BSB Jeugdkamerorkest Leiden concerteerde nauwgezet Romantisch programma mooi verklankt (9ttr/ ^ïlte teuws- De hoed van Napoleon TRIJFEL Man vermoord in Tilburg De Generaal en de kinder wagen MAANDAG 20 OKTOBER T entoonstellingen Gemeentearchief Bolsotkade 2a, ten toonstelling "Stadspoorten en toe gangswegen" t/m 31 okt. Openings tijden ma t/m vr. 9-12 uur vm en van 2-5 uur nam., zat. van 9-12 uur vm.. do ook 's avonds van 7.30-9.30 uur De Lakenhal: Expositie "Levenslang zitten' t/m 2 november Galerie v. d. Vlist, Botermarkt 3. Ex positie Maud Mullermassls wand kleden en Nettle van Panhuys naïeve schilderijen. Geopend dl. t/m za. van 10 uur vm. 5 uur nam., do. tot 9 uur nam. Galerie-bibliotheek, Lulfelbaan 1 Wassenaar Tentoonstelling etsen en pentekeningen van Paula Sluiter Van 4 t/m 23 okt Openingstijden van de bibliotheek ol na afspraak, tele foon 01751-13397 Drukkerfl Lie Bink (Rooseveltstraat 3) Werk van de beeldhouwer Kees Andriessen dagelllks van 917 uur LAK-foyer. Levendaal 150 III, expo sitie schilderijen van Willem Overtoom. Van 17 okt. 14 nov. Rijksmuseum vooi Volkenkunde: Tentoonstelling Volkskunst uit La tijns Amerika" (Tot 26 april 1976) Ateliei ..De Scherf' Nassaulaan 41, Oegstgeest. tel 150220 Ans v d. Helde Kort exposeert eigeD werk. glasbulgen. houtwerk tegels en mozaïeken RUksmuseum van oudheden (Rapen burg 28) Werkd 10 uur voorm.6 uur nam zond 1 6 uur nam Galerie "De Rulp (Hooglandse Kerk- gracht 40)schilderijen Wlm Straat man Van 29 sept.-29 okt Geopend woe. vr en za 10 uur vm.-6 uur nam. do van 7-9 uur nam Academiegebouw, Rapenburg 73. ex positie schilderijen van Richard Hefti. Van 17 ok. 14 nov. Leid se bioscopen I.UXOR: „The golden voyage of SLn- bad', dag. 2.3(f. 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 14 jaar CAMERA: „Paniek In het Grand-Res taurant". do. en vr. 7.00 en 9.15 uur, za t.m. woe. 2.30 7.00 en 9.15 uur. zo 2 00. 4.15 7.00 en 9.15 uur. A.L. Nachtvoorstelling: Harry en Tonto", vr en za. 11.30 uur. 18 Jaar. LIDO: ,.Dr Pulder zaait papavers", dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur zo. ook 4.45 uur. 14 Jaar. STUDIO: „Young Frankenstein", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 uur. 14 Jaar TRIANON: „Het Jaar van de kreeft", dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur zo ook 4.30 uur. 18 jaar. REX: „Vier vuisten slaan weer toe"', dag. 7.00 en 9.15 uur. AL. Kindermatinee: „50 jaar Walt Disney films", woe. 2.30 uur AL. Nachtvoorstelling: „Zomer zonder grenzen" vr. en za 11.30 uur. 18 Jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade misch ziekenhuis behalve van dins dag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur Dlaconessenh uls) en van vljdag 13 00 uur tor zaterdag 13.00 uur (Eli sabeth ziekenhuis) Bezoekuren Ziekenhuizen Diaoone88enbuls: Mlddagbezoekuur; 13 4514 30 uur Avondbezoekuur: 18.3019.30 uur Klnderafdeung dage lijks van 14.0019 00 uur alleeD voor ouders zondag 14.0016.00 uur voor overige familieleden Kinderen beneden 14 Jaar bebbeD geen toegang op de kinderafdeling 6t ElleaDetn-ziekenhuis kiasseafde- llngen Volwassenen dag. v 11.16 tot 12 00 uur van 14 tot 14.45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur Kraamafdeling; dug van 11.15 tot 12 uur (alleen voor echtgen.) v 16 tot 16 uur en van 18.30 tot 19 30 uur: Kinderafdeling dag van 16 tot 18.30 uur 8s klasse: dag van 14 tot 14.14 uur en van 18 30 tot 19.30 uur Kraamafd: dag van 16 tot 16 uur en van 