Koning Hassan organiseert monstermars naar Sahara Indonesische invasie in Portugees Timor begonnen TOPMAN VAN RHODESISCH VERZET ZOEK Engeland ligt dwars op twee fronten Giscard toont in Kiëw toch nog vertrouwen IERSE REGERING WEIGERT EISEN IN TE WILLIGEN Tegen uitspraak Internationaal Hof van Justitie Sluit uw camera niet op! Woningverbetering? VRIJDAG 17 OKTOBER BUITENLAND PAGINA 9 LISSABON DILI (REUTER) tionale hulp. "Radio Clube" in Portugal heeft be kendgemaakt dat Indonesische troepen begonnen zijn aan een in vasie in Oost-Timor. Een hoge func tionaris van het revolutionaire front voor de onafhankelijkheid van Ti- mor het Fretilin, zou de radio tele fonisch op de hoogte hebben ge bracht. De radio voegde er aan toe dat de Portugese president een soort- Een vertegenwoordiger van het Fre tilin. verklaarde dat Indonesische troepen de stad Maliana dicht bij de grens met Indonesisch-Timor hebben veroverd. De vertegenwoordiger, comman dant Fernando Carmo, zei tegen een verslaggever van Reuter dat troe pen van het Fretilin nog stand hielden in de nabijgelegen plaats Lebos tegen Indonisische militairen die met honderden Oost-Timor wa ren binnengedrongen. Het hardst werd er gevochten bij Maliana, Le bos en Bali'bo. Zeven Fretilin soldaten kwamen gisteravond aan in Dili en verklaar den dat zij de enige overlevenden zijn van de zestig man die de stad Mi- liana verdedigden. Jose Ramos Horta, de Secretaris voor buitenlandse zaken van het Fretilin heeft verzocht om interna- KIEW (AP) De Franse president Giscard d'Estaing heeft gezegd dat hij optimistisch was ten aanzien van het resultaat van zijn overleg met de opperste Sowjet-leiding in weerwil van het afsnijden van zijn bespreking met partijleider Brezn- Jew. De pi-esident bracht de dag van gisteren door te Kiew, de hoofdstad van de Oekraine, waar hij gesprek ken voerde met plaatselijke leiders en de stad bekeek. Woensdagmiddag was plotseling zijn overleg te Moskou met de Sow- jet-leiders dat dinsdag was begon nen, afgebroken. Maar uit niets wat de president later zei kon blijken dat er sprake was van een crisis. "De pers schijnt optimistisch te zijn", zei hij, "en ik ben het ook ADVERTENTIE Vakantie voorbij, camera de kast in? •gr Zonde van al die andere mooie, fijne, kleurrijke momenten. Een Kodak filmpje hoort erbij. KSttHIMB De kleuren uit het gele doosje. Om nooit te vergeten. tilin terugdrongen ten zuidwesten van de hoofdstad Dili en de omge- Vanuit Djakarta werd gisteren ge- geving van een stad Balibo, die op meld dat pro-Indonesische troepen ongeveer 100 kilometer van Dili ligt, op Oost-Timor troepen van het Fre- hebben bereikt. RABAT (Reuter/AP) Koning Hassan van Marokko heeft aangekondigd dat hij een vredesmars zal organiseren van 350.000 ongeivapende Marokkanen. Doel van de reis is het westelijke gedeelte van de Sahara dat op het ogenblik wordt bezet door Spanje. 's Konings aankondiging is een antwoord op de uitspraak van het Internationaal Hof van Justitie in Den Haag dat gisteren verklaarde noch Marokko noch Mauretanië historische souve- reiniteitsrechten op het gebied hebben kunnen bewijzen. Spanje annexeerde de westelijke Sahara, een gebied dat rijk is aan fosfaat, een eeuw geleden, maar heeft onlangs beloofd het te zullen vrijlaten. Woensdag liet Spanje zes ten Marokkaanse soldaten vrij die in juli in de Spaanse Sahara ge vangen zijn genomen. Koning Hassan zei in een radio toespraak dat de vrijwilligers van af vandaag zullen worden aangewor ven en dat er 35.000 vrouwen zullen meelopen. De deelnemers zullen worden ge- geleid door 470 dokters, 220 zieken wagens. 36.000 ton water en 2.390 ton benzine. Er zullen 10.000 per sonen worden belast met de orga nisatie. Achtduizend vrachtwa gens brengen de wandelaars naar de woestijn. Vanuit alle delen van Marokko zullen treinen richting Mar- rakesj in Zuid-Marokk0 worden in gezet De Spaanse ambassaseur bij de Verenigde Naties, Jaime de Pinies. verklaarde gisteravond in een pers conferentie niet te geloven dat de mars werkelijk gehouden zou wor den. „Ik geloof niet dat dit ernst is. En ik vind niet dat dit enig verder commentaar waard is," aldus de ambassadeur. "Als echter iemand wil dreigen, als iemand eenzijdig wil optreden, dan zullen wij ons wenden tot het orgaan dat zich met dit scort drei gementen bezig houdt," zo voegde de kwestie van Spaans