RHODOS SPECIAL! 549.- Sowjet-ballingen getuigen in het Sacharow-proces arrestatie „MONUMENTEN ACROPOLIS ONDERBRENGEN IN MUSEA" teirkfeffii wti PW w@irmlhM$ van basken VRDOM^DREESWSyH uw huis met verglaasde tegels. En verdien tientallen guldens per vierkante meter! Net-echt bont is nu voordeliger j dan ooit DONDERDAG 16 OKTOBER KOPENHAGEN REUTER) Een reeks Van prominente Russische ballingen komt deze week in Kopen hagen getuigen van schendingen van de mensenrechten in de Sow- Jet-Unie, variërend van geloofsver volging tot de opsluiting van dis sidenten in psychiatrische klinieken.- Dit gebeurt op een driedaags tribu naal dat vandaag begint en dat is georganiseerd door een aantal lei dende figuren van Oosteuropese vluchtelingen die in Denemarken wonen. Het tribunaal is officieel ge doopt tot internationale Sacharow- hoorzltting, ter ere van de bekende Russische dissidente natuurkundige Andrej Sacharow, de jongste winnaar van de Nobelprijs voor de vrede. Al gemeen wordt verwacht dat de hoor zitting uitgebriede internationale aan dacht krijgt. Het is het eerste open bare kritische onderzoek naar de naleving van de mensenrechten in de Sowjet-Unie sinds de onderte kening van het document van Hel sinki oveir een vrijere stroom van mensen en informatie tussen Oost en West. Andrei Sacharow heeft ent housiast zijn steun toegezegd aan de hoorzitting, al zal hij zelf niet aan wezig zijn omdat hij niet over een uitreisvisum beschikt. "Zelfs als de autoriteiten uiteindelijk bereid zou den zijn, onder voorbehoud, een aan vraag van mij te accepteren, zou den ze deze waarschijnlijk acht maanden lang in overweging hou den alvorens de aanvraag af te wij zen" vertelde Sacharow onlangs aan een Deense journalist. "Ik wens me zelf niet aan een dergelijke verne dering te onderwerpen. Meer dan 20 Russische emigranten hebben een uitnodinging geaccep teerd. Ze komen getuigen van de be weerde vervolging in de Sowjet-Unie van politieke, sociale en artistieke dissidenten en de onderdrukking van geloofsgroepen en nationale minder heden zoals de Oekrainers, Duitsers, Joden, Letten, Esten en de Krim- Tartaren. Het belangwekkende van de hoorzitting voor de emigranten is dat ze spoedig plaatsvindt na de Europese veiligheidsconferentie, die volgens veel dissidenten in de Sow- jet- Unie geen invloed heeft gehad op de problemen rond de mensen rechten. Ze hopen dat Kopenhagen zal inspireren tot meer publiciteit over deze zaken in de Sowjet- Unie en de aandacht zal richten op de oproep van Sacharow tot een alge mene amnestie voor politieke gevan genen als uiting van Moskou's goe de bedoelingen na Helsinki. Veel ballingen hebben het gevoel dat het gebruik van Sacharows naam de erkenning aantoont van de leidende rol die hij heeft gespeeld bij het aan de kaak stellen van een schending van de mensenrechten. Hoewel er in het verleden andere conferenties zijn geweest waar de rechten in de Sowjet-Unie werden be sproken, is er geen zo openlijk geï dentificeerd met Sacharow, de man die in eigen land wordt beschouwd als de nestor van de verdedigers der mensenrechten. Enkele naaste deelgenoten, zoals de bioloog Sergei Kowalew en de natuurkundige An drei Twerdochlebow, wachten mo menteel op hun berechting. Hoewel belangrijke figuren in hun speciali teit, zijn ze minder bekend in het buitenland en de maatregelen die de autoriteiten tegen hen nemen zullen door dissidenten worden gezien als een aanwijzing hoever men in de toe komst wellicht zal durven gaan te gen de beter bekende dissidenten. Tot degenen die zullen getuigen be hoort de 42-jarige kunstkriticus Vic tor Fainberg, die vijf jaar in een psychiatrische kliniek in Leningrad doorbracht voordat hij vorig jaar dB Sowjet-Unie kon verlaten. Hij wordt vergezeld door zijn vrouw Marina, de eerste psychiater die