PROJECT '75 ZET ZIJN WERK VOORT agenda 'Gelijkheid tot in kennis toe is onbestaanbaar' Aanvoer Leidse veemarkt minder sterk gestegen TWEEDE-KAMERLID MEVROUW GINJAAR (VVD) IN Poppenkast-theater en showproject Diploma 's Auditie NSO Maandag Tariefsverhoging zwembad 'De Does' ZATERDAG 18 OKTOBER Artsen Voor spoedgevallen wordt LEIDEN „Minister Van Kemenade heeft op die bijeenkomst van de Ver eniging van Socialistisch Onderwijs gezegd: met Wiegel zeg ik, ik ben tegen indoctrinatie. Dat hij dat zei kwam doordat er een paar dagen te voren een advertentie van Bans in de kranten had gestaan met een drietal punten er in. Eén daarvan was dat de WD tegen indoctrinatie is. Van Kemenade zegt nu: ik zou het verschrikkelijk vinden als jullie met eigen socialistische scholen zou den komen. Volgens de wet moet ik daar wel aan meewerken, als Jullie zestig kinderen hebben. Maar ik zeg nogmaals: ik zou het verschrikkelijk vinden. Want, zegt hij, de socialisti sche doelstellingen zijn zo prachtig dat je dié niet in eigen huis maar in groter verband moet uitdragen. En als ik dat dan hoor, dan zeg ik: hoe kan Je dat nou rijmen met de uit spraak dat Je tegen indoctrinatie bent'" Mevrouw drs. N. Ginjaar-Maas tweede-kamerlid voor de VVD, bleef vertwijfeld met deze vraag zitten toen zij gisteravond voor de afdeling Leiden van de WD in restaurant „Nieuw Minerva" een inleiding hield over „Onderwijs in beweging of be wogen onderwijs". Toch meende zij dat de WD de gangen van onder wijsminister Van Kemenade cum suis zorgvuldig moet nagaan. „Wij moe ten in staat zijn situaties te beoorde len", verklaarde zij. „Wij moeten in staat zijn bij programma's als Ach ter het nieuws en In de rooie haan, als al die rooie informatie over ons wordt uitgestort, de waarheid en de onwaarheid van elkaar te scheiden". Mevrouw Ginjaar vertelde het in om vang tamelijk summiere gehoor dat zjj de bijeenkomst van de Vereniging voor Socialistisch Onderwijs in Am sterdam had bezocht. „En als je daar dan zit dan blijkt heel duidelijk wat de socialisten willen met het on derwijs". Het kamerlid had er dan dit van begrepen: „Wat de radicale socialisten willen is gelijkheid tot in kennis toe. Iedereen mag alles kun nen. Dan zeg ik: dat is onbestaan baar voor ons". Het WD-kamerlid sprak zich niet expliciet uit over de contourennota al zou ze later zeggen: „Wij zijn praktisch, wij denken wat minder in structuren en systemen" maar had wel de nodige kritiek op de plannen voor de befaamde middenschool. „Wij vinden dat dit soort plannen nivelle rend werkt. Als die middenschool er komt dan zouden de kinderen niet alle talenten kunnen ontplooien". „Wat wij willen is geen midden school; wij willen de mammoetwet verbeteren. Dat is wat de fractie van de VVD wil", aldus mevrouw Gin- Het kamerlid meende overigens dat het onderwijs vandaag de dag nog steeds niet sociaal rechtvaardig is. „Het kind van de hoogleraar heeft nog altijd meer kansen dan het kind van de los-arbeider. Het is natuur lijk duidelijk dat dat te maken heeft met het milieu. Maar dat neemt niet weg dat we toch moeten proberen het schoolsysteem zo rechtvaardig mogelijk te maken". En over het vormingswerk: „Natuur lijk hebben wij talloze brieven gekre gen van mensen die vroegen of dat nou zonodig moest. Dat kinderen zeggen: we willen daar niet naar toe, dat ze veel liever gaan werken dan een dag naar zo'n vormingsinstituut te moeten. Wij zeggen: hou die leer plicht nou bij zestien jaar en laat de partiële leerplicht boven