Frans-Russisch topoverleg voor onverwacht probleem Ontvoerders dreigen Herrema voet af te zetten REBELLIE Bonn contra IJsland over visserijgrenzen Golda Meir voor VAR A-televisie DONDERDAG 16 OKTOBER Carjack van Tiroler loden, in sportieve uitvoering, met ritssluiting. Kleur: groen. LEIDE\ Haarlemmerstraat DUBLIN (REUTER/AFP) De j ontvoerders van dr. Tiede Herrema •hebben gedreigd hun slachtoffer i een voet af te zetten en die naar de politie te sturen, wanneer de Ierse autoriteiten de speuracties niet afge- j lasten. Dit dreigement is gisteren openbaar gemaakt door de nieuwe bemiddelaar tussen autoriteiten en ontvoerders, vakbondsman Philip Flynn. Flynn vertelde dat er met ampu tatie van een voet wordt gedreigd op het geluidsbandje met Herrema's stem, het eerste feitelijke levenste ken sinds de Ferenka-fabrieksdirec- teur 12 dagen geleden werd gekid napt. Het bandje werd dinsdag door Flynn op een door de ontvoerders aangewezen plek gevonden. Het laat Herrema ongeveer een minuut aan het woord en zijn stem klinkt ang- 'stig. Flynn zegt het dreigement in eer ste instantie te hebben verzwegen om de gevoelens van Herrema's fa milieleden te sparen. Via een collega liet Flynn weten dat er sinds dinsdagmiddag opnieuw contact is geweest met Herrema's ontvoerders, die waarschijnlijk deel uitmaken van een splintergroep wel ke zich heeft afgescheiden van het Ierse republikeinse leger IRA. Flynn weigerde te zeggen hoe en wanneer dit nieuwe contact tot stand is gekomen. Een Iers dagblad publiceerde gis teren een volgens die krant correc te transcriptie van het bandje. Her rema zou hebben gezegd: "Breng alstublieft mijn leven niet in gevaar door naar mij te zoeken. Lichamelijk en geestelijk heb ik reeds genoeg verduurd". "Mijn ontvoerders zeggen dat zij de Ierse regering niet het genoe gen zullen doen mij levend terug te krijgen 'zonder dat hun eisen zijn in gewilligd. Ik begrijp niet waarom deze drie gevangenen, een van hen een moeder met een jong kind, niet kunnen worden vrijgelaten". Nog steeds volgens het Ierse blad vervolgt dr. Herrema: "Waarom kunnen de Ferenka-ar beiders niet met zijn duizenden pos ten bij het Leinster House (rege ringsgebouw) als het Ierse kabinet daar vergadert?" "Dat zou meer waarde hebben dan zinloze demonstraties tegen mijn ontvoerders". "Is de beginselvastheid van. een Ierse minister meer waard dan het leven van een Nederlander?" Het blad, de Irish Independent, zegt dat er alvorens Herrema begint te spreken op het bandje gerammel van potten en pannen is te horen, waaruit men afleidt dat de opname werd gemaakt terwijl de ontvoer ders aan het koken waren. Mevrouw Herrema, die in Dublin bij de Nederlandse ambassadeur lo geert, vertelde dat zij het bandje niet heeft beluisterd. "Ik heb het niet gehoord en vraag er ook niet om, omdat ik bang ben in te stor ten", aldus mevrouw Herrema. Inmiddels lijkt het erop dat de Ier se regering een versoepeling van haar tot dusver strenge standpunt over weegt. Minister van justitie Pa trick Cooney zei in een interview met NCRV's "Hier en Nu-radio": "Mochten de ontvoerders met een nieuwe eis komen, bijvoorbeeld om samen met de drie gevangenen en dr. Herrema naar een of ander land te worden overgevlogen, dan zal de Ierse regering die eis niet onmid dellijk naast zich neerleggen". Cooney vervolgde echter: "Op zich zelf blijven we bij ons standpunt dat wij niet zullen toegeven aan chanta ge en de Ierse regering is nog al tijd onder geen enkele voorwaarde bereid misdadigers gewoon de ge vangenispoort te laten uitlopen, zodat zij binnenkort hun misdadige activi teiten hier in Ierland kunnen hervat ten". zijn om te onderhandelen", aldus mi nister Cooney, "en een eis om met de drie door hen genoemde gevange nen het land uit t/a vliegen, zou in elk geval betekenen dat we die gevan genen dan niet in het Ierse dagelijks leven laten