Oranje ondanks breuk 'n eenheid Johan Neeskens: We weer in roes van het WK HHil Vrij spel zwakke Zweden met 3-0 Joego-Slavie overklast hU Bii vlagen briljant voetbal leidt tot 3-0 zege op Polen koersen op j duindigt DONDERDAG 16 OKTOBER Door Jan Preenen AMSTERDAM Het Nederlands elftal is gisteravond "hand in hand" met het overijverige pu bliek in gedachten weer even te ruggegaan naar het zo succesvol verlopen wereldkampioenschap Voor de wedstrijd tegen Polen kon George Knobel een stem ming peilen, die hij "in zijn car rière nog niet eerder had meege maakt": "Toen voelde ik al dat dit elftal ijzersterk zou zijn". Na dat de Polen waren gedeklasseerd "leek het wel of we wereldkam pioen waren geworden, zo'n ge weldige sfeer was er", aldus de bondscoach, die zich als regisseur in enkele dagen tijd v. zijn zwak ste en van zijn sterkste zijde had l-r-n Zwak, omdat hij in Zeist zijn ploeg voor een deel uit- e-n ^d la'en vallen; sterk, om dat hij er toch nog in was ge slaagd voor eenheid te zorgen dn een elftal dat alle problemen én dereen wilde alles geven. Het de Polen aan de kant zette. De liep ook vanaf het begin goed. coach van het Oostenrijkse elf- Gelukkig maar, als het elftal niet tal liet gisteren weten dat hij zijn spelers in het vervolg vóór inter lands in de kleedkamer het natio nale volkslied wil laten zingen om zijn team op die manier mentaal op te peppen. De Nederlanders kwamen gisteren op een gezonde re, zij het eveneens muzikale, ma nier op temperatuur. Johan Nees kens: "In de bus naar het sta dion hebben we de radio zo hard mogelijk gezet. Zoiets inspireert, zeker als iedereen meezingt. We hebben elkaar lekker opgejut, zo als dat vroeger bij Ajax gebeur de. Het publiek deed later de rest. Het was fantastisch. We leefden gewoon weer in de WK- roes". Het voortijdige vertrek van v.d. Kuylen en Van Beveren heeft daarbij volgens Ruud Geels geen rol gespeeld: "Óok met hen wa ren we volop gemotiveerd geweest. Door die nederlaag in Polen zijn we extra geprikkeld geraakt. Ie- draait dan ben ik niet iemand de groep uit de moeilijkheden te helpen". Omdat Nederland gis teravond alles deed wat in Po len enkele weken geleden werd nagelat enkon Knobel zijn team na afloop bedelven onder de com plimenten door te constateren dat „erg goed gevoetbald is en dat het totaalvoetbal weer zichtbaar was, zoals in Duitsland is ge speeld". Het winstpunt ten opzich te van "Duitsland" was dat Ne derland ditmaal aanmerkelijk minder overtredingen door het spel mengde. Neeskens: "Dat kwam voornamelijk door de Polen. Die lieten ons voetballen. Ik had ze veel feller verwacht". De Pool se coach Kazimierez Gorski trou wens ook: "Mijn elftal was niet zoals anders. Verliezen is niet erg, als er maar gevochten is. Dat is vanavond niet gebeurd. Er is zonder enthousiasme ge speeld. Niet dynamisch. Hadden wij willen winnen dan hadden wij het beste spel moeten spelen dat in ons was. Nederland was eenvoudig superieur en bleef ook bij een 3-0 stand nog door vechten. Polen was duidelijk zwak ker dan normaal wij hebben te veel fouten gemaakt". "Geen blunders", vult Wim Suurbier aan: "Het verschil met de over winning van de Polen in de eer ste wedstrijd en de zege van ons is dat Polen won dankzij blun ders. Die hadden wy vanavond niet nodig". Ondanks de gebrekkigheden, die zyn team in 't Olympisch Sta dion toonde, acht Gorski Polen S&> gra - Met een zweefduik