Periodiek topoverleg Parijs-Moskou op til Portugal meldt gevechten in Azoren-Madeira-Angola-Timor Nobel- laureaten Sahara-mars (15 dagen) op 27 oktober van start KISSINGER BIEDT EXCUUS AAN VOOR ENORME BLUNDER I in vogelvlucht SSHHÏD in vogelvlucht De Amro deelt momenteel veiligheidsstickers uit. De nieuwe folder NS minitrips is uit* ZATERDAG 18 OKTOBER BUITENLAND PAGINA 9 LISSABON (AP) Terwijl de binnenlandse moeilijkheden van Por tugal toenemen, krijgt het ook steeds meer met onrust te maken in zijn koloniën. De Portugese troepen op de Azo- ren zijn gisteren in staat van pa raatheid gebracht terwijl een fregat van de marine voor de kust gereed lag om in te grijpen' nadat er ge vechten uitbraken tussen loyalisti sche soldaten en burgerlijke sepa ratisten die onafhankelijkheid van Portugal willen. De incidenten begonnen al donder dagavond in Ponta Delgado, op het belangrijkste eiland Sao Miguel, toen separatisten van het bevrijdingsfront van de Azoren (FLA) de onafhan- kelijkheidsvlag hesen. Ongewapende soldaten die de vlag weer naar beneden probeerden te halen ondervonden hierbij tegen stand van de separatisten totdat ge wapende troepen van het artillerie garnizoen in de stad te hulp kwamen en de vlag streken. Na dit incident begon een aantal burgers een rel voor het hoofdkwar tier van het leger, waarbij onder meer de auto van de garnizoenscomman dant in brand werd gestoken. De commandant liet zijn troepen vervol gens in staat van paraatheid bren gen terwijl het fregat „Magalhaes Correia" in Ponta Delgado voor an ker ging. Volgens goed ingelichte kringen zou binnen het Portugese leger ver deeldheid heersen over de kwestie van onafhankelijkheid voor de Azo- De Azoren worden gevormd door negen eilanden die op ongeveer 14.400 kilometer ten westen van Portugal in de Atlantische Oceaan liggen. De laatste tijd gaan hier steeds meer stemmen op voor onafhankelijkheid van Portugal, waarbij de FLA, die sterk anti-communistisch gericht is, de bevolking probeert bang te ma ken met verklaringen dat Lissabon van plan is een communistisch regi me op de eilanden te vestigen. De Verenigde Staten hebben een strategisch belangrijke luchtmacht basis in Lajes op het eiland Terceira. Volgens welingelichte kringen zouden de Verenigde Staten van plan zijn zich volledig afzijdig te houden bfj een eventuele onafhankelijkheids strijd, maar de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger zou volgens dezelfde zegs lieden van mening zijn dat het ver keerd is de Azoren onafhankelijkheid te verlenen. Ook uit Madeira komen berichten over ongeregeldheden. Madeira is een Portugees vakantie-eiland vlakbij de kust van Marokko, waar een onaf hankelijkheidsbeweging steeds meer greep op de bevolking krijgt. De kranten in Lissabon meldden dat een linkse groepering op het Portugese deel van Timor heeft ver klaard dat Indonesische troepen de Portugese helft van het eiland heb ben aangevallen. Maar een woord voerder van het Portugese Ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde tegenover Associated Press dat hij de berichten niet kon bevestigen. Hij zei dat de verbindingen met de Portu gese delegatie op Timor zijn verbro ken. De strijdkrachten van het F.N.L.A. (nationaal front voor de bevrijding van Angola) staan sinds gisteravond voor de poorten van de Angolese hoofdstad Loeanda. Nadat drie verdedigingslijnen van de M.P1.A. (volksbeweging voor de bevrijding van Angola) waren door broken, werd gistermiddag het ten noorden van Loeanda gelegen Pan- guila bereikt. Het Amerikaanse consulaat-gene raal in de Angolese hoofdstad heeft gisteren alle Amerikanen, Britten en Canadezen in