Het kind nu denkt door Christelijke boodschap niet zonder gevolgen Vormingswerk zit in het slop een miljoen gulden aan prijzen VRIJDAG 17 OKTOBER Missie zoekt naar nieuwe wegen «■ijmjuumujjn Het missiewerk van de R.K. Kerk is van verschillende kanten tegelijk in moeilijkheden geraakt. Dit bleek op het congres van 700 deskundigen op het terrein van de missie, dat deze week in Rome werd afgesloten. Onder het algemene thema „Geloofs verkondiging en de culturen" probeerden theologen, missio- logen en mensen uit de praktijk de missionaire opdracht van de kerk in de Derde Wereld te formuleren. Vlak voor de sluiting van het con gres werden de deelnemers door de paus ontvangen. Deze formuleerde het grondbeginsel, dat in „het laby rinth der culturen" de christelijke identiteit, 't wezenlijke van 't chris tendom. niet verloren mag gaan. Om deze identiteit ging het tijdens het congres ook steeds. Wat moet hoé verkondigd worden? Het wat was eenvoudig genoeg te antwoorden: het. evangelie, maar het hoé leverde de problemen op. Want met de geloofs verkondiging is bewust of onbewust tegelijk ook de Europese cultuur, het Europese denken en handelen, mee- geëxporteerd. De tijd waarin dit mogelijk was, schijnt echter defini tief voorbij te zijn. De problemen liggen echter niet alleen in de missielanden. De Belgi sche missionaris Joseph Masson uit Leuven wees met name op de ..te genstanders" van de missie in de christelijke gemeenschappen. Hij bp- doelde hiermee een uiterlijk nog christelijke samenleving, die als ge volg van de secularisering van Euro pa steeds minder begrip voor missie opbrengt, omdat binnen deze „chris telijke gemeenschappen" een mystie ke voorstelling van menselijke voor uitgang en van aardse bevrijding voorrang heeft op de christelijke ge loofsverkondiging. Grotere moeilijkheden ondervindt de missie echter in de Derde Wereld Met name in Zuid-Amerika wordt steeds krachtiger de vraag gestéld welke gevolgen de christelijke bood schap voor het maatschappelijke, po litieke en economische leven van de. mensen heeft. Mgr. Eduardo Pironio. tot voor kort voorzitter van de Latijns-Ame rikaanse bisschoppenconferentie en nu pro-prefect van de Curie-con gregatie voor de religieuzen, beschrppf dit probleem. Naar zijn mening kan kerstening niet losgemaakt-worden van de bestrijding van menseliike nood. De bevrijding, die het evangp- lie belooft, moet heel konkreet en politiek ook bevrijding van onder drukking inhouden. Onderwaardering In Afrika ligt het probleem weer anders. Daar staan niet materiële nood. klassentegenstellingen en on derdrukking voorop, maar staat de missie voor een ontwakend Afri kaans zelfbewustzijn. Volgens de Leu vense prof. Masson wordt overgang tot het christendom in Afrika dik wijls al gezien als verraad aan eigen land en kuituur. Enkele dagen vóór het missiecon gres, tij de as het Afrikaanse bisschop- pensymposion in Rome, noemde de bisschop van Kumasi in Gha na. mgr. Peter Kwasi Sarpong, de gronden voor dit Afrikaanse verzet: de Europese missionarissen hebben heel vaak de Afrikaanse cultuur en mentaliteit ondergewaardeerd. Zij hebben veel te weinig of helemaal geen rekening gehouden m. d. maat schappelijke, godsdienstige, geestely- ke en politieke eigenschappen van het Afrikaanse volk. Zij leerden de Afrikaanse christenen Eurofrees bid den, zingen en preken. Bovendien Afrikaanse bevolking reeds vóór de kerstening 'n hoogste god kende. In plaats van voort te bouwen op het geen zij op godsdienstig en geestelijk gebied vonden, hebben dé missiona rissen geprobeerd iets heel nieuws in Tot concrete konklusies leidde het congres, dat was georganiseerd door de pauselijke universiteit „Urbania" samen met de Curie-congregatie voor de missie en verschillende katholieke universiteiten, overigens niet. Wel is duidelijk gemaakt, dat verdere be zinning op het missiewerk noodzake lijk is om het evangelie te kunnen inplanten in de verschillende cultu ren. Of zoals paus Paulus het tijdens een synode in 1974 zei: er moeten uitdrukkingsvormen voor het geloof gevonden worden, die meer rekening houden met de culturele en maat schappelijke omstandigheden, waar in gemissioneerd wordt, zonder dat die culturele en maatschappelijke re latie zozeer gaat overheersen, dat het universele karakter van de kerk ge weld wordt aangedaan. Drie lezingen in Leiden over stand van de Morgenavond, zaterdag, om 7 uur werkt de jongerengroep The Lord's Folks in de Jozefkerk aan de Herensingel te Leiden mee aan een eucharistieviereng die de Wereldmis siedag als thema heeft. Zondag morgen om 10 uur wordt in de Hooe- landse kerk te Leiden een jeugd dienst gehouden, waarin ds. H.J. Hemstede preekt over het thema "Weest niet bevreesd". Muzikale me dewerking verleent het rk jongeren koor" „De Overbrugging" (Leiden). De bisschoppenconferentie in ons land heeft besloten het derde Lan delijk Pastoraal Overleg te wijden aan de vraag hoe het volk Gods zijn geloof en kerk-zijn gezamenlijk tot uitdrukking kan brengen. De da ta voor dit overleg zijn nog niet be kend. De slotzitting van het tweede overleg wordt gehouden op zaterdag 1 november in de aula van de rk universiteit te Nijmegen. In de Expo-hal te Hilversum houdt de In ternationale Raad van Christelijke Kerken op zaterdag 25 oktober een toogdag, waarvan een deel in het teken zal staan van de vervolgde kerk in Oost-Europa en de Sovjet- Unie. Daarover zal de Russische evangelist Herman Hartfeld spreken. Hij heeft zes en een half jaar in gevangenissen en werkkampen van de Soviet- Unie doorgebracht., hadden zij niet begrepen, dat de oecumene LEIDEN Op de donderdagen 23 oktober, 20 november en 18 de cember 's avonds om half acht zul len in het Theologisch Instituut van de Leidse Universiteit. Rapenburg 59, voor alle belangstellenden toe gankelijke lezingen worden gehou den over de huidige stand van de Dr. A. van der Heuvel, secretaris generaal van de Hervormde Kerk, zal op de eerste avond spreken o- ver "Eenheid der kerk" eenheid der mensen?". De tweede lezing verzorgt prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, die specifiek Nederlandse problemen zal behandelen. De positie van de Rooms-Katholieke Kerk en die van de Gereformeerde Kerken in de oe cumene zullen hierbij een onder werp van bespreking zijn. Ten slotte komt dr. H. M. de Lan ge vertellen over zijn ervaringen op de assemblee van de Wereldraad van Kerken te Nairobi, die in no vember wordt gehouden. Dr. De Lange speelde op de assemblee te Uppsala een grote rol in de commis sie voor de vragen van ontwikke lingssamenwerking en 'rassenvraag stukken. LEIDERDORP Mevrouw dr. J. L. Klink, (57), -predikante, vindt, dat de oude kinderbijbels te veel proberen om de boodschap van de voorzienigheid en de lei ding van God in het mensenleven te versterken. Het verbaast haar niet, dat er steeds meer ivordt ge sputterd tegen bepaalde beschrij vingen en voorstellingen. Dr. Klink publiceert veel over godsdienstige opvoeding, zoivel in boekvorm als met artikelen. Sinds 1968 wijdt zij zich geheel aan dit werk. Deze iveek hield zij een le zing in de Dorpskerk te Leider dorp, in het kader van de Bijbel- tentoonstelling die daar tot en met vanavond wordt gehouden. Het wordt volgens dr. Klink in de oude kinderbijbels soms te mooi en te simplistisch voorgesteld, en God treedt er soms al te straffend op. Als je een kind