Na twee jaar gevangenschap in Marokko weer thuis in Leiden Lahcen Machouri: ,Ik heb maar ja gezegd om van de marteling af te komen' JKatja Tekort mankracht wreekt zich bij natuurbehoud Noodkreet Rijn- en Schiekade VVV in Leiden beschikt over nieuw kantoor DONDERDAG 16 OKTOBER „ZAAK OUWENS OPENBAAR M IK EN'' Lahcen Machouri is geboren in Marokko. Zoals zoveel landgenoten besloot hij werk te zoeken in het buitenland. Via familie in Frankrijk kwam hij naar België; daar hoorde hij dat er in Nederland veel werk was. Op het station in Brussel prikte hij op de Nederland se kaart: Leiden werd zijn reisdoel. Machouri kwam in augustus 1965 in Leiden aan. Hij vond, na wat strubbelingen, werk en bleef. Het verging hem goed. Hij volgde een cursus electrotechniek. In 1968 trouwde hij zijn Nederlandse vrouw en verwierf hij ook de Nederlandse nationaliteit. In 1973 ging hij met zijn gezin op vakantie naar Marokko om zijn familie te bezoeken. Waar hij al bang voor was, gebeurdehij werd in Marokko opgepakt. Twee jaar lang werd Lahcen Machouri zonder proces vastgehouden en gemarteld. Uit eindelijk werd hij op 26 september 1975 veroordeeld wegens belediging van Koning Has san tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Dezelfde dag dus, kwam hij vrij. Nu is Machouri weer terug in Leiden. Over twee weken gaat hij weer aan de slag bij Er gon Electric. Nuchter vertelt hij zijn gruwelijke ervaringen. Door Tom Maas Foto's Jan Holvast *Na meer dan twee jaar Marokkaanse gevangenschap van Lahcen Machouri is het gezin nu weer verenigd. Hoewel de brieven over en weer gecensureerd werden heeft Lahcen in de Marokkaanse gevangenschap mee kunnen leven met wat er in zijn gezin gebeurde. LEIDEN Het raadslid Du Gar- dijn (PPR/PSP/D'66) gaat maandag in de gemeenteraadsvergadering het voorstel doen om de zaak rond Daey Ouwens, de geschorste directeur van de Groenoordhal, openbaar te ma ken. Daey Ouwens zou daar zelf geen overwegende bezwaren tegen hebben, en. zoals Anne v d. Zande gisteravond in de fractievergadering van PPR PSP/D'66 opmerkte: "Beslotenheid is er niet om misstap pen van raadsleden te verdoezelen." Bovendien zal Du Gardijn. die maandag een interpellatie houdt over de kwestie Daey Ouwens, aan burgemeester en wethouders vragen om voor 1 december een voorstel aan de raad te doen ter afwikkeling van de zaak. Du Gardijn: "Plet gaat mij vooral om de lange duur. De Juridi sche zorgvuldigheid gaat ten Iwste van de menselijke zorgvuldigheid". Volgens Du Gardijn is aan de zg. commissie Woudstra gevraagd om 'de "gaten in haar rapport te vullen". Deze commissie heeft enige tijd ge leden een rapport uitgebracht over het functioneren van Daey Ouwens, op grond waarvan diens ontslag werd geadviseerd. Da gemeente is daar nooit tóe overgegaan, maar heeft wel de schorsing laten voort duren. Du Gardijn: "Als het de com missie Woudstra lukt om de gaten op te vullen, dan zullen B. en W. zich wel sterk genoeg voelen om Daey Ouwens voor ontslag voor te dragen. Maar ik betwijfel sterk of d-a gaten opgevuld kunnen worden". LEIDEN Op een willekeurige vakantiedag in Marokkoaugus tus 1973, werd Machouri aange houden. Hij zou een fietser heb ben aangereden; maar al gauw liet de politie dat smoesje vallen. Tijdens de vier dagen dat hij in Agadir gevangen zat werd hij ge marteld. Hij werd geknield vast gebonden en op zijn voetzolen ge slagen. terwijl ze herhaalden: Vertel het dan, vertel het dan." MachouriMaar ioat moest ik vertellen? Ze vroegen steeds al leen maar of ik wilde vertellen maar ik wist niet wat. Om van het slaan af té zijn verzon ik een verhaal. Ik had hier in Ne derland eens een verhaal op televi sie gezien van Mission Impossible. Dat vertelde ik. Dat er drie vlieg tuigen zouden landen in de buurt. Als je iets vertelde hield