Streekschool: bredere basis werkende jeugd Y erkeersschouten ontlasten justitie Stichting Leidse Binnenstad in actie Nieuwe onderwijsfiguur in Cronesteijn Vertrek VanDuuren: einde aan traditie ZATERDAG 18 OKTOBER .•V- :T. Z LEIDEN Gedeeltelijk leer plichtigen dat zijn 16- en 17- jarigen die geen „normaal" dagonderwijs meer volgen kunnen op verschillende ma nieren aan hun gedeeltelijke (partiële) leerplicht voldoen. Ze kunnen een part-time vak opleiding van een bepaald leer lingstelsel volgen aan een be staande dagschool. En ze kun nen terecht bij het vormings werk om een stuk algemene vorming op te doen. Door Wim Y^irtz Dat is, kortweg geschetst, de on derwijssituatie van de (al dan niet) werkende jeugd die geen algemeen voortgezet onderwijs volgt Een situa tie overigens die bepaald niet met lof wordt overgoten. Want al sinds Jaar en dag is het onderwijs voor gedeeltelijk leerplichtigen onderwerp van forse kritiek. In maart van dit jaar nog deed de Stichting Vorming Werkende Jongeren in Leiden een discussienota het licht zien waarin o. m. de feilen van het onderwijs aan gedeeltelijk leerplichtigen aan de kaak werden gesteld. Er is weinig of geen samenhang in de leerprogram ma's hij de diverse opleidingen, zo meldde deze nota, het vormingswerk geeft slechts vorming zonder dat er maatschappelijke rechten aan verbonden zijn (m.a.w. het sluit niet goed aan op de dagelijkse situatie van de werkende jongere) en ten slotte: het beroepsbegeleidend on derwijs is sterk vak - of bedrijfsge richt waardoor een brede beroeps voorbereiding uitgesloten moet wor den geacht. De inderdaad sterk vak- of be drijfsgerichte part-time opleidingen voor gedeeltelijk leerplichtigen wor den onder supervisie van een groot aantal leerlingstelsels verzorgd. Dat gebeurt aan bestaande dagscholen voor lager (of middelbaar) be roepsonderwijs, omdat daar de no dige voorzieningen (en docenten) nu eenmaal voorhanden zijn. Zoiets schept beperkingen. Een opleiding die qua inhoud al vrij eenzijdig is die jong volwassenen (in plaats van kinderen) moet vormen en die bovendien als een soort sluitpost aan een dagschool wordt opgehan gen, blinkt immers meestal niet uit door buigzaamheid. Met name zal het daar ontbreken aan algeme ne vorming en individuele begelei ding. Waardoor de gedeeltelijk leer plichtige een "brede beroepsvoorbe reiding" moet ontberen. Om aan deze situatie een eind te maken is er in onderwijsland een nieuwe figuur gecreëerd: de streek school voor beroepsbegeleidend on derwijs. Van dit soort scholen zijn 43 jaar meubelmaker bij Minerva LEIDEN Meubelmaker Van Duuren is vijfenzestig geworden en zal na drieënveertig jaar af scheid nemen van Minerva. Bij Minerva treurt men om dit ver lies. want weer gaat een stukje traditie verlieren: vanaf 1908 heeft de meubelmakersfamilie v. Duuren gezorgd voor deugde lijke tafels en stoelen. Van Duurens overgrootvader is met het bedrijf begonnen, maar die heeft hij niet gekend. Zijn grootvader J. W. H. van Duuren ("die is van 1858") speelde trom pet en kleine trom als er promo tiepartijen waren op Minerva of andere feesten. Dan werd het bil- 1art- afgedekt en gingen de muzi kanten daarop staan spelen. Deze grootvader was de eerste die als meubelmaker karweitjes voor Mi nerva verrichtte, dat was in 1908. Na zijn vader A. J. van Duuren zette H. W. J. van Duuren, die nu afscheid neemt, de meubelma kerstraditie in 1923 voort. Zin werkplaats was toen nog in de Herensteeg, terwijl zijn hui dige werkplaats aan de Nieuwe Beestenmarkt dienst deed als her berg wanneer er vrijdags beesten markt was. De zaak ging om half vyf 's morgens open tot half twee 's middags alleen op vrijdag, de rest van de week was er geen markt en was de zaak dicht. Er werd koffie en bier geserveerd en je kon er "slordig kaas' krij gen: met dik kaas belegde