zestien jaar maar varen. Want dat kost ons vijf tig miljoen en dat is weggegooid geld". Waarom Van Kemenade het dan toch wil: „We hadden het net over het kind dat gevormd wordt in het milieu. Welnu, de minister is daar zelf een typisch voorbeeld van. Zijn vader studeerde vroeger 's avonds thuis, Van Kemeiïade heeft toen al die, laten we zeggen werken de Jongeren thuis gezien. Hij draagt ze dus een warm hart toe. Daarom wordt hij ook altijd laaiend als Je aan de werkende Jongeren komt". Aelbers, Noordeinds- 122522; Wijk UI Merelstraat 184a. tel. 8§ioÖO spreekuur van 12.3013 uur). OEGSTGEEST J. W. de Haan, I Swen, Veu 2356Jzaterdag); j. Vrijen- --- eigen patiënten za. PlatteelDe Jongh. Die- 02522—10140. LEIDEN Projekt '75, melijk bekend geworden tijdens de festiviteiten van de vier eeuwen oude Leidse universiteit (Trijntje Cornelisz, de de goeie-ouwe-tijd- revue enz.) staat niet stil. Projekt '75 gaat gewoon door. Er zijn sub-projecten op stapel gezet, zoals een poppenkastthea- ter, een showproject en bedrijf s- toneel. Daarmee wil zeker niet gezegd worden dat het kinderspelenpro- iect een voorbije zaak is, evenals het bejaardenproject en het so- èiale werkteam. De kinderspelen gaan door, de verhuur van het Spelmateriaal ook, maar pas in de lente van het volgend jaar worden $r pas buitenspelen georganiseerd. Het straatpoppentheaiter is iets nieuws. "Het moet een soort mairkt- festijn gaan worden. We kunnen ons goed voorstellen dat we in de Haar lemmerstraat gaan staan met de kast", zo zegt een van de P"75-men- sen De bedoeling is dat men "De Hobbit" gaat spelen in een aantal af leveringen. Ook wil P*75 aan bedrijfs- toneel gaan doen. In eerste instan tie dacht men aan het spelen van 6tukken door arbeiders uit fabrieken met werktijdverkorting, maar dat blijkt op wat moeilijkheden te stui ten. "We willen de mensen enthousiast tnaken voor onze zaak. We zijn een intermediair tussen de universiteit én andere groeperingen. Hoe je het precies moet noemen weten we ei genlijk ook niet zo best. We vinden net niet leuk om te praten van uni versitair ten opzichte van niet-uni versitair. Dam krijg je ook woorden als "de burgerij" en zo. We geven in ons nieuwe project "informatie-bank ons nieuwe project .informatie bank" dingen door die betrekking hebben op Onderwijs en vorming Dat willen we op een snelle manier kunnen doen. Dus als er groeperin gen zijn, die een film willen zien over het bodemonderzoek, om maar iets te noemen, hoeven ze ons te bellen of te schrijven en dan kunnen wij meteen een kaart lichten en die men sen van advies dienen. Of als iemand iéts meer wil te weten komen over de verkeersplanning, dan kun nen wij de werkgroep "Fieté" inscha kelen. We hebben de ervaring gehad met ons scholenproject dat de men sen erg bereidwillig zijn om mee te werken. Binnenkort gaan we een brochure rondsturen naar alle dien stencentra, zodat iedereen weet wie we zijn en waar we zitten.' Het showproject is qua opzet onge veer gelijk aan de Trijntje Cornelisz- opvoeringen. Er dient wat cabaret in te zitten, wat muziek. Kortom: een soort revue. Alles tussen bizar en se rieus in kan worden gebruikt. Men wil in andere woorden een groot pro gramma met een ruime opzet. Dat betekent dat er mensen nodig zijn, "Het zou mooi zijn als je by wijze van spreken een heel majorettenpe- loton zou kunnen laten optreden. Maar net zo goed muzikanten en andere "kunstenmakers" zijn van harte welkom bij ons. Wy willen op alle fronten die samenwerking gaan