het verhoor even op. dan had je even wat rust. Ze hebben van alles gedaan; nagels uittrekken en met elektriciteit. Soms werd ik neergelegd en kreeg ik een doek over mijn gezicht en begonnen ze water in mijn mond te gieten. Dan moet je steeds slikken. Achter el kaar moest je steeds maar slikken. Dat hield je niet vol. Dan na twin tig minuten raakte ik weg. buiten kennis. De eerste maand was heel erg, dat was echt verschrikkelijk. Later was ik blij als ze niet sloe gen, maar met water werkten. Dan was ik na twintig minuten weg, bij het slaan kon dat wel vier uur du- "Toen ik na een verhoor weer bij kwam hoorde ik vliegtuigen boven de stad. Misschien dat ze mijn ver haal echt geloofden. Ik hoorde later dat in maart 1973 in Zuid-Marokko guerrillastrijders waren gepakt. Misschien dat dat er iets mee te maken had. Weer later zei ik, dat het allemaal verzonnen was, dat ik het op televisie gezien had. Een van de plaatsen waar vliegtuigen zouden landen, zoals ik verteld had, was trouwens een gebied met heel veel bergen". Na vier dagen gevangenschap in Agadir werd Machouri naar Casa blanca gebracht. Zijn vrouw pro beerde intussen vergeefs hem vrij te krijgen. Na een aantal dagen keer de zij onverrichter zake naar huis terug. In Anfa, in een geheime plaats bij Casablanca, werd Machouri met 200 anderen opgesloten in een hal. "Dat was een fabriek voor vliegtuigmo toren, waar ze straalmotoren repa reerden. Om de mensen angst te geven wei-den soms mensen uit de groep gehaald en buiten in elkaar ge slagen". Ook in een andere gevangenis gin gen de verhoren door. "Ze vroegen naar spionage, naar bommen, naar wat voor bommen ik bij mij had. Ik heb maar ja gezegd om van de mar teling af te komen. Ik heb het wel eens opgegeven. Toen ik naar mijn cel gebracht werd na een verhoor heb ik een touwtje genomen, dat zat in mijn zwembroek die ik aanhad, dat heb ik strak aangetrokken om mijn nek. Ik werd op het nippertje gered toen ze terugkwamen om mij weer te verhoren, dat was op het nip pertje. Ze waren geschrokken en zei den dat ik dat niet moest doen. Dat ze me moesten ondervragen en dat ik moest antwoorden, maar dat er niets aan de hand was; ik moest me geen zorgen maken, het kwam alle maal in orde". Amnesty Een half Jaar nadat Machouri op gepakt was, werd hij opgezocht door iemand van de Nederlandse ambas sade in Marokko. Ondertussen had zijn vrouw in Nederland Amnes ty International gewaarschuwd, en een gesprek gehad met de Minister v. Buitenlandse Zaken Van der Stoel Ook de ombudsman was ingescha keld. Maar men kon weinig doen; terwijl het Ministerie van Buiten landse Zaken via de diplomatieke kanalen probeerde Lahcesn Machou ri vrij te krijgen, kon zijn vrouw weinig anders dan lijdzaam wach ten. Amnesty International startte *n aktie waarin aandacht gevraagd werd voor de situatie in Marokko- Machouri werd genoemd als een van degenen die zonder meer opge pakt waren, en gevangen gezet wa ren zonder vorm van proces. Bij Amnesty vermoeden ze dat het in Marokko als landverraad geldt als je een andere nationaliteit aart- neemt, zoals Macchouri gedaan heeft Verder was Machouri in Nederland ook actief in de werkgroep buiten landse arbeiders; misschien dat hem niet in dank is afgenomen dat hij zijn vroegere landgenoten via de ze werkgroep probeerde te helpen. Een speciale adoptiegroep van Am nesty International probeerde iets voor Machouri te bereiken. "Het was heel goed Voor mijn mo raal. De brieven die ik kreeg via Amnesty International waren heel fijn. Ik kreeg ook steeds brieven van mijn vrouw. Ik heb steeds meege leefd met wat er gebeurde. En de gesprekken met de ambassadeur wa ren heel goed voor mijn moraal. Ik denk dat die brieven van Amnesty flauwekul zijn voor de autori teiten. Om iets, te doen is onmoge lijk; net