18 80 tot 19 30 uur; Kinderaf deling dag van 16 tot 18.80 uur CClI i hartbewaking) dag vad 14.16 tot 14 46 uur eD van 19 tot 19.30 uur Intensieve verpleging: dag van 14 tot 14 30 uur en vaD 18 80 tot 19 uur Bndegeest; dinsdag en vrijdag 18 14.80 uur; zondags 11—12 uur en 1416 uur: eerste klasse: de gehele dag Annakllnlek: Klasse afdeling van 13.00-14.30 uur. van 18.30 tot 20.00 uur. Derde klasse bezoekuur van 13.00— 14.00 uur en 18.30-19.30 uur Knderzaal: van 13 00-14 00 uur Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18.301930 uur ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinde ren» z^n de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.1515.00 uur. 18 30—19.30 uur. Voor de prematurenafdellng gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ouders): Bezoek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige patiënten door. lopend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken Bezoekttlden kinderafdeling: Elke dag: 14.16—15 00 uur 18.30—19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 1111.30 13.30—14.16 en 18.30—19.30 u; 3e klas 13.3014.15 en 18 30—19.30 u Kraam- afdellng 13.3014.16 uur alleen voor echtgenoten 1920 u.: Kinderafdeling 15—15.30 u alleen voor ouders 18 18.30 uur Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bil het Informatiecentrum Geluids hinder 6chlpho) (020—176000) 20 oktober 1975. Honderd jaar geleden stond in de krant: Naar de "Nazione" (Floren ce) meldt, is de gezondheids toestand van Bismarck veel ongunstiger geworden en zou hij genoodzaakt zijn af te treden. De Per sever anza"de "Na zione" en andere bladen bevat ten vriendschappelijk gezinde artikelen over Duitscliland en keizer Wilhelm. Laatstgenoem de is intusschen in Milaan aangekomen, ivaar hij met groote geestdrift is begroet. Te München heeft het vol gende voorval groot opzien ge baard. In het hotel "Bayeri- sche Hof" is de graaf V011 SchiveiJiitz, vroeger 2e lui tenant in Pruisischen dienst, in verzekerde bewaring geno men. Aanleiding daartoe is een aanklacht, tegen hem inge diend door de Russischen raad van legatie, den heer De Sa- vigny. Zich ten huize van de zen bevindende, maakte Von Schweinitz zich in het gheim meester van een portemonnaie met 600 florijnen. Vijftig jaar geleden: Het huis van den vroegeren generaal van het leger van den Ierschen VrijstaatBearley is Zaterdagnacht overvallen. Zes gemaskerde mannen dro gen de woning binnen en vroegen een zeker document. Dat werd geweigerd. Zij door zochten daarop het huis en namen verscheidene papieren mede. Zij dreigden te zullen terugkeeren als de zaak niet in orde was. Bearly schrijft thans ee biografie van wijlen generaal Michael Collins en men gelooft, dat de overval be doeld was de publicatie van zekere zaken te verhinderen. De avonturen van Jommeke Het werd tijdwe hebben h_ bed gezeten Concert ten bate van orgel Hartebrugkerk LEIDEN Het Hartebrugkerkor- gei is aan een plastische chirurg toe. Kan het de behandeling bekos tigen, dan krijgen we eerlang een Fransromantisch Maarschalker- weerd-instrument van eigen waarde in eeuwfeesttoilet terug, verlost van windzucht en andere kwaaltjes. Wie niet te verwend en perfectionistisch luistert, kan er toch nog vreugde aan hebben. De opbrengst van de maandelijkse concerten is voor het orgelfonds. De uitvoerenden spelen pro deo. Jan Schanitz vond ditmaal Tjitte Weber bereid, die er zijn Es tonia-vleugel voor meebracht. Deze pianist had het