centrum vakopleiding Cursisten: betutteling Het is erg druk in de Leidse ether Kamala is even onder dak 140 AUTO'S VERKOCHT OP BOVAG-SHOW NKW Leiden opent seizoen Solidariteit in Leiden met acties in Utrecht Zenders soms paar dagen na inval weer in de lucht MAANDAG 20 OKTOBER De Hijmans van de Bergh penn ning is in 1958 ingesteld en wordt LEIDEN Cursisten Centrum voor Vakopleiding van Vol wassenen in Leiden hebben in een brief hun solidariteit betuigd met acties die vorige week in Utrecht wer den gevoerd door cursisten van een soortgelijke centrum. De Utrechtse cursisten legden hun werk in het centrum neer om hun eisen tot ver betering van de werkomstandigheden en de kwaliteit van de opleiding kracht-bij te zetten. In hun brief aan de Utrechtse cursisten, waarvan een afschrift naar minister Boersma (Sociale Zaken) is gegaan, verklaren de cursisten van het Leidse omsoholingscentrum dat zij met dezelfde problemen te kam pen hebben als de cursisten in Utrecht. Deze problemen komen erop neer dat de cursistén zich betutteld voe len en bovendien de cursussen van een slechte kwaliteit vinden. In het Centrum'voor Vakooleiding van Volwassenen, waarvan er 25 in het gehele land zijn, worden ver schillende cursussen gegeven (o.m. metaalbewerken, timmeren etc.) om mensen die om wat voor reden dan ook aan het arbeidsproces zijn (of dreigen te worden) onttrokken, een kans op her- of bijscholing te geven. Veelal zijn het werklozen die van deze, onder het ministerie van So ciale Zaken ressorterende centra ge bruik maken. Maar ook werknemers die bijvoorbeeld een bedrijfssluiting op zich zien afkomen kunnen zich voortijdig bij het centrum aanmel den. In het centrum geldt een vijf daagse werkweek, terwijl ook de so- HAARLEMMERSTRAAT 181 Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf f 40, Electronic horloge De beste merken brengen wy U. SEIKO - ETERNA - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water Altijd voordelig. EIGEN ATELIERS ciale verzekeringswetten er van toe passing zijn. De cursisten genieten alle het minimum-loon. in Leiden als een groot probleem dat er "bijna geen begeleding" is in de opleidin gen. "We proberen elkaar een eind op weg te helpen en velen van ons kunnen zich dan wel redden. Maar dat is nog altijd wat anders dan ergens voor opgeleid worden". In de brief van de cursisten wordt verder gesteld dat de directeur van het cen trum de heer P.A. van Eek van der Sluijs, hen "niet als geheel normale mensen" beschouwt. „De heer on derdirecteur", aldus de brief, "ging zelfs zover om ons een soort koop waar te noemen - dus zonder rech ten, enkel plichten. Deze opvattingen van de directie brengen met zich mee een vergaande bemoeienis en betut teling: bewijs leveren als je bij de tandarts geweest ben, een kwartier minder loon als je 4 seconden te laat bent, geen Informatie over loonsver hogingen en prijscompensatie, om over de achterstelling in vakantieda gen en wachtgeld bij ziekte nog maar even te zwijgen'. Aldus de brief van de Leidse cursis ten. Volgens *één van de cursisten, worden zij als onmondige kinderen beschouwd en wordt het hun onmo gelijk gemaakt zelf enige inbreng te hebben in de lessen. "De instruc teur heeft altijd gelijk, wordt er dan gezegd", aldus de cursist. "En van daaruit wordt er ook verder ge redeneerd bij de lessen. Het komt geregeld voor dat er gezegd wordt: "de cursisten hebben niks te wil len". Een oud-cursist, die volgens hem onder het mom van: je bent niet ge motiveerd, het centrum moest ver laten, zegt: "Ook al heb je nooit een vak geleerd, ais je daar komt dan moet je al wat kunnen, wil je daar nog wat kunnen leren. Kijk, het.zijn eigenlijk twee dingen die daar spe len Aan de ene kant is het de on voldoende begeleiding van de cursis ten en aan de andere kant zijn het de opvattingen die daar in dat cen trum heersen. Ze kijken daar echt op je neer, zo van: ach, jullie zijn toch maar werklozen". De directeur vah het Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen, de heer Van Eek van der Sluijs, kon naar aanleiding van de brief van de cursisten vanochtend geen commen taar geven. Het ministerie van So ciale Zaken had hem geïnstrueerd zich voorlopig nog van commentaar te onthouden, dit in verband met vra gen die door het Tweede-Kamerlid mevrouw Van 'der Heem (PPR) ovei de centra voor vakopleiding van volwassenen zijn gesteld. Minister Boersma moet op deze vragen nog antwoorden. De essentie van de kamervragen is of de minister bereid is de "ver ouderde opzet en organisatiestruc tuur" van de vakopleiding zodanig te verbeteren dat ze aansluiten bij de verlangens van de cursisten. Me vrouw Van der Heem stelde haar vragen naar aanleiding van een ini tiatief in Utrecht tot de oprichting var. een cursistenraad die ongeveer gelijk zou moeten zijn aan een on dernemingsraad. 1 LEIDEN Prof. dr. A. Querido in de inwendige geneeskunde aan de Leidse universiteit, heeft afgelo pen zaterdag de Hijmans van den Bergh penning gekregen wegens zijn uitzonderlijke verdiensten op het gebied van de inwendige ge neeskunde. De penning werd hem tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Internisten Vereni ging in het fysiologisch laborato rium aan de Wassenaar seweg overhandigd door prof. dr. J. de Graeff (op de foto links). om de vijf jaar door de vereni ging toegekend. Prof. De Graeff noemde zijn collega Querido de grondlegger van de klinische en docrinologie in Nederland. De bloei van dit specialisme in vele medische faculteiten zag hij als een tastbare hommage aan het pionierswerk van prof. Querido. LEIDEN Sinds enige tijd zit de Kamala scotinggroep aan de Binnenvestgracht 20. Afgelopen week end hadden zij in hun tijdelijke on derkomen, dat eigendom is van de universiteit en eaar al meer groepen gehuisvest zijn geweest, een open dag georganiseerd. Veel ouders, vrienden en kennissen toonden be langstelling; onder het eten van pof fertjes kon men een diaserie over het afgelopen jaar zien. Bijzonder in het afgelopen weekand was de Jamboree On The Air (Jota) Met medewerkingan de VRZA nam de Kamalagroep deel aan dit wereld via zenders proberen contact met elkaar te krijgen (zie foto boven). Aan de Binnenvestgracht heeft men op die manier gesproken met onder ander Teheran. Finland, Rusland en Portugal. Omdat de universiteit het pand aan de Binnenvestgracht wil verko pen, zal de Kamalagroep er binnen afzienbare tijd waarschijnlijk weer vandaab nieteb. Hun onderkomen aan de Haarlemmerwg is enige tijd gelden geheel geplunderd; als ge volg daarvan zijn zou ook veel ma teriaal keaij. Naast een defintief on derkomen zoekt de groep ook lam pen. keukengere, verfkwasten en materia alkasten. BOth KBLOtMIUf LEIDEN - De BOVAG-Show die afgèlopen donderdag, vrijdag en za terdag werd gehouden in de Groen- oordhal. heeft tot resultaat gehad dat van de totale inbreng (234) zes tig procent oftewel 140 auto's wer- den verkocht. Ten opzichte van het Fleurop Interflora garandeert uwbestetling. voorjaar nam de totaal-omzet weer Koninginnegracht 135, Den Haag. toe tot 