uitbouwen met de mensen. Belangstellenden kunnen zich aan melden op het adres Rijn- en Schie- kade 43. Makkelijker is het misschien een briefje te sturen. Maar ook per telefoon is men te bereiken: 146907. GELD Nog steeds zijn er op hetzelfde adres voor een luttel bedrag boekjes te krijgen met bekende en minder bekende kinderspelen. •Men mag geld overmaken aan ons, waarom niet Er zijn heus wel mensen dis vinden dat de f 4.000,- overgangs subsidie die we van de universiteit hebben gekregen, wat weinig is. We hebben ook subsidie aangevraagd by de gemeente, maar die hebben we niet gekregen. We hebben wel morele steun gekregen. Daar hadden we ook om gevraagd. Maar Ja, wat heb je daar aan? By die eeuwfeestviering werd er hoog van de gemeentelijke tonen geblazen dat universiteit en gemeente de hanidlen ineen moesten slaan. Wtij, als Projekt '75, hebben als doelstelling het uitbreiden en coördineren van het sociale en cul turele werk in en om Leiden en het nauw doen samenwerken tussen di verse groeperingen, düe universitair en met-universitair gebonden zijn." "Maar de gemeente Leiden beseft niet dat Projekt '75 geen universitai re aangelegenheid is." LEIDEN De aanvoer op de Leid se veemarkt is tot dusver dit jaar minder gestegen dan de aanvoeren van de andere grote markten Slechts Utrecht steekt ten opzichte van Lei den ongunstig af. In de periode van 1 januari tot en met 30 september werden in totaal 268.604 dieren aan gevoerd, tegenover 262.890 in dezelfde periode van 1974. Dat betekent een stijging van 2.17 procent. Ter ver gelijking de stijginspercentages van andere grote markten: Den Bosch 9.22 procent meer. Zwolle 3.99 procent meer, Leeuwarden 4.34 procent meer. Utrecht 1,75 procent meer, Gronin- De Leidse Feyenoorder Wim Rïjsbergen (in het midden) heeft gisteravond het eerste lot gekocht in een actie ten bate van het ge handicapte kind. Een actie die wordt georganiseerd door de ge zamenlijke Leidse voetbalvereni gingen. LEIDEN De heer E. A. E. van Dishoeck, directeur van de Stichting Grafisch Opleidings Centrum, heeft in het gebouw van Koningsveld en Zoon in Leiden aan alle zes cursis ten van de eerste groep deelnemers aan het project voor omscholing in de reproductietechniek van de Ne derlandse Reproductie Combinatie, waartoe ook Koningsveld behoort, het diploma uitgereikt. Dit door de overheid gesubsidieerde omscholingsproject wordt uitgevoerd in nauwe samenwerking met de Stichting Bijzondere Opleidingen voor de Grafische Industrie en beoogt ca. 30 medewerkers uit de diverse be drijven van Neroc om te scholen tot filmmonteur/drukplaatvervaardiger. Op 27 oktober a.s. wordt begonnen met een tweede groep, nu van 9 cur sisten. De scholing, die mede beoogt de werkgelegenheid voor betrokkenen te bevorderen, duurt telkens voor iedere groep 80 werkdagen en staat onder leiding van de bedrijfsin- structeur van Neroc, de heer C. A. B. van der Kwast, die de beschikking heeft over een instructielokaal in het Leidse bedrijfsgebouw van Konings veld en Zoon. gen 19.22 procent meer en Purme rend 5.37 procent meer. De Leidse veemarkt neemt totaal gezien op dit ogenblik nog de derde plaats op de ranglijst van vee markten, maar wordt op de hielen gezeten door Leeuwarden. Opvallend is de daling in de van runderen. In Leiden "Onze Tuin' LEIDEN „Onze Tuin", de onder afdeling van de woningbouwvereni ging „Ons Doel" hield gisteren een feestavond in een van de zalen van het Burchtcomplex. De avond werd verzorgd door de Randstadspelers, terwijl