kopt Johan Neeskens de bal in het Poolse doel: 10. nog niet kansloos in het het middenveld zal hoogstwaar- Knobel gaf later als verklaring dat hij "Peters op een voor hem vreemde plaats had moeten zet- Europees landenkampioenschap "Wij moeten de 25ste thuis van Italië kunnen winnen. Neder land moet dan nog naar Italië Alles is dus nog open- het spel is nog niet uit". Nederland zal het bij die gelegenheid moeten stellen schijnlijk opnieuw Frans Thijs- ten", omdat hij het geroutineerde spelen, wellicht met Jan Pe ters. Gistermorgen sprong het licht onverwacht op groen voor Thijs- sen, waardoor Peters een inter land bankzitten restte. Barcelona-duo Vruijff/Neeskens niet wilde ontkoppelen. Thijssen later even zelfverzekerd in zijn commentaar op het veld: "Ik had er wel op gerekend dat ik zou spelen. Ik scoor de laatste tijd erg lakker. Dat kan in zo'n Inter land goed van pas komen. Ik begon erg zenuwachtig, maar de jongens hebben me door die moeilijke periode gepraat. Ik ben blij dat ik het er goed vanaf heb gebracht. Had ik slecht gespeeld dan was ik voorlopig weer van de lyst afgevoerd. Nu speel ik mis scheel! ook tegen Italië". Voetbal Newcastle United heeft z!ch via een overwinning van 2-0 in de overgespeelde wedstrijd tegen Bristol Rovers, geplaats voor de 4de ronde van de Engelse League Cup. Newcastle ontmoet daarin Queen's Park Rangers. TENNIS In het Daviscupteam van Venezuela, dat dit weekeinde in de woestijnstal Tucson (Arizona) tegen de Verenigde Staten uitkomt, is Humphrey Hose opgenomen. De ze van oorsprong Curacaose speler, kwam dit seizoen in de Nederlandse competitie uit voor landskampioen Popeye. ZOETERWOUDE SJZ heeft gisteravond in Rotterdam de vier deklasser O.D.I. in een oefenduel met 4-2 verslagen. De groenwit ten namen voor de rust de leiding dank zij een treffer van John de Boer. In de 2e helft vergrootte Gerard Le lieveld de voorsprong tot 2-0 waar na de Rotterdammers tegenscoorden. Koos Romijn zorgde voor 3-1 en 4-1 waarna de eindstand werd bepaald op 4-2. Junior René v.d. Poel kreeg de kans te debuteren in de hoofdmacht om dat Ben van Kempen door een bles sure niet beschikbaar was. Neutronprijs 2040 m: 1. Magnifi- que (W. Duivenvoorden) 2.48.9 1.22.8, 2 Master Voorne. 3. **^riroa du Bi's. Winn. 3.00, pl. 1.50 1.70 1.30, koppel 17.30. trio 104,10. Feu Follet X-prijs 2100 m. Ie af deling: 1. Nelis (P. Koppejan) 3.06.7 1.28.9. 2. Ninovna Careless. 3. Marc D. Winn. 27.50 pl. 3.70, 3.30, koppel 31.90. Orpheepriis 2120 m: 1. L'Amou- reux Kid (D. Goedhart) 2.59.6 1.24.7 2. Mike H. 3. Ka Anjo. Winn. 6 09, pl. 2.30 2.80 3.30, kopp 21.10, trio 281.30 Feb'ciaprijs 1800 m (ren): 1. ""--r- schalk (Mej. R. Schwarzkachel) 20.10 2. Afessa, 3. Fighting Jinks. Winn. 2 80, pl. 1.40 1.50, kopp 4.40. Way Jewelprijs 1600 m: 1. Mia Fortuna (J. van Dooveweerd) 2.08 6 1.20.4. 2. Lidya du Bois. 3. Loes Are- ta. Winn. 6.40 pl. 3.20 2.00 2.90. kopp 10.50, trio 90.50. Door Paul de Tombe Het kan bijna niet anders of het voetbalvolk heeft voorvoeld dat het opgedeelde Oranje juist door het bi zarre conflict naar een hechte een heid zou groeien die een plaats in de kwartfinales weer binnen het be reik zou krijgen. Vooraf was er sprake van een bepaald teleurstellen de kaartverkoop, toen het uur der wrake naderde liep het storm in het Olympisch stadion. Het was voor Oranje de beslissende stimulans van buitenaf aan het eind van