Sahara, die volgens schema op 5 november moet beginnen, te vervroegen. Hij wees er ook op dat Spanje zich in een brief aan de secretaris generaal in mei van dit jaar het recht had voorbehouden om zich uit het gebied terug te trekken en de kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Hij verklaarde dat het Spaanse standpunt ten gunste van zeibe schikking voor de inwoners van Spaans Sahara nu de steun heeft gekregen van het Internatinaal Hof van Justitie en van een commissie van de Verenigde Naties die een be zoek heeft gebracht aan Spaans Sa hara, Spanje, Marokko, Maureta nië en Algerije. „Wii verwachten dat nu, met al deze documenten, de Algemene Ver gadering voor eens en altijd een ein- aanwezig- DUBLIN (AP) De Ierse pre mier Liam Cosgrave heeft de ont voerders van dr. Tiede Herrema gisteravond laten weten niet aan hun eisen tegemoet te zullen ko men. Cosgrave zei op de luchthaven Dublin, waar hij na een tien daags bezoek aan Rome arriveer de in een boodschap gericht aan de ontvoerders „het leven van dr. Herrema is in uw handen. U kunt van de regering geen wijzi ging verwachten. Er komt geen overeenkomst en geen compro mis." De ontvoerders hebben de vrij lating geëist van drie gevangen gehouden IRA-leden. Cosgrave, die in Rome was ter gelegenheid van de canonisa tie van de nieuwe Ierse heilige sint Oliver Plunkett, voegde hier aan toe "het publiek herkent dit als een aanval op het Ierse volk, hun broodwinning en de goede naam van het land." Eerder gisteren werd bekend gemaakt dat de nieuwe bemidde laar zich mogelijk zal terugtrek ken tenzij de ontvoerders "binnen 24 uur positieve actie onderne- Als de ontvoerders Flynn niet in staat stellen contact met hen op te nemen zal de bemiddeling van Flynn spoedig ten einde zijn. De contacten tussen de ont voerders en Flynn zijn tot dusver eenrichtingverkeer geweest. Zij sturen wel boodschappen naar hem, maar hij heeft geen moge lijkheden zelf contact met de ont voerders op te nemen, aldus O 'Sullivan. "Wij willen een twee richting-verkeer tot stand bren gen. Het woord is nu aan de ont voerders. We verwachten binnen 24 uur een positieve reactie. Er is nu een situatie bereikt waarin de bemiddeling van Flynn bijna ten einde is, zo zei de vakbonds- Dominee William Arlow, de man die vorig jaar 'n aandeel had bij de totstandkoming van een staakt- het-vuren met de IRA, heeft gis teren gezegd dat hij is benaderd door de Nederlandse referinp pp door vertegenwoordigers van de kerk om te bemiddelen in de ont voeringszaak van dr. Herrema. Tegenover journalisten ver klaarde hij thuis in Dublin dat hij niet op de voorstellen is inge gaan, maar hij voegde daaraan toe "ik ben bereid om te helpen als een van de direct betrokke nen me daarom vraagt." Arlow was in het beginstadium bij de ontvoering betrokken toen hij een bezoek bracht aan de Portlaoise gevangenis in de Ierse republiek samen met verte genwoordigers van de Sinn Fein vleugel van de IRA, in een poging om de twee gevangenen wier vrij lating wordt geëist zich van de actie te laten distantiëren. De beide gedetineerden, Kevin Mallon en Jim Hyland. weiger den. In Dublin neemt men aan dat Arlow de nieuwe bemiddelaar wordt als Flynn zich terugtrekt. ADVERTENTIE hij De Pinies zei daarmee de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties te bedoelen en gaf te kennen dat hij wellicht de koloniale commis sie van de Assemblee zou verzoeken De NMB helpt u snel aan geld om nü uw plannen te verwezenlijken. Vraag naar het Speciale Woningkrediet Leningen vanaf f 2.000,-. Looptijden van 3 tot 8 jaar. Voor alle andere doeleinden is er de P.L. Inlichtingen bij alle NMB-kantorea NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Voor het 'grote onderhoud' uwinbouwkeuken omdat ik denk dat ontspanning een blijvend onderdeel vormt van het Frans-Russiche beleid". De documenten die vandaag te Moskou zullen worden ondertekend zijn "nagenoeg gereed", aldus Gis card. Tot die papieren behoort een gemeenschappelijke politieke verkla ring. Waarom Breznjew de ongewone stap had begaan president Giscard woensdag telefonisch mee te delen dat het overleg voor die dag ge schorst was, is eigenlijk niet uit de doeken gedaan. Van Franse wijze was simpelweg verklaard "dat het zo beter uit kwam" en dat beide partijen met het beluit akkoord gingen. Volgens een ander bericht zou Breznjew tot