1.090.000. Van de verkochte auto's vond 62 procent zijn weg in Leiden e.o., 8 procent in de Rijnsteek, 12 procent in de bollenstreek, 2 procent in Kat wijk en Rijnsburg en 16 procent el ders. In tegenstelling tot voorgaande jaren .werd er bij alle deelnemers verkocht. De organisatie noemde de show een geslaagd evenement waar aan met groot enthousiasme werd deelgenomen. LEIDEN De afdeling Leiden van de R.K. Vrouwenbeweging van NKV opende zaterdag het winterseizoen met de traditionele Maria Moeder ochtend. Zaterdagavond werd de H. Eucharistie gevierd in de Lode- wijkskerk. Gisteren was er een ge zamenlijk ontbijt in het Antpnius- clubhuis, waaraan door tachtig da mes werd deelgenomen. Na het wel komstwoord van mevrouw Van Leeu wen werden de activiteiten voor het komende winterseizoen bekend ge maakt. Mej. Goddijn bracht op de piano mooie Maria-liederen ten ge hore, terwijl besloten werd met zang van enkele dames uit Woubrug- LEIDEN VOP'74 viste een wed strijd in de Vliet. De uitslag was: 1. H.v. Houten 57 (3630 gr), 2. A. Lot te 32 (2040 gr), 3. J. v.d. Kaay 27 (2070), 4. M. Kerkvliet 29 (1730), 5. J. v. Kampen 20 (1220), 6. A. Se- gijn 20 (1220), 7. J. Kerkvliet 22 (1140), 8. F. Veltman 21 (1160) 9. S. Kukler 16 (960), 10. A. v.d. Meij 14 (750). Door Tom Maas 'Dat de politie de zender weg haalt, dat is normaal, dat kan ge beuren. Maar de manier waarop, daar komen nog moeilijkheden (althans de illegale, clandestiene zenders of zendpiraten) aan de ene kant en de politie en PTT aan de andere kant is in alle hevigheid losgebarsten sinds staatssecretaris Van Huiten enkele maanden ge leden de 27 Mc heeft aangepakt. De 27 Mc is de door amateurs veel gebruikte korte golf waar men echter alleen met een vergun ning op terecht kan. Dat men het risico loopt gepakt te worden, weet iedereen, maar in Leiden groeit een enorme wrok tegen de rechercheur diie hier die zaken aanpakt, -en daarvoor desnoods met een ladderwagen van de brandweer op het dak klimt. Met onverholen genoegen worden in het zendwereLdJe de verhalen ver. teld van de keren dat de politie miskleunde, met woede vertelt men dat de politie is binnenge drongen terwya er niemana thuis was of iedereen sliep. Wij zijn eens bij de verschillen de partijen op bezoek geweest en waren daarbij ook een middagje by een van de grotere zenders in Leiden Caroline. Bont Bij de politie praat men het liefst over zendpiraten ter onder scheiding van de erkende ama teurs die een zendmachtiging hebben. Om zo'n zendmachtiging te krij gen moet men een diploma halen. Dat sommigen dat diploma te moeilijk noemen, vindt de politie flauwekul: "Men heeft de moeite er gewoon niet voor over". Het zenden op de FM, zoals Caroline op 103 FM. is altijd al een verbo den zaak geweest. Op FM wordt meestal muziek uitgezonden, op versterker, een stereocoder, een golfmeter, een aantal pluggen en snoeren. Dat die spullen zijn meegenomen vindt Alfred wel te recht, zo is het spel nu eenmaal, maar verder verdwenen ook een stereo cassette-deck, 22 casset tes, een stereo-mengpaneel en een aantal kaarten van andere zen ders die aan de muur hingen. De politie probeerde ook zijn post door te kyken. „Waarom zyn ze zo fanetiek? In andere steden ne men ze alleen de vuiligheid uit de lucht, alleen de zenders die sto ren. Sommige zenders kunnen helemaal geen kwaad en er wordt ontzettend veel naar geluisterd. Ze proberen je gewoon te pesten. Een huiszoekingsbevel kreeg ik t>as te zien toen ik die opeiste. Soms laten ze die niet eens zien, }f hebben