broo'd- jes. In 1964 is dat café gesloten, na negentig jaar. Van Duuren, die van 1929 tot 1933 aan de Academie voor Beel dende Kunsten in Den Haag studeerde, was bij Minerva niet in vaste dienst, maar werd wel karwei betaald; naast Minerva had hij ook nog particuliere klan ten, nog steeds thouwens, meestal afkomstig uit studentenkringen. Van Duuren houdt zich alleen bezig met antieke spullen. De meubels van Minerva zijn welis waar niet antiek nieuw aange schaft na de brand in 1959, maar gemaakt in Cromwell-stijl; steenbeuken bekleed met leer- doek om precies te zijn. In dat nieuwe gebouw van Minerva kreeg Van Duuren 'n eigen werkplaats zodat niet meer elke morgen de kapotte meubels met de kar ge haald hoefden te worden. Hoewel meubelmaker Van Duu ren niet meer voor Miverva zal werken, blijft hij aan de slag voor zijn andere klanten. Hij hoopt daar nu wat meer tijd voor te hebben, zodat de "meneer", zoals Van Duuren studenten aan spreekt, die nu al zeven jaar wacht op restauratie van zijn an tieke katheder, snel geholpen zal worden. TOM MAAS er intussen zon dertig in het land. En sinds kort één in Leiden, die. on langs met een cursus "Hout" van start ging aan de Don Boscoschool en naar verwachting over een dik jaar gehuisvest zal zijn in een nieuw gebouw in de "onderwijspolder"Cro- nesteijn. Concentratie De streekschool voor beroepsbege leidend onderwijs in Leiden werd officieel in mei 1968 in het leven ge roepen door een achttal onderwiis- stichtingen (c.q. -verenigingen) 'uit de Leidse regio. Organisaties van werkgevers en werknemers werden bij dit initiatief betrokken, zoals ook de arbeidsbu- reau's, dé Maatschappij voor Nij verheid en Handel en de Kamer van Koophandel. Alom werd ingezien dat een concentratie van part-time op- Over de concrete plannen voor het nieuwe gebouw van de streekschool voor beroepsbege leidend onderwijs in Crone steijn (dat nu eigenlijk Lam- menschanspark heet) is nog niet alles bekend. Wel staat vast dat het gebouw zodanig wordt opge zet dat er zg. leefgroepen in kunnen worden ondergebracht. Theorie en praktijk zijn per een heid zoveel mogelijk bij el kaar gebracht, zodat elke afde ling zelfstandig kan functione ren. In totaal zullen er elf prak- tica- en twaalf hulp- of theorie lokalen worden gebouwd. De kosten van het gehele gebouw, exclusief inrichting, zijn begroot op f 5 miljoen. leidingen een betere garantie zou zijn voor een gedegen voorbereiding van de werkende jongeren op de maatschappij. Inhoudelijk zal het onderwijs dat aan de streekschool gegeven gaat worden, dan ook veranderen. De heer W. de Rooij, sinds 1 augustus directeur van de streekschool: "Je kunt zeggen dat de streekschool voor beroepsbegeleidend onderwijs een reële mogelijkheid voor de gedeelte lijk leerplichtigen wordt om verder te leren. Omdat hij een bredere ba sis krijgt". Volgens De Rooij is een vakopleiding van een bepaald leer lingstelsel in de bestaande situatie in het algemeen erg eenzijdig. For meel is er bijvoorbeeld niet in voorzien dat de leerkrachten van dit soort opleidingen iets aan de per soonsvorming van de leerling doen. En bovendien ontbreekt het daarvoor aan de nodige voorzieningen. "Ter wijl het wel noodzakelijk is", zegt De Rooij. "Want je zit nu eenmaal met verschillende leeftijden, verschillende vakinrichtingen. En verschillende mensen. De één moet tenslotte weer op een andere manier les krijgen dan de ander". "De mogelijkheden om bij de leer ling nog iets te doen aan persoons- vorming waren altijd erg klein. Wij hopen dat dat nu met de streek school gaat veranderen. Want 'wij gaan ervan uit dat als de adolescent zich moet voorbereiden op de maat schappij, je niet uitsluitend aan dacht moet besteden aan het be roep". "In een streekschool met een eigen gebouw kun je daar so-wie-so je eigen regels voor