BONAR HEEFT ZEGE VOOR HET KIEZEN WILLEM VAN HANEGEM, DE PEETVADER exclusief suède valt wijd en in de smaak 'UOITD; BS Leiden te laat in Groningen Gemeenten in principe akkoord reorganisatie binnenlands bestuur BS BOFT AMERIKANEN TOPSCORERS Scorebord 895; 595.- 375. Waarom nou DONDERDAG 16 OKTOBER Door Nico Scheepmaker Het was .vorige weck vrijdag middag al duidelijk dat er iets mis was met het Nederlands elf tal. U hebt vermoedelijk Willem van Hanegem bij Mies Bouwman gezien als Leger des Heils-soldaat (wist u eigenlijk voor welke club hij speelde?, dat weten ze bij Peyenoord niet eens). Het was een vermomming die hem dit sei zoen niet misstaat, maar in voor gaande seizoenen heb ik hem zien schaven op een manier die mij zelden het Leger des Heils in her innering riep. Wel het leger, en dap voornamelijk de commando troepen. Maar goed, Willem was ruimschoots voordat het program ma begon op het appel versche nen om nog even te trainen voor zijn optreden, toen hij weg geroepen werd omdat Cor Coster en Piet Keizer in de studio waren verschenen voor een spoedge- sprek. Zijn er problemen, vroeg Berend Boudewijn hem later, toen hij zich weer aan zijn eigen lijke heilswerk kon wijden. "Jo- han weigert te spelen", zei Wil lem vaagjes. Ook liet hij zich, in een nabeschouwing van Polen Nederland, nog even ontvallen 'iat Jan Jongbloed toen in het doel had moeten staan in plaats van Jan van Beveren. Kortom, de kiem voor de stormachtige ontwikkelingen bin nen oranje op maahdag was de vrijdag daarvoor al gelegd. En nu ik mij de rol van Willem in dat toneelstukje bij Mies nog even voor de geest haal, herinner ik mij ook dat hij die heilsoldaat i speelde als een peetvader die achter de schermen alle touwtjes in handen heeft. Wat Willy van der Kuylen en Jan van Beveren betreft: dat zijn gevoelsmensen, daar moet je be grip voor hebben. Die zien tijdens een staakt-het-vuren op de trai ning een paar Amsterdammers en een Rotterdammer op de bal zitten (een bekende evenwichts oefening. ook goed - voor de bil spieren, bij Ajax is het jarenlang een gevreesde oefenstof geweest onder de codenaam "Je stuitje op de stuiter"). Omdat zijzelf druk en hijgend bezig zijn de bal rond te spelen en sprintjes te trekken, horen ze vanuit de ver te niet dat het coterietje van Wil lem, Ruud en Willem de tactiek bespreekt van de wedstrijd tegen Polen ("Ruud, jij schuift de bal naar mij toe, dan doe ik net als of ik naar Jan wil terugspelen, die valt in zijn zenuwen in de ver keerde hoek, maar ik wip'de bal over Adri heen die van verba zing omvalt, dan tik jij die bal weer op Ruud, ondertussen is Wim langs de lijn naar voren gesneld en Ruud schiet de bal dan met ef fect over Willy heen naar de rech tervleugel, waar Wim de bal op pikt. Wim drijft tot de uitlijn, Re- né loopt vrij, en Wim speelt die bal dan tussen René zijn benen door naar mij,.want in de tussen tijd ben ik naar voren gekropen, en dan hak ik de bal in de linker bovenhoek"), dus wat gebeurt? Zij voelen zich op hun hiel ge trapt. Is dat nu die religieuze* ik mag wel zeggen gewijde sfeer waarin oranje zich in West-Duitsland naar de top werkte, en waarover ze thuis zoveel gelezen hadden? En opeens begrijpen zij wat er aan de hand is. De Ajacieden en de Feyenoorders zijn volgevre ten, zij hebben hun buik vol van glorie, geld en zilver, de enige vol doening die zij nog uit het spel kunnen puren is om het de PSV'ers onmogelijk te maken net zoveel glorie en roem te ver zamelen. Die grotestadsmensen zijn- niet van plan tegen de Po len te spelen, maar tegen de PSV'ers. Daarvoor hebben zij zelfs versterking aangevraagd uit het buitenland, zij hebben de Jo- hannitersvoor veel geld laten overkomen, zodat Lubse en Wil ly van de Kerkhof overbodig worden. De bewijzen liggen immers op tafel. Als de Johanniters na een lange vermoeiende reis in hun tweetjes helemaal vanuit Barce lona. in Ruch Chorzow aanko men, dan doet de trainer niet net of zijn neus bloedt, en