het land aangeraden zo spoedig mogelijk Angola te verla ten. Het consulaat-generaal kon voor het nodige luchtvervoer zorgen. In Angola zouden thans ongeveer 90 Amerikanen, 25 Britten en 20 Ca nadezen zijn. Dit zijn de twee winnaars van de Nobelprijs van dit jaar voor natuurkunde, van welke toekenning wij gisteren reeds melding maakten. Het zijn de Deense hoogleraar Age Bohr (boven), een zoon van de be roemde fysicus en Nobelprijs winnaar Niels Bohr, en zijn landgenoot van Amerikaanse af komst Ben Mottelson (onder die hun prijs kregen voor verdere kennis omtrent de atoomkern. Inmiddels is gisteren later be kend geworden, dat de Nobelprijs scheikunde is toegekend aan de Engelse hoogleraar John War- cup Cornforth van Shell-Re search en aan de in Joego-Sla- vië geboren maar in Zürich do cerende prof. Wladimir Prelog, beiden voor hun werk op het gebied van de stereochemie en aanverwante onderzoekingen. De Nobelprijswinnaars voor geneeskunde vermeldden wij reeds eerder. Gisteren publiceer den wij hun foto's, maar helaas was daarbij het onderschrift in de krant weggevallen. De drie portretten op pagina 9 in de krant van gisteren waren resp. van links naar rechts: Howard Temin van Wisconsin, David Baltimore van Massachusetts en Renato Dulbeacco van het En gelse Imperial Cancer Research Fund. MOSKOU (DPA/AFP) De hoogste leiders van de Sowj et- Unie en Frankrijk zullen elkaar in de toekomst regelmatig ontmoeten, aldus een "politieke verklaring over vriendschap en samenwerking" van de twee landen. De verklaring is uitgege ven aan het einde van het staatsbezoek van de Franse presi dent Valerie Giscard d'Estaing aan de Sowjet-Unie. De beide partijen spreken zich in de verklaring, die gisteren door de Russische partijleider Leonid Brezjnew en Giscard is onder tekend, voorts uit voor het "bijeenroepen van een wereld conferentie over ontwapening, met de deelneming van alle kernmachten aan de voorbereiding en het werk van de confe rentie". Zij zijn vastbesloten „bij te dragen In de verklaring zeggen Frankrijk tot de verwezenlijking van een alge mene en volledige ontwapening, met besloten zijn de bepalingen inbegrip van de nucleaire ontwape- slotdocument van d< ning, onder een streng en internatio- houden conferentie naai toezicht". Volgens een communiqué dat giste ren is uitgegeven ter gelegenheid var de ondertekening van de Frans-Rus sische documenten, heeft Giscard de De twee landen willen ook Russische partijleider voor een staatsbezoek i vrede tot stand kan komen als de Israëlische troepen teruggetrokken worden uit alle in 1967 bezette Ara bische gebieden en de wettige rech ten van het Palestijnse volk gewaar borgd zijn. Frankrijk en de Sowjet-Unie zullen er verder nauwlettend op toezien dat het splijtbare en andere kernmate riaal dat zij aan de niet-kernlanden leveren, uitsluitend gebruikt wordt voor vreedzame doeleinden. Ze zijn ervan overtuigd dat verdere versprei ding van kernwapen^., voorkomen moet worden. Frankrijk en de Sowjet-Unie zijn te- ^^Sowjet-Unie voorts^dat zy jast- gen de pogingen tot herziening van het handvest van de Verenigde Na- Helsinki ge- r de veilig heid en samenwerking strikt na te leven in hun bilaterale betrekkingen. Ter weerszijden van een lange, vrijwel lege tafel be ëindigden Giscard d'Estaing en Brezjnew gisteren hun door ziekte van laatstge noemde wat vreemd verlogen Frans-Russische topoverleg met de ondertekening van een aantal documenten, waarin ook sprake i'S van een soort gelijk topoverleg op gezette tijden. de toe- uitgenodigd komst permanent contact onderhou- Frankrijk, den in verband met het conflict in de V.N. verkregen moeten