Omstreden Sahara-mars Y eiligheidsr aad voor NAAST HET NIEUWS Opheffing Ferenka dreigt door de ontvoering van Herrema Ontspanning door China VS-Rusland gekritiseerd VN NEMEN RESOLUTIE TEGEN ZIONISME AAN ONRUST IN OMAN Morgen aanval van FNLA op Loeanda? 5Blauwe Maandagsucces van de middelmaat MAANDAG 20 OKTOBER DUBLIN (AP) *De enige eis van de ontvoerders van dr. Herrema die is ingewilligd, is het sluiten voor I onbepaalde tijd van de Ferenka-fa- t briek in Limerick waarvan dr. Her- J rema directeur is. Dit gebeurde tien dagen geleden. De 1200 werknemers i hebben tijdens de sluiting hun volle I salaris gehad en de onderneming f heeft tot dusver een verlies .geleden van meer dan 1,25 miljoen gulden. De vrees groeit, dat Ferenka, een dochteronderneming van AKZO, zal worden opgeheven, aangezien de fa briek dit jaar reeds een verlies ge leden heeft van ongeveer zestien mil joen gulden. Opheffing van Ferenka, de grootste buitenlandse investering in Ierland, zou een gevoelige slag zijn voor de pogingen van de Ierse regering, meer buitenlandse bedrijven ertoe te bewegen in Ierland te investeren. Door honderden Ierse soldaten en politiemannen zijn gisteren de bui tenwijken van Dublin afgezocht naar de ontvoerde Nederlandse industrieeL In Dublin is gemeld dat de afde ling der "Provisionals" van het Ier se republikeinse leger I.R.A. bezig was met de ontvoerders van de 53-ja- rige Nederlander over diens loslaten te onderhandelen. In kringen van het I.R.A. is even wel gezegd dat de provisionals "ab soluut geen contact hadden opgeno men" met de ontvoerders en dat zij zelf bezig waren die lieden op te sporen omdat die door hun optreden de ondergrondse beweging in een zeer kwalijk daglicht hadden ge steld". De politie gelooft dat de ontvoer ders IRA-mensen zijn die eerder dit jaar uit de beweging waren gesto ten omdat zij zich niet aan de beve len hielden. De leider van de vo gelvrijen zou de 26-jarige Eddi Gal- laghr zijn, een man die destijds bij de provisionals een hoge functie had bekleed. De Ierse minister van de PTT dr. Conor Cruise o'Brien, zei zondag op nieuw dat de regering weigert met de ontvoerders tot een akkoordje te komen door drie gevangen zitten de terroristen uit te ruilen tegen dr. Herrema. "Als wij dat zouden doen dan konden wij net zo goed het hele gezag in het land wel aan het I.R.A. overdragen". In Ierse gevangenissen zitten thans ongeveer 150 IRA mensen. "Als wij toegeven", aldus de minister, "dan ligt het voor de hand dat het IRA of leden van die organisatie met een hele verlanglijst komen aanzetten, en wellicht doorgaan mat ontvoerin gen". MADRID (DPA/AP/UPI/ Reuter) In Madrid verluidde gisteren, dat het Spaanse staats hoofd generaal Francisco Fran co acht dagen absolute rust moet houden omdat de griep die hij heeft wordt gecompliceerd door bloedsomloopstoornissen in de hartvaten. Genei-aal* Franco ligt in de van alle moderne apparatuur voorziene ziekenkamer van het El Pardo-paleis bij Madrid, het vroegere jachtslot dat hem tot woning dient. De apparatuur is er nog van de zomer van 1974, toen Franco een ontsteking van de aderen in een der benen had. Franco krijgt zuurstof toege diend. Sinds zaterdag vertoeft de Z. - afrikaanse hartchirurg dr. Christiaan Barnard in Madrid. Of dit met de toestand van Franco samenhangt is niet be kend. Het bezoek van Barnard aan Spanje zou al enige tijd geleden zijn geregeld. De chirurg is be vriend met 'n collega van Fran co's schoonzoon dr. Cristobal Martinez Bordiu, markies van Villaverde, met wie hij zou gaan jagen. In de Baskische plaats Zarauz die op rond 20 km ten westen van San Sebastian ligt, is zater dag een lid van de Guardia Civil