde de in zet met scheppen kwaliteitsvoetbal, vanaf de allereerste seconde. Was dit het omstreden FC Den Haag, be ticht van laf voetbal, van achteruit voetbal? Men wreef zich de ogen uit. Nul-nul nog was het bij rust, maar zelfs in dat eerste bedrijf al had er die latente spanning boven het Zuiderpark gehangen die het uitzicht op ongekende belevenissen voelbaar maakte. Ze bleven niet uit, de jonge Noor Roger Albertsen maak- Willy van der Kuylen onzichtbaar, Edström en Lubse voelden de hete adem van Simon van Vliet (uitste kend) en Perazic (op weg naar zijn beste Haagse vorm) in him nek. De FC Den Haag bleef jagen, ook in die verrukkelijke tweede helft die uiteindelijk in de in Haagse kringen bejubelde climax van 4-1 zou uitmonden. Boskov: "Van nu af verwacht ik voor FC Den Haag een zonnige toekomst". Aad Mansveld: "Als er nu woensdag tegen Lens voor de Europa Cup geen 20.000 mensen kijken, weet ik het niet meer". Henk van Leeuwen tenslotte was de FC Hagenaar, die het feest in luidde. Na de verre trap van Schoen maker omspeelde hij beheerst de lang niet meer zo tijgerachtige Van Beveren: 1-0. Daar was vervolgens die oogstrelende vrije trap van Aad Mansveld (na hands van Van Be- veren), die via de binnenkant van beide palen tergend achter de lijn verdween: 2-0. Simon van Vliet deed er (19e minuut) met t=en onstuitba re solo en een vlammend schot nog eens een voor PSV deprimerende duit bij. FC Den Haag was deze avond on herkenbaar, ontmoedigde met flit sende 'acties PSV's centrale verdedi gingsduo Van Kraay-Krijgh tot in het diepst van de ziel. En liet zich evenmin van de wijs 'brengen door Edströms doeltreffende kopbal (39e minuut). Integendeel, met een alles vernietigende vrije trap ("een streep", werd gegniffeld, "een vuur pijl", klonk het bewonderend) schoot Aad Mansveld alle eventueel aan- ïwezige PSV-.illusies aan flarden. 1. Geels (Ajax) 9 treffers; 2. Edström (PSV) 8; 3. Smeets (MW), Nanninga (Roda JC) Van Kooten (Telstar) 7; 6. Vrey- sen (Feyenoord) en v. d. Kuylen (PSV) 6; 8. Thyssen (FC Twen te), Kreuz (Feyenoord), Lubse (PSV)Kreekels (Eindhoven Marünissen (NEC), Jeuring (FC Twente), Jansen (FC Amster dam) allen 5. Thijssen loopt kaakbreuk op ENSCHEDE Frans Thys sen, die twee minuten voor pauze van het treffen tussen FC Twente en Feyenoord gebles seerd het veld moest verlaten, blijkt aan de botsing met Wim Rijsbergen een gebroken boven kaak te hebben ovex-gehouden. De Enschedese middenvelder mocht, na in het ziekenhuis De Stadsmaten te zyn onderzocht r huis terugkeren. Vandaag zal hij zich opnieuw moeten mei- om te kijken of er operatief moet worden ingegrepen. Hoe lang Thijssen op non-actief moet blijven staan is nog niet bekend. 99 ENSCHEDE Waar was Jan Everse toen Harrie Vos moest uit vallen met een verdraaide knie? Manager Brox van Feyenoord: „vyftien man in de selectie is ge noeg". Trainer Brzezanczyk: „Die stu deert en traint niet. Deze week heeft hy herfstvakantie, dus mis schien is hy er dan wel weer by volgende week". Invaller tegen wil en dank Wim Rysbergen: „Weet ik veel. Hy is er gewoon niet by. Jan Everse tenslotte: „Ik was ge woon niet uitgenodigd. Vorig jaar toen ik in het eerste meespeelde de laatste maanden trainde ik al met het c-team 's avonds. Dat moest, omdat ik overdag op de Academie voor Lichameiyke Opvoeding zit en dus niet met de a-selectie kan mee- trainen. Maar dit jaar is dat schyn- baar niet meer verantwoord, vindt men. By Feyenoord meent men dat ik niet genoeg over heb voor de club. Dat steekt me. Tenslotte was ik zelfs bereid het laatste deel van myn stu die uit te smeren over twee in plaats van over één jaar. Om wat meer mee te kunnen trainen. Maar ja, als ik