maken, waardoor je veel meer kunt doen. Je kunt meer aan dacht besteden aan iedere leerling afzonderlijk. Je kunt meer ruimte geven aan zijn ontwikkelingwat er- Zo ziet het complex Cronesteijn er op tekening uit: 1. vormingscentrum voor werkende jongeren, in besloten ligt, kan in principe tot "het leerlingwezen", zoals de vlagrige één dag per week naar school gelding komen. Kijk, iedere leerling wordt genoemd waaronder het onder- (beroepsonderwijs) of naar het vor- is een individu. Je moet dus ook pro- wijs en de vorming voor partieel mingscentrum. beren hem als zodanig te benaderen leerplichtigen schuilgaan. Nadat hij Werklozen van 16 of 17 jaar blij- Naast de persoonsvorming blijft de school op 16-jarige leeftijd heeft ven wat de beroepsgerichte opleiding natuurlijk de aandacht beroep. In dat licht zullen streekschool voorlopig drie kernvakken worden gegeven: elektrO' het verlaten krijgt de leerling bezoek 1 op de een consulent van het Regionaal Or- basis- gaan voor het Leerlingwezen in Zuid- Holland Noord met betreft buiten schot. Want zij heb ben geen stageplaats (lees: werk kring) waar ze het onontbeerlijke bekeken praktijkgedeelte de opleiding techniek, hout en motorvoertuigen- wordt wat de vooropleiding van de zouden kunnen volgen. "Er bestaat techniek. Daarnaast zullen ken komen als centrale verwarmings techniek, gas-water-lichttechniek, leerling is geweest en wat de verde re mogelijkheden zijn voor een part time opleiding of een stuk vorming. detailhandelsonderwijs, economisch- In het eerste geval wordt wel het idee van een leerlingenwerk plaats", zegt De Rooij. "En we hebben ook gezocht naar mogelijk heden in de school. Maar ik moet zeggen dat dit probleem nog niet is opgelost". Wat trouwens ook nog niet is opge- administratief onderwijs (voorname lijk leao), een kappersopleiding en een opleiding voor schilder. Gelei delijk zal de school, die nu slechts 35 leerlingen telt, met voor jongens en meisjes bestemde vakken worden opgevuld. Als alles er dan in zit, zal de school aP-hans volgens de prog- 1200 eendags- en 300 twee- jjet kan evenwel ook voorkomen dat zouden moeten doen samensmelten, de leerling geen beroepsgerichte op leiding heeft gekozen. In dat geval kan hij een stuk algemene vorming Eendags- en tweededagsleerlin- opdoen bij een vormingsinstituut leerovereenkomst van twee jaar sloten tussen de ouders van de leer ling en zijn werkgever. n°S De part-time opleiding bestaat veel- lost zijn de sluimerende integratie- al uit een praktijkgedeelte in het be- plannen die de streekschool drijf waar de leerling werkt en een theoriegedeelte dat onder supervisie van een leerlingstelsel verzorgd wordt aan een bestaande dagschool. beroepsbegeleidend onderwijs en het in Cronesteijn zetelende vormings centrum tot een streek centrum voor de vorming van werkende jongeren dagsleerlingen tellen. Praktijk i de praktijk op de vol- (centrum). In beide gevallen gaat Waarom r in aanraking met de 16-jarige twee dagen en de 17-ja- De Rooij: "Het ligt voor de hand dat daar aan gedacht wordt. Want als je beiden nou bezig bent met persoons- orming voor de werkende Jongeren. i je i dan niet r gaan praten?" Nog clil jaar cleelnota over economische functie van centrum LEIDEN In Leiden ls gister middag de Stichting Leidse Binnen stad opgericht. De stichting, is in het leven geroepen op initiatief van diverse groeperingen uit de Leidse sa menleving, die zich nauw met het wel en wee van de binnenstad verbon den voelen. Naast degenen, die reeds op een ander terrein werkzaam zijn en gesprekspartner voor de gemeen te vormen, willen de van de stich ting deel uitmakende groeperingen samen actie ondernemen om hun visie uit te dragen over het econo misch functioneren van de Leidse binnenstad. Met het uitdragen van een geza menlijk standpunt wil de