het bal waarmee werd beslo ten, werd omlijst door „The Midnight Combo" met zang van Corinne Vin- court. Tijdens de feestavond werden de winnaars van de tuinwedstrijden bekend gemaakt. De eerste-pryswin- naars waren: v. Hooven, Meerburger kade 6; v. Heusden, Meerburgerkade 5; v. Berkel, Meerhof 32; Feitsma, Duinhof 22; Rysbergen, Duinhof 28; Louwis, Lammenschansweg 205 en Kommer. Suringarstraat 14. Prof. J. Goslings LEIDEN Het in de krant van gisteren gepubliceerde bericht over het overlijden van prof. dr. J. Gos lings bevatte enkele onjuistheden. Ten onrechte werd vermeld, dat prof. Goslings kort na de oorlog voor de VVD zitting heeft genomen in de Leidse gemeenteraad. Prof, Goslings, die in het Academisch Ziekenhuis en niet in zijn woning, zoals het be richt vermeldde, is overleden, heeft destijd als lid van de P.v.d.A deel uit gemaakt van de Leidse raad. Tot 1953 trad hij op als voorzitter van de P.v.d.A.-fractie. Prof Gos lings is ook rector-magnificus van de Leidse Universiteit geweest. er 2549 minder, ofwel 3.31 procent. Ook in Zwolle, Den Bosch en Utrecht was er een daling. Leiden neemt hier de vierde plaats in. Een forse da ling was er ook in de sector vette en grasklaveren. Daar staat weer tegenover een stijging van de aan voer van nuchtere kalveren. Leiden staat met 95015 stuks op de vier de plaats maar nadert Leeuwarden dat op de derde plaats staat snel. Waar het de biggen en lopers betreft is Leiden vierde met een aanvoer van 16004 stuks (styging 6.25%). Een zelfde plaats neemt de Leidse markt in bij de schapen en lammeren (aan voer 66.501, stijging 5%). Een forse stijging was er in de sector bok ken en geiten. Leiden -is daar nu vierde met een aanvoer van 3172 stuks (styging 28,68%). Apotheken ie regio Leiden. o—/an 17 okt. 24 Apotheek Reyst, Steenstraat 35 tel. 120136; Apotheek Voorschoten, wordt waarg okt., npuiiieeh. voorj Leidseweg 66. tel. 01717—2525. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam Oegstgeestse Apotheek, Wilhelmlnapark Wijkverpleging tel. 121753 Interkruls, Middelweg 38, ÏI. iziv:.i. LEIDERDORP Gezondheidszorg eiderdorp, tel. 140131. OEGSTGEEST Interkruls, Liitweg tel. 154500. y g VOORSCHOTEN Gezondheidscen- wum. »r. d. Waalslaan. tel. 4641. WARMOND Zr. H. Tiel G roe nes te- ge. Friezenhorst 27. Sassenheim. ZATERDAG De Burcht. Antiekmarkt. 9.30 uur Geversstraat 65. Oegstgeest, sociëteit Bene gcupcxiu. Jeugddorp Zuid-West. 10 uur v.m.— lui», no™ gelegenheid opvang peu- ^Groenoordhal BOVAG-i Rijnlands Lyceum. Cabaret-show van l^uur nam""* Blauwe maandag" ZONDAG 3 Clubhuls, Geversstraat 65. Oegstgeest, Het kinderdagverblijf "De Walnoot" hield gisteren een open dag. Dit ter gelegenheid van het feit, dat het dagverblijf aan de Rijnsburgerweg vijf jaar bestaat. Zowel 's ochtends als 's middags was er een ontvangst in het Centraal Bureau van de Stichting Kinderdagverblijven, tenoijl daarna een bezoek kon worden gebracht aan het feestvierende kinderdagverblijf. Dat het er gezellig toe ging laat bovenstaande foto wél zien. oegstgeest, socie- ^kamerhewoners en alleen- Middelweg 19c. Lelds Poppentheater, kindervoorstelling 2.30 uur nam Tele foon 125802. MAANDAG Spenstraat it>. wereldwinkel, 12.30 üSS/li sf'SÏÏSSMmnk°tïf foon 144853. Ontmoetingscentrum, hoek Boshui- 2^0&uur namardenSOCiëtelt 7 3S0uurUnS' vergadering Gemeenteraad Den Bosco. Zoeterwoude, St. Willi- brord Jaarvergadering 7.30 uur nam. Architecten Middelweg 4 (by Hoogl. Kerk). Architeoten-informatiecentrum Rijn land. Op werkd-agen telefonisch bereik baar onder ar. 126385. Zitting op woensdagavond van 7.309.30 uur op Dienstencentrum Noordelndspleln 2b, tel. 140483 Al gemene informatie dag. van 910 uur Gezinsverzorging 45, tel. 149441 I gezinsverzorging^ ^Mare In de komende week houdt het Nederlands Studenten Örkest voor de vierentwintigste maal zijn tradi tionele auditie's. Uit de kandidaten musici die studeren of studenten die musicieren, wordt een orkest sa mengesteld dat 5 januari naar Ber gen (N.