ïomt er provincie Leiden? "fa Lezers schrijven \- a DONDERDAG 16 OKTOBER PAGINA 13 oor ;endert Jonker \ls een onderdeel van een wets- irstel dat minister De Gaay Fort- in deze zomer bij de Tweede Ka- ir heeft ingediend wordt een nieu- provincie met Leiden als hoofd- d voorgesteld. Verder zouden in de- provincie de bollenstreek, de Rijn eek met Alphen en het plassenge- id liggen. Waarom stelt de minis- dit voor? Wat betekent dit nu acreet voor de mensen en voor de meenten in deze streek? Heeft het prstel van de minister kans d^t rwezenlijkt wordt' Het zijn igen waar vooral plaatselijke en pvinciale politici zich op het ©gen ie intensief mee bezig houden. Voor deren is het waarschijnlijk min- dagelijkse gespreksstof. Het is im- ■s moeilijk voorstelbaar dat het gelijkse leven beïnvloed zou kun- worden door de één of andere jreep in organisatie van het be ur op plaatselijk en streekni- SJau. In dit artikel zal ik een po- 'ang doen om iets meer van de ach- nr gronden van deze „operatie" te he chten. Als politicus knoop ik daar atuurlijk ook een beoordeling aan ast. f oorgeschiedenis Al sinds de eerste wereldoorlog -ordt er gepraat over een andere or- anisatie van het bestuur op plaat- slijk niveau. In de jaren twintig was r een wetsvoorstel van ministeT Ruys e Beerenbrouck dat voorzag in de logelijkheid dat gemeenten samen en bond oprichtten om gemeen- ;happelijke belangen te behartigen, n een enigszins gewijzigde vorm /erd een dergelijke mogelijkheid in ,e gemeentewet later ook geïntrodu- eerd. Met de toename van het aan tal taken dat de gemeentelijke over heid op zich nam en met de toe nemende verwevenheid van de eer tijds gesloten plaatselijke gemeen schappen, werd de behoefte aan sa menwerking steeds groter. Gemeen ten gingen samendoen aan elektri citeitsopwekking, drinkwatervoorzie ning, vuilverwerking enzovoorts. In het Leidse treffen we tot op de dag van vandaag de overblijfselen aan van de manier waarop dat omstreeks de eeuwwisseling ging. De centrum gemeente - Leiden dus - richtte een nutsbedrijf op (b.v. Stedelijke licht fabrieken) en verkocht de produkten aan de omliggende gemeenten. Op zichzelf is dat niet erg. Alleen, ja renlang heeft Leiden winst gemaakt op de elektriciteit die ze verkocht. Een omstandigheid die door de omliggen de gemeenten niet in dank werd af genomen. Leiden had daar tegenover welis waar zware lasten vanwege zijn cen trumfunctie, maar toch In 1952 werd een „wet op de ge meenschappelijke regelingen" inge voerd. In deze nog steeds geldende wet werden uitgebreide regelen ge steld voor de manier waarop de sa menwerking tussen gemeenten tot stand moest komen. In onze regio zijn er nu tal van deze gemeen schappelijke regelingen: de vuilver branding, de brandweer, de school artsendiensten, vleeskeuringskringen, B.B.-kringen. Het democratische ge halte van deze regelingen is wel iets hoger dan de oude oplossing. De sa menstelling van de besturen van der gelijke gemeenschappelijke regelingen tussen gemeentebesturen via ge trapte verkiezingen maken het wel erg onoverzichtelijk. Ik geloof niet dat er in de Rijnstreek meer dan enkele mensen zijn die weten welke ge meenschappelijke regelingen er zijn! Ik heb zelf ook de provinciale alma nak moeten raadplegen om een aan tal voorbeelden te kunnen opschrij ven. Er is og een gevaar aan dit soort regelingen verbonden. Als een bepaald bestuursorgaan zich alleen maar met één bepaald onderwerp bezig moet houden, is het bestuur al gauw geneigd het verband met andere dingen over het hoofd te zien. Laat staan dat men aan die afwe ging van verschillende belangen toe komt! Hoewel daar soms een uit zondering op schijnt te kunnen be staan. Denk aan het bouwen van een zwembad door de Leidse Duinwater maatschappij. Recent Door de toename