stichting vermijden dat er versnippering van meningsvorming optreedt en dat de overheid slechts met één gespreks partner te maken krijgt, waar het de economische problemen van de binnenstad betreft. De Sichting Leidse Binnenstad zegt begrip en 'oog te hebben voor het streven van andere groeperingen. Zelf koos men als doelstelling het bevorderen van de economische func tie van de binnenstad in evenwich tige samenhang met de sociaal-cul turele e, de ruimtelijke aspecten daarvan. De stichting meent dat de dactiviteiten.die voortvloeien uit deze doelstelling medebepalend kunnen zijn voor de beeldvorming van Lei den. Om haar streven te verwezenlij ken wordt de Stichting Leidse Bin nenstad bijgestaan door een raad van toezicht, bestaande uit verte genwoordigers van het grootwinkel bedrijf, de ambulante handel (markt) het bankwezen, de rijksuniversiteit, het Hoogheemraadschap van Rijn land, het Leids City Centrum (over koepelend orgaan van Leidse mid denstand), het openbaar vervoer, de vrije beroepen, de Adviesraad voor de Binnenstad (adviescollege voor ae gemeente bestaande uit Leidse bur gers), de Vereniging voor Vreemde lingenverkeer (VVV), de in de bin nenstad gevestigde middenstand en de vakbeweging. De dagelijkse leiding van de stich ting is in handen van een raad van bestuur bestaande uit: mevrouw N.A. den Haan-Groen - voorzitter en de heren J. van Egmond (vice- voorzitter), J. Th. J. Brummer (1ste secretaris), J. Lammens <2de secre taris), J.W. Boulonois (penningmees ter) en mr. R. W. A. Zweerts (advi serend lid). De Stichting Leidse Binnenstad is nu bezig met de voorbereiding van een in drie gedeelten verschijnende nota getiteld "Doeleinden voor de Leidse binnenstad". Het eerste ge deelte zal nog voor het eind van het jaar verschijnen. In dat eerste deel zullen de economische doelein den voor de binnenstad worden ge schetst. In het tweede gedeelte zal een analyse van de huidige econo mische situatie van de Leidse bin nenstad worden gepresenteerd. In het derde deel tenslotte zullen de resultaten van het eerste en twee de deel met elkaar worden verge leken. Waar nodig kunnen de in het eerste gedeelte geschetste doeleinden worden aangepast. De uiteindelijke resultaten zullen aanwijzingen ver strekken over te nemen maatrege len. Deze maatregelen zullen in een program van actie worden opgeno- De nota en het uitvoeringsprogram ma zullen, zo zegt de stichting, naast de plannen die de gemeente Leiden zelf ontwikkelt voor het centrum, worden gebruikt als toetssteen en richtsnoer voor het op langere ter mijn te voeren stedelijk overheids beleid gericht op de economische si tuatie van de Leidse binnenstad. C. v. d. Ham: ,Bij opleiding valt menige zweetdruppel' LEIDERDORP/LEIDEN Per 1 januari 1977 zullen de verkeers schouten gaan opereren in de zalen van de diverse kantongerechten. Ju ridisch geschoold, maar zonder aca demische titel treden ze op in toga. In de officiële advertentie die inder tijd in de kranten heeft gestaan werd het gezegd: "Ze zullen taken itoefenen, die momenteel door de of ficieren van justitie worden ver vuld." De 49-jarige C. van der Ham uit Leiderdorp heeft, toen hij nog ka pitein was bij de marechaussee, ge solliciteerd. Met hem nog 1700 ande ren. Zeven kandidaten zijn inmiddels uitgekozen en volgen een uitermate straffe opleiding om verkeersschout te worden. "Je moet smoel hebben voor het verkeer. Ik heb dat, getuige mijn vo rige baan, een beetje. Een van mijn aanstaande collega's is bij voorbeeld een oud-schadecorrespondent van een verzekeringsmaatschappy. Die heeft er dus ook wat'verstand van." Van der Ham, gevraagd naar de reden om naar deze totaal nieuwe functie te solliciteren: "Kijk, het verkeer is een levendige zaak. In Ne derland is het wat chaotisch alle maal. Ik ben een duidelijke voor stander van