Vier provincies voor VVD te veel agenda Raad effent weg voor bouw 67 woningwetwoningen Begroting '76 is sluitend ZOETER- WOUDSERAAD BEZORGD VOOR KLEINE DIJBEEN GEBROKEN Leidenaar bekent inbraken in Plan voor overdekte maart '76 in raad Jeugddag in Warmond Aantjes in Leiderdorp PAGINA 2 VRIJDAG 17 OKTOBER LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Witte Singel 1 Leidea Postbus 54 Giro 57055 Nabezorging van 18.00—20.00 a Zaterdag van 16.00—18.00 uur. Telefoon 071—130500. Indien in gesprek 071—134539. Telefoon: 071—144941. Hoofdredacteur Han Mulder. Kwartaalabonnement t 35,90 Pe- post t 40.30 Jaarabonnement f 132,10 Jaarabonnement p. post f 149,70 Losse nummers f 0,50 Abonnementsgelden t>y vooruit betaling te voldoen. B\) automa tische overschrijving geen ad ministratie- en incassokosten. Artsen (Morswegkwartier, binnenstad tot City mig): H. G. M. Aelbers, Noordeinds- plein 2a. tel. 122268; Wyk II (Groen- oord. Kooi. Merenwijk)A. van Luvk. Kruis. Pagaai nic OEGSTGEEST J. W. de Haan. Dui venvoord estraat 3. tel. 154294. VOORSCHOTEN F. Swen, Veurse- (zaterdag); J. Vrijen- PlatteelDe Jongh. Die- i 6. tel. 5417. 3 Lempers. ChurchlL I 13, Voorhout, tel. 02522—10140. Apotheken Nieuwe provincies Leidseweg 66. tel. 017172525. /~i r\~m fTTnuTmriAT Tevens op zaterdag tot l uur nam.: I p lyT p p Oegstgees^Apotheek, Wilhelminapark ZOETERWOUDE De gemeen- teraad heeft zich gisteravond ak- io<n« n erkruis> Middelweg i koord verklaard met het standpunt van het college inzake de reorgani satie van het binnenlands bestuur. Wel werd dit aangevuld met een voorstel van d© heer Wiiekmeijcr van d© VVD dat als volgt was gefor muleerd 'eveneens wordt met kracht geprotesteerd tegen een zodanige herindeling van gemeenten, dat dze tot gevolg zal hebben dat gemeenten, die wel over voldoende bestuurs kracht beschikken, zullen worden op gesnoven, omdat door strikte door voering van de doelmatigheid, waar op deze herindeling berust, de demo- atische beginselen kunnen worden Waalslaan. TD Zr. H. Tiel Groeneste- ge, Friezenhorst 27. Sassenheim. VRIJDAG Herenstraat 45 (gebouw Staalwijk), jeugdsoclëteit Time, 7.4511.30 uur Hooglandse Kerkgracht 28, Open- Ten Katestraat (speeltuingebouw) J aardensociëteit Humanitas 24.30 Deze aanvulling, spronkelijke tekst tijdens het debat we>rd gewijzigd, was voor PZ aanlei ding om tegen te stemmen. On voldoende bestuurskracht waarover in het concept-ontwerp van de wet- wordt gesproken behoeft helemaa' geen verband te houden met het klein aantal inwoners van een ge meente. Men ziet 't kook wel anders om, merkte Duindam op met een duidelijk knipoogje naar Leiden. De betrokkenheid van de burgers bij t bestuur is juist in kleine ge meenten het grootst en dat is een goed ding. Men was beducht voor een verdere aantasting van de ge meentelijke taken. "De ontwikkeling geeft hoe langer hoe minder be wegingsruimte v.oor het plaatselijk bestuur" aldus Engelkes. meenschap, 8.15 Nieuwe Rijn la. ciud voor alleen staanden. weduwen en weduwnaars. 