Herrema doet beroep op de Ierse regering Dolce vita voor Romeinse ambtenaren Israëliërs schoten op twee Syrische herders NAAST HET NIEUWS Laat gevangenen vrij99 Illegale wapens in Belgie ENGELSE BOMMENWERPER NEERGESTORT OP MALTA: ZES MENSEN GEDOOD Gezellige bars en goedkope restaurants WOENSDAG 15 OKTOBER LUIK (AFP/UPI) In België zijn twee clandestiene wapenopslagplaat sen ontdekt, een in Bastenaken en een in Luik. Er lagen geweren, pis toolmitrailleurs, raketten en grana ten van Duitse makelij. Het arsenaal in Bastenaken werd ontdekt doordat zich er een ontplof fing voordeed. De eigenaar, die al lange tijd werd verdacht van ille gale wapenhandel, was bezig een granaat met een zaag te bewerken, wat op een explosie uitliep. De man op slag dood. Verscheidene kis- j ten munitie ontploften ook. Het tweede depot is gevonden in I de kelder van een huis in Luik. De be woonster van het pand en een buf- fetjuffrouw zijn aangehouden. De politie vermoedt dat de in Luik ge vonden wapens bestemd waren voor buitenlandse guerrillabewegingen. Een andere affaire, waarbij een Belg betrokken is, deed zich voorin Italië. De 28-jarige Antwerpenaar Roger de B. is daar in juli door vei ligheidsfunctionarissen van het Amerikaanse marine-detachement in Napels gearresteerd op verdenking documenten te hebben gestolen over scheepsbewegingen der zesde (vloot in de Middellandse Zee, zo maakte de Italiaanse politie gisteren bekend. j De Belg kon door eigen vergeetach tigheid worden gevat hij had zijn. paspoort' op het terrein van de dief stal laten liggen. Een Amerikaanse woordvoerder be vestigde de arrestatie de deelde mee dat de B. voor strafrechterlijke ver volging is overgedragen aan de Ita liaanse autoriteiten. Hij gaf geen verdere bijzonderheden. Volgens de Italiaanse politie was De B. erin geslaagd door te dringen (tot in een marinekantoor door zich onopvallend te mengen onder een groep marinefunctionarissen die daar net per bus werd afgeleverd. Hij droeg ook een aktentas van een 1 bij de NAVO gangbaar model Hij verschool zich in de toiletten, wachtte tot de lunchpauze en stal toen de bewuste documenten over de zesde vloot. Pas toen hij al weer buiten was her innerde hij zich dat hij zijn pas poort in de aktentas op het bewuste bureau had laten liggen, aldus de Italiaanse politie. Hij werd gear resteerd toen hij probeerde het ge bouw, in de Napolitaanse voorstad Agnano, ten tweede male binnen te dringen. Volgens de politie heeft De B. toe gegeven dat hij werkte voor de mili taire attaché van een niet nader aangeduid land. DUBLIN (Reuter, UPI, AFP) De ontvoerde Nederland se fabrieksdirecteur dr. Tiede Herrema heeft op een geluids bandje een beroep gedaan op de Ierse regering de drie ge vangenen vrij te laten, zoals zijn ontvoerders hebben ge- eist. Ook vraagt hij de werknemers van de Ferenka-fabriek in Limerick, waarvan hij directeur is, in Dublin te gaan de monstreren tegen de weigerachtige houding van de rege ring. De tekst van het bandje is gisteravond bekendge maakt door de Ierse vakbondsleider Philip Flynn, die door de ontvoerders is aangezocht als bemiddelaar. Flynn heeft een afdruk van het bandje overhandigd aan de Ierse re gering. Minister van Justitie Patrick Cooney verklaarde gisteren na een kabinetsberaad dat de Ierse rege ring vasthoudt aan haar standpunt dat er geen sprake kan zijn van vrij lating van de drie gevangenen, de Britse miljonairsdochter Rose Dug- dale en de IRA-leden Kevin Mallon en James Hyland. De regering kan niet wijken voor chantage. Als we gaan onderhandelen