GERINGE KANS VOOR PHILIDOR Ziil/LGB kansloos; LZ gelijk Noord wijk sterk; RCL op schot Gemini/Kangeroes drukt niet door DIOK krijgt les in rugby van landskampioen Hilversum: 48-0 Verliezend BC Leiden kan zich redden door winst op Arnhem MAANDAG 13 OKTOBER 1975 SPORT SPORT Joop Piket: "Een 5-5 gelijkspel zou de verhoudingen goed i geven." LEIDEN - Na de verrassende zegè op Rotterdam heeft het tiental van Philidor enigszins teleurgesteld tegen Utrecht. Hoewel het Leidse schaakteam van alles heeft geprobeerd om een fel op winst jagend Utrecht in de hoofdklasse van de KNSB te verslaan, ziet het er naar uit dat de beide matchpunten in de Domstad zullen blijven. In tijdnoodfase rekende Utrecht net iets beter dan Phi lidor. Weliswaar werd de eerste zitting nog met een gelijke stand (31/2-31fa) afgesloten, maar de hangpar- tijen zullen Utrecht hoogstwaarschijnlijk een 51k-i1l2 zege opleveren. De match Utrecht-Philidor kende slechts één "vreed zame" partij. Na een Caro-Kann-opening besloten Kieboom en Theo Piket al vrij snel tot remise. Ook De Graaf bood remise aan, maar dat werd afgeslagen. Me teen daarop ging hij in de fout en alleen koelbloedig verdedigen redde hem van de ondergang: 1-1. Bakker overrrompelde Etmans met een vernietigend torenof fer: 1-2. Joop Piket offerde twee pionnen, wat mets opleverde, want er volgde een afwikkeling, waarna het eindspel kinderwerk was voor Verholt: 2-2. John van der Wiel bouwde langs positionele paden een enorme drukstelling op, waaronder Duistermaat tenslotte be zweek: 2-3. Ad van den Berg hield stand, totdat hij een fout maakte. Daarna werd hij in sneltreinvaart van het bord geschoven: 3-3. Van Maaren stond beter, toen Schoute op het idee kwam een stuk te offeren. In tijd nood had dat. gedeeltelijksucces: 3lk-31k. Van Reek heeft er alles aan gedaan om zijn remise-stelling in winst óm te zetten. Zijn afgebroken toreneindspel lijkt echter nog steeds remise. Van Halderen herstelde zich na een verdedigingsfout. Na de tijdnoodfase bleef ook hij met een remise-achtig eindspel zitten. Den Broeder ruilde in tijdnood nog even gauw zijn goede paard tegen een loper in de veronderstelling, dat hij het dan ontstane p'onneneindspel won. Niets is minder waar, want de hangstelling lijkt op tempo verloren. LSG I heeft het in klasse II C tegen DD III moeilijker gehad dan was verwacht. De Leidenaars misten Mie- remet. Kemperman en Bakker. Hun vervangers deden het slecht. Twee van hen, Ossewaarde en Dobbelaar, gaven een toren weg. De derde, Noordijk, gaf in een gewonnen staande positie remise. Verder was Wiebes na eén foutieve openingsbehandeling nergens meer. LSG boekte ook nog vijf winstpartijen, waarvan die van Smout en Sikkel fraai waren. Wichers haalde in een moeilijke partij op de valreep nog remise. Einduit slag: 6-4 voor LSG I. Voorschoten I dacht van de afwezigheid van de tweede en derde bordspelers van Overschie te kunnen profite ren. Inderdaad heeft er een 41fe-51/2 zege ingezeten. Sluiter verknalde echter zijn winststelling door een onnozel tussenschaakje toe te laten, terwijl Huizer zijn betere positie in remise liet verzanden. De resterende vijf remises waren nogal benauwd. Wise won zijn par tij. De twee regelmatige nederlagen van Thieme en Houweling sr. betekenden echter een 6-4 winst voor Overschie. Bijna had Philidor II zijn titelkansen in klasse II B verprutst. Via onnodige verliespartijen kwam Philidor aan een benauwde 4-5 voorsprong tegen