worden door een vollediger gebruikmaking van de grote mogelijkheden die het handvest biedt. ,3rezjnew heeft de uitnodiging met het Midden-Oosten. Ze zijn aldus het c overtuigd dat De drie raamakkoorden die de twee landen gesloten hebben, resp. over het toerisme, de luchtvaart en de dit gebied' alleen energievoorziening, hebben elk een rechtvaardige en blijvende looptijd van vijf jaar. Adempauze voor New York NEW YORK (AP) De stad New York heeft gisteren opnieuw even uitstel van executie gehad bij haar dreigende bankroet doordat de bond van onderwijzers op het laatste mo ment besloot 150 miljoen dollar van het pensioenfonds aan de stad te lenen. De bond ging hiertoe over nadat president Gerald Ford opnieuw had geweigerd die stad financieel tege moet te komen. Door deze beslissing kunnen de lonen van mensen in ge meentedienst deze week dn ieder ge val weer betaald worden. de MADRID/RABAT/NEW YORK (DPA, Reuter) Negen Marok- Laraki, kaanse soldaten en een strijder vai de door Algerije gesteunde bevrij dingsbeweging 'Frente Polisario' zijn hiding in een gevecht in het noorden van d< Spaïpnse Sahara omgekomen. Di' heeft het Spaanse persbureau "Pyre- meegedeeld. deel te naar het gebied te sturen. De i taris-generaal van de Verenigde Na- kaan'heeft'ï PAUS EN WALLACE Het Vati- ;n verzoek om de gou- In SPan)e 'Lhs™7b"aeeang^: ISmaAUe n de bedoeling heeft om de mars tegen £je Spaanse troepensterkte in de Sa- te houden maar in regeringskringen hara is een zorgvuldig bewaard ge- wordt vernomen dat Spanje vreest, wel is bekend dat er ook twee Het treffen tussen de Marokkaanse dat als het zich uit het fosfaatrijke keureenheden van het vreemdelin genlegioen aanwezig zijn. WASHINGTON (DPA) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger heeft zich in een tele foongesprek met ex-president Richard Nixon verontschuldigd voor het feit dat hij het voormalige staatshoofd een "onple zierige, vreemde en gekunstelde man" had genoemd, die "wer kelijk een hekel aan mensen heeft". Kissinger had zich deze woorden laten ontvallen tijdens een diner in het Canadese ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit gebeurde aan het slot van een bezoek aan de Canadese hoofdstad. Doordat toevallig een microfoon aan stond, werden zijn woorden opgevangen door journalisten die zich in een belendend vertrek bevonden. Kissinger zei nooit te hebben begrepen, waarom Nixon in de politiek was gegaan. Wel gaf hij toe, dat Nixon "op zijn manier erg besluitvaardig was en dat hij tot de kern van de zaak doordrong". Aan het diner had Kissinger ook gezegd dat premier Tsjoe En-lai van China "erg ziek" is en waarschijnlijk op sterven ligt. Het Canadese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft op zijn beurt excuses aangeboden aan de Amerikaanse minister voor het aanstaan van de microfoon. Kissinger wordt morgen in Peking verwacht voor politiek overleg en het voorbereiden van een bezoek van president Ford aan China. Premier Tsjoe En-lai bevindt zich al ander half jaar in een ziekenhuis, waar hij tot voor twee maanden ook belangrijke buitenlandse gasten ontving. ADVERTENTIE militairen en het voor onafhanke- gebied terugtrekt, een militair cua- lijkheid vechtende 'Frente Polisario' tussen Marokko, Mauretanië en had in het grensgebied plaatsgevon- Algerije niet onwaarschijnlijk geacht den. In dit gebied hadden Spaanse hioet worden. eenheden reeda eerder twee patrom!