8 Herengracht 61. gebedssamenkomst Unified Family, 8.30 uur nam., tele- ZATERDAG cursus, 10 uur vm. f 10,-- per pers. per le Binnenvestgracht, open dag Ka- mala-scoutinggroep, 11 uur vm.5 u Groenoordhal BOVAG-occasionshow Rijnlands Lyceum. Cabaret-show van Rl«its Gratama "Blauwe maandag" ZONDAG Antonius Clubhuis, dansen, 8-11 uur Geversstraat 65. Oegstgeest, sociè- teit voor kamerbewoners en alleen- Middelweg 19c, Leids Poppentheater, kindervoorstelling 2.30 uur nam. Tele foon 125802. LEIDEN De 34-jarige J. A. W. Bonte uit Leiden brak zijn linker dijbeen, toen hij gistermiddag op de Vijf Meilaan werd aangereden door een auto. Hem zou door de automo bilist, die van de Rooseveltstraat kwam, geen voorrang zijn verleend Deze automobilst is na de botsing ev enuit zijn wagen gestapt en ver vólgens weggereden zonder zich be kend te hebben gemaakt. LEIDEN Een 26-jarige Leidenaar zonder beroep heeft een reeks inbra ken bekend. De man pleegde de in braken o.m. in het Sinologisch Insti tuut en het Juridisch Studiecentrum. Voorts roofde hii zes portemonnaies uit studentenhuizen en univer siteitsgebouwen. Zijn buit bedroeg ongeveer f 1400,- De diefachtige Lei denaar is gisteren door de politie aangehouden. Architecten Middelweg 4 (bij Hoogl. Kerk). Architeoten -informatiecentrum Rijn land. Op werkdagen telefonisch bereik baar onder nr. 126385. Zitting woensdagavond Van Zoeterwoudse woningbouwvereniging St. WUlibrord ZOETERWOUDE In een extra vergadering heeft de gemeenteraad gisteravond zijn financiële medewer king-bemiddeling- verleend aan de bouw van 67 woningwetwoningen door de Woningbouwvereniging St. Willibrord. De hoge huur welke er voorlopig uit de bus is gekomen, 410,— per maand was voor de meeste raadsleden moeilijk te verte ren. Van doorslaggevende betekenis voor hun instemming met het voor stel was de nieuwe regeling voor in dividuele huursubisidie welke op 1 autustus van kracht is geworden. Hierdoor is het voor mensen met lagere inkomens, waarvoor de wo ningen op de eerste plaats zijn be doeld, toch mogelijk deze te bewo nen. C.D.A.-woordvoerder P. v. Rijn ging daar dieper op in en staafde zijn betoog met een aantal cijfers. Hij verwachtte ook wel degelijk ef fect van de doorstroming omdat hier de gewenningspremie een rol speelt. Straver van P.Z. was hiervan geens zins overtuigd. Hij vond het een heil loze zaak om hieraan mee te wer ken en meende dat de raad gemani puleerd wordt door bepaalde exploi tanten. Straver zag de gronden voor de sociale bouw liever onteigend. Wet houder P. d. Jong, die bij afwezig heid van burgemeester Detmers de vergadering leidde, zette uiteen dat onteigening geen haalbare kaart is. Nadat mr. Michielsen nog tevergeefs had gepleit voor een andere verdeel sleutel by de toewyzing - 50-50 i.p.v. de huidige 2/3 door de woningbouw vereniging en 1/3 door de gemeente, werd het voorstel aanvaard met de stemmen van de aanwezige P.Z.- vertegenwoordigers De Graaff en Straver tegen. De reconstructie van het kruis punt bij de brug over de Noord- buurtsevaart zal nu direct worden aangepakt. De combinatie met het werk voor de persleiding dat reeds ter plaatse wordt uitgevoerd levert een belangrijke kostenbesparing op. De toestand van de beschoeiïing in het laatste gedeelte zal nader worden bézien. Directe maatrege len lijken niet noodzakelijk. CDAconcept ontwerp mini-provincies te vaag OEGSTGEEST De vorming van mini-provincies, waaronder de provincie Leiden, stond gisteravond centraal in de discussies in de Oegstgeester raad. „We moeten de moed opbrengen een weg in te slaan, die thans nog niet is te overzien," was de mening van de PvdA-PPR- fractie. Boesjes, die sprak namens de PvdA/PPR zei: „We kunnen ons niet veroorloven aan de kant te OEGSTGEEST Waarschijnlijk pas in maart 1976 zal Oegstgeest met een plan komen voor een overdekt zwembad. Dit bleek gisteravond tij dens de raadsvergadering uit 'n ant woord op de vraag van CDA-fractie- voorzitter