zoals wanneer je in een kluis zit die op slot zit en ze klop pen op de kluisdeur. Het is onmoge lijk om er uit te komen." Belediging "De eerste maand was heel erg; later werd ik gehard. Het eten was steeds hetzelfde: een kop vermicel li en een stuk brood. Soms was het nog warm, maar soms ook was het weken oud. Als je geluk hebt krijg je iets en anders ga je de baan uit. Uit botten die in het vlees zaten maakten we lepeltjes en hangertjes. Die lepeltjes waren om lanver over het eten te doen. Als je lepeltje voor lepeltje eet, lijkt het meer en heb je niet zo'n honger." Dan eindelijk, na twee jaar. krijgt Machouri een proces. De aanklacht luidde dat hij door samenzwering de veiligheid van de staat in gevaar had LEIDEN "Breng de Rijn- en Schiekade weer in de oorspronke lijke toestand terug. Dus met water, de weg alleen wat breder". Dat schrijven de bewoners van de Rijn en Schiekade in een brief aan de Leidse gemeenteraad. De brief is voorzien van 297 handtekeningen. Dat aantal wijst er volgens de brief schrijvers op dat men na vier jaar het wachten moe is. "Mocht* de Rijn- en Schiekade niet in vroe gere staat teruggebracht kunnen worden", zo staat in de brief', maak dan de weg breder en van de rest bijvoorbeeld een wandelpark. Maar laat ons niet met deze onvoorstelbare wildernis zitten. Wij eisen nu actie uwerzijds". De brief met klachten is ook toe gestuurd aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. gebracht. Het vonnis luidt dat hij Koning Hassan beledigd heeft. Wij zend op de aanklacht noemt me vrouw Machouri dat een rare uit spraak. Maar het was wel een enor me verrassing voor haar dat haar man weer vrij kwam: "Soms heb ik wel eens de moed opgegeven". Als Machouri teruerkomt. steat het huis vol bloemen. Veel vrienden en ken nissen hebben bloemen en bloem- stukjes gestuurd. Machour'"Ik "r d mij echt thuis. Ik bedank ieder een. Ik ga door met helpen, ik wil de Marokkanen helpen Dit is een van de hangers die Machouri in de gevangenis van been maakte. Achter de bergen komt de zon op, terwijl op de voorgrond een duif vliegt met een olijftak in zijn bek als teken van vrede. Het onderschrift luidt: „Liberté" (vrijheid). LEIDEN De sleutel is een Leid se zaak; per slot van rekening zijn er zelfs twee in het Leidse stadswa pen te vinden. Vandaar dat wethouder Van Aken gistermiddag met een fraaie en gouduitgevoerde sleutel van gigan- gische afmeting een open deur o- ADVERTENTIE ADVERTENTIE lekkere drop vanlattgenberg Verhuisd V£ nummer 210, op het Stationsplein, een zaak waar in het begin geen zicht op was, aldus Van Aken, die verder mededeelde dat het nieuwe kantoor een "bijna ideale behuizing was. En dat deed hem deugd. O.m. met een bedrag van ruim f 33.000.- is het fraaie onderkomen tot stand gekomen. Een bedrag, dat vele ja ren terug afkomstig was van -de stichting financieringinstituut detail handel en dat bedoeld was voor een mogelijke uitbreiding van de WV, Een tiental jaren is daar niets van terecht gekomen, maar toen het VVV-kantoor een paar maanden ge leden moest verhuizen in verband met de aanleg van de nieuwe Schip- holspoorlijnkwam het boven water. Een mooi en ruim interieur is het resultaat. Van Aken zei ook dat nu het mo ment was gekomen voor de WV om zich beter te prepareren op het uit bouwen van de lokale naar de re gionale functie. "Het moment na dert snel om met een aantal bui tengemeenten aan tafel te gaan zit ten om body te geven aan die re gionale VVV. Het achterland en Leiden hebben elkaar nodig. Vroeger zün pogingen daartoe op niets uit gelopen. Maar het blijft een vrome wens vas me om de streekfunctie te bevorderen via een gemeenschap pelijk plan van werkzaamheden. Noem het voor mijn part een plan van actie", zei Van Aken. En vervolgens ging hij over tot het openen van