zijn gast hebben gezegd dat- 'hij verkouden was en dat hij be ter een dag rust kon namen alvorens het overleg te hei-vatten. Van de Sowjet-zijde is officieel niets gezegd over het plotselinge afbreken en daardoor waren er natuurlijk geruchten ontstaan dat de twee staatslieden tijdens hun onderhoud van dinsdag moeilijkheden met el kaar hadden gekregen. Volgens een diplomaat was er een "verkilling" in de betrekkingen tus sen Moskou en Parijs ontstaan na dat Giscard blijk had gegeven het meer aanhalen van de militaire ban den met het westen na te streven. Overleg IJsland en West-Duits- land zullen op 28 oktober in Reyk javik nieuwe onderhandelingen ope nen over een visserijverdrag in een poging een einde te maken aan de "kabeljauwoorlog" tussen beide lan den, zo heeft de Westduitse regering gisteren bekendgemaakt. Arrestaties In Uruguay zijn 35 personen, onder wie een gepensio neerde militair en zeker tien com munisten gearresteerd en beschul digd van het voeren van onder grondse actie, aldus is gisteren door militaire functionarissen in Monte video meegedeeld. Twee weken gele den had het leger bekendgemaakt dat er 22 personen waren gearresteerd, van wie enkelen zouden behoren tot de eens krachtige linkse guerrillabe weging de Tupamaros. Dat belooft wat voor de toekomst. Nu al een (speelgoed)locomo tief. Later misschien het grote werk in een echte trein? De belangstelling wordt dit joch al vroeg bijgebracht. Het is na tuurlijk indrukioekkend als je dan ineens zo'n heuse, grote locomotief voor je peuteroogjes krijgt. Geen wonder dat je ge biologeerd aan moeders handje blijft kijken. SALISBURY (Reuter) Dr. Edson Sithole, een van de leidende figu ren in de Afrikaanse nationale raad van Rhodesië wordt sinds kort ver mist. Volgens een ooggetuige werd Sithole woensdagavond in een auto geduwd buiten het ambassador-hotel in Salisbury. Sithole, een van de A- frikaanse top-juristen in Rhodesië, verscheen gisteren ook niet op recht bankzittingen waar hij als advocaat moest optreden. De 42-jarige dr. Sithole treedt op als woordvoerder voor ANC-voorzit ter bisschop Abel Moezorewa, die zelf in Zambia verblijft. Hij heeft zich krachtig verzet tegen het hou den van een congres door een dissi dente stroming binnen ANC, die vo rige maand Joshua Nkomo tot voor zitter koos, in plaats van Moezore wa. Dat besluit leidde tot grote in terne verdeeldheid binnen de ANC. 'n Politiewoordvoerder ontkende gis- Isabel Peron is weer terug BUENOS AIRES, (AP) -- Na een maand rust te hebben gehouden heeft president Isabel Peron gisteren haar taak als staatshoofd van Ar gentinië weer opgenomen. In een eenvoudige plechtigheid nam zij haar mandaat terug van ser naatsvoorzitter Italo Luder, die me vrouw Perons functie tijdens haar afwezigheid had waargenomen. teren nadrukkelijk dat Sithole zou zijn gearresteerd. Wel was hij woens dag nog ondervraagd door recher cheurs in verband met zijn uitspraak dat de Rhodesische regering pro beerde te verhinderen dat zijn ANC- stroming op 26 oktober een congres in Salisbury zou houden. Een zegs man van Sithole's advocatenkantoor uitte de veronderstelling dat hij is ontvoerd. Arrestaties in Spanje BARCELONA (AP) De politie in Barcelona heeft bekendgemaakt dat zij in verband met de moord op een lid van de havenpolitie, op 14 sep tember, zes arrestaties heeft ver richt. Er is vastgesteld dat de arrestanten, vier mannen en twee vrouwen beho ren tot de gewelddadigste anti-rege ringsorganisatie, het marxistische-le ninistische revolutionaire en anti fascistische patriottistische front, kortweg FRAP. Van Spaanse militaire zijde is for meel de arrestatie gelast van Jose Ignacio Dominguez, kapitein van de luchtmacht, die thans in Frankrijk verblijf houdt. Dominguez was twee maanden ge leden naar Frankrijk gevlucht toen hij vreesde in Spanje te worden ge grepen. Mislukte ontvoering Tien gewa pende mannen hebben gisteren een Italiaanse zakenman en zijn lijf wacht doodgeschoten, waarschijn lijk na een mislukte ontvoeringspo ging, zo heeft de politie bekend ge maakt. De slachtofders zijn de 40-ja- rige Rinaldo dal Bosco, een Italiaan se staatsburger, en Raul Sanguinet- ti, een Argentijnse korporaal van de federale politie die tot taak had Dal Bosco te beschermen. Dal Bcsco bekleedde een topfunctie bij de Ar gentijnse firma Fasetit, die huishou delijke apparaten