- Verenl de Naties les van het Marokkaanse leger ge vangen genomen. De minister van Buitenlandse Zaken van Marokko, Achmed Laraki, die een ontmoeting heeft gehad met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft giste- medewerker van de gouverneur heeft het Vatikaan ie hebben i dat de Paus tijdens het nu aan de gang zijnde heilige Jaar slechts privé-audiënties verleent aan staatshoofden. I—sraüs a ffi'g ap8tooJ "Assenaar vele gratis (ookhonden zijn welkom) i dat de door de Marok- DODEN BIJ OEFENINGEN Bij kaanse koning Hassan aangekondig- oefeningen van Amerikaanse mili- Mao de Himalaja-staat Tibet bin zend Tibetanen in de bergen en dus opvattingen: die de vredesmars de Spaanse taire eenheden in de Bondsrepubliek Sahara zal beginnen op 27 oktober, zijn drie doden gevallen: twee vlie- De mars zal 15 dagen duren waarbij gers en cJe commandant van een een afstand wordt afgelegd van 110 tank. Een Phanton-jachtbommen- de grens tussen Ma- werper stortte neer bij Tauber- bischoftsheim en de twee vliegers van het regime van Mao. Dichter bij huis wonen de Tibetanen die naar i vrij land India gevlucht zijn. En nu is het op een dicta- merkelijk, dat de Chinese vice-pre- ran "vriend- acht maanden strijd, volgde de woonplaats. In september 1965, dus schappelijke betrekkingen" capitulatie en sindsdien hebben Chinezen alles gedaan om de Tibe tanen naar hun hand te zetten. Zes- S,Panj! Kjï l7nd.g7a?zich"ged™ngenTi zich d*^Ii"mATe'zeW^ania'ïe" ook al veertien jaar geleden, werd Tibet tot autonoom gebied van Rood- China uitgeroepen en daarna viel dat ongelukkige bestuurde gebied, El Aaiun. In de een tank in het duister l kloof hele Arabische wereld worden de naast de weg van 10 meter diépte. koning niet alleen dat land, te onderwerpen het keiharde gen "de Tibetaanse verraders ADVERTENTIE „Ze wilden 'n aardig gratis weggevertje voor de kinderen hebben, vanwege Wereld- spaarweek. En toen heb ik als commissaris van*'*5^ politie te Rommeldam gezegd:,neem dan lichtgevende stickers. Da's nog nuttig ook, want in de mist of bij avond bevorderen ze de verkeersveiligheid'. De Amro vond dat 'n drommels goed idee.Prima ^suggestie, Bulle Bas', sprak men. En zo is 't k gekomen dat er nu in elke Amro Bank voor iedereen een gratis sticker klaar ligt.* Trouwens, ik ontmoette de heer O. B. Bommel en die schijnt binnenkort ook iets te gaan doen met de Amro. Maar dat Lmoest nog strikt geheim blijven. Toch interessant, nietwaar?" bezoek aan Peking". Misschien nog een ander oogmerk, want mor gen arriveert minister Kissinger in Peking ter voorbereiding van het bezoek, da/t president Ford later dit China zal brengen. Het is denkbaar, dat China op veel belangrijker punten. Hoe dat zij, van die Tibetaanse "verraders'' in Amerika heeft Peking niets tt duchten, behalve dan dat zij de vrije nee. wereld herinneren aan de misdaden zolang de voorraad strekt ra) amro bank het noorden i ma en zelfs een groot deel westelijk China. Later zou het Ti- rakter platwalst en zich niet ontzien daarbij niet schroomt te sprekenv betaanse rijk zich zelfs uitbreiden tot heeft tal van culturele schatten te aan de Golf van Bengalen. Ruim vernietigen. Van de oorspronkelijke duizend jaar geleden was het Azië's bevolking is een belangrijk deel sterkste mogendheid. Nadien kwam naar elders gebracht en vervangen de groeiende macht van China, dat door Chinezen, met wie Tibetaanse Tibet onder zijn 'Tmitenprovincies" vrouwen gedwongen werden in het ging rekenen. Aan het eind van de huwelijk te treden. Nog slechts de vorige en het begin van deze eeuw helft van de tegenwoordige bevol- poogde de 13-de dalai ama een zeke- külS zou uit Tibetanen 'bestaan, da re mate van onafhankelijkheid voor overigen zijn Chinezen. En daarmee zijn land te bereiken, vooral toen het volgde Peking het recept van Mandsjoe-bewind in China in 1911 geraffineerde