de open deur. Een drukbezochte receptie na dien gaf te kennen dat vele Leide- naars betrokken waren bij het wel Directeur Dekker tenslotte meldde dat "de WV shall never die" (gaat nooit verloren - red.) en daarmee bewees hij geheel en al thuis te zijn in zijn nieuwe onderkomen. ADVERTENTIE Milieucursus Leidse universiteit LEIDEN Er gaat meer kwa liteit van natuur- en landschaps- schoon verloren, dan er veilig wordt gesteld. Nog steeds doen zich nieuwe negatieve ontwikke lingen voor die het natuur- en landschapsschoon bedreigen. Er wordt gevraagd ommaatregelen, maar het instrumentarium om die moeten worden. Maar: er gaan (CRM). Een belangrijke vraag jaren voorbij voordat dat ge- vond hij daarbij "of wij argumen- beurd is. ten kunnen vinden om de econo mische recessie van het lijf te In de tweede plaats is er het houden. Als wij dat niet kunnen, probleem van een gebrek aan dan ziet het er slecht voor ons mankracht, dat zich met name in uit, dan keren we terug naar de de ambtelijke sfeer voordoet. "Wij beschermde natuurreservaten hebben sterk de indruk", aldus m de bloempottencultuur. Daar- maatregelen te treffen is ontoe reikend. Aldus samenvattend drs. C. F. van Beusekom, medewer ker op de afdeling natuur- en landschapsbescherming van het ministerie van CRM, die gisteren samen met zijn collega drs. J. B. drs. Van Beusekom, "dat dit met jm moet er een discussie op gang de dag erger wordt. Door dit per- worden gebracht over die economi- sonele probleem hebben wer :che teruggang tegen de achter- er zelfs moeite mee om het geld ;rond van het natuur- en land- dat beschikbaar is gesteld voor .chapsbeheer", aldus drs. Pie- aankopen van natuurgebieden uit ters, die er in dit verband op te geven". Drs. Van Beusekom zei wees dat het rapport van de Club Pieters een inleiding hield in het kader van de milieucursus van de Leidse universiteit over "De doelstellingen in instrumenten van het overheidsbeleid voor het na tuur- en landschapsbeheer". Drs. Van Beusekom constateer dat tegen die achtergrond "met van Rome nog steeds actueel is. zorg" het nieuwe subsidiebeleid Drs. Pieters bepleitte evenals van CRM voor de aankoop en het 3rs. Van Beusekom dat de natuur beheer van natuurgebieden door *n landschapsbescherming geïnte- particulieren tegemoet wordt ge- ?reerd wordt in het totale welzijns 'ien. "Er zal dan ongetwijfeld een beleid waardoor het als een al- enorm beroep worden gedaan op ?emeen maatschappelijk pro de dat er een achterstand bestaat in het beheer van natuur- en landschapsschoon. Daar zijn ver schillende oorzaken voor. In de leen niet in staat zijn om aan door de gehele bevolking., de aanvragen te voldoen". 'Er moeten in elk geval beleids- Drs. Pieters schetste in een no- maatregelen worden genomen eerste plaats zijn er enkele wet ten die niet goed werken (zoals de Wet op de Ruimtelijke Orde tedop de geschiedenis van het na- die ten goede komen van de gehe- tuur- en landschapsbeheer vanaf le bevolking. Er worden door de het begin van deze eeuw, alvo- bevolking materiële offers ge- ning en de Natuurbeschermings wet van 1967) en die veranderd rens hij inging op de doelstellin- bracht, dus dan moet zij er ook gen van de centrale overheid van kunnen genieten". Korte Voorhout 20 Den Haag Tel. 070-469262* Uw Toekomende Tijd i Mensen met tegenwoordigheid van geest benaderèn hun verzekeringadviseur. Vragen alles over de levensverzekering- projekten van E&L. Met het oog op hün toekomst en die van hun gezin. De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste. E&LEquily&Uw I iff j Levensverzekeringen vu/ helder als glas Wethouder Van Aken (Economische Zaken) opende gistermiddag met een maxi-sleutel het nieuwe kantoor van de VVV aan het Stationsplein.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3