Rusland verliet en in het Westen openlijk sprak over haar ervaringen. Anderen zijn Di- mitri Panetre, een wiskundige en vriend van de verbannen schrijver Alexander Solajenttsyn, geloofshis- toricus Anatoli Levitin-Krasnow en dB prominente schrijvers Wladimir Maximow, Viktor Nekrasmve, An drei Sinjawski en Alexander Galitsj. Levitin-Krasnow bracht wegens zijn geschriften tien jaar door in Russi sche gevangenissen en woont nu in Zwitserland. Sinjawski, die ln 1973 naar het Westen kwam, verbleef zeven jaar in een werkkamp wegens het publi ceren van satirische werken in het buitenland. Een mogelijke getuige is ook de 75-jarige Poolse professor Stanislaw Swianiewicz, die wist te ontsnappen aan het lot van 4300 Poolse collega-officieren. Deze wer den in april 1940 als krijgsgevange nen doodgeschoten in 'de bossen van het Poolse Katyn. Professor Swia niewicz werd kort voor de executies uit de trein met gevangenen ge haald. De Russische auroriteiten schuiven de schuld van het bloedbad op de Duitsers maar anderen, on der wie de professor, zeggen dat de Russen verantwoordelijk waren. Professor Swianiewicz werd eerder deze maand in Londen afgeranseld en Poolse emigranten spraken on middellijk van een poging hem te beletten een schadelijke getuigenis af te leggen op de Sacharow-hoorzit- ting. De professor heeft gezegd te hopen nog naar Kopenhagen te kun nen gaan. Hij wil daar een beroep doen op de Sowjet-Unie "de misdaad van Katyn te bekennen die meer dan 30 jaar als een schaduw tussen Rus- ATHENE (API De vermaarde monumenten op de Acropolis te Athene hebben als gevolg van de luchtvervuiling de laatste 40 Jaar meer geleden dan in de vier voor afgaande eeuwen, aldus is verklaard in een rapport van de Unesco. De gebouwen op de Acropolis zijn 2500 jaar oud. De Griekse minister van cultuurza- ken, Constantinos Tripanis. zei dat de deskundigen van de Unesco voor stellen dat de monumenten 's win ters worden afgedekt door nylon of plastic en dat hier reeds dit jaar mee moet worden begonnen. Als de beschermende maatrege len niet zeer spoedig in praktijk worden gebracht, aldus het rap port, "dan zouden de monumenten onherstelbare schade kunnen oplo pen". Tot de grootste bedreigingen van land en Polen heeft gestaan". Pro fessor Swianiewicz ging na de oor log naar Canada en doceerde eco nomie in Halifax. De getuigen ln Kopenhagen wor den ondervraagd door een tribunaal van 17 leden, ender wie de Franse toneelschrijver Eugene Ionesco, de schrijver en Rusland-deskundige Ro bert Conquest en Simon Wiesenthal. de oudheden behoren als eerste de luchtvervuiling, en dan komen za ken als lawaai en gedreun (van vliegtuigen bijvoorbeeld) en het ont staan van kleine spleten in de rots formaties van de heuvel. De vervuiling, aldus de minister, knaagt aan het marmer en ver teert het tot stof. Als de winter komt met zijn hagel en regen dan zou den al hele stukken van de zuilen en de beeldhouwwerken kunnen afbre ken. De oudheden moeten als zij goed zijn afgedekt, worden gerestau reerd waar zij beschadigd zijn, zei de minister die vond dat het wellicht beter zou zijn bepaalde fraaie mo- numenten maar onder te brengen in musea en te vervangen door "vol maakte copieën". Voorts moesten ijzeren bal ken destijds aangebracht ter ver sterking en ondersteuning van de zui len tijdelijk worden vervangen, deskundige op het gebied van het Russisch-Jodendom en bekend als de speurder naar nazi-misdadigers. Het resultaat van de hoorzitting wordt gestuurd naar regeringen in de gehele wereld in de hoop dat het probleem van de mensenrechten in de Sowjet-Unie wordt bekeken door ae Raad van Europa en de Verenig de Naties. dooi houten omdat zij doorroesten, inkrimpen en uitzetten schade had den veroorzaakt. Van alle monumenten op de Acro polis wordt de vermaarde tempel, het