Golf van valse duizendjes over ons land Gif moorden beheersen Wester haar Geen problemen voor minister De Gaay Fortman Confessionelen vrezen gelijkschakeling van bijzonder onderwijs &KSÏS Twee jaar geen verhoging van lonen Wijziging van lintjesregen in de drup Den Uyl piekert over 'politieke functionarissen' KAMER AKKOORD MET BEGROTING MAENIfET uw toko voor Kamerleden naar Bulgarije /MENUET ÜW toko voor POLITIE ONDERVRAAGT ANNIE B. NOG STEEDS WOENSDAG 15 OKTOBER ADVERTENTIE DEN HAAG (SP) Een ongewoon grote golf valse duizendjes overspoelt de Nederland se geldmarkt. Dit jaar zijn er al zeshonderd achterhaald. De laatste weken 15 per dag. Van politiezijde is 'er al op aangedrongen dat het tijd wordt dat de Nederlandse Bank gaat nadenken over een nieuw, nog verder geperfectioneerd biljet van duizend gulden, dat de vervalsers in een stap buitenspel zou zetten. Een maatregel, die echter zeer nauwgezet en in het diepste geheim zal worden voorbereid. De vraag of het nieuwe ontwerp al gereed is, wordt van alle kanten met een diep stilzwijgen beantwoord. Het uitscha kelen van de hecht georganiseerde bende valsemunters zal bij verras sing moeten gebeuren. „Mensen die ongewild een vals briefje van duizend gulden hebben, moeten zo snel mogelijk aangifte doen bij de politie. Ze moeten zo duidelijk mogelijk vertellen van wie ze het valse biljet hebben gekregen en een nauwkeurig signalement van de „gever" verstrekken. Elk detail, hoe onbelangrijk op het eerste gezicht ook, kunnen we gebruiken". Dit advies geeft luitenant E. J. Grootaarts, voorlichter van de Rijkspolitie in het district Eindho ven. Vanuit die stad opereert sinds kort het landelijk coordinatieteam dat de drukpers moet opsporen die een steeds groter wordende stroom van valse duizendjes over ons land laat uitrollen. „Een verontrustende situatie", oor deelt luitenant Grootaarts. „Maar er is beslist geen reden tot paniek. Tot nu toe zijn er ongeveer 600 valse biljetten van duizend gulden boven water gekomen. De ervaring leert dat vooral vals geld met een hoge waarde erg kort in omloop is. Het wordt snel uitgegeven en even snel als vals herkend, meestal door de eerste die het in handen krijgt". ,De valse duizendjes zijn duidelijk herkenbaar. De. tekst van het wetboek van strafrecht die op een echt exemplaar duidelijk te lezen is, is moeilijk te ontcijferen. Het papier Is dikker dan dat van de echte en ten slotte breekt het papier wanneer het een keer of twintig is gevouwen. Desondanks is het vakwerk omdat je op het eerste gezicht niets in de gaten hebt". Maar als je verder kijkt blijven het toch amateurs. Bankbiljetten zijn namelijk nooit echt goed na te maken. De firma Enschede, die al oas bankpapier drukt, werkt met technisch zo hoogstaande appara tuur dat alle drukpersen van valsemunters onmiddellijk in het niet verdwijnen. Ons bandbiljetten papier wordt slechts in een fabriek gemaakt die zwaar beveiligd is. Waneer de watermerken zijn aangebracht, gaan de vellen onder scherpe bewaking naar de drukkers van Joh. Enschede en Zonen in Haarlem. De geschiedenis van de valse duizendjes is een korte. In 1973 verschenen de eerste in Engeland, Duitsland en België. De valsemunters wilden kennelijk eerst afwachten hoe hun valse waar daar zou doen. Toen dat gunstig uitviel brachten ze hun valse waar op de Nederlandse markt. Dat was medio vorig jaar. Sindsdien zijn er enkele arrestaties verricht. ..Kruimels", oordeelt luite nant Grootaarts. „Vogels van verschillende pluimage. Er was zelfs een prediker