verkeerslessen op de la gere school; dat is een goede zaak. Zelf heb ik een aantal jaren in Duits land gewoond en gewerkt en ook daar werden de kinderen op de rijksscholen bekend gemaakt met de verkeersregels. Daar werden ze klaargestoomd in hun verkeersge drag. Dat was een geweldige zaak En ik vind dat een goede basis. Op die manier word Je dus wat betrok ken bij het verkeer. Verder was het zo, dat je bij de marechaussee op Je 55ste wordt gepensioneerd. Nou, dan ben ik nog te jong en dus vond ik dit een mooie overstap voor me." Duidelijk taal van een man, die van zichzelf zegt: "Ik ben een voor stander van het contact met de bur gers." Wat houdt die opleiding nu in? "Ja, wij met zijn zevenen volgen een stoomcursus van anderhalf jaar. Als alles naar wens verloopt, gaat er een reguliere cursus komen die vijf jaar duurt. Mensen met Havo kun nen die cursus na hun examen gaan volgen. Wat dat betreft zit ik in een nogal overspannen situatie. Ga maar na: op maandag zit ik in Groningen en volg daar twee hoorcolleges en twee werkgroepen strafrecht en strafprocesrecht en verkeersrecht. Woensdag wordt mijn stagedag, dan volg ik in Utrecht een cursus dag vaarden en op vrijdag zit ik in Til burg op de verkeersacademie en daar krijg ik allerhande zaken over me heen zoals verkeerskunde, verkeers techniek, verkeersveiligheid, commu nicatietechniek en statistiek. Daar naast nog verkeerspsychologie en verkeerssociologie. Dinsdag en donderdag zijn mijn huiswerkdagen. Het is dus niet mis, wat we doen." "Inderdaad, ik heb op een gege ven moment een toga aan. Nee, ik geloof niet dat ik dan verder van de burger af ga staan. Nogmaals: ik ben een voorstander van het contact met de burger." Van der Ham en zijn collega's stu deren nog en weten eigenlijk niet wat hun exacte werkterrein gaat worden. Wat dat beteeft is het een zeer al gemeen gesprek geworden. Maar toch heeft dat gesprek enkele opmerkelij ke kanten. Zoals: Van der Ham heeft, toen hij 40 werd, zijn HBS-di- ploma gehaal i en studeert nu ,-eeh- ten. Hij heeft zijn kandidaats. "Ik ben in de toekomst wel van plan om het af te maken, maar daar heb ik voorlopig geen haast mee. Dat heb ik ook tegen mijn mentor, mr. Dek in den Haag gezegd. De studie die we nu volgen, is pittig genoeg. Het is een echt overladen programma". De verkeersschout moet er snel ko men: ruim 90'c van alle strafbare feiten, die de kantonrechters voor zich' krijgen, gaat om verkeerszaken. Dat betekent dat het openbaar ministerie op een gegeven moment erg zwaar wordt belast. Een functio naris die zich specifiek heeft toege legd op verkeerszaken is meer dan welkom. "Het is natuurlijk niet zck dat Je de hele tijd in de rechtzaal aanwezig bent. Verkeerseriminaliteit bijvoor beeld is heel vaak geen zaak voor da kantonrechter. Dus ook niet voor mij, kan je zeggen. Het is de bedoe ling dat je, als verkeersschout, veel interne voorbereidingen verricht. Dat je bijvoorbeeld bij een ernstige kettingbotsing ter plekke gaat kij ken. Dan ben je de adviserende man, de man van de beleidskant. En zo'n functie trekt me het meest. Je komt, als verkeersschout ook in verkeerscommissies te zitten. Daar in geef Je de minister adviezen. We hebben het al kunnen zien toen de helm verplicht werd voor bromfiet sers, toen de veiligheidsgordel ver plicht werd. Ik stel me voor dat dit soort adviezen uit die commissies komen. Dat vind ik een uitdaging voor me. Het is dus niet zo. dat we alleen de taak van de officier van Justitie verlichten, anders wordt het wat tweederangs alle maal.'* "Je moet smoel hebben voor het "Het is inderdaad een boeiende op leiding. Maar, en dat heeft een staf functionaris van het ministerie eens gezegd, er zal menige zweetdruppel vallen. Nou, dat klopt helemaal." PAUL WOLFSWINKEL

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3