Van kinderrecht nog geen sprake 'Ze eten nog met vork en mes Bibliotheekraad geinstalleerd bender# Politie voorkomt actie schippers KINDERLIJKJE GEVONDEN Eerst een landelijke enquete Te veel jongens opgeroepen voor militaire dienst POGING OM KASTEEL GEERTSEMA TE KRAKEN Uit in de Randstad Statenlid Hindorie wil impasse in Suriname doorbreken DONDERDAG 16 OKTOBER AMSTERDAM (SP) „Een wereld- zich te goed deden gebeuren riep Loe Lap gistermid- spij s. dag op het Rembrandtplein in het „Amsterdam 700" 'het was centrum van de hoofdstad, „dit is kader van dit feest, dat de nergens ter wereld ooit vertoond!" Of het zou in de Bijbelse geschiedenis geweest moeten zijn: de rijken met hun overvloed hadden drank de het trottoir Schiller waren gek Rembrandtplein-zakenlieden had bedacht: „Er is voor iedereen in te eten genodigd. Aan „Amsterdam 700" iets georganiseerd, twintig tafeltjes zaten veertig Amsterdamse „clochards"zich te goed te doen aan een rijk maal van zeebanket, soep, hutspot en chippo- latapudding. Bij het vooraf t groep is overgeslagen." En dat waren dan de „clochards", de daklozen, waarvan ook Amsterdam veertig gevonden om zich in een zijn gekomen zoals kooi van liefdadigheid te laten „Hier kijk maar in het bekijken door de nette burgers. „Ja, armen liefdadigheid", zei Frans Barends zit dlles wat ik heb. Ik vind het een het luxe hotel manager van het Caransahotel, die grote prestatie dat ze ons hier Een groep de zaken leidde, „dat is iets dat niet onthalen. Dat zal de uit de tijd is. Onze vrije vogels - let ogen openen, wel: ik spreek niet over zwervers, maar over vrije, hippe vogels heb ben ook recht op feest." En zo zat daar ook Ham, die liever steeds Joseph (80) breed glunderend met zijn", zei hij. tekenen van dronkenschap begon te r m'n ouwe vertonen, ging ook Loe Lap nog zijn kleren. En hier: in deze plasticzak woordje doen. zijn. Dat de beetje beter nadenken over de Nederlandse zwervers en ze ons niet n de deur wegschoppen. enkele honderden heeft. Op de een glas champagne in de hand. het feestmaal iedere tafel een fles dure champag- aanvankelijk aarzelend gereageerd opengetrokken; bij de kbffie werd cognac geserveerd en er was rookgerei in overvloed. door de daklozen, die zich vooral rond de Nieuwmarkt ophouden. Men wilde wel komen eten, Rond de tafels stonden de hele dan niet in de open lucht. Maar, maaltijd lang honderden Amster dammers zich te vergapen aan hoe deze mannen met hun doorleefde koppen en veelal haveloze kleding aldus de organisatie toch allemaal om; het zou een manifestatie moeten zijn. Zo waren er gisteren dan ,toch nog Een man zonder verwanten, vend van t ene logement naar het andere. „Veertig jaar ben ik hoefsmid geweest voor de bereden politie en nog heb ik geen eigen bed", zei hij. „Ik vind het heel mooi wat die mensen vandaag voor ons doen. „Dit zijn mensen op wie we jaloers zijn", riep hij uit. „Zij hebben de dat wij stap gedaan die wij niet durven te zetten: de stap naar de vrijheid. Het zijn helemaal geen minderen van ons, het zijn de laatste bohémiens in onze samenleving, echte geen gekuntselde." Loe Lap keek opgewekt. Vader Abraham was er ook, allicht. „Ik ben blij", zei hij voor hij met zijn Mieke aan het zingen begon. „Het levenslied, dat ik zing zal juist Want het gastmaal der vrije vogels was een geslaagde vertoning. Het Rembrandtplein is een beetje in de vernieling," had hij ons 's morgens gezegd. „Als je dan door ieder stunt je, waar niks