„Rijksweg is gevaarlijker dan de Bavo-patiënten..." Bavo en Noordwijkerhout: twee wereldjes die wel eens botsen Dokter R.E. Offerhaus wil een open Bavo STREEK NOORDWIJKERHOUT - De psy chiatrische inrichting Sint Bavo en het dorp Noordwijkerhout zijn twee heel aparte wereldjes. Wereld jes, die wel eens botsen. Vooral als de Bavo-patiënten zich, in de ogen van de dorpsbewoners, zouden hebben misdragen. Bar-exploitant Van der Geest heeft in deze ongeregeldheden aanlei ding gezien om Bavo-patiënten in het vervolg niet meer toe te laten in zijn bedrijf. Enkele maanden gele den plaatste hij een groot bord voor het raam, dat duidelijke taal sprak. Sindsdien weren de Bavo- bewoners zijn zaak. Desondanks heeft hij toch wel een mening over de inrichting: "Het is toch te gek, dat de Bavo die mensen maar laat rennen. Diverse keren is het gebeurd, dat ze 's morgens vóór tien uur al een aantal forse borrels bij me hadden gevat. Als die patiën ten nieuwe medicijnen hadden ge kregen, kwamen ze hier uitprobe ren hoe de reactie daarvan was na alcoholgebruik. Het gebeurde wel, dat ze stomdronken weggingen. Dat is toch te gek!" Van der Geest, die angst had voor de agressiviteit van enkele Bavo- bewoners, heeft onder de vloer een vluchtweg laten aanleggen. "Spe ciaal voor de barkeeper", zegt hij. "Als hij in gevaar kwam kon hij via die weg maken dat hij wegkwam. Er is nooit gebruik van gemaakt. Nu staan er biervaten opgeslagen. Maar primair was die gang er om te kunen vluchten Van der Geest vindt, dat de Bavo- leiding te progressief is in haar be handeling. "Zij laat de mensen maar lopen. Met het dorp Noord wijkerhout wordt geen rekening gehouden". De heer Stadhouders, eigenaar van een snackbar in het centrum van het dorp, ondervond tot voor kort ook nogal wat last van de Bavo- patienten. Nu is het wat rustiger geworden. 'Ik heb vaste klanten die in de Bavo wonen. Daar heb ik to taal geen last van". Ad Seysener, voorzitter van de Noordwijkse Ondernemersvereni ging, bekijkt de situatie nuchter. "De poorten van de Bavo zijn open en die gaan niet meer dicht. Daar zullen we in het dorp mee moeten leren leven. Bavo-patiënten zijn wel eens vervelend. Ik ka* me voorstellen, dat klanten uit een zaak weglopen. Maar in z'n totali teit valt het allemaal erg mee. In dit dorp zijn een heleboel problemen, die er ook zouden zijn als de inrich ting er niet was". Seysener: "Als we die mensen als melaatsen gaan behandelen, wor den ze misschien nog agressiever. Laat de Noordwijkerhouters ook maar eens de hand in eigen boezem steken". Volgens Seysener is de midden stand best bereid om met de Bavo- bewoners samen te leven. "We verwachten dan wel van de Bavo- leiding, dat er meer begeleiding en toezicht komt op de loslopende pa tiënten. Het. kan tenslotte geen kwaad hen tegen zichzelf in be scherming te nemen". Politie-adjudant Kluiwstra zit ook wel eens met de handen in het haar als de Bavo in opspraak is. "Ze hebben mij ook wel eens uitge scholden voor klootzak. Je laat die mensen toch maar lopen. Een proces-verbaal heeft geen enkele zin. De officier van Justitie laat ze meestal vrijuit gaan. In Noordwij kerhout moet je zo nu en dan eens iets door de vingers zien. Dat is echt wel .eens moeilijk. We zullen ons aan die situatie moeten aanpas sen". Dat Bavo-bewoners kunnen gaan en staan waar zij willen is voor Kluiwstra "een doorn in het oog". "Wij kennen al die lui niet", stelt hij. "Ik zie liever dat de patiënten ach ter gesloten hekken lopen, dan vrij in het dorp. Veel Noordwijkerhou ters zullen dat met mij eens zijn". Van overleg verwacht de politie- adjudant niet veel. Adviezen wor den toch niet opgevolgd. Met de oudere verplegers is het goed over leggen. Maar tussen oud en jong zit wel