van het aantal samenwerkingsvormen tussen ge meenten is er steeds meer behoefte ontstaan aan een bestuur op regio naal niveau dat zich met al die za ken bezig kan houden die niet alleen door de gemeenten kunnen worden gedaan. Het gewest deed zijn intre de in de Nederlandse politiek. Niet steeds met evenveel succes zoals het stranden van het gewest Leiden heeft aangetoond. Ook om een andere reden werd de behoefte gevoeld om een regionaal be stuur te introduceren. De toenemen de mobiliteit door het massale auto gebruik, heeft gemaakt dat maat schappelijke verbanden die zich eerst uitsluitend plaatselijk afspeelden nu over een groter gebied plaatsvinden Veel mensen wonen nu verder van hun werk dan vroeger; gaan niet alleen maar in de buurt winkelen; gaan er eens vaker op uit; hebben hun contacten nu niet alleen meer met buren of vrienden in hun on middellijke woonomgeving. Voor verschillende van onze acti viteiten hebben we vaak met ver schillende gemeentebesturen te ma- ken.Je woont in de Kooi, zit op een zwemclub in Leiderdorp, werkt bij de zuivelfabriek in Voorschoten. In vloed op de samenstelling van het gemeentebestuur heb je dan alleen in Leiden. Het ordenend en rege lend beleid van de overheid strekt zich over grotere stukken grondge bied uit dan de meeste gemeenten. Voorstel Na enkele mislukte pogingen van minister Beernink en minister Geert- sema, heeft nu ook deze minister van Binnenlandse Zaken een voorstel ge daan om aan de tekortkomingen van het gemeentelijk bestuur en het ontbreken van een sterk regionaal bestuur tegemoet te komen. Zijn voor stel is om het aantal provincies uit te breiden tot 26 en ze een veel zwaarder takenpakket te geven. Het meest in discussie is de vraag wél ke 26 provincies dat moeten zijn, hoè de grenzen moeten lopen. Sommi gen zeggen dat het voldoende is om het aantal provincies, behoudens een paar grenscorrecties (b.v. Hillegom naar Noord-Holland), zo te laten en alleen het takenpakket uit te brei den. Anderen vinden een aantal van de voorgestelde provincies nog te groot (b.v. de provincie waar zowel Gouda, als Dordrecht, als Gorkum liggen). Naar mijn mening is het belangrijk ste echter wat die nieuwe provincies voor taken krijgen. Daar is het hele avontuur van de reorganisatie van het bestuur op gemeentelijk en regionaal niveau immers om begonnen? In de visie van minister de Gaay Fortman is het takenpakket van de provincie zwaar, erg zwaar zelfs. Enkele taken die tot nu toe door gemeenten wor den behartigd zijn naar de mening van de meeste commentatoren onno dig naar het regionale niveau ge bracht. Het is immers voor de burgers het prettigst als de deur waar men voor allerlei overheidsvoorzieningen moet aankloppen zo dicht mogelijk bij huis is; als men de gekozen be stuurders die daar over gaan ten minste een beetje kent, Een provin ciaal bestuur staat onvermijdelijk wat verder van ons bed dan de ge meente, ook al wordt de provincie wat kleiner en krijgt hij wat meer dui delijke taken. Daarom is 't verkeerd om zoals de minister voorstelt be stemmingsplannen door provincies te laten maken, om hinderwetvergun ningen en de bouwpolitie niet bij de gemeente te laten. Toch is het wel goed dat de bevoegdheid om voor alle sectoren van het maatschappelijk ge beuren plannen te maken bij de pro vincie nieuwe stijl komt te liggen. Op het ogenblik is er bijvoorbeeld te weinig coördinatie tussen de wo ningbouwprogramma's van Voorscho ten, Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp. Te weinig coördinatie ook in het in dustrieel vestigingsbeleid van Alphen, Leiden en Katwijk. Als zo'n provin cie nieuwe stijl voor dat soort vraag stukken in samenwerking met de ge meenten plannen maakt met de tegenwoordig overal gewenste in spraak van de bevolking! is dat voor alle betrokkenen een stuk be ter. Provincie Leiden Er ontspint zich nu op grond van het voorstel van de minister een he vige discussie of er wel plaats is voor een provincie Leiden een provincie Riinstreek zou ik liever zeggen; de bollenstreek met Katwijk en Noord- wijk en Alphen en omgeving heb ben immers naast hun oriëntatie op Leiden een eigen karakter. Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland heeft al eerder doen blij ken dat het van mening is dat de Rijnstreek met Delft en het West- land een onderdeel vormt van het zogenaamde Haagse stadsgewest. In deze opvatting zou door gemeenschap pelijke oriëntatie van de bevolking in dit gebied op de city van Den Haag een beter voorzieningenniveau bereikt kunnen worden. In de dis cussies over het streekplan Zuid-Hol- land-west is die gedachte echter door het merendeel van de insprekende organisaties en particulieren verwor pen. Niemand zal natuurlijk bestrij den dat er tussen Leiden, Katwijk en Alphen enerzjjds en Den Haag an derzijds tal van relaties besttan. 'Er zijn tal van mensen die in bijvoor beeld Leiderdorp of zelfs Alphen wo nen, maar in Den Haag hun werk hebben. Veel kinderen van Hagenaars studeren in Leiden. Maar dit soort relaties zijn er ook misschien in iets mindere mate met Amsterdam. Veel Rijnstrekers aan zo'n be naming moet je wel e gaan wel eens uit in "-'Amsterdam, naar de Firato of de Hiswa. Een bekende „Leienaar" als prof. Karei van het Reve woont in Amsterdam. Geen reden om tot één provincie met Amsterdam te komen. Naar mijn mening en gelukkig hebben velen in onze streek zich al in dergelijke zin geuit zijn de interne samenhangen in de Rijn streek een stuk belangrijker dan re laties met het Haagse, Haarlemse of Amsterdamse stadsgewest. Daar komt nog iets bij Het bestuurlijk samensmelten van het Haagse stadsgewest met de Rijn streek heeft een zelfstandige invloed op de vervlechting van allerlei func ties in deze twee gebieden. Het ligt immers voor de hand dat een provin cie nieuwe stijl als één woningmarkt, én arbeidsmarkt, als een gebied met één onderling samenhangend voor zieningenpatroon gaat functioneren. Het nieuwe provinciaal bestuur krijgt naast de plannende taak dat het op het terrein van de ruimtelijke orde ning al heeft, op alle gebieden plan ningsbevoegdheden. Zo ligt het in de bedoeling dat zo'n provincie nieuwe stijl een industrieel vestigingsbeleid zal voeren. Een pro vincie Rijnstreek zal daarbij méér aandacht voor de specifieke proble men van bijvoorbeeld de werkloos heid in Leiden en de herstructure ring in de bollencultuur hebben, dan een grote provincie Den Haag die zich allereerst met de ernstige proble men van de Haagse binnenstad heeft bezig te houden. Van de vestiging van een provinciaal bestuur in Leiden gaat op zichzelf al een stimulans uit voor bepaalde soorten werkgelegen heid. Juist omdat het voor de hand ligt dat de provincies nieuwe stijl met een veel omvangrijker takenpakket dan de bestaande provincies met veel meer invloed, als één geheel zullen gaan functioneren, moeten ze niet te groot worden. Als een grote provincie Den Haag als één woningmarkt word be schouwd, zal aanleg van de Leidse Baan op den duur onvermijdelijk worden. Er zijn op grond van de dis cussies rond de nota Plandoelen Zuid Holland west allerlei aanwijzingen dat er sterk in die richting wordt gedacht Niet alleen moet de schaal van het regionaal bestuur aansluiten bij de maatschappelijke ontwikkelingen. De keuze van de schaal van de provin- skeuze van de schaal van de provin cies-nieuwe stijl kan omgekeerd van invloed zijn op de schaal van die maatschappelijke ontwikkelingen. Een reden te meer om akkoord te gaan met het voorstel van minister De Gaay Fortman voor een provin cie Leiden. Gedeputeerde Staten Zeer veel organen en organisaties zullen op het gepubliceerde concept ontwerp van wet reageren. Je kimt wel zeggen, dat iedereen die zichzelf een beetje respecteert er een me ning voor aan het formuleren is. Ook aan de huidige provincies is ge vraagd om hun mening. Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland het dagelijks 'bestuur van de provin cie hebben een voorlopig stand punt gepubliceerd. Evenals de mees te andere commentatoren maken ze bezwaar tegen het overhevelen van te veel taken van gemeente naar pro vincie, terwijl te weinig Rijkstaken aan de provincies nieuwe stijl wor den toegedacht. Het lijkt er dan ook op, dat er wat dat betreft een vrij grote eensgezindheid aan het ont staan is waar de regering rekening mee zal moeten houden. De strijd vraag spitst zich kennelijk toe op de omvang en de begrenzing van de pro vincies. Gedeputeerde Staten zijn het niet eens kunnen worden. Er is een meerderheid die een tweedeling van Zuid-Holland voorstaat in een noor delijk deel (zeer groot Den Haag) en een zuidelijk deel (super Rijnmond). Een minderheid vindt dat er plaats is voor een afzonderlijke provincie in „het groene hart van Holland" met als hoofdstad Gouda. In het provinciaal bestuur en on der gemeentebesturen in de verschil de streken van Zuid-Holland leven nog weer andere standpunten. Zoals de lezer al heeft begrepen huldigt ook de schrijver dezes een ander stand punt. Ik ben voorstander van zo klein mogelijke provincies. Dat bete kent voor Zuid-Holland een opdeling in vijven: de Rijnstreek, de Haag landen, Rijnmond, Drechtstreken,het Hollands middengebied. Deze diversiteit in meningen zal het uiteindelijke meerderheidsstandpunt van het provinciaal bestuur voor zo ver het de gebiedsindeling betreft een minder zwaarwegend karakter geven. De beslissing zal tenslotte door de Tweede Kamer genomen moeten wor den. Conclusie Bestuurlijke reorganisatie is hard nodig. Met provincies nieuwe stijl die werkelijk wat te vertellen hebben, een beetje richting kunnen geven aan de ontwikkelingen in de samen leving in de betrokken streek, kan de betrokkenheid van de mensen bij hun „eigen"' bestuur misschien wat groter worden. Ook voor gemeenten met een duidelijk afgebakend taken pakket wordt de zaak er dan beter op. Ze hoeven dan geen pretenties meer waar te maken, maar kunnen op micro-niveau toch nog een hoop doen aan de vormgeving van het be leid dat in essentie op net hogere niveau wordt uitgestippeld. Het is duidelijk dat dan die pro vincies niet te groot moeten zijn. Dat het takenpakket van die pro vincies ook met enkele Rijksteken (bijvoorbeeld welzij nssubsidiëring en woningbouwsubsidiëring) moet worden uitgebreid. Voor onze eigen streek lijkt een provincie Leiden (of Rijnstreek) een goede oplossing. Opnemen van brieven In deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bij dragen te weigeren dan wel in te korten 'bpanie en de democratie 31 Nii Door de recente gebeurtenissen in Spanje nog diep in gedachten, word k weer pijnlijk verrast met de uit- jnraak van een „hoere Spaanse rege ringsfunctionaris' dat zijn land ,geen belangstellingheeft in somengaan met dat schorem". Dit naar aanlei- 'n hem gestelde vraag of Spanje nog interesse had in 'n even tueel samengaan in de EG. Hoewel fleze krasse uitspraak 'n zwakke af- jpiegeling v. d. wezenlijke haadgevoe- vormt, lijkt het er intussen op de Spaanse furie weer levende werkelijkheid gaat worden; vandaar Look mijn ontleende uitspraak: „en spook waart door Europa". Komt 't wellicht door 't voorbije 3-okt.