Pat Mat I. De enige hangpartij is een toreneindspel, waarin Smit een pion achterstaat. Hij heeft een kans op remise. LSG II heeft tegen Het Oosten I geweldige kansen laten liggen. In de laatste twee speeluren stapelden de Leidenaars blunder op blunder. Het Oosten ging tot zijn verbazing met een 2-6 triomf naar huis terug. Utrecht I-Philidor I: (3ll2-3*k (5ll*-4ll2)~ Verholt-J. Pi ket 1-0; Etmans-Bakker 0-1; Carlier-A. v. d. Berg 1-0: Schoute-Van Maaren 1/z—Van Oosten-De Graaff 'fe-'fe; Duistermaat-J. v. d. Wiel 0-1; Kieboom-Th. Pi ket 'fe-'fe; M. v. d. Linde-Van Reek x-x; Spanjaard-Den Broeder x-x; Boomgaardt-Van Halderen x-x. LSG I-DD III: 6-4 - Smout-Kohler 1-0; Konings-Al- gera 1-0; Wichers-Den Herder Baart-Mesters 1-0; Sikkel-Brandon 1-0; Wiebes-Koster 0-1; Hörch- ner-Nagtegaal 1-0; Dobbelaar-Mac Lean 0-1; Osse- waarde-Rost van Tonningen 0-1; Noordijk-Van Bellen Overschie I-Voorschoten I: 6-4 - Nathans-Huizer 1lz-1l2-. Smit-Thieme 1-0; Wildschut-Bongers 'fe-'fe; Voorberg-Schuckink Kool 1k-1k: Krop-Wouters Kloek-Wise 0-1; Liefhebber-Van Schaik "fe-'/a, Van Dieren-Sluiter 1-0; Engelfriet-P. Houweling 1-0: De- geling-A. Houweling 1h-1l2. Pat Mat I-Philidor II: 4—5 (41/2-5I/2) - Van Manen-Pols 1-0; De Rooi-Berg 1-0: Branicki-Visser 0-1; Dubbel dam-Van Loon 0-1; De Vries-K. v. d. Meer 1-0; Duin-Brinkers 10-; Nieland-Kohlbeck 0-l;Boer-Smit x-x; G. v. d. Akker-Barkema 0-1; Wulms-C. v. d. Bosch 0-1. LSG II-Het Oosten I: 2-8 - De Visser-Sarink l/*-J/2. Nieuwland-Verleur 0-l;Tolenaar-J. Bonkenburg 0-l:Schuering-Van Kampen 0-1; Van Rongen-R. v. d. Veer 0-1; Geertsma-S. Bonkenburg 1l2-1h\ Hendrik- sen-Van Maanen 0-1; Verra-Wezel 1l2-1h; A. v. d. Drift-Hoogland 0-1; Postma-Bouma Va-'/a. LEIDEN - De Zijl/LGB heeft zaterdagavond de verwachte nederlaag tegen landskampioen HZC/De Robben niet kunnen ontlopen. De score liep regelmatig op totdat de 2-7 eindstand in het voordeel van HZC/De Robben bereikt was. Bij LZ'86 wil het in dit nieuwe seizoen nog niet erg lukken. De Leidse ploeg, die vorig jaar in de eerste klasse zo'n verrassend debuut maakte speelde zondag voor de derde maal achtereen gelijk: in het Haagse "Overbosch" werd het tegen DSZ 5-5. Hoewel de uitslag anders zou doen vermoeden, was de wedstrijd De Zijl/LGB-HZC/De Robben het aankijken best waard. De Hilver- sumse gasten hadden door hun overschot aan snelheid en conditie gedurende de hele wedstrijd het in itiatief, terwijl de Leidenaars zich beperkten tot het spelen op balbe zit en het wachten op fouten van de tegenstander om met uitbraken tot scoren te komen. Scoringskansen kregen de rood-witten ook wel, maar gebrek aan koelbloedigheid belette hen ze te benutten. Onmiddellijk na het beginsignaal van de uitstekend leidende arbiter Zweers zette HZC/De Robben het doel van Theo Uittenhout al onder grote druk, en nadat de Hilver summers eerst 2 kansen hadden gemist, was het Hans Smits die de score opende: 0-1. De Leidenaars konden er weinig tegenover zetten. Alleen Albert Spijker was nog wel eens in staat om voor het Hilver- sumse goal gevaarte stichten. In de tweede periode werd het 0-2 door Landeweert. Daarna verscheen Paul Belt vrij voor de zwak keep ende Kroon, maar hij schoot te ge haast en miste. De pas van een neusbeenbreuk herstelde Wim Hermsen voerde de score op tot 0-3. Ton v. d. Bosch zorgde in het derde kwart voor de eerste tegentreffer, toen scheidsrechter Zweers voor de eerste en enige keer eerl speler voor een