door een groep gewapende man nen doodgeschoten. Het aan tal politiemannen dat dit jaar in Spanje om het leven is gebracht, is hiermee tot 21 jaar gestegen. De 49-jarige politieman Ma nuel Lopez Trivino kreeg drie kogels door zijn hoofd toen hij in burger op weg was naar huis. Een van de vijf eind september geëxecuteerde guerrillastrijders Juan Paredes Manot, kwam uit Zarauz. Eerder op de dag was bij de grensplaats Irun een lid van de Guardia Civil aan een been ge wond, toen hij en een collega bij de rivier de Bidassoa beschoten werden. Volgens de politie kwa men de schoten van de Franse oever. Vrijwel gelijktijdig ont plofte er vlakbij op de weg een bom. Daarbij hep niemand let sel op. MADRID (AP) Spanje heeft zaterdag de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties verzocht te inter veniëren in verband met het voorne men' van Marokko een grote mars van 350.000 man onder de bevolking te organiseren naar de omstreden Spaanse Sahara, die aan Marokko grenst. In deze mededeling die afkomstig was wan het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken werd de mars beschreven als „een bedrei ging voor de veiligheid en de inter nationale vrede". De Veiligheidsraad heeft naar aan leiding van dit verzoek besloten van daag bijeen te komen. Marokko zegt aanspraak te hebben op dit gebied waarvan Spanje wil dat het zijn eigen toekomst moet be palen, iets waarin het wordt ge steund door Algerije. In Rabat is van officiële zijde be kendgemaakt dat zich voor de "vre desmars" al 320.000 mensen hebben gemeld. Die 320.000 vrijwilligers, aldus het bericht hadden zich reeds 48 uur na dat Koning Hassan donderdag het plan bekend had gemaakt opgege ven Vernomen is dat Koning Hassan een persoonlijke boodschap heeft ge zonden aan de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Kis singer waarin hij er de aandacht op vestigt dat Marokko met zijn actie zal voortgaan tenzij Spanje alsnog mocht erkennen dat Marokko recht heeft op het Spaanse gebied. In het Algerijnse grensgebied zou den militaire versterkingen zijn aan gekomen, waaronder zware tanks van Sowjet-imakelij. Nagenoeg het heie Marokkaanse leger is ingezet voor allerhande werk zaamheden bij de grenzen met de Spaanse Sahara en Algerije in de af gelopen twee maanden. Mauretanië, de derde partij in het Sluimerende conflict rond de Spaan se Sahara naast Marokko en Alge rije, heeft zaterdag verklaard dat het Marokkaanse vredesmars naar de hoofdstad El Ajoen steunt. Zaken Kissinger die gisteren in Pe- In Madrid is gisteren meegedeeld king is aangekomen ter voorberei- ontspanning thans een nieuw sta- dat men in de Spaanse Sahara bezag ding van het bezoek van president dium was ingegaan maar dat het ge ls een "tegenmars" te organiseren. Ford, heeft 's avonds het diner ge- vaar i ln de richting van de Marokkaanse bruikt met zijn ambtgenoot Tsjiao groter grens, en die vijf dagen moet begin- Koean-Hoea. nen vóór de Marokkaanse op gang Deze hield aan tafel een toespraak komt en wel op 22 oktober. waarin hij wees op de gevaren van L de Chinese minister, dat de ADVERTENTIE frfijuBtej een miljoen gulden aan prijzen Een geschenk van Continen tal Rubber B.V. Amersfoort. OH rf^B—Tiyr" Te winnen in de Nationale Puzzelaktle Lb.V. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. VERENIGDE NATIES Reuter/ waardoor het antisemitisme officeel racisme resoluties te steunen in de UPI/AFP) De sociale commissie werd goedgepraat. Hij waarschuw- algemene vergadering. Die gaan Kissinger zat er onbewogen bij en zei dat elk land "een beleid moet volgen dat bij de eigen omstandig heden aangepast is". Hij voegde er aan toe dat de V.S. heeft beloofd po gingen tegen te gaan waarbij het ene land het andere tracht zijn wil op te leggen. In geen der toespraken is het woord "Sowjet-Utnie" met name ge noemd. Tijdens de maaltijd speel de een militair orkest Chinese en Amerikaanse liedjes. Aan het eind van zijn toespraakje trachtte Kissinger de stemming wat op te vijzelen en had daarbij succes want er werd alom en breed ge grijnsd toen hij op zijn manier in het Chinees zei dat het warme welkom dat hem in Peking ten deel was ge vallen, en niet het eten "de avond ge denkwaardig had gemaakt". Waar mee hij niet wilde zeggen dat er aan de spijzen ook maar iets had ge schort. Het Chinees van er PEKING (Reuter) Aan het diner dat de Chinese regering hem gisteravond in de grote zaal des volks in Peking aan bood, heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken dr. Henry Kissinger voor het eerst Chinees gesproken. "Na zoveel reizen (acht) naar China heb ik er eindelijk de moed toe'gevonden", zei hij te gen zijn gastheren. Wat de minister in het Chinee zei luidde in vertaling: "Het is gemakkelijk een diner aan te richten niaar moeilijk een goed gastheer te zijn". COGNAC-SHAKE De Britse minister van Landbouw Fred Peart heeft de Fransen aangeraden hun cognac voortaan met melk te drinken, om zo de melkoverschotten van de Europese Gemeenschap weg te wer ken. De kwestie was ter sprake gbbracht door een Schots Lager huislid, die zei dat „de beste manier om van de melkoverschotten af te komen is door de Europeanen aan te moedigen de melk op te drinken". Minister Peart was het daar helemaal mee eens. „Ik zie niet in waarom de Fransen geen melk in hun cognac zouden doen. -Dat is heel lekker". Hy onthulde dat hijzelf nog twee cognacjes met melk had genoten in de bar van het Hogerhuis, en ook buiten dat veel melk dronk. ZINGEN IN BAD GEZOND „Als u niet een berg kunt beklimmen oefen dan tenminste uw longen door in het bad te zingen". Dit is de raad van een Britse arts, Denis Kiely. Op een medisch congres in de Engelse plaats Barnet zei hij, dat de (ongen het orgaan zyn dat het minste geoefend en het meest ge bruikt wordt. Hy vond dat bijvoorbeeld een corpulente zakenman van middelbare leeftijd die geen kans ziet veel beweging te nemen, er goed aan doet in het bad te zingen, wil hy zijn leven nog wat verlengen. NIEUWE GRAFLIGGER België heeft een nieuwe „grafligger". Zaterdagavond is ln het Bel gische Alveringen de 26-jarige Robie de Poorter in een kist onder de grond gekropen om te trachten het splinternieuwe record „graf- liggen" te verbeteren. Dat recórd staat op naam van de 23-Jarige Mare de Maere, die op 20 september van dit jaar uit zijn „graf" in Waasmunster opstond, nadat hy daar 105 dagen in had doorgebracht. De Maere had toen net record „grafliggen" van Louis Luypaerts met vier dagen ge slagen. Robie de Poorter is van plan minstens tot eind april gende Jaar onder de grond in zijn „kist" te blijven. i het vol- GOEDE OOGST Een Russische boer heeft in een aardappelveld een pot met meer aan 600 zilveren munten uit de tijd van Iwan de Verschrikkelijke opgegraven. Dit heeft de Russisohe krant „Trud" gisteren gemeld. De ovale muntjes tonen aan e en de woorden „een Kopke" i veer 1650 tot 1750 geslagen. BEIROET (UPI) Iraanse, Brit se en Omaanse soldaten hebben een grootscheeps offensief ontketend te gen rebellen in de streek van Dhofar in het sultanaat Oman aan de Perzi- kust afgezette troepen en de rebel len zouden hevige gevechten zyn uitgebroken waarbij aan de kant van de aanvallers zware verliezen zouden worden geleden. sche Golf, zo heeft het Iraakse pers- In Oman wordt al meer dan 10 Jaar bureau bekendgemaakt. Het persbureau berichtte uit Aden