bij. Maar de grote jongens zijn nog steeds niet gepakt". Zitten die in verschillende organisa ties of werke ze samen? „Ik geloof niet in aparte clubjes. Een goed uitgeruste drukkerij kost al gauw een miljoen gulden. Dat kunnen die kleintjes niet betalen. Het is een grote organisatie. Waar die zit, ik weet het niet. In Nederland, Ja, maar ze kunnen net zo goed vanuit het buitenland opereren". Werken ze met andere takken van de misdaad samen? „Moeilijk te zeggen. Meestal staan ze op zichzelf. Ze hebben geen gewelddadige inslag". Zijn er plaatsen waar de handel in valse bankbiljetten zich concen treert? „Er zijn geen echte centra. Ze worden over heel ons land verspreid. Op auto- en veemarkten en banken gaan er wel eens een paar tegelijk over de toonbank, maar meestal worden ze stuk voor stuk uitgegeven". Speculaties dat het buitenland duizendjes gaat weigeren vindt luitenant Grootaarts erg overdre ven: „Dat gebeurde wel na de oorlog. Maar toen waren er ook briefjes van honderd en 2,50 gulden bij. Sindsdien wordt er bijna uitsluitend via de giro betaald. De „grootscheepse jacht" op de valsemunters is begonnen. Maar dat betekent niet dat er nu maar Indianenverhalen bij moeten worden verzonnen. Grootaarts: „We werken hoofdzakelijk administratief. Dat betekent: met de Centrale Recher che Informatiedienst, alle informatie verzamelen, kijken of de zaken iets gemeen hebben en dat doorspelen naar de plaatselijke politie. We zijn geen Scotland Yard en rijden ook niet met gillende sirenes door het land op zoek naar de vervalsers". Middelbaar en hoger personeel: DEN HAAG (SP) Twee jaar geen loonsverhoging en een drastische beperking van de jaarlijkse vergoe ding voor gestegen prijzen in 1976 en 1977. Dat is wat de werknemersor ganisaties voor middelbaar en hoger personeel gistermiddag hebben voor gesteld. Hun raad van overleg deed dat in een gesprek tussen de rege ring én de zogenaamde kleine stich ting van de arbeid. De raad, waarbij 130.000 werkne mers zijn aangesloten, wil de prijs compensatie de komende twee Jaar tot 3,5 procent per jaar beperkt houden. De compensatie moet voor iedereen in procenten worden uit gekeerd. De maatregel zou de koopkracht danig verminderen. Verlaging van in komstenbelasting en het handhaven van de btw op 16 procent in 1976 zou dat echter moeten verhinderen. Volgens de raad van overleg voor het middelbaar en hoger personeel worden hiermee twee basisoorzaken van de huidige structurele werkloos heid fundamenteel aangepakt. Deze oorzaken zijn, de te hoge arbeids kosten en het te hoge percentage aan collectieve lasten. Den Haag Op korte termijn is geen verandering te verwachten in het decoratiestelsel. Een voorstel tot wijziging van het lintjes-systeem stuitte op grote weerstand in de ministerraad. Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken heeft dat gisteravond in de Tweede Kamer gezegd. Hij sprak daarmee tegen dat het niet tot stand komen van de wijziging te wijten zou zijn aan bureaucratie of gebrek aan medewer king van ambtenaren. „Het is merkwaardig wat de herziening van dat stelsel aan sentimenten oproept", aldus de minister. Op departementaal niveau, zo liet de minister weten, wordt nu opnieuw overlegd, maar dat loopt niet zo vlot als werd verwacht. Den Haag Het kabinet-Den Uyl piekert ovér de mogelijkheid „poli tieke functionarissen" op te nemen in de staf van een bewindsman. Het zijn functionarissen die zijn gebon den aan de politieke kleur van de bewindsman. In de regel legt hij zijn functie neer