Moeders terug in de schoolbanken Kattestaart animo moeder mavo Koel,Koeler, Koelst Winkelen Wat een suiker PAGINA 6 Geen vrouw uit het keurige Noordhollandse dorpje Middenmeer zal ooit publiekelijk haar truitje hebben opgestroopt om de wereld te laten zien dat haar buik van haar is en van nie mand anders. Ludieke akties om de emancipatie op gang te brengen komen er niet voor net zomin als demonstraties met spandoeken voor gelijke rechten en gelijke kansen. Het is niet altijd even gemakkelijk na zoveel jaar weer terug terug te gaan in de schoolbanken. Door Pieter de Nies wordt uitgelegd. Zoals de vrouw in een pantalon een afkledend effekt heeft, zorgt de snelle rasp met de nagel langs de rug van het boek voor een strakzittend kaft". „Wat krijgen we nou", zullen enkele dames gedacht hebben bij dit stukje aanschouwelijk onderwijs. Tochis het niet de onzin die het misschien lijkt.'Het kaften is tenslotte een serieuze zaak die te vergelijken valt met het bestuderen van reisfolders. Er zit iets in van voorpret en van vertrouwd raken met het materiaal. Daarnaast is een vrijblijvend babbeltje een uitstekende gelegen heid om op die eerste dag even te kijken wie er allemaal in de klas zitten.. Om te wennen aan de sfeer van het lokaal, de zit van een schoolbank, het bord met de krijtjes en de man die ervoor staat. De leraar die zal loven en prijzen, maar op een gegeven moment ook zal zeggen: mevrouw, wilt u uw mond houden. Via het kaftpapier is het een kleine stap naar het bankpapier, de boekhouding, uitstaande rekening, debiteuren en.„crediteuren", bromt de klas. De les is begonnen. heeft gedaan jaar geleden i meer meetelt". lagere school heeft C wel een paar jaar Mulol dat dat dertig dus nauwelijks Drempelv Drie jaar geleden werd het idee voor een moeder-Mavo geboren. De heer Remmers gaf avondlessen Engels. Een cursus waar ook veel gehuwde vrouwen aan meededen. Tijdens gesprekken bleek' dat veel van die vrouwen er echt wel iets voor voelden opi alsnog de Mavo te doen, maar geen zin hadden in een echte avondschool. „De bekende bezwaren", vertelt Remmers. „Hun man vond het niet gezellig om zo vaak alleen te zitten, ze wilden de kinderen niet alleen laten, ze waren bang dat de warme maaltijd in het gedrang zou komen etc. Bovendien bestond er een soort drempelvrees vooi die vrij pittige avondopleidin gen. Wel begrijpelijk natuurlijk. Die vrouwen zijn een hele tijd geleden van school gegaan, hebben .na hun huwelijk niet meer gewerkt en zouden dan plotseling in een hoog tempo hun diploma moeten halen". Op de dr. Ariensmavo kwamen in die tijd twee lokalen vrij en Remmers, toen ook al direkteUr, dacht een prachtoplossing te hebben gevonden. Een speciale moeder-Ma vo met een eigen lesrooster binnen de gewone Mavo en onder gezamenlijk bestuur. „Neen", sprak helaas het ministerie, „het is in strijd met de geest van de Mammoetwet om volwassenen op een school voor leerplichtige kinde ren toe te laten". Het enthousiasme voor het plan had echter zulke vormen aangenomen dat het ministerieel veto slechts olie op de golven was en alle inmiddels ingeschakelde onderwijsexperts en vrouwenorganisaties ijverig gingen speuren naar een formule die voor de wet wel aanvaardbaar was. En dat lukte. De moeder-Mavo werd officieel een dependance van de gemeentelijke avond-Mavo in Alk maar. Bestuurlijk gezien niet zo eenvoudig, maar de geest van de wet wordt tenminste niet geschaad en de moeders spreken onder elkaar toch over de Ariensmavo. Reserves „In Tiet begin verliep de aanmelding nog wat traag", herinnert Remmers zich. „Een hoop vrouwen wilden eerst de kat uit de boom kijken. We hebben toen een grote bijeenkomst georganiseerd om het lesprogramma te