Parthenon, nog het meest be dreigd. Deze tempel werd opgericht tijdens de gouden eeuw van de staatsman Pericles. Minister Tripanis zei voorts dat de deskundigen van de Unesco ook de tempel van Apollo te Figaleia, in het zuiden van het land. hadden be studeerd en tot de slotsom waren ge komen dat die in een betere toe stand verkeerde dan het Parthenon omdat luchtvervuiling in het zuiden nagenoeg niet voorkwam. Maar ook de tempel van Apollo, aldus Tripanis, moest worden be schermd tegen inwerking van vocht en schommelingen in de tempera tuur. BILBAO (AP) De Spaanse poli tie heeft bekend gemaakt dat zij tien personen heeft gearresteerd op be schuldiging van lidmaatschap van de Baskische bevrijdingsbeweging ETA. Tevens is beslag gelegd op 23 kilo explosieven, lonten, slaghoed jes, twee pistolen, drie snelpersen en een grote hoeveelheid propagan damateriaal van de ETA, aldus de politie. Een van de arrestanten, geidenti- ficeerd als de 26-jarige Angel Bilbao Urruticoechea, heeft volgens de po litie onderdak verleend aan Pedro Ignacio Perez Boetegui alias "Wil son" en Jose Ignacio Mugica Arre- qui alias "Ezquerra", twee toplei ders van de ETA die nu in de ge vangenis op hun berechting wach ten. Onder de overige arrestanten bevin den zich vier vrouwen, aldus de po litie. De ambassadeur van Spanje in Nederland, dr. Ramon Sedo, is gis teren teruggekeerd op zijn post in Den Haag, zo is door de Spaanse ambassade meegedeeld. Hij was op 27 september door de Spaanse rege ring voor overleg teruggeroepen naar Madrid, nadat de Nederlandse rege ring haar ambassadeur uit Madrid tijdelijk naar Nederland liet komen uit protest tegen de volti'ekking van vijf doodvonnissen. Deze ambassa deur is zaterdag naar Madrid terug gekeerd. Alle grote superstars uit het popgebeuren van de jaren zeventig. Ga maar na Allman Brothers, America, Black Sabbath, The Byrds, Judy Collins, Alice Cooper, Crosby-Stills-Nash Young, Deep Purple, The Doors, The Eagles, Emerson-Lake Palmer, Roberta Flack, Jimi Hendrix, Jefferson Airplane, Led Zeppelin, Joni Mitchell, Randy Newman, Yes en vele, vele andere. Op 4 stereo-elpees in één album voor de nïet-te-lang- wachten-want-dan- is-ie-weg-prijs van Pak voor meneer, applaus voor de prijs! Donegal tweed pak nu op en top mode aksenten daarvan model, opgesneden klepzakken, geheel gevoerde pantalon met bandph In bruin of groen. de snit die 31 et alle knoops- <ers, Print shirts zijn nu aktueel en verrassend voordelig. Modieuze printshirts in klassieke dessins, groen, bruin of zwart getint. Maten 37 t/m 43. Van 18.- voor In aparte, kleine dessins met keuze uit 3 pasteltinten (bleu, beige of reseda). Maten 371/m 43. Van 20.- voor Luxueus ogende, prachtig verglaasde tegels geven uw wand of vloer nieuwe allure. In drie fraaie tinten bruin. Voor opvallend weinig geld, want normaal kosten deze tegels zo'n 70.- a 80.- per m2! Exclusief voor Vroom Dreesmann. deze absoluut éénmalige partij. Verglaasde tegels in licht-, midden- of donkerbruin, 10x20 cm. Hss/é// s'u spse/s/e /l/l/s/p/lMJ' /jl HIP/P HPPSIHlJ 8 daagse reizen naar het Griekse zonne-eiland vertrekdata 26 oktober - 2 en 9 november in het sfeervolle Parkhotel op basis van halfpension inclusief luchthaven belasting, en volledige ver zekering (zowel annulering- als reis- en bagageverzekering combinatie 'B') Alléén bij de reisburo's van Vroom Dreesmann Een heel bijzondere badkamerset van 100% katoen met een mooi jaquard dessin in rose, blauw of geel. En als u naar de prijzen kijkt ziet u meteen hoe voordelig baden in weelde kan zijn: Baddoek, 50x100 cm £0^ Prachtig imitatiebont, dat geknipt is voor garnering, In o.m. bruin, camel, bourgogne, groen etc. 140 Cm breed (dus dubbelbreed). Van 16.95 nu voor slechts

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 8