-feest flat deze gebeurtenissen associatief werkzaam zijn en mijn gedachten terugvoeren naar onze voorouders. welke gebukt gingen en vernederd werden door een schorem, dat stellig niet thuishoorde in de lage landen en bij de zee, doch in een land dat door de eeuwen heen de begrippen vrijheid aal en democratie tot een farce maakte. Of het wel zin heeft zo diep de ge schiedenis in te duiken en het spook jte zien huishouden in vele Zuid-Ame rikaanse landen, Marokko, Europa? Ik weet^et niet, doch het associa tieve element in ons laat zich ten enemale niet door verstandelijke overwinningen wegdenken. Natuurlijk (had ik deze gedachtenreeks kunnen (doen stoppen bij het jaartal 1936, doch dit zou toch ook tot resultaat hebben dat er opnieuw een spook beeld aan mijn geest voorbij trekt en mij doet zien hoe de furie het iPyrenese schiereiland geselt en de volken van Hispania elkander bloedig jbekampt. Een symbolische vraag, wel welke niet beantwoord zal worden, welt uit mijyn geest op, deze onpar tijdige menselijke vraag: „Weet ge nog Don Francesco hoe gij met vele van uw metgezellen de eed van trouw aflegde aan 'n door een grote meer- erheid gekozen, wettige regering? Hoe gij daarna schermen met 't communistische spook, uw gelofte verraderlijk verbrak en met behulp v. Duitse- en Italiaanse nazi's uw re gering, de wettige regering, ging be- ensfStrijden? Hoe u ijlings, toen de dap per stand houdende regeringstroe pen onder aanvoering van de legen darische generaal Miaja, Moorse troepen uit Z.W. Afrika liet aanruk ken, tegen wie de dappere Basken uit U-Ala va, Biscava en Guipuzcoa reeds in het grijze verleden een heroïsche moed aan de dag legden, om ten slotte de ongelijke strijd voort te zet ten vanuit betrekkelijk veilige schuil plaatsen? Een lange, pijnlijke vraag, 1980 mei- Don Francesco, waarop natuurlijk geen antwoord komt, hetgeen na- tuurlijk ook niet verwacht mag wor den van despoten, die met grote schaamteloosheid beweren „de ware democratie" te moeten bescher men tegen de terreur. A. Hollebeek P. de la Courtstraat 48 Leiden Trijfel en een Russisch recept Na het lezen van zo'n 2000 brieven in diverse kranten, zal de heer Scheepmaker wel een tikkeltje ge stoord geworden zijn. Is hem wel te vergeven, dat hij in zijn stukje re clame, zijn eigen tegenstander is ge worden. Dat in 1956-Boedapest en 1968- Praag, geen brieven-explosie is los gebarsten, moet volledig worden toe gegeven. Er waren geen brieven, er was niets tone, van niemand. Ook niet van de P.v.d.A. of welke andere z.g. „linkse" politieke overtuiging ook. Ook niet van een of meerdere der leidende of toonaangevende personen in die sekten. Geen 2 minuten stakin gen, geen blokkade, geen terugroepen van diplomatieke heren, of wat er verder nog aan protest-acties moge lijk is. Niets, helemaal niets van dat alles. Bedoelde „trijfel" daar de na druk op te leggen' De auteur gaat schermen met (in zijr ogen) vreselijk belangrijke per sonen, wil ons laten weten hoe be reisd hij wel is, maar gaat intussen datgene wat hij denkt te gaan verde digen, ongenadig in het zonnetje zet ten Dat er pogingen zijn gedaan om diverse personen te verlossen uit hun gewelddadig isolement, is tevens het bewijs, dat daar een mensonwaardige terreur gaande is, dat tienduizenden anderen, nog steeds bloot staan aan de gevolgen daarvan. Waarom in al die jaren geen brieven van verzet, waarom geen stakingen, waarom geen terugroepen van gedelegeerden, waar om doen die zo hoog verheven ver lassers van mijnheer S. daar dan niets aan in al die jaren. De slacht offers die nu verlost zijn uit hun narigheid, hebben natuurlijk maar een klein „misdrijf"??? begaan, an dere hadden de befaamde voorvech ters geen schijn van kans gehad, die ontsnapping te bewerken, daar zijn wij het toch wel mee eens. Maar die vele duizenden die nog altijd in een gewelddadig isolement verkeren, met alle daaraan verbon den faculteiten, mogen wij die zo maar vergeten, om dat we er „an derhalf" hebben gered, en daar dan