aangedurfd, eens een tussen 6/10 en 810 moei- lijkheidsgraads, of liever voor hem gemakkelijkheidsgraads programma te geven. Van eenvoud, vertrouwd heid, ongekunsteldheid, culturele verfijning. Overigens is het begrip gemakkelijkheid misplaatst in de kunst. De relatie kunstenaar (We ber is dat als amateur) tot publiek berust in wezen op sympathie. En dat woord dekte drie Dansen en een Impromptie van Schubert, een Wals van Chopin en vier van de vier do zijn Lieder ohne Worte van Mendels sohn. Het eerste vaü dit groepje in zijn eerlijke, naief heldere zonnig heid en het vierde (Duo op, 38/6, tweestemmig dus) in z'n roerende waar-menselijke, donkere As dur weemoed. De techniek miste niets. Schmitz plaatste tussen twee gro te stukken van improvisatorisch vir tuose allure twee kleine trio's. Het ene een kabbelend spelevarende Ca non h moll (bedoeld voor vleugel met aanhangend pedaal) van Schu mann. Het andere, in Bach-trant het koraal "Schmiicke dich" van Brahms. De grote nummers waren een "Mars" over een thema van Handel door Guilmant en een fris gestuwde "Kerkelijke" Feestouvertu- re over "Ein feste Burg', een koraal thema dat er uiteindelijk met een heel ander gezicht uitkomt dan bij Reger. Een orgelbewerking door Liszt zelf van een compositie voor koor-orkest-orgel. In de Liszt-lite- ratuur onvermeld, opgedoken door een musicoloog en door Schmitz voor het eerst in Nederland uitgevoerd. Mooi en enthousiast verklankt. Een briljante Liszt in een niet te zwaar wichtig uitgemeten structuur. kkkr VERHOEF Een van de dingen die mij al jarenlang intrigeerden, waren die elektrische centrales die ik her en der in het land op mijn zwerftochten naar kopij tegen kwam, en die altijd open en bloot aan alle weersinvloeden worden blootgesteld. Ik sprak daarover toen in de Haagse Post van 28 juni van dit jaar werd geïnterviewd: „Dat zijn allemaal van die dingen met draden en nooit overkapt. Daar regent het op en daar sneeuwt het op en het mist en het staat maar gewoon in de vrije na tuur, terwijl je in je badkamer nog geen stopcontact mag hebben. Is het nou zo dat het niet hoeft en is het dan zonde om er een heel gebouio omheen te zetten, of is het beter van niet vanwege de elektrische ge ladenheid? Ik heb de centrale Hemweg opgebeld, maar ze wa ren aan het lunchen dus nu weet ik het nog steeds niet". In „De Koppeling" van sep tember wordt dit nog even ge citeerd, waarna ik alsnog een antwoord krijg op mijn bran dende vraag. Om te beginnen blijkt dat je niet spreekt van „elektrische centrale" maar van 150kv-schakelstation, en dat het openluchtstation bij de centrale Hemweg „De Tuin" wordt genoemd, want „daarin kan men zich nog in de vrije natuur voelen als er tussen het haast niet te temmen gras en onkruid zo nu en dan een haas wegspringt". Aldus ir. Dijkhoff, die mijn vraag verder als volgt beantwoordt „De 150kv-schakelstations zijn erop geconstrueerd om onge acht de iveersomstandigheden zomaar open en bloot in de vrije natuur te staan. Dit vergt zoel grote isolatie-af standen. Gelukkig isoleert lucht erg goed, ook als het regent, zoant ook water mits voldoende zuiver is een goede isolator". „De onder spanning staande delen worden op voldoende af stand ten opzichte van elkaar en ten opzichte van geaarde delen gehouden door isolato ren van geglazuurd porselein, dat zeer weerbesiendig is. Ten gevolge van luchtvervuiling, maar ook door zoutafzetting bij harde zeewind, kan er zich op de oppervlakken