ze alleen maar een fo- kicopie zonder handtekéning. Ter- vijl ze mijn- kamer doorzochten sei er een: alles wat naar zenden ruikt gaat mee- Het gebeurt ook vel dat zé bij mensen binnenval len die zelf niet zenden. Dan ne llen ze toch zomaar wat spullen nee om te kijken of er nog wat m zit. Het duurt vaak erg lang voordat je je spullen dan weer terug krijgt". „Als ze nog een iijdje doorgaan op die manier comt het op een gegeven mo ment tot geweld. De zenders pikken het niet meer. Het lijkt wel alsof we een stelletje misda digers zyn". Radio Caroline is de naam van een Leiderdorpse zender die zaterdagavond "van twaalf tot laat" en elke zondag van twee tot zeven muziek uitzendt op 103 FM. In Leiden is Caroline door de politie uit de lucht gehaald, maar drie dagen later was de zender weer terug. Met man en macht hebben ze er toen aan ge werkt. De uitzending was toen nog verre van volmaakt. Maar de middag dat wij op bezoêk waren, zijn alle problemen opgelost. Han luidt de middag in met ontspannen aan elkaar geprate platen: smooth. Hij is ook de pre sentator van het zaterdagnacht- programma "candlelight" waar in met gevoelige stem tedere ge dichten worden voorgedragen. Ondertussen wordt ons verteld, dat het allemaal nog veel profes- cioneler wordt. Nu staan er op de huisbar in de hoek van de kamer twee platenspelers met daartus senin een mengpaneeltje met wat schuifregelaars. Onderin de bar zit de eigenlijke zender: het zijn enkele doosjes ter<rootte van een sigarenkistje. Een metertje laat zien of alles goed gaat en een bak je met ijs moet de zaak koel hou den. De presentator van het verzoek- platenprogramma dat daar na komt. Theodor Prince, vertelt op zoek te zijn naar een zend- schip; hij wil het in het groot gaan doen. Terwijl telefonisch de verzoekjes worden doorgegeven, die middag ruim zeventig, sjouwt Bobo ("de man op het dak") bier en sinas aan; van hem wordt ver wacht dat hij ondertussen nauw keurig oplet of er geen politie aankomt. Het is een spannend jongensspel. De jingles van Caroline worden met twintig watt de ether inge stuurd; de technische jongens zit ten lekker onderuit gezakt want het gaat probleemloos. Soms roept iemand ineens angstig "dat 'ie fietst", soms worden verhitte discussies gevoerd over de muziek die gedraaid moet worden. De el pees zitten in grote dozen, de Top-40-singles staan in een apart rekje, gejaagd worden de ge vraagde platen er tussenuit ge plukt Er wordt stug gerookt en gedronken, maar de presentator houdt zijn hoofd koel. Met een zachte professionele stem praat hij de platen en gasten aan el kaar. De luisteraars kunnen af en toe een prijsje winnen. Net echt Tegen zevenen wordt er een mooi eind aan de uitzending ge draaid. Iedereen mag even wat zeggen en afscheid nemen Direct daarna wordt nuchter het boeltje opgeruimd. Het is weer gelukt. Als dan Studio Sport aangezet wordt, is het muisstil. Het is waar, wat een van de jongens zeihet is één grote egotrip. 27 Mc wordt meestal gepraat. De erkende amateurs mogen echter alleen over technische zaken pra ten, terwijl de piraten er juist graag op los kletsen. Het punt waar alles om draait is of een zender stoort of niet. Het is mogelijk om storingvry te zenden, maar dat vereist wel enige kennis van zaken en de nodige nauwkeurigheid. Ruw geschat, al dus de politie, komen er dertig klachten pe>r maand binnen. Soms zijn de mensen helemaal ten .ein de raad, dat hun nieuwe kleuren televisie 't al dagenlang niet goed doet". Af entoe trekt men er met de peilauto op