Van Veen, die wilde we ten of er wijziging was gekomen in de opvatting van B. en W. over de prioriteit van het zwembad. De plaats van de prioriteiten laten B. en W. aan de raad over. Het plan blijft zo lang uit omdat er nieuwe technische ontwikkelingen zijn en re kening gehouden moet worden met een studie van de VVD, een stuk van ongeveer 50 bladzijden dat gister avond werd aangeboden. Uitvoerig werd gisteravond ook ge sproken over de grondslag van de ko mende onroerend goedbelasting. Het voorstel van B. en W., te kiezen voor de "waarde van het onroerend goed in het economisch verkeer", werd aangenomen. Het nieuwe postkantoor van Oegst geest zal in de nieuwbouw van het winkelcentrum Lange Voort worden gehuisvest. Wat de kabeltelevisie be treft zal Oegstgeest zich vasthouden aan de Stichting Mast. Op de plan nen van de Merenwijk zal niet wor den ingegaan, dit kwam tot uitdruk king bij de rondyraag. Tevens werd toen meegedeeld dat de "klaarovers" in Oegstgeest w.a. verzekerd zijn. Een vraag waarop wethouder Tem- minck tijdens de school-discussie geen antwoord kon geven. Aan het begin van de vergadering werd de CDA-er Kraan geïnstalleerd als lid van de raad. blijven staan. Het is zaak de risi co's zo klein mogelijk te houden en te blijven binnen de aanvaard bare grenzen. Een uitgesproken negatieve factor vond de PvdA/ PPR de financiële regeling. Na mens de fractie diende Boesjes een motie in, waarin de PvdA PPR nadrukkelijk uitsprak dat bij een nieuwe bestuurlijke indeling het gebied van Den Haag e.o., enerzijds en het gebied va/n Lei den en Alphen aan den Rijn an derzijds in twee afzonderlijke be stuurlijke eenheden moeten wor den opgenomen". CDA De CDA-fractie had het erg moei lijk met de mini-provincies. Frac tievoorzitter Van Veen zei zich te moeten onthouden van een uit spraak over het aantal provincies. Hij verwachtte geen decentralisatie maar Juist centralisatie. "Gemeentehuizen worden gedegradeerd tot secretarie- en. Bovendien, wat gaat alles kosten. Verondersteld wordt een miljarden- bedrag". Van Veen wilde veel liever kiezen voor een geleidelijke opzet. Kakebeeke (CDA) vond het onvoor stelbaar dat met de vage contouren Zaalberg 25 jaar in gemeentedienst Oegstgeest Technisch hoofd ambtenaar Zaalberg heeft gisteren in het Gemeentecentrum het feit herdacht dat hij zijn 25-jarig ambtsjubifcum vierde. Burgemeester van Eysinga en de wethouders feli citeerden namens het gemeentebe stuur. Verder waren de directeur en collega.'s v. d. Dienst Gemeentewer ken aanwezig. Hü werd ook gelukge wenst door het bestuur van de Oran jevereniging, dat ieder jaar dank baar gebruik maakt van de hulp van Zaalberg. Felicitaties kwam ook van voorzitter en bestuursleden van de Woningbouwvereniging Buitenlust en van de ledbn van Vrouwenadvies commissie inzake woningbouw. WARMOND In de Warmond- $e Hervormde Kerk wordt op zondag 26 oktober weer een „Jeugddag" georganiseerd, waar bij twee belangrijke activiteiten op het programma staan, 's Mor gens om tien uur is er in de kerk een jongerendienst, die wordt voorgegaan door Sipke van der Land en die muzikaal wordt om lijst door de organist Arie Lensen, de fluitiste Ineke van der Driest en het Gereformeerd Jeugdkoor Jubilate uit Oost- en West-Sou burg zie foto). Uitgevoerd wordt een programma van moderne geestelijke liederen van onder meer Huub Oosterhuis en Albert de Klerk, 's Middags om vier uur begint in de Hervormde kerk een die men nu voor ogen had tot een