meteen maar het alleen-vertegen- woordigersrecht voo:r op eisen yoor een bepaalde politieke groep. Laat me niet lachen alstublieft. De doden die daar reeds zijn ge vallen, dikwijls bij een poging die terreur-staat te verlaten, overtreft vele tientallen malen die Spaanse vijf. Dat onder de nu nog opgesloten zijn de mensen in die staat, zeer velen graag hun geboortegrond willen ver laten, in ruil voor hun vrijheid. Dat hen daar zelfs de kans niet voor wordt gegeven, afgeweerd wordt met wapen-geweld. Het valt te betwijfe len of dat in Spanje zo is. Ik heb geen lust om Spanje te ver dedigen, maar ook geen zin in 't kar retje van „trijfel" te stappen. Als de Spaanse terreur afgekeurd dient te worden, ACCOORD, maar dan geen hosanna voor het Russische systeem, (de „muur"-zegen van de P.v.d.A.- voorman) Ik ben nog nimmer in Spanje ge weest, zal er ook nooit komen, het is mijn kleur niet. Maar van mensen die er zijn geweest, met een gezond oordeel, is breeduit vernomen, Span je is goedkoop, het werkloosheid-cij fer veel lager dan in Nederland, de omgang heel geschikt, van terreur valt niets te merken. Krijgen we van mijnheer Scheepmaker een Russisch recept?? J. J. Bekker Utrechtse Veer 34 Leiden Spanje en de evolutie Op 1 oktober 1975 was het 39 jaax geleden dat generalisimo Franco, op perbevelhebber van de Nationalisti sche strijdkrachten, zich door middel van slimme manipulatie tot staats hoofd van Spanje liet benoemen. Ge steund door een kleiner wordende oli garchie heeft hij steeds over voldoen de kracht en gezag beschikt om tot op de dag van vandaag in het zadel te blijven. In deze periode heeft de sociaal- economische ontwikkeling in Spanje niet stilgestaan en zijn' er, ondanks het strakke regime, steeds momenten geweest van liberalisering, die echter weer vroeg of laat de kop ingedrukt werden. De ontwikkeling in deze ja ren kan worden onderverdeeld in ver schillende fasen van krachten en te genkrachten. Men zou dan ook kun nen spreken van een opeenvolging van tegengestelden: liberalisering en onderdrukking. Binnen de beperkte politieke moge lijkheden van de Nationale Bewe ging (de enig toegestane partij), heb ben zich toch steeds mensen aange diend die binnen dit systeem een ze kere liberalisering trachtten te be reiken. Met uitzondering van de linkse oppositie en de arbeidersbeweging, die na het verliezen van de burgeroorlog in Spanje monddood waren, kwamen er enige kritische geluiden van de kant van de steeds breder wordende middenklasse. Dit waren deels overtuigde falangisten, die, om zichzelf te kun nen handhaven, een grotere vrijheid nastreefden zonder het systeem zelf te willen aantasten. Anderzijds wa ren er centrumgroeperingen zoals de christendemocraten, die de hoop koesterden dat de Beweging zichzelf zou achterhalen en dat Spanje zou kunnen evolueren naar een volwaar dige Europese democratie. Tot nu toe is Franco er steeds in geslaagd de democratie tegen te hou den en de verschillende stromingen naar zijn hand te zetten. De taktiek die hij hierbij toepaste was er een van toegeven en terugnemen. Schuch tere openingen naar meer vrijheid die binnen de marge van het systeem mogelijk waren, werden afgewacht en alleen getolereerd om ze daarna des te effectiever te kunnen inkapse len. Eventuele liberale ontwikkelin gen die hieruit voortsproten werden door Franco ten eigen bate aange wend als illustratie van de oprechte bedoelingen van het regime. Op die manier heeft hij altijd de schijn van democratische ontwikkeling voor het buitenland en voor een groot deel van het Spaanse volk weten op te hou den. Hierbij speculeerde hij op de sen timenten uit de burgeroorlog: het land moest „rijp gemaakt worden" voor de democratie en dat zou alleen kunnen in „nationale eendracht". Dat zou dan via een