zegt dat God voor hem zorgtmoet je er, bij voorbeeld, wel aan toevoegen dat het op straat zelf heel goed moet uitkijken om geen ongeluk te krij gen. God is geen tovenaar, die alles kan en alles doet. In de kinderlijke ervaring zullen ivij een deurtje moeten openen naar de werkelijkheid van het leven zelf, die niet zo eenvou dig is. en ook naar het evangelie van Christus en naar een volwas sen geloof. Zo zijn er oudtesta mentische verhalen die het nodig maken dat wij die deur naar ..het. andere" en ..het nieuwe", dat Christus ons heeft geopenbaard, krachtin openduwen. v»l hij niet weer dichtslaan in vijandschap, agressie en vernietiging. Aarde is plat Ofschoon er in de bijbel vele verhalen staan, waarvan wij kun nen zeggen dat ze voor kleuters niet geschikt zijn (moord, oorlog, straf), oefent dit „wereldboek" ook op hen een grote aantrek kingskracht uit. „Als ik een dag niet uit de bijbel vertel, komt er opstand in mijn klas", zei een kleuter onderwijzer es mevrouw Klink onlangs. Dr..Klink verklaar de dat uit de (onbewuste) oer angst van het kind om verloren te raken en uit het oerverlangen naar geborgenheid, alsook uit het feit dat het kind i)i het antieke bijbelse wereldbeeld iets van zijn eigen denk- en leefwereldje her kent (de aarde is plat, de fiemel is een groot dak. daarboven heeft God zijn troon God heeft de bo men gevlant, Hii laat het rege nen)Het kind identificeert zich met de overlevenden in Noachs ark. met een Simson die sterker is dan de leeuw, met een Jozef die uit de put wordt gered, met een David die d reus verslaat. Zo be leeft het de overwinning op angst en dood mee. Pas later komt er plants voor de vraag waarom die 6nd."re mensen dan niet worden gered. Vroeger zeiden we simpelweg en de oude verhalen voor de kin deren bevestigen dat als je God nu maar lief hebt. zal Hij je wel helpen. Maar het kind van nu, dat zoveel meer hoort, ziet en ervaart, denkt door. Daarom: het verhaal over de slang in de woestijn wie niet meer naar hem opzag, vond de dood - en de oorlogsgeschiede nissen ten tijde van de Richteren staan wel in de bijbel, maar we moeten bij het doorgeven ervan de vraag, of dat nu het laatste woord in de bijbelse boodschap is. niet uit de weg gaan. De bijbel is nu eenmaal geen boek dat op een goed moment als een geheel uit de hemel op de aarde is geworpen Vooral door Jezusdie dwars stond op onze menselijke tradities, er varingen en voorstellingen heb ben wij toch andere gedachten over veel dingen gekreoen. Wat de bijbel wél is. dat is één grote ge schiedenis van bevrijding, niet al- le.en van het volk Israël uit de slavernij: maar ook uit het primi tieve mens- en wereldbeeld Alqehele crisis Hele generaties zijn geïndoctri- Op de Bijbeltentoonstelling in de Dorpskerk te Leiderdorp is deze tabernakel te zien. De ta bernakel was het heiligdom van het volk Israël op zijn woestün- reis naar het beloofde land. De voorloper van de tempel in Jeru- neerd door een theologie die juist dat kinderlijke ivereldbeeld vast zette. De bevestiging daarvan, zo als die in oude kinderbijbels nog voorkomt, kan in het latere leven leiden tot moeilijkheden, die soms maar door één onderdeel in de ge loofservaring worden veroorzaakt. Zo kan het verworven besef dat de aarde niet plat is en de hemel geen dak met sterren eraan en God op een troon daarboven, het begin zijn van een algehele ge loofscrisis. Die misverstanden kan men voorkomen door een bijbelser catechese, die uitlegt wanneer de verhalen zijn geschreven en hoe ze ziin bedoeld. Daarom ook vindt dr. Klink kringen mor jonge moe- ders heel belangrijk Zij vindt het ook niet nodig, meteen alles aan kleuters te ver tellen. Begin maar