als ook de bewindsman verdwijnt. Minister-president Den Uyl zei gisteren, dat hij nog niet is uitgedacht over de problemen die aan deze nieuwe functionaris kleven. Hij beloofde de PvdA-fractie „over enkele maanden" uitsluitsel. Uitdruk kelijk hield de premier de mogelijk heid open, dat er in het geheel geen voorstel komt „politieke functiona rissen" aan te stellen. Bij de behandeling van de begroting van zijn departement, departement Algemene Zaken, beloofde Den Uyl een overzicht van de raden en commissies die in de loop van de jaren tot stand zijn gekomen in het kader van de voorbereiding van het beleid. Er zijn zo'n vierhonderd van dergelijke commissies en raden. Ook kondigde Den Uyl aan, dat de wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid de wirwar van departementale en interdepartemen tale commissies in kaart zal brengen. Voor het einde van de kabinetsperiode (in mei 1977) komt er bovendien een notitie van het kabinet over' de voor- en nadelen van wijzigingen in de departemen tale indeling. De Gaay Fortman al te moeilijk te spraakperiode voor het concept-wets- maken is de Tweede Kamer akkoord gegaan met de begroting van zijn departement. Slechts in vier moties werd de minister gevraagd zijn be leid op onderdelen te wijzigen. Omdat gisteren de beraadslagin gen over de begroting werden afge handeld zonder dat er amendemen ten op werden ingediend, is deze aangenomen. De moties, waar van daag over werd gesimd, doen daar verkiezingen niets toe of af. ontwerp Binnenlands Bestuur met twee maanden te verlengen. Volgens de minister zou dan hét tijdschema te veel in de war komen. ■kDrs. F. G. L. L. Schols (met ambtskeien) is gistermiddag geïnstalleerd als burgemeester van Den Maag. Ook zijn vrouw en kinderen waren bij de installatie aanwezig. Na afloop van de plechtigheid uitten vertegenwoordigers van de gemeenteraadsfracties scherpe kritiek op de gang van zaken rond de benneming. De PvdA vond het een absurditeit dat alleen in KVP-kringen naar een opvolger van de overriden burgemeester Marijnen was gezocht. Volgens de VVD waren de confessionelen niet in staat geweest goede kandidaten te leveren en bij de CDA was men teleurgesteld dat de keus ivas bepaald op Schols en niet op Happél. Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken zei gisteren niet van plan te zijn het niet-georgani- seerd personeel te betrekken bij het "ambtenarenoverleg. "Ik heb geen waardering personeel", zo zei de minister, vond dat ze profiteerden van ander mans werk. Rond de jaarwisseling zullen bij de Tweede Kamer wetsontwerpen in zake de herziening van de grondwet worden ingediend, zo liet de minis ter de Kamer blijken. Bij de kamer- 1977 zou dan de eer ste fase van een "veelomvattende" grondwetsherziening moeten zijn voltooid. In i DEN HAAG (SP) De vrijheid van onderwijs vindt zijn beperking in de eisen aan deugdelijkheid en doelmatigheid die de overheid heeft te stellen. Deze opvatting vormt de achtergrond van een wijziging van artikel 208 van de grondwet, waarin de vrijheid' van onderwijs wordt gega randeerd'. De wijziging is voor commentaar door het kabi net-Den Uyl doorgestuurd naar de Raad van State. De inmiddels uitgelekte tekst van de wijziging heeft tot afwerende reacties geleid van de CHU en kleinere confessionele partijen als SGP en GPV. Teveel vindt men de tekst van het nieuwe grondwetsarti kel toegesneden op de feitelijke situatie bij het voortgezet onderwijs. In de wet op het voortgezet onderwijs zijn openbaar en bijzon der onderwijs