achter steekt, het Plein weer een beetje in de belangstelling kunt brengen...nou dan mag dat toch?" deze mensen aanspreken. Maar liever dan hier op straat had ik ze samen in een klein zaaltje gehad". Op het trottoir ging het eten en drinken verder. „Gut", zei een dame in het publiek, „ze eten nog met TERNEUZEN (ANP) Een groep van twintig politiemensen van de mo biele eenheid heeft gistermiddag vijf tig Nederlandse binnenschippers ge dwongen bij' de havendokken van Terneuzen vandaan te gaan.. Die schippers probeerden daar het los sen te verhinderen van een Belgisch beunschip, dat geladen was met zand bestemd voor Gent. Dat zand werd overgeladen' in vrachtauto's om zo over de weg naar België vervoerd te worden. De schippers zijn razend over de houding van de politie. Volgens schip per Fransen van het M.S. Rival', een van de woordvoerders van de bcze actievoerende schippers, was er van tevoren een afspraak gemaakt met de politie, dat de schippers zich zonder geweld na drie sommaties van de politie zouden verwijderen. Zover is het echter niet gekomen. De politie maakte zeer snel korte metten met de oprukkende schippers. Deze hebben nu eep officiële klacht ingediend tegen het hoofd van de Terneuzense gemeentepolitie tevens leider van het politioneel actiecen trum in Terneuzen, de heer E. Hü- bregtse. Gistermiddag hebben de schippers zich in groepen opgesplitst. Ze zijn naar de havens van Walsoorden en de Axelse Sassing gegaan om daar het lossen van andere Belgi sche schepen met lading bestemd voor België onmogelijk te maken. Maar ook daar vonden zij de poli tie op hun weg, die hun acties on mogelijk maakte. De heer Hubregtse zegt het in en in triest te vinden dat de Nederland se politie op moet treden tegen Ne derlandse schippers, die door de Bel gische perikelen in grote moeilijk heden zijn geraakt. Maar, zo zegt hij, we kunnen eenvoudig niet ac cepteren dat de Nederlandse vaar wegen worden afgesloten door wel ke acties dan ook. Wij moeten hier tegen optreden. HUIJBERGEN (ANP) In een bos in het Brabantse Huijbergen is gistermiddag een in verregaande staat van ontbinding verkerend kin derlijkje gevonden. De politie neemt aan dat er een misdrijf'in het spel is. De districtrecherche van de rijks politie in Breda is een onderzoek be gonnen naar de identiteit van het kind. In het belang van het onder zoek wil de politie geen nadere me dedelingen doen. Ambassadeur Spanje weer in Den Haag Kernenergie geschilpunt Lubbers- progressieven DEN HAAG (SP) Tussen minis ter Lubbers van Economische Za ken en de progressieve regerings fracties in de Tweede Kamer (PvdA, D'66 en PPR) dreigt een botsing over het plan van de regering vol gende maand te beslissen over de bouw van drie kerncentrales in Ne derland. De progressieve kamerfracties heb ben gisteren in een overleg met Lub bers aangedrongen op uitstel van de beslissing. Maar de minister wil de daar niets van weten. Hij zei dat in november de beslissing valt in het kabinet. De kamer kan zich over de regeringsplannen dan in fe bruari volgend jaar uitspreken. Bij pvdA, D'66 en PPR leven ook grote bezwaren tegen medewer king van de regering bij de bouw van een kerncentrale in Zuid-Afri- ka door het Rijn-Schelde-Verolme- Ki t Koningin Juliana heeft gistermiddag in Den Haag het nieuwe provinciehuis van Zuid-Holland geopend. Ir. G. Tjalma overhandigt de koningin bij deze gelegenheid het boek "100 jaar Water staat". DEN HAAG (SP) - Voorlopig zal er