Ipö' Kleurenposfer de grote mode Calorieën op het etiket De sierlijke gloxinia PALING S^yppoTl Badpak en bikini voor vrouw met borsf- ampulalie LIP POTION PARFUMHGRLOGE ONTHAREN ZEEP OOGSCHADUW MUSKUS GOUD LANCOME MAANDAG 13 OKTOBER EXTRA PAGINA 17 Door Hans Belterman De lekkerste palingschotel die mijn vrouw en ik ooit voorgezet hebben gekregen, werd ons geserveerd in een kleine auberge in het hart van de An jou, in St. Georges sur Loire, niet ver van Angers. Het adres van het etablissement zal ik u niet noemen want onze ervaring dateert al van enkele jaren geleden. En wie weet zijn er nu nieuwe eigenaren die de keuken wat „gestroomlijnd" hebben. Toen we de matelote d'anguille besteld hadden kwam de patron ons vertellen dat hij voor dit gerecht een excellente witte (en droge) wijn uit de Saumur zou gebruiken Hij raadde ons dan ook aan diezelfde wijn bij de palingschotel te drinken. Wel zo'n fles witte wijn uit de Saumur is gelukkig bij uw leverancier wel voorhanden en daarom kunt u vrij gemakkelijk zo'n matelote namaken. Trouwens in heel Frankrijk is deze palingschotel bekend en in vrijwel iedere streek wordt er de wijn van die streek voor gebruikt. Zo krijgt u in de Auberge d'Ill in Illhausern in de Elzas een matelote geserveerd waarbij men een Gewurztraminer gebruikt en die zelfde wijn dient u er ook bij te drinken. U moet niet vreemd opkijken als u in Bourgogne een dergelijke schotel voorgezet krijgt die bereid is met een wat jonge rode wijn. Paling, en trouwens ook een groot aantal andere zoetwatervissen lenen zich uitstekend voor een bereidingswijze met rode wijn. Onze matelote maakt u als volgt klaar: In een pan met een dikke bodem laat u een half ons roomboter smelten met twee eetle pels fijn gehakte ui, enkele snippertjes knoflook en een aan schrijfjes gesneden worteltje. De uitjes moeten doorschijnend en licht geel blijven. Dan voegt u er de aan moten gesneden paling (voor vier personen reken ik meestal op zo'n ons of zeven, acht) aan toe. Strooi daarover wat gesneden selderijgroen, wat stukjes peterseliesteel met witte peper, zout, eventueel wat verse thym en een enkel dragonblaadje. Dan voegt u er een hele fles witte Saumur aan toe en laat het geheel snel aan de kook komen. Dan giet u er een glas cognac of een Franse eau de vie (helaas niet te vergelijken met de Nederlandse brandewijn) bij. De damp die nu uit de pan opstijgt steekt u aan en zo laat u de alcohol verbranden. Dan gaat het deksel op de pan en op een zacht vuurtje laat u de inhoud gaar stoven. De paling neemt u daarop uit de pan en het stoofvocht laat u, na het eerst gezeefd te hebben wat inkoken. Dan moet u de saus nog wat binden met wat met water aangemaakte bloem. De paling laat u dan nog even in de saus sudderen en u dient het gerecht op in het pannetje waarin u het klaarmaakte. In St. Georges kregen we er licht gestoofde komkommer bij. In Normandië kookt men het vocht tot op een derde in en giet er dan zoveel room bij dat er een licht gebonden saus ontstaat. In de Normandische matelote vinden we ook meestal wat gekookte mosselen tussen de moten paling. In ons eigen Zeeuws-Vlaanderen hebben we nog niet lang geleden warme palingbroodjes gegeten. Voor ons was het een openbaring en daarom geef ik u het recept van die Aardenburger palingbroodjes: Van een half pond gezeefde bloem, 15 gram gist. 50 gram roomboter, wat zout en witte peper, en een flinke deciliter lauwe melk moet u een gistdeeg maken. Het gist maakt u aan met de lauwe melk, daarbij voegt u de bloem en de zachte roomboter, het zout en eventueel wat witte peper. Alle ingrediënten werkt u vlug dooreen en dan laat u het deeg op een lauwwarme plaats mijn groot moeder deed dat achter de kachel een uurtje rijzen. Dan rolt u het deeg uit tot een lange dunne lap en daarvan snijdt u keurige rechthoek jes. Leg op elk van de rechthoekige lapjes deeg nu een flinke