nooit in de basisopstelling sta, heeft dat weinig zin. Dat heb ik tegen meneer Brox gezegd en toen zei die: nou dan maak je toch ge woon je academie af in één jaar. Dat doe ik nu maar. Maar ik zou liever spelen. Myn conditie is opti maal, dat is zeker FC Twente-trainer Spitz Kohn MVV—NEC 2—3 EindhovenGo Ah. E42 FC TwenteFeyenoord 20 TelstarFC Amsterdam 03 Ajax—FC Utrecht 5—1 SpartaAZ'67 1—1 ExcelsiorDe Gr.schap 30 FC Den Haag—PSV 4—1 NAC—Roda JC 0—3 Twente 8 6 1 1 13 19- 7 Feyenoord 8 5 2 1 12 20- 7 Ajax 8 5 2 1 12 19-11 PSV 8 5 1 2 11 26- 9 NÉC 8 3 4 1 10 15-11 Amsterdam 8 3 3 2 9 14-11 Roda JC 8 4 1 3 9 13-10 Sparta 8 2 5 1 9 10- 8 AZ'67 8 2 4 2 8 9-7 Telstar 8 2 4 2 8 17-16 Eindhoven 8 3 2 3 8 13-20 MW 8 2 3 3 8 12-16 Graafschap 8 2 3 3 7 12-23 D. Haag 8 2 2 4 6 10-12 NAC 8 1 4 3 6 4-10 GA. Eagles 8 0 4 4 4 11-19 Excelsior 8 1 1 6 3 5-18 Utrecht 8 0 2 6 2 9-23 EERSTE DIVISIE Helmond Sp.Heerenveen. 21 FC Den BoschWageningen 10 FC Groningen—Willem II 2—2 SC Amersf.—FC Vlaarding. 1—1 Fortuna SC—FC WV 0—1 FC Dordrecht—Haarlem 0—0 Vitesse—Veendam 1—1 SC CambuurHeracles 2—0 SW—PEC Zwolle 1—1 FC VVV 9 7 1 1 15 12- 4 Haarlem 10 6 3 1 15 18- 9 Fort. SC 10 6 2 2 14 17-10 Cambuur 10 4 4 2 12 19-12 Vlaarding. 9 3 5 1 11 16- 9 Groningen 9 4 3 2 11 15- 9 Vitesse 10 4 3 3 11 20-11 Wagening. 9 4 2 3 10 21- 8 PEC Zw. 10 4 2 4 10 12-11 Veendam 10 3 4 3 10 9-12 Heerenveen 9 3 3 3 9 11- 7 D. Bosch 9 4 1 4 9 7-10 Willem H 9 3 2 4 8 10-20 Helm. Sport 9 3 1 5 7 7-12 Volendam 9 1 5 3 7 7-12 Amersf. 10 3 1 6 7 14-27 Dordrecht 10 2 2 6 6 13-21 Heracles 10 2 1 7 5 8-16 SW 9 0 3 6 3 7-23 Kees Rijvers („het moet je ook meezitten") feliciteert Vujadin Boskov: Jléb ik het niet altijd gezegd?". DEN HAAG De plas water waarin hij stond breidde zich angstig uit maar hij verblikte of verbloosde niet. Kees Rijvers voor de kleedkamer van de bezoekers in het Zuiderpark bezig aan zijn babbel met de pers, binnen werd nog uitgebreid gedou- ched, Rijvers in een poging zich groter voor te doen dan hij zich voelde. „Het zullen toch geen tranen zijn, die ik tegen mijn en kels voel opkruipen?" Waar Rijvers heèn wilde was dit: Nadat Mansveld de inzet van Dahl- quist (op of échter de doellijn, vroeg Rijvers zich af) achterhaalde, duw de iemand Harrie Lubse weg. Straf schop, aldus Ryvers, bovendien: stond Henk van Leeuwen seconden voor dat hij Vam Beveren op een pass van Schoenmaker passeerde buiten spel of kwam hij van eigen helft? Rijvers triomfantelijk: "Dat bedoel ik nou, het moetje ook meezitten. Nou, dat zat het ons tegen FC Den Haag bepaald niet. Ik wil alleen maar zeggen dat wij vóór het 1-0 werd heel wat dichter bij 1-0 zaten dan zij. Denk ook maar aan René van de Kerkhof die de bal voorbij liep op een moment dwat Thie al was gepasseerd". Een staaltje van trainerslogica en Ryvers voegde daar aan toe dat Vu jadin Boskov zelf hem had toege roepen dat het doelpunt van Van Leeuwen 'fünf Meter' buitenspel was. Rijvers had natuurlijk ook gewoon kunnen zeggen dat Frans Derks een matige wedstryd floot maar uit di plomatie liet hy dat laatste achter wege. dat de feiten de revue nog ten vol le zouden passeren maar dan wel intern. „Geen diepere oorzaken alsjeblieft. Behoudens dat boegeroep aan het adres van Van Beveren dan. Bovendien, alles wat je van die vervelende zaak op de verloren wed strijd zou projecteren, zou een vorm van speculeren zijn om nog maar Qiet te spreken van het zoeken naar excuses". Rijvers: "Geen kritiek via dit kanaal, over drie dagen hebben we weer een wedstrijd en nog drie dagen later weer één". Wrevelig: "Wat mij van clubs als Telstar en FC Den Haag altijd opvalt is dat er tegen ons zo heel anders wordt ge speeld dan die