bespreken en op die avond zijn eigenlijk de laatste reserves wegge vallen: Je kent dat wel. Mevrouw A hoort dat mevrouw B ook alleen Er staan nu 126 leerlingen| ingeschreven bij de moeder-Mavo t nog steeds wordt er gebeld om vragen of er plaats is. „Ongelooflijk"! verzucht Remmers die in 1972 1 25 a 30 vrouwen verwachtte. Een,j hooguit twee klassen. Het zijn vijf geworden. „En 't is .dat we g^enf ruimte meer hebben, anders zouden! we een zesde klas ook makkelijk vol kunnen krijgen. Er komen hier zelfs] dames uit Beverwijk en Den Helder!' Het rooster is dan ook zo ingedeeld] dat het voor iedere haalbare kaart is. Twee ochtenden[ per week van kwart voor negen totl twaalf uur. En een crèche naast def deur. Verdienen Terug naar de les. Het is net pauze' en dus een goede gelegenheid om tef viagen waarom al die huisvrouwen,! var. jong tot middelbaar en meer dan middelbaar, zo graag d at! Mavo-diploma willen halen. „Ge-! woon leuk", is de meest gehoorde] reaktie. „Ik was het al zo lang vanf plan", vertelt de een, en: „Vroeger, meisje niet ben van school afgegaan toen ik vijftien was. Een- baantje en geld] verdienen, daar zag ik veel meer Stom hè. Ik weetnu wel beter! mijn eigen kinderen maken hun! opleiding fijn af". Een wat oudere j vrouw: „Mijn man heeft een goede! baan en moet af en toe relaties ontvangen. Ik wil dan ook graag! een beetje uit de voeten kunnen metj Engels en Duits". Het is duidelijk: ze doen het v_ zichzelf. Omdat ze het gezellig;, vinden, omdat ze best tweeF ochtenden kunnen vrijmaken en, omdat ze een stuk achterstand willen inlopen. „Als je hoort wat dei Jeugd tegenwoordig allemaal weet en waar ze over praten, dan voel je, jezelf buiten spel staan", wordt ex- gezegd. - En dan is de pauze voorbij en komt de leraar aardrijkskunde binnen! Sigaretten worden haastig gedoofd in de inkthouder van de lessenaar. Nog een paar steelse blikken naar de fotograaf, nog even iets vertellen wat absoluut niet tot kwart over elf Kan wachten en pas daarna treedt er een geconcentreerde stilte in en, kan er verteld worden overt j landschapsim-ichting. Het maakt! weinig uit,' een klas vol tieners of een klas vol moeders. SAMENSTELLING HENRIETTE V.D. HOEVEN Veruit de meeste koelkasten die inf ons land worden verkocht name lijk drie van de vier komen uit Italië. Ze worden daar vooral ge maakt in de fabrieken van Ignis, Za- nussi en Indisit, ook al staan er bij] ons vaak andere merken op. Slechts een op de vier kasten komt uit West-I Duitsland. De koelkasten die momen-l teel het meest worden gekocht zijn! de duurdere tafelmodellen en twee- deurs vries-koelkasten. In die laatste! soort komt er steeds meer vraag naar vier-sterren kasten (-24 graden) in-f plaats van drie-ster kasten (-18). L Volgens berekeningen van het blad Marketing in Europa worden er dit jaar in ons land 250.000 diepvriezers verkocht. Dat is 40.000 meer dan vo rig jaar. Het meest vex-kochte merk is Esta (24 procent), daarna vol gen Ignis (12,5 procent), Helifrost (11,5 procent), Marijnen (9.6 pro- j cent). Philips (6,7 procent), Zanussi (5,8 procent), Bauknecht (4 procent) en Erres (3,7 procent). Er zijn nog heel wat andere fabrieks- en winkel merken en die hebben samen 22,2 procent van de markt. Van alle diep vriezers die te koop zijn komt zesen- I veertig procent uit Italië en drie en twintig px-ocent uit West-Duitsland. De invoer van Oostenrijkse en Deen se diepvriezers neemt toe. Uit een onderzoek in Duitsland L is gebleken dat 46 procent van del pakjes diepvriesprodukten in de win kels te warm werden bewaard. Zes honderd pakjes werden onderzocht, I aldus de Consumentengids. Toch is hier een jarenlange strijd gevoerd met het ministerie van Onderwijs om een „moeder-Mavo" van de grond te krijgen. Een uniek experiment dat vrouwen, die in hun jeugd de onderwijsboot hebben gemist, een tweede kans biedt. Na eindeloos heen-en-weer geschrijf heeft de minister zijn toestemming verleend voor deze dagopleidiixg voor •niet-leerplichtigen. Een week gele den begon op de dr. Ariensmavo in Middenmeer voor zo'n vijftig moe ders (de klassen la en lb) de tweede eerste schooldag. Maandagmorgen, negen uur: han delskennis van de heer A. H. Remmers, de grote motor achter de moeder-Mavo en tevens direkteur van de dr. Ariensschool. Onder zijn leiding zullen de dames het rijk dei- tabellen en balansen betreden. Maar nog niet meteen. Eerst wordt de techniek van - het boekenkaften behandeld. Met vaardige hand knipt Remmers in een groot stuk donkerbruin papier. „De meeste mensen vergeten een heel belangrijk onderdeel", doceert hij, „namelijk de nagel bij de rug". Nagel bij de rug? Waar heeft de man het over? Het We bedoelen dan ook de acalypha hispida, de kamerplant die beter bekend is als de kattestaart. Die naam die de liefhebbers er aan geven slaat dan op de purperen slingers, die uit de oksels van de bladstengeltjes tevoorschijn komen. Dat zijn de sierlijke afhangers, die evenwel niet de naam bloem mogen dragen. Het zijn de aren waarin de nietige bloempjes zijn gevat. De Acalypha behoort tot de familie van de wolfsmelkachtigen, de Euphorbiaceae, waartoe bijvoorbeeld ook de kerstster en Christusdoorn behoren. Deze plant komt oorspronkelijk uit Burma, waar de vochtige warmte deze plant koestert. Omstandigheden die normaal in de huiskamers moeilijk te evenaren zijn. We zullen er dan ook wat aan moeten doen om de plant in vorm te houden. Dat betekent dan een zonnig plekje waar evenwel niet de hete middagzon kan komen. De kattestaart houdt daarbij van veel lucht, vooral als het buiten ook warm is. Lucht waarvan de vochtigheidsgraad hoog moet zijn, ook in de wintermaanden, als de plant een rustperiode doormaakt. Gedurende die tijd die na september begint - wordt iets minder water gegeven en het toedienen van kunstmest blijft achterwege. In die maanden mag de potgrond echter nooit geheel uitdro gen. In de zomermaanden moet de potkluit steeds vochtig zijn, zonder dat water op de schotel of in de sierpot blijft staan. Half februari gaan we werken voor een nieuwe bloeiperiode. Geleidelijk Het Franse blad 50 Million de Con- sommateurs heeft uitgerekend dat winkelen in de apotheek een dure grap is. De apothekers rekenen voor tandpasta, scheermesjes, zeep enz. de adviesprijzen van fabrikant of im porteur. Daardoor betaalt de consu ment voor bijvoorbeeld een grote tu be tandpasta twee kwartjes meer dan in een gewone winkel. Het blad Koop kracht, waarin deze gegevens worden gepubliceerd, gelooft dat de situatie in Nederland niet anders is. Er ging in de zomer nogal wat frisdrank door de keel. Maar hebt u zich wel eens gerealiseerd dat u met elk glas frisdrank een hap sui ker ter grootte, van vier tot zes klontjes naar binnen krijgt? De min ste suiker zit in tonic, cola, limona- degazeuse, limonadesiroop en vruch tenlimonade. Namelijk vier klontjes per glas. De meeste suiker zit in vruchtendranken, namelijk zes klont jes. De nachtlingerie is tegenwoor dig zo fraai dat het een moeilijke beslissing is dat moois binnens- slaap) kamers te houden, met deze duster van Triumph Inter national kunt u rustig door. het hele huis flaneren. De twee mo dieuze mannen worden er echter niet bijgeleverd r|ip fv' meer water en eventueel in maart verpotten in een zo klein mogelijke pot, met gebruik van goede potgrond. De temperatuur blijft ook dan, even als in de wintermaanden aan de ho ge kant en beslist niet beneden de 16. graden. Na de hergroei eventueel toppen om bpssige planten te krijgen en dan maar wachten tot de fraaie slingers, dik als de staart van* een maartse kater, weer verschijnen. DAMESMODE io exclusief jonge stijl.