een pro ces dat zich na maandag binnen de groep had voltrokken. De factoren die daarin een rol speelden konden gemakkelijk op een rijtje worden ge zet, De "wegloop-rel" had de herin nering teruggeroepen bij de betrok ken spelers. Voetballers, die zich weer konden opwinden toen video beelden van die wedstrijd in het trai ningskamp aan hun ogen voorbij trokken. Want dat was het positieve effect van die grote nederlaag. Ver lies Je met '1—0 dan zijn er tiental len excuses aan te voeren bij 4 Koperen feest in manege Pegasus WARMOND Met een receptie en de opening van een uitgebreide bar-bistro viert manege Peganus in Warmond zaterdagavond het twaalf - enhalf-jarig bestaan. Al een flink aantal jaren is de exploitatie van dit "paardenspul" achter de Oude Toren in handen van Marjan en Ruud Seur. Talrijke ruiters en amazones hebben door de Jaren heen by hen hun sport be oefend. Maar naar buiten uit heeft Pegasus vooral naam gemaakt door de organisatie van een groot con cours hippique in de Kaagweek. Door hun groot enthousiaste en peroonlijke relaties slaagden de Seurs er steeds weer in bekende ruiters naar Warmond te krijgen. Maar intussen werken zij achter de schermen hard aan een nog groter evenement. Hun droom eigenlijk: Volgens Ruud Seur zal het er beslist komen, maar het zal wel 1977 wor den. Atletiek Japan heeft gisteren in Tckyo de landenwedstrijd tegen Chi na gewonnen met 116.5 tegen 81,5 punt. Tijdens deze eerste officiële interland vestigde Takeo Takanezwa met 5.31 meter een nieuw Japans re cord polsstokhoogspringen. AMSTERDAM Oranje gedijt toch maar het best in narigheid. Pas wanneer de uit gangsstelling omgeven is met moeilijkheden, levert het nationale voetbalteam zijn beste prestaties. Was het niet zo onkies, dan zou het onderdeel kunnen zijn van een groots tactisch plan afgestemd op een paar volkstrekjes. Basisprincipe daarin: zorg dat je ieder een tegen je inneemt en lever dan vervolgens een produkt af dat nog maar zelden is aan schouwd om zodoende vanuit een schijnbaar volslagen kansloze positie extra sympathie te verdienen. Kijk achterom naar de WK zie de recente 3-0 vernedering van Polen. Zelden ging het Nederlands elftal briljanter tekeer dan gisteravond, bijna nooit kregen de acties massaler bijvaljJan tijdens en na de vitale interland in het kader van de strijd om het Europees landenkampioenschap. Oefenwinst SJZ De stand in groep 5 is: Nederland 5 4 0 1 8 14- 7 Polen 5 3 1 1 7 9-5 Italië 4 12 14 3-3 Finland 6 0 14 1 3-13 Nog te spelen: 25 oktober: Polen Italië en 22 november: ItaliëNeder land, 1 kun je de schuld alleen bij jezelf zoeken. De prijs voor de "winst" in de controverse was dat de gearri veerde Cruijff, Neeskens (zij vooral), Krol en Suurbier Juist gisteravond "iets moesten laten zien" om him af- zetsprong tegen het vertrokken PSV- duo een solide fundament te geven. En spelers als Krijgh, Thijssen, Re né v. d. Kerkhof en Ruud Geels kre gen juist nu de gelegenheid om zich waar te maken. In die optimaal ge spannen sfeer groeide Oranje naar de belangrijke interland toe met een ernst die het trainingskamp voor bondscoach Knobel tot "een unieke ervaring maakte". "Er heerste dis cipline zonder dat die hoefde te wor den opgelegd. Als er om vijf uur moest worden getraind, liepen de spelers al een kwartier eerder op het veld en de tactische bespre king werd door iedereen opgezo gen". Oranje's gretigheid