ook volstaat hij er niet mee even met gefronste wenkbrauwen naar de kleedkamer te wijzen en de op merking te plaatsen dat ze knap laat zijn vergeleken met de PSV- ers. nee, hij legt de training stil, alsof zojuist de beide kroonprin sen van Polen zijn gearriveerd althans de beide kroonprinsen van oranje, terwijl iedereen weet dat dit de topscorer van PSV en de tops topper van PSV zijn foei, driewerf foei en zodoende dus. Overigens zijn er natuurlijk ve le. gevallen in de topsport be kend van sportmensen die zeer onvoldoende of geheel niet of zelfs averechts verkeerd waren voorbereid en toch een wereldti tel wonnen of een wereldrecord verbeterden. In "Mysterieuze krachten in de Sport" vertelt Jo ris van den Bergh over de Zweed se zwemmer Arne Borg, die de avond voor de landenwedstrijd Denemarken-Zweden, Noorwegen een van zijn dolle buien kreegen aan het fuiven sloeg. Tot laat in de avond zag men hem dansen en een Zweedse journalist telegra feerde naar zijn krant dat van Anne Borg de volgende dag (een en ander speelde in 1922) niets te verwachten zou zijn. Arne Borg kwam dit ter ore, en toen hij voor de start van de 1000 meter de be treffende journalist zag zitten, beet hij deze toe: "Neem je pot lood en schrijf nu weer een tele gram. Sein dat Arne Borg het we reldrecord heeft verbeterd". Hij snelde naar de start en verbeter de 't wereldrecord met niet min der dan 10 seconden. Joris van den Bergh citeert in dit verband ook nog de beroemde Nurmi, die eens gezegd heeft: "Dikwijls werd ik door gekwet ste ij delheid aangespoord. Mijn vijanden begaan een grote fout, als zij mij schimpen of op de monstratieve wijze mijn tegen standers aanmoedigen". Dit komt enigszins overeen met de reactie van PSV-trainer Kees Rij vers, toen hij hoorde dat Jan van Beveren en Willy van der Kuylen het Nederlands elftal na de "gro te ruzie" de rug hadden toege keerd. "Over mijn lijk, zou ik gezegd hebben. Dan wordt het maar niet uitgepraat. Eerst voet ballen, dan zien we wel weer". Blijkbaar ook geen gevoelsmens die kleine ouwe Kees, maar een topsporter. GRONINGEN De Groningse basketbalploeg Nationale Nederlanden/Donar heeft zelden een overwinning zo gemakkelijk gekregen als gisteravond tegen BS Leiden. De Groningers hadden in feite maar te kiezen, niet spelen en een reglementaire 2-0 zege boeken of wel spelen en dan Leiden van het veld vegen. Gelukkig voor BS koos Donar in het belang van zijn publiek het tweede alternatief, terwijl het van ,,het ve^ld vegen" wel meeviel: 86-64. k- Regen en hagel teisterden gisteren de internationale motor zesdaagse op het eiland Man. Op de foto duikt onze landgenoot Willems in een ferme plas. De Nederlandse Vaas- en Trophy-teams zijn nog in de strijd, maar liepen wel veel straf punten op. Daarin stonden zij overigens niet alleen. Door Hans Jacobs Vanwaar die eigenaardige keuze mogelijkheid voor de verzeke- ringsploeg? Toen de Leidse „pers" een half uur voor de aanvangs tijd van de zoedstrijd tussen Do- nar en Leiden in de Groningse Evenementenhal arriveerde ivas er nog geen spoor te bekennen van de Leidse eredivisieploeg. Een kwartier later (kioart voor acht was er nog steeds geen teken van BS en Donar trok zich voor de tzoeede keer die avond terug in zijn kleedkamer, terwijl aanvoer der Jos Timmer met Cees ten Nijenhuis bij de aanwezige Leide- naar ging vragen waar de basket ballers bleven. Inmiddels tikte de klok door en om acht uur liet de speaker het publiek zoeten dat Leidezi wélisuiaar onderzoeg was maar nog steeds niet gearriveerd. Doziar zoas ondertussen voor de derde keer aan zijn "zoarming- up" begonnen. De regleznenten geven een team. vijftien minuten respijt en zozoaar om kioart over acht verschenen Will Moerer en Benjamin Ruijsenaars zonder hun basketbolspzdlen die in een andere auto lagen. in de hal. Op dat moment had Donar de keuze: op zijn rechten staan of nog even zoachten. De Groninaers zoaren coulant en naven Leiden tot half negen de