met de ontvoer ders brengen we iedere burger in gevaar op wie meedogenloze lieden hun oog laten vall|£ om hem te ga zelen, aldus Cooney. Op het bandje, dat de ontvoerders in handen van Flynn hebben ge speeld, staat alleen de stem van Her rema, die volgens Flynn angstig klinkt, maar wel helder en duidelijk spreekt. Geen begrip Volgens Flynn zegt Herrema op het bandje ook geen begrip te hebben voor het standpunt van de Ierse re gering. "Het leven van een Nederlan der is toch zeker meer waard dan het principe van een Ierse minis ter". Volgens Flynn, die de tekst van Herrema's oproep bekend maakte op een persconferentie, staat vast dat Herrema nog in leven is. Op het bandje noemt Herrema namelijk de naam van Flynn als bemiddelaar. "Ik heb mij pas maandag bereid verklaard als bemiddelaar op te treden", aldus Flynn. Flynn wordt beschouwd als iemand met sympathieën voor de- "Provisio nals" van het Ierse republikeinse le ger. Vorig jaar werd hij door een Ier se rechtbank vrijgesproken van de beschuldiging van het lidmaatschap van de IRA. Hij ontkende overigens dat zijn republikeinse achtergrond te maken heeft met het verzoek aan hem te bemiddelen. "Het leven van een mens staat op het spel. Daar gaat het nu om". Hij zei nog moge lijkheden te zien in de bemidde lingspogingen, ondanks de afwijzen de houding van de Ierse regering. Maar hij ondervond wel veel moei lijkheden bij zijn bemiddelingspo ging. "Alle telefoons worden afgeluis terd en ik word voortdurend zeer nauwkeurig in het oog gehouden door de politie". Volgens Flynn wekken de woor den, van Herrema de indruk dat hij de eisen van de ontvoerders redelijk vindt. En niet begrijpt waarom de regering vasthoudt aan haar weige ring. "Je moet wel gaan denken dat de regering niet wil dat Herrema le vend wordt vrijgelaten", aldus Flynn. Flynn is aangezocht als bemidde laar nadat Ferenka verklaarde niet in staat te zijn aan de eisen van de ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN 15- JARIGE LENING -15"7511 open bedrag de koers wordt na de inschrijving vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen is ingeschreven (tendersysteem) jaarlijks op 15 november bedrag koers rente aflossing in 15 jaarlijkse termijnen van 15 nc vervroegde aflossing op of na 15 r 1976 af v. 1985 mogelijk schuldbewijzen Inschrijving 22 oktober 1975 van 9 tot 16 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen op 18 nov. 1975 onder bijbetaling van drie dagen rente uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volie) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs storting toewijzing ontvoerders te voldoen, en een be roep op hen deed de fabrieksdirec teur vrij te laten omdat het toch geen nut had hem langer vast te hou den. Hij vervangt kennelijk de Capu- cijnerpater Donal O'Mahony, die vo rige week éen boodschap van de ont voerders ontving. Na vier weken burgeroorlog tussen links- en rechtsgezinden in Beiroet, keren nu duizenden naar de Libanese hoofdstad terug. De opstoppingen zijn enorm want zeven rijen dik en kilometers lang worstelt een slang auto's zich een weg door de stad. Grensincident op ongelukkig moment TEL AVIV (UPI) Israëlische militairen hebben gisteren twee Syrische herders door schoten gewond. Dit gebeurde aan de frontlinie op de door Israël bezette hoogvlakte van Golan, zo is uit Tel Aviv gemeld. De herders hadden geen acht geslagen op het Israëlische beval halt te houden. Het icident is het eerste aan de frontlinie tussen Israël en Syrië sinds de oktober-oorlog van 1973. De twee herders werden door