uit spraak te komen. Hij beschouw de het eigenlijk als een "oneerbaar voorstel" zich nu uit te moeten spre ken. Deze uitspraken brachten meteen de PvdA-PPR in het geweer. "De CDA-fractie loopt achter bij de werkeiykheid. Keuze voorgeleide lijkheid. zoals de CDA wil is aleen decennia-lange ontwikkeling geweest. De opzet van mini-provincies moe ten worden gewaagd". De WD-fractie kon met het theo retisch gedeelte van de plannen ln grote lijnen wel meegaan. Grote be zwaren waren er echter tegen de uitwerking. De verdeling van het ta kenpakket van de overheid over de drie bestuurslagen noemde de VVD zeer onevenwichtig. Naar het oor deel van de VVD is het taken- en bevoegdhedenpakket in het concept ontwerp gebaseerd oP de bestuurs kracht van de kleinste gemeente. Dit vindt de VVD onjuist. "Men zal gemeenten moeten vormen welke voldoen aan de theoretische uit gangspunten van het concept-ont werp. Volgens de WD hebben de opstel lers van het conceptontwerp het criterium doelmatigheid in sommige gevallen te zwaar laten we gen, waardoor de democratie in ge drang komt. De WD wil dat de gemeente haar taken behoudt in de uitvoerende- en verzorgende sector. Wat de omvang en begrenzing be treft is de meerderheid van de WD- fraotie van mening dat er in Zuid- Hollanid geen plaats is voor vier pro vincies. "Tot een definitieve territo riale indeling kan pas worden be sloten naafsluiting van de discussie over bestuurlijke herindeling." ZOETERWOUDE De bewo ners van de wijk Oranjelaan werden gisteren wakker ge maakt door twee herauten te paard, die met trompetgeschal melding maakte van de ope ning van de nieuwe Bernardus- school aan de Oranjelaan. Iedereen werd uitgenodigd om op de receptie aanwezig te zijn. In de ochtenduren volgde toen een feestprogramma voor de kinderen. O 3 uur 's middags werden burgemeester en echt genote, gezeten in een ponny- karretje, door de jeugd naar hun school getrokken. De officiële opening werd verricht door de burgemeester, door een grote sleutel in de vlaggemast te brengen. Hierna kwam per parachute nadat de vlag ontplooid was de sleutel van de school in handen van de burgemeester die daarna de deur kon openen. concert. Jubilate verleent ook hieraan haar medewerking voor het vocale gedeelte, terwijl een trio van drie Warmondse musici (Mary Trigallez - klassiek gitaar, Gert van der Wolf - tenor-blok fluit en Hannëke de Jong - alt blokfluit) voor de instrumentale onderdelen zorg draagt. Het koor Jubilate staat onder leiding van Anthon van der Driest. De toegang tot de jeugddag, die wordt georganiseerd door de Jeugdraad van de Hervormde Ge meente en het comité openbare concerten, is voor iedereen gratis. Wel wordt na' afloop een kollekte gehouden ter bestrijding van de onkosten. WASSENAAR De begroting van de gemeente Wassenaar is voor het derde achtereenvolgende jaar sluitend. Dat betekent dat ook in 1976 de gemeentelijke belastingen niet zullen worden verhoogd. Wel omhoog gaan de water- en electrici- teitstarieven. Uit de aanbiedingsnota bij de be groting 1976 blijkt, dat het water bedrijf rekent op ben verlies van 149.306 gulden en het gasbedrijf op "een tekort van 193.803 gulden. Het electriciteitsbedrijf zal daarentegen naar wordt verwacht een winst van 107.010 gulden boeken. In totaal een negatief resultaat voor de Nutsbe drijven van 246.099 gulden. Door verhoging van db water- en electriciteitstarieven hopen B. en W. dit verlies alsnog in een winst van 620.207 gulden te kunhen ombui