terugkeren". Cooney zei dat de Ierse regering zich nog steeds tot het uiterste in spant om dr. Herrema ongedeerd vrij te krijgen. De Nederlandse ambassadeur in Ierland, mr. F. van Raalte, heeft gisteravond voor de Ierse televisie namens de Nederlandse regering een dringend beroep gedaan op de ontvoerders van dr. Herrema hun slachtoffer uit menselijke overwegin gen vrij te laten. Volgens de regering zijn er grenzen aan wat een onschuldig menselijk wezen aan leed kan worden toege bracht. Bovendien heeft "mishande ling van de onschuldige nooit in de geschiedenis een zaak voordeel ge bracht", aldus de verklaring. Bomaanslag In Londen is van daag een brandbom gegooid in de kantoren van een minicab-taxibe- drijf. Een man liep daarbij zeer ern- stige brandwonden op, zo heeft de j politie bekendgemaakt. De bom was gegooid door twee mannen, van wie er een gewapend was. De gewpnde man, een werknemer van het be- drijf, wilde de bom oppakken en naar I buiten gooien, maar zij ontplofte in zijn gezicht. De aanslag is het Jongste incident in dè 'minicab-oor- log" tussen verschillende taxibedrij ven die in Oost-Londen woedt. Spionage In Parijs is een Bul gaarse arts van 42 jaar opgesloten op beschuldiging van spionage. Dr. Nicolaas Dimitrov was verbonden aan een ziekenhuis in Straatsburg. Via relaties van zijn vrouw, die de Franse nationaliteit heeft en tot 1972 als verpleegster aan de Franse ambassade in Sofia heeft gewerkt, zou Dimitrov aan de Bulgaarse in lichtingendiensten gegeven? hebben doorgegeven over personeel van die ambassade. Cholera In het midden van het Indonesische eiland Jaya zijn 43 per sonen aan cholera overleden, zo heeft j het Indonesische ministerie van Ge zondheid gisteren meegedeeld. Sinds mei zijn 415 cholera-gevallen aan het licht gekomen. Paria's De moeite die de rege ring van India zich heeft gegewen om de discriminatie van de onge veer zestig miljoen paria's ("onaan- raakbaren") door verreikende wet telijke maatregelen uit de wereld te helpen, zijn zonder resultaat geble ven, zo heeft de Indiase minister van Economie, Jagjivan Ram, zater dag verklaard. Ram is zelf afkomstig uit deze bevolkingsgroep, die destijds door Mahatma Gandhi "harijans" (kinderen van God) genoemd werd. Jagjivan Ram is een man die veel invloed heeft in de Congrespartij en is "numnjer twee' in de regering vn Indira Gandhi. Gijzeling Een gewapende man die dinsdag bij een recreatiecen trum in Lake Tahoe (Californië) vier personen gijzelde, heeft zich la ter overgegeven en zijn gijzelaars vrijgelaten. "Ik heb een bank be roofd, een agent neergeschoten en ik weet niet hoe ik hier uit moet ko men op verdenking van moord en zeiaars enkele uren voordat hij zich overgaf. Hij is in hechtenis geno men op verdenking van moord e bankroof. De doodgeschoten politie agent, de 31-jarige Richard Hynch, had de man achtervolgd omdat hij hem herkende als iemand die ver dacht wordt van moord en roofover val. Hynch overleed in het zieken huis. MOSKOU (AP/Reuter) In het topoverleg tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie zijn gisteren onverwachte moeilijkheden gerezen die het noodzakelijk maakten de aangekondigde tweede ronde van besprekingen tussen president Valery Gis- card d'Estaing en partijleider Leonid Brezjnew af te gelasten. xFr Jl\ T)T( tT) Naar van Franse zijde verluidt, is ook de laatste ontmoeting die AV Giscard zaterdagochtend voor zijn vertrek naar Parijs met Brezjnew zou hebben, geannuleerd. Er werd geen reden voor dit besluit ge noemd. Franse functionarissen verklaarden dat het initiatief tot de tijde lijke onderbreking en de bekorting van het to-poverleg werd genomen door de Russische delegatie. Volgens Franse zegslieden maakte Giscard gisteren een gepland toe ristisch uitje buiten de Russische hoofdstad toen Brezjnew telefonisch contact opnam met het vliegtuig van de Franse president om