Nog onvoldoende aandacht voor de recreatie-sport Praten en luisteren Flora kreeg twee nieuwe veilklokken Met een wagen vol de Alphense wijk in Bedrijfsleider v. Winsen (Rijnstreekhal en Dillen): SPUIT ELF: Olieprijzen ongewijzigd laten tot eind 1976 s rr^-r. sssjiwisaas PAGINA 4 WOENSDAG 15 OKTOBER John Henderson: ALPHEN AAN DEN RIJN Na het vertrek van Gineke Kempen naar Zoetermeer, is er bij de Al phense Sportstichting een vacature ontstaan voor een activiteitenleider. Momenteel is John Hender son (24), ClOS-student uit Velsen-Noord, in die functie actief. Henderson vervult nu sinds drie we ken een stage-periode van drie-en-een-halve maand. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat hij na die periode officieel als activiteitenleider bij de Sport stichting in dienst zal treden. In november valt daarover de beslissing. John Henderson, die in Purmerend ook al een der gelijke functie vervult heeft, vindt het heerlijk om mensen buiten verenigingen om te laten bewegen. Veel mensen hebben die beweging nodig, vindt hij. Het liefst zou hij met een wagen vol spelmateriaal een wijk in Alphen ingaan om de mensen in eigen omgeving aan recreatieve sport te laten doen. NOORDWIJKERHOUT „De gemiddelde Spuit-elver is niet iemand die een cursus yoga zou gaan volgen. Wat wij hem aan vorming te bieden hebben, is luisteren naar zijn problemen, proberen een vriend te zijn die hij kan vertrou wen. End at is dan nog niets vergeleken bij de vorming die de Spuit-elvers elkaar bieden: hier kunnen zij contacten leggen, er worden enorme gesprekken gevoerd. En daar is behoefte aan, dat blijkt wel". ALPHEN AAN DEN RIJN „Als in de Nota Sportbeleid van minister Van Doorn staat dat de sportieve recreatie moet worden gestimuleerd maar dat die niet beperkt dient te worden tot de huidige structuren en organisatievormen, dan zijn we in Alphen al lang bezig daarbuiten te werken", aldus G. H. van Winsen, bedrijfsleider van de Rijnstreek- hal en De Dillen. Als vertegenwoordiger van de commissie Recreatiesport van de Landelijke Contactraad, waarin alle gemeenten vertegenwoordigd zijn, neemt hij deel aan de discussies over een beleidsvorming voor de sportieve re creatie in de toekomst. „Dat wil niet zeggen dat de sport- accommodaties voor sportieve rer verenigingen alle taken op het ge- creatie, bied van gereglementeerde wedstrijd- vormen, voor zover die niet buiten hun mogelijkheden vallen, goed ver vullen. Ook op het gebied van de re creatieve sport zouden zij een taak moeten hebben. In de bedoelde no ta staat dat er groepen in de maat schappij zijn, die nog te weinig aan bod komen. Dan verwijzen ze naar de jeugd .de nundervaUden, de be- enlgingen nog niet in staat jaarden enz. die groep vrijblijvend op te vangen. De Alphense Sportstichting heeft zullen we het van de gemeente uit dat van het begin (1971) af aan moeten doen. Afgezien van het feit beetgepakt: recreatief zwemmen en of het wel mogelijk is in een aan- bejaardengymnastiek. Het uitgangs- tal organisatievormen, punt. is daarbij geweest dat bewe- gihg .voor iedereen mogelijk moet Een voorbeeld. De KNZB heeft zijn", vervolgt Van Winsen. 140.000 leden waarvan er 35.000 een Er is een aantal organisatievor- startnummer (wedstrijdzwemmers, men waarbinnen die beweging kan dus) hebben. Wat doe je dan voor plaats vinden. De Alphense Sport- 105.000 anderen. Daar is een dis stichting, zo meent Van Winsen, is cussie-nota van de KNZB over uit- er niet om de recreatiesport te or- gegaan ganiseren. Wel ligt er een taak om in Alphen heeft de Sportstichting initiatief te nemen, een vorm van een aantal pakketten, om de recrea- recreatie van de grond te helpen, tieve sportbeoefenaar van dienst te heeft: "meer Als de basis gelegd is, zou een an- zijn. Die bestaan