Wisselwoningen op grond bij Hoflaan DRIE FLATGEBOUWEN NAAST .KOPERMOLEN' Potgieterlaan: dronkemansgelaV Rijnland gaat niet in op de uitdaging van MAN Y oorbereidingsbesluit om betoncentrale uit ,JDe Kooi" te weren Commissie akkoord met garantie lening flats aan Jaagpad Sacharov in exclusief interview Weekblad deTijd (1.80) abonnementen: 020-233984. WOENSDAG 15 OKTOBER LEIDEN Op een terrein tussen Hoflaan- Albert Verweijstraat en de spoorijn centraal station-Lammen- 6chans ter hoogte van de Louis Cou perusstraat, Herman Gorterstraat en Jac. Perkstraat zullen 24 wisselwo ningen worden gebouwd. Woningen dus, die als tijdelijke huisvesting die nen voor mensen, wier huis wordt gerenoveerd. Aanvankelijk was het de bedoeling dat deze woningen zouden komen op het gemeentelijk terrein tussen de Toussaintkade, Da Costastraat en Kneppelhoutstraat. B en W zijn op dit voornemen teruggekomen, om dat dit terrein voor zowel het Haag- wegkwartier als Leiden-zuidwest als epeelweide fungeert. De grond, waarop de wisselwo ningen nu zullen worden gebouwd is in eigendom van de Nederlandse Spoorwegen. De oppervlakte bedraagt 7000 vierkante meter; de gemeente betaalt de NS een jaarlijkse huur van 7000 gulden. Het terrein wordt voorlopig voor drie jaar verhuurd. Met ingang van vandaag is de ver pachting ervan als grasland door de NS beëindigd; de huur aan de ge meente gaat morgen in. De termijn van drie jaar kan worden verlengd, indiend de grond na afloop daarvan nog niet nodig is voor spoorweg doeleinden. De wisselwoningen zijn in eerste instantie nodig in verband met de renovatie van complexen in het Haagwegkwartier, die reeds aan de gang is: bij 188 woningen van de Leidse Woningstichting en bij 82 wo ningen van Ons Belang. Bovendien zijn plannen in voorbereiding voor een complex van 54 woningen, even eens van Ons Belang, en een eom- plex van 71 woningen van Werk manswoningen. Verwacht wordt, dat de renovatiewerkzaamheden zeker tot eind 1978 zullen duren, terwijl vol gens B en W daarnaast gerekend moet worden op verbetering van particuliere woningen. Op het terrein aan de Hoflaan zullen houten, verplaatsbare wonin gen worden gebouwd. Ze zullen in beheer komen bij de Leidse Woning stichting, maar ook andere woning corporaties zullen er gebruik van kunnen maken. Het college van B en W heeft aan de dienst gemeente werken inmiddels opdracht gegeven om het terrein bouw- en woonrijp te maken. Deze werkzaamheden zul len ongeveer een maand in beslag nemen; daarna kunnen de houten woningen, die al door de gemeente zijn aangeschaft, worden geplaatst. Het terrein zal toegankelijk worden gemaakt door het leggen van een dam met duiker over de sloot, die in het verlengde ligt van de Louis Cou perusstraat en de Jaqc. Perkstraat. Als de renovatie in het Haagweg kwartier beëindigd is, kunnen de hou ten woningen naar een ander stads- ddeel worden verplaatst. Met het ministerie van volkshuisvesting wordt door de gemeente verder overleg ge voerd over de plaatsing van nog eens 125 tijdelijke woningen in Leiden. Het rijk verleent aan het project bij de Hoflaan een forse bijdrage in de kosten: een lening van ruim een mil joen, alsmede jaarlijks een volledige vergoeding van het exploitatietekort. De raadscommissie voor volkshuis vesting is gisteravond akkoord ge gaan met het voorstel van B en W dat op de bouw van de wisselwo ningen betrekking heeft. LEIDEN Op de speelweide tussen de Toussaintkade, Da Costastraat en Kneppelhout straat komen dus geen wisselwo ningen. De weide blijft zoals hij is. De houten woningen zullen nu worden geplaatst op een stuk grond van de N.S. bij de Hoflaan, eveneens in de buurt van de Kneppelhoutstraat en de Albert Verweystraat. Dat laatste is niet onbelangrijk, als men kennis neemt van de bezwaren, die be woners van deze twee straten had den tegen de bouw van de wissel - woningen op de speelweide. Weliswaar speelde het eventueel verloren gaan van de weide daar bij een rol, maar dat niet