™ Toen wij veertien dagen geleden dineerden in het sfeervolle restau rantje Porte de l'est aan de Veemarktstraat in Groningen viel mijn oog op de aankondiging van chef-kok Karei dat hij een „steak au poivre" bereidt zoals George Garin dat in Parijs ook doet. Ikvond dat toch wel erg merkwaardig dat uitgerekend in dat restaurant zo'n creatie van Garin die in- de Franse culinaire wereld geen kleintje is op de kaart stond. Evenals de Porte de l'est in Groningen is de zaak van George Garin in Parijs niet gevestigd in een wat men een sjieke uitgaans buurt zou noemen. De Place Maubert in Parijs verschilt natuur lijk .wel van de Veemarktstraat in Groningen, maar toch zijn beide gelegen in wat men een „morsige" buurt noemt. DOOR HANS BELTERMAN Toch komen bij George Garin - evenals by Eise Holtjer in de Porte de l'est de ware liefhebbers van een goed glas wijn en een exquis diner. Garin vestigde zich in het begin van de jaren zestig in Parijs. Zijn specialiteiten zijn typisch Frans maar niet streekgebonden. Dat in tegenstelling tot de wijnen die hij laat serveren: die zijn namelijk zonder een uitzondering allemaal afkomstig uit zijn geboor testreek de Cote de Nuits in de Bourgogne. De „steak au poivre en chemise" van Garin zoals Karei die in Groningen klaar maakt verschilt in slechts een opzicht met die van Garin. Karei voegt enkele druppels cognac aan de saus toe. terwijl Garin de steaks met cognac flambeert. Ik geef de voorkeur aan die meer geraffineerde wijze van Garin zelf. Bij Eise Holtjer zou ik graag Nuits St. Georges 1970 bij willen drinken. De prijs voor zo'n fles volle, rijpe wijn met veel bouquet bedraagt ƒ50,-. Voor de helft van die prijs staat er ook een Santenay uit 1969 op de kaart die Eise zelf aanprijst als: geurig, mooi en vol smaak. De wijnkaart van de Porte d l'est werd samengesteld door de in Noord-Ne derland zeer bekende wijnhandel Jos Beeres. George Garin verpakt zijn steak in een flensje dat u op de normale wijze bakt. Aan het beslag voegt u dan wel een paar gram zout, wat gemalen nootmuskaat, wat kervel, peterselie en bieslook toe. De flensjes bakt u als de steaks (en de erbij behorende saus) gereed zijn. De steaks voor een dergelijk gerecht zou ik de slager vragen om tournedos van 150 gram per stuk rolt u door gróf gemalen witte en zwarte peper. Dan bakt u ze in roomboter en strooit er pas daarna wat zout over. De braadboter verwijdert-u dan'uit de pan en u giet er drie eetlepels wijnazijn in, die u op een hoog vuur volledig laat verkoken. Dan giet u een halve liter koffieroom in de pan en die laat u tot bijna de helft inkoken. Dan roert u er een klein klontje roomboter door, voegt er twee of drie theelepels groene pepers <uit een blikje ƒ1.50) aan toe en' laat de nu ontstane saus niet verder koken. Karei zou er dan een eetlepel cognac aan toevoegen. Ik zelf zou zoals George Garin dat doet de 'biefstukken besproeien met wat cognac en ze dan even flamberen. Nu gaat u de flensjes bakken en u pakt dan de steaks stuk voor stuk in zo'n kruidig deeglapje. De saus giet u dan vlak voordat u het opdient er overheen. Met een frisse salade en wat kleine frietjes een werkelijk exquise maaltijd. Op de kaart van Eise Holtjer staat ook kikkerbilletjes en die worden door Karei eerst licht geroosterd en daarna overgoten met een hete kruidenboter waaraan wat knoflook is toegevoegd. Het is een manier die me deed denken aan die van de beroemde Mere Blanc in Vonnas.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6