uit: trimmen voor zetten. De nota Van Winsen: „De Nederland se sport heeft structureel nog onvol doende aandacht besteed tot in de periferie (sportverenigingen) aan de recreatieve sportbeoefening. Er zijn een heleboel mensen die geen be hoefte hebben om lid te worden van een vereniging, omdat ze dat als een verplichting voelen. Zo lang de ver teruggelopen. Trimmen in Alphen: geen te- leraren in een dergelijk werk wil- ruglopende belangstelling. Door Elisabeth Tolenaar de ouders te vertellen wat wij zoal doen en wat er hier gebeurt. Er kwa men er vier opdagen. Of ze hebben zoveel vertrouwen in ons dat ze hun kinderen met een gerust hart hier naar toe sturen, óf het kan hun ge woon niks schelen. Ik vrees het laat- Ook het gemeentebestuur heeft aar bitter weinig belangstelling voor is. Er is hier gewoon geen beleid op dit gebied. Het zijn allemaal kleine Aldus Peter Andrik, één van de vrijwilligers die 'n jaar geleden een jeugdsociëteit oprichtten voor "Spuit elfjes" van twaalf tot en met zes tien jaar. Het hele seizoen heeft Spuit Elf gedraaid als een trein. Er waren honderddertig vaste leden en op de avonden dat er iets bijzonders zelfstandigen, en samenwerken is te doen was, kwamen er ook veel er niet bij. We hebben één keer een niet-leden naar binnen. voorlichtingsavond gehouden, waar- Vier weken geleden zijn de leiders, bij ook de gemeenteraadsleden wer- samen met leden, aan het werk ge- den uitgenodigd. En het college van gaan om de grote zolder van de B en W. Er kwamen twee raadsle- Sint Victorschool aan de Kerkstraat den, die van de Progressieve Partij, om te bouwen in een bewoonbare Verder hebben we niet eens een sociëteit. De muren zijn betimmerd briefje gehad of zoiets. We worden met platen, al het houtwerk heeft niet serieus genomen en dat is heel een verfbeurt gehad en de verlich- jammer", ting is bijna klaar. Het huiskamer- Van Winsen: "De sportieve de georganiseerde sport verbanden van wijkcentra; so ciaal-culturele centra; het jongeren werk. Daar hoort ook een stuk li chamelijke vorming bij particulier initiatief, wijkacti- viteiten de gemeentelijke overheid of diensten daarvan Een Alphense Sportstichting moet primair stimuleren en begeleiden. Daar waar niets gebeurt, moeten we zelf initiatief nemen. Maar is het eenmaal van de grond, dan moeten we het afstoten. Als we het zouden behouden ga je als concurrent op treden voor alle mogelijke organi saties". Zoals gezegd, loopt Alphen, lan delijk gezien tamelijk voorop. De gemeente behoort tot - naar schat ting - één van de tien Nederlandse gemeenten die een activiteitenleider in dienst hebben. Dat is iemand die de recreatieve sportbeoefening coördineert, leidt dames en heren, nastiek voor leden werkplaats, de laatste jaren Hoe is die situatie in Alphen? Van Winsen: "in 1976 komt landelijke actie, die maar één doel initiatief toeneemt. Zo hadden we in in beweging te gymnastiekzalen in Alphen in 1978 de minister is 34^ uur. waarin groepen particulie- werken". den participeren. Buiten het feit dat de ontwikkeling van een scholenge meenschap hier niet los van staat, de bereidheid er om mee te gym- daarop gericht. Ik geloof niet dat je ren (buiten verenigingen om), bezig Het is duidelijk dat de sportieve OCiale Vlinf ,fallan WRrPT"! Tn 1Q7R ha/lr/WV rfnf nnnfnl de sociale kunt stellen dat de belangstelling is waren. In 1975 bedroeg dat aantal recreatie vele participanten lichame- teruggelopen, zeker niet in Alphen. schooltoer- zoiets is eigenlijk ongrijpbaar. We bejaarden- zouden wel willen dat mensen bij ons kwamen met vragen of suggesties, initiatie dat de belangstel- We willen dit of dat doen. We kun- Jaar). De tak 59 V* De afgelopen zomi stichting actief geweest met sport- kent. bijvoorbeeld het trimmen, Om tot een