alleen, zo is gebleken uit een brief die door een aantal bewoners van de Kneppelhoutstraat en de Albert Verweystraat naar de gemeente raad is gestuurd. Een brief, die door wethouder Verboom* gister avond als "onvriendelijk" werd gekwalificeerd. Bewoners van de Kneppelhoutstraat en de Albert Verweystraat wensen niet, aldus de briefschrijvers, betrokken te worden bij het leefmilieu van de Potgieterlaan e.o. (waar wonin gen staan, die worden gereno veerd; de bewoners daarvan moe ten tijdelijk worden onderge bracht in wisselwoningen - red). Zij schrijven aan de raad; "Wij worden nu al regelmatig vergast op hun dronkemansgelal-, geruzie en -gezang, dat in de weekends tot in de vroege och tenduren duurt. Nu ligt er nog een breed veld tussen, maar straks zouden wij dit naast onze deur krijgen, wat als gevolg heeft, dat wij geen bezoekers meer dur ven te ontvangen, uit schaamte voor de buurt waarin wij wonen. Nu moeten wij 's zomers de ra men al sluiten voor herrie van radio's en andere wanklanken uit stotende apparatuur, die in de Potgieterlaan e.o. voor de open ramen worden opgesteld, com pleet met de zwaarste verster kers. Als wij dit lawaai straks van enkele meters zouden moe ten aanhoren, verandert hier iedereen in een neurotisch wrak". Volgens de desbetreffende be woners van de Kneppelhoutstraat en de Albert Verweijstraat zijn de duplexwoningen in de wijk uitslui tend verhuurd aan mensen, die op medische gronden rustig moeten wonen, zoals astma- en hartpa tiënten. "De voor deze mensen zo noodzakelijke rust zou wreed wor den verstoord door de komst van lieden met een andere leefge woonte", zo menen de briefschrij vers. Zij vinden dat het "gigan tisch bedrag", dat de bouw van de noodwoningen en de bijkomen de voorzieningen met zich mee brengen nuttiger besteed kan worden dan om "circa 180 gezin nen enkele maanden de gelegen heid te geven het leven van an deren te vergallen". En bovendien als eenmaal voorzieningen op sanitair gebied zfjn aangelegd en de noodwoningen verdwijnen, "dan staan er binnen enkele uren de caravans van zigeuners en andere zwerversgroepen. Ziet U maar dat U ze weg krijgt", zo schrijven de bewoners van de Kneppelhoutstraat en Albert Verweystraat aan de gemeen teraad. volle gang. Op de foto een beeld van de werkzaamheden r Het terrein achter de Louis Couperusstraat, Herman Gorterstraat en Jac. Perkstraat waar de 24 mobiele wisselwoningen een plaatsje krijgen. LEIDEN Het hoogheemraad schap van Rijnland gaat niet in op de uitdaging van het Milieuaktie- centrum Nederland afdeling Leiden om in het openbaar een debat te houden over het nut van de ver ontreinigingshei fing. De voorli n- tingsfunctionaris van Rijnland liet gisteren weten weinig nut te zien in een dergelijke bijeenkomst. "We heb ben een dergelijke bijeenkomst van het MAN in Haarlem meegemaakt en toen iemand van Rijkswaterstaat serieus wilde ingaan op de aange voerde argumenten werd er door de bezoekers direct „poep. poep" ge r s- pen. Voorlichtingsambtenaar Kos- man: "De meningen van het MAN en van Rijnland zijn destijds uitge breid aan de orde gekomen in een gesprek dat wij met vertegenwoor digers van het MAN hebben gehad en waarvan de weerslag in uw krant heeft gestaan. Ik heb ze gevraagd of er nog nieuwe argumenten bijgekomen wa ren sinds het gesprek, maar dat bleek niet het geval. Daarom heb ben wij, als Rijnland geen behoefte aan een dergelijk debat". Verbetering leefbaarheid Buitenlust OEGSTGEEST De leefbaarheid van "Buitenlust" in Oegstgeest zal in de nabije toekomst verbeterd wor den. De gemeenteraad besloot enige tijd geleden al om een bedrag voor een dergelijk plan beschikbaar te stellen. De gemeente gaat nu per straat bekijken wat er verbeterd kan worden. Inmiddels zijn de bewoners van de Celebesstraat bijeengeweest op een door de gemeente belegde hoorzitting. Ook is er in de buurt een enquete gehouden met de vraag hoe het geld het best besteed zou kunnen worden. LEIDEN De gemeenteraad zal