verregaand gelijkge schakeld. Op grond van deze wet oefent de overheid aandrang uit om samenwerkingsscholen te stichten in plaats van twee of drie kleinere scholen van een verschillende richting. Een soortgelijke aandrang vreest de CHU over enige tijd op het bijzondere basisonderwijs, als de voorgestelde wijziging van dé grondwet uiteindelijk door de Tweede en Eerste Kamer wordt aanvaard. Vorige week nog heeft minister-president Den Uyl verze kerd: „Er is niets aan de hand". Maar kenners van het kabinetsvoor stel menen, dat er heel wat loos is. Zij wijzen op: - de bepaling dat voorwaarden voor bekostiging van het bijzonder onderwijs en voor erkenning van diploma's „bij of krachtens de wet" gesteld kunnen worden. Dit houdt in: vermindering van de parlemen taire controle en versterking van de rol van de minister. het nieuwe slot van het voorgestelde grondwetsartikel. Dit zou luiden: „De wet stelt regels voor een evenwichtige spreiding van door de overheid in stand gehouden dan wel bekostigd onderwijs, met inacht neming van het overige in dit artikel bepaalde". In deze slotbepaling zien de tegenstanders van de grondwetswij ziging een aanzet voor een vanuit het ministerie geleide en geplande ontwikkeling van onderwijsvoorzie ningen: een aantasting van de vrijheid van stichting, richting en inrichting van onderwijs. motie vroeg het D'66-ka- merlid Nypels de ondernemingsra den bij Rijk, provincie en gemeen ten net als bij het bedrijfsleven sa men te stellen via verkiezingen, zo dat alle personeelsleden actief en passief kiesrecht krijgen. Naast de D'66-motie kwamen drie moties van de VVD op tafel tijdens de behandeling van de begroting voor Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer. In een daarvan vroeg mevr. Kappeijne van de Coppello het mogelijk te maken dat alle Neder landers die in het buitenland ver blijven kiesrecht krijgen. Minister De Gaay Fortman hier over: "Ik kan moeilijk aan elke Ne derlander in het buitenland kiesrecht verlenen. Gezien de grondwet zie ik geen mogelijkheid verder te gaan dan Nederlanders dié in het buiten land werken in Nederlandse over heidsdienst". De minister kondigde aan met een wijziging van de grondwet te komen en vroeg de Ka mer die af te wachten. Dringend raadde de minister de Kamer af een motie aan te nemen Wielrennen Jan van Katwijk is gisteravond winnaar gewonden van een wielerwedstrijd over 150 km in Putte-Kapelle. Tweede werd de Belg Etienne v.d. Eist. Minister de Gaay Fortman zei gisteren dat hij geen kans zag de verhoudingen in burgemeesters, ge- niet-georganiseerd tred te laten houden met de verhoudingen tussen de partijen. HRHHB "«-i, HS_ "De verhoudingen in de Kamer wij- poort hebb^n"in^iiddeIs^Tp "het Ma- zigen elke vier jaar, een burgemees- rokkaanse consulaat een nieuw exem ter blijft tot hij met pensioen gaat." plaar gekregen. stenen muur om zelf te maken stenen binnenmuren geven uw huis meer allure én sfëer. Om dat te bereiken hoefl'u uw huis niet opnieuw te bouwen. Want sier- s teenstrip kunt u zélf gemakkelijk aanbrengen tegen elke wand die nu behangen is of uit véielplaat, gipis of,stucwerk bestaat. Maak lelijke wandeh zèlt mooi met schóonmetselwerk; Haal bij Goed hart Bouwhuis uw.edelstrip bak-: stëenmuüt- in een dböéije. wat Iijm err cerrrent en iri een halve dag metselt uu wei gen intérieur mooi er d«yi het was 1 Verpakking is genoeg voor 5. mJ wand. Kom kijken en vraag inlichtingen. zateraag: lO.OO-16.00 uur. HOORN Ï26A ALPHENa/dRIJN TEL:01720-91348 (t.