uitte zich ook in de vragen over de kaartverkoop. De selectie las berichten dat er maar 30.000 toeschouwers zouden komen, maar bevond zich op het vertrek sein van de Hongaarse arbiter Pa- lotai oog in oog met een bijna "volle bak". Om welke reden die toeschou wers ook gekomen waren - het was de laatste injectie die het elftal no dig had om een gaaf werkstuk af te leveren. Volmaakter nog dan tij dens het WK, toen het Nederlandse voetbal als bikkelhard werd geka rakteriseerd en er nog wel eens werd ingehouden als eenmaal de gewon nen positie was bereikt. Tegen Polen waren de overtredingen niet nodig, eenvoudig omdat de artistieke pa tronen als vanzelf ruimte schiepen, en leefde slechts één gedachte: "We willen ze afmaken". Vandaar dat het team hartstochtelijk doorraasde op een wijze die de ervaren Polen hard- grondig verbaasde. Tomaszewski, toch bepaald geen kleine jongen in het doel, raakte een periodelang volko men van slag door de lange explosie, sterspeler Deyna moest zelfs halver wege de tweede helft worden ver vangen (Bula) omdat hij totaal niet opgewassen was tegen zyn taak Wim Jansen af te stoppen. Het over- valcommando Gadocha, Szarmach. Lato (v.l.n.r.) werd op incidentele momenten na getransformeerd tot een trio dat overal terugviel op com mando van Krijgh, Suurbier en dé soeverein spelende Krol. De Jagende Knobel-elf liep Polen trouwens over al onder de voet, telde alleen geen uitblinkers omdat er alleen uitblin kers waren en deed wat er in het gedemonstreerde totaal-voetbal werd verwacht: kiezen voor het onver wachte. Met een ijver en een snel heid, die als enige nadeel hadden dat de acuratesse bij de afwerking soms centimeters te wensen overliet. Re den waarom de Polen er nog zo ge- Demonstratie Go-sport van Japanners LEIDEN. Morgenavond zullen drie Go-professionals uit Japan, die op toemee zijn door Europa, in het "Parlement" aan de Nieuwe Rijn in Leiden een demonstratie g-even van hun sport. Het Go-spel is een denksport, die in Europa nog weinig bekendheid ge niet, maar in Japan vierhonderd be roepsspelers telt. Machiko Inoue, Katsumi Ashiba en Yoshiaki Oza- wa zullen een film vertonen over het Go-spel. Onder meer zullen beelden te zien zijn van een Japans toer nooi. Na de film zal een korte toe lichting worden gegeven op de spel regels, waarna een demonstratiepar tij met commentaar volgt. De aanvangstijd is 19.15 uur. ZAGREB Zweden is gisteren in Zagreb uitgeschakeld in het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams. De Zweden, bij wie de PSV'er Ralf Edström één van de weinige uitblinkers was, zijn dooi de Joegoslaven volkomen overklast. Door de overwinning van 30 heeft Joego-Slavië zich vrijwel zeker ge plaatst voor de kwartfinales. Een ge lijkspel in de thuiswedstrijd tegen Noord-Ierland is voldoende. Branko Oblak opende in de 17de mi nuut de score voor 45.000 toeschou wers. Na de rust besliste Vladic, na een pass van Sur jak, de wedstrijd. Acht minuten voor het einde onder streepte Vabec de overmacht van de Stand in groep 3: Joegoslavië 5 4 0 1 8 11-4 Zweden 6 3 0 3 6 8-9 N.