nog geen kinder- recht komen. De minister en staatssecretaris van Justitie de eerste lijn", zei de bewindsman hebben een enquete-bureau in Nijmegen opdracht gegeven J-™»Ht^tre^net^eo om een landelijke enquete te houden. „Wij hebben er be- gert mee te werken aan de bureaus hoefte aan om na te gaan hoe in brede lagen van de bevol- ^0» m^^onlLleUt«n king over dit kinderrecht wordt gedacht aldus staatssecre- dergelijk bureau te openen bij wijze taris Zeevalking van Justitie, gisteravond tijdens de begro- tingsbehandeling. DEN HAAG (SP) Van de 6000 dienstplichtigen voor de nieuwe lich ting van 3 november zijn er 1500 te veel opgeroepen. Ze hoeven niet op te komen en zijn voorlopig buitenge woon dienstplichtig. Een woordvoerder van het Ministe rie van Defessie noemde twee oor zaken van deze misrekening: de gro tere toeloop van jongeren die in ver band met vakanties later moesten opkomen en een kleiner aantal ver zoeken om uitstel of vrijstelling dan was verwacht. Jongens die hun baan al hebben opgezegd of hun studie heb ben uitgesteld en toch in dienst willen, kunnen hiertoe een verzoek bij het ministerie indienen. Protest tegen lager salaris van studenten experiment. Vanuit de Tweede Kamer wees het PvdA-kamerlid de heer Roethof de minister er op dat er in de praktijk "Er zijn talloze problemen: op nog weinig van de eerste rechtshulp od de politiebureaus terecht komt. "Als de raadsman zich meldt voor het verhoor van een verdachte op het politiebureau, dan moet hij toe gelaten worden. De politie hoeft ech ter niet op zijn komst te wachten", aldus Van Agt. DEN HAAG (SP) Een protest verklaring met drieduizend hand- DEN HAAG (SP) De Spaanse tekeningen van student-assistenten, welke leeftijd moet men een kind rechten geven en als een minderja rige op kamers wil gaan de ouders zijn er tegen, j dat dan? We hebben op dit ogenblik twee uitersten liggen: de totale ouderlijke macht enerzijds en de roep om 12-jarigen al bepaalde rechten te geven anderzijds. Men Eros-centruin verwacht dat de gegevens van di landelijke enquete over dit onder- werp in de loop van het volgend Jaar eSr^dX'^'Vminte ambassadeur in ons land, de heer wetenschappelijke medewerkers Sedo a Regagne is gistermiddag in hoogleraren van universiteiten Den Haag teruggekeerd. Hij werd kort na het terugroepen van de Ne derlandse ambassadeur in Madrid, J. insinger uit protest tegen doodvonnissen, geroepen. Ambassadeur Insinger keerde zaterdag al in Madrid terug. zijn verwerkt". Rechtswinkels Minister mr. A. A. M. van Agt van hogescholen is gisteren overhandigd Justitie is van plan om op den duur aan mr. J. Masman, voorzitter van de subsidie aan de rechtswinkels stop de tweede-kamercommissie voor on- te zetten. Hij hoopt dat de deskun- derwijs. Het protest rioht zich tegen digen uit deze winkels zullen gaan Spanje terug- het plan van de regering de sala- werken bij de bureaus voor rechts- rissen van student-assistenten met hulp. In Amsterdam en Den Haag tien procent te verlagen. zijn deze bureaus al als experiment gelijk. Minister Van Agt wacht nog op 'n advies hierover van de Commis- sie-Melai. De bewindsman kan zich niet voorstellen dat een dergelijk beleid thans met instemming van het openbaar ministerie kan wor den gevoerd. ARNHEM (SP) Een Arn hemse moeder van drie kinde ren heeft gisteren een mislukte poging gedaan om het kasteel Midachten in De Steeg (Gelder land) te kraken. Het kasteel wordt gehuurd door mr. W. J. Geertsema, commissaris