moot paling, besprenkel die met wat citroensap en sla dan het deeglapje om de moot paling heen en druk heh deeg goed vast. Leg de nu verkregen broodjes op een licht ingevet bakblik, bestrijk ze met wat losgeklopte eierdooier. Laat ze nog een twintigtal minuten narijzen en bak ze dan in een tamelijk hete oven (220 graden) in een klein half uur gaar en mooi licht bruin. De broodjes dienen warm gegeten te worden, in Aardenburg dronken we er een glas frisse rose bij. Voor de palingbroodjes moet u flinke dikke paling bestellen. Het bovenstaande recept geldt voor zo'n acht tot tien broodjes. Minder kan ook. het hangt helemaal af van de grootte van uw paling-moten. Er is een enorme belangstelling voor posters in kleur, die van een eigen foto, negatief of dia worden gemaakt. De ge wone fotohandelaar profiteert maar weinig van deze grote vraag naar supervergrotingen. Dat komt omdat hij ze meestal niet zo goedkoop kan leveren als de daarin gespe cialiseerde bedrijven in binnen- en buitenland. Vooral de chocoladefabrieken, de fabrikanten van celstof luiers, de makers van kattenvoer en van babyvoeding snoepen met allerlei reclameacties, waarbij goedkoop een poster wordt aangeboden, aan de boterham van de fotohandelaar. Of men zo'n poster nu betrekt via de fotohandelaar of door middel van de fabriek van bijvoorbeeld "Snickers' de kwaliteit is doorgaans gelijk. Even goed of even slecht, want beter dan uw eigen foto, dia of negatief kan de posterfabrikant zo'n supervergroting van 37 x 53 cm natuurlijk niet maken. Via de chocoladefabriek moet u voor zo'n vergroting bijna een tientje neertellen, de normale fotohandelaar moet een paar tientjes meer vragen voor zo'n zelfde vergroting, want zo goedkoop als u hem krijgt kan hij hem zelf niet kopen. GEEN RECLAME De meeste' vergrotingen die door middel van reclameacties worden aangeboden, maakt "Kwadrant" in het Bravantde Hapert. Vele honder- den posters maakt men daar per dag. Het kan zo goedkoop omdat men er zich daar helemaal op specialiseerde, maar vooral omdat men voor het produkt geen dure reclame hoeft te maken. Die reclame voor de poster maakt de chocolade-, luier of babyvoedingfabrikant immers al gelijk met die voor z'n eigen produkt. En wilt u geen chocolade eten, of hebt u geen kinderen in de luierleeftijd? Hetzelfde bedrijf maakt ook posters onder de naam "Star Foto", Natuurlijk niet zo goed koop als bij inlevering van chocola dewikkels, want nu moet dit (post order) bedrijf wel voor zichzelf re clame maken. VERZENDKOSTEN SLUIS Een goede fotohandelaar kan dus voorkomen dat u uw geld verspeelt aan een slechte vergroting, want garantie hebt u verder niet als uw poster erg tegenvalt. GARANTIE Een vergroting in kleur op het formaat 35 x 50 cm komt dan op 25 gulden en daar zitten dan de verzendkosten al in. Dat kan voor deze prijs alleen maar omdat "Star Foto" niets anders doet en omdat men voor die andere fabrieken toch al bezig is met posters maken op dit formaat. Een grote kleurenposter van 50 x 70 cm kost inclusief verzendkosten 40 gulden, maar er zijn ook enkele fotohandelaren die voor deze prijs een poster kunnen leveren. Meestal werken ze met een Duitse ontwik kelcentrale. Het is duidelijk dat de postorderbe drijven die rechtstreeks leveren en de handelaar als tussenpersoon uitsluiten, gewoonlijk goedkoper leveren. De handelaar moet eenvou dig nog meer rekenen, want hij moet er van leven. "Star Foto" geeft die garantie overigens wel. Niet goeè gratis over, zegt men daar. Maar dat kan natuurlijk niet als de door u ingestuurde foto of dia niet deugt. Want dan zou de poster de tweede keer net zo beroerd worden. Is een negatief niet geschikt om er ondanks de zeer goede zorgen die men er aan schenkt een goede poster van te maken, dan is er nog een mogelijkheid. Uw fotohandelaar kan beoordelen of er d an een normale kleurvergroting van ge maakt kan