-Ierland 42024 5-4 Noorwegen 5 1 042 5-12 Oostenrijk won in Wenen gemakke lijk van Luxemburg: 6—2. Bij rust was de stand 32. Het was een wed strijd in groep twee van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenploegen. De eerste ont moeting had Oostenrijk in Luxem burg met 1—2 gewonnen. Er waren 14.500 toeschouwers, die Welzl (2), Krankl (2), Jara en Prohaska zagen scoren voor de Oostenrijkers en Braun en Philipp voor Luxemburg. Ondanks deze grote triomf speelde Oostenrijk niet overtuigend. De Lu xemburgers werden enigszins verrast door de snelle openingstreffer die reeds na 75 seconden tot stand kwam. Oostenrijk heeft zijn theoretische kans op plaatsing behouden. Wales blijft aan de leiding, maar ontvangt op 19 november Oostenrijk nog. De stand is: Wales 5 4 0 1 8 13- 4 Oostenrijk 5 3 1 1 7 11- 6 Hongarije 5 2 1 2 5 7-7 Luxemburg 5 0 0 5 0 6-20 na een kwartier, mede door de zij lijn-voorbereiding v. Geels en Suur bier en de wijze waarop Nees de bal vallend met het hoofd naar de verste hoek joeg. De andere twee goals deden er niet veel voor onder. Geels kon twee mi nuten na de pauze vrijuit 2-0 in koppen omdat Cruijff op een vrije trap van Neeskens twee man 'weg trok', de "brutale" Thijssen kon 3-0 vinden als gevolg van een door hem zelf getrokken 'gat' dat Neeskens op vulde om de door Cruijff verzonden bal door te koppen. De Polen moes ten het doen met een aantal tegen stoten (Schrijvers redde een paar maal spectaculair) en een door Suurbier op de lijn verwerkte kop bal van Lato. Meer stond Oranje, dat Cruijff met geel geconfronteerd zag, niet toe. Het team bleef tot op de eindstreep dynamischer en hechter dan ooit. Ondanks de twee spalt vooraf. Of wellicht juist daar door Frans Thijssen heeft uitgehaald: 3—0 wordt een feit. Daaraan kunnen verdediger Zmuda en doel man Tomaszewski niets veranderen. nadig afkwamen, mere door de 'maz zel' die doelman Tomaszewski bij herhaling had. De paal kwam hem al in een vroeg stadium te hulp toen Rene v.d. Kerkhof naar riante po sitie was gestuur door Wim Jansen, een door V.d. Kerkhof ingezette bal caramboleerde hem nog uiterst merk waardig in de handen (vlak voor rust), zijn verdediger Szvmanowski moest hem op de lijn assisteren na een konbal v?n ?els (vlak nvt), de vrije V. d. Kerkhof mikte kort daarop recht op zijn lichaam af eh een diagonale kopbal van Geels na een sublieme Cruijff-actie vloog net langs de paal. Tegen dit Oranje moest echter ook Tomaszewski nog driemaal kleur bekennen. Drie tref fers als resultaat van meesterlijke voorbereidingen. De eerste van Nees kens verdiende de schoonheidsprijs Prijs der Besten 1500 m: 1 Orma Pride (J. Wagenaar) 2.04.8 1.23.2. 2. Odette Os<=ewaard. E. Odette Menc' T. Winn. 3.80, pl. 2.10, 1.50, kopp. 3.80. Grey Pinzoprijs 2600 m, ren: 1. Harukaze (A. Jones) 2.58.3, 2. Ques tion, 3. Laureada. Winn. 4.90 pl. 1.80 2.70 1.90, kopp 27.90,. trio 153.20. Feu Follet X prijs 2100 m, 2e af deling: 1. Nanette D (S. van Dooye- weerd) 3.01.5 1.26.4, 2. Nesstar Dear, 3. Marco. Winn. 3.00, pl. 3.20 1.60 2.60, koon. 4.80. King Emperorprijs 1300 m, ren: 1. Bartho (A. Terrano) 1.24.3, 2. Are- quipa, 3. Joeri. Winn. 2.70, pl. 1.90 4 60, kopp. 1.040. trio 26 4.60, kopp. 10.40, trio 26.30. Kin" Kongpvv 2100 m: 1. Manza Buitenzorg (W. Duivenvoorden) 2 52.7 1.21.5, 2. Jade, 3. Larens Roem. Winn. 1.30, pl. 1.30, 2.10, kopp 5.20 Totalisator-Omzet f 265.053. HONKBAL De Cincinnatie Reds hebben in Cincinnati de derde wed strijd voor de woldsseries honkbal tegen de Red Sox met 6-5 gewonnen. Het duel nam tien innings in beslag. De Cincinnati Reds hebben nu de leiding met 2-1. Oostenrijk moeiteloos langs Luxemburg: 6-2

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17