volkenmoord, dat ten val was gekomen. Toch had hij Moskou met "succes" tegenover de enkele jaren tevoren voor een Ohi- inwoners der Baltische staten had nese strafexpeditie de wijk naar In- toegepast, dia moeten nemen, zodat de vlucht van de huidige functionaris, in 1959, bepaald geen novum was. In 1950 Ook als men erkent, dat China's in- tenslotte vielen Chinese legers van vloed in de loop der eeuwen niet aan alle kanten Tibet binnen onder, het Tibet is voorbijgegaan, moet toch doorzichtige motief, dat China niet vastgesteld worden, dat de keizers langer de invloed van imperialists - nimmer een poging hebben gedaan sche machten kon duldenAan- de eigen cultuur van dat land te ver- gezien Tibet hermetisch voor vreem- nietigen. Het maoïsme echter is delingen afgesloten was geweest, had daarvoor niet teruggeschrokken en Peking dus niet eens de moeite ge- zo is de Tibetaanse cultuur er een nomen een beter excuus voor zijn in ballingschap geworden. Aan de agressie te bedenken. In 1951 kwam manifestaties daarvan, elders in de een akkoord tot stand, waarbij Rood- wereld, ergert Peking zich in hoge China niet alleen de buiten- mate. Vandaar het verwijt dat de landse betrekkingen van Tibet naar Chinese regering dezer dagen tot zich toehaalde, maar zich ook bin- Amerika richtte. Washington zou de nenslands met allerlei zaken ging Tibetanen-in-ballingschap steunen, bemoeien. Een opstand kon niet uit- onder meer door toe te staan dat blijven, waarin vooral de strijdbare zich in New York een "Tibetaans stam der Chamba's zich duchtig kantoor" bevindt, dat onvergeef- weerde, maar in 1959 zag de dalai la- lijke zonde voor een Tibetaans ma zich genoodzaakt, vermomd als muziek- en dansensemble een tour- monnik te paard en onder beschut- nee door de Verenigde Staten had fing van een vliegende zandstorm, georganiseerd. Na herhaalde Chinese •naar India te vluchten. De opstan- verzoeken om sluiting van dit kan- dige beweging tegen de Chinese die- toor, dat ook bulletins verspreidt met tatuur was daarmede allerminst ten "lasterpraatjes over de Chinese einde. De Chinese legers hadden de volksrepubliek", liet het Amerikaanse handen vol aan het verzet, dat hon- ministerie van Buitenlandse Zaken derdduizenden levens kostte. Tiendui- weten, dat de activiteiten van Tibe- zenden zagen nog kans naar India, taanse ballingen in Amerika nietin- minister vah openbare vei ligheid Hoea Koeo-feng kortgeleden de bewoners van Tibet heeft opgewekt "te allen tijde iederen vijand, die het hield de Chinees-communistische lei der in Tibet, Tien Pao, een toespraak waarin hij melding maakte van "de zeer scherpe en moeilijke klassen strijd" in dat land. Uit een en an der blijkt wel, dat de toestand in Tibet, waar de Chinezen thans der- gegeven tijdens presidents Nixons tig divisies zouden hebben gelegerd, "lastig" Tibet Peking niet over rozen gaat. En China ergert zich dan ook aan el ke herinnering aan het bestaan van dit vraagstuk, waarvan de "regeling" blijkbaar niet zo glad verloopt als zich had voorgesteld. Eens de wereld afgesloten sfeertje wil scheppen, dat bedoeld is rijk. Onder Chinese heerschappij i i Kissinger tot toegeven te dwingen het dat nog en Peking wil liever r praten.Ook in het Wes ten zijn er zo: vrije Basken, Ja; vrij Tibet en vrije Baltische landen, ADVERTENTIE Met bekende bestemmingen als Texel, Sauerland, Drenthe enz. Maar ook tal van nieuwe. Bijvoorbeeld Luxemburg, Münster en Rijk van Nijmegen. Tal van mogelijkheden om er deze herfst of winter even tussenuit te wippen. De NS Minitrips folder krijgt U gratis op ieder station.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9