dat een woordvoerder van het Volks gevochten tussen rebellen die de afhankelijkheid van Dhofar willen e het leger van sultan Qaboes va front voor de Bevrijding van Oman Oman. had gezegd dat "invasietroepen uit Een zegsman van het Britse Mi- Iran. gesteund door koloniale Britse nisterie van Defensie heeft gisteren troepen en de troepen van het hand- langersregime in Muskaat, soldaten hebben afgezet in het hart van de bevrijde scector en in het zuiden van Oman". Tussen de vanuit de lucht en op LOEANDA (AP) Volgens I n Loeanda opgevangen radio-inter- de leider zocht Kissinger de Japanse hoofdstad view heeft Holden Roberto, de lei- Unita, Jonas Savimbi, in Yaounde Tokio, waar hij een ontmoeting had der van de bevrijdingsbeweging bekendgemaakt. Vóór zijm bezoek aan China, be- tegengesproken dat Britse soldaten zouden deelnemen aan de actie in Oman. Er zijn wel Britse militairen in het sultanaat, maar zij zijn officieren die het kader boven de rang van ma joor in het leger van Oman com manderen. Iran heeft in Oman 4.000 soldaten gelegerd en het heeft er artillerie en gevechtsvliegtuigen gestationeerd. Het leger van sultan Qaboes telt 15.000 man. Massamoord FNLA, gezegd dat hij morgen de An golese hoofdstad Loeanda zal aan vallen. In die stad zijn thans de troepen van de tweede grote bevrijdingsbe- Beide ministers hebben elkaar "esï?' de "PLA- heer en meester' met zijn Japanse collega Miyazawa. De Koreaanse kwestie is het voor naamste onderwerp van gesprek ge weest tussen Kissinger en Miyazawa. SUTHERLAND (AP) De poli- steun toegezegd bij het verder door- de algemene vergadering van de de dat deze resolutie het werk van de het actieprogramma in het kader drukken van de Amerikaans-Japan se resolutie over Korea in de algeme ne vergadering van de Verenigde Naties. Miyazawa heeft dr. Kissin- bedankt voor de grootse Verenigde Naties heeft zaterdagmor- Verenigde Naties in gevaar brengt'. Mali. Met emotioneel debat solutie aangenomen waarin het Zio- :nisme wordt bestempeld als een „vorm van racisme en rassendiscri minatie". De uitslag van de stem ming was: 70 voor, 29 tegen en 27 onthoudingen. De resolutie zal worden voorgelegd vergadering. Het aannemen werd door de Amerikaanse verte- enigde Staten genwoordiger Leonard Garment ge kenschetst als een „obscene daad", De Derde Wereld stemde verdeeld over deze resolutie, die was inge diend door 20 Arabisch landen, Af ghanistan, Cuba, Dahomey, Guinee het VN-decennium tegen het houden van een anti- i-conferentie in Ghana in Maar volgens Saviimbl zal het niet Le,L?e!?An' r ^5 tie^n^rrmerilTaanse 'staat Nebïw- ka heeft de 29-jarige Charles Erwin Simants gegrepen, die wordt ver moord op een gezin van personen dat naast hem woonde in het dorp Sutherland 'in Nebras- drie (leider van de MPLA) kan al niet meer winnen'. Savimbi kwam eind vorige week Yaounde aan, aan boord Mocht de bedreiging waar blyken te Zairees privévliegtuig. Hij werd u uuwiuiaim zjjn dan kon zware stryd worden terdag ontvangen door premier Paul ka 0nder de slachtoffers verwacht. Biya van Kameroen. Vandaag reist viTvHprpn hij door naar Togo, Ivoorkust T Loean- beria. bij De Aarabische staten hadden be- ontvangst die keizer Hirohito De afgelopen tijd is het da rustig geweest. Vorige week zijn in Novo Redon- Afrikaanse landen bestaat de dat deze omstreden resolutie lgemene grond zal wegslaan onder de stemmige veroordelingen en de resolutie tegen apartheid aantal klemtoond dat de resolutie niet was langs in Amerika is ten deel geval- do ten zuiden van de Angolese hoofd stad twee Russische Het afvoeren van Portugese vluch telingen naar hun moederland is thans door de Portugese nationale