hem te zeg gen dat het voor de middag afgespro ken overleg BONN (Reuter) De Westduit- se regering heeft aan IJsiand ge vraagd uit te leggen waarom zijn visserijzone is uitgebreid van 50 naar 200 mijl. Omdat-IJsland met West-Duits- land, in tegenstelling tot Groot- Brittannië en amdere landen, geen overeenkomst heeft gesloten die de Westduitse vissers toestaan tot 13 november te blijven vissen hebben IJslandse patrouillevaar tuigen gisteren twintig Westduit se treilers opdracht gegeven de IJslandse viswateren te verlaten. De IJslandse premier, Geir Hall- grimsson, zei in een interview met 'Die Welt' dat 't West-Duits- Twaalf personen, onder wie zes schoolkinderen, kwamen bij het Hongaarse Hajdusamr son om het leven, toen een bus op een onbewaakte over weg werd gegrepen door een trein. De bus werd finaal in twee stukken getorpedeerd, die op'de foto ter weerszijden van de spoorbaan te zien zijn. Slechts enkele inzittenden overleefden de ramp, zij het met verwondingen land kwalijk wordt genomen dat het zijn havens vorig jaar novem ber heeft, gesloten voor IJslandse treilers. West-Duitsland haalt ongeveer 70 procent van zijn visvangst uit de IJslandse wateren. De voor zitter van de Duitse vissersvak bond, Bruno Peschau, zei dat de Westduitse vissers zich sterk benadeeld voelen nu zij niet meer mogen vissen waar zij dat eeu wen lang wel hebben gedaan. Pe schau voorziet aanzienlijke prijs stijgingen en "catastrofale conse quenties" als gevolg van de IJs landse maatregel. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Bonn zei dat van IJsland ver wacht wordt dat het op korte termijn een datum bekend maakt waarop de onderhandelingen over de visgrenzen op regeringsniveau zullen worden hervat. De rege ring in Bonn overweegt, volgens de woordvoerder een boycot^ op de aanvoer van vis uit IJsland." Zowel Groot-Bribtannië als Noor wegen hebben Reykjavik gevraagd de onderhandelingen over de vis serijzone op ministerieel niveau te heropenen. Nadat! het Franse staatshoofd had verklaard dat hij alleen met de hoog ste ongebruikelijke programmawijzi ging had ingestemd om zijn gasthe ren ter wille te zijn, opperden waar nemers de mogelijkheid dat de ge zondheidstoestand van Brezjnew weer te wensen overlaat. Ook achtte men het mogelijk dat het eerste gesprek tussen Giscard en Brezjnew zoveel moeilijkheden aan-het licht had ge bracht, dat uitstel van de volgende ronde van gistermiddag naar mor genochtend noodzakelijk was gewor den. Een derde mogelijkheid, waar aan overigens niet veel waarde werd gehecht, zou zijn dat de eerste be sprekingen zo vlot waren verlopen dat er verder nog maar weinig zou behoeven te worden gepraat. Wat de gezondheid van de Russische partijleider betreft, waren er bij de aankomst van de Franse gast op de luchthaven Vnoekowo geen tekenen die er op zouden kunnen wijzen dat het niet goed met Brezjnew zou gaan. In het westen doen al lange tijd geruchten de ronde dat de par tijleider lijdend zou zijn aan 'n keel- kwaal die hem nu en dan het spre ken bemoeilijkt. Op politiek gebied was op de eer ste dag van het bezoek van de Fran se president een verschil in opvat ting over de slotverklaring van de conferentie over de Europese veilig heid en samenwerking aan het licht gekomen. Terwijl de Franse leider er de nadruk op legde dat een ideologi sche ontwapening even belangrijk is als een militaire ontwapening, ver klaarde Brezjnew in een tafelrede dat "ontspanning niet de ideeën strijd uitsluit". Gisteren bracht Gis card in een kort vraaggesprek voor de televisie op het Rode Plein enige nuance aan in zijn aanvankelijke uitspraak. Volgens hem is "heb wen selijk dat de ideologische competitie die voortduurt, plaats vindt in een sfeer van ontspanning". Gisterochtend bracht de Franse president een bezoek aan het huis van de beroemde schrijver Ljev Tolstoy te Jasna ja Pol j ana op 200 km