vastomlijnd beleid te is de Sport- komen, waar op landelijk niveau t met sport- nu aan gewerkt wordt, zal veel o- jeugdigen (812 verleg moeten plaatsvinden. De con- sport, waarmee de clusie die voor de hand ligt is, dat wel stellen dat het particuliere jeugd kènnis kon maken, heette er een goed contact zal moeten ko toen zwemmen. Dat is uitstekend bevallen, vindt Van Winsen: "We willen de jeugd op een speelse manier de verenigingen, instanties kennis laten maken met een tak dphen bijv. een overlegsituatie tussen Jamani: BONN (ANP) De Organisa- ie van Olie Exporterende landen (OPEC) heeft besloten tot eind juni in eerste instantie zelf leidt. ^975 geen verandering te' brengen Dat De Landelijke Contactraad mening dat een verdere uitbouw de activiteiten een uitbreiding van ag Hl veel landen. De olieprij- betreken wuden worden, kunnen nog best enige tijd lager Gymleraren de prijzen sjeik Achmed Zaki Jamani, minis- - ter van olie van Saoedi-Arabië, vindt leiding vergt, waarbij gedacht wordt dat niet voldoende. Hij zei gisteren blijven, zo meende hij. De minister parttime leiding (verenigingska- op een energie- en grondstoffencon- verklaarde dat Saoedi-Arabië bereid J T~ ferentie in Bonn dat de prijzen ker tot het einde jaar ongewijzigd moeten blijven. Jamani zei niet te geloven dat de Westen op pen met hun industrialisatie. sport. Dat moet vanuit het plezier de verenigingen, instanties gebeuren en niet onmiddellijk dat prestatieve karakter krijgen, zoals in een vereniging vaak gebeurt. Het moet vanuit het plezier komen. Plezier is één van de wezenlijke kenmerken van het bewegen. Deze zomer kiezen we een andere sport uit, we denken aan minibasketbal. Dat gaat ten alle tijde met particu lier initiatief samen, dus we nemen daarvoor contact op met de vereni gingen. Aan buitenschoolse activitei ten moet in de toekomst toch meer gebeuren. Waarom zouden we niets aan roeien kanoën e.d. kunnen doen? We hebben toch water?" Een ander facet van die'buiten schoolse activiteiten is een samen werking met vakleerkrachten. Er is sprake van geweest dat die daar- zelfs der, vakleerkrachten e.d.). In tuele grotere verbanden zc een tweede activiteitenleider wense lijk zijn. Daarnaast zal ook het ge- meentelijka beleid gericht moeten olieprijzen" op korte "termijn zijn op een beschikbaarstelling - e- blijft de belangen van de olieimpor- Van Winsen: "We hebben onlangs bespreking met de gymleraren het komende terende industrielanden bij de OPEC gehad. Dat ging voornamelijk te behartigen. Hij drong B het de vraag of de schooltoernooien ge- de olielanden te hel- miniseerd moesten worden of dat r aan gedaan moest worden, de vraag toen gesteld of de ziet :wat'kaa! Subsidie gezellig uit. De rest is nog omdat Spuit Elf het materiaal bij elkaar moet bedelen en geld voor "Er is heel erg veel samenwerking stoelen of ander comfort is er niet. tussen het jongerencentrum De Mast "Neem maar kussens mee," staat en wij. De Mast krijgt wel subsidie, er dan ook in de uitnodiging voor maar wij vallen buiten de regelin- de eerste disco-avond van h t nieuwe gen. Tenminste, nog wel. We gaan seizoen, aanstaande zaterdag. waarschijnlijk nog deze maand pro- beren om een subsidie te krijgen met ldeeen terugwerkende kracht over 1974. Dat "Wij proberen het consumptieve is iets van drie gulden vijftig per lid. er een beetje af te romen, want Net genoeg om een paar keer een we zijn tenslotte geen gewone disco- film te huren of zoiets. Altijd mee- bar voor jonge mensen. Vorig sei- genomen, zoen hebben we weieens een film ge draaid met wat "inhoud". Iets Maar het is echt jammer dat we waarover gediscussieerd kan worden, niet meer mogelijkheden hebben. Maar dat sloeg niet zo aan. De film Als het tot de overheid zou door is afgelopen en dan