minuut naar de kant had ge stuurd, maar direct daarna liep de landskampioen weer verder uit door Gerard Keetelaar (vanaf de twee-meterlijn) en Dick Nieuwen- huizen (1-5). De hardwerkende Albert Spijker wist kort na het begin van het laat ste speldeel de nationale doelman Evert Kroon met een vrij ver schot te verrassen (2-5), maar het laatste woord was weer aan De Robben. Hans de Gruyl en Nico Landeweert (hij en Wim Hermsen waren de be ste spelers) zorgden voor de laatste twee treffers. LZ'86 In de eerste twee parten van de uit wedstrijd tegen DSZ leek het erop dat LZ'86 de eerste overwinning van het seizoen zou gaan behalen. De score ging nog wel gelijk op, maar de Leidenaars hadden het be ste van het spel. Ze verzuimden echter tot twee maal toe om tijdens een minuut van numerieke meer derheid te scoren. Éénmaal stonden zij in zo'n situatie zelfs een tegendoelpunt toe. Na die eerste twee parten was een 2-2 stand bereikt door doelpunten van Joop Siera en Gerard Soet voor LZ'86 en Fred Kranstauber (2x) voor DSZ. Duidelijke zege De Spartaan DEN HAAG - De eerste wedstrijd van het seizoen heeft voor de ge- wichtheffers van De Spartaan een gemakkelijke overwinning opgele verd. Het duel tegen Simsom KDO in Den Haag ieverde de Leidenaars een zege met 799 tegen 675 kilo op. De persoonlijke resultaten waren: Arie Swagers 80-110 kilo; Mat An- neeze 85-120; John ten Brinke 821/2-110; Herman Filippo 110-140: Dirk v 't Riet 110-145 In het tweede gedeelte van de wed strijd had LZ'86 nog steeds moeite met het benutten van de kansen. DSZ echter ging nu beter spelen. Toch bleef ook in het derde kwart de stand in evenwicht: door doel punten van Joop Siera en Fred Kranstauber (beide in man-meer si tuaties gescoord) werd het 3-3. In het laatste speldeel nam LZ'86 eerst nog een 3-4 voorsprong door Jan van Duuren (weer bijnumerieke meerderheid), maar toen kregen de Leidenaars het moeilijk met enkele dubieuze beslissingen van de nogal autoritair optredende scheidsrech ter Geurtsen. DSZ profiteerde daarvan en kwam voor het eerst aan de leiding door Kranstauber (man meer) en Hans Bak (5-4).Winst zat er voor de Hagenaars evenwel niet in, want het slotoffensief van LZ'86 resulteerde in een strafworp, die door Jan Breedeveld werd benut: 5-5. HILVERSUM - Het rugbyteam van DIOK heeft nog een lange weg te gaan om volledig aan de kop van de ereklasse te kunnen meedraaien. Hoewel de Leidse formatie over genoeg talent, in zet en kracht beschikt om voor en toppositie in aanmerking te komen schieten de Leidenaars in de confrontaties met "geves tigde" ploegen als de Haagse RC, LSRG en gistermiddag tegen Hilversum tekort. De rou tine en de taktiek van de tegen standers hebben dan de over hand en DIOK komt er ondanks het harde zwoegen niet aan te pas. Landskampioen Hilver sum maakte dat nog eens duide lijk door DIOK met een 48-0 ne derlaag naar huis te sturen. De Leidenaars hadden moed geput uit de zege op Hilversum tijdens het grote rugby-toernooi vlak voor de start van de com petitie. Net als destijds de Haagse rugby-ers bleek nu ook voor het merendeel uit interna tionals bestaande kampioen- sploeg gewaarschuwd voor DIOK. Twintig minuten kon den de Leidenaars stand hou den, daarna kon Hilversum zich door het drukken van drie tries en het benutten van evenzovele conversies voor rust al "veilig" stellen: 18-0. Na de hervatting kreeg DIOK enkele kansen om tegen te sco ren en Wil Rijsdam wist menig persoonlijk