wat verschil De Bavo-leidmg confronteerden we met deze situatie. Er staan twee belangrijke projecten op stapel: nieuwbouw voor de "Hafakker", een complex huizen waar zwakzin nigen samen met gezonde mensen zullen wonen en "Beschut Wonen", een plan voor zestig huizen direct grenzend aan het dorp Noordwij kerhout. Hier komen zo'n driehon derd Bavo-bewoners te wonen. Ongeveer de helft van alle patiën ten. We spraken metdr. R E. Offerhaus, zenuwarts, over "Beschut Wonen" en de eventuele problemen die dit plan kan meebrengen voor het dorp Noordwijkerhout. Een gemeenschapsruimte in de oude Bavo, met een bloemetje op tafel voor de gezelligheid king tussen de Bavo en Noordwij kerhout 't best zou kunnen plaats vinden. Het is beslist niet zo, dat dit bureau zijn werkzaamheden ziet in de sfeer van dat de margarine van de Bavo moet worden verkocht. Het onderzoek van het bureau kan tot gevolg hebben, dat de Bavo be paalde dingen achterwege moet la ten. Wrik heeft dus niet de opdracht om de bouwplannen van de psy chiatrische inrichting te verkopen. Het werk van Wrik moet ertoe lei den dat, als "Beschut Wonen" vol tooid is, het uitgedokterde systeem WILLEKEURIG Wanneer sluit het PR-bureau zijn activiteiten af? Dokter Offerhaus: 'Dat zal echt niet zo heel erg lang meer duren. Het bureau doet de Bavo een voorstel hoe zou kunnen worden gewerkt. Om hiertoe te kunnen komen heeft Wrik een aantal gesprekken ge houden met mensen in het dorp, willekeurige inwoners, maar ook met medewerkers van onze inrich ting". Als "Beschut Wonen" eenmaal een feit is, zouden de patiënten de overgang dan wel kunnen verwer ken? Dokter Offerhaus: "De Bavo- bewoners hoeven niet van de ene dag op de andere naar hun nieuwe omgeving te verhuizen. Ze mogen bijvoorbeeld best op hun oude af deling blijven slapen als ze dat wil len en overdag in het dorp wonen. Als ze helemaal niet weg willen, dan mogen ze in één van de oude gebouwen blijven wonen". Hoe is de stemming onder de toe komstige bewoners van "Beschut Wonen"? Willen zij inderdaad naar een andere omgeving? Dokter Offerhaus: "We hebben een enquete gehouden onder de helft van de betrokkenen. Zestig procent van hen wil verhuizen. Een fors percentage dus. Het is wel duide lijk, dat er onvrede is over de hui dige behuizing. Binnenkort wordt er opnieuw een enquete gehouden onder diezelfde mensen. Ze mogen dan hun woonwensen kenbaar ma ken en hoe zij hun kamer ingericht willen hebben". SEX Hoe denkt de Bavo de sexuele problemen te ondervangen? Dokter Offerhaus: "Een vergun ning vragen voor een gemengd complex gaat niet. Want dan moet die wijk veel groter worden. En dat is nu net iets, dat we beslist niet willen. Liever zouden we een nog kleinere wijk opzetten. De situatie wordt in de nieuwbouw heel an ders, dan men op de Bavo gewend was. Daar hadden de bewoners geen privacy. Straks heeft iedereen zijn eigen kamer waar hij kan ont vangen wie hij wil. Gedwongen ontmoetingen in het dorp zün dan niet meer nodig". NOORDWIJKERHOUT - "De wending van honderdtach tig graden, die de Bavo heeft gemaakt, is niet voor iedereen te volgen. Het gedrag van onze bewoners kent het dorp Noordwijkerhout niet. Maar griezelig is het absoluut niet. Een autosnelweg is veel gevaarlijker dan de Bavo- patiënten". Privacy is er in dit lokaal niet bij, net zo min als in de slaapzalenivaar Door in het gunstigste geval kasten tussen de bedden staan. J qjj ^r0StCrl clkcil De laatste zin klinkt wat vinnig uit de rpond van dokter R. E. Offer haus, zenuwarts in de psychiatri sche inrichting. Hij is de geestelijke vader van het nieuwe Bavo-plan "Beschut Wonen". Het project-om vat de bouw van zestig huizen, die grenzen aan de Zeestraat en de Dorpsstraat. In dit complex zullen driehonderd