gen. Hoe groot de tariefsverhogin gen zullen uitvallen is echter nog niet in de begroting opgbnomen. Het totaal .aan inkomsten en uitga ven bedraagt volgend jaar 44.986.312 gulden. Voor dit Jaar was dat bedrag geraamd op 37.004.792 gulden. WASSENAAR De Pluimvee- en Vogelsportvereniging Wassenaar houdt op maandagavond 20 oktober om 20 uur in het Jeroenhuis een le denvergadering. De heer A. F. Mol- linger uit Delft* zal een causerie met dia's houden over konijnen, hoenders duiven en kanaries. LEIDERDORP Wethouder Reugebrink ontving vanochtend in het Leiderdorpse gemeentehuis de ARP-delegatie die vandaag een bezoek brengt aan Leiderdorp en de bollenstreek. De begroeting tussen Aantjes en Reugebrink was allerhartelijkst. Burgerlijke stand GeborenLinda d. v. Collecte han Teguh z. v. P. Widjaja en M. R. Indrajana. Sandra, d. v. P. J. van Gerven en A. C. Bruinstroop, Jarl Alexander z. v. H. J. van de Klas horst en M. E. Heitman. Overleden: A. Binnendijk (84) geli. gew. met J. van der Zwart, W. F. Te gelaar (94) man, H. Jansen (72) geh. gew. met H. Verver. Getrouwd: E. Groeneveld en J- H. C. Kromhout, J. Zoons en J. P. Swa- Vakantie 1 Wie zich verveelt in de herfstva kantie is gek. Althans, hij of zij leest de krant niet goed. Want ook van daag sommen we een boel vakan- tieaktiviteiten op. Voor alle kinderen in de Meren wijk is er dinsdag de eenentwintig ste een parkfeest. In het wijkpark rond de boerderij is er vanaf tien uur een kwis. 's Middags is er van twee tot vier een film in de aula aan het Valkenpad; dat kost een piek. Richt u tot de stichting Zijl- wijk i.o. (dat betekent: in oprichting) Giilliadal 24, Gloxiniadal 24, Punter- werf 4, Dotterbloem 6. Vakantie 2 In de Kooi weten ze ook van wan- telefoon 125260 ten. Van maandag tot en met vrij dag is er weer van alles te doen. Maandagmorgen: oefenen voor het songfestival; 's middags zijn er twee kindervoorstellingen. Dinsdagmiddag worden er lampionnen gemaakt, die 's avonds in een op- toch door de Kooi meegenomen wor den. Woensdagmiddag mag iedereen meehelpen bij het schoonmaken Van de hele wijk: je krijgt er een kor tingskaartje voor de film voor. Don derdag is er 's morgens, net als de voorgaande ochtenden, repetitie voor het songfestival dat 's middags plaats vindt. De laatste dag van de vakantieweek is de vrijdag: 's mor gens film, 's middags vissen en 's avonds weer film. Inlichtingen, kaartverkoop enz. van vier tot vijf in de Mirt, tijdens de klubs in de Honk, op de openings tijden van de Speeltuin. Een collectie is nooit leuk, maar vaak wel nodig. Volgende week vraagt de Nierstichting uw büdrage. wy zouden 't aardig van u vinden als u wat in de collectebus zou stop pen, nog mooier als u zelf gaat col lecteren. Kunstnieren en niertrans plantaties zijn dure grappen en er is veel geld voor nodig. Kijkt u zon dag en woensdagavond maar naar de televisie, daar wordt u haarfijn uitgelegd dat uw hulp nodig is. Als u wilt collecteren, bel dan J.C. Sleyser (760674), mevr. Langeveld (122629) of mevr. Spijker (761720). Circus Geacht publiek! Wij hebben de eer u aan te kondigen een "Neder lands circus van naam", het circus Renz. Dit circus zal geheel Wasse naar en alle buitenlui doen genieten van een "geheel nieuwe wervelende ciirousshow" op zaterdag 18 en zon dag 19 oktober. Zorg dat u om drie uur of om Kalf acht een plaatsje veroverd hebt bij de piste. Die piste vindt u bij de dr. Mansveldkade.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2