gevecht om het rugby-ovaal met de "nationale" hooker Jan Rosman in zijn voordeel te beslissen. De hiiversumse driekwart-lijn (tevens de lijn van "Oranje") bracht echter zoveel variatie in zijn balbehandeling dat DIOK spoedig nog verder achter kwam. De score liep tenslotte op tot 48-0 voor Hilversum. Toch bleef DIOK zich in het harde gevecht tot het laatste fluitsignaal goed verweren, waarbij Kees Ahsman door snel oplopen driemaal Rosman het converteren wist te beletten. Een klein succesje voor de Lei denaars, die rugbyles kregen van koploper Hilversum. Over twee weken kan DIOK tegen het puntloze 't Gooi de theorie "in praktijk" brengen. De Leidse Studenten hadden meer succes en consolideerden door een verdiende overwin ning op the Rams (debutant in de ereklasse) hun positie in de kopgroep. LSRG versloeg de Nijmegenaren met 9-27. Overwinning van Cock v.d. Hulst LEIDEN - Swift heeft gisteren de jaarlijks terugkerende wedstrijd Leiden-Utrecht-Leiden verreden. De nieuwelingen en veteranen re den een wat kortere afstand: Leiden-Bodegraven-Leiden. Bij de nieuwelingen was de vol gorde van aankomst: 1. Aloys Goossen; 2. Reinier Hoogkamer; 3. Joop Ouwerkerk; 4. R. Zomerveld. Bij de amateurs werd gestreden om een wisselbeker. Het startschot werd 's ochtends om half zeven al gelost, waarna men een route volgde die via Alphen, Bodegraven en Woerden naar Utrecht leidde. De eerst aankomenden in Leiden wa ren: 1. Cock van der Hulst; 2. Teun van Duuren; 3. Peter Post; 4. Jan Jansen; 5. Bert van der Hulst; 6. Piet Bergman; 7. Kees Vermeulen. AMSTELVEEN - Bondscoach Arie de Vroet, die voor Kees Karstens naar het competitie-duel Actief Amstelveen-Noordwijk was gekomen, heeft Jan Willem Bogers op de lijst van spelers geplaatst die mogelijk nog in aanmerking komen voor de Olympische amateurselectie. De Noordwijker vertolkte in de door zijn ploeg simpel met 4-1 gewonnen inhaalwedstrijd een opvallende rol. Zaterdag-tweedeklasser RCL won ook al opvallend gemakkelijk. In het bekerduel bij Sportlust ontstak de Leiderdorpse ploeg een zevenklapper 0-7. Vierdeklasser Randstad Sport speelde doelpunt loos gelijk in het competitietreffen met Holland Sport '32. Actief Amstelveen - Noordwijk 1-4 - Noordwijk hield ook zaterdag het gemiddelde van drie doelpunten per wedstrijd gemakkelijk aan. Gezien de overvloed van kansen had de score tegen Amstelveen echter tot indru kwekkende hoogte moeten oplopen, nu de tegenstander het anti-voetbal had laten varen en zoveel mogelijk de aanval zocht. Noordwijk genoot van de vrijheid, maar scoorde slechts viermaal. Via Sjoerd Boot (negende minuut) en na de tegentreffer van Ed Generaal, via Ruud Bröring (35ste min.) en Albert Spaanderman die binnen twaalf minuten na de rust twee maal scoorde. Daarna werden nog een aantal droomkansen gemist. Sportlust '46 - RCL 0-7 - De Woerdense vierdeklasser Sportlust '46 is zaterdag slachtoffer geworden van een op eerherstel belust RCL. Het klasseverschil werd uitgedrukt in maar liefst zeven doelpunten in een zeer eenzijdige bekerwedstrijd: 0-7. De Leiderdorpers die met verrassend veel inzet speelden, kwamen al na drie minuten tot een doelpunt. Bas Ederveen ronddê een voorzet van de doorgebroken Leo van der Berg uitstekend af (0-1). Na een kwartier bracht Ruud de Groot de stand op 0-2 Daarna was het gedaan met Sportlust, dat slechts sporadisch het doel van keeper Brandt kon benaderen. Leo Holl scoorde na 30 min. het fraaiste doelpunt van de