van de isolatoren een geleidend laagje afzetten, dat zou kunnen lei den tot zogeheten overslag, waarbij zich over het opper vlak een gesloten stroombaan vormt. De isolatoren moeten voldoende lang zijn om dit te voorkomen. We eisen voor 150- kv-installaties een minimum kruipweg over het oppervlak van de isolatoren van 4200 mil limeter, waaraan bij een iso latorlengte van ongeveer twee meter kan worden voldaan door een geribd oppervlak"Zo hoort u het eens van vreemd. Door een en ander vergt een openluchtstation veel ruimte (dat van de centrale Hemweg zou bijna 200 meter lang wor den)die in de bevolkingscen tra niet altijd meer te vinden zal zijn. Bij d$ te verwachten zware luchtvervuiling of zout afzetting is een openluchtsta tion niet praktisch meer van wege de hoge storingskans en het vele onderhoud. Men heeft voor zulke gevallen met iets kleinere kruipwegen en fasen- afstanden een station in open bouwwijze ondergebracht in een gebouio van grote afmetin gen, terwijl men nu ook al overgaat tot de toepassing van geheel gesloten schakelmate riaal, xoaarmee zeer compacte installaties kunnen worden sa mengesteld, onder te brengen in een gebouw van draaglijke afmetingen. „Maar desondanks heeft Nico Scheepmaker gelijk. Je zult in het land die dingen met dra den nooit overkapt tegenko men, want dan zie je ze niet", zegt de heer Dijkhoff ad rem. Daar zit wat in. Ik begrijp uit zijn uiteenzetting dat die ge zellige elektratuinen toch tot uitsterven gedoemd zijn. Ja kind, zullen we later tegen ons kleindochtertje zeggen ,op die plek, waar nu dat grote vierkante gebouw staat, stond vroeger „De Tuinmet al die gezellige draden en isolatoren. De wind weefde de meest gril lige melodieën door die draden en de haasjes sprongen er vro lijk rond in het onkruid. „Gut opa", zou ons roijsneuzige kleindochtertje zeggen „rouw past Elektra". Hebt u nu eigenlijk al naar uio buitenlandse vrienden een an sicht van de Nachtioacht ge stuurd, waarin u met uw scheermesje, met de krante foto's als leidraad, twaalf mes- sneden zo goed mogelijk hebt nagebootst? Het Rijksmuseum weigert om puriteinse redenen ansichten van de aangerande Nachtwacht te vervaardigen, maar u en ik zijn tenslotte het Rijksmuseum niet. NICO SCHEEPMAKER PANDA EN DE HULPVAART 43130 "Ikke niet naar berg", zei Bobo angstig. "Ikke moe. Ikke slaap. Ikke straks weer ABC. Bah"! Met die woorden verdween hij naar zijn hut. Panda keek hem peinzend na. "Ik kan begrijpen dat hij er zo over denkt", mompelde hij. "Maar waarom zijn de andere inboorlingen dan niet m bed? Ze zijn goud aan het halen voor B'ivalla, zei hij Dat is toch vreemd. En dat vuur op die bergiopHet is allemaal heel geheimzinnig. Ik denk dat ik maar alleen op ondeizoek uit ga". Hij voegde de daad bij het woord, en na een uurtje loptu door de jungle en het bestijgen van een bergpad kwam hij bij een kloof. En daar kon hij niet verder. "Iemand heeft de touwen van die hangburg doorgesneden"! stelde hij verbaasd vast. "Dat lijkt op opzet. Alsof verderop iets verbodens is. Iets dat niet gezien mag wor den Dat moet die vuurspuwende berg zijn"! Lustrum uitvoering in stampvolle Zuiderkerk i LEIDEN De Zuiderkerk was zaterdagavond afgeladen vol tijdens het jubileumconcert van het JKL, voluit de vereniging Het Jeugd-Ka- merorkest Leiden, welk gezelschap 15 jaar en 23 dagen geleden werd opgericht. Onder de belangstellen den troffen we behalve leden, oud leden, zelfs oprichters, ook veel "ge