clubs normaal zijn te doen". Haastig: "Niéts ten nade-- le van FC Den Haag, het was een goed duel, FC Den Haag een goede ploeg". Als een quizmaster: "En ik zou graag jullie mening willen ho ren over die zo belangrijke 47ste mi nuut". FC Den Haag-feestje na de vierde goal van Manveld, die uitbundig wordt gefeliciteerd door zijn Rijvers kwam er wel heel eerlijk voor uit dat hij niet had gezien of Van Leeuwen al dan niet van eigen speeihelft kwam, wanneer dat wel zo zou zijn geweest zou hij hebben geconstateerd dat de Haagse eerste treffer glaszuiver was. Zoals FC Den Haags victoi-ie in zyn totaliteit 24 karaats was. Al was het alleen maar omdat er onder al die vedet ten van Philips niet één enkele spe ler was met zoveel karakter als Aad Mansveld. Het pilsje dat hem na de wed strijden in het Philips sportpark steevast wordt aangereikt bleef in Den Haag ook al achterwege. Rij vers had er zaterdag toch weinig trek in en dat niet eens zo zeer om dat PSV opnieuw buiten Eindho ven niet foutloos rondkwam. Tus sen een niet foutloos parcours en een afgang zat zelfs volgens Rijvers een hemelsbreed verschil, de trainer slikte niettemin zijn teleurstelling manmoedig weg en kondigde aan ENSCHEDE Wat het spoedberaad van de grote drie Brox, Kerkum en Brzezanczyk na afloop van de verloren match in Enschede ook als onderwerp gehad had mogen hebben, elke informatie werd geweigerd de ijver van Feyenoord kan zeker niet in de discussie geweest zijn. Daarvoor speelden de Rotter dammers tot aan de rust (0-0) te sterk en daarvoor waren ze na rust te veel in het offensief. Jammer voor Feyenoord was dat net nu het tij lijkt te keren, nu de lijn weer stijgende is, er moest worden aangetreden tegen FC Twente. De inzet was de eerste plaats van de ranglijst en dat inspireerde de ploeg van Spitz Kohn in hoge mate. Het ge volg Feyenoord leed zijn eerste nederlaag dit seizoen en FC Twente is aangeland op de plaats die het verdient Door Pim Stoel r Jeuring, Drost en Mühren omhelzen elkaar na de tweede goal van Jeuring Een wonderlijke ploeg, dat FC Twente. Elk Jaar weer wordt er steen en been geklaagd over de fi nanciële positie. Kopstukken moeten worden verkocht, het ach en wee is niet van de lucht, maar als de com petitie weer op gang is, draait het team vaak formidabel. Wat telkens weer ontbreekt is dat beetje extra dat de ploeg naar de landstitel kan sturen. Wellicht zit het er dit Jaar meer in dan ooit. Want nog slechts zelden de afgelopen jaren reikte de formatie naar een zo geslaagde com binatie van techniek, kracht en on verzettelijkheid, als Juist nu. Voor de techniek zijn verantwoordelijk in de eerste plaats natuurlijk Frans Thijssen, Mühren en Bos. Zeker Jaap Bos die gisteren zo zijn stem pel op het duel drukte dat hij zich- regelrecht naar Oranje lijkt te spe len (en dat ook vurig hoopt)Tja, en dan is er de kracht. Dankzy Overweg, Jeuring maar natuurlijk ook Achter berg. De Keu speelde gisteren zon opvallende rol - twee overtredingen, plus een kopbal waaruit Jeuring de eerste treffer en een tikje waarna Jeuring de tweede goal realiseerde - dat het voor de geblesseerde Kik van der Vall moeilijk zal zijn terug te komen. Formidabel FC Twente-Feyenoord. Een for midabel kijkspel van redelijk hoge kwaliteit. Een niet aflatende slag om de volle winst, vooral van de kant van FC Twente. Met daar tegenover een uiterst listig spelend Feyenoord dat het eerste halve uur voor rust de aanvalsdrift van de Twentenaren des kundig bedwong en toen geleidelijk aan het initiatief nam. Daarbij overigens wel geruggesteund door de uiterst merkwaardig blazende arbi ter Corver. Zo was het in die eerste helft eigenlijk juist Feyenoord dat de meest reële