geleidelijk proces door middel van verscheidene wet ten geconcretiseerd moeten worden. De nationale referendums in 1947 en 1966 gaven aan de kiezers slechts de keuze van de voortzetting van de bestaande vorm met Franco als staats hoofd óf die van een monarchie met Franco als regent, die te zijner tijd de koning zou benoemen. Dus van een werkelijke politieke keuze over de vorm van democratie was geen sprake. Ook de schijnbaar liberale Perswet van 1966, waarin als nieu we vrijheid de vooraf-censuur werd vervangen door censuur achteraf, blijkt in de praktijk in het voordeel van het regime te werken. Immers, de vrijheid die aan de pers wordt gegeven keert zich tegen haar, wan neer de censor als strafmaatregel achteraf een verschijningsverbod voor langere tijd oplegt en zo, door faillis sement, voorgoed probeert af te re kenen met een al te vrijmoedig blad. Nog een ander voorbeeld is de recente wet op het stakingsrecht, ingegeven door de toenemende arbeidsonrust. Afgezien van het feit dat deze wet alleen voorziet in niet-polifcieke con flicten, zijn in de procedure zoveel beperkingen ingebouwd, dat een sta king praktisch onuitvoerbaar is. Maar al deze wetten hebben fundamenteel niets aan het hele bestel veranderd. Ondanks de politieke stilstand is Spanje door de economische vooruit gang en met name het toerisme zo langzamerhand uit zijn isolement gekomen en heeft zich ontwikkeld tot een kapitalistische staat naar West- europees model. Naarmate dit ontwik kelingsproces zich heeft voltrokken, is ook de liberaliseringstendens steeds meer aan de oppervlakte gekomen. Deze manifesteert zich duidelijk in de persmedia en is een vast bestanddeel gaan uitmaken van de publieke opi nie, die anno 1975 niet meer terug te schroeven ds. Met name de belofte van eerste minister Arias Navarro dat er politieke groeperingen gevormd zouden mogen worden als overgang van een uniform systeem naar een meerpartij en-systeem, heeft de hoop aangewakkerd dat het democratise ringsproces gestalte zou krijgen. Franco had aan deze evolutie kun nen bijdragen door zijn macht over te dragen aan zijn protégé prins Juan Carlos de Borbón. Volgens de theorie van de opeen volging van tegengestelden, zal in een systeem waarbij de vrijheid steeds toeneemt, de repressie harder moe ten worden om het bestaande even wicht in stand te houden. Dus hier in zit een „crisistheorie" verwerkt. In Spanje schijnt het breekpunt bereikt te zijn: de repressieve tolerantie heeft de liberale stroming niet in kunnen dammen en de rechtse krachten zijn nu genoodzaakt om uit eig-en lijfs behoud hard terug te slaan. Het evenwicht is verbroken. Het toenemend terrorisme van het afgelopen jaar heeft dit proces ver sneld. Het regime op zijn beurt heeft deze kans aangegrepen om onder het mom van de anti-terroristenwet de burgerrechten voor onbepaalde tijd op te schorten en zo de liberalisatie te breken. De schijnprocessen en de uit eindelijke doodvonnissen van de vijf veronderstelde terroristen laten aan duidelijkheid niets te wensen over de ware bedoelingen van Franco en de zijnen. De laatste strohalm voor degenen die hoopten op e.en geleide lijke politieke ontwikkeling is nu wel definitief afgesneden. Deze openlijke daad van geweld kan alleen maar te gengeweld oproepen en zal de tegen stellingen in Spanje verscherpen. Po larisatie heeft al plaatsgevondein in de zin dat uiteenlopende oppositiegroe peringen al samengebundeld zijn en niet ver meer verwijderd van een eenheidsfront tegen de dictatuur. Het is nu de vraag of het charisma van Franco nog zo groot is dat het Spaan se volk op zijn dood zal wachten om zijn vrijheid te verkrijgen. De evolutie is afgesneden en de weg terug die nu ingeslagen ds maakt Een kind viel in de Spree Het was een Westduits, kapitalis