VN troepen naar Syrië meegenomen, zo heeft het Israëlische opperbevel nog bekendgemaakt. De gebeurtenis van gisteren vindt plaats terwijl de spanning stijgt naar aanleiding van de verlenging van het op 30 november aflopende VN-mandaat voor de Golan-hoog- vlakte, het vorige week door presi dent Assad van Syrië aan Moskou gebrachte bezoek en de waarschu wingen van Israëlische leiders ten aanzien van Syries plannen voor de toekomst- Een Israëlische militaire woordvoer der heeft verklaard, dat de betrok ken Syrische herders werden neer geschoten in een gebied ten noor den van Koeneitra. Van Israëlische militaire zijde is er nog aan toegevoegd, dat Syrische herders reeds eerder herhaaldelijk de frontlijn overschreden hebben. VN troepen hadden toen Syrië verzocht, herhaling van deze voorvallen te voorkomen. Syrië heeft gisteravond officieel bekendgemaakt, dat het de vandaag beginnende conferentie van Arabi sche ministers van Buitenlandse Za ken over de crisis in Libanon niet zal bijwonen. In een officiële Syrische verkla ring heet het, dat Syrië het wense lijker vindt, dat de Arabische minis ters van Buitenlandse Zaken bijeen komen om te spreken over de tus sentijdse vredesregeling tussen Egyp te en Israël. Syrië noemt de Egyp- tisch-Israëlische overeenkomst inzake de Sinai achteruitgang en verklaart dat het een spaak in het wiel zal proberen te steken omdat de rege ling aan de ontwikkelingen in Liba non ten grondslag ligt. In sommige Arabische kringen is reeds de beschuldiging geuit, dat de onlusten van de afgelopen weken in Libanon zijn uitgelokt om de aan dacht van de Arabieren a akkoord af te leiden. Syrië heeft bemiddeld tussen de verschillende groeperingen in Liba- die elkaar bestrijden. Zowel Syrië als de PLO hebben Het Palestijnse persbureau WAFA scherpe veroordeling uitgesproken heeft gisteren gemeld, dat de Pale- over de overeenkomst tussen Egypte stijnse bevrijdingsorganisatie PLO be en Israël. loot getracht een noodlanding te maken na de ontploffing die door brand werd gevolgd, maar zijn landingsgestel was losgescheurd en toen trachtte hij de open zee te be reiken, maar haalde het niet. LA VALETTA (AFP/UPI) Bij het verongelukken van een Brits bombardementsvliegtuig gisteren op Malta zijn zes mensen om het leven gekomen. De Vulcan kwam terecht op het dorp Zabbar, waar een twaalftal wo ningen ernstig werd beschadigd door de brand die na het neerstorten ont stond. De doden zijn een vrouw die over straat liep en vijf leden van de be manning. Door de brandende wrakstukken hebben zeker 20 mensen verwondin gen opgelopen. Van sommigen is de toestand ernstig. De bommenwerper kwam uit Enge land op een oefenvlucht. Twee vlie gers konden zich op tijd redden met behulp van hun schietstoel. Of er zich nog meer mensen aan boord van de Vulcan hadden bevonden is nog niet bekend, als regel gaat er een bemanning mee van vijf koppen. Volgens de luchtmacht had de pi- Prof. Tjailing C. Koopmans, één van de twee Nobelprijs winnaars voor economie. De ander was de Russische ge leerde Kantorowitsjdie in zijn land niet zo erg populair is omdat hij met zijn be kroonde theorie het Russische stelsel kritiseert. Prof. Koopmans werd in 1910 in 's-Graveland geboren, studeerde wis- en natuurkun de in Utrecht en promoveerde in 1936 aan de Leidse univer siteit. In 1940 vertrok hij naar de Verenigde Staten, waar hij de Amerikaanse nationaliteit kreeg. De prijs voor economie is geen echte Nobelprijs Hij is in 1968 ingesteld door de Zweedse Rijksbank ter gele genheid van haar 300-jarig