-H.) vertrekt voor een veer tiendaagse repetitieperiode, waarna op zaterdag 17 januari de toernee begint met een première in Bergen. Voor wat Leiden betreft, wordt er maandagmiddag van twee tot vier uur een auditie gehouden in socië teit Minerva. Bender 125 jaar LEIDEN De in Amsterdam ge vestigde piano- en orgelhandel C. G. Bender N.V., met füiaal in Leiden, bestaat honderdvyfentwintig jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum is er maandagmiddag van vijf tot zeven uur een receptie in het Zeister Slot. Leerlingen van het Amsterdams Conservatorium, Thérèse de Goede (clavecimbel) en Nico Schaafsma (hobo) zullen deze ontvangst mu zikaal omlijsten. Maresingel (van Julianastrqat tot Zwarte Pad), Pr. Frederikstraat, Koningstraat, Bronkhorststraat. Willemstraat, Pr. Hendrikstraat »»n plein, Mauritsstraat, L. de Colignv- 6traat, Waldeck Pyrmontstraat, Marnixstraat (van Maresingel tot W. de Zwijgerlaan). Amaliastraat. J W. Frisostraat, van Hogendorp- straat, Van Limburg Stirumstraat, Van der Duinstraat, Falkstraat, Anna van Saksenstraat, Kemperstraat, Mo lenstraat. Maresingel (van Zwarte Pad tot Haarlemmertrekvaart). Pasteur straat, Hansen- en Korte Hansen straat, Leeuwenhoekstraat, Groen- oordstraat en plein, Mussenbroek- straat, Lucas van Leydenstraat. Bakker Korffstraat, Jan Lieven- straat, Fr. van Mierisstraat, Gabr. Metzustraat, Broekweg. Stadspolder- weg, Haarlemmerweg, Raampoort. Raamstraat, Maredijk. Piet Hein- straat, Vendelstraat, Poelgeester straat, Schutterstraat. Maredijkhof- je, Vaartkade, Aloëlaan, Rijnsbur- gersingel, Marislaan. W oensdag vrijdingsplein, G. van der Veen- straat, Titus Brandsmalaan, Mont- gomerystraat, Joh. Poststraat, Wal raven van Halstraat, Wiardi Beck- manstraat, van der Helmlaan, Arem Brunsstraat, Lieven de Keystraat Zocherstraat, van Banchemhof, de Bazelstraat, Jac. Romanstraat, Jan Keldermansstraat, Vingboenshol. Jacob van Campenlaan, Voorscho- terweg, Stalpaerthof. van 's-Gra- vensandestraat, Berlagestraat. Veilingkade, Lammenschansweg (van Veilingkade tot Lammen- schansplein, Zoeterwoudseweg, Me loenstraat, Appelstraat. Tomaten- straat, Duivenstraat, Kersenstraat Carbutreweg, Planteynstraat, Ka- naalweg (van Lammebrug tot spoorlyn, Vlietweg, Vrouwenweg, Cronestein woonschepen) Donderdag LEIDERDORP Op de eerstvolgen de vergadering van de commissie fi nanciën en belastingen zal men de tariefsverhoging van een enkel bad in het overdekte zwembad van de Zwem- en Polovereniging „De Does" bespreken. Uit de begroting van „De Does" over 1975 blijkt, dat het tarief voor een enkel bad in „De Does" f2,50 is. Vorig Jaar was dit tarief f2,B. en W. waren niet op de hoogte van de noodzaak tot het ver hogen van een enkel bad met f0,50. De filosofie van het bestuur van „De Does" is geweest dat het verhogen van een enkel bad en het handhaven van het tarief voor de tienbaden- kaart tot gevolg heeft dat het pu bliek eerder geneigd is een tienba- denkaart van f 17,50 te nemen. De prjjs per bad is dan