wedstrijd. Hij nam de bal, die werd doorgekopt door Wally van Haver, vanaf de rand van het strafschopgebied ineens op de schoen (0-3). Op slag van rust voerde Dick v. d. Bijl de stand op tot 0-4 met een kopbal uit een voorzet van Leo Holl. Ook in de tweede helft bleef RCL driftig scoren (Huguènin verving in de rust Henk Braat voor Bert Ruiter). Wally van Haver nam nummer vijf voor zijn rekening met een fraaie kopbal en na een half uur schoot Leo Holl nummer zes in. Tien minuten voor het eindsignaal bepaalde Dick van der Bijl de einstand op 0-7. Randstad Sport - Holland Sport '32 0-0 - Het is Randstad Sport niet gelukt het pover spelende Holland Sport '32 te verslaan. Wat Randstad Sport ook probeerdq de Haagse doelman kon niet worden gepasseerd. Al in de eerste helft zette de Voorschotense ploeg de tegenstander onder zware druk. Holland Sport dat gekomen was om een punt aan het duel over te houden kon er maar weinig tegenoverstellen en mocht blij zijn dat Peter de Graag en Aat Keyzer weinig geluk hadden met hun schoten. Dat bleef ook in de tweede helft zo, toen Randstad allengs minder accuraat werd en ging jagen op het zo fel gegeerde doelpunt. Holland Sport verde digde de 0-0 echter met hand en tand. LEIDEN - Het was een somber weekeinde voor de Leidse badmin tonclubs 'Leiden' en 'Veglo', die uitwedstrijden speelden in de le klasse. Veglo verloor in Vlaardin- gen met 8-3 in het sportpark 'Vijfs luizen' van een team met dezelfde naam. Daarbij moet aangetetekend worden dat deze stand nog geflat teerd in aangezien de tegenstand ster van Sylvia Frederiks haar par tij om onduidelijke redenen niet kon spelen en Sylvia reglementair met tweemaal 11-0 won. Ook het tweede team van Veglo kon het tegen stadgenoot Leiden 2 niet bolwerken en verloor met 6-2. Het eerste team van 'Leiden' moest na een verre reis naar Enschede, verlies incasseren bij B. C. "Lego": 10-1. Alleen Ruud Zevenhoven kwam tot winst in een driesetter tegen J. Hagenaar 15-4. 0-15 en 4-15. 'Lego' bezet nu de -tweede plaats achter Induna uit Utrecht. Deze twee koplopers moeten nog spelen tegen het team van Reehorst uit Ede dat nu derde staat. Zaterdag wordt het voor 'Leiden' en belangrijke competitiedag in de 5-Meihal. Het team moet dan aan treden tegen het eveneens laag ge klasseerde Arnhem. Beiden hebben nog geen punt kunnen behalen in de competitie. B. C. Leiden heeft alleen een beter setgemiddelde. Bij winst kan B. C. Leiden ook volgend jaar in de eer ste klasse blijven spelen. RONALD VEEREN. Heren verspelen winst in volleybalduel tegen VVC/Excellent LEIDEN Het herenteam van Ge- sitriirl vnrfiprrtp stppH<;n(>n;wi7f>rfp uficcal iran LEIDEN - Het herenteam mini/Kangeroes heeft gisteren uitstekende kans ning op te eisen verspeeld. De vol leyballers stonden aanvankelijk met 2-0 voor tegen VVC/Excellent en hadden ook bij de stand 2-1 met 14-12 in de vierde set op eigen ser vice de winst binnen bereik, maar gaven de partij toch nog uit han den: 16-14, 15-13,11-15,14-16, en 1- 3-15. Dat gebeurde in een duel, waarin Gemini/Kangeroes en VVC/Excellent zonder meer-aan klantenbinding hebben gedaan. Gemini/Kangeroes riep daarbij herinneringen op aan duels in het afgelopen seizoen, die nogal eens op dezelfde manier verloren gin gen. In de sporthal Vliethorst in Voorschoten had Gemini/Kange roes met wat meer beheersing jui chend over de finish kunnen gaan. Bij de stand 14-12 in de vierde set werd echter foutief geserveerd. De