Bavo-bewoner» (bijna de helft van 't totaal aantal patién- ten) over enkele jaren worden ge huisvest. Vijf Patiënten per woning onder toezicht van één verpleeg kundige. Bijna de helft van de Bavo- bewoners verhuist naar Noord wijkerhout als de plannen voor "Beschut Wonen" worden goed gekeurd. Zal dit niet de nodige spanningen in het idorp teweeg brengen? Dokter Offerhaus: "We zijn al ge leidelijk aan bezig om alle afschei dingen weg te halen rond het Bavo-complex. Het opengaan is dus in volle gang. De patiënten krijgen hierdoor een grotere kans op ontmoeting met het dorp. En dat zal echt Wel eens problemen geven. Wat wij proberen is het monotone leven van onze bewoners te door breken, zodat die mensen zich niet vervelen. Dit is een veel belangrij ker factor, dan het aantal pillen dat die mensen slikken". AGRESSIEF Moet er straks, als "Beschut Wo nen" er eenmaal is, rekening wor den gehouden met de agressiviteit van de bewoners van dit Bavo- complex? Dokter Offerhaus: "Veel mensen lopen met het idee rond, dat onze inrichting volzit met agressieve pa tiënten. Dat is niet zo. Er is een mengsel. Natuurlijk zijn er agres sieve bewoners maar ook normale mensen. Eenzelfde situatie tref je toch ook aan onder de bevolking? De agressiviteit wordt gewoon ge projecteerd in deze groep. Het lijkt wel of men zichzelf daardoor op de één of andere manier wil verscho nen. Ieder mens heeft de kans om agressief te zijn. De agressiviteit van de Bavo-patiënten stijgt beslist niet uit boven het gedrag van de gewone bevolking. Agressiviteit is een probleemgebied op dit mo ment. Tien jaar geleden was het sex. Over tien jaar is het weer wat anders. Iedereen klaagt over agres siviteit. Tot nu toe is het altijd zo geweest, dat men met iedere nieuwe vorm geen raad weet". MILD Als Bavo-patienten zich eens niet volgens de wet gedragen treedt de politie veelal mild op. Een proces-verbaal wordt meestal niet opgemaakt, omdat de officier van Justitie toch geen stappen onder neemt Dokter Offerhaus: "De Bavo- leiding vindt, dat haar bewoners op dezelfde manier moeten worden behandeld als iedereen. Zij worden door ons ook verantwoordelijk ge steld voor wat ze doen. Wij willen echt wel. dat er anders zou worden gehandeld. Maar weet je wat de dorpsbewoners dan zeggen: "Datis ook zielig Ondanks dit: zal de integratie over enige tijd met de Noordwijker houters niet de nodige problemen opleveren? Dokter Offerhaus: "We proberen zoveel mogelijk relaties te leggen met het dorp. Er is een dorpscom missie, die op allé klachten uit Noordwijkerhout reageert, er wordt voorlichting op scholen ge geven en iedereen, die maar iets over de Bavo wil weten, kan rustig binnenstappen. De deur staat altijd wagenwijd open. Het overleg met het dorp komt, dacht ik, langzaam aan op gang. De Bavo stelt het zeer op prijs als die contacten inniger zullen worden". OPPASSEN In het verleden is er dus van over leg onderling niet zoveel terecht gekomen? Dokter Offerhaus: "We zijn de laat ste jaren sterk met onszelf bezig geweest. We moeten wel oppassen, dat de afstand tussen Noordwij kerhout en de Bavo niet groter wordt. Als je ruzie met elkaar gaat maken is het afgelopen. Gezamen lijk zullen we de eventuele proble men moeten oplossen. Dat kan de Bavo niet alleen, maar het dorp redt het ook niet in zijn eentje. Het is ook onmogelijk, dat één van de twee zou moeten verdwijnen. Samen zullen we verder moeien." Hoe gaat de Bavo het overleg met de dorpsbevolking aanpakken? Moet dit spontaan tot stand ko- Dokter Offerhaus: "Van spontaan tot stand komen is geen sprake. We hebben een PR-bureau in Gronin gen (Wrik) opdracht gegeven uit te zoeken op welke wijze samenwer-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 23