fabriceert. Bloedig slot In het doprje Santa Teresa op 150 kilometer ten noorden van Acapulco in Mexico is gisteren een dronken vrachtautobestuurder met zijn wagen ingereden op een menigte die voor een vuurwerk bijeengekomen was. Elf dorpelingen werden gedood en vijf ernstig ge wond. In het dorp werd het feest van de patroonheilige gevierd. Als de poli tie niet tussenbeide gekomen was zou dé vrachtwagenchauffeur door de woedende menigte zijn gelyncht. LUXEMBURG (SP) Groot-Brit- tannië heeft gisteren tijdens een ver gadering van EG-milieu-ministers in Luxemburg de overige acht delega ties geschokt met zijn onwil om mee te werken aan een echt beleid ter beteugeling van de waterverontrei niging. De deelnemende Nederlandse be windslieden, minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieu-hygiëne en staatssecretaris Brinkhorst van Buitenlandse Zaken, spraken na af loop van de onverwacht snel afge lopen bijeenkomst zelfs van een zwarte dag voor het Europese milieu beleid. De mislukking van Luxemburg kan van grote betekenis zijn voor de al ja ren slepende en teleurstellende on derhandelingen over de grote schoon maak van de Rijn. Frankrijk, dat als gastheer zou optreden voor de al meermalen uitgestelde ministers conferentie over d's Rijn, heeft in Luxemburg te kennen gegeven nog steeds te mikken op een datum in november, maar het blijft de vraag of er dan plotseling wel een "che misch verdrag" gesloten zou kunnen -worden. Duitsland heeft er vanwege zijn enorme economische belangen aan de Rijn groot belang bij dat de vrij scherpe randen van het ontwerpver drag worden afgesleten door een re geling die in alle lidstaten van de Europese Gemeenschap geldt, maar nu Engeland het belang van een ge meenschappelijke richtlijn al hele maal niet inziet, is de nabije toe komst voor een akkoord over de Rijn-chemicaliën weer tamelijk duis ter geworden. De EG-milieu-ministers komen op 8 december in Brussel opnieuw bijeen om het nog eens te proberen. De Britten wilden het beraad met niet minder dan een half jaar uitstellen, maar vond'an de andere delegaties met staatssecretaris Brinkhorst als hun voornaamste woordvoerder pal tegenover zich. De staatssecretaris zei na afloop: „Zelden heb ik in het Europees over leg zo sterk een positie van één te gen allen meegemaakt als deze keer, en zelden ook heb ik zo weinig be reidheid aangetroffen als bij de Britten om naar andermans argu menten te luisteren". En minister Vorrink, die zich duidelijk bedroefd toonde, voegde daaraan toe: "Ik vind het een treurige situatie dat Enge land het nu nog nodig vindt een dis cussie op te zetten over de noodzaak van een algeheel lozingsverbod voor bepaalde gevaarlijke stoffen. Men vindt het daar geen enkel probleem, het vuil stroomt toch wel weg naar de Atlantische Oceaan en de Noord- De Britse stellingname dat Lon den bij de Noord-Zuid conferentie over internationale economische sa menwerking met een aparte stem ken spreken los van de Europese Ge meenschappen is gisteren bij het Europese parlement in het verkeer de keelgat geschoten. Het Europese parlement in Straatsburg nam een resolutie aan waarin Groot- Brittannië weliswaar met geen en kel woord werd genoemd, maar waarin het de ministerraad van het Europa van de negen liet weten dat het noodzakelijk is voor de gemeen schap met een stem te spreken. De Britse commissaris, sir Christo pher Soames, wilde niet nadrukke lijk een standpunt innemen in de moeilijke kwestie welke in de minis terraad speelt. Wel zei hij tenslotte dat het in het belang van de Euro pese Gemeenschappen is dat Euro pa met een stem stpreekt ook al zijn de belangen verschillend. In deze geest zal de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Euro pese Gemeenschappen, werken. De Westduitse christendemocraat Sprdngorum hekelde de Britse stel lingname. "Waarom is er in Enge land eigenlijk een referendum ee- houden?", zo vroeg hij zich af. Als het volk ja zegt tegen Europa, moet de Britse regering dan weer terug krabbelen? Hij wees erop dat de EG ook boter neemt uit Nieuw-Zeeland, niet omdat die hier nodig is, maar om Groot-Brittannië te helpen. "Wanneer Londen meent op grond van zijn energierijkdom in de Noordzee recht te hebben op een aparte stem, dan kan Nederland dat met zijn gasbel ook", aldus de West duitser.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9