bescheiden. We moeten de kinderlijke ideeën niet onmiddellijk willen bedelven on der onze gedachten over God. die immers evenmin onbevooroor deeld zijn. Het kind heeft altijd recht op zijn eigen ontwikkeling. Als algemene leidraad voor de overdracht van de bijbelstof gaf dr. Klink de aanwezigen mee dat de barmhartigheid van God ons vertrouwder moet zijn dan de voorstelling van een vernietigende God. dGr. Commissie gaat Zware taak commissie participatie onderwijs tarieven na van academische ziekenhuizen DEN HAAG (SP, ANP) Staats secretaris Klein (Onderw. en Weten schappen) heeft een tommissie in gesteld die moet adviseren over de, vaststelling van "verantwoorde ta rieven voor de academische zieken huizen". De commissie moet ook bekijken of het tariefbeleid van deze zieken huizen ingepast kan worden in het tariefbeleid van alle andere zieken huizen. De commissie bestaat uit vertegenwoordigers van de acade mische ziekenhuizen, van de geza menlijke particuliere ziektekostenver zekeraars. Voor 1 januari 1978 moet ze klaar zijn met het advies. Het college voor ziekenhuisvoor zieningen zal waarschijnlijk nog voor het eind van het Jaar rapporten uitbrengen over de academische zie kenhuizen in Utrecht, Leiden en Am sterdam. De staatssecretarissen van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en van Onderwijs en Webensch. heb ben het college vorig jaar, vooruit lopend op eventuele wetswijzigin gen. een advies gevraagd over de omvang van de nieuw te bouwen academische ziekenhuizen in relatie tot de overige ziekenhuisvoorzienin gen in de betrokken regio's. Dr. Ir. J. H. E. Hessels, voorzitter van het college, zegt in het Jaar verslag over 1974. dat er grote be hoefte bestaat aan meer concreet gericht, toegepast wetenschappelijk onderzoek naar de nodige bedden- capaciteit in de ziekenhuizen. Er zijn weliswaar verschillende insti tuten die zich daarmee bezighouden, maar een totaal inzicht ontbreekt. Dr Hessels noemt een doelmatige bundeling van onderzoekers en on derzoeken gewenst. Hij pleit ook voor een goede re gistratie van de gegevens over capa citeit, produktie en kosten in alle sectoren van de gezondheidszorg, binnen en buiten de ziekenhuizen. Hij acht dat noodzakelijk om straks per regio een zo goed mogelijk ge coördineerd beleid te kunnen voeren. Het zou van groot belang zijn, zegt hij. nu al in enkele proefregio's zo'n registratie op te zetten. Den Haag De groep deskundigen die moet gaan werken aan de toekomst van het onderwijs aan werkende jongeren, de innovatie- commissie participatie-onderwijs, staat voor een zware taak. Dat bleek gistermiddag bij de persenferentie, die Onderwijsminister dr. J. A. van Kemenade gaf na de installatie van Het vormingswerk, naast het beroepsbegeleidend onderwijs/leer lingenstelsel, een van de pijlers van het participatie-onderwijs, zit in het slop. Steeds minder cursisten volgen do tweedaagse. -lessen aan de vormingsinstituten. Minister Van Kemenade (Onderwijs) noemde wel enkele mogelijke oorzaken er is onder meer een groeiende ontwikke ling naar het volgen van volledig dagonderwijs maar zag voorlopig geen oplossing. Het beleidsplan, neergelegd in de nota participatie - onderwijs zal versneld moeten worden uitgevoerd, aldus de minis ter, die verder wees op een wetsvoorstel dat een verplichting beoogt voor cursisten om de tweedaagse leerplicht zowel bij het vormingswerk als het beroepsbege leidend onderwijs te vervullen (het ligt ter behandeling bij de Kamer). DEN HAAG (SP) Alle Nederlan ders die in het buitenland wonen moeten bij verkiezingen mogen stem men. Op voorst/el van mevrouw Kap- peyne van de Coppello (VVD) heeft een meerderheid van de Tweede