binnenkort een voorbereidingsbesluit nemen voor gronden tussen de Su- matrastraat en de Zijl. Daar zijn twee redenen voor, aldus wethouder Verboom: ten eerste moet de oude bestemming van de gronden (wo nen) terugkomen en ten tweede kan daarmee worden voorkomen dat er zich in het gebied ongewenste ont wikkelingen voordoen: de in de Kooi gevreesde bouw van een betonmor- telcentrale. Met het nemen van een voorbe reidingsbesluit neemt de gemeente de plicht op zich om binnen een jaar een nieuw bestemmingsplan voor het gebied gereed te hebben. Wet houder Verboom ziet daar kans toe, zo zei hij gisteravond in de verga dering van de raadscommissie voor volkshuisvesting, "al moeten enorm veel barrières genomen worden: be- ADVERTENTIE wineenKips' leverworst! Met Kips kun ie feestelijke dingen doen. Een voorbeeld nakelijk t Kips' Zelf een idee voo hapje of snackje leverworst? Schrijf *m op, stop 'm in een open enveloppe ZONDER postzegel en adresseer aan: Kips, antwoordnummer 8276 Amsterdam. Elk bruikbaar idee wordt met zo'n ouderwets lekkere Kips' leverworst van 250 gram beloond. Meer Leids nieuws elders in deze krant drijven moeten verhuizen en worden uitgekocht", aldus de wethouder. Binnenkort heeft hij samen met zijn collega Van Aken (economische aan gelegenheden) al een gesprek met de firma Drakenburgh (een machi nefabriek) met als doel om elders in de stad een plaats te zoeken. Ook zullen gesprekken worden gevoerd met de ijzer- en metaalhandel Gij- zenij, die pas op langere termijn weg moet, en met het aannemersbedrijf Zitman. De scheepswerf Boot kan wel blijven waar hij is, aldus wet houder Verboom. Het raadslid Hout man (SGP/GPV) had zo zijn twij fels of de gemeente er wel in zou slagen om deze problemen binnen een jaar op te lossen. "Wij hebben bovendien totaal geen inzicht in de onderhandelingen". Wethouder Ver boom bleef optimistisch: "Wat van daag niet kan, kan misschien mor gen". Aan de Leidse Beton Centrale is te verstaan gegeven dat men wellicht beter een plaats buiten Leiden kan gaan zoeken. De vestiging aan de Zoeterwoudseweg is te klein; van daar de wens van het bedrijf om naar de Sumatrastraat te verhuizen, waar het niet welkom is. De gemeente heeft geweigerd een hinderwetver ordening af te geven; het beroep van de LBC bij de Kroon is niet ontvan kelijk verklaard, omdat daarin ge sproken werd over "bouw van een be- tonmortelcentrale", terwijl er had moeten worden gesproken van een "uitbreiding" (aan de Sumatra straat is al een kalkmortelcentrale gevestigd). Overigens zou de ge meente een nieuwe aanvraag van de LBC opnieuw afwijzen. Restauratie plannen voor Dorpsstraat OEGSTGEEST Er bestaan plan nen om een aantal panden in de Dorpsstraat in Oegstgeest te restau reren. Daarover vinden op het ogen blik gesprekken plaats tussen de gemeente, bewoners van de straat en een architect. Vooruitlopend daarop wordt in het kader van het Monumentenjaar 1975 op het ogen blik al een woning gerestaureerd. Pogingen worden in het werk gesteld in de oudste straat van Oegstgeest te laten "benoemen" tot beschermd stadsgezicht waardoor de panden beschéïtning verkrijgen LEIDEN Nabij het winkelcentrum bare ruimten is wellicht plaats 1 De Kopermolen in de Merenwijk, dat in -aanbouw is, zullen drie flat gebouwen verrijzen, in hoogte vari ërend van vier tot zeven bouwla gen. Ze zullen in exploitatie worden ting, opgenomen door de woningbouwver eniging De Goede Woning en zijn ontworpen door dezelfde architect die het plan voor de Kopermolen heeft gemaakt: ir. Genev. De des betreffende grond was eerst in ei gendom van de ontwikkelingsmaat schappij Mevo, exploitante van het winkelcentrum, maar is later ver kocht aan De Goede Woning. het bouwplan, als sociaal-culturele activiteiten, aldus gelukkig met de vormgeving. "Maar", suggestie die gisteravond werd de vergadering van de raadscommissie voor volkshuisves- en mevr. Van Akkeren <CDA) wa ren voor; Höppener en Du Gardijn (D'66, PSP, PPRi onthielden zich