bestaan. SMOKKELENDE ORKESTLEDEN Bij hun terugkeer van een toernee door Japan zijn 26 musici van het Weense Symfonieorkest betrapt op het smokkelen van onder meer horloges, sterke drank en geluidsapparatuur. Volgens de Oostenrijkse douane trof men de contrabande op 6 ok tober JI. aan in persoonlijke bagage en instrumentenkoffers. Drie jaar geleden werden 14 Wiener Symphoniker wegens soortge lijke praktijken beboet, toen na een serie optredens in Spanje. LEUK MUSEUM STUK De auto waarin op 20 december 1973 premier Don Luis Carrero Blanco van Spanje bij een bomaanslag de dood vond, wordt mis schien ondergebracht in het museum van het Spaanse leger. Daar zou hU komen te staan bij het rijtuig waarin op 27 december 1870 generaal Juan Prim de dood vond en bij de auto waarin premier Eduardo Dato zat toen hij op 8 maart 1921 werd vermoord. Bij de aanslag op Carrero Blanco werd diens auto, een Dodge Dart van drie ton, dertig meter hoog de lucht ingeslingerd om neer te komen op een dak van een gebouwencomplex van de Je zuïeten bij de kerk waar de posthuum tot hertog verheven en tot kapitein-generaal bevorderde premier elke ochtend de mis placht bü te wonen. REGEN VAN BLOEMPOTTEN Drie mannen hebben gisteren moeten afzien van een poging tot ontvoering van de zoon van een welgestelde zakenman in Reggio di Calabria in Zuid-Italië, doordat ooggetuigen een regen van bloem potten op hen deden neerkomen. De buren waren gealarmeerd door het hulpgeroep van het slacht offer, de 14-Jarige Andrea Delfino. Doorhebbende dat het om een ontvoeringspoging ging, openden zij hun bombardement. De bandieten vluchtten in hun auto. VROEGE VOGELTREK In de Flevopolders verblijven momenteel volgens een schatting van de rijksdienst voor IJsse lm eervogels al circa 15.000 grauwe ganzen. Ook zijn volgens een telling van het Staatsbosbeheer in de Flevo polders reeds de eerste kleine zwanen gearriveerd bij de Veluwe randmeteren. Kleine zwanen zijn broedvogels uit Noord-Siberië. Oorzaak van deze vroege vogeltrek is waarschijnlijk het koude weer in grote delen van Europa. Voorts zijn de eerste bonte kraaien reeds gesignaleerd, terwijl er bovendien zeer veel vinken, kieviten, duiven en spreeuwen zijn, zo wel op doortrek naar het zuiden, als voedselzoekend op de bouw en weilanden. GORILLA EXPOSEERT .Werk van de vijf Jaar oude gorilla Rigo vormt het middelpunt van een schilderijententoonstelling in Sydney in Australië ten bate van gehandicapte kinderen. Rigo is vertegenwoordigd met een gedurfd abstract dat hij in een kwartier in de dierentuin van Melbourne maakte. De bezetenheid van de gorilla blijkt uit het feit, dat hij tijdens zijn creatie de helft van het doek en twee penselen opvrat. OLIE-GRAPJES „U moest de prijs van filmrolletjes eens verhogen", zo stelde de Saoedi-Arabische minister voor Oliezaken Yamani gisteren voor toen hij met de Westduitse minister van Financiën Hans Apel voor een aantal fotografen poseerde, „dan zouden ze niet-zoveel foto's „U heeft de prijs zelf al verfioogd", zo kaatste Apel onmiddellijk te rug" want filmpjes worden van ruwe olie gemaakt". De twee ministers traden gisteren in Bonn als gastsprekers op tij dens een symposium c ROME (Reuter) Nergens wordt u zo goedkoop van uw baardstoppels ontdaan als op het ministerie van Binnenlandse Zaken, het geurigste en voordeligste kopje espresso drinkt u in de koffiebar van het ministerie van Luchtvaart en als u uw levens middelen graag met 25 procent kor ting koopt vervoege u zich in de supermarkt van Buitenlandse Zaken. Dit zijn een paar bevindingen .van het Romeinse week blad 'II .Set- timanale', dat in zijn nummer van deze week een „consumentengids" voor de diverse ministerie publiceert. Hét blad stelde een onderzoek in naar aanleiding van beschuldigingen in het parlement als zouden de Ro meinse overheidsdienaren op kosten van de belastingbetaler een waar dolce vita leiden. Het socialistische kamerlid Stefano Servadei, die de regering hierover schriftelijke vragen stelde, vertelde het weekblad; "Ik vind het immo reel dat de ambtenaren hun werk dag beginnen met een bezoek aan de barbier, hem daarna te verknip pen met talloze koffiepauzes en hem tenslotte beëindigen met een bit tertje aan de bar'. Rijkelijk ironisch geeft 'II Setti- manala" de hoogste lof - drie ster ren - aan het restaurant van het mi nisterie van Landbouw, zoals eigen lijk voor de hand ligt. Het vaste me nu van drie gangen kost u daar het luttele bedrag van 800 lire (pakweg drie gulden). Nog wat tips uit het rapport: Mijd de bar van het ministerie van Vervoer, Die is „ongezellig, niet helemaal proper en aangekleed als een stationswachtkamer". Proef vooral eens het kuiken van de grill dat men u in een van de drie bars op Buitenlandse Za ken voorschotelt. De obers bedienen de hogere ambtenaren desverlangd ook in hun kantoren en op dat mi nisterie hebben alle rangen en stan den toegang tot de supermarkt waar levensmiddelen met scherpe kortin gen worden verkocht. Bent u kieskeurig, ga dan naar het ministerie van Luchtvaart waar niet minder dan zeven bars u wach ten. En omda alle drankjes er niet meer dan 100 lire (zeg 35 cent) kos ten, is de hoge omzetsnelheid niet verwonderlijk; de gezelligste ploeg treft u in de bar van het ministerie van Marine. Het is er bij tijden zo druk dat alle kantoren er verlaten bij liggen; ook de collega's op het ministerie van Koopvaardij hebben geen klagen over de sfeer in hun bar. Sommige ambtenaren vinden het er zo knus dat ze er 15 maal op een dag een pie- renverschrikkertje pakken en in de winkel ernaast drijft men een bloeien de handel in olijfolie, welke voor 400 lire onder de consumentenprijs van de hand gaat; ga met een grote boog om het ministerie van Buitenlandse Handel heen. Kennelijk door beroepsblind heid kost de koffie er 90 lire per kopje, terwijl men op de andere ministeries slechts 30 lire betaalt. In een normale espressobar kost dat kopje u overigens gemiddeld 100 li re en op korte termijn zal die'prijs met 50 procent stijgen. Signor Servadei vraagt zich af, en wil van de regering ophelde ring, waarom de ambtenaren in Rome moeten worden gesubsidieerd om hun tijd op kosten van de belas tingbetaler in bars te verbeuzelen. De bevoegde minister, Francesco Cossiga, antwoordde hem echter in eerste instantie: "Ik meen niet dat het fair is te stellen dat de bars en de winkels een uitnodiging zijn tot lediggang". Servadei neemt met dat antwoord 'Ik ken ambtenaren die de bars op hun ministeries gebruiken als kantoor voor eigen nevenactivitei ten" vertelt hij II Settimanale. "Ze geven hun klanten het nummer van de bar en doen daar hun zaken af". "Dat is niet waarvoor ze op de loonlijst staan", aldus Servadei. "Als we niet optreden hebben we binnen kort bioscopen, schouwburgen en hele winkelwijken in de ministe ries". Wie voelt zich geroepen tot impo pulaire stappen tegen de ambtelij ke koffiepauzes? De Romeinse re kenkamer zou dat eigenlijk moeten doen, maar, zo merkt 11 Settimanta le op, daar heeft men nu Juist een van de best florerende bars van de stad.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9