worden. Zo'n vergroting wordt wel gauw drie tot vijfmaal zo duur als een kleurenposter. Posteraanbiedigen van de fotohan- del, de chocoladefabriek en van het postorderbedrijf. De posters komen als een rol uit de machine. Er is in principe geen enkel verschil tussen een kleurenposter en een gewone zeer grote kleurenfoto. Ze worden op precies dezelfde manier gemaakt. Het prijsverschil zit in het extra werk dat gedaan wordt bij het maken van een kleurenvergroting "met de hand". Bij zo'n handvergroting is het bovendien mogelijk een deel van het negatief te laten vergroten (alleen een kopje bijvoorbeeld) en dat is bij een poster niet mogelijk. Daar gaat men uit van het vergroten van het totale negatief. Men werkt in de posterbedrijven van een kleinbeeldnegatief. Ook als u een foto instuurt of een dia, maakt men daar eerst weer een negatief van. Die negatiefjes worden een voor een met een speciaal apparaat 'doorge licht'. Deze kleurenanalyser geeft dan aan hoe lang het negatief belicht moet worden bij het afdrukken op groot formaat en welke kleurenfilters gebruikt moeten worden. Is uw fotootje of dia namelijk te blauw of te rood (een kleurenzweem heet dat) dan kan men dat met Be fraaie kleurenposters róllen van de pers correctiefilters voor een groot deel wegwerken. Ook wordt van ieder negatief een proefstrook gemaakt van 5 centime ter hoogte op posterbreedte. De fotolaborant kan dan nogmaals zien of er nog extra gefilterd moet worden. Dan pas maakt hij een vergroting op zij der aster papier. Na het ontwik kelen en drogen wordt de poster bespoten met een beschermlak tegen het verkleuren. Er wordt in feite net zo gefilterd als bij een kleurenvergroting met de hand. Daar echter kan men nog uitvoeriger en zelfs per gedeelte van de foto filteren en corrigeren. Dat extra werk door zeer ervaren fotolaboranten kost uiteraard meer geld dan het zo goed als maar mogelijk is maken van een kleurenposter. Tenslotte is er ook nog dit verschil: een poster wordt alleen op het halfmatte zijderasterpapier ge maakt; een kleurenvergroting kunt u bestellen op elk gewenst papier, bijvoorbeeld helemaal mat of Juist hoogglanzend. Heeft het uw fotohande laar van eex. poster dan helemaal nooit zin? Toch wel. De fotohande laar is, als hij een goeie is, een belangrijke sluis. Hij moet kunnen beoordelen of uw dia, foto of negatief wel goed genoeg is om zo'n joekel van een vergroting van te laten maken. Bij dergelijke vergrotingen komen er allerlei fouten aan het licht, die u bij een kleinere afdruk niet zo ziet. Kleine puntjes op uw foto of negatief groeien op de poster uit tot dikke witte of zwarte stippen, een kleine beschadiging van uw nega- tiefje wordt op de poster een decimeter lange lelijke streep en een ietsje onscherpte van een leuk kleurenafdrukje wordt een grote akelige plaat vol afschuwelijke bibberwaas. Er zijn maar weinig soepfabrikanten die de moeite nemen om de hoeveelheid calorieën die hun soep levert, op de verpakking te zetten. Knorr doet er wat aan, maar alleen op de pakjes die in Zwitserland worden verkocht (door een enkele winkel in Nederland rechtstreeks geïmporteerd) en Unox zet calo rieën-informatie alleen op zijn duur dere, exclusive soepen. Ook De Gruyter vermeldt op zijn eigen soep de voedingswaarde per liter. En zodoende weten we nu dat een bord tomatensoep van De Gruyter 66 calorieën levert, tegen een bord Knorr 75 en een bord (dure) Unox 84. De Gruyter zet de voedingswaarde ook op enkele andere van zijn produkten. Het vervelende is (maar dat geldt niet alleen voor De Gruyter, ook anderen doen het), dat de hoeveelheid calorieën per 100 gram worden gegeven. Om te weten hoeveel calorieën er in een Petit Beurre-biscuitje zitten moet je com plete rekensommen maken. Dat hebben we toch maar even gedaan. En zo komen we aan de weet dat een Petit Beurre ongeveer 30 calorieën levert, dat je er met een