kans kreeg om de score te openen. Via Theo de Jong die een ijzersterke solo besloot met een slap rollertje in vrije positie voor doelman Gross. De Jong: "Ik dacht, hij komt er uit en dan mik ik langs hem heen. Maar hij kwam er niet uit". De robuuste middenvelder klaagde nog wel over een tekort aan conditie. De Jong: "Ik ben nu anderhalf weekje aan het trainen en ik voel het, ik ben nog lang niet op het oude peil. Dat laatste gold ook voor Wim Rijs bergen wiens optreden gisteren ver wondering wekte. De blonde verdedi ger verscheen niet bij de warming up maar werd door zijn coach nadat Vos al heel snel z'n knie verdraai de, toch de wei ingestuurd. Als lin kervleugelverdediger. Rijsbergen "Heb ik een keer eerder gedaan. Drie jaar geleden tegen Ajax. Maar ik wilde helemaal niet. Ik had nog een week rust nodig. Vrijdag heb ik voor het eerst sedert weken even met de bal getraind. Zaterdag zegt de trainer tegen me dat ik zeker niet hoefde te spelen en zondag moet ik dan toch mee als reserve en word ik onmiddellijk ingezet. Daar baai ik toch mooi van". Aderlating Het was Wim Rijsbergen, die nog voor rust verantwoordelijk Was voor een fikse FC Twente-aderlating. In een duel om de bal porde hij Frans Thijssen met een elleboog in het ge zicht. Geheel per ongeluk, maar de gevolgen waren desastreus. Met een volkomen dicht oog, een neusver- wonding en vermoedelijk een lichte hersenschudding moest Thyssen naar het ziekenhuis worden afge-^ voerd. Dat gebeurde allemaal vlak" voor rust. En FC Twente zou na die rust for midabel terugkomen ondanks het gemis van de sierlijke spelbepaler die werd vervangen door Bruggink. Al na zes minuten was het Achterberg die Jeuring een bal toekopte. De blonde spits drie kilo lichter dan enkele weken terug en in topvorm scoorde onhoudbaar voor Treytel, met een halve omhaal in de uiterste hoek. En toen kwam de zwakte van Feyenoord aan het licht. Gehaast, uiterst gehaast begon de ploeg te proberen de achterstand weg te wer ken. Toen bleek dat het middenveld onder aanvoering van Van Hanegem nog niet in staat is een overheer sende rol te spelen. Toen bleek dat de ploeg mentaal niet tegen een achterstand opgewassen is. Brzezanczyk somber: "Ze verloren de kop. Wilden zo snel mogelijk ge lijk komen. En vergaten daarbij dat Twente over snelle spelers beschikt. Neem die tweede goal. Heel Feyen oord, behalve de doelman was over de middellijn. Dat mag toch niet ge beuren. Er was nog tijd genoeg. Een wanhoopsoffensief zoals nu was niet verantwoord". Toch was Feyenoord dankzij dat wanhoopsoffensief dicht bij de gelijk maker. Dat was in de twintigste minuut toen De Jong keurig door brak en Kreuz bediende. Diens kop bal kon door de Twehte-doelman, zy het met grote moeite, worden weg gewerkt. FC Twente schrok. Begon wat krampachtiger te spelen. Had daar bij het geluk dat een talent als Jaap Bos het hoofd koel hield en met on grijpbare solo's zijn ploegmaten wat rust schonk. En toen, in de 32ste mi nuut werd Feyenoord definitief ge veld. Met heel de ploeg in een aan vallende rol hadden Jeuring en Ach terberg weinig moeite een dieptepass van Van Ierssel doeltreffend af te ronden. Achterberg rukte op, speelde op tijd af naar Jeuring die in eer ste instantie strandde op Treytel maar in tweede instantie scoorde. Spitz Kohn na afloop: "Dat is nu het soort krachtsexplosies dat ik voor ogen heb. Voor de wedstrijd heb ik het gezegd. Vandaag alles er in. Vol er tegen aan. En dat hebben ze gedaan. Natuurlijk kost het kracht. Vandaar dat Feyenoord voor rust enige tijd kon domineren. Maar ja, toen na rust dat doelpunt zo snel viel kregen we natuurlijk vleugels.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9