ten zuiden van Moskou. In de Bedelaar De politie in het Westduitse Düsseldorf heeft een 36- jarige bedelaar aangehouden, die heeft toegegeven dat hij meer dan 75.000 gulden op de spaarbank heeft staan. Hij heeft dat geld in twaalf jaar bij elkaar gebedeld in de uit- gaanswijk van de stad. middag bezocht hij - in plaats van het uitgestelde gesprek met Brezj new - het slagveld van Borodino, op 120 km ten westen van de hoofdstad, waar Napoleon in 1812 bij zijn tocht naar Moskou weliswaar een overwinning op de Russen behaalde, maar hen toch niet afdoend wist te verslaan. LISSABON (AP) Linkse rebelle rende militairen hebben gisteren de rode vlag van hun kazerne gestreken nadat zij hadden verklaard de over winning te hebben behaald in hun confrontatie met de centrale regering in Portugal. Soldaten van andere eenheden die zich bij de rebellie van het Serra do Pilar artillerie regiment in Oporto hadden aangesloten hebben dit gar nizoen verlaten. Hun vertrek vormde een onderdeel van de afspraak waarmee een poten tieel gevaarlijke crisis Voor de lands regering kon worden bezworen. JERUZALEM (SP) Golda Meir is gegriefd over de Nederlandse stemming voor de anti-Zionistische resolutie op de VN-conferentie die de afgelopen zomer in het kader van het Jaar van de Vrouw ixl Mexico werd gehouden. De voor malige Israëlische premier maak te na de overhandiging van het eerste exemplaar van de Neder landse vertaling van haar memoi res door VARA-voorzitter André Kloos van de gelegenheid gebruik haar ongenoegen over de Neder landse stemhouding kenbaar te maken. Juist van Nederland had de 77-jarige mevrouw Meir, die een opgeruimde en nog steeds bij zonder kwieke indruk maakte, de ze politieke opstelling niet ver wacht. Toch blijft Nederland nog een a- parte plaats in haar hart inne men. Het is dan ook een Neder landse televisieploeg geweest die na haar aftreden als Israels vier de minister-president als eerste een gefilmd portret van Golda Meir mocht maken. "Ik weigerde alle tv-interviews over mijn boek, totdat de VARA kwam. Tegen Holland zeg je niet nee", zegt mevrouw Meir lachend. Uiterlijk is mevrouw Meir alleen veranderd door een imponerende bril waar aan zij na twee oogoperaties met moeite kan wennen. De documen taire van Ben Eikerbout zal in het kader van het 50-jarig jubi leum van de VARA in twee de len op 1 en 3 november worden uitgezonden. In haar boek, "Mijn leven", beschrijft Golda Meir haar politieke loopbaan als ambassa deur in Moskou, minister van Ar beid en van Buitenlandse Zaken in de regeringen van David Ben Goerion en tenslotte als premier van de staat Israël. Daarnaast vertelt zij ook over haar kinder jaren, huwelijk en moederschap. Hoogtepunten uit het boek zijn ongetwijfeld de levendige beschrij - vingen van haar nauwe samen werking met beroemde Israëliërs als Ben Goerion en Dayan, even als van haar ontmoetingen met staatslieden als koning Abdoellah van Jordanië, Kennedy, Nixon, Kissinger, De Gaulle en Wilson. Als een nachtmerrie beschrijft zij de moeilijkste periode uit haar leven, de Oktoberoorlog in 1973. die haar uiteindelijk in april 1974 tot aftreden" zou doen besluiten. "Ik was nooit van plan een boek over mijn leven te schrijven", zegt Golda Meir. "Misschien kun nen sommige mensen op deze manier echter iets over Israël le ren". Door haar 50-jarige erva ringen bij de opbouw van de jood se staat aan te dragen is zij er op boeiende wijze in geslaagd een persoonlijk beeld van een belang rijk stuk Israëlische geschiedenis te schetsen. A Loden trenchcoat met epau letten- en mouwlummels, jukstuk. Sportieve knopen 1e klas kwaliteit. Kleur: groen. Lodenfrey autocoat van Oxford, met 4 zakken, jagersplooi en onderge schoven mouw. In grijs. C Loden car-trench epauletten en mouwlummels. 2-rij model, in jagersgroen. 139- 229.- 98.-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9