gaat iedereen dringen, wat er hier allemaal aan naar huis. Ze zijn het niet gewend goede dingen gebeuren, zou er vast om ergens over mee te praten. Dat een regeling komen. Er wordt hier al- kun je ook bij andere dingen goed leen frisdrank geschonken, er wordt merken. Wij wilden het programma geen hasj gerookt. Er wordt ontzet- overlaten aan de Spuitelvers zelf. tend veel gepraat en dat heeft al zo- Het is hun vrije tijd, het is hun soos. veel resultaten gehad, dat voor ons- We wilden proberen uit henzelf zeif de beloning groot genoeg is. Er ideeën te krijgen voor het soospro- Z1jn zoveel mensen van die leeftijd, gramma. Maar dat is niet gelukt, die met problemen rondlopen en Ook de ledenraad die we een poosje er met niemand over kunnen pra- gehad hebben, liep dood. Daar ten jongens in die op grond van hun populariteit gekozen waren en dat zijn niet altijd de mensen met de beste ideeën. Nu doen we het zo dat alle ideeën welkom zijn, maar dat Onzeker rip S kan houden. Deze school krijgt met St er^ helemaal Niemand men. Nou, de zaal zat hardstikke fen me"w gebouw en wat er met vol. Onbegrijpelijk, maar waar". het f oude gaat gebeuren, weet nog memand. Het is duidelijk dat Spuit Elf door "We hopen er het beste van," zegt de jongeren van Noordwijkerhout Peter Andrik. "Maar het is typerend met veel enthousiasme is ontvangen, voor deze gemeente, dat de bestem- Staan de ouders er ook zo positief ming van dit gebouw nog niet vast tegenover? staat. Alles wordt op z'n beloop ge- Peter Andrik: "Ik geloof dat veel laten. Maar goed, voorlopig kunnen ouders maar weinig belangstelling we, van de zakcentjes van de kinde hebben voor wat hun kinderen bui- ren en een bescheiden bar-omzet, nog tenshuis uitvoeren. We hebben eens blijven draaien. Maar we zijn wel een ouderavond georganiseerd, om volkomen blut." ten. Hier kan dat wel. Ze komen zelfs zomaar naar mijn huis, als ze iets willen bepraten. Dat vind ik gewel dig." RIJNSBURG Per dieplader van uit Utrecht kwamen gistermiddag de twee nieuwe klokken tegen kwart voor vier het veilingterrein oprijden. Deze twee klokken, bestaande uit vier delen, waren bestemd voor de nieuwe tribune in de veiling, waar aan men op het moment druk bezig is. Een zwaar karwei, wat wel vlot verliep, maar waar nog heel wat kracht aan te pas moest komen. Ze konden niet door de openingen naar binnen waar ook de karren door komen, maar moesten over de ba lustrade getakeld worden die voor de tribunehal bevestigd zit en aan de andere kant weer naar beneden. De klokken werden geleverd door de firma Nieaf, afdeling Hoorn en Wouda. Het zijn twee klokken die aan beide zijden wijzers heeft, zodat de kopers van beide kanten de klok kunnen zien. Nu moeten de motoren er nog ingebouwd worden en de wij zers. Het wordt nog een heel pre cies karwei, want alles moet getimed lopen. Het draaien van de klok met het lopen op de band van de karren met bloemen. Dit geheel is in een bijzonder korte bouwtijd geklaard. Van een bestaande zaal is een ge deelte gesloopt, in dat gedeelte is een nieuw gebouw verrezen, dat ook boven het bestaande dak uit komt. Maar voor deze tribunezaal moest er ook een licht- en verwar mingsinstallatie gemaakt worden en de voorzieningen voor de banden. Om een vlotte doorgang te krijgen moeten er nog 4 of 5 palen in de voorafgaande zaal gesloopt wor den en daar moet eigenlijk gelijk een stalen bint onder komen om dat ge heel te stutten, maar dat wordt ook nog een heel spannende bezigheid. Er is verschrikkelijk hard gewerkt aan dit project. Iedereen staat er eigenlijk versteld van. Nog vier weekjes hard werken en Flora kan zijn kopers daar ontvan gen. Midden november hoopt de vei ling met deze nieuwe tribune te werken.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4