service liet het bij Gemini/Kange roes op de kritieke m'omenten toch afweten. Zo werd bij de stand 14-13 in de tweede set maar liefst drie keer fout geserveerd. In het team van Gemi ni/Kangeroes trad Wiebe Pera weer eens als spelverdeler op. Zijn .clubgenoot Piet Pijnakken was van de partij in het tweede team, dat met 3-2 Advendo ver sloeg. De setstanden waren hier: 4-15,15-8.17-15, ll-15en 11-15. In de eerste set werd Advendo door Ge mini/Kangeroes, naarmate de we- mini/Kangeroes volledig wegge speeld. Mede omdat enkele spelers later als wisselspeler moesten aantreden bij het eerste team. be gon Gemini/Kang. naarmate de we- strijd vorderde, steeds i spelen. Het feit, dat enkele spelers nog te maken kregen met een tweede duel, bevorderde de rust in de ploeg bepaald niet. De dames van Groen Stereo Cen trum, Gemini/Kangeroes en Haeck Novo hadden echter geen proble men met hun respectievelijke tegenstanders, Purvo 1 AMVJ GVC en Amsterdam/Boeme rang 2. Groen Stereo Centrum strafte in de eerste en tweede set de zwakke service van Purvo af, 15- 8, 15-8. De derde set bracht PURVO de winst (15-12), omdat Groen Stereo Centrum ten on rechte overschakelde op een lagere versnelling. Na 6-6, 11-11 en 12-12 waren enkele ongelukkige ballen voldoende om de balans naar Purvo te laten doorslaan. Het werd zelfs nog 5-9 in de vierde set. Een wissel van Annette de Wit.1 Ali Oudshoorn in het veld kwam herstelde het ritme bij Groen Ste reo Centrum: 15-9. Gemini/Kange roes had evenals Groen Stereo Cen trum eerder klaar kunnen zijn met AMVJ/GVC. De setstanden waren hier 15-6. 15-12, 11-15 en 15-6. Als 'n geoliede machine werkte de formatie van Nico Kok in de eerste set. Daarna verslapte de concentra tie en dat werd de oorzaak van het verlies van de derde set. Haeck NOVO moest met het forceren van de winst wachten tot de gerouti neerde groep van oud- internationals van Amster dam/Boemerang 2 in "ademnood" kwam. Setstanden: 15-10,5-15,15-7, 10-15 en 10-15. In de regionale derde divisie won Haeck/NOVO, zoals het wilde, van een zwak ROSWELL: 15-9. 15-8 en 15-9. Vrij spel TORONTO - De Canadezen lopen nog altijd niet erg warm voor de Olympische Spelen van 1976 in hun land. Van de 1,4 miljoen toegangs biljetten, die sinds 15 september in voorverkoop rijn gegaan, zijn er tot nu toe 500.000 verkocht. In de eer ste periode dat de kaarten in de voorverkoop waren, tussen 5 mei en 30 juni. was er ook al weinig en thousiasme. Van de 800.000 werden er toen 490.000 verkocht. Bekerverlies Blauw Zwart: 2-3 WASSENAAR - Tegen hoofdklas ser CW uit Rotterdam leed Blauw Zwart een wat onfortuinlijke 2-3 bekernederlaag. De Rotterdam mers kwamen nameüjk in de 12e minuut op een gelukkige manier aan de leiding toen Poldermans in duidelijke buitenspel-situatie scoorde. Poldermans passeerde de niet reagerende doelman Pieterse (hij bleef tevergeefs wachten op het fluitsignaal van de scheidsrechter) op een gemakkelijke manier. Blauw Zwart probeerde daarna met succes de zaak weer in even wicht te brengen. Nadat Ren v.d. Ham nog een kansje onbenut had gelaten, kopte ausputzer Pim Westgeest na de rust de gelijkma ker in. Blauw Zwart bleef sterker, maar kwam toch weer op een achter stand. toen v.d. Waard binnen het strafschopgebied ten val werd ge bracht. Dik Kros benutte de penal ty. Via Schaper liep CVV naar 1-3 waarna Wim Tolido één minuut voor tijd de stand op 2-3 bracht

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11