èj.Avifauniö Hongerstaking beëindigd AMSTERDAM (ANP) De 25 ille gale Marokkaanse arbeiders in de rk-kerk T>e Duif' in Amsterdam hebben gistermiddag hun hongersta king beëindigd. De actie, die op 4 oktober begon, was er op gericht de aandacht te vestigen op hun le galisatieproblemen. De hongerstakers met een vals pas- ADVERTENTIE MaarsmanMeeg 23-T L^en rijSttafelgeiEChten I SCHIPHOL (ANP) Voor eerst in de Nederlandse parlementai- rw™ «,al, Ontslag nemen mag nu zonder toestemming geschiedenis brengt van eerste- en tweedekamerleden bezoek staat onder leiding de-kamerlid Schakel Minister Van Agt wil het ontslagrecht wijzigen. Hij heeft de Tweede Kamer voorgesteld de w werknemer niet langer te verplich- vJt twee." ten zijn ontslag te laten goedkeuren mevr A A n bestaat uit door het gewestelijk arbeidsbureau. tenKate-Veen <CHU) omdat deze plicht de werknemer de heren E. Steenbergen (PvdA) teTeel belemmert in zijn vrijheid om B. J. M. Hermsen (KVP), G. Noo- arbeid mSLr eieen keuze te (P^A) 2T?' tJ r* T' „VlUenga verrichten. De toestemming was tot <222^ t! *5: i Waltaiars nu toe noodzakelijk als de rSf ij „.ÏKÏÏ?. gïter.middag werkgever bezwaar maakte tegen het ontslag. met een aanzienlijke vertraging Schiphol naar Sofia vertrokken dit bezoek dat één week zal duren, ADVERTENTIE rijsttafelgerechten Verder wil de minister een regeling scheppen dat de wèrknemer door de rechter een schadevergoeding kan worden toegekend als een gegeven ontslag onbehoorlijk of voor de werknemer te bezwarend is. De vereiste dat de werkgever toestemming van het Gewestelijk Arbeidsbureau nodig heeft voor een ontslag blijft gewoon bestaan en wordt opgenomen in de nieuwe wet ontslagrecht. Een team van tien rechercheurs is nu al twaalf dagen bezig te onderzoeken of de 47-jarige kosters vrouw Annie B. uit Westerhaar meer gifmoorden op haar geweten heeft dan die op haar 22-jarige zoon Henk en de poging tot vergiftiging van haar neef. Gé Bakhuis (22). Volgens de Almelose officier van justitie mr. J. Hazewinkel heeft de vrouw tot nu toe alleen de beide laatste gevallen bekend. Henk B., die op het punt van trouwen stond, overleed op Oude jaarsdag '74 in het ziekenhuis. Aanvankelijk was de doodsoorzaak onbekend, al had huisarts J. M. H. Timmer reeds weken tevoren vergiftigingsverschijnselen geconsta teerd. De verdenking tegen Annie B. rees, nadat Gé Bakhuis op 12 september enkele dagen na zijn huwelijk voor de tweede keer doodziek naar het ziekenhuis wasr gebracht. Hij vertoonde dezelfde ziekteverschijnselen als Henk, m/t wie hij goed bevriend was geweest. Een nauwkeurig onderzoek bracht aan het licht, dat Gé vergiftigd was met hallium een vloeibaar ratten- gift. Nadat op last van mr. Hazewinkel het lijk van Henk was oreegraven, ontdekte de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust ook in zijn lichaam sporen van thallium. Na geruchten die in het Overijsselse dorpje de ronde deden, was de politie al op het spoor van Annie B. gekomen. Haar arrestatie volgde op vrijdag 3 oktober, op het hoogtepunt van een verjaardagsfeestje in de kosterswo ning. Enkele dagen later bekende zij na moeizame en langdurige verho ren thallium te hebben gedaan in de koffie van haar zoon Henk en neef Gé. Achter de keurig gesteven gordijntjes in het langge rekte Westerhaar even noordelijk van Vriezenveen woekert de dorpsroddel als een kwaadaardig gezwel Vrijwel iedereen heeft plotseling wel een gezinslid, dat onder verdachte omstandigheden is gestorven. Wie alle gevallen optelt komt op twaalf gifmoorden of