tijd. Maat 47 Peter de Jong, Peter Paulides en Ed Plomp kwamen even voor half negen de kleedkamer binnenren nen en om half negen verschenen er ..vier BS spelers op het speelveld. Moerer had schoenen kunnen lenen van teammanager Henk Reekers, maar voor Ruijsenaars was er in Leidse kring geen schoeisel te vin den. Vandaar dat even later het Gro ningse publiek "verrast" werd me,t een di'ingende oproep van de spea- GRONINGEN Voor Leiden had het besluit van de leiding van Donar om toch te spelen prettige consequenties. Allereerst had men natuurlijk de "vier" uursrace naar het hoge Noor den niet voor niets gemaakt, maar tevens verloor Leiden niet zijn 2 overwinningspunten te gen Arke Stars. De reglemen ten straffen een ploeg die niet of te laat op komt dagen name lijk met het verloren verklaren van de betreffende wedstrijd (tenzij het competitie-belang overspelen noodzakelijk maakt) en aftrek van twee punten. BS was dan op "nul" gekomen. Al leen al daarom verdient 't aan beveling, dat Leiden wat gaat doen aan de organisatie van uitwedstrijden... - ker die luidde"Mensen dit is geen grap, maar als er iemand in de hal is met basketbalschoerien maat 47 wil die ze dan uitlenen zodat de wedstrijd kan beginnen...De schoenen kwamen en om kwart voor negen ging de eerste bal door de basket. Het door kapotte busjes, open brug gen, files (in Amsterdam) en vertra gingen gekwelde BS startte met vijf guards, namelijk de vijf aanwezige spelers. Dit vijftal was geen partij voor het geprikkelde Donar dat on der aanvoerine van de uitstekend spe lende Renso Zwiers alras een 10-0 voorsprong op het scorebord deed prijken. Dan is ook trainer-coach Barry Hecker aangekomen en in de vijfde minuut was ook Peter Kop speelklaar. Twee minuten later werd hij gevolgd door de Amerikanen Wil liams en Banks. Op het moment dat het buitenlandse duo in het veld verscheen was Leiden al een gesla gen ploeg, 20-4 Daarna liep de score minder hard op, enerzijds doordat Donar gas terugnam (Julius en Tim mer ruilden hun plaats met Van Aalderen en Ten Nijenhuis) en an-1 derzijds doordat BS vanzelfsprekend nu weer wat rebound had. In de vijftiende minuut stond Donar des alniettemin op 40-12 en bij rust leek het of de thuisploeg op een mons'ter- score zou afgaan: 53-24. Stempel De zaken liepen echter anders. Het duo Williams-Banks was warm ge lopen en ging zijn bekende stempel op de, wedstrijd drukken. De Leidse center Banks vocht een privé-oor-_ log je uit met de Groninger Renso" Zv/iers. Zwiers is een dit seizoen sterk op de voorgrond getreden "eigen kweek" van Donar, die pas twintig jaar oud is en nu al goed 'voor gemiddeld dertien punten en zes rebounds per wedstrijd. Hij liet zich door Banks niet aan de kant zetten en gaf de vrij hard spe lende Amerikaan een koekje van eigen (rebound-) deeg. De verbou wereerde Banks reageerde met een vuistslag, die de geschrokken Zwiers (gelukkig voor Banks en voor hem zelf) nog net kon ontwijken. Daar naast liet ook Will Moerer zich niet onbetuigd. In de eerste helft had hij de Groninger guard Miller al eens aan zijn shirt getrokken en tot stil stand gebracht, na de hervatting' ge bruikte hij af en toe grove midde len om o.a. Windell Madkins aan banden te leggen. Lauw Toch was de strijd niet hard, eer der lauw. Niet op grond van de "prikken" van Banks en Moerer maar door het matte en ongeïnspi reerde spel van Donar, dat het bij het begin te gemakkelijk had gehad. Tevens had de ontgoochelde Hec-, ker ("Als ik in de VS vertel over de "organisatie" van vanavond zullen ze me niet geloven, hoe kan je hier nou goed werken als er nog niet eens vervoer geregeld kan worden") een concept bedacht dat een verder uit lopen van Donar moest voorkomen. Het lukt en via 57-26, 76-46 en 83- 43 kwam Leiden bij het eind nog goed terug tot 86-64. Weer een neder laag, die met een normale voorberei- Scores BS Leiden-spelers in dit seizoen: Allen Williams 272 pun ten; Walker Banks 186 pnt; Benjamin