tisch kind, dus verhinderden de Oost- duitse grenswachten onder bedreiging met geweld van wapens dat het uit het water werd gehaald. Zij lieten het verdrinken. Zij verdronken het, als verantwoordelijken, praktisch met eigen hand. Zijn klein geschrei roept slechts tot de hemel om wraak. Want wat deden wij? Stuurden wij onze kinderen met de witte vlag der non combattanten als een Kinderkruis tocht uit tot een nachtwake bij de Oostduitse ambassade of bij die van hun broodheren de Russen? Schreeuwden wij om economische maatregelen tegen een land met een systeem dat dergelijke wreedheden toelaat? Dat op ideologische gronden een kind laat verdrinken? Nee, de Pv.d.A. stuurde een dele gatie die terugkwam met de bood schap dat die Muur een gewone scheidslijn was. Hoe vaak sterven kinderen bij grensovergangen in an dere landen door wreedheid? Er viel een kind in de Spree. Geen rode vlaggen, geen massaal protest van vaders, moeders, mensen. Nergens: zijn (kleine) strijd, onze strijd. Er vielen politieagenten in Spanje. De daders worden terecht of niet terecht gevonnist en terechtgesteld. Wij protesteren met vlaggen en va nen, roepen om boycot, schreeuwen tegen een ideologisch regime. Waarom? Politiek aantrekkelijker? Tot wij massaal de straat opgaan om alle onderdrukkers, alle moorde naars te veroordelen, tot wij de straat opgaan om recht te eisen voor alle vermoorden, tot wij de straat op gaan om recht te eisen voor één ver moord kind, om veroordeling, vonnis te vragen tegen één grenswacht, ook al is hij een ideologische medestan der, tot die tijd is al ons protest Selectieve verontwaardiging D. M. v. Kempen-Koster Lammenschansweg 71 Leiden SPAANSE KARDINAAL WORDT COLLABORATIE VERWETEN MADRID De basisgroepen binnen de r.-k. kerk van Spanje, die hun grootste aanhang onder de arbeiders vinden, hebben de voorzitter van de Spaanse bisschoppenconferentie, kar dinaal Enrdque y Tarancon, verwe ten, dat hij zich veel te verzoenend opstelt tegenover de regering Franco. Sommige woordvoerders van deze ba sisgroepen hebben de kardinaal openlijk beschuldigd van collabora tie. Deze basisgroepen, die dicht bij de beweging „Christenen voor het So cialisme" staan, spelen in de r.k. kerk van Spanje 'n steeds belangrijkere rol. Z\J kunnen rekenen op de sym pathie van verscheidene jonge bis schoppen en van een deel van het kerkelyk bestuursapparaat. De basisgroepen zeggen oog te heb ben voor de moeilijke positie van de Spaanse bisschappenconferentie, waarvan de juridische status staats rechtelijk onduidelijk blijft, maar zij blijven beklemtonen, dat de kardi naal door een veto vele politionele overvallen en massale bestraffingen van priesters wegens „staatsonder- mijnende preken" had kunnen voor komen. Zij verwijten hem, dat hij van deze veto-mogelijkheid heeft af gezien omwille wm schappelijke samenwerking" tussen kerk en staat. De financiële afhan kelijkheid van de kerk van het Spaanse bewind is aan deze ontwik keling niet onschuldig, zo verklaren Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen naar Nederhorst den Berg G.W. van Tricht Amsterdam - Watergraafsmeer, het beroep door de synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (directeur theologische afdeling van het Evangelisch Lectuurcentrum in Kameroen) C.J.G. Keijzer Eindhoven bedankt voor Monster J. van Wier Kampen; voor Alblasserdam BI. Meijndert Lunteren; beroepen te Waarder J. den Besten Huizen, te Borssele J.P. Broeder Ritthem. Ge- ref. Kerken Vrijgemaakt: beroepen te IJmulden C.J. Breen Amsterdam, te Leek J.J. Wildeboer Hardenberg. Chr. zgeref. Kerkenberoepen te Ouderkerk a d. Amstel. en te Sie- gerewoude kand. J. Oosterbroek. Oud. Geref. Gemeenten: beroepen to Urk J. V4. Pool Ed*.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13