van de koningin in deze provincie. De vrouw ging tot deze actie over omdat ze in een verwaar loosd huis woont dat te klein is en niet kan worden verwarmd. Volgende maand zou ze een nieuwe woning krijgen, maar dat duurde haar te lang. De poli tie liet de verhuiswagen echter niet op de weg naar het kasteel. De kabinetschef van mr. Geert sema overreedde de vrouw ten slotte om weg te gaan. Ze krijgt nu eerder een huis van de ge meente. De vrouw had het kas teel uitgekozen omdat ze „het niet eerlijk vindt dat zij in een krot woon en hij in een kasteel". AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 17 okt., 20.15 uur, romantisch piano concert m.m.v. het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans, m.m.v. Daniel Wayenberg; 18 okt., 15.00 uur en 21 okt., 20.15 uur, Am sterdams Philh. Orkest o.l.v. Kees Bakels: 18 okt., 20.15 uur, Nederlands Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg; 19 okt., 20.15 uur, Orchestre de Chambre Jean-Fran?ois Paillard o.l.v. Jean-Fran- gois Paillard; 23 okt., 20.15 uur, Kon. Christ. Oratorium Ver. en het Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Martin Kamminga. Kleine zaal: 17 okt.. 20.15 uur, Ned. Saxofoon Kwartet; 18 okt.. 20.15 uur. Kamermuziek m.m.v. Trio a Cordes Frangais; 19 okt., 20.15 uur, Amsterdams Nonet; 20 okt. 20.15 uur, Brabants Kamerorkest o.l.v. David Porcelijn; 21 okt., 20.15 uur, Concertgebouw Pianokwartet; 22 okt., 20.15 uur, Musica da Camera; 23 okt., 20.15 uur. Resi dentie Orkest. Stadsschouwburg: 17 en 18 okt., 20.15 uur, „Iwanow"; 19 okt., Ned. Operastichting met „Der Spieier"; 22 okt., „Thuis" van Hugo Claus; 23 okt., 20.15 uur. 'uitvoering van het Nederlands Dans theater. Van de overige theaters in Amsterdam ontvingen wü geen opgave. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 17 en 18 okt., 20.15 uur, „Thuis" van Hugo Claus; 21 okt., 20.00 uur, Ned. Operastichting met „De Spe ler" van Prokofjef; 22 okt., 20.15 uur. Toneelgroep Theater met „Geloof, liefde, hoop" van Odön von Horvath; 23 okt., 20.15 uur, Amsterdams Publiekstheater met „Elektra" van Sophokles. De Doelen: Grote zaal: 18 okt., 15.00 uur, orgelconcert door Her man Verschraegen; 20.15 uur, concert door het Rott. Opera Koor o.l.v. Piet Struijk; 19 okt., 14.30 uur, concert door het Nederlands Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg; 20 okt., 20.15 uur, concert door het Orchestre Jean-Frangoïs Paillard; 22 okt., 12.45 uur, Koffieconcert door het Busonitrio; 14.30 uur. Poppentheater Fran- cine Abbing en Theo Terra; 23 okt., 14.00 uur, „Peppi en Kokki" voor de jeugd; 20.15 uur. optreden van Kamahl (Elephant Song). Kleine zaal: 17 okt., 20.15 uur, Bernard Kruysen. bariton en Gerard van Blerk, vleugel; 18 en 19 okt., 20.15 uur, Fiësta Gitana; 21 okt., 20.15 uur. Nieuw Hongaars Strijkkwartet; 23 okt., 20.15 uur, so listenconcert door de klarinettiste Anje Mulder en Bob Versteegh. piano. Hofpleintheater: 17 t/m 23 okt. (behalve 20 okt.), 20.15 uur, blijspel „Kom van het dak af" van Michael Portwoe. Piccolo Theater: 17 en 18 okt., 20.15 u., William James Ward en Mieke Visser in „Sigismundo"19 okt., 13.00 en 15.15 uur. Kindertheater Wiedus met de jeugdmusical „Tsjonge, tsjonge"; 21, 22 en 23 okt., 20.15 uur, Nicole Delvaix in „Molly Bloom". Luxor. Theater: 17 en 19 okt., 20.15 uur. Amsterdams Volkstoneel met „Het kind van de buurvrouw" van Herman Boubers; 21, 22 en 23 okt., 20.15 uur, Wim Kan met Corry