Ruijsenaars 6 4pnt; Peter Kop 64 pnt; Hans van Rooden 62 pnt: Will Moerer 47 pnt; Peter De Jong 16 punt; Pe ter Paulides 11 pnt; Aad van den Nieuwendijk 44 pnt: Rob Wallaart 7 pnt; Ed Plomp 6 pnt. ding (gezien het goede spel van o.a. Peter de Jong die veel werk ver zette in verdediging en aanval en een dikke voldoende haalde) niet nodig was geweest. Scores BS: Williams 19 (3-16), Banks 15(5-10), De Jong 8(6-2), Ruijse naars 8(4-4), Kop 6(4-2), Moerer 6 (2-4), Paulides 2(0-2). Scores Donar: Miller 22, Madkins 21, Zwiers 17, Julius 12, Timmer en Ten Nijenhuis ieder 6, Lieveld 3 ROTTERDAM (ANP) Ook al zijn er' nóg tal van bezwaren, in principe gaan de Nederlandse ge meenten akkoord met de voorgestel de reorganisatie van het binnen lands bestuur. Zij 'blijven zich ech ter verzetten tegen overdracht van ADVERTENTIE bevoegdheden aan hogere bestuur lijke eenheden zonder meer. Dit bleek gisteren tijdens een hoor zitting van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) in De Doelen in Rotterdam. De Vereniging had de provinciale afdelingen en de kerncommissies uitgenodigd om hun mening te geven over de re geringsplannen tot reorganisatie van het binnenlandse bestuur. In een aanvankelijke reactie had het be stuur van de vereniging fel kritiek geuit ojS het wetsontwerp. Het wees de oplossing voor bestuurlijke pro blemen door kleinere provincies ver schillende bevoegdheden te geven als 'onaanvaardbaar' van de hand. De gemeenten vreesden, dat zij nog meer dan voorheen in de knel zou den komen te zitten. Op de bijeenkomst in De Doelen bleek, dat men zich wat meer had bezonnen op het wetsontwerp. De meesten gingen akkoord met de be stuurlijke indeling in drie lagen (rijk, kleine provincie en gemeente). Sommigen, o.a. de leden van de fi nanciële commissie, pleitten echter voor een vierde laag met name het gewest. Anderen meenden, dat de huidige gewestvorming voorlopig ge handhaafd en zelfs versterkt moet worden in de overgangsfase naar een bestuurlijke herindeling. De vertegenwoordigers van de ge meenten zagen wel in, dat aan een gemeentelijke herindeling niet te ontkomen is. Zij zijn echter bang, dat deze op een te grote schaal uit gevoerd wordt. Huns inziens mag hierbij geen uniforme regel worden toegepast. Het inwonerstal mag niet maatgevend zijn. Over het algemeen verzetten de aanwezigen zich tegen het zonder meer onttrekken van taken aan de gemeenten. Dit zal, zo zei de voor zitter, drs. J-A.F. Roeien, burgemees ter van Arnhem, een voortdurende bron van narigheid opleveren. "De gemeenten moeten een volwassen bestuursvorm blijven en de relatie met de burgerij kunnen onderhou den. Bovendien moeten de burgers par* ticiperen in het democratische be stuur. De yereniging meent, dat in het concept-ontwerp de gemeente als basis-eenheid van bestuur onder in vloed en controle van de plaatselij ke ingezetenen verdwijnt. "Het ge meentebestuur mag geen 2e post kantoor worden", aldus de heer Roe ien die een pleidooi hield voor een minimum-takenpakket oftewel een open takenpakket van de gemeen ten. Basketbal Eredivisie heren: Nationale Neder landen/DonarBS Leiden 8664; BuitoniGerard de Lange 10874; Delta LloydKinzo 8380. Kijk: een exclusieve, wijde jas van kalfssuède in de goede lengte. Geheel gevoerd, onalle daagse kraag en schuine steek- zakken. Op het etiket: Me. Douglas, Paris. Groen is de innemende kleur. Van het zelfde materiaal: battledress overgooier Donkersteeg 3, Leiden. Tel. 071-121406. Waarom doet dat Nederlands elf tal nou nooit eens wat er van ver wacht wordt? Waarom laten de heren de leeuw zo tragisch in zijn hempie staan als er tenminste op een gelijkspel wordt gerekend en waarom winnen zij op hun slofjes als niemand nog een duit voor hun kansen geeft? Als alles volgens het boekje was gegaan dan had Nederland er met boter en suiker moeten ingaan tegen de Polen. Ga maar even na: Cruijff en Neeskens met rode kop pen tegenover Van der Kuylen en Van Beveren (die na de