uit. Deze auto en de opsporingsambtenaar der - ra diocontroledienst worden besteld bij de centrale directie der PTT om eens 'n paar nachtjes te luis teren. Volgens mienisen van de dienst is Leidten een der 'dichitst beplante' gebieden. Nadat men zo enige stations gepeild heeft wordt er op een exact afgesproken tijd stip op ai die adressen een inval gedaan. "Als je even te laat bent hebben ze elkaar gewaarschuwd en de spulletjes verstopt", vertelt de politie. Onder de zenders zijn veel recidivisten: een paar dagen na een inval zijn ze alweer in de lucht. Er wordt een kaartje tevoor schijn gehaald waarop met blau we en groeene stippen de 27 Mc- 'ers en FM-zenders staan aange geven die in de loop der tijd ge peild zijn. Leiden ziet er erg bont uit. Vroeger moest de politie de zenders op heterdaad betrappen. Sinds het parlement enkele wets- wy zingen van Van Huiten heeft goedgekeurd hoeft dat niet meer. Moeilijkheid voor de politie blijft wel dat de "gevaarlijke spullen" via de achterdeur kun nen verdwijnen terwijl zij aan de voordeur staat. Met toestemming van de hulpofficier van Justitie is het mogelijk voor de politie om bij het vermoeden van een straf baar feit een huis binnen te gaan, ook al heeft de eigenaar daarvoor geen toestemming ver leend. Zo kan de politie toch snel genoeg binnen komen om alles mee te nemen wat behulpzaam is geweest bij het plegen van het strafbare feit". Kleun Maar daarover is Henk Blans- jaar helemaal niet te spreken. Terwijl hij elders een bruiloft vierde, drong de politie zijn huis binnen. "Ze hebben alles over hoop gehaald, alle stoelen ston den verschoven, en de televisie hadden ze verzet waarbij die ka pot is gegaan. En ik had wat post op de schoorsteenmantel staan, die hebben ze geopend en door gekeken". In het blad "Strijden de Arbeider" schrijft Blansjaar: "Zorg dat je Stand By bent, maar als Je uitgepraat bent berg dan je bakje goed op. want er ge beuren met ons misdadige din gen. Zo moesten ook de 008 en ook Opa Duck het ont gelden. Maar bij Opa Duck kleun den ze mis, want hij greep de staande schemerlamp van zijn vrouw en sloeg zijn bak in dui zend stukken, liever dan hem in handen van de recherche te la ten vallen". Het was de vierde zender die op die bruiloftsavond bij Blansjaar werd weggehaald. "Ik ben nu tweeënhalf jaar bezig. Ik zag het voor het eerst bij ken nissen, die zaten te skippen. Toen heb ik een ontzettend leuke tijd gehad, fenomenaal wat ik erva ren heb. Ik zat *ns in het week end te zenden en toen ontving ik iemand, die zat met een boot op de Kaag. Die zei, kom hierheen met je alphaatje (alpha is code woord voor vrouw TM) het is hartstikke mooi weer. Dat was ongelooflijk gezellig toen". Blansjaar, die zijn zender Ve ronica gedoopt had. laat een blad zien met zes foto's van televisie schermen. Op vijf schermen zijn vijf verschillende soorten storin gen te zien. Als oorzaken worden onder andere genoemd: Staats drukkerij, politiezender, UFO «b.v. vliegende schotel-TM), ra dar. auto's, en: uw antenne is gestolen. Bij het ongestoorde te levisiebeeld staat: "Wie hier sto ring ziet is zelf gestoord". Misdadigers Alfred Blokhuizen heeft een kamer aan de Hooigracht. Toen de politie om twee uur 's middags zijn kamer binnen kwam, lag hij nog te slapen, want hij had de nacht daarvoor naar boksen ge keken op de televisie. Terwijl Al fred zich nog afvroeg hoe de po litie zijn kamer zomaar kon bin nen komen, werden meegeno men: een FM-zender, een eind-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3