pogingen daartoe, waarin de kostersvrouw de hand zou hebben gehad. De hervormde predikant ds. D. Driebergen, bij wie Annie's man in de avonduren en op zondagen koster Is, wuift de geruchte nonchalant weg. In de deuropening van zijn huis naast het morsige kerkgebouw zegt hij: „Ach, als er één veel koffie van Annie heeft gedronken, ben ik het wel en, kijk eens hij slaat zich op de dikke buik en wijst op zijn dikke haardos ik ben nog steeds kerngezond". De predikant barst daarbij in een schaterlachen uit. Koffie Annie B. zorgde voor de koffie tijdens de pauzes van de repetities van de zangkoren in de kerk. De geruchtenstroom wil, dat vele tientallen Inwoners van Westerhaar onder wie de leden van de zangkoren na Annie's arrestatie naar de beide plaatselijke huisartsen zijn gesneld.om te laten onderzoe ken of zij vergiftigingsverschijnselen (haaruitval, witte randen rond de nagels) hadden. Ds. Driebergen: „Ik hoop dat de roddel snel wegebt en dat het recht zijn loop zal krijgen. Het leven heeft hier weer zijn normale loop genomen. Annie's* kinderen gaan weer naar school en haar man gaat weer naar zijn werk". Een van de beide artsen, de Jonge dokter Timmer, geeft toe, dat enkele patiënten naar hem toe zijn gekomen met het verzoek hen te onderzoeken. Hij ontkent dat er een grote toeloop is geweest. „Dat is allemaal dikkeduimenwerk. Dat krijg je, als Duitse Journalisten 600 gulden voor een mooi verhaal bieden. Dan worden de duimen wel heel erg dik. De kostersvrouw stond in de dorpsgemeenschap van 5000 inwo ners bekend als een joviale, hartelijke gastvrouw, bij wie bij wijze van spreken de koffie altijd op tafel klaar stond. Een winkel meisje uit de bakkerij schuin tegenover de kosterswoning vertelt: „Ze kwam hier niet vaak, maar .de keren dat ik haar heb ontmoet was ze altijd even aardig". Hoewel ledereen, iedereen kent in Westerhaar. houdt men tegenover de buitenwereld vol. dat men Annie B. nauwelijks heeft gekend, laat staan op goede voet met haar is geweest. Iedere vreemdeling in het dorp wordt wantrouwend bekeken. Kortom.Westerhaar is dichtgeklapt. Officier van Justitie mr. Hazewinkel geeft toe, dat de politie belangstel ling heeft voor meer verdachte sterfgevallen in het dorp. Zo is er het geval van een aangetrouwde neef, die door Annie werd uitgeno digd erwtensoep te komen eten, toen zijn vrouw wegens een bevalling in het ziekenhuis lag- De man vond de snert raar smaken en gaf het bord aan een nest jonge Jachthonden. De dieren zijn daarna snel overleden. In het laboratorium probeert men thans na te gaan of ze door vergiftiging zijn gestorven. Weer een andere zaak betreft de 9-jarige Freekje, het zoontje van een echtpaar (ook familie), dat in 1962 bij Annie in huis woonde. Het Jongetje is destijds overleden na het eten van rattenkruit. Men heeft altijd verondersteld, dat hij het vergift op zolder had gevonden. Annie heeft toen als reden voor de aanwezigheid van rattenkruit ge zegd, dat zij dit middel gebruikte voor de bestrijding van ratten in de kerk. Hoewel mr. Hazewinkel dat niet met zoveel woorden zegt, is het waarschijnlijk dat Annie B. inmid dels meer heeft bekend en dat de politie daarvoor thans het bewijs materiaal aan het verzamelen is. „Het is een geweldige worsteling voor haar om te bekennen. Er zij* momenten dat ze keihard is er. cr zijn ogenblikken dat ze week is", aldus de officier. Hij spreekt over een intens familie-drama en noemt Annie een vrouw die tot veel ia staat is.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7