van stemming. Tijdens de discussie zorgde de so cialist Van der Horst voor een kleine opschudding door te verklaren dat de SHWJ "op de rand van het faillis sement balanceert" - een opmerking die hij later wat afzwakte. Wethou der Van Dam. IOB-voorzitter, zei vStehute^èSSrOok daarop dat de liquiditeitspositie van de Stichting „zwak was. een zaak waarbij de gemeente wel de helpen de hand kan bieden. Structureel acht te hij de positie van de SHWJ "sterk" De moeilijkheden "zouden vooral ver oorzaakt worden door het bestand oude panden dat onder de Stichting ressorteert. "De SHWJ moet echt draaien op de nieuwbouw", aldus de wethouder. LEIDEN Met voor en twee onthoudingen is de ge meenteraadscommissie voor Interne Organisatie en Beheer (IOB) gis teravond akkoord gegaan met het le ven van een garantie voor een geld lening aan de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren «SHWJ) ten behoefe van de bouw van 45 flat woningen aan het Utrechtse Jaagpad. Eerder was deze zaak behandeld door de commissies voor Ruimetelijke Ordening daar had men ingestemd met het strekken van de garantie, maar ei was danig wat kritiek geweest oï het ontwerp dat als "niet mooi" er "kazerne-achtig" werd betiteld. Nog al wat raadsleden hadden zich var stemming onthouden. In de IOB-vergadering van gister avond sputterde Höppener <PvdA' nogal tegen. Hij voelde er niet vooi om de garantieverstrekking aan te grijpen om het plan te blokkeren, wilde wel kwijt dat de Stich- LEIDEN Op woensdag 22 okto- ting Huisvesting Werkende Jonge ren "weer een lelijk gebouw gaan neerzetten" ber zal de eerste winkel gloednieuwe winkelcentrum "Koper molen" in de Merenwijk worden ge- Zijn partijgenoot Van der Horst opend. Het is de nieuwe zaak rop dat het niet-geven garantie om de bouw tegen te gaan als een zaak van "onfatsoenlijk be stuur en misbruik van bevoegdheid" moest worden beschouwd, omdat het ontwerp voldoet aan de bouwvoor schriften en de welstandscommissie er zijn fiat al aan heeft gegeven. Vink (CDA) vond mooi en lelijk subjectieve begrippen. "Je kunt met bouwen van iets niet wachten tot ie dereen het mooi vindt". De commis sie IOB ging tenslotte akkoord-met de garantieverlening. Van der Horst, Meijer (PvdA), Hoeven (CPN), Vink slagerij Van der Zalm. De feestelijke opening wordt op dinsdag 21 okto ber gevierd met een receptie van 18 tot 20 uur. LEIDEN De hengelsportver- eniging DVV hield een wedstrijd in De Vliet. De uitslag was: 1. A. Does burg 19 stuks <1900 gr), 2. W. Smit 16 (1210), 3. H. Neuteboom 18 (1175) 4. H. Laterveer 9 (920), 5. L. Walt- man 12 (875). 6. L. v. Giezen 10 (810), 7. J. Plippo 7 (800), 8. P. Leue- ring 9 (665), 9. A. Laterveer 5 (650) 10. B. Kromhout 4 (585). De flatgebouwen bevatten in to taal 266 woningen in de woningwet sector, die bestemd zijn voor alleen staanden en paren. De ruimte op de begane grond in één der gebou wen wordt ten dele (150 vierkante meter) aan de Leidse Spaarbank verhuurd, waarvoor, zoals bekend, in het winkelcentrum zelf geen plaats meer was. In de andere beschik- In de flats zullen waarschijnlijk ook bejaarden worden gehuisvest, maar daar zullen geen speciale voor zieningen voor worden getroffen, zo antwoordde wethouder Verboom op vragen van commissieleden. Een a- larmsysteem bv. vond hij in derge lijke gebouwen niet nodig. Hij wees op de Paramaribohof, waar ook be jaarden wonen (naast andere groe peringen) en waar, aldus de wet houder "nooit een winklank is ge hoord". De huren van de flatwonin gen (het complex bevat zowel twee kamer- als driekamerwoningen) wor den op dit moment geraamd op 220stot 255 gulden. ADVERTENTIE De ging akkoord met "Mijn Nobelprijs is géén provocatie van de Sovjet-leiders" Hein Roethof in de clinch met Van Agt Herman van Run in de Kamerdrie dagen gemeen overleg Rhodesië na 10 jaar vruchteloze sancties AP-directeur Martin Ros in de eerste van twee beschouwingen over Julien Green

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3