rozijn-noot melkchocoladereep 150 binnen krijgt, en met een klein bord instant chocoladepudding 216. Dat laatste getal krijg Je als je de 353 calorieën van 100 gram puding- poeder optelt vij de 295 van een halve liter melk, die er natuurlijk ook bij moet, en de uitkomst daar van deelt door drie. Er gaan drie porties uit. Het zou leuk zijn als calorieën per portie op verpakkingen konden worden gezet. Mensen eten tenslotte niet 100 gram reep of 100 gram SPUITBUS SAMENSTELLING HENRIETTE V.D. HOEVEN De gemakkelijkste van de Gloxinia familie is ongetwijfeld de Strep to- carpus, door de een Kaapse primula genoemd, door de ander spiraal vrucht. In het algemeen wordt de strepto- carpus als tweejarige plant ge kweekt. Dat wil zeggen dat de plant in het tweede jaar het mooist bloeit. En zelfs nog wat langer kan overblijven naar de roze, witte, blauwe, lila, paarse of rode bloemen zijn dan alleen wel iets minder mooi. Dat is trouwens ook 's winters het geval Van alle gloxinia-soorten is de Streptocarpus het gemakkelijkste te vermeerderen. Dat kan op verschil lende manieren gebeuren. Maar het makkelijkste is het om een blad van behoorlijk formaat in een pot met goede vruchtbare grond te steken. Binnen enkele maanden verschijnen dan al nieuwe bladeren. En zelfs kan de plant al meteen een bloemstengel produceren. Uit een blad kunnen echter nog veel meer nieuwe planten worden gehaald. Snij daarvoor het blad langs de middennerf door en steek die RIJNSATERWOUDE Vrouwen c'ie een borstamputatie hebben on dergaan hoeven sinds kort in het zwembad of op het strand niet meer een bloesje over het badpak aan te houden „omdat je het ziet' De Duitse firma Anita heeft /ooi deze groep vrouwen een badpak en bikini ontworpen, die het voor deze vrou wen mog-ïlijk maken gewoon aan bet zwem- en strandleven deel te nemen. Deze bikini's en badpakken worden verkocht door m .-wviw Van der Burgh, Zonnedauwlaan 39, Rijn- saterwoude, tel. 01721- 8624 (tussen '7.00-20.00 uur). Mevrouw van der Burgh: 'Tot nu toe was er bijna nets op dit gebied verkrijgbaar Jammer natuurlijk want vooial de jonge vrouwen die zo'n amputatie hebben gehad willen gewoon met de kinderen naar het zwembad. Het is dan erg naar als je terwijl ieaereen in bikini rondloopt je jurk moet aan houden. Want het is in 80 procent van de gevallen zo dat het eigen badpak of de eigen bikini niet meer kan worden gedragen". Voor het badpak of de bikini moet wel een zwemprothese (met lucht ge vuld) worden aangeschaft want de siliconprothese die de meeste vrou- uen normaal dragen blijft na het zwemmen te lang nat. De prijs van de badpaxk.-n (die over een goede maand te koop zullen 2ijn) ligt -ond de f 149,- de bikini's De bikini's gaan f 99,50 kosten, en zün begin van het voorjaar te le- De Consumentenbond heeft zich aangesloten bij degenen die het gebruik van spuitbussen willen beperken omdat het drijfgas uit die bussen de ozonlaag zou kunnen vernielen, die hoog boven de aarde gevaarlijke zonnestralen moet tegen houden. Voor wie denkt: „Die ozonlaag gaat mijn tijd nog wel mee", heeft de Consumentenbond nog een ander argument. Dingen uit spuitbussen zijn veel duurder dan dezelfde dingen uit een potje of tube. In twee op de drie gevallen is men met een spuitbus veertig procent duurder uit. In een spuitbus kan insektenverdelger zelfs zes keer zo duur zijn, tapijtreiniger twaalf keer, en stijfsel zeventien keer, zo bleek bij een steekproef. snijkant van beide delen in een pot of bak, het duurt dan niet lang of een groot aantal plantjes verschijnt langs de randen. Stekken, maar ook grote planten houden wij uit de zon. In de zomer mogen de planten in de schaduw verblijven, 's winters vragen ze wat meer licht. Maar de temperatuur moet altijd boven de achttien graden komen. Met warm weer ruimschoots water geven en op de vochtige potgrond elke week wat kunstmest toedienen. Handjes thuis, hoeft deze jongedame niet te roepen. Want als dat bevel letterlijk wordt uit gevoerd staat ze in haar blootje. Het badkostuumpje dat zij draagt is namelijk vervaardigd van tal van grote en kleine rubber hand schoenen. Ook haar badmuts is van dat materiaal. Het was een van de grapjes die te zien waren tijdens een Londense modebeurs. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTR AAT I08a-ll2 LEIDEN Max Factor is kort geleden met een uniek produkt op de markt ge komen. Een produkt dat in Enge land al een best-seller is gebleken. Het is de „lip potion". Geen lipstick maar een roller die als ze over de lippen gehaald wordt deze een zeer hoge glans geeft. Naast het glanzen beschermt de lip potion tegen uitdro gen. De roller kan dus met en zonder lipstick worden gebruikt. Er zijn twee soorten lip potion, een naturel en een met pepermuntsmaak. Een „parfumhorloge" is het laat ste nieuws van de Zwitserse horlo gefirma Decoven. In de achterkant van diet horloge zijn twee watten staafjes gemonteerd die in parfum gedrenkt moeten worden. Dit gebeurt met een speciaal pipetje dat bij het horloge wordt geleverd. Een paar druppels parfum op het watten staafje is genoeg. De prijs van dit parfumhorloge dat in negen ver schillende modellen wordt uitge bracht bedraagt f 79,50 (Importeur J. W. Lahnmann BV Zwanenburg). Met een forse penseelstreek ont haren, dat doet de Nudine brush on van Helena Rubinstein. De schui mige crème is speciaal ontworpen voor mensen met een gevoelige huid. Prijs f 16.50. Voor een moeilijke huid brengt Al bion twee zepen. De simple soap (zonder kleurstoffen of parfums) en de milk en sulphur skin soap voor de acné-huid. De prijs van deze zeep is f 2,45 (en daarvoor krijgt u een flink stuk zeep). Binella heeft een serie poederoog schaduw uitgebracht in een plastic huls waarin het borsteltje in de schroef dop zit. Hetzelfde systeem als Binella volgt Hariet Hubbard Ayer. Ook deze fir ma doet losse poeder in een flesje met daarin het aanbrengborsteltje. Deze poeder geeft een milde satijn glans en is een middenweg tussen de ombre satinee (die vrij mat is) en de nacre fluide (die een vrij sterke parelmoerglans heeft). In de „Goede Aarde"-serle heeft Coty nu ook de muskus- parfum uitgebracht in een crème-vorm (f 9,50) naast deze verpakking is de wilde musk er ook in olie en spray- vorm (f 9,95). Ellen Betrix maakte voor deze win ter een goudglanzende tomatenrode lipstick „gold red", prijs grote ver pakking f 7,95. Voor het winterseizoen komt Lan- come weer met een hele serie nieu we produkten. De aftershave serie is uitgebreid met de Balafre vert (am- tomizer en fles). Een frisse niet te zwaar geparfumeerde na het scheren lotion (f 9,95, 2 oz.). Voor de heren ls ook de serie van Drakkar uitgebreid. Er is een „overall-shampoo" bijgeko men (f 16,75. 100 ml.), een "creme plein air" huidverzorgende licht ge kleurde crème (f 18,85) en de Splash Cologne (f 13,75, 100 ml), een parfum die over het hele lichaam gebruikt kan worden. Voor de jonge meisjes brengt Lan- come de Frescabel. Een lichte emul sie die als ondergrond voor de ma ke-up wordt gebruikt. De verpakking (110 ml) is van plastic. De prijs f 29,75. De parfum Empejntre van Courrèges is er nu ook in een 1/8 verpakking (f 19,95). Er ls een stuk zeep in doos van Empeintre bijge komen. De eau de toilette Sikkim en Cll- mat zijn er deze winter voor het eerst ln een kleine verpakking (ato mizer). Prijs f 9,95. Voor de gebruiksters van Fidji is er nu ook een deodorant-spray die in die gein* is geparfumeerd. In de serie van Biotherm is er een blo- therm-bain bijgekomen. Een aqua- blauwe vloeistof voor bad en douche (f 19,75, 165 gram) en ook de L'anti peau sèche visage ls in een kleine tube (f 9,95)De O de Lancome wordt dit seizoen ook uitgebracht in de parfum de toilette (f 24,95).

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17