wone" toehoorders aan, waaruit blijkt, dat het JKL zich in de loop der jaren een respectabele reputatie heeft verworven. Het merkwaardige is, dat het JKL zich pas sinds vijf jaar op een nor male manier ontwikkelt: bij het vori ge lustrum bestond het orkest gro tendeels uit leden van het eerste uur, daarna moest dirigent Henk Briër als het ware van de grond af aan be ginnen, en nu is het orkest een ge middeld jeugdorkest geworden: ge differentieerd qua leeftijd en gevor derdheid. Begonnen werd met een concerto gross0 van Handel, een inmiddels traditioneel geworden item, gevolgd door de Partita in modi antichi van Strategier, waarbij de vertaling "altomodisch" mij wel door boze geesten zal zijn ingeblazen... Het or kest reageerde punctueel op de aan wijzingen van Henk Briër, hetgeen in het fluitconcert van Stamitz leek te ontaarden in een adoratie van de "grote meester" Rien de Reede, die dit stuk fraai van embouchure ver tolkte, maar er wat opvatting betreft best wat meer van zijn ziel in had mogen leggen. Na het optreden in Leiden van het Concertgebouw-pia nokwartet en zaterdagavond van Rien de Reede, vraag ik mij af. of Bernard Haitink bij zijn mu-sici nog enige persoonlijke inbreng overlaat. Tot slot een symfonie van Vorisek, een nogal expansief werk in de ga lante stijl, door de jeugdige musici met verve vertolkt. RON HARMS TILBURG (ANP) In Tilburg is gisteren rond het middaguur na een bezoek aan zijn buitenhuis aan de Bredaseweg de 57-jarige antiek handelaar H. van Puyenbroek uit die gemeente door onbekenden met messteken over vrijwel het gehele bovenlichaam zodanig verwond dat de man, nog voor aankomst in een ziekenhuis, bleek te zijn overleden. Reeds zwaar gewond is hy nog met zijn auto naar een in de burnt staande villa gereden waar hij zijn auto tegen een schuur plaatste waarna de wagen in brand vloog. De gealarmeerde bewoners waarschuw den de politie en GG en GD. Van de daders ontbreekt elk spoor. De Tilburgse politie heeft voor deze moord assistentie gekregen van een tien man tellend bijstandsteam van het arrondissement Breda. Men speurt nu met in totaal dertig man naar de dader. De politie acht het niet uitgesloten dat de heer Van Puyenbroek in zijn buitenhuis krakers of inbrekers heeft aangetroffen. Volgens de poli tie zijn er aanwijzingen voor inbraak. Vandaag zal sectie worden ver richt op het stoffelijk overschot van het slachtoffer om de doodsoorzaak vast te stellen. MOSSELRAGOUT Spreid in een pan een bedje van 2 takjes peter selie en 4 takjes selderij, een gesneden preitje, en kele gesneden worteltjes en een gesnipperd teentje knoflook. Schep hierop 2 kg mosselen en giet er 2 volle glazen jonge rode wijn bij. Laat ze 10 min koken, tot alle schelpen open zijn. Schud de in houd van de pan nu en dan eens om. Zeef het stoofvocht door een doekje dat u in een zeef legt. Fruit een ge snipperd uitje in 25 gr bo ter en 25 gr spekvet bo ven laag vuur licht goud geel en meng er 25 gr bloem door. Laat het mengsel licht goudbruin bakken en voeg dan geleidelijk de gezeefde wijn toe. Blijf steeds goed roeren, boven laag vuur, tot een gebonden saus ontstaat. Schep d-1 mos selen erbij en ^oeg een afgestreken eetl tomaten puree toe, een afger treken theel suiker en zout en versgemalen peper naar smaak en laat de schotel nog enkele minuten prut telen. Geef er stokbrood bij. Copyright: Oberon/Haarlem. Tekenaar: Peter de Smet

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19