aan zijn zijde, Ru van DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 17 okt., 20.15 uur, Haagse Comedie met „De Venetiaanse tweeling" van Goldoni; 18 en 23 okt., 20.15 uur, Haagse Comedie met „De jongste dag" van Odön von Horv&th; 19 okt., Haagse Comedie met ,,A1 wie met ons mee wil gaan", blij spel van Noël Coward; 21 en 22 okt., 20.15 uur, uitvoering van het Nederlands Danstheater. HOT-Theater: 17 en 18 okt., 20.30 uur, uitvoering door het Neder lands Danstheater; 19 okt., 14.00 uur. Kindertheater Pssstt met „Piccolo en de vogel Papalibre"; 20.30 uur, Bzztóh-cinema „Auch Zwerge haben klein angefangen"; 20 en 21 okt., 20.30 uur. Poppen- spelweek: Jan Nelissen met „Childrens Corner" en Feike Bosma met „Fabels"; 22 en 23 okt., 20.30 uur, Poppenspelweek: Spieldöse München met„Kla 5 oder Weiterleben eines geschlachteten Kla- viers" en Poppentheater Otto van der Mieden met „Appelpan, meneertje dan". Congresgebouw: 17 en 18 okt., 20.30 uur. Nationaal Orkest van Bel gië o.l.v. Georges Octors; 19 okt., 14.00 uur, Haagse Volksopera met „Otello" van Verdi; 20 okt., 20.30 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg; 21 okt., 20.15 uur, Weens Operette Theater met „Die Czardasfürstin" mm.v. Marika Rökk; 22 okt., 13.30 uur, „Alle hens", jeugdprogramma met Peppi en Kokki; 23 okt., 20.15 uur, optreden van de Franse chansonnière Juliette Gréco. Diligentia: 18 okt., 20.00 uur, Kamermuziek: New Hungarian Quar tet; 19 okt., 11.30 uur, Gerard van Blerk, piano; 14.30 uur, Het Brabants Kamerorkest o.l.v. David Porcelijn; 21, 22 en 23 okt., 20.15 uur, Fons Jansen in „Fons Jansen-5"; 22 okt., 12.45 uur, Nora Raphael, sopraan en Anja Coeman, piano. Theater aan de Haven: 17, 18 en 23 okt., 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met „Een dag dagan lang". Theater in de Steeg: 17 en 18 okt., 20.30 uur, Cabaret Step in Step uit met „Gelijk afrekenen"; 19 okt., 14.30 uur, Haags Sprookjes toneel met „Spotje en Klaas Vaak"; 20.30 uur, Old Movie „The general" met Buster Keaton. Theater Pepijn: 17, 18 en 23 okt., 20.30 uur. Cabaretgroep Virus. LEIDEN Rijnlands Lyceum: 18 okt., 20.15 uur, show met eindexamenleerlingen vai voor Kleinkunst en Rients Gratama. LAK-Theater: 23 okt., 20.15 uur, „De verdwenen horlogemaker", solo-programma van Nel Oosthout. DEN HAAG/PARAMARIBO (SP) i gistermorgen op een persconfe- Hervormingspartij, George Hindorie, VHP ligt. voelt er niet voor de regering - Arron ten val te brengen met een motie van wantrouwen. Hindorie over weegt om volgende week naar Ne derland te komen voor deelneming aan het debat in de Tweede Kamer de heer Hindorie over de onafhankelijkheid van Su- geweest, riname. Deze opmerkelijke opstelling van een vooraanstaand lid van de groot ste oppositiepartij (afwijkend van de strategie die VHP-voorzitter Jag- De heer Lachmon: "Wij zijn be reid in Suriname meteen aan de slag te gaan, niet met één man maar met twintig Statenleden". Hij zei verder dat het hem voorkwam dat voortvarend is Aan het Suriname-debat, dat dins dag begint, zal geen delegatie deel nemen van de Staten van de Ne derlandse Antillen. Aan tweede-ka mervoorzitter dr. A. Vondeling is volgens politieke kringen in Den of de delegatie uit Suriname wel Haag de mogelijkheid, dat de politie- representatief zal zijn. Tot nu toe ke patstelling in Paramaribo op de zijn alleen zeven delegatieleden aan- Hindorie zei oppositieleider Lach- Statenleden beschikbaar gesteld. ADVERTENTIE •Kent u het genot van vleugelspel? Kom dan e Leiden, Hogcwocrd 90. Tel. 071-120097. Vleugelspel Eeü douairière uit't mooie St.Pancras ■wier pianospel vrij en frank was wilde 'n vleugel* bestellen en besloot Bender te bellen omdat die zo deskundig in klank was. kettnerSCduwaer Al 125 jaar deskundig in klank. (1850-1975) kijken cn luisteren naar alle vlcugclmcrkcn in dc toonzalen van Benden DEN HAAG (ANP) Minister-pre sident Den üyl heeft gisteren in Den Haag de bibliotheekraad geïn stalleerd, die op 1 augustus j.l. werd ingesteld en in de plaats komt van de rijkscommissie van advies inzake het bibliotheekwezen en de rijks commissie van advies inzake het bi bliotheekwezen en de rijksadvies commissie voor de openbare biblio theken. De eerste commissie heeft meer dan 50 Jaar bestaan. Voorzitter van de nieuwe biblio theekraad is oud-staatssecretaris mr. J. H. Grosheide, thans burgemeester van Rijswijk, die evenals de leden van de raad de functie voor zes jaar zal bekleden. Voor de bibliotheekraad is op de begroting 1976 van Onderwijs en Wetenschappen en CRM tezamen een bedrag van f 949.000,- uitgetrok ken. Het behoort tot de taak van de raad de regering en in het bijzon der de ministeries van CRM en On derwijs en Wetenschappen gevraagd of ongevraagd te adviseren over al le zaken, die betrekking hebben op het bibliotheekwezen. Desgevraagd kan de raad ook andere instanties of organisaties adviseren. De bibliotheekraad zal bovendien de minister van CRM adviseren over de toepassing van de wet op het openbare bibliotheekwerk, die op 1 juli in werking is getreden. Ver der zal de raad contacten onderhou den met de organisaties op biblio theek- en informatiegebied, met ge meentelijke en provinciale instan ties, universitaire besturen, weten schapsorganisaties, bedrijfsleven, in ternationale organisaties als Unes co, en met 'zusterra,den' als de on derwijsraad en de raad voor de kunst. De raad delingen; t bliotheken schappelijke verdeeld in twee af- voor de openbare bi- een voor de weten- 1 speciale bibliotheken De bibliotheekraad bestaat voor een derde deel uit niet-bibliothecarissen. De rijksuitgaven bestemd voor bi bliotheken beliepen in 1974 naar schatting f 250 miljoen. De openba re bibliotheken ontvingen tezamen aan gemeentelijke en provinciale subsidies een bedrag van f 100 mil joen. De bedragen, die door het be drijsleven aan bibliotheek- en infor matiezaken worden besteed, zijn moeilijk te schetsen, maar zouden echter aanzienlijk genoemd kunnen worden, aldus deskundigen. Over de noodzaak van spreiding van kennis en de toegang tot infor matie voor iedereen heeft minister president Den Uyl gesproken, alvo rens hij de bibliotheekraad instal leerde. Hij wees op het belang van bepaal de overheidsmaatregelen, zoals bij voorbeeld het gratis toegankelijk stel len van bibliotheken voor kinderen tot achttien jaar. In 1974 waren 2,3 miljoen Nederlanders als lid inge schreven van openbare bibliotheken, van wie de helft kinderen waren. Het aantal ingeschrevenen in 1950 bedroeg slechts 250.000, maar toen telde ons land slechts 160 bibliothe ken tegen 800 op dit ogenblik. Deze beschikken op het ogenblik over 20 miljoen boeken, platen en ander materiaal. Het bezit is sinds 1950 verzevenvoudigd, aldus de minister president. Verwacht wordt dat dit jaar door de bibliotheken 100 miljoen boeken, platen en wat dies meer zij zullen worden uitgeleend.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7