Oost- luchtvaartmaatschappij de TAP c De verdachte is een 29-Jarige vrij gezel die Inwoonde bij zijn zuster en zijn zwager. De slachtoffers zijn de heer en me vrouw Henry en Marie Kellie, beiden in de zestig, hun 28-jarige zoon Da- n- joodse staat". De Israëlische afge- Tokio spreken met de Japanse pre- zend ton oorlogsmaterieel duits schip aangekomen met tiendui- gelaten aan landen die zich hiertoe vid, diens twee kinderen de vijf jari- de EG-landen heb- Hij sprak kaanse betrekkingen. de Japans-Ameri- Cubaanse huursoldaten 750 vrijwillig hadden aangeboden. Dit ge Daniel en de zesjarige Deanne steun heeft ertoe geleid dat de evacuatie en nog een kleinkind van de heer en i de volksbevrijdingsbeweging van minder snel loopt dan voorheen. i kunnen vernieti- ADVERTENTIE s een miljoen gulden aan prijzen Een Petri TTL camera van B.V. Transcontinenta, Amsterdam. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle tb.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Minister wint De Franse minis- ter van Economische Samenwerking Pierre Abelin, heeft zondag zijn par lementszetel behouden in de tweede ronde van een tussentijdse verkiezing die gezien werd als een proef op de som voor de populariteit van de re gering van president Giscard d'Es- taing. Abelin kon de vereiste meer derheid niet verkrijgen in de eerste ronde van vorige zondag. Hij kreeg nu 27.418 of 52,61 pet van het totaal aantal uitgebrachte stemmen, on geveer 8 pet minder dan hij bij de laatste verkiezingen ln maart 1973 verwierf. OEGSTGEEST Na vijf jaar van solo-cabaret is het niet zo ver wonderlijk voor een man als Riens Gratama om eens met een ensemble op stap te gaan. Avond aan avond ruim twee uur lang een publiek be zighouden is tenslotte geen geringe opgave en zelf heb ik altijd het idee gehad dat Gratama voor een derge lijke arbeid niet genoeg talenten heeft. Samen met zijn regisseur Jo- han Verdoner, de directeur van de Amsterdamse Academie voor Klein kunst heeft hij het plannetje be dacht om met acht van de vorig jaar afgezwaaide kieinkunststudenten 'n programma te maken. Zo ontstond "Blauwe Maandag", een voorstelling die afgelopen zaterdag in het Rijn lands Lyceum te zien was. De groep kreeg muzikaal steun in de rug van het combo Cees Bijlstra en werkte met teksten van eigen makelij en van Michel van der Plas en Friso Wiegersma. Wel, flink wat leven in de brouwe rij met acht jonge, met veel inzet werkende mensen, veel kleurige kos tuums ook en een uitstekende mu zikale (misschien wat te harde) be geleiding, maai* in feite toch weinig nieuws onder de zon. In principe is geen enkel onderwerp een cliché, maar er zijn er wel een aantal, die zich door hun aanpak snel tot dat niveau laten degraderen. Jammer genoeg koos de groep juist die (wer ken op een kantoor", "carnaval", „legende") gegevens. Mijn twijfel aan Gratamas ca paciteiten bleef bestaan, zeker na zeer pijnlijke imitaties van Wim Kan, Toon Hermens en zelfs Her man van Veen. Hoewel met name Coen van Vrijberghe en Selma Sus- sana in- de groep aantrekkelijk werk verrichtten, kon het ensemble de op een zo gevaarlyke basis imitatie en cliché) rustende voorstelling toch niet meer redden. Je vraag je trouwens wel af wat ze daar in Amsterdamin die vier jaar op de academie leren. De leer lingen die ik zaterdag zag. konden met uitzondering van de twee eerder genoemden, niet meer dan van alles een beetje en van weinig een hele boel. Het succes dat de groep zater dag bij het voor twee derde gevul de Rijnlands behaalde, was voor mti dan ook niet meer dan dat van de voor tallozen bereikbare middel maat. TON VAN BRUSSEL.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7