immers fl,75. Een prijsverschil met een enkel bad van f 0,75. Houdt men de prijs van vorig Jaar aan (f2,—) dan is, aldus het bestuur van het overdekte zwem bad, het prijsverschil te gering (f0,50). Het publiek is dan geneigd per bad te betalen, omdat men dan in de verwachting is dat dat toch goedkoper is. Men weet immers van tevoren niet of men wel 10 x gaat zwemmen. Is het prijsverschil echter groot dan meent het publiek met ze kerheid te .kunnen stellen dat een tienbadenkaart goedkoper is. In de praktijk blijkt dat het zwemmen daardoor gestimuleerd wordt. Als men eenmaal een tienbadenkaart be taald heeft dan lykt het immers dat de volgende 9 baden gratis zijn. De meerderheid van het college van burgemeester en wethouders gaat met vorenbedoelde tariefsverhoging en filosofie van het bestuur akkoord. Rijnsburgerweg, Terweepark, Boer- haavelaan, Mariënpoelstraat, Kage- straat, Zweilandlaan, v. Swietenstr., F-aljerilstr„ Houtlaan, A. Duycklaan, van Beuningenlaan, van Slinge- landtlaan, J. de Wittstraat, J. vaD Oldenbarneveldstraat, Fagelstraat. Ledenberchstraat, Hogerbeetsstraat. Warmonderweg, Nachtegaallaan. Mezenstraat, Vinkenstraat Lijster straat, Roodborststraat, Merelstraat Wassenaarseweg,Leeuwerikstraat. Stationsweg, Paviljoenshof, Sta tionsplein, Morssingel Pesthuislaan. iet Paaltjenspad, Morsweg (van Morspoort tot Lage Morsweg), Pau) Krügerstraat, Pres Steynstraat Transvaalkade en nof Joubert- straat, Womarantstraat v d. Tas- straat. Lopsenstraat, Rijnzlchtstraat. de Wettstraat, Reitzstraat, de ia Reystraat, Pretoriusstraat Tachtig auto's verkocht op de tweede beursdag LEIDEN Aan het einde van de 2e dag van de occasionshow in de Groenoordhal waren er in totaal te gen de 80 auto's verkocht. Dat is evenveel als tijdens de voorjaarsshow, die normaal voor de tijd een hogere verkoop te zien geeft. Leidse vrouw overleden na aanrijding LEIDEN De 67-jarige Leidse me vrouw L. de Vos is gistermiddag in het Elisabeth-ziekenhuis overleden als gevolg van een ongeval. Mevrouw De Vos werd van achteren aangere den door een jeugdige bromfietser uit Sassenheim, toen zij met haar fiets op de Oegstgeesterweg reed. De vrouw viel met haar hoofd, na eerst nog tegen een boom te zyn gesmakt, op het wegdek. Ze moest met spoed naar het ziekenhuis worden over gebracht, waar ze korte tijd daarna overleed. Vrijdag Herenstraat, Pr. vVilhelminastraat, Bloemistenlaan, Leliestraat, Pioen straat, Pioenhof, Lindestraat, Rese dastraat, P. de la Courtstraat, Ko- ninginnelaan. Acacialaan, P. de ia Courtstraat, Koninglnnelaan, Aca cialaan, Tulpenstraat. Zoeterwoud- sesingel (van Herenstraat tot Lam menschansweg) Schelpenkade Andnes Schotkade Leuvenstraat. Gerrit van der Laan straat, Leeuwkenstraat. Vaidez- straat, Stadhouderslaan Magdalena Moonsstraat, 3 Octoberstraat. Dul- tenruststraat. Kastanjekade, Mei doornstraat, Hyacinthenstraat, Se ringenstraat, Daliastraat, Anjelier straat. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidscn Dagblad B.V Witte Singel 1 Leiden. Postbus 54 Giro 57055 Nabezorging van 18.00—20.00 u. Zaterdag van 16.00—18.00 uur Telefoon 071—130500. Indien in gesprek 071—134539. Telefoon: 071—144941. Hoofdredacteur Han Mulder. Kwartaalabonnement t 35,90 Pe- post f 40,30 Jaarabonnement f 132,10 Jaarabonnement p. post f 149,70 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden by vooruit betaling te voldoen. By automa tische overschryving geen ad ministratie- en incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2