Ka mer deze mening gisteren uitgespro ken. Volgens de bestaande grondwet hebben in het buitenland wonende Nederlanders helemaal geen actief kiesrecht. De regering heeft al eer der aangekondigd, dat zij de grond wet op dit punt wil wijzigen. De regering heeft het voornemen om allleen aan bepaalde groepen Ne derlanders in het buitenland Itet ac tief kiesrecht te geven. De meer derheid van de Tweede Kamer vindt en beperking niet nodig. Van Kemenade stelde voorts dat de gemeenten beter ingespeeld moeten raken op de controle op naleving van de gedeeltelijke leerplicht. Hij kondigde tenslotte een aantal maatregelen ten arbeidsverbod aai De voorzitter dr. M. A. J. M. Matthijsen. zag als grootste taak het dichten van de kloof tussen school en leven, tussen theorie en praktijk, tussen het schoolse leren en ervaringsleren, zo typerend voor oas hele traditionele onderwijssys teem, waardoor de werkende jonge ren, maatschappelijk de meest kwetsbare groep, uit de boot vielen- Wetenschappers protesteren tegen sluiting Herseninstituut UTRECHT (ANP) —Drie bonden van wetenschapsmensen, de BWA. VWO EN VAWO (afdeling Amster dam) hebben de vaste kamercom- ADVERTENTIE Een springboxkombinatie. Deze unieke kombinatie, bestaande uit een stalen on derstel, een dikke polyetherlaag en een matras geeft uw slaapvertrek meteen al lure. Een geschenk ter waarde van 1.100,- van Olga Matrassen LMF B.V., Leiden. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. missies voor wetenschapsbeleid en onderwijs en wetenschappen dringend verzocht, de intrekking te bevorde ren van het kabinetsbesluit om het Nederlands Centraal Instituut voor Hersenonderzoek in Amsterdam te sluiten. In een brief aar vragen de drie bonden van weten schapsmensen verder om de organi satie van een open discussie met de wetenschappelijke wereld over het wetenschapsbeleid in het alge meen en vraagstukken van bezuini ging in het bijzonder. Deze discus- sip mag niet buiten de belangenor ganisaties,. met name de vakbewe ging, om worden gevoerd, omdat de rechtspositie van het personeel in het geding is. BWA, VWO en VAWO protesteren in hun brief ten scherpste tegen de voorgenomen slui ting van het Instituut voor hersen onderzoek. Om verschillende redenen zien zij geen steekhoudende argu menten voor dit besluit De bonden vinden dat staatssecretaris Klein geen argumenten voor de sluiting heeft aangedragen vanuit een prioriteiten stelling op grond van integraal we tenschapsbeleid. Voor zover de re gering een wetenschapsbeleid voert, schrijven de drie bonden, kan hier uit niet worden afgeleid dat het In stituut voor Hersenonderzoek een la ge prioriteit heeft: integendeel, men zou eerder verwachten dat het In stituut extra faciliteiten moet kry- gen. Patrick Dalton van de Londense effectenbeurs wordt vergezeld door twee charmante dames, die de nieuwe dracht voor vrouwe lijke gidsen van de beurs demonstreren. Het ontwerp is van Hardy Amies. Revolutionair De op een na be langrijkste man in de meest actie ve verzetsbeweging in Chili is in een bloedig vuurgevecht met de veilig heidstroepen gedood, zo heeft het Na tionale Chileense Persbureau Orbe gisteren bekendgemaakt. Hij werd geïdentificeerd als Dagoberto Pe rez, een in Cuba opgeleide revolutio nair die het plaatsvervangend hoofd was van de ondergrondse bewe ging van revolutionair links (MIR). Tafeltennis De Sowjet Unie heeft gisteren in Moskou Joego slavië verslagen met 4-3. Het was 'n wedstrijd in het kader van de Eu ropese competitie voor landenteams groep a. Zweden versloeg Frankrijk met 6-1. Voor de b-groep versloeg West- Duitsland Griekenland met 7-0.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17