ramp in Polen zo royaal met zijn oordeel over anderen klaar stond dat zijn eigen, niet geringe fouten er door in het vergeetboek raakten), een scheur dwars door de PSV-gele- deren en een sfeertje dat zo verhit werd dat de brandweer er bijna aan te pas moest komen. Overal getsjirp en gekwetter en in die voetbalvolière zag en hoorde je George Knobel met de dag ver ouderen. In dat, om met de vak bonden te spreken, zorgwekkende werkklimaat, temidden van al die onheilspellende paukenslagen, moest Nederland dan tegen die hypergevaarlijke Polen aantreden. Polen, dat zich uitstekend en in alle rust had voorbereid en Intus sen nog even de Hongaren kans loos had verslagen. Als voetbal een zaak van strikte logica was geweest dan had Oran je tegen een schilderij van een nederlaag aan moeten lopen. Alle voortekenen wezen daarop. Door Ruud Paauw en René Vos Maar opnieuw is bewezen dat het niet zó eenvoudig ligt. Het zit waarschijnlijk zo: in tegenstelling tot bijv. Britten en Duitsers zien Nederlanders zich niet graag de favorietenrol toebedeeld. Dat zit in onze aard. In ons diepste we zen zijn we hartstochtelijke pessi misten, zwartkijkers, zeurders, peuteraars, kribbebijters. Daarom maken we elkaar ook zo graag het leven zuur. Pas als het water dreigend tegen de dijken klotst, zeker niet eerder, dan worden de Hoekse en Kabel jauwse twisten even gestopt en gebeurt er iets waarbij de halve voetbalwereld met de mond open staat. De moraal van dit alles, vrienden trainingskampen en een zorgvul dige voorbereiding zijn mooi, maar ze zijn, althans in Nederland, niet half zo doelmatig als een fijne, sappige, knetterende, bijna uit zichtloze rel. Het ergste dat Oranje nu kan overkomen is dat het na de triomf op Polen weer insuddert en in de dommel straks wordt verrast door Italië. Maar gelukkig blijft het bij ons in Holland nooit lang rustig. In de spelonken van Hendrik Ido Am bacht heeft Knobel tenslotte nog een onruststoker van het hoogste kaliber zitten. Je kunt er donder op zeggen dat Willem van Hane- gèm vanonder zijn Leger-des- Heilspet nu al dreigend naar Oranje zit te kijken. Het ziet er allemaal gezond uit. Schutters De Argentijnse voetbalbond heeft iets geneei nieuws bedacht om een einde te maken aan het ge weld op het voetbalveld. Via een advertentie in de dagbladen heeft de bond spelers, trainers, mana gers en supporters opgeroepen zich beter te gedragen, want zegt de bond, als wij straks de wed strijden om de wereldbeker 1978) organiseren zullen gewelddadi ge praktijken een slechte indruk maken op de wereld. Een goede gedachte van de Ar gentijnse voetbalbond, want wat het geweld op de voetbalvelden betreft zijn de Zuidamerikanen al heel wat verder dan Europa, waar al moord en brand wordt ge schreeuwd over het werpen van een eenvoudig bierflesje. In Ar gentinië wordt op de tribunes het Grote Ongenoegen, als het met de favoriete club minder naar wens gaat, gevoed met het afschieten van vuurwapens, waardoor al heel wat onschuldige kijkers met ko gelgaten in het lijf in het zieken huis zijn beland. De kranten drin gen er dan ook sterk op aan de supporters bij het betreden van de stadions te fouilleren, want, con stateren zij, al dat geknal schaadt het cultureel aanzien van Argen tinië. Polificus Johan Cruijff is een slimme jon gen. Uiteraard werd hem gister avond naar zijn mening gevraagd over het Spaanse regime. Met zijn antwoord zou hij .regelrecht de po litiek in kunnen. Johan: „Ik weet niet veel van politiek, waar ik wel zeker van ben is dat vijftig pro cent altijd mening A is toegedaan en de andere helft mening B. Het fijne weet je er nooit van. De mannen van de Guardia Civil zijn volgens mij geen SS'ers of wie je daar ook mee zou kunnen verge lijken. Ik heb nog nooit last van ze gehad, kan gaan en staan waar ik wil, maar nogmaals ik heb geen verstand van politiek En met zo'n antwoord kan je na tuurlijk alle kanten op.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21